PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Afwijzende reactie der Indonesiërs Stalin zweeg - Molotof sprak UIT DE PROVINCIE Ook Amerika heeft landbou wzorgen Snel handelen in Indië geboden Hoofdredacteur G. Ballintijn '(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk lirma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Sclioch, Vlissingen. B. A van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 8 Nov. 1945 I88e Jaargang Nummer 179 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal franco per post, 3-45 per Icwartatl. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.—» Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475- Terneuten Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. „Wij willen niets met Nederland te maken hebben" Revolver-journalistiek [j''an ern®pcr<m ten uitvoer te in Batavia. In Soerabaya heerscht nog; 'spanning, doch het blijft rustig. Dr. van Mook heeft, voordat hU de gisteren door ons gepu bliceerde verklaring der Ne- derlandsch-Indische regeering nitguf, medegedeeld dat hij tot publicatie gedwongen was om. dat eenige correspondenten op /onwettige wijze den Nederland- schen tekst in lianden gekregen en gepubliceerd hadden. De eerste reactie van de In dische nationalisten Is niet gunstig. „Ik ben er in het geheel niet van onder den indruk", zei Soe- karno naar aanleiding van de verklaring. „Het is slechts een herhaling van de oude bekende verklaring van Koningin Wil- helmina". Toen de ANF/Aneta- correspondent Conlston hem speciaal de zinsnede onder het oog bracht, waarin gezegd wordt: „Indonesië zal, overeen komstig de toezegging van H. M. de Koningin, tot een volle dig deelgenootschap ln het ko. ninkrjjk worden geroepen", ver- klaarde Soekarno: „Wjj willen niets te maken hebben met het koninkrijk der Nederlanden" en hü knikte ernstig. Soekarno verklaarde ook, dat het „politieke manifest" uitgegeven door zijn „regee ring" en dat hij persoonlijk aan de correspondenten had overhandigd, op zichzelf al een antwoord aan van Mook was. Het manifest zei o.a.: „de Ne derlanders hebben geen enkel moreel recht om in Indonesië binnen te komen teneinde hun oude imperialistische politiek weer op .te vatten, waarbij zij zich zelfs nog aanmatigen, dat him geen blaam treft voor hun vroegere zonden of voor hun capitulatie, die tot resultaat had, dat 70 millioen. Indonesiërs aan de goede zorgen van het Japansche militarisme waren overgeleverd. De gerechtigheid verbiedt hun eenige inmenging in onze zaken,Tot nog toe is er geen teeken, dat de Nederlan ders wat anders van plan zijn dan hun oude koloniale sy steem te herstellen, ondanks de verklaring van Koningin Wilhelmina in 1942 De Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk heb. ben nu het punt bereikt, waar op zg hun gedachten omtrent Indonesië moeten bepalen". „De minister van buitenland- sche zaken", Soebardjo, deed het voorstel, dat er onder op pertoezicht van de Vereenigde Volkeren een referendum zou worden gehouden om na te gaan, of Nederlandsch-Indië wel of niet met Nederland ver bonden zou blijven. „Zelfs als het referendum zou bewijzen, dat Nederlandsch-Indië geheel afzonderlijk zou wenschen te zijn, kunnen we met Nederland nog steeds vriendschappelijk» betrekkingen onderhouden, op basis van een verdrag. Wij zou den Nederland preferente rechten kunnen toestaan. Ne derland zou ons ook kunnen helpen by den wederopbouw van Indië door het leveren van grondstoffen". Soebardjo besloot met te verklaren ervan overtuigd te zijn, dat zulk een referendum te zien zou geven dat de Indonesiërs zich wen schen af te scheiden. Ook naar Reuter uit Batavia bericht is Soekarno „teleurge steld" door de verklaring van dr. van Mook. Hij heeft o.m. geantwoord, dat iedere Neder landsche poging om met ge weld het gezag weer in Indo nesië te vestigen slechts „ein- delooze verspilling van bloed en opoffering van levens" tot re sultaat zal hebben. „Twee maanden lang heeft de geheele wereld gezien hoe vast besloten de Indonesiërs zgn in hun af- wjjziging van 't Nederlandsche imperialisme. Wij wenschen slechts de erkenning van onze onafhankelijkheid en de moge lijkheid om onze eigen wijze Nieuws in een notedop Tusschen Nederland en Noorwegen is een financieele overeenkomst gesloten. De regeermg van Tsjecho Slowakije is afgetreden. De re den is nog niet bekend- De Amerikanen hebben thans medegedeeld, dat zij van plan waren om Hitier door val schermtroepen in Berchtesga. den gevangen te nemen. Zgn zelfmoord verijdelde dit plan. Moskou deelt mede, dat Tsjecho Slowakge wèl ont ruimd zal worden, zelfs binnen enkele weken. De vier grootste Japan sche financieele en industieele familieconcerns worden op last van Mac Arthur ontbonden. Tot burgemeester van New York is gekozen William O'Dwyer, tot voor kort briga de-generaal. De Spaansche troonpre tendent Don Juan weigert nog steeds naar Spanje terug te keeren als Franco niet volledig van het tooneel verdwynt. Er moeten nog 1000 vrouwen en kinderen geëvacueerd wor den. Op West Java heeft zgn. Indonesische gouverneur samenwerking met de Britten beloofd. Te Magelang is thans door Britten en Indiërs een overeenkomst gesloten. Te Djokjakarta wordt op 10 November een groot jeugdcon. gres gehouden, de eerste groo- te demonstratie der nationa listen. Op Borneo, Nieuw Guinea en andere gebieden is een razzia gehouden onder de Japansche oorlogsmisdadigers. Alleen op Borneo werden er 448 gevan gen genomen, elders eveneens honderden. Er zgn afschuwe lijke vondsten gedaan van door de Japanners vermoorde ge van genen. De Britten hebben 5 Duit- sche marine-officieren die bij schietpartijen in Batavia be trokken zijn geweest, gear resteerd. Zij behoorden tot den onderzeedienst en verbindings dienst met de Japanners. Te Sydney gingen commu nisten demonstreeren by het schip „Stirling Castle" met Nederlandsche troepen die voor Java bestemd waren. De Ne derlandsche soldaten beant. woordden hun gejoel met hoera-geroep en vaderlandsche liederen. De communisten wer den bekogeld met flesschen en borden, waarna de Nederland sche soldaten de brandslang op de menigte richtten. Overal braken gevechten uit, zoodat de politie moest ingrijpen. Twee gewonden kwamen in het ziekenhuis terecht. Twee tabaksrantsoenen Tot eind 1946 gegarandeerd De directeur van het rijks bureau voor tabak heeft ix een radiocauserie gesproken over de problemen der tabaks- rantsoeneering. Hij deelde o.m. mede, dat de klacht, dat onvol doende sigaren op de bonnen te verkrygen zgn, binnenkort wordt ondervangen doordat men een kleine sigaar, het zgn. knak je zal gaan fabriceeren, waarvan er 6 per rantsoen ver strekt moeten worden. Boven dien zal spoedig een klein mo del cigarillo, het zgn. sprietje, op de markt gebracht worden, waarvan er per rantsoen 20 stuks worden geleverd. Weinigen zullen er zich een voorstelling van kunnen ma ken, welke hoeveelheid tabak er noodig is, om de binnenkort beschikbaar te stellen 2 rant soenen tabaksartikelen voor mannelijke en 1 rantsoen voo: vrouwelijke rookers boven 18 jaar, te doen fabriceeren. Aan nemende, dat er ca. 3 millioen mannen en ca. 1 Vz millioen vrouwen zgn, die een rookers- kaart kiezen, beteekent dit, dat er per week 7',£ millioen rantsoenen tabaksartikelen be- schikbaar moeten zijn, waar voor noodig is ca. 175.000 kg. tabak. De tabakspositie is thans zoodanig, dat de distributie van tabaksartikelen op b van 2 rantsoenen voor mannen 1 rantsoen voor vrouwen per week, tot einde 1946 ge garandeerd is. Aangenomen wordt, dat voor verwerking in 1947 een hoe veelheid tabak zou moeten worden aangekocht, welke een waarde v§ui tusschen de 40 en 45 millioen gulden vertegen woordigt. Het is te hopen, dat tegen dien tijd ook weer Ne- derlandsch-Indische tabak ver krijgbaar zal zgn. Wat betreft Java-tabak wordt dit door des kundigen voor mogelijk gehou den, voor Sumatratabak echter niet. LAATSTE NIEUWS HET WERELDGEBEUREN Geen onoplosbare moeilijkheden Atoombom mag geen Amerikaansch monopolie blijven Nog steeds geen samenwerking in Oost-Azië Bij de herdenking van den 28sten verjaardag van de Sov jet-revolutie op 6 Nov. heeft Stalin, dwars tegen alle ver wachtingen in en in strijd met de voorafgaande mededeel in- gen, geen rede gehouden. Stalin woonde zelfs de her denkingsplechtigheid niet bij en vaardigde de herdenkings dagorder aan het roode leger niet zelf uit De geruchten over een ziek te van Stalin zullen daardoor nieuw voedsel kryge<n natuur- lijk. In Amerika beweerde men zelfs, dat de roode Tsaar niet meer in leven wasStalins zwijgen en zijn afwezigheid doen nu in allen ernst de vraag ryzen, wat er met hem is In de plaats van Stalin heeft nu de Sovjet-minister van bui- tenlandsche zaken Molotof het woord gevoerd. Hij deed be langwekkende mededeelingen. Zoo verklaarde hij, dat de vredelievende naties bewapend zullen blgven om den vrede te handhaven en dat het geheim van de atoombom niet onder berusting mag blijven van een enkelen staat of statengroep, „zooals zekere partijgangers van het imperialisme buiten onze grenzen willen". Molotof verklaarde voorts, dat de in stelling van een geallieerde controlecommissie in Japan noodzakelijk is en Japansche agressie in de toekom^ onmo gelijk zal maken. Hij zeide verder, dat Rusland tegen blokvorming van staten is en merkte langs zijn neus op, dat in het Westen pogingen worden gedaan om een blok te vor men, dat kennelijk tegen Rus land is gericht Nopens de overwonnen sta ten merkte Molotof op. dat hun vreedzame herrijzing niet belet mag worden, maar dat de laat ste nesten van het fascisme moeten worden uitgeroeid. Dat hiermede in Europa Spanje en Portugal werden bedoeld, is natuurlijk duidelijk. Van veel beteekenis was verder wat Molotof zeide over de samenwerking tusschen de Groote Drie. Men vraagt zich af, zoo zeide hg, of de samen werking wel zoo hecht is als tijdens den oorlog. Het fiasco van de Conferentie van Londen wekt te dien aanzien twijfel. Laat ons echter niet vergeten, dat ook tijdens den ooriog tus schen de Ver. Volkeren moei lijkheden zijn gerezen en dat deze steeds na een bepaald In de V. S. bestaat het voornemen om alleen de mili taire toepassing van de atoom energie geheim te houden- tijdsverloop zijn opgehelderd." Molotof pleitte voorts voor de int. organisatie tot hand having van den vrede, maar merkte op, dat deze niet mag ontaarden in een imperialis tisch instrument van een enkel volk. Ten slotte verklaarde de minister de democratie in de Sovjet-Unie boven de Wester- sche democratie te stellen, omdat zij beter beschermt te gen nazisme en fascisme, geen klassen van onderdrukten er verdrukkers telt gren ko loniale en half-koloniale vól ken kent en de politieke op voeding van het volk goed be- behartigt. Molotof besloot met de op merking, dat in dit „tijdperk der atoomenergie" de geleer den van de Sovjet-Unie niet achter mogen raken bij die van andere mogendheden. Ook wy, zoo zeide hii. moeten atoom energie en alle andere dingen hebben. Deze Sovjet-rede behoeft nauwelijks commentaar. Hij is bemoedigend, voor zoover zij de internationale samenwer king betreft, omdat ook Molo tof weer te kennen geeft, dat de bestaande moeilijkheden overwonnen kunnen worden. Zy is nuchter, waar zy consta teert, dat het probleem van de atoombom in de toekomst de internationale politiek zal be- heerschen. Zij is zorgelijk, waar hij opmerkt, dat de sa menwerking der groote gealli eerden in het Verre 'Oosten nog steeds veel te wenschen laat, ja, dat zelfs nog geen accoord is bereikt over de vorming van een controlecom missie voor Japan... Problemen te over dus 968,6 km. per uur! Kapitein Wilson heeft met het schroeflooze Britsche vlieg, tuig „Bhtannia" vier proef vluchten gemaakt voor den a.s. aanval op het wereldsnelheids record. Hij bereikte een gemid delde snelheid van 968.6 km. per uur. Het record van 155.1 km. dat op naam van Duitschland stond, is hiermede reeds o deus gebroken. De wrijving van de lucht langs het metaal van het vlieg tuig veroorzaakte bij een zoo groote snelheid een dusdanige stijging van temperatuur in de cockpit, dat de piloot genood zaakt is zich slechts luchtig te kleeden. Hoe meer men de snelheid van het geluid (1222 kilometer per uur) nabij komt,j des te meer last ondervindt men van de samenpersing der lucht voor den scherpen kant van de draagvlakken. Tenslot te zou men een punt bereiken, waarop de samengeperste lucht zich niet meer zou laten schei den en dus een vaste barrière ■oti vormen. De turbines van de „Britan nia" kunnen 6000 P.K. ontwik kelen. per min. verwerken zij 8\'l ton lucht. H.M. de Koningin terug H. M. de Koningin is Woens dagmiddag per vliegtuig uit Engeland teruggekeerd, na Londen afscheid genomen te hebben van den Koning en de Koningin en de Engelsche ko- ninklyke familie, en na haar persoonlijke zaken geregeld te hebben- Dinsdagmiddag hebben prin ses Alice en later koningen Ma ry H. M. de Koningin in haar hotel bezocht en afscheid van haar genomen. Churchill en Bevln spreken. ENGELAND WIL WESTELIJK BLOK O.A. MET NEDERLAND. Als leider van de oppositie heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis bg de debatten over de buitenlandsche politiek, o.m. verklaard, dat de gevoelens van kameraadschap en vriend schap, welke tusschen het Brit sche en Russische volk zijn ontstaan, niet alleen behouden, doch voortdurend versterkt moeten werden. Het is niet mogelijk over de Vereenigde Staten te spreken, zonder ge wag te maken van den ande ren deelgenoot in de Britsche overwinning, de Sovjet-Unie. Zelfs indien er groote verschil len bestaan, mag er geen stem ming in het land komen, die de banden verbreekt of doet ver slappen. De minister van buitenland sche zaken, Bevin, die hierna sprak, verklaarde, dat de re geering haar macht en ver plichtingen niet kan overdra gen aan de geleerden, die be last waren met de ontwikke ling der atoomenergie. In zgn rede deed Bevin ver der namens de Britsche regee ring een beroep op de greote mogendheden open spel te spelen. Engeland is daartoe be reid. Zij zal in de Oostelijke gebieden niets ondernemen, dat schadelijk kan zijn voor de Sovjet-Unie. „Wanneer wjj die verzeke ring geven, kan ik my niet voorstellen, dat de natuurlgke reactie zooi zgn, dat men de deur sluit en dat men alle con tact tusschen menschen, hetzij voor den handel of iets anders zou verbieden. Ik ben ook niet van zins cm de positie te aan vaarden, die radio-Moskou zoo vaak uitbazuint: zij eischen het recht om goede betrekkin gen te onderhouden met hun naburen, terwijl ik een misda- dadiger ben, wanneer ik vraag om goede betrekkingen met de landen, die aan onze gren zen gelegen zijn. Engeland eischt het recht op niet Frankryk, Nederland, België, Scandinavië of andere landen in eeu Westelijk blok in contact te treden. Landen, die Engelands cultureele vrien den waren en die eenzelfde opvatting van democratie heb ben als Engeland". Stalin niet bij de parade Voor de eerste maal sinds Stalin leider van de Sowjet- Unie Is, was hjj Woensdag niet aanwezig by de parade op het Roode plein. In zyn plaats ging Molotof voorop op de trappen van het grafmonument van Lenin. Mien veronderstelt, al dus Reuter, dat Stalin zich nog ln zgn vaeantie-oord te Sotsji bevindt. EEN VERLIES VOOR WALCHEREN. Philips-Van Houten te Arnemuiden gaat verdwynen. Volgens het A.N.P. zouden wegens nypend gebrek aan werkkrachten, eenige in dustrieën uit Walcheren ver dwynen, o.a; de Zeeuwsche confectiefabriek, de Y'ega-tri- cotagefabriek en de vitamine- fabriek van Philips-van Hou ten. Dit bericht is niet geheel juist. Van een verdwynen van de Zeeuwsche confectiefabriek is nog geen sprake. Wel wordt verplaatsing overwogen, doch definitieve besluiten zyn nog niet genomen. Het verdwijnen van de fa briek van PhilipsVan Hou ten is niet een gevolg van een gebrek aan arbeidskrachten. De oorzaak van dit verdwijnen is een gevolg van een gebrek aan grondstoffen en een veran dering Ln het afzetgebied. De grondstoffen, welke deze fa briek verwerkte, bestonden uit sselen. De aanvoer van dit product Ls. door verschillende omstandigheden, niet meer voldoende. De prijs van het eindproduct van deze fabriek, vitaminen en eiwit, is momen teel van dien aard, dat men er niet meer voor kan werken. De fabriek Ls opgezet om uit mosselen vitamine te produ- ceeren. Het procédé, dat hier voor gebruikt werd, is ln de oorlogsjaren echter volkomen gewijzigd. Tlians kan het pro duct vitamine goedkooper langs synthetischen weg bereid wor den. Dit alles is oorzaak, dat er voor deze fabriek op Wal cheren geen bestaansmogelijk heid meer is. Het is zeker zeer te betreuren, dat deze industrie van Walcheren gaat verdwij nen. Wat de Vega-tricotagefa- briek betreft, het bericht hier over is voorbarig te noemen. Het staatnog geenszins rast dat ook deze industrie ver dwijnt. REGISTRATIE EN DOMEINEN VOOR ZEELAND IS OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Nov. is de directie der registratie en domeinen voor Zeeland en W.- Noord-Brabant. gevestigd te Middelburg, officieel opgehe. ven. Genoemd bureau is gefu- sionneerd met de directie der directe belastingen, accijnzen en invoerrechten te Den Bosch, onder den naam Directie van 's rijksbelastingen en domei, nen. Het nieuwe bureau zal zoo dra de kantoorruimte daar. voor gereed gekomen is. te Breda worden gevestigd. DE FABRICAGE VAN LUCIFERS. De lucifersvoorziening blgft vooreerst nog zorg baren. Hiervan is de beperkte houttoewijzing de belangrijkste reden. In normalen tijd produ- ceeren de drie lucifers fabrieken te Eindhoven, Breda en Weert onge veer 1%. millioen doos jes per dag. De twee eerste fabrieken ver bruikten hiervoor on geveer 20.000 populie ren per jaar. Thans moet men het met het derde deel doen. De voorziening met ande re grondstoffen gaat redelijk wel. Wetenschappelijke methoden ter oplossing Niet alleen in Nederland, ook in Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden, heeft men met landbouwproble men te worstelen en men streeft naar de oplossing daar van met wetenschappelijke en grootscheepsche methoden. Zoo heeft men van regee- ringswege nabij Washington het proefstation Beltsville inge richt, waar wetenschappelijk geschoolde krachten (Beltsville telt ongeveer 2200 employées) experimenteeren en hun vond sten in practijk brengen. Met het oog hierop beschikt Belts ville over uitgestrekte proef- bosschen en -velden, kudden, pluimvee en werktuigen. Dat met het onderzoek van dit uitgebreide proefstation reeds prachtige resultaten zgn bereikt, blgkt byv. uit, men zou wel kunnen zeggen, de redding van de tomaten-ex port in Florida, door het tg dig kweeken van tomaten, die te gen ziekten, waaraan de toma. tenverbouw dreigde ten onder te gaan, waren opgewassen. Ook insectenpoeders, die niet alleen den landbouwer, maar ook den soldaat helpen, zijn in Beltsville Center uitgevonden. Van dit proefstation is bijv. afkomstig de zg, „aerasol- bom", die een verbluffende uit werking heeft op ongedierte in barakken, tenten etc. Een an dere uitvinding van het De partement van Landbouw is het bekende B.B.T.-insecten- poeder. De werkzaamheid van Beltsvil le strekt zich echter over nog vele andere terreinen uit. Nieu we typen van dieren en planten worden ontwikkeld- Wanneer de experimenten met succes bekroond worden, zullen er bijen zijn, die met hun langere tongen meer honing verzame len, kalkoenen met meer borstvleesch, vezelvrije toma ten en watermeloenen, wier formaat berekend is op een heel gezin. Behalve Beltsville zijn ei door 't Departement van Land. bouw nog 16 andere proefstati. ons ingericht, verspreid over de geheele Ver. Staten. Ook hier waren op allerlei terrein reeds mooie resultaten verkre gen. Een van de belangrykste vindingen van de Amerikaan- sche wetenschap is wel de ont dekking van de melk als een belangrijke grondstof voor de chemische industrie. Reeds zijn uit de bestanddeelen van de melk verfstoffen, lak, rubber en buigbaar glas vervaardigd. Ook van peniciline, het nieuwe ziektekiemdoodende middel en van sodium lactate, eveneens een belangrijke geneeskundige stof, is melk de grondstof. Bo vendien worden er uit melk vele chemicalieën bereid, die, uitgevonden voor militaire doeleinden, ook in vredestijd van groot nut kunnen blijken. Uitvindingen op radio-tech nisch gebied worden reeds op enkele boerderijen in de Ver. Staten toegepast: automatisch inschakelende lichten bijv. die het eier-leggen in de hoender hokken moeten stimuleeren en deuren, die automatisch ge opend worden, wanneer het voor de kuikens tijd is voor voedsel en beweging. Ook het steriliseeren van melkflesschen door middel van ultra-violet licht is reeds met succes toe gepast. DOODELIJK ONGEVAL. Tgdens het lossen van een schip met kolen te Terneuzen is de 54-jarige ongehuwde ar beider J. J. M., toen hij voor gryper wilde uitwijken, van een steigertje gesprongen. Hg kwam helaas zoo ongelukkig terecht, dat hy met een sche delfractuur werd opgenomen en kort nadien is overleden. Dinsdagavond vergaderde het bestuur van den Cnr. Be sturenbond te Goes met de be sturen der aangesloten organi saties. De voorzitter, de heer A. de Lange, wees in zgn openingswoord op het vele werk dat in het a.s. wintersei zoen wacht en wekte allen op tot trouwen arbeid. Besloten werd o.a. tot het voeren van actie voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", tot het organlseeren van een groo te propaganda-vergadering en tot het weer ter hand nemen van het jeugdwerk. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. de Lan ge, voorzitter, C- K. Maarten- se, secretaris, R. .Buitenhuis, J. Kloosterman, F. P. J. Polder man en C. Blomaard en geko zen K. Goudswaard, A. Oele en Vreeke- Het ledental van enkele af- deelingen is reeds hooger dan vóór 1940. De Pitmanschool te Goes zal volgende week Donderdag haar zilveren jubileum herden ken. Op 15 Nov. 1920 werden de lessen in machineschrijven en stenografie Pitman begon nen in een kleine voorkamer van het perceel Oostsingel 22. Aanvankelijk gaf alleen mw. Crucq, later met behulp van een typiste, les. Spoedig wer. den cursussen geopend te Mid delburg, Vlissingen, Terneu zen, Sas van Gent, Zierikzee en Tholen. In 1921 kwam mej. G. J. Bliek in dienst, aanvan- kelyk als leerares, sedert 1932 lid van de directie. Nadat ln 1926 een grootere woning aan de Wilhelminastraat was be trokken, werd in 1939 de school in het pand aan de Middelburgsche straat geves tigd. Behalve de school zgn daar ook de copieerinrichting, een electrische lichtdrukkery en een inrichting voor foto- copieën ondergebracht. Het on- derwys wordt thans gegeven door 3 leeraren in boekhouden, opleiding diploma administra tie land- en tuinbouw terwijl de beide dames steno en machineschrijven onderwij zen. In de afgeloopen 25 jaar zgn duizenden leerlingen uit geheel Zeeland met goed ge volg opgeleid geworden. Thans telt de school 300 leerlingen, terwyl ook de copieerinrich ting enz. een goeden naam hebben. Woensdag werd te Goes een taxatiemarkt voor paar den gehouden. Het aantal aangevoerde dieren was groo- ter dan wij ooit op een der gelijke markt te Goes hebben waargenomen. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd tot deskundi ge tot het doen van de schat ting van de pachtwaarde van de gronden in den calamlteu- zen Oost-Bevelandpolder S. A- N. van Oeveren te Wolphaarts- dijk. Aan de stedebouwkundige wederopbouwplannen voor vernielde plaatsen in West-Z.- Vlaanderen wordt met spoed gewerkt. De plannen voor Oostburg en Sluis zgn reeds zeer vergevorderd, terwijl er voor Breskens en Schoondyke nog eenige moeilijkheden over wonnen moeten worden. NOODWONINGEN VOOR BRESKENS. Breskens verkeert nog meer dan de andere plaatsen ir Westelyk Zeeuwsch Vlaan deren in moeilgkheden, door dat er feitelijk nog geen defi nitieve opbouwplannen ge maakt kunnen worden. Eerst moet worden vastgesteld, wat er met de haven zal gebeuren. Er is nl. dringend behoefte aan een van de waterstanden onaf hankelijke binnenhaven. Zoo lang de definitieve herbouw niet geregeld is, zullen vele bewoners genoegen moeten ne men met noodwoningen. Voor het einde van het jaar zullen er 200 klaar zijn, onder welk aantal ook door Zwitserland geschonken woningen voor komen, benevens een aantal door de Engelschen achterge laten plaatijzeren nishutten. Als deze woningen klaar zgn, zijn er in ieder geval weer 200 gezinnen onder dak. Zij zullen dan hun bunkers en scnuurzol. ders kunnen verlaten. Maar waar zal het meubilair voor de nieuwe woningen vandaan ko men Op deze vraag weet men in Breskens het antwoord nog niet. De Commissaris der Konin gin in Zeeland heeft tot leden van het kiescollege voor den tgdelijken gemeenteraad te Oostburg benoemd: W. A. Catsman, E. Dekker. J. Ger ming, C. A. de Bruyckere, J. P. L. Stallaert ,A. J. Raes. E Heetesonne, C. L. van Belle- gem, A. P. Modde. I. Buskop, C. Kiviet, P. A. Bril, J. van Kampen. J I. van Male. P. Daansen Cz.. B. I. Christi- aansen, J. A. RisseeuwNor- De gang van zaken in Ned.- Indië is in hooge mate veront rustend. Steeds moeilijker wordt het om met de nationa listen tot een vergelijk te komen. Pogingen worden daar toe aangewend en het is ver heugend, dat de Nederland sche regeermg nu voorstellen heeft gepubliceerd, die ook voor de nationalisten als basi3 voor overleg aanvaardbaar zullen zijn. Men handele nu echter snel, doelbewust en eens- gezind. Snelheid is geboden, omdat de ontwikkeling in Indië niet wacht, totdat de Nederlandsche regeermg eindelijk een besluit heeft genomen, maar voort schrijdt. Reeds thans vreezen vooraanstaande figuren in Ne derland, dat een uiteenvallen van ons koninkrijk niet meer te voorkomen is. Een débacle kan o.i. nog verhinderd wor den, doch alleen als snelheid wordt betracht. Doelbewustheid is noodig. De Indische nationalisten moeten weten, icaar zy aan toe zijn. In Den Haag en Batavia moge men daarbij bedenken, dat het geen zin heeft, vast te houden aan de uiteraard vrij vage toezeggingen, door H.M. de Koningin in haar rede van Dec. 1942 gedaan, als de In dische nationalisten meer dui delijkheid verlangen. Evenmin heeft het zin, Soekarno uit t& schakelen, als blijkt, dat diens stem gezag heeft en men niet over de middelen beschikt om zonder zijn medewerking orde en rust te herstéllen. Eensgezindheid is eveneens vereischt. Als eerst de land voogd aftreedt, omdat hij de regeeringspolitiek niet goed keurt en daarna de regeering den hoogsten Nederlandschen bewindsman desavoueert, om dat hij, onder den druk dér om standigheden overleg aan vaardt, ook al maakt dit con tact met Soekarno onvermij delijk, dan doet dit geen goed aan ons internationaal presti ge. Bovendien moeten de In dische nationalisten er wel den indruk door krijgen, dat Ne derland verdeeld en zwak is. Voor Nederland i-s het van het allergrootste belang, dat de eeuwenoude banden met het rijk overzee onverbroken blij ven. Wij kunnen voor ons her stel de economische hulpbron nen in Indië niet missen. Ook voor de Indonesiërs is een breuk met Nederland ech ter een consequentie, die zij slechts in het uiterste geval zullen aanvaarden. Een breuk beteekent nog allerminst onaf hankelijkheid voor Indië. De internationale situatie m Azië is verward. Er zeilen kapers langs de kust.... Men breekt nu eetvmaal niet straffeloos af, wat in den loop van eeuwen is gegroeid. In Indië weet men dat even goed als in Den Haag. Daarom handele men snel doelbewust en eensgezind. Doet men dat niet, dan zal inderdaad een uiteenvallen van ons koninkrijk onvermijdelijk zijn. Eerder, dun men in het al gemeen denkt tier- P. J. Simpelaar. A. W. Duininck, J. J. Leenhouts, J. Kolyn. Te St. Kruis is de 18-jarige v. d. V. in een weiland in een waterput geloopen en verdron ken. Voor het examen voor as sistent der I. en A. slaagde de heer L. P. de Mul, te IJzendy- be. UITSPRAKEN TRIBUNAAL. Het tribunaal te Middelburg deed uitspraak in de volgen de op 26 Oct. te Goes behan delde gevallen: A. Bareman, 26 j., te Wol- faarstdijk- 3 mnd. internee ring; C. Bakker, echtgen. v. J. F. Florein, 53 j., te Wolfaarts- dyk: onmiddellijke invryheids- stelling; N. Dronkers, echt- gen. v." F. Walhout, 52 j., te Borssele: 3 j. interneering; Ja. Walhout, 22 j., te Borssele: 3 j. interneering; P. Koeman. 45 j., fruitteler, Kloetinge: 5 j. interneering met verb, verkl. v. vermogen en radiotoestel; G. de Meester, 37 j.. landar beider, Ellewoutsdyk: 6 mnd. interneering met verb, verkl. vermogen; Ma. Wa. Veis, echtg. v. J. A. Hooftman, 53 j., zonder te Middelburg; 5 j. interneering en verb, verkl. radio toestel; Da. Ca. Riemens, 25 j., dienstbode te Middel burg: 5 j. interneering; Ca. Ca. de Kunder, 40 j., zonder, te Vlake: 2 j. interneering. Voor allen, benevens onthef fing uit actief en passief kies recht en ontzetting uit de rechten tot bekleeding van openbare ambten. KERKNIEUWS Geref. kerken naar art. 31. Aangenomen naar Rotterdam- Delfshaven (2e pred. pl.) Joh. Francke te Hoek (Z.). Geref. Genie,Tweetal te M'idelburg D. L. Aangeen- brug te Leerdam en T. Dorre- steyn te Opheusden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3