Provinciale Zeeuwsche Courant De wereld en het Indonesische probleem Zaterdag 21 October 1945 Indonesiërs bereid tot onderhandelen UIT DE PROVINCIE HET WERELDGEBEUREN Sumner Welles doet een voorstel Voor Nederland alleen acceptabel als het ook geldt voor Engeland en de V. S. De gebeurtenissen in Indo nesië en overig Oost-Azië hou. dén niet alleen ons volk in sterke mate bezig, doch vor men een probleem, dat in de geheele wereld de openbare meening beroert. Opvallend is daarbij, dat vrijwel overal een goed begrip aan den dag wordt gelegd voor de enorme moei lijkheden waarvoor de Neder- landsche regeering zich ge plaatst ziet en dat men ook bijzondere waardeering toont voor de gematigde houding, die door haar wordt aangenomen. Alleen communistische bladen, als bijv. de Daily Worker, stel. len zich op het standpunt, dat de Nederlanders erger zijn dan de Duitschers en uit Indonesië verdreven moeten worden. Ook de Australische lihksche pers komt af en toe met felle aan vallen op ons Indisch beleid voor den dag. Vrij algemeen is men'buiten Nederland van oordeel, dat de oplossing van de problemen in het Verre Oosten beschouwd moet worden als een taak der Vereenigde Volkeren. Dit standpunt wordt onder meer tot uiting gebracht in een door 60 Engelsche Lagerhuisleden onderteekende resolutie, waar in om. ook verklaard wordt, dat van de Nederlanders niet gevraagd mag worden, dat zij een houding aannemen, die de Engelschen zelf niet zouden willen aannemen tegenover de Britsche overzeesche rijksdee- len. Aangedrongen wordt op onderhandelingen van onze re geering met de Indonesiërs en tevens wordt gevraagd, dat Britsche troepen niet betrok ken zullen worden in eventu- eele militaire operaties tot her stel der orde. Dit Britsche verlangen om zich toch vooral te onthouden van directe inmenging in de Indonesische kwestie komt ook tot uiting in de Vereenigde Staten; de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche za ken, Byrnes, heeft bijv. ver klaard, dat de V. S. er be zwaar tegen hebben, dat wa pens, geleverd volgens de Leen- en Pachtwet, gebruikt worden yoor politieke doeleinden door Britsche en Nederlandsche troe pen. Stappen om dit gebruik te verhinderen zullen, evenwel niet worden ondernomen. Wel is verzocht de Amerikaansche èmblemen van wapens, voertui- |jen en uniformen te verwijde- De Nederlandsche regeering behoudt dus de beschikking over het Amerikaansche mate. riaal. Zou dat niet het geval zijn geweest, dan zou de situ atie er hopeloos hebben uitge zien om de eenvoudige redenen, dat wij na de bezettingsjaren niet in staat zijn, zelf troepen te kleeden en uit te rusten. Ook een gezaghebbende fi guur als de vroegere Ameri kaansche minister van buiten landsche zaken Sumner Wel les, stelt zich op het standpunt, dat de oplossing der moeilijk heden in het Oosten tot de taak der Vereenigde Volkeren be hoort. Hij constateert, dat 500 millioen "menschen om vrijheid en zelfbestuur vragen en dat men dezen eisch niet zonder meer kan voorbij gaan. Over al dreigt het Oosten in vuur en vlam te x*aken. Welles meent, dat dit groei ende gevaar slechts bezwo ren kan worden, wanneer ieder lid van de vereenigde volken ten volle zqn deel in de inter nationale verantwoordelijkheid draagt en aan de koloniale volken, die luid om vrgheid roepen, do verzekering wordt gegeven, dat onafhankelijkheid en zelfbestuur door de organi satie van do vereenigde volken wordt gegarandeerd, benevens hulpverleening totdat zjj ge heel op eigen beenen kunnen staan. Alvorens deze garanties door de organisatie kunnen worden gegeven, moeten de im periale mogendheden toestem men, dat zy niet langer alleen de verantwoordelijkheid voor het lot van deze afhankelijke volken kunnen handhaven Er is tegen deze opvatting van Nederlandsch standpunt heel wat in het midden te bren gen. Een internationaal be stuur over Indië en Indo-China zou aan de historisch geves tigde, in den loop der c-euwen gegroeide situatie abrupt een einde maken. Bovendien zou een nieuwe regeling alleen dan acceptabel zijn. als ook Engeland in Britsch-Indië en Amerika op de Philippijnen zich bereid ver klaarden om hun bestuursver- antwoordelijkheid met anderen te deelen. Zoo niet, dan is zulk een oplossing voor Nederland onaanvaardbaar. Nieuws in een notedop Het eerste transport der door de Duitschers geroofde Nederlandsche kunstschatten is uit Duitschland teruggekeerd en te Amsterdam door den Amerikaanschen ambassadeur aan de Nederlandsche regee ring overgedragen. Inmiddels is weer een tweede en derde zending aangekomen. Te IJmuiden is per schip de eerste olie voor de Bataaf- sche Petroleum Mg. aange voerd. Te Leunen (L.) is een mijn bij het demonteeren ont ploft. Vier Duitsche soldaten werden gedood. Een Britsche „Mosquito" is in 5 uur en 10 minuten over den Atlantischen, Oceaan gevlo gen met een gemiddelde snel heid van 712 km per uur. Otto Abetz, Duitsch am bassadeur tijdens de bezetting te Parijs is in de Fransche be zettingszone geai^t^teerd. Rugby adopteert Vlissingen -f- Via Nederlandsch Volksherstel heeft het - gemeentebestuur van X Vlissingen bericht ont- vangen, dat de Engel- sche stad Rugby Vlis- singen, heeft geadop- teerd- Deze adoptatie is ont- staan dom* contact met een in Engeland wonen- den Nederlander, Prins genaamd, die tijdens een bezoek aan ons land tot r de conclusie kwam dat Sc Vlissingen dringend hulp noodig heeft en daaraan in Engeland bekendheid heeft gegeven. Rugby is een stad van ongeveer 40.000 inwo- ners, gelegen in Midden- Engeland, 40 km. ten X Oosten van Birmingham. 4c Rugby is ook een be- kend spoorwegknoop- punt op de lijn Liver- poolLonden. Het bezit X groote spoorweg- en constructiewerkplaatsen. J Bekend is het jongens- internaat, dat reeds in 1567 is gesticht en dat wel een. 700 leerlingen x telt. Communisten in Fransche regeering? De Fransche Communisti sche party heeft besloten, dat zg „het plan heeft de volledi ge verantwoordelijkheid, ont staan door haar overwinning, voor de regeeringsvorming te aanvaarden". En dat zg „het vaste plan heeft alles te doen om mede te werken aan de verwezenlgking van het pro gramma van den National en Verzetsraad". Politieke krin gen te Parijs verklaren dat de ze beslissing de deur open laat voor een coalitieregeering van communisten, socialisten en. progressieve katholieken. Duitsche atoombomexperimeiiten ia Spanje? Het Fransche Communisti sche dagblad „Le Soir" be richt, dat Duitschers, werken de in Spanje, een atoombom hebben vervaardigd. Zg zou- den ook met succes proeven hebben genomen met een ge heime straal, welke voorwer pen op honderden mijlen af stand in brand steekt. De ge heime laboratoria zouden over verschillende gebieden zgn ver spreid. Het hoofdkwartier zou in een klooster nabg Toledo ge vestigd zgn. NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE- De Nobelprgs voor genees kunde is toegekend aan den ontdekker van het wonderge neesmiddel penicillin, den Engelsohman Alex Fleming en diens medewerkers Boris Chaim en Howard Walter. TROEPENBEWEGINGEN NABIJ IRAANSCHE GRENS Volgens uit Tebrls ontvan gen berichten hebben er bewe gingen van Sowjet-troepen plaats in de buurt van de Iraansche grens, aldus Agence France Press e. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 1 3.20 p. itw. fr. p. p. 3.45. Adv pr. 12 ct. p. mm., min. p. adv. 2Bur. Vllsa tel. 10, M'Ourg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2476. 188e Jaargang Nummer 169 Hoofdrcd G. Balllntljn (met red. medew. van dr. W. H. BeokenJtampy. Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk la. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Ley pleegt zelfmoord. Robert Ley, de voormalige leider van Hitiers Arbeids front, heeft Donderdag te Neu renberg zelfmoord gepleegd. Ley was een dergenen, die ver antwoordelijk moet worden ge steld voor de deportatie van millioenen buitenlandsche ar beiders naar Duitschland. BETAALMIDDELEN VOOR HUWELIJK, GEBOORTE, ETC. De Nederlandsche Bank kan aan spaarbanken, handelskan toren enz. een algemeene ver gunning verleenen tot vrggave van tegoed op girale rekenin gen en voorzoover dit tegoed niet toereikend is, op geblok keerde rekening, ter betaling van de kosten van huwelijk of geboorte. Beschikt kan wor den over ten hoogste 200 in betaalmiddelen, terwijl boven dien ten hoogste 200 naar girale rekening kan worden overgeschreven. Voor begrafe nis kan over ten hoogste 200 in betaalmiddelen worden be schikt. Spaarbanken, handelsbanken enz. kunnen betaalmiddelen af geven ten laste van tegoed op girale rekening of op geblok keerde rekening, alsmede op geldkaarten van natuurlgke personen die pensioen genieten, voor pensioenbedragen die vóór 26 Sept. 1945 zgn ontvangen, voor een periode die na dezen datum eindigt. Spaarbanken, landbouwcre- dietbanken enz. kunnen tegoed op girale of geblokkeerde re kening vrggeven ter betaling van pacht verschuldigd vóói 31 Dec. 1945, tot een bedrag van 300. Weer omroepbladen. Thans is officieel de goed keuring ontvangen om weer programmabladen voor den radio-omroep in druk te doen uitkomen. Behalve de organen van de vroegere omroepver- eenigingen zal ook verschijnen .Radio Nederland", het offici eel orgaan v^n de stichting „Radio-omroep in Over-gangs- tgd". KORTE PREDIKATIE HOE LAAT 18 HET t De mensch zit altijd te reke nen. Ook de schrijver van eer brochure die de Werelddienst te Leusden onlangs de wereld instuurde en waarvan de titel hier boven staat. Deze schrijver heeft het over een goddelijk Uurwerkover de weréldklok der wetmatig heid, over cosmische wetten krachten en stroomingen. Bo vendien ontsluiert hij de toe komst en zegt als alles zoo doorgaat als op 't oogenblik, dan zal het geheeie maatschap, pelijke leven in 191,9 in de lucht komen te hangen. „Na dien tijd treedt dan een zeven jarige cosmische invloed opOmstreeks 1960x zal het v6or iedereen duidelijk zijn. dat een nieuw tijdperk in de mens chheidsontwikkeling ii aangebroken." Zielig zulke berekeningen Hoe laat het is 5 minuten vóór 12 Ik weet hot niet en weet het ook niet, niemand weet het. Jezus Christus zegt alleen - en dat is zonneklaar wees bereid Altijd Wees wakker. Oogen open. Wees er bij. Ik ben in aantocht. Zeg niet en denk niethet duurt my te lang; er komt van den terug- keer van den Heer toch niets terechtIk kom inderdaad. Verwacht vm eiken dag van uw levèn. Laat de Kerk aarde icaken Zielen, die onvoorbereid v'óerèn naar de eeuwigheid t voor God niet verschij nenWie zal zich Kunnen hand haven voor Zijn rechterstoel Al onze berekeningen- falen. Bespiegelingen over het einde van de wereldgeschiedenis baten niet. De bewering het zal myn tijd nog wel uitdienen is zelfbedrog. Gélukkig is alleen de knielen de, wachtende, naar het kruis opziende mensch, die van harte belijdt O God, mijn tijden srtjn hi Uw hand. GENERAAL KRULS CHEF GENERALE STAF. Zeer binnenkort zou volgens het Hbld- de benoeming te ver wachten zgn tot Chef van den Generalen Staf van generaal- majoor Mr. H. J. Kruis, thans territoriaal-bevelhebber in Ne. derland en chef-staf van het M.G. COR V. D. LTJGT MELSERT VOOR 2 JAAR UITGESLOTEN. De eereraad voor het tooneel had Cor van der Lugt Melsert voor drie maanden geschorst. De heer v. d. Lugt Melsert heeft op 12 Febr. 1942 aan den heer Voute, hetgeen gelijk stond met een mededeeling aan de Duitsche bezettingsautoritei ten, bericht, dat vrijwel alle acteurs niet bereid waren tot de Kultuurkamer toe te treden en van plan waren hun beroep neer te leggen. Thans heeft de eereraad als zgn oordeel uit gesproken, dat v. d. Lugt Mel sert gedurende twee jaar zgn beroep op geenerlei wijze in het openbaar zal mogen uitoefenen, DE VOORLOOPIGE STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp, houdende regelen omtrent de voorloopige Staten. Generaal aangenomen met 16 tegen 8 stemmen. Tegen stem den de A.R. en de C.H/s Polle- ma. de Savornin Lohman en De Vos van Steemvgk. BERLIJN 1945. Ten gevolge van een. dysen terie- en typhusepidemie is te Berlgn het aantal sterfgeval len zoo groot aa* de begrafe nisondernemers en de ovens der vier crematoria worden overstelpt. Het beeld dat Berlijn thans biedt, verschilt weinig van wat men den vorigen winter in Amsterdam kon zien: families die hun dooden op een handwa gen in kartonnen kisten naar begraafplaats of ci'ematoria rijden. Nieuw beroep op Am»rlka, Rusland en China Ra'dio Ranrioptlf* WPPr leider van een Indonesische KaUIU Ddnuueng weer delegatie onaanvaardbaar was voor de Nederlandsche regee ring. Radio Bandoeng werkt weer. Inmiddels is Radio Bandoeng weer in den aether en in In donesische handen. Er werd een beroep op president Tru man gedaan om Amerika en Rusland en China in het huidi ge conflict te doen bemiddelen. In Bandoeng is een nieuw anti-Nederlandsch blad ver schenen, de „Stem der Vrij heid". In deze stad bevinden zich 300 Duitschers in vrij heid. terwgl de meerderheid der Nederlanden zich nog in kampen bevindt. Stakende Indonesiërs in New York. In New York staken de In donesische zeelieden, omdat zij vreezen, dat er wapens naar Indië zullen worden vervoerd. Zij mogen evenwel slechts 30 dagen aan wal blijven, anders worden zg gedeporteerd. Zes groote schenen zitten hierdoor zonder bemanning. Bandoeng hielp zich zelf. Uit Bandoeng wordt bekend, dat de Nederlanders daar reeds voor de aankomst van de Rap- wi de hulpverleening aan krggsg-evangenen en geïnter neerden ter hand hadden ge nomen. Daardoor bevonden zich te Bandoeng bg aankomst van de Rapwi reeds 36.000 blanken. Tot dusver werden uit Indo nesië door de Rapwi reeds 75.000 oud-krggsgevangenen en geïnterneerden geëvacueerd. in nat. handen. Als onmiddelijk resultaat van de twee dagen geleden tusschen Soekarno en den poli- tieben adviseur van het Engel sche ministerie van buitenland- sshe zaken, Maberley Denning, gevoerde bespreking geeft een verklaring namens de „Indone sische regeering" van ir. Soe karno uitdrukking aan de be reidheid van de Indonesische leiders om alle belanghebbeiv den te ontmoeten (to meet any party) om de toekomst van In donesië te bespreken. Deze beslissing beteekent een aanzienlijke verandering in de houding der Indonesische nationalisten ten aanzien van een bespreking met de Neder landsche autoriteiten, die zij tot dusverre hebben geweigerd te ontmoeten behalve onder auspiciën van geallieerde auto riteiten- Intusschen heeft de Indone sische minister van voorlich ting, Sjarpoedin, later ver klaard, dat alleen besprekingen op internationale basis vrucht kunnen dragen. Ook voorbe reidende besprekingen zouden alleen gehouden kunnen wor den in tegenwoordigheid van een bemiddelende instantie. Het besluit om zich bereid te verklaren tot onderhandelen werd genomen in een bgeen- komst van de republikeinsche regeering samen met het machtige rep. Werkcomité. Een deel der aanwezigen was van oordeel, dat Soekarno als SPORT DE COMPETITTEIN DEELING Zeeland nog meer geisoleerdü In district IV is de indee ling thans bekend geworden. Zeer teleurstellend is wel dat men een aparte Zeeuwsche 2e Idas heeft geformeerd, waar door de Zeeuwsche clubs, met uitzondering van ..Vlissingen", geen enkel contact meer heb ben met Brabant. Reeds jaren had men dit gevreesd, doch dat men juist nu de Zeeuwsche clubs los laat is ongetwijfeld een stap terug. Laat ons hopen, dat dit van zeer* tgdelgken aard zal big ken. 2e Kl. C. Goes, Middelburg, Breskens, De Zeeuwen.Terneu- zen. Axel. 3e Kl. G. Goes 2, Yerseke, Middelburg 2, R.C.S., Vlissin gen 2. De Zeeuwen 2, Zeelan- dia, E.M.M. 3e Kl. H. Clinge, Hulst, Sluiskil, Steen, Terneuzen 2, Corn. Boys. 3e KL I. Aardenburg, Bier vliet. Breskens 2. IJzendijke, Schoondijke, Hoofdplaat, Oost. burg. Op 4 Nov. a.s. zal de com petitie beginnen. De Indeeling: van de Zuidelijke eer. ste klasse is als volgt: West-Brabant Zeeland (district 4): Eindhoven, B-V-V., N.A.C., Longa, Willem II. No ad, R.K.T.V.V., Baronie-DN-L., R. B-C-, Vlissingen. Helmond. Oost-Bra bantLimburg (district 6): M.V.V.. P.S.V., de Spechten. Limburgia, Bra- bantia. Bleijerheide. Juliana, .Maurits,, Roermond. V.V.V., Sportclub Eiunia- Goes, Vlissingen en Ierseke voor bekerronde geplaatst! Vlissingen liet niets aan het toe val over en heeft zich met Goes ge plaatst. Ierseke. dat R-C-S. met 43 klopte, heeft zich hierbij gevoegd doordat het doclgcmiddelde haar juist met de hakken over du sloot iiielp. De standen zijn: Goes Vlissingen Middelburg Terneuzen De Zeeuwen Ierseke Sluiskil E.M.M. R.C.S. -1 2 3 10 2 IS—11 13—8 9—8 11—21 811 12—10 11—10 8—9 9—11 De uitslag van den voor den Zeeuw schen Schaakbond gespeeldcn wed strijd 's-H. Arendskerke-Middelburg II was als volgt. Eerstgenoemde: 's-H. Heer Arendskerke. tweede Middelburg II. P. WeststrateJ. de Baare 0I L. BakkerH. J. Kraak, afgebroken; C A. TholenaarP. de Zeeuw 01 J. TholenaarH. Witvoet 0IW- KoleJ. Sinke 01; J. Nieuwenhuyse I. S. Blokpocl 01; B. Baars- Mondeel 10; J. KoleL. J. Woud- stra Viy2; B. WeststrateK. Holster 0—1M, Sandersc jrJ Gnedbloed 0—1 Dc voorloopige uitslag is dus dat Middelburg 11 wint met T'/j1 j'-. De uitslagen van de deze week om het damkampioenschap van Mid delburg gespeelde partijen zijn: De JongeStrooband Jr. 1IJ. .Sïroo- bandW. Bogaard 02. De beslissing is dus nog niet ge vallen. De laatste partijen worden Maandag gespeeld. Uitlevering van Christiansen gevraagd. Volgens A.N.P. zou Neder land de uitlevering hebben ge vraagd van generaal Christian, sen. den militairen bevelhebber in Nederland tgdens de Duit sche bezetting, teneinde hem als oorlogsmisdadiger te kun nen berechten. UITSPRAKEN VAN HET TRIBUNAAL. Het Tribunaal deed in zijn zitting van Woensdag te Goes uitspraak in de volgende op 4 Oct. te Middelburg behandelde zaken, alle betreffende het korter of langer lid zgn van de N.S.B. H. F. van Velthoven, 26 j., brandweerman te Vlissingen, werd interneering opgelegd, waarbg het tribunaal in over weging geeft dat de tgdsduur van 2 jaar in acht moet wor den genomen. Jeanette Wgkhuyzen, 24 j., echtgen. van eerstgenoemde, ook 2 jaar. Eveneens J. Koster, 25 j., landbouwer te Arnemui- den. Voor den 58-j. werkman An- tonius Wilhelmus van Hoey- donck te Vlissingen, 2\ó j. in terneering. Voor den 31-j. stuurman Christiaan Johan Marinus Pe tiet te Vlissineen, bepaalde het tribunaal zich tot het verbeurd, verklaren van diens vermogen. De fruithandelaar Johannes Louwerse. 35 j.. Middelburg jaar interneering. De 29-j. Neeltje Levina den Dekker, Middelburg, werd al leen ontzet uit rechten open bare ambten te bekleeden er ontheffing uit het actief en passief kiesrecht, v/elke straf fen ook op andere verd. van toepassing zgn. In een zitting te Goes behan delde het Tribunaal o.m. de volgende zaken: De 25-j. dienstbode Dina Christina' Riemens te Middel burg, zou er voor gezorgd heb ben dat de Duitschers te we ten kwamen, dat Corn. J. Ver straten van haar zou hebben gezegd, dat ^.i mct moffen ging. Het gevolg was. dat V 6 maanden in een gevangenis te Keulen doorbracht. Ook had verdachte omgang met Duit sche militairen. Dit laatste be kende zg. Zij had met haar ouders vaak oneenigheid over haar levenswijze, terwgl zij ook niet door een gesprek me' een. ouderling tot betere ge dachten kwam. De verdediger, mr. Kuipers, meende dat niet vast staat, da. verdachte V. heeft willen aan brengen al geeft hij toe. dat verd. had móeten trachten V. alsnog voor straf te behoeden. De 53-j. Maria Wilhelmina Vies, echtg. van J. A. Hooft- man te Middelburg, sloot zich in November 1942 aan en bleel' symphatiseerend lid der N.S B. tot Juni 1944. Vóór 1942 was zij reeds lid \ran de N.S.V. O., zij trok voordeel ervan dat( haar zoon dienst nam bij dc Waffen S.S., door het krijgen van extra kolen en levensmid delen en zou herhaaldelijk per sonen bedreigd hebben met aangifte bg de Duitsche politic of de N.S.B. Dit laatste deel van de dagvaardiging ontken de verd. Haar echtgenoot zeide nooit aangesloten te zijn geweest er. zich er tegen verzet te hebben. De verdediger, mr. Kuipers, wees er op, dat verd. lid van de N.S.B. en de beweging werd om inlichtingen over haar zoon te kunnen krggen. DE DIJKEN HOUDEN HET! Toen Donderdag en Vrydag de felle Zuidwesten, wind was aangewakkerd tot een zwaren storm, was er voor de bevol king van Walcheren slechts één vraag: Zullen de dijken het houden? Het verheugt ons te kunnen mededeelen, dat alle dgken inderdaad het geweld van de woeste, beukende gol ven hebben doorstaan. De conditie van de dijken bleek ondanks dé drie dagen stormweer zelfs van dien aard, dat de verlofgangers uit Slie- drecht normaal naar huis kon den. Alleen het vervoer baarde eenige zorg omdat de reis per schip door den storm ditmaal onmogelgk was. Ook de waterkeerende binnen dijken in het oostelgk deel van Walcheren hebben het tijdens den storm goed gehouden. Langs den trekdgk tusschen Nieuwland en Fort Ramme- kens waren reeds gedurende het voorjaar en den zomer voorzieningen aangebracht, terwijl vóór den Westelijken havendgk steen gestort was. Bg dé Middelburgsche be graafplaats moesten tijdens den storm versterkingen van zand zakken en rijshout worden aan. gebracht. De schade is echter niet zeer belangrijk. HET MINISTERSBEZOEK AAN ZEELAND. In verband met de zeer slechte weersomstandigheden hebben ir- Ringers, de minister van openbare werken en de mi nister van sociale zaken, de heer Drees, de reis naar Z. Vlaanderen Vrijdag niet per vliegtuig maar per auto ge maakt. Des morgens arriveer den zij in Oostburg waar in tegenwoordigheid van den com missaris der Koningin met de verschillende burgemeesters geconfereerd werd, O.m. werden huisvestigspro blemen en de wederopbouw van Sluis besproken. Des middags werd een be zoek gebracht aan den Nolle- dijk. waarna de heeren naar Middelburg gingen, waar zij op het raadhuis besprekingen voerden met den dienst van den wederopbouw. Op het pro gramma van Zaterdag stond een bezoek aan Veere Westkapelle. De nacht van Vrgdag op Zaterdag werd doorgebracht in Goes. GELD VAN GEREPATRIEERDE?*. Onlangs berichtten verschei- :lene bladen dat gerepatrieer- den, die aan de grens Neder landsch geld moesten afgeven, een gedeelte daarvan konden, terugkrygen. Dit bericht is niet juist. Het Prov. Bureau V erzorging Oorlogsslachtoffers te Middelburg heeft officieel bericht ontvangen, dat een geling inzake deze materie nog in voorbereiding is. STATION TE RILLAND AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak brak Woensdagnacht brand uit in het station van Rilland. Door den krachtigen wind greep het vuur snel om zich heen, waardoor niets gered kon worden. Het station is met heel den inventaris tot den grond toe afgebrand. Ook de bezittingen van den stations^ chef gingen verloren. De trei nenloop ondervindt geen stag natie. Ex-burgemeester Tuiten kreeg een beroerte Vrydag zou de 64-jarige N. S.B.-burgemeester van West- kapelle en Kloetinge, Mart. Tuiten, zich voor het Tribunaal te Goes hebben moeten verant woorden. De zaak moest ech ter worden uitgesteld daar Tui ten een beroerte heeft gekre gen. Proefvlucht naar Ned. Indië met medeneming van post De directeur-generaal der P.T.T. maakt be kend: Op* 7 November a.s. zal van regeerings- wege een proefvlucht naar Nederlandseh-Indië worden uitgevoerd. Het toestel vertrekt dien dag van het vliegveld Schiphol en zal na 4 of 5 dagen te Batavia lan den. Met deze vlucht zal post voor geheel Ned.- Indië worden meegege ven. Ter verzending zgn toegelaten gewone (niet aangeteekende) brieven en briefkaarten. deeling werd gedaan van het - bedanken van mr. Andreae als voorzitter. Uitvoerig werd het gebrek aan zaalruimte be sproken, dat ontstaan is door het inbeslag nemen van een groot gedeelte van het jeugd- gebouw door de Hark. Men kon niet aan den indruk ontkomen dat nog niet overal het groote belang van het jeugdwerk wordt erkend. Over een aan sluiten bg de Ned. Jeugdge meenschap zal op een volgen de vergadering worden beslist, teneinde de aangesloten orga nisaties gelegenheid te geven het standpunt ten aanzien hiervan te bepalen. Besloten werd daartoe be voegde instanties te advisee- ren gedurende den winter' een uitgangsverbod voor jeugdige personen uit te vaardigen, een en ander in navolging van wat in andere gemeenten op dit ge bied is gedaan. Een inleiding werd voorts gehouden door een vertegen woordiger van het centraal bu reau voor documentatie te Den Haag, over het gebrek aan in dustriearbeidsters. De afdeeling Middelburg van de A.J.C. hield Woensdagavond in het Jeugdgebouw een jeugd- bg eenkomst onder het motto Hoe winnen wg den Vrede". De heeren J. Geers en A. Schuitema behandelden de pro. blemen, waarvoor wij in dezen tgd worden gesteld en wezen op de taak, die de jeugd daar bij heeft te vervullen. Donderdagochtend ontdekte men dat van het heeren-mode- magazgn van den heer J. Kla ver, gevestigd in den noodwin- kel aan de Bierkaai te Middel burg, van de etalage een plank verwijderd was. Bij onderzoek bleek', dat verscheidene hee- renco'stumes en andere goede ren uit den winkel waren ver dwenen. Een onderzoek wordt ingesteld. De afd. Vlissingen van het Ned. Roode Kruis gaat volgens de in dit blad voorkomende ad. vertentie weer wekelijks een spreekuur houden om aan de burgers inlichtingen te ver schaffen. Betreffende de correspon dentie met familieleden in Ned.-Indië worden o.a. 29 Oct. formulieren verstrekt. Van heden tot en met volgen de week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag te Middelburg apo theek Van Pienbroek en te Vlissingen apotheek Engering,. Bellamypark, geopend. In de te Utrecht gehouden vergadering van. den Ned. Chr. PcVïtieambtenaren Bond is tot hoofdbestuurslid *-■-->emd de heer W. de Wolf te Missingen. Op 31 Oct. zal in Terneu zen een persconferentie wor den gehouden over het beleid van het ministerie van nijver heid bij het herstel van ons land. KERKNIEUWS Med. Herv, kerk. Beroepen te Eefde P. J. F. van Voorst Vader te Nisse. Aangenomen naar Vrouwen polder J. J". P. Vale ton, hulp- pred. aldaar. naar Utrecht Ph. A. War ners te Almelo (vroeger te Koudekerke) Ds. G. H. Kersten. De gezondheidstoestand van ds. G. H. Kersten, predikant bij de Geref. gem. van Rotterdam, is van dien aard, dat hem voor- loopig nog algeheele rust is voorgeschreven. ZON EN MAAN. Zondag komt de zon te 7.27 op en gaat te 17.20 onder. Maandag te resp. 7.29 en 17.18 HOOGWATER VLISSINGEN De maan komt Zondag te Zondag 7.04 en 19.49, rasp. 23.51 op en gaat te 15.09 on- 1.37 en 1.43 m. -f N.A.P der. Maandag gaat zij te 15.37 Maandag resp. 8.22, 21.17, onder. '1.19 en 1.31, TRAGISCH ONGEVAL. Toen Donderdagavond Nar dus van Wieringen. die dier. dag juist 63 jaar werd en die dienst deed op het veer bij Kats, het schip zou meeren. had hij het ongeluk overboord te vallen. De man kwam op het berghout terecht en was op slag dood- Het lijk kon ge borgen worden. BEVRIJDING HERDENKING TE MIDDELBURG. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur van Mid delburg den 6den Nov- mede in verband met den ernstiger toestand in Indië, op sobere wijze te herdenken. Aan scholen en gemeente diensten zal vrijaf gegeven worden. Om 11 uur zal op de, alg. begraafplaats een korte plechtigheid plaats vinden. Om 2 uur zal de Raad in een her denkingsbijeenkomst samen komen. De Ver. „Uit het Volk-, Voor het Volk" hoopt op he' tijdstip, waarop de bevrijding plaats vond, een concert var. koraalmuziek door het Middel burgsch Muziekkorps op den Dam te organiseeren. Voorts zyn er avondconcerten. Donderdagavond kwam naai de wnd- voorzitter -terecht op merkte. voor het eerst na lan gen tgd de Middelburgschr PREDIKBEURTEN Ned. Hen*, kerk: Arnemui- den: 2 ds. Smits, 10 en 6 dhr. Smit. Kleverskerke: 2 ds. Waardenburg. Oostkapellc: 10 en 7 ds- Don, 2 (Duinbeek) ds. Don. Serooskerke: 10 ds. Vis ser (H. Av.). Souburg: 2 en 4 ds. Spijkerboer (H. Av.), 31.30 kinderdienst. Vrouwenpolder: 2.30 ds. Visser (H. Av.). Nw.- en St. Joosland: 10 ds. Waar denburg, 2.30 dhr- v. Sabben. Geref. kerk: Vlissingen: 9 leesd.. 6.30 ds. Vreugdenhil. Ar- nemuden: 10 en 2.30 ds. Spoel- stra. Evang. Luth. kerk: Middel burg: 7.30 av. ds. Nolte, (Her denking kerkhervorming). Vlissingen: 10 ds. Nolte (Her denking kerkhervorming). Vrijgem. Ger. kerk: Middel burg: 2 30 en 6.30 dhr. v. Riet. Doopsgez. gem.: Middel burg: geen dienst. Vlissingen: 10 ds. Nolte. Chr. Geref. kerk: Middel burg: 10 en 3 prof. Wisse. Vlis singen: 9.30 en 5 leesd. Geref. kerk (H. V.): Middel burg: 10.30 ds. ter Schegget. Ver. v- Vrijz. Herv..- Middel burg: 10 ds. Hanneman. Waalsche gem.: Middelburg: 10.15 ds. Blommaert. Geref. gem.: Arnemuiden: 9.30. 2 en 6 leesd. Middelburg: 9.30, 2 en 6 leesd. Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Leger des Heils: Middelburg: 10 en 7.30 maj. Kooistra. 4 openl. samenk. Vlissingen: 9.30 en 7 kdt. Kap. Gerstel. Herst. Apost. gem-: VUssin- ieugdraad weer bgeen, Mede-gen: 10 en 4.30 ds. de Vries.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1