Provinciale Zeeuwsche Courant „Vijf-minuten-interview" Truman sprak - Sfalin zal spreken Maandag 29 October 1945 met Ministers Drees en Ringers Besprekingen met de nationalisten UIT DE PROVINCIE HET WERELDGEBEUREN Atoomwapen maakt samenwerking noodiger dan ooit Geen probleem of het kan worden opgelost President Truman heeft Za terdag, ter gelegenheid van den Amerikaanschen vlootdag, een zeer belangrijke rede ge houden, waarin hij onder meer vertelde, dat de vloot der V.S. bij de capitulatie van Japan 1200 grooteschepen telde, 50.000 hulp- en landingsvaar tuigen en 40.000 marinevlieg- tuigen. Truman bracht hulde aan de nagedachtenis van Roo sevelt, die de vloot uitbouwde tot zulk een machtig instru ment tot herstel van een rechtvaardigen en duurzamen vrede en deelde daarna mede, dat deze vloot nu weliswaar gedemobiliseerd wordt, maar op zoodanige wijze, dat Ame rika toch de sterkste zeemacht ter wereld blijft. Roosevelts opvolger zette uiteen, dat de V.S. daarmede geen oorlogszuchtige doelein den nastreven en formuleerde vervolgens de grondbeginselen der Amerikaansche buiten- landsche politiek in 12 punten,: die er op neerkomen, dat voor alle volkeren vrede, veiligheid, zelfstandigheid en gelijke eco nomische rechten worden ge- waarbprgd, terwijl de versla gen volkeren opgevoed zullen worden tob de ware democra- ifet zeer veel nadruk be toogde Truman hierna, dat de samenwerking der geallieerden gehandhaafd moet blijven: er moet een nieuw tijdperk aan breken van steeds hechtere eenheid en steeds nauwere vriendschap tusschen de vre delievende volken. Er zijn con flicten en tegenstellingen, Tru man gaf het rondborstig toe, maar zij zijn niet zoo diep ge worteld, dat zij niet zouden kunnen worden geregeld. Het grootste gevaar, dat de we reld thans bedreigt, is dat van de ontgoocheling, het gevaar van een verraderlijk scepticis me en van verlies van vertrou wen in de doeltreffendheid der internationale samenwerking. Een zoodanig verlies van ver trouwen zou altijd gevaarlijk zijn, maar in het huidige tijd vak van de atoomenergie zou het niet minder dan catastro faal zijn. President Truman ging diep op de beteekenis van de atoombom in. Hij verklaarde, dat de situatie door dit wapen dusdanig is veranderd, dat spoed bij het doorvoeren van de grondbeginselen der Ame rikaansche politiek dringender dan ooit geboden is. De vraag stuk leen, ontstaan door het vrijlaten van de atoomkracht, moeten snel worden opgelost en daartoe zullen weldra be sprekingen worden geopend met Engeland en Canada en later ook met andere landen. Zij kunnen niet wachten op de formeele organisatie van de Vereenigde Volkeren. Overi gens zullen zij niet handelen over het fabriceeren van de atoombom. Truman zeide tot besluit, dat de vurigste hoop van het Amerikaansche volk is, dat de vredesorganisatie spoedig een zoodanigen staat van perfectie zal hebben be reikt, dat de vernielingsmetho den door middel van de atoom kracht definitief en doeltref fend kunnen worden uitgeban nen. De ernst en de bedoeling van Trumans woorden kunnen moeilijk worden misverstaan. Aan alle kanten ziet men nieuwe moeilijkheden oprijzen, die ten deele voortspruiten uit den vrijheidsdrang der Ooster- sche volkeren, in meerderheid echter ontstaan uit het onmis kenbare wederzijdsche wan trouwen tusschen Engeland en Amerika aan den eenen, Rus land aan den anderen kant. Truman heeft nu gesproken. Hij heeft uiting gegeven aan den onwrikbaren vredeswil der Ver. Staten. Het woord is thans aan Stalin en het is wellicht geen toeval, dat juist op dit moment bekend wordt, dat de Russische „sphinx" op 7 November een rede zal hou den, die naar verwacht wordt van de grootste beteekenis zal zijn voor de naoorlogsche we. reld. Aangenomen wordt, dat Sta lin voornamelijk de buitenland- sche politiek der Sowjetunie zal bespreken. DE STORM GELUWD Nolledijk had versterking noodig De storm van verleden week oefende Vrijdagnacht en Zaterdag een dusdanige kracht uit op den Nolledijk, dat versterking noodig bleek. Behalve het normale personeel werd daaraan me degewerkt door 100 man van de K.M. De Schelde, 100 Duitsche gevangenen en tientallen padvinders, welke laatsten zich vrijwil lig beschikbaar stelden. Eenige tienduizenden zak ken zand werden op de meest bedreigde plaatsen neergestort. Gelukkig luw de de vind en de dijk heeft het prachtig gehouden. Tusschen Middelburg en Vlissingen spoelde Vrijdag het water over de spoorlijn. Ook op enkele andere pun ten stond het water zeer hoog. Nergens kwam het ech ter tot zware schade. Het is te hopen, dat zoowel de rede van Truman, als Sta- lins reactie daarop, ertoe zul len leiden, dat de impasse, die thans internationaal opbou- wenden arbeid vrijwel onmoge lijk maakt, kan worden over wonnen. Zoo groot zijn op het oogen- blik de moeilijkheden, dat de bijeenkomst van de commissie ter voorbereiding van de or ganisatie der Vereenigde Vol keren, die 7 Nov. geopend zou worden, is uitgesteld tot 23 Nov. en de eerste bijeenkomst der assemblee generale van be gin December tot begin Ja nuari Dat zegt wel iets! Boodschap der kerken. In de kerkgebouwen van alle kerkgenootschappen is Zondag een kanselboodschap voorgele zen, waarin er o.m. aan herin nerd wordt, hoe de kerken in Nederland zich in den bezet tingstijd hebben verzet tegen den Duitschen onderdrukker. Toen God in zijn groote barmhartigheid ook ons volk de vrijheid heeft geschonken, hebben de kerken opgeroepen tot een vernieuwden dienst aan God den Heer. Met klem dron gen de kerken erop aan, dat door de overheid de door God haar opgedragen taak: ge rechtigheid te beoefenen, zou worden vervuld en het recht tegen allen, die het schonden, zou worden gehandhaafd. Maar tegelijk hebben zij het volk aangezegd zich niet te laten overheerschen door wraak- en haatgevoelens. De kerken herhalen thans haar oproep tot het Neder- landsche volk. Het aanzien van ons volk staat of valt met de beant woording van de vraag, of naar recht of naar wraak en haat in Nederland wordt ge handeld. Dit geldt met name de behandeling der politieke gevangenen. De kerken achten het een smaad voor ons volk, wanneer na vijf jaren strijd tegen rechtsverkrachting en vijf jaren lijden onder de gru welijkste methoden van het Duitsche barbarisme, een der gelijke booze geest vat op ons volk zou hebben gekregen. Daarom stellen de kerken zich achter de overheid, wan neer deze naar haar hooge heilige roeping het recht hand havend, onrecht en willekeur in de behandeling dezer ge vangenen met kracht tegen gaat. In den naam van God ont zeggen de kerken aan een ieder het recht om na de beslissing door de aangewezen instantie nog recht naar eigen inzicht toe te passen. De kerken doen een beroep op het Nederlandsche volk, in zijn gedragingen ten opzichte van de politieke gevangenen en hun kinderen te toonen door den boozen Duitschen geest niet te zijn besmet, maar blijk te geven van het besef, dat ook bij strikte handhaving van het recht de barmhartigheid van Christus moet worden be tracht. Tenslotte doen de kerken een beroep jop alle betrokke nen, opdat met een sterken wil in samenwerking van re geering en volk een zoodanige oplossing voor de berechting en de behandeling van de politie ke gevangenen worde verkre gen, dat wij ons voor God en menschen hierover niet hebben te schamen. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. Kw. fr. p. p. 3.45. Adv pr, 12 ct. p. min. p. adv. 2Bur VlisB tel. 10, M'burg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2475. Hoofdred G. BaUintljn (met red. medew. van dr. W. H. Beekenltamp;. Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. 188e Jaargang Nummer 170 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., VUsslngen „Er is hard gewerkt in Zeeland!" Zeeuwsch- Viaanderen „leent" noodwoningen van West- kapelle. Tot spoedherstel op Walcheren besloten. METSELAAR MAAKT OPBOUWPLAN VOOR WESTKAPELLE. En het wordt uitgevoerd ook! Lachend, mèt hun horloge in hun hand, betraden dr. ir. J. A. Ringers en de heer W. Drees, resp. minister van openbare werken en minister van socia le zaken, het vertrek, waarin het door ons aangevraagde en bereidwillig toegestane „vijf minuten-in terview" aan het einde van hun tweedaagsche bezoek aan Zeeland werd ge houden. Minister Drees gaf zijn collega Ringers den voorrang en zoo voerden wij met laatst genoemde het eerste korte vraaggesprek. Wat is uw indruk, Excel lentie, van hetgeen in Zeeland tot stand is gebracht, bijna een jaar na de bevrijding? luidde onze eerste vraag. - Dat er hard gewerkt is en dat er vooral ojp Walcheren al veel ten goede is veranderd. Waterstaat, zoowel als de pro vinciale en gemeentelijke in stanties hebben zich tot het uiterste ingespannen en de re sultaten z\jn voor ieder zicht baar. Met eigen oogen hebben minister Drees en pi ons kun. nen overtuigen van de vorde ringen in de goede richting. We z\jn er echter nog niet en er zal met kracht worden ver der gewerkt. Versneld tempo in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Kunt U wellicht iets me- dedeelen over de maatregelen, die ten behoeve van Zeeuwsch Vlaanderen worden genomen? De noodvoorzieningen, die voor Oost Zeeuwsch-Vlaande ren waren voorgenomen, zijn al ten uitvoer gelegd, ant woordde min. Ringers. Er is nu een organisatie opge bouwd om ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen snel doeltreffende resultaten te be reiken. Noodwoningen zijn reeds in aanbouw, maar het publiek blijft klagen en vraagt zich'af, of inderdaad in de ern stige gevallen spoedig zal wor den voorzien. Dat is begrijpelijk, maar u kunt zelf nagaan, voor welke schier onoplosbare pro blemen de regeering staat. Denk maar aan materiaal, ko len, transport werkkrachten... Er moet in velerlei opzicht ge ïmproviseerd worden. Er is echter besloten om een aantal vooraf gereed gemaakte noodwoningen, die oorspronke lijk voor Westkapelle bestemd waren, naar West Zeeuwsch- Vlaanderen te zenden. De pro ductie wordt intusschen zoo sterk opgevoerd, dat Westka- pelle niet zal behoeven te wachten, als de fundamenten daar gereed z\jn. In Zeeuwsch- Vlaanderen wordt nu, o.m. in Bresltens, het gereedmaken van den onderbouw versneld met behulp van werkkrachten, die aan den bouw van steenen huizen werkten. Het gaat hier om ca. 250 noodwoningen. Er wordt gepoogd nieuwe werk krachten te krijgen. Lubt dat-, dan gaat ook de bouw der steenen woningen door. Bovendien hebben we van de Don Suisse weer 88 nieuwe ba rakken ontvangen, waardoor in ieder geval nog voor den win ter voor de meest dringende gevallen een oplossing is ge vonden. Er blyft echter nog veel te doen EN WALCHEREN? En wat Walcheren be- treft, Excellentie? Er zijn Wij dagavond in Middelburg besluiten genomen om, zoodra Walcheren, naar wij ho pen voor het grootste deel, droog komt, het meest dringende herstel van woningen en wegen direct aan te pakken. Alle organisaties, die zich met den wederopbouw be zig houden, zullen extra worden ingespannen, de gemeentelijke plannen van Middelburg zijn goedge keurd. We hopen dus spoe dig flink vooruit te komen. Kimt U wellicht nog iets zeggen over den wederopbouw der verwoeste dorpen? Die wordt tegelijkertijd met kracht ingezet en als alles goed gaat, zal dit reeds in 1946 zichtbaar zyn in den vorm van nieuwbouw in verschillende plaatsen. Aldus luidde het antwoord van minister Ringers op onze laatste vraag. Hierna was het woord aan minister Drees. Onze eerste vraag aan den minister van sociale zaken luidde: Zijn er. Excellentie, bi- zondere sociale maatregelen in overweging voor Zeeuwsch- Vlaanderen? Minister Drees antwoordde, dat zulks niet het geval is, maar dat wel speciale aan dacht zal worden besteed aan de huisvesting der arbeiders en aan ontspanning voor hen in den komenden winter. Er wordt daar hard aan gewerkt en op Walcheren zijn in dit opzient reeds goede resultaten feboekt, waarin nu ook eeuwsch-Vlaanderen zal gaan deelen. ER KOMEN MEER ARBEIDERS. Wat remt toch eigenlijk den wederopbouw in zoo ster ke mate? vroegen wij. De vraag, waar alles om draait, is de aanvoer van de noodige werkkrachten, ant woordde de minister. Wij trachten hierin echter te voor zien en onder meer beijveren zich thans de Arbeidsbureaux in Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Leeuwarden, Groningen, Meppel en Zwolle speciaal om voor Zeeland de noodige werk krachten beschikbaar te stel len. Eerstdaags arriveeren er reeds 125 man, vakmenschen voor woningherstel en woning bouw. Wij hopen, dat er wel dra meer zullen volgen. En wat de woninginrichting aangaat, zoo vervolgde de mi nister, de HARK spant zich hiervoor in en heeft nu in Utrecht weer 3900 ton meubi lair voor West Zeeuwsch- Vlaanderen bijeengebracht. Ook hier dus goede resultaten! HET PLAN VOOR WESTKAPELLE. Kunt U in enkele woor den uw totaalindruk formu leeren? vroegen wij ten slotte. Wat liier tot stand ge bracht is dwingt bewondering af. En wat my vooral getrof fen heeft is, dat iedereen hier zoo intens met den wederop bouw meeleeft. En probeert om het zijn© te doen. Een zeer frappant staaltje hiervan zal ik u noemen. In Westkapeüe heeft een heel ge wone metselaar, Roelse heet 141, op eigen houtje een weder, opbouwplan samengesteld. Dit bleek zoo goed in elkaar te zit ten, dat we het vrywel onver anderd konden overnemen. Kyk, aldus besloot minis ter Drees, zooiets doet goed en het bewyst, dat de Zeeuwen vastbesloten zijn om de ellende te overwinnen en weder op te bouwen wat herbouwd kan worden! De landarbeidersloonen. Het college van rijksbemid delaars heeft beslist, dat de landarbeidersloonen -tenminste 0.60 per uur zullen bedragen. Hiermede is een belangrijke stap naar gelijkstelling tus schen landarbeid en industri- eelen arbeid gedaan, terwijl te vens het loon wordt ingesteld op de kosten van het distribu tiepakket. NED. MARINIERS IN DE VEREENIGDE STATEN. 4880 Nederlandsche mari niers worden thans in de V. S. geoefend. Hun opleiding duurt 'ot omstreeks Kerstmis- Naar men in politieke krin gen te Batavia verwacht, zul len deze week voorbereidende besprekingen beginnen tusschen de Nederlanders en de leiders van Soekarno's Indonesische republikeinsche regeering. De geallieerde commandant in Ned. Oost-Indië, luitenant-ge neraal Christison, zou deze bijeenkomsten voorbereiden en bijwonen. Het schynt echter, dat de re publikeinen trachten te komen tot zoogenaamde informeele besprekingen met Nederlan ders. De leiders der nationalis tische beweging hebben ver schillende voorstellen tot het houden van een conferentie gedaan, doch deze voorstellen blijken met elkaar te verschil len. De luitenant gouverneur-ge neraal van Mook weigert er gens anders dan te Batavia besprekingen te voeren. Uit Den Haag is bericht ge komen dat Van Mook de op dracht van de regeering heeft, onverwijld met de Indonesische nationalisten besprekingen te beginnen. De Ned. Indische R.V.D, heeft de volgende ver klaring gepubliceerd „Er heeft steeds volkomen overeen stemming bestaan tusschen den minister van overzeesche ge- biedsdeelen en den luit--gou verneur-generaal aangaande de mogelijkheid en de vrijheid tot besprekingen tusschen laatst genoemde en de nationalisten. Het was daarom niet noodig het bevel te sturen om de be sprekingen te openen. Den na- tionalïstisten is meegedeeld, waar en wanneer luit.-gouver- neur-generaal hen wil ontvan gen." De nationalisten hebben den indruk gevestigd, dat de Ver. Staten in dit conflict willen bemiddelen. Soekarno .heeft zich per radio tot president Truman gewend. Het Ameri kaansche departement van staat heeft echter ontkend een officieel aanbod om te bemid delen ontvangen te hebben. NOG ONLUSTEN OP JAVA. In Bandoeng, Soei'abaja en Semarang komen nog enkele op zichzelf staande onlusten voor. Bij Garoet hebben ge vechten plaats gehad tusschen Japanners en het volksleger. Er zijn ook berichten van schermutselingen by Tesing, 15 km. ten W. van Batavia. Men kan -nog moeilijkheden verwachten in het beruchte Bantam-district, ten Westen van Batavia, dat buiten het gebied ligt, waar de geallieer den patrouilleeren. Hier heeft nl. de anti-Soekarnoïstische leider Hedji Selan den oorlog aan Europeanen en Indo-Euro peanen verklaard. Te Soerabaja is de toestand gespannen. Zondag zyn ge vechtshandelingen voorgeko men tusschen nationalisten en Britsch-Indische troepen. Gis teravond werd in het haven kwartier geschoten. OP SUMATRA. Britsche troepen controlee ren thans het gebied van Pa- dang. Andere eenheden zijn aangekomen te Medan en Pa- lembang. De haven van Bela- wan is overgenomen. Kleine patrouilles bewaken de op ver schillende plaatsen van Suma tra gelegen kampen van krijgs gevangenen en geïnterneerden. De toestand is over het alge meen rustig. LUISTERBIJDRAGE VANAF 1 NOVEMBER. De radio-luisterbijdrage van 1 per maand zal vanaf 1 Nov. geheven worden, zoowel voor ontvangtoestellen als voor aansluiting op de radiodistri butie. Omtrent de programma's wordt gemeld, dat zooveel mo. gelijk tegenover een ernstig programma op den eenen steeds een licht programma op den anderen zender zal staan en dat een gesproken pro gramma steeds tegenover een muzikaal programma zal staan. Aan de religieuze behoeften der verschillende gezindten zal zooveel mogelijk worden, vol daan. INGRIJPENDE WIJZIGING KIESWET TE VERWACHTEN. Minister Beel heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, da't een ingrijpende wijziging van de Kieswet is te ver wachten. Overwogen wordt voorts, de drie verkiezingen op één dag te doen plaats hebben. TOCH NOG PRINSJESDAG. Naar het „Binnenhof" ver neemt zal dé opening van het Noodparlement, waarvan de samenstelling binnen 'n maand wordt verwacht, op de gewone plechtige manier door H.M. de Koningin geschieden. Reeds wordt de Ridderzaal daartoe in gereedheid gebracht. DOODSTRAFFEN GEfclSCKT. Voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam stond de caféhouder-veehandelaar S. Bakker, met zijn vrouw, bei den uit Purmerend terecht, die aan Duitschers zouden hebben medegedeeld, dat eenige per, sonen illegale werkers waren, waardoor de belastingambte naar Kolijn werd doodgescho ten. Voorts zouden zii den Duitschers als verspieders steun hebben, verleend. Tegen beide verdachten requireerde de procureur-fiscaal de dood straf- De procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft de doodstraf ge- eischt tegen Huibert Aldus, een 46-jarige betonwerker uit De Lier, die in Sept. 1944 toen hij als wachtsman dienst deed, een zekere Petronella Vos Stichter met een geweerschot ernstig heeft verwond, terwijl hij voorts den vijand hulp heeft verleend. Uitspraak over 14 dagen. Liquidatie van het M. G- Minister-president Schenner, horn heeft Vrijdagavond in zijn radiopraatje gesproken over de liquidatie van het Militair Ge zag. Hg deelde mede dat de geheele buitendienst (de nog zittende militaire commissaris sen en de verbindingsofficie ren) per 1 Dec. a.s. geliqui deerd zal zijn, terwijl de Staf van het M.G. op of nabij 1 Ja nuari eveneens zal worden op. geheven. Gen. Kruis, de chef-staf van het M.G., is bevorderd tot lui tenant-generaal en zal per 1 Nov. benoemd worden tot chef van den generalen staf van de landmacht en tot bevelhebber van het leger. In versneld tempo wordt ge werkt aan de overheveling van taken en verantwoordelijkhe den van het M.G. naar de nor. male bestuursorganen. De sectie binnenlandsch be stuur van M.G. heeft vrijwel al haar werkzaamheden over gedragen aan het ministerie van Binhenlandsche Zaken. T. a.v. de secties financiën, eco nomische zaken. onderwijs, volksgezondheid en arbeidsza ken is voor het meerendeel reeds overdracht geschied aan de correspondeerende departe menten. De dienst van de grensbewa king gaat binnenkort over naar de marechaussee. De minister-president wees er o.a. op, dat opheffing van het M.G. een aanzienlijke be zuiniging der staatsuitgaven beteekent. Over de komende Staatsbe- grooting zei prof. Schermer- horn er zeker van te zijn, dat by publicatie tallooze men schen den schrik om het hart zal slaan Typiste uit kabinet van Mussert gearresteerd. Te Woerden is dezer dagen de 39-jarige mej. Cornelia Brantsma gearresteerd, die reeds van 1933 af een fel aan hangster van de N-S.B. was en de functie bekleedde van secre taresse van de Blocq van Schel, tinga, chef van het kabinet van den „leider", en typiste in het kabinet van Mussert. HOOGWATER VLISSINGEN. Dinsdag 9.50 en 22.44, resp. 1.10 en 1.34 m- N.A.P. ZON EN MAAN. Dinsdag komt de zon te 7.31 op en gaat te 17.16 onder. De maan te 1.03 en 16. Het ministerieel bezoek aan Zeeland. Zooals ï-eeds gemeld maakte de storm Vrijdag wyziging van het program voor het mi nisterieel bezoek aan Zeeland noodzakelijk. Vrijdag arriveer den de ministers Drees en Rin gers via Vlissingen per ma rinevaartuig in Breskens. We gens ongesteldheid van min. Drees kon deze den tour naar Oostburg niet medemaken. In Oostburg werden besprekingen gehouden met de West- Zeeuwsch-Vlaamsche burge meesters. Des avonds arriveerden de ministers in Middelburg, waar eveneens geconfereerd werd. Zaterdag werd o.m. een bezoek gebracht aan den Nolledijk. ZORG VOOR OORLOGSINVALIDEN. De Commissaris der Konin gin heeft ingesteld een „Pro vinciale Commissie Arbeids beurs vood Oorlogsinvaliden". Deze commissie heeft tot taak de registratie van en 't leggen van contacten voor de in Zeeland aanwezige oorlogs invaliden, waaronder te ver staan allen, die door recht- streeksch oorlogsgeweld inva lide zijn geworden. De commissie legt o.m. con tacten met de ver. „Arbeidsbu reau voor Oorlogsinvaliden", welke vereeniging beoogt het bieden van hulp zoowel wat betreft het verkrijgen van pro thesen (hulpmiddelen waar door de getroffen ledematen weer kunnen worden gebruikt) als'voor omscholing voor ,on ander beroep, studie enz. Zij, die meenen tot deze ca tegorie te moeten woren gere kend. kunnen zich aanmelden bij den burgemeester hunner woonplaats of bij den secreta ris der commissie. Voorzitter der commissie is mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten te Heinkenszand: secretaris de heer J. Ph. Koe ne, gem-secretaris van Middel burg. Op 6 November zal te Mid delburg een jeugddemonstratie plaats vinden, georganiseerd door den Middelburgschen jeugdraad. Na een optocht dooi de stad zullen de aangesloten ieugdvereenigingen een open- ïuchtsamenkomst hebben op den Dam. Een korte toespraak door een der jeugdleden, zang. volksdansen en samenzang staan hiervoor op het pro- gramma. Medewerking zal worden verleend door het pij perscorps „Juliana" en de pad vindersband. In drie Mlddelburgsche ker ken. die telefonisch met elkaar verbonden waren, hield ds. J. •Overduin, Geref. predikant te Arnhem, een rede getiteld: „Hei en Hemel van Dachau" Om aan de wenschen van het publiek tegemoet te komen, heeft de Commissaris van Po. litie te Middelburg de uren, waarop men op het bureau een vergunning voor het over stroomde gebied kan verkrij gen. uitgebreid. Men kan vanaf Maandag a.s. vergunningen afhalen van 9 u. v.m. tot 12 uur v.m. en van 2 uur n.m. tot 5 uur n.m. Ge tracht zal worden het zoo te x-egelen, dat de vergunningen meteen meegenomen kunnen worden. De zware storm in het afge- loopen weekeinde heeft ook in het gehavende Vlissingen hiel en daar schade aangericht. In de Bouwen Ewoutstraat is het geheele dak van een huis in elkaar gewaaid, Het is den laatsten tijd te Vlissingen herhaaldelijk voor gekomen dat er door het in drukken van étalage-ruiten of door het verwijderen van plan ken een greep in de étalages van verschillende winkels is ge daan. Deze kleine inbraakjes zijn ten zeerste af te keuren en de politie stelt dan ook een gron dig onderzoek in naar de da ders. In een Vrijdagavond gehou den ledenvergadering van d^ woningbouwvereniging „Ge meenschappelijk Belang" te Vlissingen werd tot bestuurslid gekozen de heer A. Minder- houd- De voorzitter deed aan de zeer druk bezochte verga dering verschillende mededee- lingen in verband met de a.s. droogkoming van het complex woningen in Tuinstad. De Zwitsersche barakken, waarin te Vlissingen de dijk werkers zyn gehuisvest, zullen met ingang van 1 Nov. onder beheer van het rijk komen. Er zal een groote cantine worden opgebouwd, waarin o.m. een bibliotheek wordt opgenomen. De storm van de laatste dagen heeft ook te Souburg veel last veroorzaakt. Het be gon reeds Donderdag, toen door den hevigen wind het overzetveer t-usschen Oost- en West-Souburg moest worden gestaakt daar het pontje on klaar geraakte. Hierdoor wer den verschillende personen genoodzaakt over Vlissingen huiswaarts t© keeren. Vrijdag was het nog erger. Op ver schillende plaatsen stond het water 1.751.90 m. in de wo ningen. Is het leven op een zolder of zolderkamertje al verre van aangenaam, wan neer het water steeds maar blijft stijgen wordt het angst wekkend. Door het steeds hoo- ger komende water, kwamen ook de electrische leidingen onder water, waardoor het licht doofde, zoodat men zich met een petroleumlampje of kaars moest behelpen. Varkensvleesch en jam. VAN HET ROODE KRUIS. Het Roode Kruis is weer ver rast met een groote hoeveel heid levensmiddelen uit Dene marken voor de getroffen ge bieden in Nederland. Ook Zee- ianu krijgt daar zijn deel van. De bewoners van Walcheren, West Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen, Duiveland en Tholen krijgen deze week jam en 200 gram varkensvleesch (uitge beend). De betrokken autoriteiten hebben hun volledige mede werking toegezegd. De bonnen voor bovengenoemd voedsel zullen eerstdaags bekend wor den gemaakt. Alles wordt gratis ontvan gen en dus ook gratis gegeven. Aan de consumenten wordt verzocht om verpakkingsmate riaal mee te brengen. Van de detaillisten kon niet worden verlangd dat zij papier e.d. ge ven. Om de groote onkosten van het transport, welke door het Roede Kruis betaald worden, te bestrijden, zullen de plaatselij ke afdeelingen van het Roode Kruis in de winkels busjes neerzetten, waarin dan een ga ve voor het Roode Kruis ge stort kan worden. Elke bijdra ge. hoe klein ook, is welkom. Tevens woddt een ieder, die nog geen lid is van het Roode Kruis verzocht zich nog heden als zoodanig op te geven. Een dankbetuiging voor deze extra portie jam en vleesch aan de Deensche schenkers kan worden gezonden naai' den kringcommissaris van het Ned. Roode Kruis in Zeeland. Verschillende schuurtjes e.d. zijn weer ten prooi gevallen aan het water. Ook de spoor lijn tusschen Souburg en Mid delburg stond op verschillende plaatsen geheel onder water, zoodat de trein die om 10 min. voor 6 uit Vlissingen vertrekt, Vrijdag niet verder dan Sou burg is gekomen en weer naar Vlissingen is teruggereden. Later op den avond, toen het water weer zakte, kon de reis opnieuw worden begonnen. Reikhalzend ziet men daai'- om in Souburg uib naar het oogenblilc dat ook de dijk by Rammekens zal zijn gedicht en men van het water zal zijn verlost. De agent van den distributie- dienst te Arnemuiden, de heer J. Hendrikse. zal binnenkort den dienst verlaten en wordt opgevolgd door den heer J. Groenendijk. De heer W. Trielier, afkom stig uit Domburg, thans op zichter-teekenaar voor de ge meente Neede, is met in gang van 1 November be noemd tot gemeente-opzichter van Sliedrecht. De heer A. Bosdijk, hoofd der openb. school t.e Domburg, is benoemd tot hoofd eener openbare school te Nijmegen. Donderdagavond hielden de Jan van den Westkappelsclien dijkwerkersbond een vergade ring in de zaal „Moggré", on- dr-r leiding van den heer P. Westerbeke. Ds. Reus, eere voorzitter van de vereeniging, besprak een klompenkwestie. Er was van regeeringswege een toezegging gedaan van 2000 paar klompen voor de Westkappelaars, maar die klompen waren verzonden on der het motto „Voor de droog making", zoodat de verdeeling over aile Walchersche dijk werkers zou moeten worden gedaan. Ds. Reus heeft het zoo geregeld gekregen, dat de Westkappelaars 2 paar klom pen zullen ontvangen, waarna het overschot van de zending zal worden gedistribueerd on der de andere Walchersche dij kers van Vlissingen, Veere enz. Notaris Mrjs werd op zijn verzoek wegens drukke werk zaamheden ontslag verleend als wnd- burgemeester van Oostburg. De wnd. burgemees ter van Aardenburg, de heer J. van Dongen, is thans ook met de waarneming van dit e ?.mbt belast. VAN TOREN GEVALLEN. Vrijdagmiddag viel de ar beider D. van den toren der R -K kerk te Sluis. Do man is direct naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Drietal te Delft (vac. ds. J. F. Pop) dr. W. H. Beekenkamp te Middel burg, J. W. Beerekamp te Nieuw Weerdinge en mr. P. H. Th. Stevens te Zwolle. Dr. N. J. Hommes, Geref. predikant te Middelburg, heeft voor het beroep naar Gouda bedankt. Hefc conflict in de Geref. kerken. Op initaitef van ds. J. W, Smitt te Veere, die zich vrij maakte van de leerbeslissingen van de generale synode der Ge ref. kerken, is aldaar een ge meente-vergadering gehouden waarin ds. Joh. Francke van Koek sprak over de leerge- schillen in de Geref- kerken. Aan het eind der vergadering teekenden 9 belijdende leden 'n acte van vrijmaking. Zondag daarop werden in de openbare school vanwege de vrygemaak- te Geref. kerken diensten ge houden. In de morgengods dienstoefening ging voor ds. Francke eu in den avondienst ds. J. W. Smitt. Er waren resp. 19 en 15 kerkgangers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1