PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT Attlee en Truman gaan confereeren Geen groote verwachtingen over annexatie Rast ia Soerabaja na ingrijpen van Soekarno Yfiegtuigen die schijnaanvallen deden beschoten Omwenteling in Brazilië UIT DE PROVINCIE SOUBURGSCHE PROBLEMEN Hoofdredacteur G- BaUintijn (met redaction eele medewerking van dr. W. H. Reekenkamp). Uitgever F. B. dai Bow, Middelburg. Druk firma F. van de Ve4d« Jr., Vlisstngen. GoMiniaAie van Bijstand U'. 't HooH t« Goes, J. L. vaa Leeuwen, Ds. M. L. W. Schpcb. VMissmgen. B. A. van Yerr», C. ZwagwiM, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 31 Oct. 1945 188e Jaargang Nummer 172 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per Kwartaal. Losse nummers 5 cent. AD\bK- TENTIEPRIJS 12 cent per ram-, minimum per advertentie 2- Bureaux gevestigd te Vlisaingen Walatraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, telefoon 2475- Temeuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courant, Middelburg. lullen wij met verouderde installaties schadeloos worden gesteld Een plan van opbouw voor ons econ. leven. M een be Groningen gehou den. persconferentie heeft mi nister-president prof. ir. W. Schermorhorn gesproken over actaeete problemen. Wht het asnexatieprobleem betreft zeide minister Scher- merhorn, dat dit niet een Ne- derlandsch, maar een interna tionaal probleem is Van groot belang is niet, welke meening ér daar omtrent op na hou den - aldus spr. - maar ook welk standpunt bijvoorbeeld Rusland zal innemen. ZooIawK de inter nationale toestand zoo blijft, als lig is, en er vrijwel op geen enkel punt overeenstemming is tusschen de groote mogendhe den, kan Nederland moeilijk zjjn bolding inzake anexatie van Duitach-gebied bepalen en met positieve plannen komen. N» de mislukte conferentie van Londen* bejtoeffc men voor loopig geen groote verwachtin gen te koesteren. Annextatie ïonder Duitse he rh noemde de minister practteck uitgesloten- Overigens meende minister Schermeriiorn, te moeten eon- stateeren, dat de belangstelling voor het annesatieprobleem af nemende is. Voor een volks stemming zou de minister niets voelen, ómdat los van de ge noemde bezwaren, het volk niet over voldoende gegevens be schikt om op dit moment to4 een verawteroowte beslissing te tomen. Betreffende de schade loosstelling zeide de mi nister, dat Nederland thans een cfficieele uitnoo- diging heeft ontvangen een missie te secden naar de Allied Control Council te Berlyn. Admiraal Doorman zal van deze miesie de leiding krijgen dn een soort Nederlandsch ge zantschap te Berlijn zijn. Een en ander beteekent, dat er nu wat schot in de zaak komt. Br wordt door de gealieerden een lijst opgesteld van Duitache bedrijven, die afgebroken zul len worden. De groote vraag is echter, of hetgeen daarvan voor de geteisterde landen be schikbaar wordt gesteld, ons te pas kan komen. Wat hebben wij aan verouderde installa ties? Voor den opbouw van ons land kunnen wij beter de nieu we outillage benutten. Ook is het een vraag, of het wel een Nederlandsen belang is, Duibschland economisch te ver nietigen. Het is voor ons be langrijker onze eigen goederen uit Duitschland terug te krij gen. Men moet zich van dezen vorm van schade loosstelling niet al te veel voorstellen. Het is voor den mi nister een groote vraag, of het wel «ewenseht is, een groot va cuum ïn dit Europa te schep pen. Hier spelen ook politieke factoren een rol. De economisclie toestand. In den breede heeft minister Schermerhom daarna, stil ge staan, zulks ook naar aanlei ding van gestelde vragen, bij de grondige wijzigingen, welke er komen zullen in de econo mische positie van ons land door de totaal gewijzigde ver houdingen in Midden-Europa. De meeste Nederlanders besef fen, nu nog niet, wat hier op het spel staat. De wederopbouw van on ze industrie en landbouw kan niet aan het inzetten van lndividueele onderne mers of groepen van on dernemingen worden over gelaten. De totaal nieuwe omstandigheden maken het noodzakelyk een plan van opbouw te ontwerpen op langen termyn. De over heid zal de groote lijnen moeten trekken voor een opbouw van het economi sche leven eu daartoe heeft Nederland een plan bureau ingesteld, al zal dit voorloopig meer gericht ztfn op het vermijden van armoede, dan op het be vorderen van welvaart. Dtt pten zal moeten aange ven, hoe de ontwikkeling in de komende vijf tien jaren zal moeten zijn. Het is niet de be doeling, het geheele bedrijfsle ven in details aan banden te leggen, maar wel om bij de distributie van kapitaal en grondstoffen naar bepaalde richtlijnen te Handelen. Elk bedrijf zal dan binnen een bepaald raam zyn eigen taak hebben,. Het nationale welvaartsplan zal o.a. de vraag moeten beantwoorden, welke soorten van industrie Neder land kan overnemen. Het wach ten is thans op de beslissingen van de groote mogendheden. Dit vraagstuk moet echter niet alleen van den Nederlandschen kant, maar ook van den Euro- leeschen kant worden beke- ten. Minister-president Schermerhorn over actueele problemen Metro in Amsterdam en Den Haag. BLIKSEMTREINEN IN HET WESTEN. Naar het Alg. Hbld. ver neemt, zouden de Nederland, sche Spoorwegen plannen be ramen voor den aanleg van een bijzondere electrisehe treinverbinding van Amster dam naar Rotterdam en Den Haag, welke lyn voor een be langrijk deel ondergrondsch zal zyn, o.a. in het stadsgebied van twee steden, n.L Amster dam en Den Haag, tusschen welke electrisehe bliksemtrei- nen met een snelheid van 160 K.M. per uur zullen rijden. DE .ROTTERDAMSCHE LLOYD" LAAT WEER BOUWEN. Volgens het Handelsblad heeft de Rotterdamsche Uoyd aan de werf Wilton-Feyenoord opdracht gegeven tot den bouw van een vrachtschip van de Bantam-klasse van ca. 10.000 ton. Het blad meldde verdetr dat ook de Mij. „de Schelde" op dracht tot den bouw van een schip zou hebben ontvangen. Naar w ij echter van de di rectie van de Mij. „de Schelde" vernemen, worden wel onder handelingen gevoerd doch er is nog geen beslissing gevallen. Soekarno gearresteerd? Nieuws m een noted op. Ia de Zuid Willemsvaart te Weert is een vrachtwagen te water gered». Dne mannen verdronken, De Groaingschfi politic fteöft 30 zwarte handelaren ge arresteerd dis groote hoeveel heden sigaretten aan den man brachten. y- Verwacht wordt wel- drtt tusschen Tramam eii Attlee overeenstemming zal zijn be reikt over de Palestyrische kwestie. In Frankrijk wordt een spoedige devaluatie verwacht, ten einde meer export moe ltyk te maken. Algemeen wordt verwacht, dat zeer spoedig besprekin gen zullen worden geopend tusschen den luit. gouvern. gen., dr. van Mook en de Indonesische leiders. Men had gehoopt dat deze gisteren reeds zouden zijn begonnen, doch er is een vertraging ont staan doordat Soekarno be sloot om per vliegtuig een be zoek aan Soerabaya te bren gen. Naar men weet hebben zich Öi deze havenstad aan Oostkust van Java de laatste dagen ernstige on geregeldheden voorgedaan. De nationalisten, die zelfs februik maakten van op de apanners buitgemaakte tanks, vielen de Britsche troepen aan, die zich voornamelijk in het havenkwartier hadden ge legerd. Rond het postkantoor en het brigadehoofdkwartier werd fel gevochten. De situa tie liet zich ernstig aanzien. De Britten moesten zelfs ge bruik maken van vliegtuigen om schijnaanvallen op door nationalisten bezette punten uit te voeren. Het onverwachte vertrek van Soekarno naar Soerabaya is wellicht een gevolg van Britsche pressie op de natio nalistische leiders aan de in cidenten spoedig een einde te maken. Maandagavond laat heeft Soekarno per radio een oproep tot de Indonesiërs in Soerabaye gericht om de wapens neer te leggen. Vol- rts de laatste berichten aan dit bevel gehoor ge geven. In Soerabaya zou nu alles rustig zijn. Mén verwacht dat Soekar no nu weer spoedig naar Ba tavia zal terugkeeren, aoodat dan de volle aandacht weer geconcentreerd kan worden op de komende besprekingen. De Nederlanders, die hier toe het initiatief hebben ge nomen, hebben hun positie daardoor ten zeerste ver sterkt, schrijft de correspon dent van de „Times" te Ba tavia. Soekarno en diens collega's bevinden zich nu in een dilem ma: Weigeren zij te onder handelen dan zal de wereld opinie, waar zij zoo veel prij: stellen, tegen hen gekant Aanvaarden zij het Ne- derlandsche verzoek dan zul len hun extremistische volge lingen hen als verraders ten opzichte van de zaak der In donesische onafhankelijkheid beschouwen en als zij het er niet over eens zijn zullen zij van de verdeeldheid lijden. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BESCHOTEN. Nader wordt gemeld, dat de piloten van de Thunder bolt vliegtuigen, die den schijnaanval op Soerabaya uit voerden, bij nun terugkeer te Batavia verklaarden, dat op hen was geschoten. Vier van. de zes vliegtuigen vertoonden kogelgaten. De Britsche Dakota waar mee Soekarno naar Soerabaja vloog, werd op den terugwee beschoten, toen het acht Britsch-Indische gewonden vervoerde. Een van han werd nogmaals gewond. De piloot van de Dakota beweert, aat Soekarno ge arresteerd is door de extre misten te Soerabayja, maar hij was niet in staat dit bericht met alle zekerheid te bevestigen. j Stijgende productie der mijnen De productie der mijnindustrie heeft in de afgeloopen week we- der een verbetering, on- dergaan. Donderdag werd 25.266 ton gepro- duceerd tegenover een gemiddelde productie in X ae periode van 1 tot 25 i *An T October van 22.763 ton. doodelijk trof. De I gearresteerd. Pres. Vaspar afgetreden In Brazilië is Maandagavond een revolutie uitgebroken,. Pre sident Vargas is afgetreden en opgevolgd door rechter Lin- hares van het Hooggerechts hof. Volgens officieele verkla ringen wordt Linhares bijge staan door Bebarros, die eenl- gen tijd geleden als hoofd van de federale politie was vervan gen. door een jongeren broer van president Vargas, Benja min Vargas. Enkele minuten nadat de president zyn func tie had opgegeven verschenen in de residentie tanks en men hoeft waargenomen dat Var gas per automobiel vertrok. Verwarming met gas of electriciteit. Het rijkskolenbureau bericht, dat voor woningen, waarvan verwarming met vaste brand stoffen wegens practische re denen niet mogelijk is, gas of electriciteit voor verwarming kan worden toegewezen, mits de brandstoffenkaart T 509 (voor Zuidelijk Nederland T 505) bij den distributiedienst wordt ingeleverd. Ook kamer bewoners kunnen voor gas of electriciteit in aanmerking ko men, nadat de hun reeds ver strekte rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen by den dis tributiedienst zijn ingeleverd. Weer schepen Londen Hoek van Holland Op 14 Nov. zal de bootver- bindiaxg Harwich en Hoek van Holland weer herstel zijn Op Maandag, Woensdag en Vrijdag vindt afvaart van Har wich plaats. Het vertrek van de boot te Hoek van Holland is op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag vastgesteld. In Ne derland zal in aansluiting ver binding per trein naar Rotter dam. Den I-laag en Amsterdam mogelijk zijn. JACHTOPZIENER DOODGESCHOTEN. By een poging van een 3- tal jachtopzieners om in de bosschen van Leende (N.B.) enkele stroopers te arrestee ren, heeft een der stroopers, Oleve uit Valkenswaard, met een stengun een schot gelost, waardoor hij den 65-jarigen jachtopziener H. v. d. Heuvel jggHjg; - - dader HET WERELDGEBEUREN Atoombom, Moskou en Britsch- Amerikaansche problemen voor naamste onderwerpen Besprekingen ook voor Nederland van belang. NOORWEGEN KRIJGT DUITSCHE SCHEPEN. Als gedeeltelyke vergoedim •■oor geleden oorlogsschade oorwegen 26 Duitsche se lpen ontvangen. En Nedcila u.. De Britsche premier, Attlee, zal in den loop van de ko mende drie weken een bezoek brengen an president Tru man, die met het oog daarop al zijn afspraken reeds heeft afgezegd. Medegedeeld wordt, dat alle wereldproblemen, zoo als de atoombom. Palestina en de betrekkingen' tot Rusland daarby aan de orde zullen ko men. Aanstaanden Dinsdag zal Attlee in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de komende besprekingen, waar aan vermotdelijk ook door Ca nada deel zal worden geno men. Politieke kringen te Londen verwachten, dat de atoombom het voornaamste onderwerp van bespreking zal zijn. De atoombom wordt dus met den dag actueeler, het geen niet behoeft te verwon deren, als men weet dat vol gens de deskundigen de atoom bommen, die een paar maan den geleden op Japan werden geworpen, reeds volkomen verouderd zyn. De vernielings kracht van de allernieuwste projectielen is reeds honderd maal zoo groot, als die van de bommen, welke Hirosjima en Nagasaki vernietigden! Een wapen, dat niet ten onrechte alom vrees verwekt. Geen staatsman van betee- kenis kan den laatsten tijd het woord nemen, of hg heeft het ovei- deze bom. En niet steeds valt wat er dan gezegd wordt, in den smaak van oudere staatslieden. De Brit sche pers is bijvoorbeeld slecht te spreken over Tru- mans mededeeling, dat de Ver. Staten het geheim van de atoombom niet willen prijsge ven, De ..Manchester Guar dian" zegt in dit verband, dat men de atoombom niet „buiten de wet kan stellen, door er op te gaan zitten". Waartegenover men op zou kunnen merken, dat de atoom bom een te gevaarlijk speel goed is om er iedereen mee re laten spelen! Ook Stafford Cripps, de ^..lUchc minister, heeft bst DE RADIOBELASTING. Distribuiteluisteraars niet zwaarder belast. Het bericht, dat met ingang van 1 Nov. a.s. weer een luisterbijdrage van 1 per maand verschuldigd zal zijn, schijnt eenige ongerustheid te hebben veroorzaak^ bij aange slotenen op de rijksradiodistri- butie. Dit is evenwel niet noodig. Radiodistributieluïsteraars zul len niets meer behoeven te be talen dan zij tot dusver deden. In het door hen betaalde be drag is de luisterbijdrage reeds inbegrepen. GOEDERENRUIL MET NOORWEGEN. Tusschen Noorsche en Ne- derlandsche vertegenwoordi gers hebben besprekingen plaats gevonden om een groo- teren onderlingen goederenruil in de huidige moeilijke om standigheden vast te stellen. Er is een protocol geteekend, waaraan lijsten van goederen zijn gehecht, welke tijdens een periode van 12 maanden geruild kunnen worden. NEDERLAND EN DE VER. NATIES. In haar antwoord op het voorloopig erslag over het wetsontwerp tot goedkeuring van het handvest der Vereenigde Naties zegt de regeering onder meer. dat de voorgestelde re geling bedenkelijke zijden heeft en er geen reden is om zich illusies te in aken, omdat het handvest de souve- reine gelijkheid der staten niet er kent. De regeering heeft nog geen voorstelling van den omvang var J- strijdmaent, die Nederland ter schikking van den nieuwen bond zal moeten 'stellen. Vastgesteld wordt, dat het lidmaatschap niet te rijmen zal zijn inet het vasthouden aan een neutraliteitspolitiek, die overigens al gemeen ongewenscht wordt geacht. De regeering acht den tijd nog niet gekomen voor een West-Europeesch blok. Ten slotte spreekt de regeering er haar voldoening over uit. dat de zetel van het Int. Gerechtshof Den Haag zal zijn. Gratis jam en vleesch. AANWIJZING BONNEN. De Kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in Zeelan maakt in overleg met den Inspecteur van den Distributiedienst in Zeeland bekend, dat hij voor jam en vleesch de hierondervolgende bonnen aanwijst, waarbij in acht genomen moet worden, dat de bon voor jam een voor- inleveringsbon is. die op 31 Oct., 1, 2 en 3 Nov. ingeleverd kan worden, terwijl het vleesch dadelijk bij' den slager kan worden betrokken. De slagers zullen eerst eind dezer week bevoorraad worden, zoodat in levering van den bon voor dien tijd geen zin heeft. Nummers der bonnen Walcheren: Bonkaart Extra Walcheren 26, 226. 326, 426 en 526 voor vleesch. 27, 227, 327, 427 en 527 voor jam. West Zeeuwsch Vlaanderen: Bonkaart Speciale doeleinden 41, 241. 341, 441 en 541 voor vleesch. 42, 242. 342, 442 en 542 voor jam. Gehouwen en DuivelandBon kaart voor Speciale doeleinden: 23, 223, 323. 423 en 523 voor vleesch. 24. 224, 324, 424 en 524 voor jam.' TholenBonkaart Speciale doeleinden 23, 223, 323, 423 en 523 voor vleesch 24. 224, 324, 424 en 524 voor jam.' Op eiken Jam-bon wordt één pond verstrekt. De winkeliers worden er op gewe zen, dat zij de jambonnen op op- plakvellen bij de grossiers moeten in leveren en wel zoo, dat het aantal ingeleverde bonnen steeds een veel voud van 20 bedraagt. De volgende grossiers zijn be voorraad. Vlissingen: Fa. Dommisse. Palingstraat. Middelburg: Fa. Mal- jers en Fa. Sneep. Schouwen en Dui veland: Fa' v. d. Valk en fa. Geluk. West Zeeuwsch-Vlaandcren: Fa. Ver- straaten te IJzendijke. Tholen: Fa. Cense en Fa van Splunder. atoombomprobleem Maandag op het Wereldjeugdcongres, dat thans te Londen gehouden wordt, aangeroerd. Ongekende welvaart en wetenschappelijke voortuitgang kunnen het re sultaat zijn van de exploitatie der atoomenergie maar ook ongekende vernietiging zoo merkte hij op en hij deed 'n be roep op de jeugd om te voor komen, dat zij voor dit laat ste doel zal worden aangewend. Natuurlijk zal ook de ver houding tot Rusland bespro ken worden en vanzelfspre kend ookde verhouding tusschen Engeland en de V.S zelf, want deze laat veel te wenschen over. Nog slechts korfc geleden heeft Amerika plotseling de leen-- en pachtwet-overeen komst met Engeland opgezegd en dit wordt gelijkgesteld met een economisch „Duinkerken" '/oor Londen. Het komt er practisch op neer, dat Amerika de hulpverleening aan Enge land opzegt en dat ook het toestaan van de enorme cre- dieten, die Engeland noodig heeft om zijn internationalen handel weer op peil te bren gen. op moeilijkheden stuit. Een andere zaak, die in Engeland veel beroering wekt is, dat in het Panama- kanaal zoo hooge doorvaart- tarieyen worden geheven, dat Engelsche schepen goedkooper den duizenden mijlen langen omweg via Kaap Hoorn kun nen maken, dan het Pana makanaal te benutten. Voorts wordt er hevig streden om de Spaan st markten. Aan gesprekstof zal het Attlee en Truman du» niet ontbreken! Voor Nederland zyn de be sprekingen tusschen deze beide staatslieden niet zonder betee- kenis. De internationale con stellatie zal er zeer vermoe delijk toe leiden, dat de Ne- derlandsche buitenlandsche politiek zal aanleunen aan die van Engeland, omdat immers on e neutraliteitspolitiek defe- nitief zal worden opgegeven Als dat zoo is, is er voor Ne dcrland alle reden om de ko mende conferentie aandachtig te volgen, Eerste Jeugdleeszaal in Zeeland geopend. De eerste Jeugdleeszaal in Zeeland, gesticht door de Zeeuwsche Volksuniversiteit, is Vrydagavond in Middelburg geopend. Zij is gevestigd in een fleurig zaaltje van de Openbare Leeszaal en Biblio theek, dat er thans nóg fleuri ger uitziet dan in normale tij den het geval zal zijn, omdat er een frissche, uiterst belang wekkende expositie is georga niseerd van Engelsche, Ameri- kaansche, Fransche, Duitsche, Russische, Chineesche en na tuurlijk ook. Nederlandsche kinderboeken. De opening geschiedde bij monde van mr. F. W. Adri- aanse, voorzitter van de Z.V. U., die tot alle medewerkers aan de tot standkoming van de Jeugdleeszaal hartelijke woorden van dank sprak, in het bijzonder echter tot mevr. Hoek, die door een omvangrij ke boekenschenking het fun dament legde. Mevr. de Vink-Olthof zette daarna uiteen, welk doel be oogd wordt en wees er uit drukkelijk op, dat ook de rij pere jeugd hier lectuur van haar gading kan vinden en dat bijv. aan boeken voor 1&18- jarigen veel aandacht is be steed. Mej. A. M. G. Schmidt, di rectrice der Openb. Leeszaal te Vlissingen, hield ten slotte een belangwekkende causerie over jeugdleeszaalwerk in Ne derland. Vanzelfsprekend de den allen hun toespraak ver gezeld gaan van de beste wen schen voor de toekomst. Met dank werd melding gemaakt van de schenking van plm. 1400 boeken voor de Walcher- sche jeugd van de jeugd van Wassenaar, die in deze jeugd leeszaal is ondergebracht. De tentoonstelling Het goe de Kinderboek, welke tot 31 October duurt, is een bezoek ten volle waard. De Z.V.U. heeft hier een prachtig initiatief genomen. Ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan hield de muziek vereniging „Excelsior" te Middelburg Zaterdag j.l. een receptie in het Schuttershof, waarbij zij vele bloemstukken en geschenken in ontvangst had te nemen. De donateurs boden de ju- bileerende vereeniging o.m. het ontwerp voor een vlag aan, geteekend door den heer Wa- gensveld, met een bedrag aan geld; de zustervereniging „Crescendo" een zilveren lau wertak; de Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond en de Middelb. Bestuurdersbond, ieder een enveloppe met inhoud en de Z.V.U. een zilveren medaille- Voorts ontving men van het eerelid C. Louwerse een marsch, terwijl de 2de voor zitter, de heer J. J. Laroes, voor deze gelegenheid een pot pourri uit klassieke werken had samengesteld, getiteld; „Excelsior 1945", Onder de aanwezigen bevon. den zich o.m. burgemeester en gemeentesecx-etaris van Mid delburg de heer Onderdijk lid van Ged- Staten, deputaties zusterverenigingen uit Mid delburg, Arnemuiden en Sou burg, van de Z.V.U., d° S.l van Harmonie- en Fanfare- Vereenigingen. 's Avonds had in het Schut tershof een feestavond plaats. Op een korte herdenkingstoe spraak van den voorzitter van „Excelsior", den heer L. J- Breel, volgde een perfect uit gevoerd feestconcert door de jubileerende vereniging zelf. Na de pauze werd het pro gramma verzorgd door de'Ca- baretvereen. ,.'t Overschotje", die een origieele en in alle op zichten verzorgde jubileum- cabaret-revue opvoerde. De zeer geslaagde avond werd besloten met een bal met medewerking van de Babyton band. Zaterdag had ter drukkery der firma G. W. den Boer te Middelburg de door omstan digheden uitgestelde herden king plaats van het feit, dat de voorman-zetter, M. van Winkelen, 25 jaar in het be drijf werkzaam was. De jubi laris werd tea kantore der Bravo Waterstaat Nog enkele weken, dan is het grootste deel van Walche ren droog Wie had dit mo gelijk geacht toen een jaar geleden de kokende golven zich over het eiland stortten, wie heeft niet ongeloovig zijn schouders opgehaald, toen m Juli met het dichten der dijken werd begonnen, toen Augustus slecht weer bracht en de man- i rn vam. Waterstaat koppig volhielden, dat zij Walcheren droog zouden krijgen nog in den loop van dit jaar In geen eeuwen heeft een overstroomingsramp als deze eenig deel van Nederland ge troffen. Walcheren werd met volkomen ondergang bedreigd. Er was nergens materiaal voor een grootscheepsche droogleg ging aanwezig, het materiaal, dat er waswas ongeschikt. Het werk vereischte een dus- danigen spoed, dat er geen tijd was om weloverwogen plannen op te stellen. Er was haast bij dit werk razende haast. Daarom is Waterstaat aan den slag gegaan. Met weinig materiaaldat bovendien pri mitief was. Zonder ervaring. Zonder studeerkamer-projec ten. Men moest voor de dich ting middelen gebruiken, die men nooit meer hoopt te ge bruiken. Als er dijkgaten ge blokkeerd moeten worden met behulp vam tórpédonetten en kleine beetles, bewijst ditdat de nood niet hooger kón stij gen. Als er geïmproviseerd moet worden, zooals hier. als de ervaringen bij het eene dijk- gat moeten dienen tot leering voor de dichting van het ande re. dan moeten de omstandig heden wel hachelijk zijn. Dan zijn ijzeren wilskrachtstalen volharding noodig. En dan moeten zij, die dit werk uit voeren doordrongen zijn van de grootschheid van hum taak, bezield met geestdrift voor hun arbeiddan moeten zij bovendien echter over diepen eerbied afdwingende capacitei ten beschikken. Anders is fa len onvermijdelijk. Hier is echter van falen geen sprake. Zelfs de jongste zwa re stormen werden schitterend doorstaan. Daarom Eere wien eere toekomt I Firma toegesproken door den patroon, onder aanbieding van. een geschenk. Ook door ver tegenwoordigers van het per soneel werden woorden van waardeering gesproken. Door het personeel waren bloemen ge2onden. Naar wij vernemen zal de herdenking van de bevrijding van Vlissingen in verband met den ernst der tijden, op so bere wijze worden gevierd. Alleen zal op alle scholen dit feit met de kinderen worden herdacht en zal hun worden verteld hoe de bevrijding tot stand kwam en de beteekenis daarvan. HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 12.02 uur. De Burgemeester van Oost en West-Souburg heeft in sa menwerking nxet de illegaliteit een vertrouwensraad ingesteld, in verband met het gemis van een gemeenteraad. In dezen vertrouwensraad, die gezien moet worden als een advies commissie, hebben zitting de heeren H. Antheunisse, A. J. Arendse, J. S. Bloos, J. R. Geijsels, C. Hendrikx, F. Hu- son, Chr. Simonse, M. Ufkes en P. Verheul, benevens de beide wethouders J. Goedbloed en M. A. v. d- Putte. Dezer dagen, hield deze com. missie haar eerste bijeenkomst, waarin de burgemeester uiteen zette, dat zy gezien moet wor den als een noodoplossing om het gemeentebestuur van ad vies te dienen en inlichtingen in te winnen. Uit een door den burgemees ter gegeven overzicht bleek, dat de bevolking op 10 Oct. jl. uit 2476 inwoners bestond en de gezondheidstoestand der bevolking goed is. Aan de ver betering van de voedselpositie wordt voortdurend gewerkt. Getracht wordt een hoogere toewijzing van boter en vet te verkrijgen, alsmede van brand stoffen om de woningen droog te stoken. De glaspositie laat nog veel te wenschen over. Dringend noodig is 8400 m2 glas. De verstrekking van schoenen via de distributie laat alles te wen. schen over, wat vóór deze eeni ge gemeente op Walcheren welke 2 maal per etmaal heel blank staat, zeer te treuren valt, daar het schoei sel van het zoute water erg te lijden heeft. Ook hierin wordt getracht verbetering te krygen, evenals in den aanvoer van vers che visch. Nog meer rubberknielaarzen zijn aange vraagd, evenals petroleumtoe- stellen, daar zoo goed als alle inwoners in de bovenwoningen op petroleumtoestellen moeten koken. Getracht wordt hout toegewezen te krg'gen om de bewoonde zolders af te schie ten. De straatverlicht'ng is ge celtelrjk irgevrevd. t rwijl d' 1A.P/en de Zeeuwsche Bcnd aVZ.E.M, zoo eel r.ioge'ij:' tracht de huisverlichting op te voeren. Ook de waterleiding wordt waar mogelijk in bedrijf gesteld, doch men heeft met vele lekken te kampen. De gasvoorziening ziet er met rooskleurig uit en is voor Oost- Souburg voorloopig nog uitge sloten. Voor het verkeer over het Kanaal wordt getracht een noodbrug te verkrijgen daar het pontje een onvoldoende noodvoorziening is. Naar ver zekerd is blijven de treinen te Souburg stoppen. Een nieuw rioleeringsplan met zuiveringsinstallatie is in ontwerp reeds een eind gereed, terwijl een wijziging van het uitbreidingsplan in voorberei ding is. Hoewel nu nog slechts halve dagen onderwijs wordt gege ven in verband met de inun datie, zal dat. bij lage tijen, worden uitgebreid. Voor een nieuwe zwemin- ridhting aan het Kanaal ligt een voorloopig plan gereed, waarbij de mogelijkheid wordt onderzocht een gelegenheid te krijgen deze inrichting ook des winters te benutten als bad inrichting. Hoewel de financieéle toe stand der gemeente, mede door de oorlogsomstandigheden, on gunstig is, moeten veel plannen tot uitvoering komen, waar voor oplossingen gevonden moeten worden. Verschillende leden vroegen nadere inlichtingen, terwijl een der leden adviseerde er op aan te dringen, dat zij die van evacuatie terugkeeren in de gemeente worden ingeënt te gen typhus. Voor terugkeer moeten de huizen eerst grondig worden gereinigd. Gevraagd werd of het niet mogelijk is een eigen distribu tiedienst te krijgen, nu deze dienst in Vlissingen volgens, hen niet goed werkt voor Sou burg. De gestelde vragen wer. den door den burgemeester be antwoord. die nog meedeelde een sterk vet rouwen te bezitten in de medewerking van het oom» lissariaat Noodvoorzie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1