PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT De laatste dagen van Adolf Hitler Nederlandsche regeering keurt Indische besprekingen af Melk- en vetrantsoenen in den komenden winter Minister Vos vertelde UIT DE PROVINCIE Nijpend gebrek aan landarbeiders op Z.-Beveland Congres van het N.V.V. weer bijeen. Hoofdredacteur O. Balllntijn (met redactioneele medewerking van dr. V/. H. Bcekenkainp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, A. van Verre, C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 3 Nov. 188e Jaargang 1945. Nummer 175 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week. f 3.20 per kwartaal, franco per post,, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVtK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm.f minimum per advertentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courant._Middelburg. HET WERELDGEBEUREN De Führerschoot zich een kogel in den mond. - Eva Braun nam vergif. Een rapport van den Britschen geheimen dienst. Een Donderdagavond gepu bliceerd rapport van den Brit schen geheimen dienst heeft voor goed een einde gemaakt aan de legende, dat Hitier niet dood zou zijn, maar zich Ie- vend en wel in Duitschland of in een Zuid-Amerikaan- schen staat verborgen zou houden. Hitier, zoo zegt het rapport, heeft zichzelf op 30 April 1945 om 2 uur n.m. in de Rijks kanselarij doodgeschoten, ter wijl Eva Braun vergif innam. De lichamen van Hitier en Eva Braun werden verbrand en de asch werd verstrooid. Het zeer uitvoerige docu ment bevat uitermate belang wekkende bijzonderheden over de laatste dagen van Hitier en de vrouw, die gedurende enkele dagen zijn echtgenoote was. Er blijkt uit, dat Hitier öp 29 April met Eva Braun is gehuwd. Oorspronkelijk zou hij op 20 April naar Berchtes- faden vliegen om van daaruit en strijd voort te zetten. Op 22 April had hij een bespre king met den staf en toen bleek, dat zijn geestvermo gens waren gestoord. Hij gaf iedereen in zgn omgeving de schuld van het verliezen van den oorlog. Hij deelde toen mede in Berlijn te zullen blij ven, op aandrang van Eva Braun. Op den 24sten onthulde hij een plan tot zelfmoord aan Speer. Den 26sten ontving hij von Grein, die het commando over de luchtmacht van Go ring moest overnemen, die in ongenade gevallen was. Ieder een in den bunker kreeg dien dag een capsule metvergif, waarvan von Grein later ook gebruik maakte. Op 29 April huwde Hitier met Eva Braun. Het huwelijk Werd voltrokken aan een con- fèrentietafel in een bunker yan de Rijkskanselarij. Na af loop werd eèn trouwfeest ge geven, dat evenwel een lugu ber karakter droeg. Er werd voortdurend over zelfmoord gesproken en dit leidde er toe, aat bijv. de secretaresse van Hitier het niet uit kon hou den en wegliep. Op 30 April begon Hitier 's morgens vroeg reeds met afscheid te nemen. Hiertoe werden ook lieden uit andere bunkers ontboden, ttitler en Eva begaven zich voor de laatste maal naar buiten omstreeks 2 uur, namen afscheid en begaven zich daar op in hun bunker, waar zij zich in hun vertrekken van het leven beroofden. Hitier schoot zichzelf een kogel door den mond, Eva Braun nam vergif in. Goebbels, Borman en enkele anderen haalden de lijken naar buiten. Hitler had tevoren 200 liter benzine besteld, doch kreeg er maar 180. Deze werden nu over de lijken ge goten en in brand gestoken. In verband met het feit, dat het granaten regende, trok ken de omstanders zich weer in den bunker terug. Aan den Aardappelen voor wintervoorraad. 2 K.G. OP BON 127. Tot vorming van een win tervoorraad aardappelen door het publiek is besloten, naast de ééne kilogram, welke ge durende een nog nader te be palen periode wekelijks extra wordt verstrekt, voor de vol gende week nog een extra bon voor winteropslag aan te wij zen voor 2 kg., zoodat men dus volgende week boven het normale rantsoen van 3 kg. een extra hoeveelheid van 3 kg. per persoon ontvangt. Tezamen met het eene k.g. dat men in de week van 29 Oct. t.m. 3 Nov. ontvangen heeft, maa,kt dit dus een win tervoorraad van 4 kg. per persoon. Deze extra hoeveel heid aardappelen is een voor schot, dat naderhand weer in gehaald moet worden. Bon 127 is aangewezen voor 2 kg. aardappelen en geldig t.m. 10 Nov. Restant eipoeder zonder bon. Het eipoeder, dat nog in kleine hoeveelheden bij de de taillisten aanwezig is, kan met onmiddellijken ingang vrij, dus zonder bon, worden ver kocht. In dezen vrijen ver koop mogen niet de voorra den worden opgenomen, die buiten de bedrjjven der detail listen aanwezig zijn. ingang staande brachten zg den Hitlergroet. De lichamen van de beide slachtoffers werden onherken baar verkoold. De Britsche majoor, die het onderzoek in deze aange legenheid heeft geleid, ver klaarde, dat hij met ongeveer 20 getuigen gesproken heeft. Deze getuigen waren in vijf groepen verdeeld, teneinde een zoo nauwkeurig mogelijk beeld te krijgen van hefc einde van Hitier. De groepen bestonden in de le plaats uit de politici en ge neraals, die Hitier tusschen 20 en 30 April hebben bezocht, ten 2e uit plaatselijke leden van den staf van de kanselarij, ten 3e uit plaatselijke secretares sen, 4e wachten binnen en bui ten den bunker en 5e verschil lende personen, die daar toe vallig moesten zijn. De majoor deelde mede, dat het onderzoek geheel door den Engelschen dienst heeft plaats gevonden, doch dat met de Russen overleg werd gepleegd en dat het onderzoek nog steeds wordt voortgezet. Hij was van meening, dat de Russen nog steeds aan Hitiers dood twijfelen. Na een nauwkeurig onder zoek was de majoorechter tot de conclusie gekomen.dat de eenige mogelijkheid, welke Hit- Iers dood zou kunnen uit sluiten, het bestaan van een dubbelganger zou zgn, die zijn plaats zou hebben ingenomen. Een ontsnapping van Hitier wordt uitgesloten geacht, daar Berlijn reeds 4 dagen geheel omsingeld was en de beide piloten bij de overgave der stad gevangen werden geno men. Een rapport als dit mag be schouwd worden als het einde van de Hitler-legende. Aan nieuwe geruchten, dat Hitier nog in leven zou zijn, behoeft weinig geloof te worden ge hecht. Legerleiding en dep. van oorlog gereorganiseerd. Het optreden van lt.-gm. mr. H. J. Kruis als chef van den generalen staf gaat gepaard met een reorganisatie van de hoogere legerleiding. De lei dende gedachte hierbij is, te geraken tot grootere centrali satie dan voor 1940 het geval was. Hiertoe wordt den chef van den generalen staf, recht streeks onder den minister van oorlog ressorteerende, met in gang van 1 Nov. de hoogste bevelsbevoegdheid in de kon. landmacht opgedragen. Onder zijn bevelen zullen worden ge steld de bevelhebber der Ned. strijdkrachten met de onder diens bevel staande onderdeden (in hoofdzaak de lichte infan- teriebataljons, die uit oorlogs- logsvrijwilligers zijn gevormd en waarvan er thans 27 naar Indië vertrekken), de comman dant der Nederlandsche troe pen in Engeland met het in Engeland in opleiding zijnd personeel der kon. landmacht (in hoofdzaak bestemd voor de encadreering van twee in den loop van 1946 in Nederland uit dienstplichtigen te vormen di- visiën), de territoriaal bevel hebber in Nederland met de onder diens bevel staande ge- zagstroepen en verder enkele andere commandanten en auto. riteiten der kon. landmacht. Met gelijken datum zal als sous-chef van den gen. staf op treden gen.-maj. P. L. G. Door man. Teneinde de werkzaamheden in de hoogere legerleiding te ooördineeren wordt met ingang van 1 Nov. ander voorzitter schap van den min. van oorlog 'n legerraad ingesteld, waarvan de leden den minister van ad vies dienen omtrent de hoofd lijnen van zijn beleid. In dezen legerraad hebben zitting, be halve Prins Bemhard als in specteur-generaal, de secre taris-generaal, de chef van het militaire kabinet, de chef van den gen. staf, de kwartiermees. ter-generaal en de adjudant- generaal. Uit twee functies in dezen legerraad blijkt, dat ook eeni ge wijzigingen worden ge bracht in de organisatie van het departement van oorlog. Ingesteld wordt het militair kabinet van den minister van oorlog, dat tot taak heeft den minister en den secr.-generaal rechtstreeks ter zijde te staan in alle aangelegenheden van strategischen, militair organi- satorischen, militair techni. schen en krijgstuchtelijken aard. Geen grondslag voor overleg met Soekarno NOG SPANNING IN SOERABAJA. De regeeringsvoorlichtings- dienst deelt mede: Indien moet worden aange nomen, dat dr. H. J. van Mook met Soekarno een bespreking zou hebben gehad, kan slechts worden verklaard, dat zulks zon zijn geschied tegen den uitdrukkelyken wil der regee ring en haar instructies. Richtsnoer voor de regeering blijft, dat tusschen haar Soekarno geen gemeenschap- pelijken grondslag voor be spreking bestaat en dat be spreking dus onjuist ware. Zg handelt dienovereenkomstig. Nader wordt uit Batavia ge meld, dat aan de Woensdag begonnen besprekingen, be halve Soekarno en dr. van Mook, ook deelnemen Hatta, de vice-president van de repu- blikeinsche regeering en 3 andere Indonesische leiders. Er nemen geen Britsche gedele geerden aan deel. Naar aange nomen wordt trachten de Indo nesiërs er de Nederlanders van te overtuigen, dat de rep. regeering niet geïnspireerd is door Japan, terwijl op hun beurt de Nederlanders pleiten voor een samengaan van Ne derland en Indonesië. In een radiorede heeft Soe karno onder meer verklaard, dat niet alleen in Soerabaja, maar ook elders de strijd tegen de geallieerden moet worden gestaakt. In Semarang weigerden de nationalisten met Soekarno te onderhande len. In Soerabaja wordt niet meer gevochten, maar de si tuatie blijft gespannen. Ver scheidene Britsche officieren worden vermist. In Magelang zijn vliegtui gen in actie geweest om een einde te maken aan de ge vechten. Het resultaat was, dat de rust inderdaad terug keerde en de geallieerden weer meester werden van de stad. In Kebajoran zijn Neder landsche troepen door de Indo nesiërs onder vuur genomen. Op Midden-Java werden we derom vliegtuigen beschoten. Er zijn op Midden-Java vlieg tuigversterkingen aangeko men. Aansporing tot opstand. Een mobiele radiozender in Djokjakarta heeft aange spoord tot algemeenen op stand. Er werd gezegd, dat „nu de Britten in Soerabaja verslagen zijn, de tijd voor een algemeenen opstand is aangebroken". Lijk van Mallaby nog niet gevonden. Het stoffelijk overschot van den vermoorden Britschen generaal Mallaby is nog steeds niet gevonden. KORTE PREDICATIE De herdenking der Kerkher vorming behoort weet tot het verleden. Natuurlijk had deze ook dit jaar plaats. Wat zou de Kerk diep gezonken zijn, als zij 31 October vergat. Want Luther was geroepen om het matglas der Middeleeuwsche Kerk in te druk ken en de vrijheid van een Chris- tenmensch door Christus alleen zonder priesterdwang en klooster geloften uit te roepen. Op Lutherdag volgde Aller heiligen. Vierden wij dien dag ook? Heeft 1 November ook voor ons beteekenis? Ik geloof het inderdaad. Allerheiligen is de dag. waar op de Kerk hier in het strijdperk haar blik laat gaan over hen, die door smaad en vervolging heen het eeuwige vaderland bereikten. Zij zijn overdeden; dat is: over het lijden heen. Zij zijn afgelost en bevorderd. Zij hebben het ge loof behouden. En nu zijn zij er. Nu is hun lofzang harmonisch en ononderbroken. Onze strijd is nog lang niet ten einde. En hoe zwaarder deze is, hoe meer wij behoefte hebben aan. hun. aansporing: Houdt moed. Wij zijn er gekomen. Gij komt er ook. Wees onze navol gers. Eens zult gij samen met alle heiligen de breedte en de lengte en de hoogte en de diepte van de liefde van Christus be grijpen Met alle heiligen} Ik kan het alleen niet af. Mijn stem is te zwak. Mijn inzicht is zoo bekrompen. Mijn werkkring is begrensd. Mijn uithoudingsver mogen is gering. Ik heb de Kerk noodig, de wereldkerk, het lof gezang van vele volken en talen en rassen, om de overweldigende liefde van Christus te verstaan. Veel ontbreekt er aan de een heid der Christenheid. Maar op Hervormingsdag en op Allerhei ligen is er toch een veelbelovend begin, een profetie van aller men- schen broederschap in 't e< godd'lijk licht, het Licht der we reld. B. MELKPOEDER NOODIG OM VERMINDERING TE VOORKOMEN. Vergeleken met voor den oorlog is het aantal koeien met ongeveer 24 vermin derd. Het bedraagt thans slechts 1.184.000 stuks. De productie per koe wordt mo menteel op niet meer dan 3000 kg. per jaar geschat terwijl men verwacht, dat in den ko menden winter, d.w.z. van eind October tot ongeveer half Maart, de melkproductie ca. 795.000 ton zal bedragen. Hier van gaat voor den boer, zijn Tezin en zijn arbeiders circa :0 af, terwijl ook een deel dezer melk voor den opfok van kalveren gebruikt zal moeten worden en de zuivelfabrieken belangrijke hoeveelheid onder- en/of karnemelk moe ten terugleveren. Op deze wijze blijft er In ze winterperiode slechts ca. 433.000 ton gestandaardi seerde melk over. Wanneer de huidige rantsoenen gehand haafd kunnen worden, zal de verzorging met deze consump- Een meer actueele krant Met ingang van Maan dag a.s. zal de Provinciale Zeeuwsche Courant enkele uren later verschijnen en dus ook de lezers iets la ter bereiken. Deze maatregel werd ge nomen om een meer actu eel blad te kunnen bren gen. Tot dusver was het technisch niet mogelijk om de uiterste actualiteit te betrachten en ook het laat ste nieuws te brengen. Dit gaai thans tot het verleden behoor en. Voortaan zal de P.Z.C. met haar nieuws up to date zijn. tiemelk 500.000 ton melk be dragen. In het tekort zal door middel van melkpoeder moe ten worden voorzien. Wanneer het gelukt een groote hoeveel heid melkpoeder te importee ren zal het consumptiemelk- rantsoen gehandhaafd kunnen blflven. Het huidige vetrantsoen zal waarschijnlijk ongewijzigd kunnen blijven. Naar schatting zal in den komenden winter ca. 15.000 ton boter voor dis tributie beschikbaar komen. Voor veehouders, zieken, aan staande en jonge moeders wordt een hoeveelheid gereser veerd, waardoor voor de ove rige consumenten in totaal ca. 6500 ton beschikbaar blijft. Met handhaving van het rantsoen voor de jongste groep zal aan de groep van oudere consumenten nog slechts vijf maal een rantsoen van 125 gram boter kunnen worden verstrekt. Gaat echter de in het voornemen liggende af schaffing van de bijzondere verzorging van veehouders en personeel van zuivelfabrieken door, dan zal de distributie, zooals deze thans geldt, zeer waarschijnlijk gedurende den winter gehandhaafd kunnen worden. MET ST. NICOLAAS SUIKERGOED EN MARSEPEIN. 7 MUD KOLEN. GELD ZUIVERING: 800 MHAJOEN WINST. De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos, deed in een rede te Haarlem enkele interessante mededeelingen Met St. Nico laas suikergoed en marsepein, dank zij aankoo- pen vorige regeering; Lim- burgsche mijnen produceeren 600.000 ton kolen per maand, waarvan 125.000 ton voor gas en electriciteit; half Nov. lig gen de kolen voor de 4 ver schenen bonnen gereed; leve ring van 7 hl. kolen dezen winter gegarandeerd; Zweden wil hout leveren voor cokes t.b.v. zijn staalindustrie; Bel gië wil kolen voor glas; mis schien krijgen we nog glas zonder kolen als ruilmiddel; volgend jaar 600.000 paar schoenen per maand; eind 1946 kan ieder een paar hebben ontvangen; voor textiel vol doende wol, katoen en kolen, maar te weinig spinners; be woners noodgebleden krijgen dekens; dekenproductie thans 2 Vi millioen per jaar; binnen kort voldoende babygoed; ver dere vooruitzichten voor a.s. winter somber; pogingen aan. koopen in Engeland en Ame rika, evenwel internationaal tekort afgewerkte producten; geldzuivering bracht meer textielarbeiders, doch nog zeer groot tekort; geldzuivering: 500 millioen 100-biljetten en 300 millioen overig pa piergeld niet ingeleverd; nog verschillende verrassingen voor zwarte pieten in petto; fiscus heeft nog vele gegevens uit oorlogstijd, toen niet gebruikt om velen uit kampen als Ommen e.d. te houden; voorts waardevermeerderingsbelas ting; regeering zal krachtig pogen vermogensverdeeling te weten te komen en zal trach ten te voorkomen dat oorlogs winsten behouden worden; ter saneering staatsfinanciën vermogensheffing ineens; in 1946 nog 800 millioen sub sidie op levensmiddelenpak ket; hopenlgk eind volgend jaar hiervoor geen subsidie meer noodig; regeering heeft idee in planmatige productie aanvaard en daarbij socialisti sche keus gedaan; volgens min. Vos heeft Nederland na tionaal welvaartsplan voor enkele jaren noodig. Dr. MARTENS TOT 10 JAAR VEROORDEELD. De bekende Vlaamsche acti vist, dr. Martens, die na den vorigen oorlog in België ter dood veroordeeld werd, naar Nederland kwam, in Leiden promoveerde en zich als ge neesheer te Middelburg ves tigde is thans veroordeeld tot 10 jaar hechtenis en verbeurd verklaring van zijn vermogen van 3 millioen francs. Dr. Martens had na de bezetting van België in 1940 opnieuw met de Duitschers samen werkt. Zooals men zich herinneren zal is er in België over zijn benoeming tot li< van de Academie nog al wat te doen geweest. In Middel burg genoot hij als genees heer een zeer goede reputatie. In Wilhelminapolder slechts helft van normaal beschikbaar Oplossing der problemen moeilijk. EEN ONDERHOUD MET DEN HEER A. MINDERHOUD. Het gebrek aan landarbei ders in Zeeland blijft nijpend en speciaal op Zuid-Beveland ondervindt men hiervan de gevolgen. Komt in dezen toe stand geen verandering, dan zal men bijvoorbeeld moeten besluiten om in den uitgestrek- ten Wilhelminapolder voor het volgend jaar een zaaiplan op te stellen, dat aangepast is i het aantal verminderde werkkrachten en onder meer het verbouwen van minder bie ten en aardappelen mede zal brengen, iets wat allerminst in overeenstemming zou zijn met de levensmiddelenpositie van ons volk. In andere polders, waar de landbouw eem belangrijke plaats inneemt, zal men soort gelijke maatregelen moeten nemen, tenzij de regeering in grijpt en weet te bewerkstel ligen, dat er meer landarbei ders beschikbaar komen. Een oplossing in die rich ting zou gevonden kunnen worden, doordat bijv. de re geering meer politieke delin quenten als losse werkkrach ten in het drukke seizoen ter beschikking van den Zeeuw- schen landbouw kan stellen. Weliswaar voldoen deze niet zoo goed als vakmenschen, maar er zijn dit jaar toch goede resultaten mee bereikt. Het is echter niet uitgesloten, dat huisvestingsproblemen hier sterk belemmerend werken. Een andere oplossing zou kunnen worden verkregen door de animo voor landarbeid te vergrooten, door middel van het beschikbaar stellen van schoeisel en kleeding, waar aan, ondanks de vaststelling der loonen op minimaal 0.60 per uur, behoefte blijft be staan. De menschen voelen er op Beveland niets voor om het vuile, zware landbouw- werk te verrichten in onvol, doende kleeding en geven van zelfsprekend de voorkeur aan het tuinbouw- of fruitteeltbe- drijf of werken op „De ScheU de" in Vlissingen. Ook het oester- en mosselbedrijf trekt soms werkkrachten aan. Op het oogenblik is in den Wilhelminapolder de situatie zoo, dat men slechts bescnik- ken kan over de helft van de landarbeiders, die men nor maal ter beschikking heeft. Commentaar is daarbij eigen lijk overbodig. En deze situa tie werd door den Directeur van ?ezen polder, den heer A. Minderhoud, aan een onder houd met wien wij boven staande feiten ontleenen, niet eens ongunstig genoemd! In ieder geval is de situa tie zoo, dat als er niet inge grepen wordt, niet alleen hier, maar ook elders het zaaiplan gewijzigd moet worden. Over den toestand van den Wilhelminapolder en den aan- grenzenden Oost bevelander polder deelde de heer Minder houd onder meer nog mede dat laatstgenoemde nog altijd over een oppervlakte van 90 H.A. blank staat, omdat het dijk- gat, ontstaan bij den dijkval van Januari 1945, bij gebrek aan werklieden en materiaal, nog niet gedicht kon worden. Om te voorkomen, dat bij zeer hoogen waterstand de Wilhel minapolder en Goes door het water bedreigd zouden worden, heeft men echter in den voor bijen zomer den scheidingsdijk tusschen beide polders ver hoogd tot 3.40 meter boven Hoog Water. Dit geschiedde met eigen werkkrachten. De conditie van den bodem in het in 1943 overstroomde gedeelte van den Wilhelmina polder, laat, naar de heer Min derhoud tenslotte verklaarde, nog steeds te wenschen over na den dijkval van 1943. Bij vochtig weer wordt de grond snel te nat, bij droog weer te droog. De beste manier om de structuur van deze gron den te verbeteren is het ver bouwen van klaver. In 1943 en 1944 was echter weinig of geen klaverzaad beschikbaar, zoodat een groot gedeelte pas in 1945 ingezaaid kon worden. De oogst is dit jaar niet meegevallen: weinig bieten, weinig aardappelen en een slechte opbrengst aan tarwe, gerst en haver. Hopenlrjk zullen in 1946 de omstandigheden verbeterd zijn! NA-INLEVERING 500 EN 1000 BILJETTEN STOP GEZET. De mogelijkheid tot na-inle vering van bankbiljetten van 500 en 1000 bij Handels banken, Boerenleenbanken of commissionnairs in effecten iUmcu Vtui Uc xe mu. zal op Zaterdag 3 Nov. a.s. Prov. Griffie, namens het Pro eindigen. jvinciaal Bestuur. De heer, De minister van openbare werken en wederopbouw heeft aan het bestuur der Stichting Getroffenen Oorlogs geweld Zeeland -telegrafisch doen weten, dat via het Com missariaat Noodvoorziening zal worden zorggedragen 'voor de levering -via den normalen groot- en detailhandel van een belangrijke hoeveelheid schoon maakartikelen voor droogval lend Walcheren. Een dezer dagen is een 40 tal timmerlieden afkomstig uit Rotterdam, die werkzaam zul len zijn bij het noodherstel in de buitenwijken van Middel, burg, in de Zeeuwsche hoofd stad aangekomen. Ze zijn on dergebracht in het gebouw van „Kinderzorg", Het is de bedoeling het kamp uit te breiden tot een 100 of 150 man bouwvakarbeiders. De menschen zijn te werk gesteld onder leiding van de firma Boele en van Eesteren. De herdenking van de Kerk hervorming die door de Ver. v Vrijz- Hervormden te Middel burg in de Doopsgez. kerk al daar op 31 Oct. zou worden gehouden, ging wegens het uit vallen van de electrische cen trale niet door- Dezelfde dienst zal thans plaats hebben op Zondag 4 Nov. in de Doops gez. kerk. Op het hoofdkantoor van de P.Z.E.M. te Middelburg vierde ir. H. Everwijn Donderdag •onder veel belangstelling zijn 25-jarig ambtsjubileum. De jubilaris werd o.m. toe gesproken door den voorzitter van het da^. bestuur den heer L. Onderdijk, den directeur, den heer J. Slooves, namens het adm. personeel door den heer Baan. Als vertegenwoor diger van de „Noordgroep' voerde de heer Minkema uit Zierikzee het woord, terwijl ir. Lindenbergh uit Temeuzen den heer Everwijn namens de .Zuidgroep" toesprak. Tenslotte sprak de heer Keiler namens het personeel. Namens het bestuur, perso neel en de personeelsvereni ging O. en O. werden cadeaux en bloemen aangeboden. Op 1 Nov. was de heer C. Dommisse, adj. commies brj de Prov. Stoombootdiensten, 40 jaar bij deze maatschappij in dienst. De jubilaris, die oor spronkelijk in Vlissingen woon de, maar thans te Middelburg is geëvacueerd, werd te zijnen huize door velen geluk ge- wenscht en o.m. toegesproken door den heer G. de Jonge, directeur van de Prov. Stoom- bootdiensten en de heer J. Tuinen, chef van de le afd. Naar een beheerschte loon- en prijspolitiek. Te Amsterdam is het eerste Congres van het N.V.V. na 5 jaar van oorlog bijeengekomen. De bondsbestuurder, A. Vermeulen, hield een inleiding, waarin hij tot de conclusie kwam, dat de contróle op de naleving der loon- en prgs- voorschriften niet voldoende is geweest. Sedert Juni zgn de kosten van levensonder houd met 5 gestegen, ter wijl de loonsverhooging ge middeld de grens van 25 ten opzichte van de loonen van 10 Mei 1940 en van 15 van het in October 1942 geldende loon aanmerkelijk heeft overschreden. Het N.V.V. ziet de onvermij delijkheid van prijsverhooging in, doch de huidige loonen, die gebaseerd zijn op de minimum kosten van levensonderhoud van Juni j.l. zijn ontoereikend, nu er steeds meer goederen in het distributie-pakket ko men en de levensonkosten dientengevolge omhoog gaan. Voor een gezin van 4 per sonen, dat in een stad vol doende moet zijn voor het koopen van het distributiepak ket en het betalen van vaste lasten moet het minimumloon 35 bedragen. Dit is dus het gemiddelde loon van den on geschoolden arbeider. Voor ge oefende en geschoolde arbei ders zou het loon f 38.50 en 42 moeten bedragen. Voor het platteland kunnen deze cijfers met 4 worden ver laagd. Voor dit gemiddelde week- inkomen is voor de groote steden de toegestane 25 verhooging niet toereikend. Opvoering tot 35 is nood zakelijk. De vorige week heeft het bestuur van de stichting van den arbeid zich tot de regee ring gewend met de volgende richtlijnen: Voor de groote steden 35 loonsverhooging op basis van 10 Mei 1940, waarbij men zich moet richten naar het gemid delde weekinkomen voor onge schoolde arbeiders van 35, voor geoefende 38.50 en voor geschoolde 42; Voor het platteland: een minimum loon van 29.50, waarbij men zich moet rich ten naar een gemiddeld inko men voor de genoemde cate gorieën arbeiders van 31, 34.50 en 38. Bij het verruimen van de rantsoenen zal het distributie pakket in omvang en kwali teit toenemen en het sociale minimum overschrijden. Het zal dan noodzakelijk zijn over te gaan tot een stelsel van distributiebonnen met een al ternatieve aanwending, d.w.z. dat men op een en denzelfden bon zoowel goedkoope als luxe artikelen kan aanschaffen. De zelfde bonnen geven recht "op een distributiepakket van ver schillende samenstelling en dus ook van verschillende kosten. Het minimumoon kan dan ge baseerd worden op den aan koop van het goedkoopste pakket Voorts beveelt de stichting de tijdelijke regeling aan, de kinderrijke arbeidersgezinnen een subsidie toe te kennen in den vorm van distributie waardebonnen, waarop bepaal de levensmiddelen gratis ver krijgbaar zijn, te beginnen met het 3e kind. Tenslotte wordt een spaar en voorschotregeling noodza kelijk geacht voor de kosten van vernieuwing en aanschaf fing voor hen, die daartoe uit eigen middelen niet in staat zgn. Het congres nam een motie aan, die aan den minister van sociale zaken is gezonden en waarin de regeering verzocht wordt te streven naar verwe zenlijking van bovenstaande denkbeelden. Dommisse ontving vele bloem stukken en o.m. een geschenk van zijn collega's. Met ingang van 16 Novem ber 1945 is benoemd tot refe rendaris aan het Departement van Openb. werken en weder opbouw de heer H. J- Laken- man, afkomstig uit Middel burg. Maandag a.s. herdenkt Ar- nemuiden de bevrijding. Om 5 u. zal een kranslegging plaats vinden op de graven der slachtoffers. Des avond3 7.30 u. wordt in de Ger. Kerk een herdenkingsdienst gehou den waarin ds. Scholing uit lamperland zal voorgaan. Een dertigtal ingezetenen van Nw.- en St. Joosland die destijds hun radiotoestel inle verden, hebben nu bericht ont vangen, dat zij hun toestel kunnen terug halen. OOSTKAPELLE. Met ingang van 5 November is als Agent van ons blad aangesteld de Heer L. WONDERGEM, „Internos" aan welk adres abonnementen en advertenties voor ons blad kunnen worden opgegeven. DE ADMINISTRATIE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1