Provinciale Zeeuwsche Courant 40 Millioen Chineezen in burgeroorlog verwikkel' De toestand in Soerabaya wordt ernstiger* Ook hier: de hand van Moskon Er dreigt een catastrofe H M en iféeft hier te «toen Buitenland helpt met Dinsdag 30 October 1945 31 OCTOBER DE DAi G VAN HET WONDER. Hevige gevechten met Indonesiërs Soekarno tracht te kalmeeren UIT DE PROVINCIE Drukkers van de Zeeuwsche Stroom voor het Tribunaal - HET WERELDGEBEUREN et is met den vrede droevig gesteld. Nauwelijks is het krijgsrumoer in .Europa en Azië verstild, of m Ned. Indië en Indo-Cïnna kwam het al weer tot ernstige woe lingen en in Zuid-Amerika hraken een paar revoluties uit, die de noodige menschen- levens kostten, thans komt uit China het bericht, dat met minder dan 40 millioen Chi neezen direct of indirect be trokken zijn bij hevige gevech ten, die zich hebben ontspon nen tusschen troepen van de regeering en communisten. De strijd breidt zich snel uit. in de Noordelijke provincies. Tienduizenden communisten dringen uit Hopei, Honan en Sjautoeng de provincie Sjan- si binnen. Ongeveer honderd duizend man roode troepen vallen op het oogenblik Ta- toeng aan en trachten de ge- heele spoorlijn Peiping—Soei- yooan onder hun controle te krijgen. Een derde gedeelte van den spoorweg is reeds door hen veroverd. Volgens het bevel van de centrale Chineesche regeering nemen de strijdkrachten van Sjansi een verdedigende houding aan. In tusschen poogt Tsang Kai Sjek door onderhandeling het geschil met de communis tische partij bg te leggen. De woordvoerder der commu nisten heeft verklaard, dat in elf van China's achtentwin tig provincies schermutselin gen en kleine veldslagen aan den gang zijn. Men is van meening, dat het conflict nog niet den vorm van een bur geroorlog in geheel China heeft aangenomen. lederen dag kan het overi gens zoover komen.... met een ontwikkeling, die eigenlijk niet verrassend is. Tusschen Tsjang Kai Sjek en de communisten bestaat al van oudsher een scherpe te genstelling. Deze kwam op den achtergrond, toen China een strijd op leven en dood voor zijn bestaan moest voe ren tegen Japan, maar mani festeert» Zich onmiddellijk weer, toen Japan verslagen was. De communisten genieten natuurhfk den steun van hun Russische geestverwanten en zoo herkent men ook in deze troebelen de hand van Mos- kou. Rusland tracht niet al. leen in Oost- en Midden- Europa ztjn positie te verster ken, het zit ook in Oost-Azië op het vinkentouw. Aanvankelijk bestond de verwachting, dat Moskou aan spraken zou laten gelden niet alleen op het Japansche deel van Sachalin, maar evenzeer S Korea en een deel van andsjoerije. Dit zou niet eens onlogisch zijn geweest, omdat het maar al te begrij pelijk is, dat de Sovjet-Unie zich wil vrijwaren tegen nieu we Japansche agressie in de toekomst. Stalin verklaarde zich ech ter accoord met het verlee-- nen van onafhankelijkheid aan het vroegere keizerrijk Ko rea en de teruggave van Mandsjoerije aan China en le verde daarmede een belang rijke bijdrage tot den wereld vrede. De Chineesche communisten begonnen zich evenwel toch te roeren en het moet voor Mos kou wel verleidelijk zijn om te trachten voordeel te slaan uit de woelingeü, die thans ontstaan. Visschen ia troebel water? Natuurlijk is het dat. Maar politieke voordeelen worden alleen behaald als een staat de mogelijkheden van een si tuatie weet uit te buiten. En daar zijn de Russen meesters in. och moet men niet te licht denken over de politieke en menschelijke gevolgen, die een burgeroorlog op groote schaal in China zou kunnen hebben. Politiek gezien kan hij leiden tot een ineenstor ting van China en een nieuwe verstoring van het Aziatisch evenwicht, dat kan ontstaan uit vruchtdragende samen werking van Rusland, China, de V.S. en het Britsche Rijk. Bovendien echter beteekent burgeroorlog mislukking van den oogst en in groote gebie den daardoor een catastrofe voor de enorme, toch al hon gerende bevolking van Chi na....^ Nieuws in een notedop. Hr. Ms. toi-pedojager ..Korteamer" is Zondag van Amsterdam naar Indië ver trokken. De „Kortenaer" heeft medicamenten en kleeding voor Indonesië aan boord. De be manning telt 240 koppen. Vrijdag, Zaterdag Zondag is in Breda de eerste verjaardag van de bevrijding met groote plechtigheid en in tegenwoordigheid van den mi nister van oorlog, Meynen, It. gen. Dijkxhoorn en geal lieerde hoofdofficieren gevierd. Op 7 November a.s. zal de laatste groep Nederlanders, bestaande uit ongeveer 600 mannen, vrouwen en kinderen, per trein uit Zwitserland re- patrieeren. In totaal vonden tijdens de oorlogsjaren ongeveer 1500 Nederlanders, hetzij als vluch telingen, hetzij als bevrijde ge deporteerden, in Zwitserland een gastvrij onderdak. Op het terrein van het vroegere Gestapo-gebouw in Warschau zijn de overblijfselen ontdekt van duizenden perso nen, die daar door de zijn verbrand. De vroegere gouv-gen. van Polen, Frank, de „beul van Polen", is tot het katholicisme overgegaan. Hij is een der 24 voornaamste Duitsche oorlogs misdadigers. De Belgische Bank zal genationaliseerd worden. In België zullen in Maart alge- meene verkiezingen worden gehouden, In Frankrijk is 27 mill, gulden uitgetrokken voor on derzoek naar de atoomenergie. Bij General Motoren te Detroit staken 225.000 arbei ders die 30 loonsverhooging wenschen. Volgens radio New York zullen von Rundstedt en Kes selring voor de rechtbank wor den gedaagd, zoodra het proces tegen de 24 voornaamste Duit. scbe "orlogsmisdadigers ge ëindigd zal zijn. DE ATOOMBOM Een Amerikaansche enquête heeft uitgewe zen, dat 72 der be volking geacht kan wor den het geheim van de atoombom te willen re serveeren voor de V. S. 50 van een aantal daarover ondervraagde Engelschen en Amerika nen meenden, dat de atoombom het gevaar voor een nieuwen oofrlog niet vergroot, ongeveer 15 bleken de tegen overgestelde meemng toegedaan en volgens 20 zijn de oorlogsmoge lijkheden dezelfde geble ven. Talrijke schenkingen van levensmiddelen van den laat- sten .tijd leveren opnieuw het bewijs, hoe in het buitenland met onze nooden wordt mee geleefd. Zoo heeft het Neder- landsche Roode Kruis dezer uit Denemarken een groote zending havermout ont vangen. De Deenache bevolking schonk verder nog een groote partij vleesch in blik en een hoeveelheid eieren en eierpoe- der. De Amerikaansche bevolking gaf via het American Relief for Holland een partij pabtum (kindervoedsel). Uit Argentinië ontving het Nederlandsche Roode Kruis een zending eieren en eierpoe- der, alsmede een hoeveelheid suiker. Landgenooten in Argentinië zonden een groot aantal blikjes vleesch eu tenslotte is uit West-Indië een aantal pak ketten voor particulieren in ons land gearriveerd. Ook de Znid-Afrikaansche bevolking schonk groote hoe veelheden levensmiddelen en jam. De Europeesche voedselvoorziening. De Britsche minister voor Voedselvoorziening, Smith, heeft in het Lagerhuis ver- klaard, dat de voedselsituatie in Europa over het "geheel genomen niet gevaarlijk is. Slechts de voormalige vijan dige landen hebben te kam pen met een acuut gebrek aan voedsel. In de meeste West-Europeesche landen be staat geen gevaar voor hon gersnood, hoewel daar nog moeilijke tijden te wachten zijn. In Duitschland ligt de si tuatie volkomen anders, daar het economische systeem in de laatste oorlogsmaanden geheel ontwricht is. Tusschen wa penstilstandsdag en 1 Octo ber heeft Engeland 850.000 ton voedsel naar Duitschland gezonden, en eind December zullen dit een millioen ton zijn. Dit Is slechts mogelgk geweest doordat Engeland zich aanzienlijke beperkingen heeft opgelegd. De eenige mogelijkheid om in sommige deelen van Europa een hon gersnood te voorkomen, zal import van graan zijn. EEN REFERENDUM IN SPANJE? Franco zou na overleg met Don Juan besloten hebben de volgende maand een referen dum te houden over een ever- tucelen terugkeer van de mo narchie in Spanje. Hoofdred G. Ballinttjn (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr.. Vlisslngen 188e Jaargang Nummer 171 Abonn.-pr. 25 ct p. w. 3.20 p. Kw. fr. p. p. 3.45. Adv pr. 12 ct. p. mm., min. p. adv. 2—Bur. Vlbra tel. 10, M'burg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2475. H.M. DE KONINGIN NAAR ENGELAND H. M. de Koningin is voorne mens in den loop van deze week voor eenige dagen naar Engeland te vertrekken om af scheid te nemen van den Ko ning, de Koningin en de Kon. Familie. Zij zal dan tevens eenige persoonlijke zaken af wikkelen. DE GENEESMIDDELEN POSITIE IN NEDERLAND. De geneesmiddelen-positie in Nederland verbetert lang zaam, maar is nog allerminst bevredigend. Men hoopt door invoer uit Amerika en Enge land verdere verbeteringen aan te brengen, doch in ieder geval is de noodtoestand van Sep tember 1945 voorbij. Penicilline kan helaas nog steeds niet vol doende worden ingevoerd, wel is, als gevolg van binnenland- sche productie, voldoende d.d. t.-poeder aanwezig. Er zijn genoeg verband- en genees middelen voor operaties, Röntgen-materiaal is er nog niet voldoende. Het aantal recepten per in woner is de laatste jaren aan zienlijk gestegen, speciaal voor huidaandoeningen. DE POLITIEKE DELINQUENTEN. Volgens een Kon. besluit mag een persoon, die met toepassing van art. 16 van het besluit op den bijzonderen staat van beleg wordt aange houden, niet langer dan 24 uren worden opgehouden, ten zij voor verloop van dezen termijn te zijnen aanzien een individueel bevel tot bewaring, als bedoeld in dat artikel, wordt gegeven. Tot het ge ven van een dergelijk hevel tot bewaring zijn bevoegd het Militair Gezag en iedere door het Militair Gezag daartoe aangewezen persoon. Bevelen tot bewaring zijn 14 dagen van kracht. Verlenging is dan mogelijk door den procureur fiscaal. KATOEN AANGEKOMEN. In de haven te Enschede lig gen 24 schepen geladen met 10.000 balen ruwe katoen, wel ke bestemd zijn voor de textiel, industrie te Enschede. Een gedeelte van een partij ruwe katoen, welke onlangs door Engelsche vrachtauto's is aangevoerd, is door de ka- toensprnnerij Bamshoeve tot garen gesponnen en per ver sierde trailer naar Helmond DE NIEUWE SYNODE DER NED. HERV. KERK BIJEEN Hervormingsdag, de 31e Oc- tober, is de dag van het won der. Wie vandaag de 95 stellin gen van Maarten Luther ter hand neemt en de rijk gezegen de ontdekking van het Evan gelie met hem opnieuw mag gaan ontdekken, vindt dezen naam voor den dag van heden heelemaal niet overdreven- Hoe heeft de jonge, kop schuwe Luther zich afgetobd om het ware rustpunt van zijn leven te vinden. Geen sterveling wees hem den weg. Hij bleef als een blinde tasten in het klooster, in Rome, op de Pi- latustrap ja overal, totdat Ro meinen l 17 hem als woord van God in de ooren klonk en hg leerde wat geloof was. „De rechtvaardige zal door het ge loof leven". Hier begon voor hem de open bigde weg tot God. En later zeide hij: „Het Evangelie brengt alleen goede tijding en die tijding is waar. Overigens weet ik niet veel goed nieuws in de arme we- •eld". Er is naast de herdenking van de doorbraak van 1517 vandaag nog een tweede won der. De nieuwe Synode der Ne derlandsche Hervormde Kerk is op dezen historischen dag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bijeen. ieder, die de lijn der Kerk der vorige eeuw, ja eeuwen, kent, staat heden versteld- Sinds 1816 stond er rondom de Her vormde Kerk een stevigen stei ger. Er was van buiten niet zoo veel meer van de Kerk te zien en van binnen was het nogal guur. En nu? Als door een wonder is het steigerwerk weggeno men. De Kerk wordt zichtbaar. Het fócht van het Evangelie gaat naar buiten stralen. Er is een ritseling van nieuw ge meenteleven. In den oorlog schudde God dc Kerk wakker en leerde Hg haar buigen en getuigen. Beide moet de Kerk altijd door doen: buigen en getuigen. Als de geheele gemeente dat eerste doet: buigen voor het woord van Jezus Christus, i er geen kwestie van minder heid of meerderheid en spre ken wij niet meer over kerke lijke rechten en ontbinden wij alle kerkelijke partijen en kies- vereenigingen, allemaal. hoe zij ook heeten. Dan gaan wij niet meer met ongedoopte ba- bies op reis en zitten wg elk ander niet te plagen en te sarren, maar kerken wij in één Kerk onder één Woord- Laten wij tenminste in de Kerk ein delijk eens ophouden met hoogmoedig en eigenwijs te zijn en elkander over en weer veegen uit te deelen. Denkt u, dat God onze ker kelijke kleuren en kleurtjes zoo belangrijk vindt? Hij vindt ons spel afschuwelijk, omdat wij Zijn werk zoo goddeloos be smeuren en ons eigen egoïsme, ook ons groepsegoïsme, willen botvieren. Buig u. Buig u. Alleen de Kerk, die naar bin nen ootmoedig is, kan naar buiten getuigen van het Evan gelie tegenover overheid er volk en leiding geven aan het werk der zending op het ter-' rein van de school, van de jeugdbeweging, onder zieken, in de maatschappij en in het leven der volkeren onderling. Voor dit wondere werk heeft de Synode, die heden vergadert, een open oog. Vermelding verdient nog, dat eenige buitenlandsche kerken hun afgevaai-digden hebben ge zonden. Voor de Noorsche Kerk komt bisschop Eivind- berggrav uit Oslo, voor de Church of Engeland Rev. Ro nald Allen uit Londen, uit Bel gië Ds. ten Kate van Brussel, uit Zwitserland pasteur Schae- del, voor Amerika Samuel Ca- vert en Dr. Benjamin J. Bush, welke laatste onlangs Zeeland bezocht- Vinde de Synodale oproep tot Gemeenteopbouw in elke ge meente weerklank! Een kerkvorst sprak: De eenige waarborg voor de vrij heid en het recht voor allen ligt in de heerschappij des Heeren naar Zijn Woord -in de thans verscheurde Kerk. Laat ons opgaan tot het huis van God, opdat Hij ons leere van zijn wegen. W. H. B. Reis niet clandestien naar België. In België zitten momenteel honderden Nederlanders in de gevangenis, die clandestien de grens overschreden. Uitdruk- kelyk z\j er op gewezen, dal men slechts met een visum op het paspoort veilig is voor onaangenaamheden met de Belgische politie. Amerikaansche leger- voorraden aangekocht. De Britsche posities in Soerabaya zijn in staat van belegering volgens de berich ten, die Maandag in Batavia werden ontvangen. Den ge- heelen nacht is er gevochten rond het Britsche hoofdkwar tier en volgens de laatste be richten namen de gevechten in hevigheid toe en eveneens het aantal dooden. Indonesiërs, die kleine tanks op de Japan ners hebben veroverd, nemen aan den strgd deel en vallen de Britsche troepen aan. Op het geallieerde hoofd kwartier te Soerabaya drukt men zgn vrees uit voor eenige posities, die slechts een klei ne bezetting hebben. Toen het duidelijk werd dat de situatie te Soerabaya verslechterde, hebben generaal Hawthorn en dr. Soekarno besloten naar deze stad te vliegen. Zg heb ben inmiddels Batavia reeds verlaten in een Dakota-vlieg- tuig van de Royal Air Force BESPREKINGEN TE BATAVIA. Alles is, volgens Anep Ane- ta, gereed gemaakt voor de zgn- „voorbereidende infor- meele" besprekingen tusschen van Mook en de republikeinen. Naar alle waarschijnlijkheid zouden zij Maandagavond of vandaag aanvangen. De be sprekingen zullen plaats vin den ten huize van generaal Denen boycotten Amerikaansche films. De Deensche film exploitanten hebben be sloten Amerikaansche films te boycotten, om dat de Amerikaansche filmmaatschappijen 40 procent van de totale opbrengsten in Denemar ken eischen. Tot dusver ontvingen zij 25 tot 30 procent. Christison, maar niet in zijn tegenwoordigheid. Men ver wacht dat de volgende republi keinen aan de besprekingen zullen deelnemen: Hatta, Soe- bardjo, Sjarifoedin en mis schien nog Sharir. AMERIK. VOORRADEN AANGEBRACHT. Het oorlogsdepartement der V.S. maakte Zondag bekend, dat de eerste groote verkoop van het surplus der Ameri kaansche legervoorraden in het gebied van den Pacific tot stand gekomen is. 65.000 ton in Nieuw -Guinea werden voor 20 millioen dollar aan de regeering van Neder- landsch-Oost-Indie verkocht Hieronder bevonden zieh geen wapens of munitie. De verkochte goederen om vatten medische hulpmiddelen, uitrustingsstukken, kleeren en materiaal voor den wederop bouw. Deze voorraden waren bestemd voor de invasie in Japan. De regeering van Ned. Oost-Indië had deze voorraden hard noodig om er de hoe veelheden mee aan te vullen, die reeds in de V.S. aange schaft waren voor steunverlee- ning en wederopbouw der be vrijde Nederlandsche gebie den. PROTEST UIT BRITSCH-INDIË. Pandit Jawaharlal Nehroe, de leider van* de „All India Congress Party" heeft een beroep gedaan op den heer. scher van Nepal (de Britsch Indische staat, die het vader land van de Ghurka's is) om de Britsche regeering te vra gen geen Ghurka-troepen te gen de Indonesiërs op Java te gebruiken. Er werd een resolutie aan genomen om te protesteeren tegen het gebruik van Britsch- Indische en Britsche troepen in Indonesië en Indo-China. TIJGER VAN MALAKKA STAAT TERECHT. Op 29 October is het proces begonnen tegen den Japan- schen generaal Hoboen Ja- masjita, den tijger van Malak- ka, die nadien Japansch opper bevelhebber op de Phi!i:vW ien werd. Hij wordt beschuldgd van oorlogsmisdaden. Sedert 11 Juli 100.000 mijnen geruimd 6E COMP. GENIE DEED NUTTIG WERK. Op 26 October 1945 is de 6e Compagnie Genietroepen afge lost van het ruimen van mgnen in de provincie Zeeland. Sinds 14 Juni van dit jaar is deze compagnie belast geweest met de supervisie op de mijn- opruiming, waarvoor ruim 1000 Duitsche Icrijgsgevange- gen werden gebruikt- De bewa king van deze krijgsgevange nen berustte aanvankelijk bij een Engelsche artillerie afdee- ling, daarna bij de Joodsche Brigade en tenslotte bij het le Regiment Infanterie. Het aantal mijnen, dat sinds 11 Juli in Zeeland door deze compagnie is geruimd be draagt; Streek: WestkapelleDom burgOranjezon 20.000, Vlis- singen 3.000, Breskens 40.000, Schouwen-Duiveland 43.000 totaal 106.000. Ook in andere deelen des lands werden mgnen geruimd, waardoor het aantal door dé 6e Comp. geruimde mijnen bijna 300.000 bedraagt. Brj dit werk heeft de 6e Comp- Genietroepen den dood van sergt. Th. Houben en van sold. J. Schreurs te betreuren. Ook werden kampen opge richt te Middelburg. Vlissin- gen. Oranjezon en Kruiningen en werd te Goes en te Vee re aan een Bailey Bridge ge werkt. Ten slotte werd een helpende hand geboden bij het sluiten van de gaten in den dijk van Walcheren en werd een dijk aangelegd om de stad Vlissin- gen. 0e Middelburgsche buitenwijken vallen droog. Het herstelwerk begonnen. Wanneer dezer dagen de overlaat in den kanaaldijk tus schen Middelburg en Veere in werking zal treden, zullen binnen niet te langen tjjd de buitenwijken van Middelburg weer geheel drooggevallen zijn en na herstel der wonin gen weer aan hun bestem ming kunnen voldoen. Om dit herstel, vooral met het oog op de groote behoefte aan woningverruiming, zoo vlug en doeltreffend mogelgk te doen geschieden, is de rege ling hiervan door de gemeente zelf, in samenwerking met den Wederopbouw ter hand genomen. Hiertoe werd een Commis sie, in de wandeling de „nood-commissie" genoemd, on der leiding van den wethou der van Openbare Werken, ir. A. Rothuizen, in het leven ge roepen. De commissie, ont staan uit een samengaan van gemeentewerken en gemeente bedrijven, en samenwerkend met Wederopbouw, bouwvak patroons, woningbouwvereeni- gingen en Stichting Oorlogsge troffenen, heeft reeds veel werk verzet, speciaal op het moeilijke en ondankbare ge bied van den materialenaan- voer. Uib deze commissie is een z.g. „kop-team" samen gesteld, terwijl de. dagelijksche leiding berust brj den v"3°r J. J. van Beveren. De eigenaren der woningen worden verzocht deze com missie te machtigen de rege ling voor het herstel van hun woning op zich te nemen Deze herstellingen zullen zich voorloopig alleen moeten be palen tot het water- en wind- dicht maken der huizen. Zij worden bloksgewijze uitge voerd. Begonnen wordt met de wijken tusschen Veersche weg en Noordweg, die thans voor het grootste gedeelte droog zijn en gemiddeld wei nig beschadigd. Reeds werden in dit gebied direct na het droogvallen de straten gereinigd en de rio- leering nagegaan. Thans zul len, pand voor pand, de aan sluitingen van gas, electrici- teit en water en het function- neeren van de rioleering wor den nagegaan. Ter wille van deze contróle worden de huis eigenaren verzocht de huis sleutels, voorzien van huis- en evacuatieadres, af te geven bij de politieposten op de bruggen. Vooral van het goede func- tionneeren van waterleiding en rioleering zal het afhangen of het huis weer betrokken kan worden. Daarnaast zal het advies van den gemeente arts worden ingewonnen. Omtrent den toestand der rioleering is men niet al te pessimistisch gestemd. Een gedeelte van de voor het herstel benoodigde mate rialen is voorhanden, zoodat gestart kan worden; er zul len echter nog belangrijke hoeveelheden moeten komen. Men hoopt 250 woningen per maand te kunnen herstel len. Van de 2500 geïnundeer de woningen zijn er echter 6 a 700 zwaar beschadigd; deze zal men voorloopig nog even moeten laten wachten, daar het herstel te veel zou ophou den, en voor alles het woning tekort moeten worden ver holpen. DANKBAAR, MAAR NIET VOLDAAN De mededeeling, dat binnen zeer afzienbaren tijd de veer diensten in Zeeland gratis worden, is overal met dank baarheid begroet. Aan een ja renlang gekoesterden wensch is hierdoor gehoor gegeven, aan een verlangen, dat niet anders dan billijk mocht hee ten, is voldaan. Er is eindelijk einde gekomen aan den toestand, dat korte reizen in Zeeland duurder waren, dan lange reizen buiten de pro vincie en dat bijv. Zeeuwsch- Vlaanderen veel goedkooper verbindingen had met België dan met de Zeeuwsche eilanden als gevolg van de veergelden. Toch zal het hierbij niet mo gen blijven. Er bestaat in Zee land dringend behoefte aan goede verbindingen met de rest van het land. Vooral nu het autoverkeer nog steeds beperkt is, zijn meer spoorverbindingen noodzakelijk en in het bizonder is er be hoefte aan een of meer snel treinen. Het is natuurlHk waar. dat onmiddellijke verbetering bij gebrek aan voldoende spoorwegmateriaal niet moge lijk is. Het opheffen van het isole ment, waarin Zeeland nu ver keert, is echter een kwestie, die dringt en geen oogenblik mag worden verwaarloosd. Eerst als hiertoe doeltreffende maatregelen zijn genomen, zal Zeeland niet alleen dankbaar, maar ook voldaan zijn- Er is echter nog iets. Het is nog niet bekend, of behalve de verbinding VlissingenBres kens en KruiningenPerkpol- der ook de particuliere veer dienst TerneuzenHoedekens- kerke gratis zal worden. Dit mag toch zeer zeker niet slechts een Terneuzensch, maar ook een Zeeuwsch belang hee ten. De arbeid, die de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers thans verzet Is niet gering. En wanneer men een gezond en sterk gezin als een fundamenl teele voorwaarde voor ons volksherstel stelt, is haar taak, hulp in 't gezin te brengen, waar en op de wijze die noodig is, 'n zeer belangrijke taak. Een zeer omvangrijke taak ook- Reeds stelden vele vrouwen en meisjes eenige uren van hun vrijen tijd voor dit prachtige en broodnoodige werk beschijt- baar. Maar de hulp van zeer velen wordt gevraagd. Dc noodzakelijkheid van het werk der U.V.V. wordt echter nog te veel onderschat Meer bekend heid te geven aan dit werk was dan ook het doel van den pro- paganda-avond, die dezer da gen door de afd. Middelburg van de U.V.V. gegeven werd. In haar openingswoord deel- Voor het Tribunaal te Goes stonden terecht de gebr. An- dries en Willem Siepman te Goes, die de propaganda van de N.S.B. tijdens de bezetting zouden hebben bevorderd door om de veertien dagen het blad De Zeeuwsche Stroom te drukken in een oplaag van 50.000 a 60.000 exemplaren. Voorts drukten zij het blad Zeelander wachtposten, 'n blad bestemd voor de soldaten in Nederland, België en Frank rijk en drukten zij allerlei Duitsch reclamemateriaal. N.S. B.-propaganda-literatuur en al lerhande pamfletten. Andries bekende het ten laste gelegde, hij is geen lid geweest van de N. S. B. Hij drukte de Zeeuwsche Stroom van af 1941, Hg voelde niet verkeerd ge handeld te hebben, ook niet met het drukken van de an dere propaganda drukwerken. Willem gaf toe wel N.S.B.- begunstiger te zijn geweest. Ook hij bekende het verder ten laste gelegde. De verdach ten hadden volgens den voor zitter kunnen zeggen dat zij het te druk hadden, temeer omdat zg toen de advertentie bladen nog drukten. Zij dach ten echter te veel aan het opstrijken van de winst. De verdachten zeiden liever de Zeeuwsche Stroom niet te hebben gedrukt, maar dan was de zaak in beslag geno men. Hierna werd een drietal getuigen onder eede verhoord De eerste, A. van Lugk, A dat de firma ook werk drukte en verspreidde voor de illegale beweging. De tweede, D. W. Schipper, is ondergedoken geweest en toen zorgde zijn schoonvader, Willem Siepman, voor eten voor hem. De derde, G. Bruel, typo graaf, is 32 jaar bg de firma werkzaam geweest op de druk kerij en heeft nimmer ge merkt, dat zijn patroons bij zonder vriendelijk waren te gen de N.S.B.'ers. Nadat er nog op gewezen was, dat er onder het perso neel een vijftal N.S.B.'ers wa ren, werd in overleg met de resp. verdedigers, de heeren mr. F. W. Adriaanse en mi. A. H. Kuipers, besloten tot verdaging der behandeling tot Dinsdag 13 November te 1 uur, teneinde nog eenige ge tuigen te kunnen hooren. de de voorzitster, mevr. A. BattenPaarlberg, o.m. mede, dat aan de kernleden van de U.V.V. een uniform zal wor en verstrekt en een bescheiden salaris wordt toegezegd; voorts, dat de Deensche regee ring aan een 100-tal Neder landsche huisvrouwen, een va- cantie in Denemarken heeft aangeboden- Door het hoofdbe stuur der U.V.V. zal een maandblad uitgegeven worden. Na de pauze hield mevr. E. TielemanModderaar een kor te rede, waarin het werk van de U.V.V. nader omschreven werd- Naast de hulp in het ge zin, moet er o.m. naai-werk worden verricht, de ziekenhui zen behoeven hulpkrachten en met het droogvallen van vele huizen is hulp bij de enorm zware taak van de huisvrouw in deze huizen vaak noodig. Mevr. Adriaanse droeg onder diepe belangstelling proza, een aantal gedichten, betrekking hebbende op ooriogs- en be zettingstijd en de „Beatrijs" van Boutens voor. Met 2 cou pletten van het Wilhelmus werd de mooie avond besloten. Vrijdagmiddag trachtte het 12-jarig meisje J. S. uit Vlissingen in de Stationsstraat, te Middelburg op een rijden den vrachtwagens te springen, om \fi liften. Het meisje viel echter van den wagen af en kwam onder de achterwielen terecht. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht, maar kon reeds denzelfden avond weer worden ontslagen. Zooals wij reeds vroeger hebben gemeld is door de Ra den van Overleg te Vllssingen en Middelburg aan het college? van Rijksbemiddelaars ver zocht: aan de geteisterde plaatsen op Walcheren en W. Z. Vlaanderen een tijdelgken toeslag van 10 op het ar beidsloon te verleenen. Thans is door het t rilege van Rijksbemiddelaars hiertoe toestemming verleend, echter uitsluitend voor de gemeente Vlissingen, De nadruk wordt er op ge legd. dat deze toeslag niet bindend is, doch slechts een vergunning aan de werkgevers. Zij geldt echter voor alle werknemers in de verschillen de bedrijven. Evenals in vele plaatsen el ders in den lande, is er ook te Vlissingen een comité opge richt voor uitzending van sportmenschen naar Engeland. Vrgdag vond de installatie plaats door den wnd. burge meester, den heer L. P- van Oorschot. De bedoeling is om met de Engelsche stad Scar borough in contact te treden voor de uitwisseling van be oefenaars van de verschillen de takken van sport. De heer Levering zette de taak var. ds commissie uiteen. Alles ver keert nog in een beginstadium. De voorzitter gaf nog in overweging zich met Rugby, de Engelsche stad die Vlissin gen heeft geadopteerd, in ver binding te stellen, om te trach ten daar sportmateriaal te ver krijgen. Verder deelde spr. nog mee dat van Leiden een uitnoodi- ging is ontvangen tot het spe len van een voetbalwedstrijd, waarvan de opbrengst bestemd ;r voor Vlissingen. Hij gaf in overweging hiervoor een zoo sterk mogelgk Vlissingsch elf tal samen te stellen. Het ligt in de bedoeling dezen wedstrijd in November te spelen. De contact-commissie is als volgt samengesteld: L. P. van Oorschot, wnd. burgemeester van Vlissingen, voorzitter; A. Ouwehand. W. S. Mijnheer, K van Everöingen, A. W. Leve ring, Th. J. Andriessen, Jac. de Visser, J. de Jong en G. J Fontegne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1