PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT OOK DE HONGAREN TOGEN TER STEMBUS Geen verandering in Ned.-Indië De haven van Terneuzen. UIT DE PROVINCIE De bevrijding van Vlissingen herdacht Wóofdredacteur G. Batlintijn (met rcdactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M- L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre, C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 5 Nov. 1945. 188e Jaargang Nummer 176 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week. f 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mtn.f minimum per advertentie 1 2.—. Bureau^gevcstigd te Vlissingen Walgtraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen lMiddelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. HET WERELDGEBEUREN Belgische Koningskwestie blijft actueel Kans op een accoord in China. Zondag zijn ook de Honga ren ter stembus getogen zij zijn daarmede de eersten in het Zuid-Oosten van Euro pa, de eersten ook, die onder Russisch regime hun verkie zingsstrijd hebben uitgevoch ten. Niet zonder eenige span ning zien wij den uitslag tege moet, want deze parlements verkiezingen hebben een klei ne voorgeschiedenis. Drie groote partijen nemen er aan deel, de partij der „kleine be zitters", de socialistische er de communistische partij. Toen ongeveer, een maand geleden de gemeenteraadsverkiezingen in Boedapest gehouden wer den, voerden deze drie partgen den boventoon en dwars tegen iedere verwachting in behaal den de „kleine bezitters" een overwinning, terwijl de socia listen en de communisten, die met een gezamenlijke lijst voor den dag waren gekomen, de nederlaag leden. Dit was voor deze laatste twee partijen het sein om in conflict te gera ken; zij wilden niet meer met één lgst in zee gaan en dit was voor maarschalk Woro- sjilof, den Russischen opper bevelhebber van de 1.200.000 man bezettingstroepen, weer aanleiding can te gelasten, dat alle drie de groote partij en met een enkele lijst voor het forum moesten verschij nen. Toen evenwel in Europa dit ingrijpen in de vrijheid der •verkiezingen nog al wat zien haarde en bovendien Hongaarsche partijen niet veel lust toonden om het bevel van den maarschalk op te volgen, krabbelde laatstgenoemde te rug en nu kwamen de drie groote partijen dan in den strijd met een zelfde program, maar gescheiden candidaten- lijsten. Een moeilijke keus dus voor de Hongaren... De algemeene verwachting is, dat ook ditmaal de „kleine bezitters" zullen zegevieren en 45 proc. van do parlementsze tels zullen veroveren. De so cialisten zouden dan 24 proc., de communisten 23 proc. krij gen, de kleinere partijen het restje. Verkiezingsresultaten zijn echter wel eens vaker verras send geweest en het is dus niet uitgesloten gezien de zeer nauwe economische ban den, die Hongarije zeer ten ongenoege van Engeland en de V.S. aan Rusland zullen binden dat de uitslag an ders luidt. Groote belangstelling wordt allerwege voor deze verkie zingen voorts aan den dag ge legd in verband met de vraag, wat de Russen zullen doen, als de uitslag eens niet naar him zin is. Hongarije kan be schouwd worden als een toets steen in verband met het pro bleem, of onder Russisch be zettingsregime vrije democra tische verkiezingen inderdaad vrije democratische verkiezin gen zullen zijn. De eerste uitslagen waren hedenmorgen in alle vroegte nog niet bekend. Ander groot nieuws is er niet. In China vechten de aanhangers van Tsjang Kai Tsjek een stevig robbertje met de communisten, maar er schijnt kans op overeenstem ming te bestaan, omdat beide partrjen onderhandelingsvoor- stellen hebben gedaan, die zoo veel op elkaar lijken, dat er wel een basis voor overleg gevonden zal worden. Een ge lukje voor de 40 millioen Chi- neezen, die in den dreigenden burgeroorlog het kind van de rekening zouden worden! In België is de koningskwes tie in een nieuw stadium ge komen. In Brussel is nl. het verslag gepubliceerd, dat op gesteld werd door den tolk van Hitler, dr. Schmidt, van GESCHENK DER KONINGIN AAN CHURCHILL. HM- de Koningin heeft in Londen Churchill een geschenk overhandigd, bestaande uit een verzameling brieven door den hertog van Marlborough, Churchills voorvader, geschre ven aan den raadspensionaris Heinsius- Bij het geschenk is een oorkonde gevoegd, waarin Churchill dank wordt gebracht voor de aan Nederland ver leende hulp. De Koningin zal deze week naar Nederland terugkeeren. Zij heeft het Engelsche Ko ningspaar bezocht en o.m. ook Attlee ontvangen. EXPORT VAN POOTAARDAPPPELEN. Er worden momenteel veel pootaardappelen geëxporteerd. Er is reeds 120-000 ton be steld o.a. door Brazilië, Zwit serland, België, Luxemburg en Italië, Er is veel vraag naar bintjes. Ter verkrijging van buitenlandsche deviezen is de ze export van groot bel ing voor ons land. het onderhoud, dat koning Leopold op 19 Nov. 1940 met Hitler had. De koning ver klaarde daarin, waardeering te hebben voor het „grootsche werk" van Hitier en bereid te zijn tot het aangaan van over eenkomsten op militair ge bied en betreffende de interna tionale politiek Bg ons zijn menschen voor minder voor het tribunaal ver schenen, maar koning Leopold verklaart uitdrukkelijk, dat het verslag van dr. Schmidt verminkt is, dat de verklarin gen van Hitier verfraaid, die van hem zelf verdraaid wer den. Dit laatste is verre .van onwaarschijnlijk, oondat de Duitschers zich vaker sterk hebben getoond in het ver draaien van feiten. Het eeni ge resultaat van deze nieuwe publicatie zal echter zgn, dat er in België een nieuwe, ver woede discussie ontstaat over den koning. Voor Nederland is van be lang de voorspelling, die Hit- Ier in zijn onderhoud met Leopold nopens koningin Wil- helmina deed. Zij zou, zoo verklaarde hg, nimmer op den Ned'erlandschen troon terug keeren... Hitler was een slecht pro feet. VERBETERDE TREINVERBINDINGEN. Met ingang van Maandag zijn enkele belangrijke verbe teringen aangebracht in de treinverbindingen met het Noorden, Oosten en Zuiden des lands. Door het gereedko men van de hulpspoorbrug te Deventer zullen ae treinen naar het Oosten thans rechtstreeks doorrijden naar Twente. Het treinverkeer met Groningen Leeuwarden wordt thans eveneens over Deventer geleid, waardoor een rechtstreeksche verbinding van Den Haag over Utrecht is ontstaan. Ook de verbindingen met het Zuid-en hebben een verbe tering ondergaan. De lgn La- fe ZwaluweRoosendaal is ersteld, evenals de bootdienst ZwrjndrechtMoerdijk. Aan gezien er tusschen Moerdijk en Lage Zwaluwe nog slechts een zeer beperkte autobüsdienst wordt onderhouden, wordt den reizigers met bestemming Roo sendaal aangeraden voorloopig nog gebruik te maken van de doorgaande verbinding over Nijmegen. Het reisschema ie: Vlissingen 4.00 Roosendaal 6.55 Lage Zwaluwe 7.41 Moerdijk Zwrjndrecht Rotterdam Den Haag Den Haag Rotterdam Zwgndrecht Moerdijk Lage Zwaluwe Roosendaal a. Vlissingen a. 8.15 10.18 11.00 11.26 10.30 11.10 12.50 13.50 15.29 16.15 19.16 9.55 13.01 13.47 14.20 16.18 17.10 17. 13.30 14.10 15.20 16.20 18.00 18.46 22.48 Indonesische leger op 60.000 man geschat. Wat betreft de recente ont wikkelingen in Indië wacht men in reg. kringen op het oogenblik nadere inlichtingen uit Batavia af. Deze werden in den loop van Zondag ver wacht, doch het zal wel Maandag worden alvorens de finitief nieuws over de jong ste gebeurtenissen kan wor den tegemoet gezien. Officieel werd uit Batavia medegedeeld dat het in Mage- lang rustig is, in tegenstelling met berichten van het Fran- sche persagentschap, die van nieuwe gevechten spraken. In Soerabaja heerscht rust en komen steeds meer nieuwe troepen aan land. Zaterdag avond zouden de landingen voltooid worden. Er zouden dan in Soerabaja het grootste aantal troepen zgn van alle steden op Java. Er zijn thans 2500 vrouwen en 300 mannen uit Soerabaja geëvacueerd. In Batavia rijden thans Britsche tanks door de stra ten. De situatie spitst zich hier toe. De ministers Schermerhorn Christiansen wordt uitgeleverd. Christiansen, de voormalige Duitsche militaire bevelhebber in Nederland, zal binnenkort aan de Ned. autoriteiten, wor den uitgeleverd. Hg zal terecht staan wegens zijn optreden te gen het dorp Putten- aldus meldt Allied Press Service vol gens Reuter. Nieuws in een notedop. - Attlee zal op 9 November naar Washington vertrekken. - Nederland heeft wederom 50 millioen dollar geleend van de in- en uitvoerbank der V. S. voor den aankoop van Ameri- kaansche producten. - Vandaag hervatten 40 000 havenarbeiders in Engeland hun werk. De P-O.D. te Amsterdam heeft 5 „ondergedoken" Neder- landsche S.S. mannen gevan gen genomen. Voor de zuivelindustrie is een nieuwe loons ver hooging toegestaan, die voor de laag ste klasse ƒ3 en voor de hoogste klasse 2 bedraagt. De tot nu toe laagste klasse vervalt, waardoor de laagst geklasseerden met 1 4 vooruit gaan. Naar ANP-Aneta uit San Francisco verneemt zgn aldaar 240 voormalige Ned. krijgsgevangenen, grootendeels marine-personeel, aangekomen uit Japan en China op weg naar Nederland- - De minister van marine heeft bepaald, dat vóór 1 Dec. a.s. de zeevaartuigen gedemag netiseerd moeten zijn, d.w-z. dat deze schepen een behande ling moeten ondergaan, waar door zij immuun worden tegen magnetische mijnen. Met het oog op de groote drukte welke de uitvoering der deblokkeeringsmaatregelen reeds bij de banken heeft ver oorzaakt, heeft de Min. v Fi nanciën de Ver. v. d. Effecten handel verzocht de voorberei dingen voor de effectenre gistratie voorloopig te staken. DE ZAAK-MUISSERT. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage zal thans 27 November de zaak tegen Mussert behandelen. en Logeman zgn Donderdag j.l. naar Londen gevlogen om daar overleg te plegen met H. M. de Koningin in verband met den toestand in Indië. Zater dag keerden zij weer terug. De regeering-Soekamo heeft medegedeeld, dat binnen enkele dagen in Ned. Indië algemeene verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Als de resultaten bekend zijn zal een regeering gevormd worden overeenkomstig den volkswil. 60.000 gewapende Indonesiërs. Volgens de B.B.C. zou er steeds minder sprake van zijn, dat ir, Soekafno de Indone sische strijdkrachten onder contróle heeft. Men schat de sterkte van het Indonesische leger op 60.000 man, waarbij zich Duitsche en Japansche militaire raadgevers hebben gevoegd. Op Java is de toestand wel wat verbeterd, maar toch nog steeds gespannen. In Mage- lang hebben zich opnieuw schermutselingen voorgedaan. De Nederlandsche regeering heeft te Canberro geprotes teerd tegen het gebrek aan hulp en de tegenwerking van Australië bij het herstellen van de orde in Indië. Thans is vast komen te aan, dat de Britsche gene raal Mallaby vermoord werd toen hg in een auto met een witte vlag door Soerabaja reed om na te gaan of de wapenstilstandsvoorwaarden werden uitgevoerd. Nieuw onderzoek inzake De Schelde. Naar wij vernemen, wordt op het oogenblik een nieuw on derzoek ingesteld naar de ge dragingen gedurende de bezet tingsjaren van de beide onlangs uit hun intemeering ontslagen directeuren der K.M. De Schel de, de heeren H. C. Wesseling en H. W. van Tijen. De motleven voor de vrij lating der beide directeuren zijn nog niet gepubliceerd. Uit be trouwbare bron werd ons ech ter verzekerd, dat eensdeels de tenlastè gelegde feiten door het M.G. niet ernstig genoeg wer den geacht om verdere inter- neering te rechtvaardigen, an derdeels tegen industrieelen in andere deelen des lands- die tn- dens de bezetting een zelfde gedragslijn volgden, geen stap pen werden ondernomen- Een hamsteraar. 1 millioen aan speelgoed en huishoudelijke artikelen. Bij de Volksbeweging kwa men klachten binnen dat een winkelier te Zwolle geen speel goed wilde verkoopen. De C. C.D. ging er eens neuzen en vond er voor een klein mil lioen gulden aan speelgoed en huishoudelijke artikelen. Zoo was er een hoeveelheid mond orgels, voldoende om alle jongens in de Noordelijke pro vinciën gelukkig te maken. Met de lepels en vorken kun nen 10 van alle getroffenen in Nederland geholpen worden. Verder waren er bijv. 100.000 scheermesjes, 1012.000 wek kers, 60.000 doozen vooroor- logsche lucifers. Thans zullen de geteisterde gebieden hier mee geholpen worden, terwijl alle kinderen in Zwolle nog voor St. Nicolaas een stukje speelgoed zullen krijgen. OPLICHTERSPRACnJKEN. Het militair gezag waar schuwt nadrukkelijk tegen de duistere, misdadige oplichters- practijken van enkele bureaux, die door advertenties in dag bladen het Nederlandsche pu bliek probeeren wijs te maken, dat zij in staat zouden zijn om door nasporingen in het buiten land iets te weten te komen omrent het lot van naar Duitschland gedeporteerden of zelfs in staat zouden zijn deze menschen weer thuis te bren- VERSNAPERINGEN OP 11 NOVEMBER. Met St. Nicolaas extra rantsoen. In de periode van 11 t.m. 25 Nov. wordt voor alle leeftijds groepen een bon aangewezen, die recht geeft op 100 gr. ver snaperingen. Daarna volgt voor de periode van 25 Nov- tot 7 Dec- een bon van de versnape ringen- en de gecombineerde tabaks- en versnaperingen- kaart, die resp. recht geeft op het koopen van 200 en 100 gr. versnaperingen. Met het oog op het Sinter klaasfeest wordt in de week van 17 Dec. nog een extra algemeene bon aangewezen voor 100 gr. versnaperingen. Daarna volgen vermoedelijk iedere veertien dagen bonaan- wgzingen voor 200 en 100 gr. versnaperingen voor de versna peringen- en de gecombineerde kaart. Verlaagde tarieven en goede outillage noodig. Bg het bezoek dat minister Ringers de vorige week aan Zeeland bracht, is ook de aan dacht gevestigd op de belan gen van de haven van Terneu zen. De minister deelde o.a. mede, dat 3 sectiekranen van de Amerikanen onderweg wa ren. Deze kranen zijn inmid dels in Terneuzen aangeko men (red.) Aan de outillage van de ha ven zal aandacht geschonken worden. Een eerste eisch voor de haven van Terneuzen is, dat de tarieven worden terugge bracht op voet van gelgkheid met de havens van Antwerpen en Gent. Immers daaraan heeft Ter neuzen het te danken, dat de ze haven in zoo sterke mate aan belang heeft ingeboet. Deze onbillijkheid dateert al „Phoenix" als golfbrekers bij Weslkapelle. Toen de geallieerden in Juni 1944 in Normandië landden, legden zij aan de kust groote kunstmatige havens, waarvan de havenhoofden bestonden uit Phoenix-caissons, enorme be tonnen gevaarten, die in lange rgen achter elkaar tot zinken werden gebracht. De Neder landsche regeering heeft thans over eenige van deze Phoenixen de beschikking gekregen en 3 daarvan worden voor het nieu we dgkgedeelte bij Westkapelle als golfbrekers benut. Zaterdagochtend arriveerde de eerste en onmiddellijk werd met behulp van 4 sleepbooten een poging gedaan om de 64 meter lange caisson op de daar voor uitgekozen plaats tot zin ken te brengen. Er stond even wel zooveel stroom, dat de poging faalde. Zondagochtend voer nu een vloot van 9 sleepbooten, met als reserve bovendien 2 zee sleepbooten, de haven van Vlis singen uit om een nieuwe po ging te doen. Ditmaal gelukte de opzet volkomen. Zes sleep booten, de Spitsbergen, de SM 22, de Zoom, de Dintel, de Pe- fra en de Noorwegen, drukten den betonnen kolos op, terwijl drie andere, de Borneo, de En geland en de Rijn en Schelde, trokken. Hoewel er een zeer GEN. SYNODE N. H. KERKEN VÓÓR NATIONALEN OMROEP. De Generale Synode der Ned- Herv- kerken besloot tot aan stelling van ds. A. H. Brink tot predikant in algemeenen dienst ter geestelijke verzorging van repatrieerenden uit Indië. Ds. A. A. Wilschut werd benoemd tot geestelijk verzorger van de repatrieerende en in werkkam pen op te nemen jongeren. De kosten hiervan zijn gedekt; het budget van de kerk is sinds 1940 20 maal grooter gewor den. Voorts heeft de Synode met- algemeene stemmen een motie aangenomen waarin zg zich uitspreekt voor de totstandko ming van een nationalen om roep, omdat het belang van het volk zoowel als dat van de kerk daarmee het meest ge diend is- Z\j gaat er daarby van uit- dat de kerken onder eigen verantwoordelgkheid aan den nationalen omroep hebben mee te werken. Zij is van oordeel, dat in den overgangstijd niet alleen de kerkdienstuitzendingen, maar alle uitzendingen die de ver houding van kerk en wereld raken, niet door particuliere omroepvereenigingen, maar door organen der kerken zelf behooren verzorgd te worden. De generale synode zal dit jaar wederom in Den Haag bgeenkomen. STANDBEELD VAN DOORMAN VERNIETIGD. Het standbeeld van Schout bij-nacht Doorman, dat eeni- gen tijd geleden tot groote ergernis van velen, die het allerminst een ges! proeve van beeldhouwwerk vonden, te Rotterdam werd geplaatst, is Zaterdagnacht van zijn voetstuk geworpen en vernietigd. Zaterdag was Vlissingen één jaar bevrgd. Als de dag van gisteren herinnert iedere Vlissinger de bange Novem berdagen van 1944, toen het oorlogsmonster in al zijn wreedheid op de reeds zoo zwaar gehavende Scheldestad losstormde, dood en vernieling brengend. Trots alle verdriet en ellen de, die hierdoor werden ver oorzaakt, denkt toch ook iedereen weer met blijdschap en dankbaarheid terug aan dien 3den November, den dag waarop de aloude Prinsenstad na vier jaren van onderdruk king, haar vrijheid herkreeg, na een heldhaftige worsteling van de 52th. Scottish Low land Division, welks gevallen manschappen evenals de bur gerslachtoffers wij eerbiedig herdenken. Al is er nu na een jaar veel reden tot dankbaarheid, gezien ook de vooruitgang by het herstel van de chaotische toe standen, die er in den eersten tijd na de bevrgding heersch- ten, met name wat betreft de huisvesting; een uitbundige feestvreugde past nog niet en het overgroote deel heeft er ook geen behoefte aan. De tijden zijn nog te ernstig, er wordt nog te veel geleden en er komen nog teveel slechte berichten uit Indië, ook voor Vlissingsche families, die daar verwanten hebben. Daarom is de bevrgding in allen eenvoud herdacht. Des ochtends vond in den tuin aan de Emmastraat door het gemeentebestuur een kranslegging plaats op de gra ven der burgerslachtoffers. Behalve familieleden der ge vallenen waren hierbg o.m. tegenwoordig het college van B. en W., Overste Embroek van de Kon. Marine en een Engelsch kapitein, die den strijd bg Westkapelle mee maakte. De wnd. burgemeester, de heer L. P, van Oorschot, her innerde hierhij aan den 4%- jarigen druk en aan de bevrij ding, die ook voor Vlissingen zoo duur werd verkregen. Na de kranslegging begaf het gezelschap zich naar de begraafplaats der geallieerde militairen, bij den Dam. de plaats waar onze bevrijders aan land kwamen. Ook hier sprak de heer v. Oorschot. Spr. bracht den gevallenen een eerbiedigen groet van dank baarheid en nulde. Vervolgens legde spr. ook hier een krans neer. In den namiddag werd in de Nieuwe kerk door de Ned. Herv. gemeente een herden kingsdienst gehouden. Ds. Schoch bepaaalde zijn gehcor bg de woorden uit Ps. 103 - 2: „Looft den Heere mgne ziel, en vergeet geene van Zijne weldaden"- Des avonds werd in hetzelfde kerkgebouw een, onder auspi ciën van de Ned. Volksbewe ging, herdenkingsbijeenkomst gehouden, welke buitengewoon druk was bezocht. Na een openingswoord van den heer J. L. Verhagen, sprak de heer W. Poppe. Hij bracht hulde en dank aan de stille werkers in deze gemeente en vertelde ver- der verschillende episodes uit den Vlissingschen verzets- strgd. Vlissingsche jongens hielpen mee aan den overval op het distributiekantoor te St. Laurens, het bevolkings register te Vlissingen was grootleverancier in illegale bescheiden, enz. Na zang sprak vervolgens ds. J. S. Hartjes, die erop wees, dat het doorstane leed allen heeft samengesmeed tot één groote familie. Staande werden alle slachtoffers her dacht. Mevr. B. Steutel-Grizell zong, begeleid op het crgel door den heer F. Steutel, het Onze Vader". Mevr. W. Wartenberg-Wis- meger zong daarna enkele lie deren, tei*wijl mevr. E. L. Adriaanse-Bergansius oorlogs- en verzetsgedichten voordroeg. De wgdingsvolle avond werd besloten met mediteerend or gelspel door den heer Steutel, een slotwoord van den heer F. van Sabben en het staande zingen van het le en 6e cou plet van het Wilhelmus. SPORT Voetbaluitslagen. Ie klasse. District I: AJaxHermes D-V.S. 6 2; 't Gooi—Xerxes 5—3; V-S-V—R. F.C. 1—3; Emma—A.D.O. 7—2; E D De Volewijckers 23. Dlstr. 11: SpartaHaarlem 20; D W-SD-F-C. 33; Feijcnoord-Storm- vogels 8—3; V.U CBlauw Wit 1—3; D-H.C-Neptunus 22. Dlstr IV: N-A C—Eindhoven 0—0: L.O.N.G.ABaronie D.N.L. onb.R K.T.V.V.Helmond onb.; B-V-V. Vlissingen 5—0; R.B.CN-OA-D. 2—3- Distr. V: Veendam—Be Quick 4 0: VelocitasG.V.A.V. 41; H-S-C. —Achilles 1—1; Frisla—L-S C. 2—1; HeerenveenLeeuwarden 31. Distr. VI: P S-VBleijerheide 5— De Spechten—M.V.V. 2—8: V-V.V. Roermond onb.; JulianaBrabantia 22; LimburgiaMaurils 10. Tweede klasse C: GoesDe Zeeuwen 1I; Terneu zenAxel 40; MiddelburgBres- kens 12. Derde klasse G: De Zeeuwen 2—Zeelandia af.; Vlis singen 2Middelburg 42; R C-S Goes 2 4—0; lersekcE-M.M. 6—3, ZON EN MAAN. Dinsdag komt de zon te 7.43 op en gaat te 17.03 onder. De maan te resp. 9.04 en 18,02. sterke stroom stond, werd de Phoenix precies in de door vlaggen aangegeven richting, loodrecht voor den dgk, ge bracht en daar door het openen der kleppen tot zinken ge bracht. Twee andere caissons zullen evenwijdig aan den dijk tot zinken worden gebracht. Bootdienst MiddelburgV eere. Met den bootdienst Middel burgVeere is het de Pro vim ciale Stoombootdiensten eenigszins tegengeloopen. Zoo heeft de „Zeemeeuw", die voor dezen dienst beschik baar was, o.m. een defect aan den motor gekregen. Men hoopt nu in afwachting van het herstel van de „Zee meeuw" tijdelijk de beschik king te krijgen over een an dere boot, die dan begin vol gende week den dienst zou gaan onderhouden. De dienstregeling is zooveel mogelijk bg trein- en ander bootverkeer aangepast. De plaats van afvaart is nog niet bekend. Bij Rammekens is Zaterdag tegen het dijkeinde aan de Oostelijke zgde van het gat een beetle tot zinken gebracht. Er zullen er nog 2 volgen en daarna waarschgnlijk een be tonnen schip, van het type, dat ook bg de dichting van het gat by Veere werd gebruikt. Het water op Westelijk Walcheren is nu zoo ver ge daald, dat de weg Middel burgVeere zoo goed als drooggevallen is en dus een hindernis gaat vormen voor het water, dat door het gat in den kanaaldijk moet af vloeien. Men zal daarom vandaag beginnen met den weg met behulp van een drag line door te graven. De ope ning zal in elk geval niet wy- der worden dan ong. 15 me ter. Mocht deze doorlaat voor het water niet voldoende zgn, dan zal men dichter by Mid delburg een tweede doorlaat maken. Intusschen zgn door het spuien reeds vry belang rgke deelen van Walcheren droog gevallen. DE P.O-D. Naar wij vernemen is mr. J. J. van der Bijl aangewezen als militair commissaris voor de inbewaringstelling en vryia- ting van poltieke delinquenten in de prov Zeeland. Tot inspec teur van den P.O.D. in Zeeland werd benoemd kapt J- Geel kerken, tot hoofd van den P. O.D. te Middelburg de heer C. J. van Burg- Rgksdienst voor landbouwherstel. Op 1 November is in het per ceel Lange Giststraat 7" te Middelburg een districtskan toor geopend van den Rijks dienst voor landbouwherstel. Het droogvallen van Walcheren. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland heeft een aantal personen uitgenoodigd zitting te nemen in een hoofd commissie en een drietal daaronder werkende subcom missies die tot taak hebben maatregelen te beramen adviezen uit te brengen om het verdronken geweest zgnde gebied zoo spoedig mogelijk weer bewoonbaar te doen zijn. De subcommissies zullen maatregelen voorstellen de hoofdcommissie, die in nauw contact staat met het provinciaal bestuur. De eerste subcommissie behandelt de zaken van openbare werken en verkeer, de tweede die der voorzieningsbedrijven en de derde die der volkshuisvesting. Voorzitter der hoofdcommis sie is de heer L. Onderdgk; leden: ir. Gerber, mr. H. F. Lantsheer, mr. dr. A. W. Graaf van Lynden, ir. A. H. Fabius, ir. P. L. Israel, dr. L. J. H. Brongers, J. L. Dreg- mans, jhr. ir. J. de Ranitz, ir. M. de Vink, ir. A. Rothuizen en H. B. J. Knoop. Een dezer dagen te Vlissin gen aangekomen schip met materiaal, bestemd voor den bouw van 65 noodwoningen al daar. heeft nader order beko men om naar Breskens te ver van na 1918, toen Terneuzen, in tegenstelling tot de Belgi sche havens, de bijzondere ta rieven niet heeft teruggekre gen. Was Terneuzen in 1914 de derde Nederlandsche haven; wat de binnenvaart betreft zelfs de tweede, na 1918 kwam de depressie. Onze regeering verleende alle mogelijke faciliteiten voor de Belgische haven (we den ken o.a. aan de verbreeding van het kanaal naar Gent, waardoor vele schepen naar deze haven opvoeren) en Ter neuzen zag de werkloosheid toenemen. Van de vele vakkundige ar beiders, die een havenbedrijf noodig heeft, is nog maar een klein aantal over en de vrees is niet ongegrond, dat ook deze gaan verdwijnen. Terneuzen heeft zich dit jaar groote transporten zien ontgaan, naar Antwerpen, wat ons land schatten kost aan deviezen. Dit alles wegens het ontbreken van outillage. Dit is bg den minister naar voren gebracht en deze heeft voor dit alles een open oog. Een studiecomité uit de onlangs tot stand gekomen commissie ter behartiging van de havenbelangen van Terneu zen, zal binnenkort door den minister worden ontvangen, om hem wenschen over te leg gen en te verdedigen. trekken. Het materiaal zal daar gebruikt worden, aange zien de bevoegde instanties van oordeel zyn, dat het gebrek aan noodwoningen daar nog grooter is dan te Vlissingen. Vrijdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in een pand aan de Emmastraat te Vlissingen. Wij zouden hiervan geen melding gemaakt hebben* ware het niet, dat de onlangs in gebruik genomen nieuwe lad derwagen op het appèl was verschenen. Endeze lad der bleek een uitstekende aan winst te zgn. Met ingang van 1 Nov. is het Zwitsersch barakkenkamp aan de buitenhaven te Vlissingen in exploitatie en beheer door het rijk overgenomen. Bg het de partement van Openbare Wer ken en Wederopbouw is een speciale afdeeling ingesteld, welke alle in het land aanwe zige kampen centraal zal be- heeren, nl. de afdeeling „Huis vesting en verzorging van de werklieden bij den Wederop bouw", gevestigd te 's-Graven- tge. Het Is de bedoeling, dat de plaatselijke commissie van toe zicht blijft bestaan. Aan haar zal in de toekomst tevens de geestelgke en cultureele ver zorging der arbeiders worden opgedragen. Vrijdagavond gaf de Vlis singsche Arcondeonvereeniging ..Crescendo" voor haar dona teurs weer een van haar be kende populaire uitvoeringen. De volle Noordstraat-zaal ge noot van de bekende melodieën en soli van de heeren D. van der Linden en G. Schroevers. Als bijzonderheid dient ver meld dat de directeur, de heer M. P. Ventevogel, op de dich ting van den Nolledgk een marsch had gecomponeerd, welke met aandacht werd be luisterd- De geallieerde textiel goederen. In Middelburg heeft het on tevredenheid verwekt, dat tal van personen, die vergunnin gen hadden ontvangen voor geallieerde textielgoederen, die niet meteen kregen. Het Commissariaat Nood voorzieningen te Goes, dat deze uitreiking behandeld, heeft echter reeds eerder ge publiceerd, dat de goederen pas later komen. Momenteel zgn alleen overjassen en hee- rencostumes in voorraad. De vergunningen blgven echter geldig en zullen event, wor den verlengd. Hierdoor wordt o.m. bereikt dat straks allen bg het koopen der góederen gelijke kansen hebben en niet zij, die eerder een vergunning kregen, voorgaan. Nu Middelburg in habr groo te monumenten zoo jammerlijk is geschonden, hebben de klei ne te meer beteekenis gekre gen. Opwekking tot hun her stel is reeds meermalen be pleit, en enkele eigenaars heb ben hieraan gevolg gegeven. Zoo thans ook de eigenaar van het huis Nederstraat no. 10, een onaanzienlijk lijkend ge bouw, waaraan alleen de goot- consoles, gesneden koppen, op vielen- Ontdaan van de pleister, prijkt het geveltje nu met zijn aardige verdeeling van roode en gele baksteen weer in oude glorie. Enkele koppen zgn vernieuwd. Wegens het verblijven in het drooggevallen gebied zonder vergunning, zgn te Middel burg reeds tientallen verba len opgemaakt. Men zg nog maals gewaarschuwd. De cabaret-club „De Con trasten" te Middelburg maakt zich herhaaldelijk verdienste lijk voor de ontspanning der dijkwerkers. Woensdag SI October trokken zg weer eens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1