PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Atoombom oorzaak van onderling wantrouwen Britsch generaal in Soerabaja vermoord 15 Textielpunten geldig Visschers van Brcskcns zwaar getroffen UIT DE PROVINCIE Dit was de landing bij Westkapelle TfooMrcdacteur G- Uallintijn redactioneele medewerking van dr. W. H. Reckenkatnp). Uitgever F, B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoeit. Vlissingen. B. A. van Verre, C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 1 Nov. 1945 I88e Jaargang Nummer 173 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bure gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nleuwedlepstraat 23- Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant, Middelburg. HET WERELDGEBEUREN 9 Nov.: herstelbetalingsconferentie te Parijs. 2 millioen oud-strijders weer naar school? Laat berouw van Ley. De mededeeling in het La gerhuis, dat Churchill en Roo sevelt destijds een geheime overeenkomst over de atoom, hom hebben gesloten, is on getwijfeld de sensatie van den dag en maakt het atoompro bleem actueeler dan ooit. Meer en meer wordt het dui delijk, dat de atoombom de ware oorzaak is van het wan trouwen tusschen de groote geallieerden en vooral in Mos kou steekt men dit niét onder stoelen of banken. Radio Moskou heeft Dins dag een duidelijke waarschu wing gegeven, dat de atoom hom geen basis kon vormen voor de internationale ver houdingen en liet een protest hooren, tegen wat zij noem de „et worden nieuwe stem men gehoord, welke spreken over een nieuwen oorlog". In, de oogen der Sovjet-Unie vergiftigt het niet bekend ma ken van het geheim van de atoombom de atmosfeer voor internationale samenwerking. Gezien .deze Russische op- vatting is het jammer, dat Stalin niet deelneemt aan de besprekingen tusschen Attlee en Truman, tenzij deze con- ferentie bedoeld is ter voor. bereiding van een nieuwe conferentie van de Big Three, zooals door sommigen veron dersteld wordt. Heti is bekend, dat er de laatste weken een briefwisse ling heeft plaats gehad tus schen Truman en Stalin. Er zijn dus twee mogelijkheden. De eene is, dat Stalin een uitnoodiging om ook naar Washington te komen heeft afgeslagen. De andere, dat weldra ook Stalin in de in ternationale gedachtenwisse- ling wordt betrokken. In ieder geval: het atoom probleem is plotseling het be langrijkste van alle wereld vraagstukken geworden! De ministers van buiten- landsche zaken van de Ver- cenigde Staten, Groot Britan- nië en Frankrijk hebben nu de mogendheden, die belang hebben bij de Duitsche herstel betalingen uitgenoodigd deel te nemen aan een conferentie, die te Parijs op 9 November geopend zal worden. Verte genwoordigers der drie ge noemde mogendheden zijn reeds te Parijs aangekomen om deze conferentie voor te bereiden. Naast het atoomprobleem is dus thans ook het vraagstuk der Duitsche herstelbetalingen op den voorgrond gekomen. De geallieerde controle-raad heeft reeds een lijst opge steld van Duitsche bedrijven, die beschikbaar zijn om bij wijze van schadevergoeding aan andere staten te worden afgestaan. De lijsten zullen aan de geallieerde regeerin gen worden gezonden en wie gegadigde is kan zich aan melden. Engeland en de Ver. Staten zullen vermoedelijk geen des betreffende verlangens kenbaar maken. Nederland zal zich \vel aanmelden, maar de vrees be staat, dat er slechts ver- ouderde installaties beschik baar komen en daarmede is ons land niet gebaat Naar verluidt zal spoedig over de toewijzing worlen be slist. Herplaatsingsrecht. Van de zijde van den Vlissingschen en Goeschen Bestuurdersbond, aangesloten bij het N.V.V., schrijft men ons o.m.: Met ingang van 15 Oct. 3,1. is een nieuwe rege ling van de arbeidsverhoudin gen in werking getreden. Krachtens art. 4 hebben werk nemers wier arbeidsverhouding door toedoen van den bezetter of in verband met de onder de bezetting heerschende om standigheden, anders dan uit vrije wil, is beëindigd, recht op herplaatsing. Dit geldt dus b.v. voor ontslagen joden, voor hen die door Verwalters e.d- wer den verwijderd, voor hen die tengevolge van evacuatie hun dienstbetrekking verbroken zagen en voor onderduikers. Zij moeten zich daartoe bin nen een maand by hun vroege re werkgevers melden,, uiter lijk 14 Nov. a.s. De wederin- dienstneming moet geschieden binnen 2 dagen na de aanmel ding op de thans in het bedrijf geldende voorwaarden. Hij die reeds ander werk heeft, doch naar zijn vroegeren werknemer terug wilt. kan ontslag nemen zonder toestem ming van het Gew. Arbeidsbu reau. Wel moet de opzeggings termijn in acht worden geno men of schadeloosstelling wor den betaald. Ook de werkne mer die ziek is, kan zich mel den- Hij heeft dan aanspraak op ziekengeld van den dag der herplaatsing af. Intusschen zijn in de Ame- rikaansche bezettingszone weer acht groote Duitsche be drijven opgeheven, die dienst baar konden worden gemaakt voor oorlogsdoeleinden. De in stallaties zullen naar nader te bepalen bestemmingen wor den verzonden. In dit opzicht wordt dus althans krachtig vastgehou den aan de bepalingen van Potsdam. Ander groot nieuws valt er niet te vermelden. In China neemt de spanning ziender- oogen toe en de communisten daar ontkennen, dat zij wa pens eü munitie van de Sov jets ontvangen. In Griekenland is weer een regeeringscrisis uitgebroken. In Italië zullen voor April 1946 verkiezingen worden gehouden en in België houdt de Koningskwestie nog altijd de gemoederen bezig. In de V.S. verdiept men zich thans in de vraag, hoe men circa 8 millioen oud strijders weer voor het bur gerleven kan opleiden. Ver moedelijk zullen er 2 millioen weer naar de schoolbanken gaan Ley, de oorlogsmisdadiger, die zich zelf van het leven beroofde, heeft documenten nagelaten, waaruit blijkt, dat hij berouw had van zijn anti semitisme en een plan ont wierp om Joden en Duitschers weer te verzoenen Berouw, dat wel wat laat komt REVOLUTIE IN SAN DOMINGO. Rust in Brazilië. Ook in San Domingo is een revolutie ontketend. Volgens geruchten zou president Tru- jillo, hoofd van de D.ominicaan- sche republiek, vermoord zyn. Deze geruchten zijn niet beves tigd. De revolutie in Brazilië is ge slaagd Het leger heeft Jose Linhares tot president uitge. roepen. Vargas, die 15 jaar lang de teugels in handen hield, is gevangen genomen. Attlee's reis naar Amerika. Officieel wordt medegedeeld, dat de reis van Attlee naar de V. S. begin November zal plaats vinden. Ook Mackenzie King, de Canadeesche premier, zal aan de besprekingen deel nemen. Vermoedelijk zal reeds 2 Nov. de conferentie beginnen. De financieele onderhande lingen tusschen Engeland en de V. S. zyn in een impasse geraakt door het voorstel der V. S. om slechts 4 milliard dol. lar tegen 2 rente aan Enge. land te leenen. De ingeleverde 100 biljetten. GEDEELTELIJK VRIJ VOOR GIRAAL VERKEER. Er is een regeling in voor bereiding om van de geblok keerde tegoeden uit hoofde van de inlevering van 100- biljetten, een bepaald deel voor giraal verkeer vrij te geven. Na de binnenkort te verwach ten nieuwe regeling zullen de saldi uit ingeleverde 100- biljetten zich op geen enkele wijze meer van die andere te goeden onderscheiden. De Bank van Engeland. De wet op de nationalisatie van de Bank van Engeland is in tweede lezing met 348 tegen 153 stemmen in het La gerhuis aangenomen. Tijdens conferentie met Indische leiders. Geen nieuwe Ned. troepen naar Soerabaja Beroep van Soekarao Uit het geallieerde hoofd kwartier wordt gemeld, dat brigade-generaal A. W. Mal- laby, bevelhebber van de 49e Indische brigade, te Soerabaja is vermoord. Het nieuws werd medege deeld door twee geallieerde officieren, die in gezelschap van Mallaby waren, doch kon den ontsnappen. Generaal Christison, die de mededeeling deed, zeide, dat hij aan den Indonesischen lei der, dr. Soekarno. bevel had gegeven bij hem te komen. Op een vraag, of hij Soekarno verantwoordelijk zou stellen voor den moord op brigade generaal Mallaby. antwoordde generaal Christison „Wis en zeker". Dr. Soekarno heeft bevel gekregen op generaal Christi- sons hoofdkwartier te ver schijnen. Mallaby werd vermoord, terwijl hy in conferentie was met extremistische Indonesi sche leiders. Dr. Soekarno en generaal Hathorne, de geallieerde bevel hebber op Java, vertrokken Dinsdagmiddag uit Soerabaja, nadat de overeenkomst over het staken van het vuren met de plaatselijke Indonesische lei ders, was bereikt. Deze wa penstilstand scheen eenig ef fect gesorteerd te hebben en officieel werd de toestand rus tig genoemd. In eenige dee- len van de stad waren nog enkele scherpschutters aan het werk. ZUINIGHEID GEBODEN. Zooals reeds was aangekon digd zijn met ingang van 29 ct. van de Textiel-lederkaart V.A. 510 de punten 1 t.m. 15 geldig verklaard. Bij de besteding van de pun ten dient het publiek de uiter ste zuinigheid te betrachten, daar het niet waarschijnlijk is, dat binnenkort meer punten kunnen worden geldig ver klaard. De kaarten kunnen per gezin gecombineerd worden gebruikt. Gebrek aan plaatsruimte be let ons de lange lijst van klei ne textielgoederen. die thans gepubliceerd is af te drukken. Ook voor garens is een punten, waardeering ingesteld. Zij luidt: naai. en rijggaren per 100 yard 1 p.. haak- en brei garen per 100 gr. 4 p.; tapijt wol per 50 gr. 2 p. en stopgaren en stopzijde per 40 m. 1 p. Bovendien mag op de pun ten van de puntenkaart worden afgeleverd reparatiestof voor werkkleeding, echter met dien verstande, dat de winkeliers aan één persoon niet meer dan 0.5 M2 mogen afleveren. Voor 0.5 M2 stof mogen 3 punten in rekening worden gebracht. Ook vielen de nationalisten nog het Britsche hoofdkwartier aan. Zy staken het gebouw in brand, doch de geallieerden agden erin 't vuur te over meesteren. Soekarno heeft een beroep op de Indonesiërs gepubli ceerd, waarin hij zegt. dat alle krijgsgevangenen menschwaar- dig moeten worden behandeld en de vrijheid van alle Ne derlanders en Indo-Europea nen gewaarborgd moet wor den. Tusschen Soekarno en de Britten is een accoord geslo ten ter handhaving van de orde. Hierin is o.m. bepaald, dat geen nieuwe Nederlandsche troepen mogen worden aange voerd, 20 DOODEN IN SOERABAJA, Nader wordt gemeld, dat bij de gevechten in Soerabaja 20 Britten werden gedood. Dins dag was het rustig. In Bata via begint het weer onrustig te worden. Geheime overeenkomst over atoombom Sensatie in het Lagerhuis. Publicatie gevraagd. Eenige uren na de aankondi ging dat Attlee de V. S een bezoek zal brengen, werd er in het Engelsche Lagerhuis ge sproken over 't feit, dat Chur chill en Roosevelt te Quebec in September 1943 een gehei me overeenkomst hebben ge sloten met betrekking tot de atoombom. Het Labourlid kapitein Blackburn vroeg den minister president deze overeenkomst zoo spoedig mogelijk te publi- ceeren, zoodat het Huis in overweging zou kunnen nemen de overeenkomst te ratificee- ren. Hij drong er op aan dat alle inspanningen zouden wor. den geconcentreerd op het ge bruik van atoomenergie in vre destijd, Hij zeide dat meer dan 90 pet. van de in Amerika verrichte onderzoekingen er op gericht waren grootere en be tere bommen te vervaardigen voor onbepaalde doeleinden. Op de vraag welke firma's in Amerika door het Ameri- kaansche ministerie van oor log belast zijn met de leiding van de fabrieken voor atoom energie, luidt, aldus Blackburn, "t antwoord: de firma Dupont. Deze naam klinkt den Russen zeer onaangenaam in de ooren, omdat deze onderneming over eenkomsten had met de Im perial Chemical Industries in Londen en met de I. G. Farben- industrie in Duitschland, over eenkomsten, die gesloten wa ren met h®t doel hun eigen herleving na den oorlog veilig te stellen. Zij werden door de Russen be. schouwd als een onderdeel van de omsingelingspolitiek gericht tegen de Sowjet-Unie. Black burn zeide dat om deze belan gen, die nu tegen de wenschen der geleerden en de meening der vooruitstrevenden in de v. S. en Engeland hun werk voortzetten, de walm der re actie hangt. Hij drong aan op internationale controle der atoomenergie. Herbert Morrison antwoord de voor de regeering, en zeide dat Attlee bij zijn aanstaande besprekingen deze en andere overwegingen de noodige aan dacht zou schenken. Het zou niet nuttig zijn wanneer er voor het vertrek van den mi nister-president diepgaande verklaringen zouden worden afgelegd. De besprekingen met president Truman zullen zich niet beperken tot de weten schappelijke methoden met be trekking tot het losmaken van atoom-energie, doch zullen vol ledig en allesomvattend zijn. Morrison zeide voorts, dat de aspecten van de atoombom op het terrein van de buitenland- sche politiek „de regeering zware hoofdpijn geven". Zij kan niet in rijf minuten een uitweg voor dit veelomvatten de probleem bedenken. HANDVEST DER VER. NATIES. De Tweede Kamer heeft in haar zitting van Dinsdagmid dag het wetsontwerp tot goed keuring van het Handvest der Vereenigde Naties, ondertee kent te San Francisco, z.h.s. goedgekeurd. De heer Zandt (S.G.) stem de tegen. DE KONINGIN IN ENGELAND. H.M. de Koningin is Dins dag in Engeland aangekomen. Zij arriveerde met een Dako- ta-toestel op een vliegveld bij Londen. Na een inspectie van een eerewacht van de Aircrew Cadets, vertrok de Koningin naar een landgoed in Morti mer, ongeveer 80 km. van Londen, waar H.M. ongeveer een week denkt te blijven. Weer 250 gram jam. Het is mogelijk gebleken met ingang van 4 November het jamrantsoen te brengen op de oorspronkelijk gedachte hoeveelheid, n.l. 250 gram per 14 dagen. Op den jambon kan desgewenscht in plaats van jam, hagelslag, stroop of kusthoning worden gekocht. Extra kolen. VOOR ZIEKEN EN BIJ BEVALLINGEN. Met ingang van 1 Nov. zal voor zieken één eenheid kolen per 2 weken per gezin extra kunnen woi'den verstrekt in- dien de behandelende genees heer zulks noodzakelijk acht Bij bevallingen, op of na 1 Nov. wordt 1 eenheid voor een, maal verstrekt. Dit rantsoen kan worden aangevraagd met het formulier waarop de andere verstrekkingen voor a.s. of jonge moeders worden aange vraagd. Regeeringshulp noodzakelijk. Een van de voornaamste le vensbronnen van Breskens, nl. de visschersvloot, blijkt ern stig te zijn getroffen. Telde de vloot vóór 1940 ruim 40 schepen, thans is daar nog geen derde gedeelte van over. Door de Duitschers zyn 12 schepen gevorderd, waarvan nu 2 schepen terug eijn. Eén schip ligt vermoedelijk te Delf zijl en zal waarschijnlijk ook naar Breskens terug komen. Bij het bombardement op 11 Sept. '44 zijn alle vaartuigen, die in de haven lagen, gezon ken. Enkele schepen zijn ge licht en kunnen nog gerepa reerd worden, de meesten ech ter zijn geheel wrak. 14 Bres- kensche visschers zijn bn dit bombardement om het leven gekomen. Het is gewenscht, dat door onze regeering meer aandacht aan de Zeeuwsche visscherij wordt geschonken. Als men be. denkt dat ieder visschersvaar- tuig voorziet in het levens onderhoud van 4 gezinnen, dat voor den oorlog zoo'n vaartuig werd aangeschaft voor 12.000 tot 15.000, dan valt onmiddel lijk op van hoeveel econ. waar de de visscherij is. Immers, De overlaat werkt De overlaat in den kanaal dijk tusschen Middelburg en Veere is Woensdagmiddag in werking getreden. Zoowel door de sluizen by Veere als te Vlissingen wordt gespuid. Het gat in den dijk is thans versterkt met stortsteen zinkstukken. terwijl voor den tegenover liggenden oever, die eveneens van den stroom te lijden zal hebben, 2 betonnen schepen tot zinken zijn ge. bracht. VARKEN SV LEE SCH EN JAM. De bonnen van de Bonkaart Extra Walcheren voor vleesch en Jam van het Roode Kruis zijn niet 26 en 27 zooals ons eerst werd opgegeven, doch 126 en 127. Het rantsoen vleesch is nog verhoogd kunnen worden van 200 tot 230 gr- per bon. De gister genoemde grossiers zijn de depothouders wuar alle andere grossiers zich kunnen bevoorraden. De „Pauline" gezonken. Dinsdagavond is het vracht en passagiersschip van Van der Schuyt, te Goes in het havenkanaal ter hoogte van het Duitsche kerkhof op een wrak gestooten en gezonken. Hoewel het schip onmiddellijk veel water maakte het machinekamerpersoneel stond direct in het water kon het nog met den voorsteven tegen den wal worden gezet, zoodat alle passagiers en het personeel aan land konden gaan. Ook de goederen die oj het dek stonden, konden in vei ligheid worden gebracht. Het schip en de beneden opgeslagen goederen zijn gezonken. Alleen het voordek en de schoorsteen 'steken nog boven water uit. Na Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland volgde Walcheren STRIJD, ZWAARDER DAN IN NORMANDIË Een speciale Reuter-corres- dent die de landing bij West- kappelle heeft meegemaakt, schreef hierover aan de Times o.m. „Het was oorspronkelijk het plan dat de R.A.F. de omgeving van de landingsplaats tevoren gedurende 48 uur aan een ge concentreerd bombardement zou onderwerpen. Het weer maakte dit echter onmogelijk, zoodat de commandotroepen in de kleine landingsschepen er zoo op los moeeten ^n één van de zwaarste granaatvuren van dezen oorlog tegemoet moesten treden. In de eerste vyf minuten toen ik van een landingsschip af toe. keek. geraakte dicht by de kust schip na schip in brand, ver dween in een gordijn van zwar. ten rook en vuur, of vloog met een vreeselijk lawaai in stuk ken of bleef hulpeloos drijven, machines vernield, stuurgerei weggeslagen en de bemanning met de commandotroepen, tanks en uitrusting practisch vernietigd. Enkele schepen hadden den geheelen opbouw van de brug verloren, andere hadden nog maar één jongen officier meer op de brug, in- plaats van de gebruikelijke vier of vyf. Deze eene man worstelde moedig verder om zijn schip naar het roer te doen luisteren, opdat hij het weer landwaarts kon sturen, om daar nog aan land te zet ten wat was overgebleven van een eens volledig detachement commandotroepen. Een vernietigend vuur van Zeeland heeft de laatste we. ken zijn bevrijding herdacht: de reeks verbitterde gevech ten. die W.-Zeeuwsch-Vlaan- deren maakten tot een land van tranen en ruïnes, den strijd om Zuid-Beveland, met als hoogtepunten de gevechten om den Kreekrakdam, de lan ding bij Baarland en Hocdc- kenskerke en als belooning de bevrijding van Goes. Vandaag gaat de herinne ring terug naar de landingen op Walcheren, bij Westkapel le en Vlissingen. Hier woedde een strijd, even hevig als in Zeeuwsch-Vlaanderen. zwaar der dan In Normandië. Groot waren de geallieerde verliezen, maar hun opzet slaagde: Zee land werd vrij! Zwaar is de tol geweest, die Zeeland aan Mars moest beta len. De Zeeuwen echter heb ben het onheil moedig onder oogen gezien, aanvaard en heldhaftig gedragen. Maar hoe lang zal het nog duren, eer Zeeland Zeeland weer Is? de Duitsche kustbatteryen op een eskader landingsvaartui gen, geladen met kanonnen en tanks, dat slechts op korten afstand van ons schip lag, bracht in de eerste oogenblik- ken van den aanval zes schepen tot zinken. Comm. K. A. Sellar. die het bevel had over dit es kader. vertelde my nadien heel openhartig, dat hij het grootste deel van zijn eskader had ver loren. Op sommige posten wa ren de verliezen wel tachtig procent. Ik zag een landingsvaartuig voor infanterie, zoe vervolgt de Reuter-corrèspondent, dat zes maal werd getroffen en langzaam naar de kust dreef, alleen nog maar om op een mijn te stooten. Een ander had drie gaten door de brug, maar bereikte toch het strand waar de commandotroepen in het gezicht van een doodelijken granatenregen voorwaarts stormden, om zich door het gat in den dijk te breken. Een dapper scheepje met geschut ging recht op de Duit sche kanonnen af en hoewel de helft van de bemanning reeds gedood of gewond was, werd doorgegaan met granaat na granaat in de Duitsche verde digingswerken te jagen. Eén van de dingen die ik nooit zal vergeten is, hoe ik zag dat een landingsvaartuig, gevuld met mannen van de be roemde Royal Marine Special Service Brigade, onder een gra. naatvuur naar de kust voer. De mannen met groene baretten zongen uit volle borst en toen zy ons passeerden, gingen hun handen omhoog terwijl zich op hun gezichten een breede glim. lach vertoonde. Niet eerder dan nadat de 4 groote batterijen tot zwijgen waren gebracht konden de overgebleven landingsvaartui gen met versterkingen onder minder fel vuur naderbij komen en versche manschappen aan wal zetten op de plaatsen waar een stevig bruggenhoofd was gevestigd. De Duitschers waren ver baasd. Zij bleven doorgaan met vuren en vechten totdat zij wisten dat hun positie hope loos was. Dan gingen zij naar hun bunkers en kwamen terug in hun beste uniform, met handkoffers en glimlachen." Viaduct by 's H. Arendskerke volgende week gereed. Naar wij vernemen zal eind volgende week het viaduct over den spoorweg nabij 's H. Arendskerke, in den rijksweg Middelburg—-Goes, voor het verkeer worden opengesteld. Voorloopig zal nog slechts éénrichtingsverkeer mogelijk zijn, aangezien alle werkzaam heden aan het rijdek volgende week nog wel niet gereed zullen zijn. Behalve een 100-tal Neder landsche huisvrouwen, zullen ook een groot aantal Holland, sche kinderen met steun van de Deensche regeering naar Denemarken kunnen worden uitgezonden. Het betreffen hier vnl. kinderen van 6 tot 12 jaar, die op medisch-socïaal advies 4% maand in Deensche gezin nen zullen kunnen doorbren gen. Voor Zeeland zouden on geveer 150 kinderen in aan merking kunnen komen. De kinderen zullen ongeveer 1 No vember vertrekken. Dinsdag hebben de secreta. ris-generaal van het hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis, mr. Heusden, de heer Dresselhuys, Nederiandsch consul van het Ned. Roode Kruis in Amerika en de heer Elink schuurman een bezoek gebracht aan Vlissingen en Souburg. Bezocht zijn o.a. de Nolle- dijk, de havens en de landings plaats. In Souburg werd het gezel schap door den burgemeester ontvangen, die wees op de moeilijkheden waarmee men hier te kampen heeft. Er werden ook enkele woningen bezocht waar de zeer bekrom pen wijze van wonen op zol der in oogenschouw werd ge nomen. Zeer onder den indruk zijn de heeren aan het eind van den middag vertrokken, de toezegging te hebben ge daan alles in het werk te zullen stellen om Zeeland te helpen. Enkele dagen geleden be. zochten twee leden van het Amerikaansche Roode Kruis, mr. Wepster en mrs. John ston, Vlissingen, Middelburg en Koudekerke. Ook door hen werd toegezegd zooveel mo gelijk hulp te zullen bieden. Geraeenïebegrooting Vlissingen De gemeentebegrooting van Vlissingen voor 1945 geeft, wat den gewonen dienst be treft, een geraamd nadeelig slot van 1.200.000 te zien. De inkomsten worden n.l. op 2.126.544,10 en de uitgaven op 3.310.942,52 geraamd. De kapitaalsdienst geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 1.767.215,89 te zien. Zaterdagmiddag half vier wordt in de Nieuwe kerk te Vlissingen een bijzonderen dienst gehouden ter herdenking van de bevrijding van Vlissin- "ren, waarin zal voorgaan ds. il. L. W. Schoch. Des avonds wordt in hetzelfde kerkgebouw een bijeenkomst belegd door de Ned. Volksbeweging waar als sprekers zullen optreden ds. J. S. Hartjes en de heer W. Pop- pe, voorzitter O.I.W. Stadsmajoor neemt afscheid. Met ingang van 1 November zal major M. Smith, die vanaf 1 Januari '45 „Town major" was van Middelburg en later ook garnizoenscommandant vanWalcheren en N.- en Z.- Beveland en ten slotte van heel Zeeland, den militairen dienst verlaten en in zijn functie wor den opgevolgd door Major R. R- Rylands. Met dezen derden Middel- burgschen stadsmajoor ver dwijnt een zeer geziene figuur welk bedrijf, met een zoo'n klein grond-kapitaal kan eco nomischer werken Het is daarom te betreuren, dat van overheidswege nooit iets is gedaan voor de Zeeuw sche visscherij of kustvaart. Speciaal nu de visschers door den oorlog zwaar getroffen zijn, kan regeeringshulp uit komst brengen en wellicht de animo voor het visscherijbedriif vergrooten. Ook samenwerking van de Zeeuwsche visschers kan trouwens van nut zijn. Ook de Zuiderzeevisschers oefenen hun bedrijf thans in nauwe sa. menwerking met elkander uit De Breskensche, evenals de overige Zeeuwsche visschers, zijn voor den afzet voorn 1. aangewezen op België. Wat zag men de laatste jaren voor den oorlog gebeuren België was bezig zich zooveel moge lijk. ook voor de visscherij, on. afhankelijk te maken. Daartoe werden snelle, goed geoutilleer. de schepen gebouwd, waarbij de Belgische staat steunde met 60 kapitaal. Daarom is het noodzakelijk dat ook onze regeering aan dacht schenkt aan de Zeeuw sche risscherij. Hier moeten komen ijzeren kotterschepen van 20 m. lang, inet een 100 p.k. motor. Ook dient er aan de scholing van de visschers meer aan dacht geschonken te worden. Weliswaar is er een binnen- vaartschool, doch daaraan moet verbonden worden de afd. na vigatie, waarop tot op heden geen leerkracht was. Immers, een visscher met een diploma binnenvaart is nog niet ge schikt voor de zeevaart. Tenslotte willen we nog één wensch van de Zeeuwsche vis schers naar voren brengen, nl. dat de regeering, bij net af sluiten van handelstractaten, rekening zal houden met de opname van visscherijproduc- ten. van het militaire tooneel, iemand, die zeer met het doen en laten der burgers meeleefde en zeker ook, waar mogelijk, den nood van Zeeland en Wal cheren in het bijzonder, bij zijn volksgenooten naar voren heeft gebracht. Op een alg. ledenvergadering van de „Ver. tot Instandhou ding eener voorbereidende klas se aan de Rijksleerschool te Middelburg", werd na opening door den voorzitter, den heer A. J. W. Mat.htjssen, o.m. de begrooting 1945-'46 vastge steld. Den laatsten tijd is het aantal aanvragen om plaatsing van leerlingen in de voorberei dende klasse zoo gestegen dat men een „wachtlijst" heeft moeten aanleggen- De salaris sen van het personeel hoopt men te verbeteren, dank zij de nieuwe gemeentlrjke subsidie regeling. In. gecombineerde vergade ring van het Bestuur- van de Vereen. „Uit het Volk-Voor het Volk" met de leden der buurtvereenigingen te Middel- burg, werd o.m. het program ma voor de herdenking van 6 November voor zoover door deze vereeniging dit maal in samenwerking met de buurt- vereeniging Dam georgani seerd. nader uitgewerkt. De herdenking van de bevrij ding begint om 4.15 n.m. óp den Dam. Op dit tijdstip zal hoorngeschal van de Oostkerk weerklinken, waarop de be woners van den Dam hun vlaggen zullen uitsteken- Na het volkslied zal een korte her denkingsrede uitgesproken worden, gevolgd door een con cert van gewijde muziek door het Middelburgsch Muziek korps en een kransleggïng bij het monument, "s Avonds een kerkconeert in de Oostkerk door mevr. B. Bonthuis-Dhont, mej. Caro en den heer Th. C. Ferwerda. De opbrengst van het concert zal ten bate van Indië komen- Tenslotte wordt ieder met nadruk verzocht 's morgens de vlag uit te steken,, met uitzon dering- van de Dambewoners, die dit eerst °P het tijdstip van de bevrijding zullen doen. Aan het eind van de verga dering bracht de heer van Miert, namens de buurtcom- missies; den heer W. de Graaf, die als scheidend voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk" voor de laatste maal een dergelijke gecombineerde ver gadering leidde, hulde voor zijn langdurigen en veelvuldigen arbeid als zoodanig. De Commissaris der Konin gin heeft tot wethouder der gemeente O- en W.-Souburg benoemd de heer M. A. van de Putte. Toen de timmerman P. van Leerdam te Nw.- en St .Joos- land bezig was met herstel werkzaamheden in de Ned. Herv. kerk en zich op een lad der bevond, kwam beweging in de ladder, waardoor L. van een hoogte van 6 M. kwam te val len. Met eenige gekneusde rib ben werd hij naar huis ver voerd. De heer J. A. Martijn, secre taris van Veere. is benoemd tot secretaris-ontvanger van het waterschap „De Schipbeek" te Markelo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1