PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Soekarno blijft onaanvaardbaar Frankrijk wil geen centrale Duitsche regeering UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur G. Ballintijn '(mcl redactionecle medewerking van dr. W. H. Beckcnkainp). Uitgever F. B- den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Da M. L. W. Sclioch, Vlissingen. B. A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 6 Nov. 1945 188e Jaargang Nummer 177 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Waistraat 53-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londcnsche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwedlepstraat 23. Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courant, Middelburg. HET WERELDGEBEUREN Duitsche communisten wenschen geen Sowjet-systeem Vluchtelingenstroom uit het Oosten houdt aan. Nog altijd is Duitschland verdeeld in vier bezettingszo nes, een Amerikaansche, een Britsche, een Fransche en een Russische, welke laatste de grootste is van alle. Hierdoor wordt natuurlijk het besturen van Duitschland als een een. heid in sterke mate bemoei- lgkt en er gaan in Amerika, Engeland en Rusland dan ook .reeds stemmen op, die wen schen, dat er een centrale Duitsche regeering zal worden samengesteld, die het burger lijke bestuur voor haar reke ning zal nemen en contact zal onderhouden met de verschil lende bezettingsautoriteiten en de te Berlijn zetelende centrale bezettingscommissie. Even heeft het er naar uit gezien, dat er inderdaad een centrale regeering gevormd zou worden, maar de Fran se hen werpen roet in het eten. Zij gevoelen er niets voor om Duitschland weer een eigen regeering te geven, omdat zjj vreezen. dat dit reeds na kor ten tijd de mogelijkheid zou openen, dat een nieuwe nati onalistische beweging vasten voet zou krggen. Deze vrees is begrijpelijk. In 25 jaar tijds is Frankrijk tweemaal .het slacht offer geworden van Duitsche agressie. Dat men zich hier voor nu vrijwaren wil, ligt voor de hand. Omgekeerd echter hebben de Britten ook geen ongelijk, als zij zeggen, dat het voor feheel Europa van belang is, at Duitschland als eenheid deelneemt aan het economi sche leven en dat het een on mogelijkheid zal blijven, op bouwend werk te verrichten in het Duitsche rijk, zoolang deze staat in vier gedeelten blgft gesplitst. Ook het feit, dat de Duitschers nog altijd niet we ten waar zij aan toe zijn en dat vermoedelijk ook binnen afzienbaren tijd niet zullen we. ten, heeft een ongunstigen in vloed, omdat zij er tijdens die onzekerheid weinig voor voe len, met volle energie aan den arbeid te gaan. Te Londen worden thans be sprekingen gevoerd tusschen Engeland en Frankrijk om een oplossing van deze moeilijkheid te vinden. Tot nu toe werden er echter weinig resultaten behaald. De Franschen blijven vasthouden aan hun bezwaren en leggen weinig neiging aan den dag, om mede te werken aan het herstel van de Duit sche eenheid. Een ander „Duitsch" feit, dat de aandacht verdient, is, dat de vluchtelingenstroom, die van het door de Russen bezette deel van Duitschland naar het Westen vloeit, blgft aanhouden. Er ontstaan daar door woningproblemen zonder weerga, want in het Westen zijn de meeste steden zeer zwaar beschadigd en de geal lieerde bezettingsautoriteiten weten ook niet, waar zij deze menschen moeten laten. Ook het voedselprobleem wordt er met den dag nijpender door. Deze vluchtelingenstroom doet inmiddels zien, dat de voorspelling van Goebbels, dat er voor Duitschland geen an dere keuze was, dan nat. so cialisme of communisme in haar algemeenheid niet op gaat. Het tegendeel is waar. Zilles, de eerste secretaris van de communistische partg in Duitschland, heeft bijvoorbeeld uitdrukkelijk verklaard, dat de Duitsche communisten zich geen Sowjetsysteem wenschen te laten opdringen. Zij wen. schen een democratie naar Westersche begrippen en doen een beroep op de socialisten om nauw met elkaar samen te werken. Tevens stellen zij echter op den voorgrond, dat zg geen terugkeer wenschen naar de grondwet van Wei- mar, omdat die de vijanden der republiek de gelegenheid gaf de republiek te ondermij nen. Dat zgn echter zorgen voor later tijd. Voorloopig ziet het er nog niet naar uit, dat de Duitschers zichzelf zullen kun nen regeeren. EXTRA AARDAPPELBON. De Directeur van het Cen traal Distributiekantoor te Vught maakt bekend, dat bon 127 der bonkaart K 512 is aan- fewezen voor het koopen van kg. aardappelen. PETROLEUMBON VERLENGD. De geldigheidsduur van den bon „248 Algemeen", aangewe zen voor 3 liter petroleum, wordt verlengd tot 10 Nov. a.s. Aangifte oorlogsmisdadigers. Dezer dagen zal door mid del van aanplakbiljetten de Nederlandsche bevolking wor den opgeroepen tot het doen van aangiften van oorlogsmis drijven, tijdens den oorlog, waar ook gepleegd, door an dere dan Nederlanders of Ne derlandsche onderdanen. Deze aangifte zal vóór 15 Novem ber schriftelijk moeten geschie den. Spanning op Java houdt aan Schietpartij te Batavia De Nederlandsche regeering heeft van den lult-gouv.-gene- raal de gevraagde inlichtingen ontvangen omtrent de bespre king met nationalistische ver. tegenwoordigers, waarbij ook ir. Soekarno aanwezig was. Het antwoord licht toe onder welke omstandigheden en op welke motieven de luit.-gouv- generaal gemeend heeft tegen de aanwezigheid van Soekarno bij deze oriënteerende bespre king geen bezwaar te moeten maken. De regeering acht het niet in 's lands belang thans in nadere beschouwingen hier. omtrent te treden. In het af. wijzend standpunt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook by den luit.-gouv.-generaaJ geen wijziging gekomen. Dr. Petiol beklaagt zich Dr. Marcel Patiot, die den bijnaam heeft gekregen van den „blauwbaard van Parijs" nadat in Maart 1944 mensche- lijke overblijfselen in zijn huis waren gevonden, heeft zich er over beklaagd, dat men hem heeft vergeten. Hij weigerde vragen te beantwoorden, om dat er in geen 6 maanden naar hem was omgekeken. In- tusschen heeft het onderzoek door de politie niet stil ge staan. Zestig van de 63 ver moedelijk door Patiot vermoor de slachtoffers zijn geïdentifi ceerd. Er is een nieuwe aan klacht tegen hem ingediend in verband met den moord op een 8-jarigen jongen. Drie psychiaten hebben Patiot vol komen verantwoordelijk voor zijn daden geacht. Hij zelf ver zekert, dat hij uitsluitend ver raders der natie uit den weg heeft geruimd. Men is op zoek naar de 40 millioen fres. die hg naar men vermoedt, gedu rende de Duitsche bezettin» vergaard heeft. ZON EN MAAN. Volgens een officieele Brit sche verklaring van Maandag, was het de laatste 24 uur op geheel Java rustig, al heerscht er nog steeds spanning. Alleen in Batavia zijn schoten geval len, vooral in de omgeving van het Hotel des In des, waarin ex-geïnterneerde vrouwen zijn ondergebracht. Er werden twee Indonesische vrouwen en één extremist gedood. Een Britsch majoor en een Ambonees wer den gwond. In Soerabaja komen nog steeds versterkingen aan land. Ook de evacuatie van vrou wen en kinderen wordt voort gezet. In Magelang hebben zich geen incidenten voorge daan. Vliegtuigen meldden bo ven tal van plaatsen op Mid den Java volksbg eenkomsten te hebben waargenomen. In Sydney zijn 1600 Neder landsche soldaten, bestemd voor Néd. Indië, aangekomen. Zij blijven voorloopig nog aan boord daar de Australische autoriteiten nog geen toestem ming gegeven hebben voor de opleiding van deze troepen in Australië. DE REPATRDEERING UIT NED. INDIE. Het ministerie van overzee- sche gebiedsdeelen deelt mede, dat uit Indië over het alge meen die personen naar Ne derland zullen worden over gebracht, die dit noodig heb ben voor herstel van gezond heid. Deze maand zal het eer ste transport vertrekken. LAATSTE NIEUWS Dochter verraadde haar vader. Nieuws in een notedop. Het Hbld. meldt, dat er in den loop van December een bon voor thee zal worden aan gewezen. De distributie zal nog niet regelmatig plaats vinden. Ged. Staten van Noord- Brabant hebben besloten aan de Prov. Noord-Brab. Electr. Mg. een leening van 3 millioen gulden toe te staan tot her stel van de oorlogsschade. In ALrnhem vielen - ar beiders van het dak van het station. Drie werden er zwaar gewond. In October liepen te Rot terdam 180 schepen binnen, met in totaal 430.000 br. reg. ton. Zij brachten in totaal 413.000 ton lading, ul. 112.000 ton stukgoed, 133.000 ton graan, 56.000 ton kolen, 18.000 ton pyriet, fosfaat en pek en 74.000 ton olie en benzine. Er heeft zich een vrou wen-comité gevormd, dat plan nen uitwerkt om te komen tot oprichting van een vereeniging ter behartiging van de belan gen van vrouwen en verloof den, wier mannen zich hebben ingezet voor Ned.-Indië. De gedachte is een band te schep pen tusschen alle vrouwen en meisjes, wier mannen of ver loofden zich in Ned.-Indië be vinden of er naar toe gaan. De Olympische spelen in 1948 zullen vermoedelijk in Londen worden gehouden. De openbare schuld van het Duitsche rUk bedraagt 6 êt 700 milliard R.M. Dit be- teekent, dat iedere Duitschev een schuld heeft van circa 10.000 R.M. De Russen hebben mede gedeeld, dat zg Tsjecho-Slowa- <Üe voor onbepaalden tijd be zet zullen houden. In Fransch Indo-China is, t vooral bij Saigon, de strijd op- Woensdag komt de zon te <.45 nieuw begonnen. De Franschen r>tnJFf ';e 02 °,nn«£ mogen geen voedsel of water De maan te resp. 10.07 en meer aannemen, in verband ^met vergiftiging. Regeeringsverklaring over Indonesië. De correspondent van de „Daily Herald", John Steen seint uit Batavia, dat de Ne- derlandsche regeering aan gaande Indonesië een officieele verklaring heeft afgelegd, waarin wordt gezegl, dat de regeering aandringt op „We deropbouw in samenwerking op Java en Sumatra onder ga rantie van behoud van het Indonesische zelfrespect". De verklaring bevat verder het voorstel tot het onmiddel lijk houden van een "ronde tafelconferentie ten einde ge zamenlijk plannen te ontwer pen. Het onderwas zal op een ruimere leest geschoeid wor den. Er zal een einde worden gemaakt aan het anaphabe- Tisme en de Indonesische taal wordt naast de Nederlandsche erkend. Er komt een Indone sisch parlement op democra tische basis met een meerder heid van Indonesiërs, maar, zoo gaat de verklaring voort, ondergeschikt aan de „alge- meene regeering" De kwestie van het stemrecht moet nader in oogenschonw worden geno men. De verklaring spreekt zich uit voor wet, orde en een heid. DE EVACUATIE VAN VROUWEN EN KINDEREN. Kol. D. Asjes, leider van de Rapwi heeft verklaard dat de evacuatie van 12.000 vrouwen en kinderen uit Midden-Java wordt voorbereid. 2700 vrou. wen en kinderen eijn reeds uit Soerabaja per schip op weg naar Singapore. Een totaal van 6000 vrouwen volgt nu. 18. Voor het tribunaal te Mid delburg stonden de volgende personen terecht: Maria Johanna Louisa Hun- de rsmarek, uit Oostkapelle, die ervan beschuldigd wordt veel omgang met Duitschers te hebben gehad, geheel tegen den zin van haar ouders en Gestapo te hebben aan gegeven, dat haar vader, sa men met een zekeren Geldof, naar den Engelschen zender luisterde. Verder werd ze er van beschuldigd aan de N.S. B. een brief te hebben ge schreven, waarin ze verklaar de graag lid te willen worden, maar dat ze dat van thuis niet mocht. Een van de getuigen, ds. Don van Oostkapelle, wees er op dat er met dit meisje iets b'jzonders was, want op 14- jarigen leeftijd had ze reeds omgang met Nederlandsche militairen. De verdediger, mr, Kuipers, legde er den nadruk op, dat het hier een conflict van zui ver phychologischen aard be treft. Verd. verzocht dan ook het tribunaal goed in overwe ging te willen nemen of lan gere interneering, ze zit nu reeds een jaar, inderdaad eenige genezing of verbetering teweeg zou kunnen brengen. Simon A. van Keulen, han delsreiziger te Middelburg, werd ervan beschuldigd zeer vriendschappelijk met Duit schers en N.S.B.'ers te heb ben omgegaan, lid te zijn ge weest van de N.S.B. van 1942 tot 1943 en administrateur van de anti-sabotagewacht. Naast het zeer vele bezwa rend materiaal werd ook veel ontlastends naar voren ge bracht. De verdediger, mr. A. A. Kuipers, zei dat de invloed die uitging van het ouderlijk huis, verdachte's vader et broer waren bekende N.S.B.- ers, niet mocht worden onder schat. Samuel Jobse, werkman te Middelburg, van April '42 tot April '43 sympathiseerend lid en daarna gewoon lid der N. S.B., toonde veel berouw, ech ter pas nadat de President hem er op attent had gemaakt, dat klakkeloos ontkennen niets hielp. Tenslotte: Cornelis Willem- makelaar in onroerende goederen te Middelburg. Hem werd ten laste gelegd: Vriend- schappelijken omgang met Duitschers en N.S.B.'ers, een brief te hebben «geschreven aan Seyss, met de onderteekening „Heil Hitler", pro-Duitsche uitlatingen, en ook nog een brief te hebben gezonden aan den Landstand met raadgevin gen betreffende den arbeids inzet. Van de pro-Duitsche hou ding en den omgang met Duit schers bleek na de getuigen verklaringen niet veel meer over te zijn. De brief aan Seyss-Inquart had hij inder daad verzonden, maar, volgens hem zelf en volgens zijn ver dediger, mr. F. W. Adriaanse, moet men de omstandigheden waaronder dat is geschied niet uit het oog verliezen. Ook de brief aan den Landstand moest men, volgens den ver dediger. zien in het licht van eenzelfde geestesgesteldheid, die aanleding was tot den eersten brief waartoe verd. door jarexUangen wrok geko men wc*. Hij bepleitte uiterste clementie. Proefvlucht naar Indië uitgesteld. TOT ZATERDAG A.S. Naar het A.N.P. verneemt zal het D.C. 4 vliegtuig, dat een proefvlucht naar Ned.- Indië zal maken, door onvoor- zieneomstandigheden, niet op 7. doch op Zaterdag 10 Nov. vertrekken. AANSLAG MET LANDMIJN. Zaterdagnacht werd te Weert een landmijn in de wo ning van een rechercheur ge worpen. Door de explosie werd vrijwel alles in het beneden huis verneild en een zijgevel werd onteet. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Londensche dokwerkers weer aan den slag. Maandag hebben de Londen sche havenarbeiders het werk hervat Men poogt zoo snel mogelijk de 120 schepen, wel ke door de staking zijn blij ven liggen, te laden of te lossen. BEDRLJFSUNIE METAALINDUSTRIE. De drie metaalbewerkers bonden in Nederland hebben besloten een bedrijfsunie voor de metaalindustrie te vormen. Het bestuur hiervan is als volgt samengesteld: H. J. v- d. Born, voorzitter, J. G. v. d. Brink, secretaris. G. Hordijk, 2e voorzitter. DE HONGAARSCHE VERKIEZINGEN De eerste uitslagen van de Hongaarsche verkiezingen mel den, dat de partij der kleine be zitters 60 pot der stemmen heeft gekregen, de socialisten 20 pet- en de communisten 15 VEERDIENST MIDDELBURGVEERE. In afwachting van het -tot stand komen van de prov. ver binding Middelburg-Veere door de vereenigde schippers in Veere een motorbootdienst tusschen beide plaatsen ge opend- Er worden uitsluitend passagiers mee vervoerd. Bij K- B. is tot rechter in de rechtbank te Utrecht benoemd, mr. B. V- A. Röling. thans rechter te Middelburg. In het bericht in ons num mer van Maandag over de P. O.D. staat mr. J. J. van der Bijl. Dit moet zijn mr. J. J. van der Perjl. BEZEMS EN BORSTELS GEVRAAGD. Gelukkig kunnen in Middel burg reeds vele woningen in het drooggevallen gebied wor den schoongemaakt. Dank zij Distributiedienst en Commis sariaat Noodvoorziening wordt aan belanghebbenden wat har de en zachte zeep, schuurpoe der en dweilen verstrekt- Borstelwerk is praotisch echter niet te koop. Zijn er geen niet-gedupeerden inge zetenen die een bezem of bor stel hebben te missen. Vol strekt nieuw is niet noodzake lijk. Ook hier geldt Beter een halve borstel of bezem dan niets. Levert ze in bij den dienst van gemeentewerken, die dan zorgt dat gedupeerden er mee worden geholpen. ZOUTE MUREN. Een van de problemen, waar mee men in de drooggekomen huizen te maken heeft, is he' ontzilten van de muren. Hiervoor bestaan verschillen de methoden, die echter tot nog toe geen van allen volledig in de practijk hebben voldaan. Eén ervan is het bestrijken van de muren met gipsprepara- ten. die het zout absorbeeren. Deze laag zou later weer afge- bikt moeten worden. Ook kan men een waterkee- rende laag aanbrengen. Dit heeft echter als nadeel, dat het water opgesloten wordt en in den muur optrekt, wat onaan gename gevolgen kan hebben In enkele huizen op den Ach tersingel te Middelburg wor den momenteel proeven geno men met z.g. „Knapen-sy- phons", kleine vaksteenen buisjes die in hellenden stand in den muur geplaatst, dezen als 't ware moeten draineeren. Intusschen, een kostbare ge schiedenis. Het eenige, wat gemeente werken te Middelburg, die wij om inlichtingen hieromtrent vroegen, van harte kan aanra den is: bg herhaling afwas- schen met zoet water. Dit is het gemakkelijkste, goedkoop ste en meest afdoende middel gebleken, -temeer, daar het zout zelf waarschijnlijk niet diep in de muren is doorge drongen,. Met het oog hierop en op den schoonmaak in het alge meen zal men van gemeente wege dan ook de aansluiting van de waterleiding in de drooggevallen panden zoo spoe dig mogelijk in orde maken. meentcbestuur een noodbad- huis gebouwd aan den Stroo- poortgang, dat Maandagoch tend werd geopend. Na een korte openings speeche van den burgemeester, waarin hulde gebracht werd aan den eigenaar, de heer Oldenman, die zoo spoedig het initiatief tot herbouw had «ro- nomen, sprak de heer A. J. Mathijssen- directeur van Ge meentewerken, en herinnerde aan de moeilijkheden op elk gebied, die bij bouw en inrich ting overwonnen moesten wor- den- Ten slotte voerde dan Oldeman zelf het woord en merkte o.m. op: dat het dezen openingsdag juist een jaar geleden was", dat het oud® badhuis werd verwoest. De genoodigden, w-o. zich o.m. verscheidene leden van het gemeentebestuur, de direc teuren van gemeentebedrijven en gemeentewerken en verte genwoordigers van Wederop bouw. sociale zaken en den Townmajoor bevonden, hebben hierna het gebouw bezichtigd dat volgens vele der aanwezi gen veel te mooi was om tijde lijk te zijn. Het bevat een 20- tal douche-cabines. OUD VLIS SINGER UIT JAPANSCHE GEVANGENSCHAP TERUG. Vijf Nederlandsche krijgsge vangenen, w.o. de sergeant R- H. H. Siegers uit Kaapstad, vroeger te Vlissingen. zijn uit Japanneesch^ kampen Pretoria terugga .rd. Zij za gen er, ondanks geleden ont beeringen, goed uit. Deze man nen hadden in 1940 vrijwilli dienst genomen en werden bg den val van Java krijgsgevan gen. Zg brachten drie jaar door in de Changwi-gevangenis te Singapore. Allen verklaarden, dat de Japanneezen wreedheden be dreven en dat het voedsel slecht was. Twee hunner hebben ge werkt aan den spoorweg tus schen Bankok en Mulmein in Birma. Hier waren de omstan digheden zoo slecht, dat 700 Nederlanders er den dood von den. Zg waren meerdere malen getuigen van het vermoorden van soldaten, die een ontsnap pingspoging hadden gewaagd. In den Zondagmorgendienst van de Geref. kerk te Vlissin gen heeft de voorganger, ds Tiemens, de bevrijding van Vlissingen herdacht naar aan leiding van het tekstwoord Ps. 124. Zaterdagmiddag hield de afd. Zeeland van de Z.B.P.C. een vergadering te Jliddelburg, waarop de heer Boesman uit Den Haag een causerie hield over het verzamelen van lucht poststukken en vliegzegels. De vergadering was druk bezocht. Ter vervanging van het in 1944 verwoeste badhuis aan de Nieuwehaven te Middelburg, is Conoecorpjoaopd) Imet medewerking van het ge- Lezers schrijven: BUSDIENSTEN OP WALCHEREN. De heer K. te Vlissingen spreekt er zgn verwondering over uit, dat de kussen, die morgens en 's avonds de arbeiders van De Schelde van naar hun werk brengen, de tusschenliggende uren nutteloos staan. Zg zouden zoo mooi den dienst StationBel- lamypark kunnen onderhouden. By navraag bleek, dat de concessie voor dezen dienst reeds langen tgd door de „Stoomtram Walcheren" is aangevraagd; het wachten op de toestemming van het betreffende departement. De z.g. „Scheldebussen' staan overigens ook nu niet geheel nutteloos. Een deel on derhoudt in den tusschentijd andere diensten. Het is ook de bedoeling, dat binnenkort een busdienst Middelburg- Veere over Kleverskerke wordt geopend, 3 maal daags v.v. Wanneer Walcheren een maal droog is, zal bovendien een busdienst Mitklelburg Domburg over Oostkapelle en één over Westkapelle worden ingesteld. Voor alle busdien sten op Walcheren is trouwens reeds toestemming aange vraagd. Een moeilijkheid zal nog het gebrek aan materiaal, vnl. banden, opleveren. HET EVACUATIE PROBLEEM. Wanneer hun huis in het overstroomde gebied weer be woonbaar is, kunnen de ge- evacueerde Middelburgers daarin terugkeeren. Wat ge beurt er echter met de eva- cue's, wier huis in de binnen, stad wordt bewoond. Moeten zij blijven wachten tot het ein delijk vrg komt?, vraagt de heer K. te Middelburg. Het is thans nog niet met zekerheid te zeggen, hoeveel plaats er van de herbevolking der buitenwijken in de binnen stad vrij komt. Bij vrij komen van hun woning of althans gedeelte daarvan, zal zeker aan de evacué's voorrang wor den verleend. Hun zal in dit geval bericht worden gezon den en zij kunnen dan desge. wenscht een vestigingsvergun ning aanvragen. In elk geval zal er zooveel mogelijk naar gestreefd worden den ouden toestand te herstellen. HERSCHOLING VOOR MILITAIREN. De heer J. G. D. te Vlissin gen vraagt zich af, wat er van de dienstplichtige militai ren en vrijwilligers moet wor den, wanneer zij naar het bur gerleven terugkeeren. Zg heb ben geen gelegenheid gehad, zich in een beroep te bekwa men. By de Engelschen en Amerikanen kunnen de mili tairen zich door middel van cursussen voor een na-oor- logsch beroep klaarmaken. Zou dit bij ons ook niet kunnen, vraagt de heer D. Schr. meent ook, dat een vertegenwoordi ger van het lager personeel van zee-, land- en luchtmacht in het parlement op zijn plaats zou zijn. Zaterdag a.s. viert de Har monie „Ons Genoegen" te Vlissingen haar 55-jarig jubi leum. Het 50-jarig bestaan kon destijds niet herdacht worden. Het zou ons le ver voeren om de geschiedenis van dit muziekkorps, dat zulk 'n voor aanstaande plaats in het ver. eenigingsleven van de Schei- des Lad inneemt, tot in de fi nesses te memoreeren. Laten wij volstaan met te vermelden dat „Ons Genoegen", onder haar resp. directeuren Bekker, Baljeux, Goovaarts en de Rooij, tot grooten bloei is gekomen vele fraaie successen op concoursen, concerten e.d. heeft weten te boeken. Tijdens de bezetting heeft zij ook steeds gerepeteerd, me de dank zg het actieve bestuur, zoodat, toen de bevrijding kwam en een beroep op haar werd gedaan, „Ons Genoegen" weer goed voor den dag kon komen. De vereeniging is ech ter niet zonder schade door den oorlog gekomen. Behalve 5 maal van repetitielokaal te hebben moeten veranderen door vordering, verloor men door de Duitschers ook 500 aan muziek, instrumenten, me dailles enz. In het bijna afge- loopen jaar is ook de Harmo nie bij de verschillende fees ten wel bijzonder verdienste lijk geweest. Zaterdagmiddag pl.m. 3 uur maakt zg met de signaalaf- deeling van „Achilles" uit Middelburg een propaganda- marsch door de stad, daar men ook een signaalafdeeling wil oprichten. De buurtvereenigin- gen stelden reeds geld voor aankoop van trommen en hoorns beschikbaar. Van 4.306 uur zal er daar na in het Concertgebouw een receptie zijn, waarna 's avonds een gezellige avond voor de leden met nun dames gehou. den wordt. Eén der oprichters, de heer F. van Hoorn, die vele jaren voorzitter was, is nog steeds lid. T.z.t. hoopt men voor de donateurs nog een zaalconcert te geven en a.s. zomer een muziekfeest te organiseeren. Vrijdagavond vergaderde te Nieuw- en St. Joosland de korfbalvereeniging „S.I.W." 't Doel was het organiseeren van een algemeene Nieuwlandsche Sportclub, waarbij alle sport vrienden zich kunnen aanslui ten. De voorzitter, de heer A. Louws, bracht breedvoerig ver slag uit over de besprekingen, welke het bestuur met den Jeugdraad heeft gehad. Hiern? werd tot stemming overgegaan tot al of niet aansluiting. Op grond van de overeenkomst werd dit voorstel met algemee ne stemmen aangenomen. Bin nenkort zal een algemeene vergadering worden gehouden, waar dan met ca. 80 personen een aanvang za> den ge maakt met 'ie i unen. Wa NcJcrlanJ copSiulccrJc Een van de duistere punten uit de geschiedenis der laatste jaren is de capitulatie van de Neder landsche strijdkrachten in de Mei dagen van 1940. ledereen in Ne derland wist. dat de Nederland sche soldaat overal waar hij in direct contact met den vijand kwam, moedig heeft gevochten en dat menigeen heldhaftig zijn leven voor het vaderland offerde. De strijd op den Afsluitdijk, op den Grebbcberg. bij Mill in Bra bant. in Rotterdam en in Zeeland levert daarvan het zesvoudige bewijs. De prestaties van onze zwakke marine en onze lucht macht waren boven allen lof verheven. Zeer groote deelen van onze strijdkrachten moesten even wel den strijd staken nog vóór zij een Duitscher hadden gezien en een schot hadden gelost. Hoe was dit mogelijk? Gen. H. G. Winkelman, die tij dens de Meidagen opperbevel hebber was, heeft vorige week in antwoord op deze vraag me- dedeelingen gedaan, die inder daad eenig licht op de gebeurte nissen uit die dagen werpen en onjuiste opvattingen ccrrigecren. Uit zijn verklaring blijkt, dat de voornaamste oorzaak van het falen van de Nederlandsche strijdkrachten bestond uit de to taal onvoldoende uitrusting der oepen en het ontbreken van vliegtuigen, tanks en modern ge schut. Vooral de veel te kleine luchtmacht was van invloed. Ge brek aan vliegtuigen en afweer geschut maakte ook den toestand aan. de Grebbe onhoudbaar en verhinderde krachtig optreden tegen de parachutisten en het bombardement van Rotterdam deed de deur dicht. Om ver woesting van al onze groote steden te voorkomen en gezien de toen reeds uitzichtlooze militaire situatie gelastte gen. Winkelman de capitulatie. In verband met de talrijke be weringen over verraad in het Nederlandsche leger, zeide de vroegere, opperbevelhebber, dat dit nauwelijks is voorgekomen. Wel heeft een aantal N.S.B.-ers verraad gepleegd. Nooit is ook onomstootelijk vastgesteld, dat Duitsche troepen zich in Neder landsche uniformen hebben ga- stoken. of dat Duitsche meisjes als boerin verkleed hulp aan de 'ndringers souden hebben ver leend. Uit de verdere mededeelingen van den generaal blijkt nog. dat hij geweigerd heeft cm de Neder landsche industrie voor de Duit sche oorlogsproductie te laten in schakelen en dat Goering tijdens een bespreking hierover in he vige woede ontstak, omdat vol gens hem de oorlog met Neder land immers voorbij was. Maar dit alles heeft met de oorzaken der capitulatie weinig te maken. Nederland capituleerde dus omdat met een totaal onvoldoen de legeruitrusting tegen een ster keren, destijds hyper-modern be wapenden vijand niets te begin nen was en omdat onze latere bondgenooten als gevolg van on ze neutraliteitspolitiek niet ge reed waren tot het snel verleenen van hulp. Dit houdt een les in voor de toekomst. Het zou dwaas zijn om van de Nederlanders een tot de tanden gewapend volk te maken. Maar oor een parate weermacht -al i de toekomst gezorgd moeten orden. Verkeerde zuinigheid en een nieuwe neutraliteitspolitiek kunnen in de toekomst even nood lottig zijn als zy het in het ver leden waren. Stagnatie in de eiectrU citeitsvoorziening is oor zaak dat dit nummer enkele uren later zal verschllnen. Zaterdagmiddag kwam C. Jeras te Nieuw- en St. Joos land bij het voetballen zoo on gelukkig te vallen, dat hij zgn pols brak. Na verbonden te zijn in het ziekenhuis te Middel burg, kon hg naar huis terug keeren. De korfbalvereeniging „S l.W te Xieuw- en St. Jootland behaalde te tegen K.V. Swift II uit Middel burg door een 5—3 overwinning het kampioenschap van haar afd. Er zal dit jaar een groote feestavond wor den georganiseerd. Zaterdagavond gaf de ac- ordeonvereeniging „Crescen do" uit Vlissingen een concert te Rilland-Ba tb in de zaal „Het Wapen van Rilland". De zaal was geheel bezet met een aandachtig publiek. Na ieder nummer gaf men blijk dat het gebodene op prijs werd gesteia Te Bruinisse overleed op <4 jarigen leeftijd de heer S. Ha- ge, burgenvgwt|T^U» gem»**-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1