PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Denemarken eerste nederlaag van arbeiderspartij in Europa Nieuwe botsingen in Ned.Indië Zeeuwsch-Vlaanderen wordt niet vergeten UIT DE PROVINCIE Weldra Nederlandsche luchtdienst over den Oceaan Het annexatieprobleem voor Nederland. Hoofdredacteur O. Ballintljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Ooes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre, C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 188e Jaargang 2 Nov. 1945 Nummer 174 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, f 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per 'wartaal. Losse nummers 5 cent. Aü\ tK TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensclie Kaai 29, telefoon 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov^Zeeuwsche^Cou^ant^vtiddeinj^. HET WERELDGEBEUREN Japansche oorlogsvloot zal vernietigd worden Vriendelijke brief van Stalin aan Truman. Dinsdag zijn ook in Dene marken verkiezingen gehouden en zij hebben een zeer verras send resultaat opgeleverd. Zy brachten de eerste uitgespro ken nederlaag van een arbei derspartij in Europa na den oorlog en het eerste succes van een rechtsche partij, welke ge kant is tegen geleide economie. Politieke waarnemers brengen dit in verband met het feit, dat Denemarken waarschijnlijk het minst van alle Europeesche lan den van de Duitschers te lij den heeft gehad. De soc-de- mocraten hebben achttien van hun zes-en-zestig zetels ver loren aan de communisten, zonder er één zetel van de mid denstandspartijen voor terug te winnen. Het door hen gevraag de mandaat voor het doorvoe ren van nationalisatie-maatre- felen is hun door de kiezers us duidelijk geweigerd. De li berale partij, welke steunt op welvarende boeren, en welke het nalaten van contróle op het economisch leven en het be- Serken van de uitgaven voor e defensie voorstond, heeft, als eenige partij zonder „ver- zetscandidaten", haar zeteltal van 28 tot 38 zien toenemen. Aldus is deze partij de conser vatieven de baas geworden en op de tweede plaats gekomen. De conservatieven, die bereid waren met de socialisten sa men te werken inzake een ge leide economie, doch niet wat- betreft nationalisatie, hebben yan hun 31 zetels er 5 moeten inboeten- En dat ondanks hun staat van dienst voor de zaak van de verzetsbeweging en het feit, dat de minister van bui- tenlandsche zaken hun leider is! Een voor de boeren ongun stig handelsverdrag met En geland speelt hier een rol. De vorming van een regee- ring zal nu onverwachte moei lijkheden, opleveren. Er is geen socialistische meerderheid er bestaat niet voldoende over eenstemming tusschen de mid denstandspartijen om een niet. socialistische regeering te kun nen vormen. De mogelijkheid bestaat, dat de sociaal-demo craten, de radicalen en de con servatieven zich hechter aan een zullen sluiten -tegenover de versterking van zoowel uiterst links als rechts. Dit zou echter èen meerderheid van verliezers zijn en die is altijd een onzeke re basis voor een -kabinet! Overziet men het overige nieuws uit het buitenland, dan valt allereerst op, dat de Ame- rikaansche minister van bui- tenlandsche zaken eenige be langwekkende mededeelingen heeft gedaan. Hg vertelde on der meer, dat bijna de geheele zware Japansche oorlogsvloot vernietigd zal worden, mis schien door middel van atoom bommen. De kleine schepen zullen gelijkelijk verdeeld wor den onder de groote geallieer. den- Over het lot van de Duit- sche en de Italiaansche vloot moet nog beslist worden. Ver der vertelde Byrnes dat de nog altijd geheim gehouden wapen stilstandsvoorwaarden voor Italië binnen een week gepu bliceerd zullen worden en de menteerde hij de Moskousche bewering dat Engeland en de V. S. reeds meer dan 200 mil liard lire schadevergoeding van Italië hebben ontvangen. Ten slotte deelde Byrnes mede, dat Amerika nimmer steun zal verleenen aan eenige politieke groepeering, die zich -tegen de Sowjetunie zou richten. Ook hij pleitte weer voor vertrouwens, volle samenwerking tusschen de groote bondgenooten. Bemoedigend voor deze samen werking is, dat president Tru man Woensdag heeft medege deeld, dat hij op zijn jongsten brief aan Stalin een zeer vrien delijk antwoord heeft ontvan gen- Truman verklaarde echter tevens, dat er geen antwoord gegeven kon worden op de vraag, of de komende bespre king met Attlee beschouwd moet worden als een voorbe reiding van een nieuwe confe rentie van de Big Three. In verband met de atoom bom is nog van beteekenis, dat Truman ten stelligste de juist heid ontkende van de sensatio- neele mededeeling in het Brit- sche Lagerhuis over een ge heim accoord over de atoom bom tusschen Churchill Roosevelt. MONETAIR ACCOORD MET ZWITSERLAND. Te Bern is een Zwitsersch- Nederlandsch monetaire over eenkomst geteekend. Het ac coord heeft ten doel het com- mercieele betalingsverkeer tus. schen de twee landen te rege len. Wederzijds is een crediet geopend van frs. 25 milioen, resp. 15 millioen.Om de peri ode tot het herstel van norma le toestanden te overbruggen zal de Nederlandsche regeering een handelscrediet van frs. 50 millioen bij een groep Zwitser- sche banken opnemen. Bespre kingen over andere credieten tot een totaal van frs. 40 mil lioen zijn nog gaande. Uiteraard zal het handels verkeer voorloopig een eenigs- zins eenzijdig karakter dragen, daar Zwitserland op het oogenblik meer heeft uit te voeren dan Nederland. Ook in België vrouwenkiesrecht. De Belgische kamer heeft een regeeringsvoorstel om vrouwen met ingang van 1 Ja nuari 1947 kiesrecht te ver leenen, aangenomen. Nederlandsche Regeering betuigt leedwezen over moord op Mallaby In Den Haag gende officieele afgelegd: De Nederlandsche regeering neemt met groot leedwezen kennis van den moord op den brigade.generaal A. W. Mal laby, tijdens een bespreking met nationalisten in Soera baja. Zy heeft haar deelne ming aan de nagelaten be trekkingen en aan de regee ring van het Vereenigd Ko ninkrijk betuigd. Zy spreekt haar afschuw uit over deze laaghartige daad tegenover een man, die streefde naar herstel van rust en orde in het belang van allen. Zij is overtuigd dat de Indonesische bevolking in overgroote meer derheid naast haar staat in haar afkeuring over het ge bruik van zulke middelen. Uit nadere berichten uit Indië blijkt, dat de moord ge pleegd werd door Indonesiërs, die zich na de capitulatie van Japan van Japansche wapens en zelfs uniformen hadden voorzien en geleid werden door Duitsche en Japansche offi cieren. De voorafgaande gevechten Soerabaja werden veroor zaakt door verkeerd begrepen pamfletten uit vliegtuigen, waarin stond dat de ongere gelde troepen der Indonesiërs is de vol- ontwapend moesten verklaring worden. Men had begrepen, dat ook de geüniformeerde politie en de veiligheidscorpsen der bevolking ontwapend moesten worden. Hoe de moord precies plaats vond is nog steeds niet bekend. Wel staat vast, dat Mallaby gedood werd, terwijl de besprekingen met de Indo nesiërs nog voortduurden. Christison heeft de Indone siërs krachtig gewaarschuwd tegen nieuwe incidenten. In Soerabaja is het intus- schen tot hevige gevechten gekomen tusschen de Indone siërs onderling. In Magelang wordt hevig gevochten tus schen Br. Indiërs en Indone siërs. Ook te Semarang wordt weer gevochten. Te Buiten zorg is de Nederlandsche kerk geplunderd. In Batavia werden twee Nederlandsche militairen vermoord. Soekarno's houding. Soekarno, wiens opportunis tische politiek hem eerst aan de zijde van de extremistische elementen voerde, heeft zijn koers geheel gewijzigd. De laatste weken werd hg meer en meer gematigd. Men gelooft dat het mogelijk is, dat hij een accoord wenscht met de Nederlanders. Soekar no heeft zijn afkeuring uitge sproken over den moord. Er is daardoor een hoop volle atmosfeer geschapen om de aanstaande besprekingen met de Nederlanders. „Het Dagblad" schrijft: „Er is slechts één manier om de drei gende débacle te voorkomen: de weg van rustige beraadsla ging tusschen alle betrok ken partijen die zoo spoedig mogelijk gevolgd moet wor den door een gemeenschappe lijke actie om de wetteloosheid en de misdaad uit den weg te ruimen". NIEUWE BONNEN Van 4 tot en met 10 Nov. '45. Bonkaarten KA, KB, KC 512. Bloem.- 118, 250 gram. Zout: 119, 200 gram. Jam: 120, 250 gram. Peulvruchten: 121, 250 gram. Huishoudzeep: 122, ong. 225 gr Lucifers: 123, 1 doosje. Vleesch' 124, 150 gram. Aaardappelen: 125, 126: 2 kg-, B 06: 1 kg. Melk: A 07, B OT, 1% liter, BESPREKINGEN BEGONNEN De eerste besprekingen tus schen Nederlandsche en Indo nesische vertegenwoordigers op Java vonden Donderdag plaats ten huize van generaal Christison. Zy hadden den vorm van een vrije en infor- meele uitwisseling van ge. dachten tusschen dr. van Mook en ir. Soekarno. 100.000 paar kinder schoenen, WEER EEN DEENSCHE GIFT. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft bericht ontvangen van het Holland Hjaelpen Co mité in Denemarken, dat het den Deenschen fabrieken op dracht heeft gegeven, 100.000 paar kinderschoenen te ver vaardigen voor ons land- Men verwacht dat de schoe nenfabrieken in ons land in Ja nuari een productie kunnen bereiken van 600.000 paar per maand. Dan zal het mogelijk zijn aan iedereen, per 15 maan den, één paar schoenen te ver strekken. Eipoeder is op. De in ons land aanwezige voorraad eipoeder is dusdanig geslonken, dat het restant niet meer op de gebruikelijke wijze in distributie gebracht kan worden. Dit is de reden, dat eipoeder niet meer op de bon nenlijst voorkomt. C 07, 31/2 'liter. Bonkaarten KD, KE 512 Bloem: 213, 250 gram. Zout-' 214, 200 gram. Jam: 215, 250 gram. Huishoudzeep, 216, ong. 225 gr. Vleesch: 217, 150 gram. Aardappelen: 218, 1 kg. Melk: 219, 6 liter. Toeslagkaarten M 512. Aardappelen: M 46 „aardap pelen", IV2 kg. Vleesch: M46 „vleesch" 100 gr. Tabakskaarten Q 413. Import sigaretten: 04, 1 rant soen import sigaretten. Toelichting: Op de geldige broodbonnen kunnen de brj de detaillisten nog aanwezige voorraden Eng. biscuits worden verkocht, waarbij 400 gram brood gelyk wordt gesteld met 400 gram Eng- biscuits. Zooals uit de bonnenlrjst blijkt is voor kinderen van 4 jaar en ouder één kg. aardap pelen extra ter beschikking ge komen. Dit extra rantsoen is bestemd voor winteropslag. Op de voor jam aangewezen bon kan derhalve 200 gr. jam ook 250 gr- stroop of kunst- honing worden verkocht ofwel 150 gram hagelslag. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Nov. van des middags 12 uur wor den gebruikt met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met Ingang van Maan dag 5 Nov- mag wórden afge leverd. By deelneming aam maaltij den der Centrale Keukens moe ten aldaar de bonnen 125 voor aardappelen en 124 of 21T voor vleesch worden ingeleverd. Zelf verzorgers voor graan, vleesch, melk en aardappelen moeten op door den distributie- dienst te bepalen dagen aldaar mieveren resp. de bonnen voor brood, vhesch, melk en aard appelen- Breskens en Walsoorden worden rijksveren. Men schryft ons van offi cieele zijde: Er is den laatsten tyd hier en daar den indruk gewekt, als zou Zeeuwsch-Vlaanderen een vergeten hoek van Neder land zyn, waarvoor van de zyde der overheid weinig of geen belangstelling zou be staan. Dan worden de maar al te gemakkelijke gevoels argumenten gebruikt, waar voor in dit deel van Nederland helaas wel eenlg materiaal voorhanden Is. Maar wie onbevooroordeeld van de feiten kennis neemt, zal tot de erkenning moeten komen, dat hier van vergeten toch geen sprake is. De re geering besteedt alle aandacht aan de verbinding met het overige deel van Nederland, maar de uitvoering van de best bedoelde plannen wordt geremd door gebrek aan ma teriaal. Zoo is de toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen: deveer- booten zijn vernield, de aan legsteigers gesloopt. De pon tons gezonken en de havens verzand. Dit is niet alleen op de Schelde zoo, maar practisch in alle Hollandsche wateren. Doch met het beperkte mate riaal en de geringe hulpmid delen, die ter beschikking staan, is men begonnen met den wederopbouw. Reeds zijn de havens van Krulningen en Perk- polder uitgebaggerd. De aanlegplaatsen worden hersteld en dezer dagen komt daar een veerboot in de vaart, die ook auto's vervoeren kan. De provinciale veren, Breskens en Walsoorden zullen tot rijksveren ge maakt worden en worden dan vry van veergeld, vol gens de theorie, dat een ryksveer een verlengstuk van den vryen rijksweg Is. De veerbooten, die straks hier auto's zullen moeten overzetten, liggen nu nog in reparatie by de scheepswer ,,De Schelde", waar ook veel reparatie bij de scheepswerf Engelsche marine moeten wor den uitgevoerd. Tot lof van onze bondgenooten moet hier echter nadrukkelijk worden vermeld, dat voor dringend Nederlandsch reparatie-werk steeds sportief voorrang wordt verleend. OOK LUCHTVERBENDING. Tenslotte hoopt de regee ring spoedig de beschikking over nog eenige De Haviiland- toestellen te krijgen voor den regeeringsvliegdienst. Zoodra deze hoop verwezenlijkt is, zal ook Zeeuwsch-Vlaanderen door een vaste dagelyksche luchtverbinding uit zyn isole ment worden verlost. Uit dit alles moge blijken, dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet wordt vergeten, maar integen deel vooraan op de urgentie- lyst staat. Aangifte radiotoestellen. De houders van een ra dio-ontvangtoestel, of van een aftakking van zooda nig toestel, moeten by de postinrichtingen op een nader aan te wijzen dag, daarvan aangifte doen. Slechts houders van toe stellen, welke uitsluitend tot vervoer of in opslag bij hen aanwezig zijn, worden hiervan uitgezon derd. Na invulling van op de postkantoren verkrijgbare aangifte-formulieren, ont vangt men een genummer de luistervergunning. Maandelijks moet de luisterbijdrage voldaan worden door het plakken van een radiozegel van 1. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 1.12 en 13.15, resp. 1.98 en 1.88 M. N.A.P. BEPERKING VAN HET VERKEER OP DE WALCHERSCHE WEGEN. Het provinciaal bestuur heeft besloten een strenge reglemen teering van het verkeer op de geïnundeerd geweest zijnde wegen in te voeren. Door den tystroom hebben de wegen,ern stig geleden, zoodat een onge breideld verkeer daarop ruï neuze gevolgen zou hebben. Het is dan ook noodzakelijk het verkeer zooveel mogelyk te beperken, daar verdere ver nieling voorkomen dient te worden. Alle verkeer met bespannen voertuigen en motorvoertuigen op twee wielen, uitgezonderd motorrijwielen met zijspan, op de geïnundeerd geweest zijnde wegen wordt verboden. Aan vankelijk zullen ook geen ver gunningen worden verleend voor wagens met ijzeren wiel banden. Auto's zullen met be- Petroleum voor kookdoeleinden en verlichting. Zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden kunnen in Nov. op bon 09 t/m 12 van de kaarten UA 510, op bon 09 en bon 11 van de kaarten UB 510 en op bon 63 van de kaarten UC 510 vier liter petroleum koopen. Voorts zijn die maand de bonnen 112, 113 en 114 van de petroleumkaart UD 510 voor verlichting geldig voor het koopen van 2 liter petroleum per bon. Onze plaats In de lucht wordt veroverd, in Januari weer dagelijksche dienst op Indië. ER ZIJN MILLIOENEN MEE GEMOEID. De min.-president deelt me de, dat de poging tot beknopte weergave van een discussie op een door hem gehouden pers conferentie te Groningen aan leiding gaf tot onjuiste con clusies omtrent den stand van het annexatievraagstuk. De stand van zaken is, dat de mislukking der conferentie van ministers van buitenland- sche zaken te Londen het on_ waarschijnlijk maakt, dat Ne derland spoedig zijn standpunt kenbaar zal moeten maken. Zooals reeds is vermeld heeft de regeering hieruit de conse quentie getrokken en aan de ataatsconim. voor bestudeering van het annexatievraagstuk verzocht haar werkzaamheden te willen voortzetten en enkele met name genoemde mogelijk heden nader te bestudeeren. Ook al erkent Nederland, dat het annexatievraagstuk een in ternationaal karakter heeft en het tijdstip van beslissing hier in door de 5 groote mogend heden zal worden bepaald, voor Nederland zelf zijn de hierbflgeldende overwegingen gedurende de laatste maand geenszins veranderd en zal aan de verbonden mogendheden on. ze zienswijze kenbaar worden gemaakt op het daarvoor pas sende oogenblik. Abusievelijk werd door het A.N.P. dezer dagen gemeld, dat annexatie zonder Duitsche bevolking niet de mogelijk werd geacht. De directeur van de K.L.M., de heer A. Plesman, heeft op een persconferentie er op ge wezen, dat met alle kracht ge werkt moet worden aan een snelle uitbreiding van de Ne derlandsche burgerluchtvaart. Van allereerst belang is de luchtlijn AmsterdamWest-In- dië. terwijl de verbinding met New York ook een der „levens lijnen" is. Het materiaal vormt echter een groot probleem. Na de be vrijding had de K.L.M, een klein aantal Lockheeds en de D.C. 3's ih West-Indië en 3 Dakota's in Europa. Men is er in geslaagd 4 Lockheeds en 4 Douglas 1009-machines te be stellen, viermotorige vliegtui gen met een capaciteit van ongev. 40 passagiers. Voorts gelukte het voor de Indië- route een 14-tal C 54 Douglas- vliegtuigen in Amerika toege wezen te krijgen. Door het uitvallen van de rrjksopleiding is men in Ne derland 100 150 piloten ten achter. Vroeger was er per drie vliegtuigen één bemanning noodig, nu is het juist omge keerd elke machine moet 3 bemanningen hebben. Voor de drie lijnen naar Batavia, West- Indië en New York zal men ongeveer 66 bemanningen noo. dig hebben. Met groote voort varendheid is de piloten-op leiding nu ter hand genomen. Speciale instructieploegen zyn bezig onze piloten in de ge heimen der groote vier-motori- ge machines in te wijden. Men zal ook buitenlandsch vliegerpersoneel moeten nemen. Naar schatting zal de K.L.M. aan het einde van het volgend jaar 4500 man in dienst hebben, tegen 1600 voor den oorlog. Het nieuwe hoofdkwartier in Den Haag is al weer te klein gebleken. Het is berekend o] 450 man, doch het zou in 1941 minstens 1300 man personeel moeten bergen. Plannen voor een nieuw kantoorgebouw lig gen al gereed, De Indlë-route Daar het niet wel mogelyk was de K.L.M. zelfstandig de Indië-lijn te laten exploiteeren, is de Ned. regeeringslucht- transportdienst opgericht, die K.L.M. als „contractor De proefvlucht op 7 Nov. hoopt men in 4 dagen te vol brengen. Het ligt in de bedoe ling de frequentie van den dienst geleidelijk op te voeren: eerst een halfweeksche dienst, dan 3 maal in de week. ver volgens 4 maal, tot men op 1 Jan. 1946 den dagelijkscni dienst op Indië zal kunnen openen. Door concurrentie zullen op deze lijn de tarieven sterk om laag gaan. AmsterdamBata via zal echter in het begin 1750 moeten kosten. New York—Amsterdam in 16 uur. De transatlantische verbin ding is op papier al ver ge vorderd. Binnen niet al te lan gen tyd wellicht eind Mei 1946 zullen de Lockheed- vliegtuigen in 16 uur per vlucht 40 passagiers over den Atlan- tischen Oceaan dragen. Het is de bedoeling dat van New York via New Foundland en Schot land naar Amsterdam wordt gevlogen, om dan weer via Lissabon en Dakar passagiers naar onze West mee te nemen. Naar New York vliegend wordt de cirkel gesloten. Zoodra vliegtuigen beschik baar zijn zal ook aan de lucht- verbindingen met de landen in Europa deelgenomen kunnen worden. De regelmatige lucht verbinding tusschen het over. zeesche gebied en het moeder land komt echter op de eerste plaats. Wat de financieele zijde van deze geweldige projecten be treft, van Aug. 1946 tot Aug. 1947 zal tenminste 45 millioen omgezet moeten worden, wil de exploitatie loonend zyn. terwijl in 1948 de 100 millioen be reikt moet zijn. Met den aan leg van vliegvelden zijn ook groote bedragen gemoeid. Iheeft aangesteld REIZEN PER SPOOR WORDT DUURDER. Met Ingang van 1 December zullen de reizigerstarieven de Ned. Spoorwegen met 25 c,\ worden verhoogd. Waarschijn lijk worden van 1 Januari r. weer retours afgegeven. perkte snelheid dienen te rij den. Voor het personenvervoer zal getracht worden de beschik king te krijgen over een aan tal lichte automobielen. We komen op deze maatre gelen nog nader terug. SOBERE HERDENKING TE VLISSINGEN. Het gemeentebestuur van Vlissingen schryft ons o.m.: Een jaar geleden was de strijd om de vrijmaking van onze stad gaande. Het oogen blik naderde, waarop ook onze bevolking bevrijd zou worden van den gehaten onderdruk ker. Zwaar was de strijd en toen dan op 3 November de Canadeezen, hierbij dapper ge holpen door een groep van de eigen bevolking, de stad had den vrijgemaakt, was er wel vreugde om de verkregen vrij heid, maar deze vreugde was niet luidruchtig. Het was een vreugde die enkel maar door elkeen innerlijk werd gevoeld. Deze vreugde kon niet uit bundig zijn, want de verwoes. tingen waren groot en een aantal van onze inwoners had hierbij het leven verloren. In allen eenvoud werden zy be graven in een tuin aan de Emmastraat; sommigen waar van geen enkel familielid hier. bij tegenwoordig kon zyn. Het gemeentebestuur is van mee ning, dat de dag der bevrij ding in allen eenvoud zal moeten worden herdacht zal door het leggen van een krans onze dooden herdenken en eeren, die in de bevrijdings dagen door het oorlogsgeweld vielen. Daarmede meent het gemeentebestuur het gevoelen te vertolken van onze burge rij. De plechtigheid zal plaats vinden des voormiddags te 10.30 uur. De zeer beperkte ruimte laat niet toe, dat an deren dan genoodigden w.o. naaste familieleden tegenwoor dig kunnen zijn. Daarna zal een krans worden gelegd op de graven van de gevallen Engelsche soldaten aan den Marinedam, die in den bevrij- dingstrjd het leven lieten, 'oorts zullen de scholen en gemeentelijke diensten en instellingen gesloten zijn. De herdenkingsdienst in de Nieuwe kerk te Vlissingen vangt niet te half vier, doch te half vyf aan. Donderdag vierde de heer F. Steutel, voorman-monteur bij de P.Z.E.M. te Vlissingen, zijn zilveren jubileum bij deze Mij. In het kantoor van den tech- nischen dienst werd de jubila ris toegesproken door ir. de Regt, namens de directie, den heer Linse namens het centra le-personeel, den heer Koolwijk, die 25 jaar geleden de eerste chef van den heer Steutel was en door den heer van Schyndel namens collega's. Verschillende bloemstukken werden aangeboden, alsmede een enveloppe met inhoud na mens de directie en een ets en oorkonde namens het perso neel. Naar wy vernemen is te Vlis singen een. partij schoonmaak artikelen aangekomen, waar onder partijen zachte en harde zeep en schuurpoeder, bestemd voor het schoonmaken van wo ningen, welke in het water ge staan hebben. De uitreiking zal binnen kort van gemeentewege gere geld worden. Uitgaande van de afd. Mid delburg van het Ned. Bijbelge nootschap werd op 31 Oct. in de Luth. kerk een herdenking van de kerkhervorming gehou den, waarbij door 3 sprekers, maj. Kooistra van het Leger Heils, dr. N. J. Hommes, Geref. pred., en ds. C. F. Nolte, Luth. pred., de waarde van den Bybel in heden, verleden en toekomst werd belicht. De heer A. Huigens. onder wijzer aan de B.L.O.-school te Middelburg, is benoemd tot leerkracht aan de Dr. H- Pier- sonschool te 's-Graveniiage- Te Nw. en St. Joosland is een commissie gevormd tot "^richting van een gedenktee- ken voor de gevallen burgers, welke commissie bestaat uit .de heeren: ds. G. A. Waarden- burg, voorz., dr. A. J; de ën («cl* Minister Schermerliorn heeft dezer dagen een verheugende en een onprettige mededeeling gedaan. De onprettige was, dat ons een begrooting te wachten staat waarvan we zullen verbleeken van schrik, zoo ontstellend hoog zullen de staatsuitgaven zijn. De aange name luidde, dat er weliswaar door allerlei overheidsinstan ties en vooral nieuwe diensten op onverantwoordelijke wijze met geld gesmeten wordt-maar dat daaraan absoluut een einde zal worden gemaakt. Zoo komen er meer prettige onprettige boodschappen. Zeer verheugend zijn de mede- deelingen over de wedergeboor te van de K.L.M. in de komen- maandendie Nederland weer zijn oude, eervolle plaats in de lucht zal verschaffen. Minder aangenaam is de tij dingdat de heele wereld schreeuwt om fietsen en dat het daardoor nog wel tot 19%7 of 19%2 zal duren, ja wellicht tot 1950, eer iedereen in staat zal zyn om een nieuwe fiets te koopen. De import laat nu eenmaal alles te wenschen en de eigen productie zal de eer ste jaren niet op volle toeren komen. Verheugend was dezer del gen de mededeeling van de mi nisters Drees en Ringers, dat Zeeland krachtig gesteund zal worden bij zijn wederopbouw. Teleurstellend blijft het. dat in Zeeuwsch Vlaanderen ook de nu aangekondigde maatregelen den nood nog steeds niet ten volle zullen lenigen. Betreurd moet worden, dat handel en bedrijf, zoowel als de land- en tuinbouw nog steeds gekneld zitten in een Al te nauwkeurslijf van wettelijke bepalingen en de maatregelen van allerlei contrólediensten. Maar verheugend ts, dat Ne derland langzaam maar zeker weer terugkeert tot normale toestanden. Dit wordt zichtbaar aan het steeds groeiende besef, dat herstel der rechtszekerheid dwingende noodzaak is, aan het herstel van ons parlemen taire leven, aan de naderende opheffing van het M.G. en aan het in zicht komende einde van de periode, waarin ons land geregeerd werd met be hulp van koninklijke besluiten en zonder een parlement dat beslissende bevoegdheden heeft. Er blijft nog veel te wen schen. En toch vooruitgang is er 1 Weerd, P. J. Brakman, gem. seer., A. C. Polderdijk, des kundige, Joz. Boone en H. J. van Zweden. De commissie verzoekt fa milieleden van oorlogsslacht offers, alle burgerlijke en ker kelijke autoriteiten en tensot- te alle meelevende burgers om Maandagmiddag a.s. op de be graafplaats samen te komen voor een rondgang langs de graven en een plechtigheid met kranslegging. Ieder heeft gelegenheid een woord te spre ken of een bloemstuk te leg gen. Des avonds zal ds. Waar denburg in de kerk een korten dienst houden voor alle dorps- genooten ter herdenking van 5 November 1944. Voor de vacature ontstaan door de ontslagaanvrage van het hoofd der O. Lagere school te Nw.- en St. Joosland, de heer A. N. Meijer, hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. Op een voordracht aan den raad staat als no. 1: de heer A- A. van Damme te Utrecht. Dezer dagen vergaderde de vereeniging E.H.B.O. te Arne- muiden over de vraag of zij al dan niet zou overgaan naar het Roode Kruis. Dr. Sissingh uit Vlissingen hield een toespraak, waarin hij de voor. en nadee- len besprak. Aan het einde van de vergadering werd met al- gemeene stemmen besloten tot aansluiting bij het Roode Kruis. Vorige week arriveerde te Nw-. en St. Joosland een groo te party huisraad van de H.A. R.K., hetgeen onder de oor logslachtoffers zal worden ver deeld. Gegadigden kunnen zich opgeven bij het plaatselijk H A. R.K.-Comité. De verdelging van ratten en muizen zal te Nw.- en St. Joosland flink ter hand wor den genomen. Zy, die aan de opruiming van het ongedierte wenschen mede te werken, en last hebben van ratten en mui zen, kunnen dit opgeven bij het Gemeentebestuur. Voor de a.r.-kiesvereeniging trad Dinsdagavond te Souburg op de heer dr. K. Huizenga uit Middelburg met het on derwerp: „De nieuwe party vorming". Volgens spr. zyn rechts en links niet met elkaar te vereenigen. Spr. stond uit voerig stil by de antithese, die volgens hem moest blij ven. Aan de school met den Bij bel te Westkapelle werden be noemd tot hoofd, ter ver vanging van den heer Fijn, die een benoeming bij het B. L.O. te Amsterdam kreeg, de heer J. Vrijhoef, le onderwij zer aan de Chr. school voor B.L.O. te Rotterdam en tot onderwijzeres, in plaats van mej. Dirks, die naar Wisse- kerke vertrok, mej. H. Trim- pe, onderwijzeres aan de Geref. school te Schouwerzijl (Gr.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1