Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Couraut ENGELSCHE HAVENARBEIDERS STAKEN VOORT Vrijdag 26 October 1946 NIEUWE BONNEN UIT DE PROVINCIE ENGELSCHE HAVENARBEIDERS STAKEN VOORT Vrijdag 26 October 1945 NIEUWE BONNEN UIT DE PROVINCIE HET WERELDGEBEUREN Wat gebeurt er In Polen? De stakingsgolf in Engeland en Amerika houdt aan en be- fint een steeds ernstiger pro- leem te worden, niet alleen voor deze landen zelf, maar evenzeer voor bevrijd Europa. Ook in de V. S. en Engeland| bestaat aan allerlei artikelen gebrek en de noodige aanvul ling der voorraden kan niet plaats vinden als er gestaakt wordt. In Engeland staken duizen den havenarbeiders. Alleen in de Londensche havens liggen 64 schepen die gelost moeten worden en niet gelost kunnen worden. Er zijn den laatsten tijd troepen ingezet, om het werk van de stakers over te nemen, maar opgelost is het probleem daarmede niet. Het publiek moppert. Het" heeft geen sympathie voor de stakers en het dreigt zelfs met wraak neming op de stakers. Deze laatsten laten zich daardoor evenwel niet beïnvloeden. Woensdag hebben de sta kers vergaderd over hervat ting van het werk in de ha vens, maar het resultaat is ge weest, dat met groote meerder, heid van stemmen is besloten om de staking voort te zetten. Dit beteekent, dat de sche pen ook verder dngelost zullen blyven en dat het op gang komen van de Engelsche in dustrie ook verder wordt be lemmerdendat ook de ver schepingen naar Europa wor den vertraagd. Dezer dagen werd reeds gemeld, dat de aan voer van steenkool uit de V. S. naar ons land verre beneden de verwachtingen zal blijven, als gevolg van stakingen in Amerika. Ook de aanvoer van andere artikelen zal den in vloed der stakingen ondergaan. Ander groot nieuws valt er niet te vermelden. Quisling, de Noorsche verrader, heeft even als Laval voor het vuurpeleton gestaan en is geëxecuteerd. Polen, Tsjecho Slowakije en Hongarije gaan voort met het uitwijzen van Duitschers op groote schaal en in Polen zeh blijft de situatie zorg baren De Britsche minister van bui- tenlandsche zaken Bevin wei- Eerde Woensdag om in het agerhuis mededeelingen. over Polen te doen, hoewel Si} be schikte over vertrouwelijke rapporten van Britsche diplo maten. Wel een bewys dat er iets niet klopt Ten slotte zij hier vermeld, dat er een 15e lijst van oorlogsmisdadigers is opgesteld, die alle namen be vat. Zij worden nog geheim gehouden om het opsporings werk niet te bemoeilyken. Nica-personeel in Batavia geschorst. WANTOESTANDEN IN GEVANGENISSEN? De Britsche luitenant-kolo. nel J. A. Mellson heeft in een rapport opzienbarende onthul lingen gedaan over toestanden in de gevangenis van Batavia, waar de bewaking geschiedt door Nederlandsche oud-ltrijgs. gevangenen, die onder bevel van de Nica staan. Het geheele Nica-personeel dat over deze gevangenis het bevel voert, zou geschorst zijn. Volgens 't rapport zouden in deze oude gevangenis 'n 200 In. donesiërs onder smerige om standigheden leven, weinig eten krijgen en geen slaapge legenheden bezitten, terwijl de sanitaire verzorging onvoldoen de zou zijn. De gevangenen zouden in onbeschrijfelijke vui le cellen vertoeven en ook geen medische verzorging genieten. Verder zouden in de gevan genis te Buitenzorg eveneens ontstellende toestanden heer- schen. In cellen bestemd voor één persoon, zouden 8 of gevangenen zyn samengepakt. GEALLIEERDEN LANDEN TE SOERABAJA. Om 10.30 Batavia tijd zijn Donderdag te Soera ba ja de eerste troepen zonder verzet aan land gezet. Er waren geen Nederlandsche troepen bij. De bemanningen van de Thunder- boltvliegtuigen die de landin gen vanuit de lucht bescherm den, meldden dat ©r veel rood, witte vlaggen zichtbaar waren maar dat er geen teekenen van verzet waargenomen kon den worden. Abonn.-pr. '25 ot. p. w. 1 3.20 p. Kw. fr. p. p. 3.45. Adv pr. 12 ct. p. mm., min. p. adv. 2Bur, Vlias tel. 10, M'burg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2476. Hoofdred G. Balllnt'Jn (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. 188e Jaargang; Nummer 168 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., VllesinBen MINISTERS DREES EN RINGERS NAAR ZEELAND De minister van openbare werken dr. ir. J. A. Ringers en de minister van sociale zaken W. Drees brengen heden en Zaterdag een bezoek aan Wal cheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen om zich op hoogte te stellen van den stand der droogmaking en het noodherstel. VERDEDIGER VAN MUSSERT OVERLEDEN. Dinsdagnacht is de ver- dediger van Mussert, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, overle den. Het is zeer waarschijnlijk dat het proces tegen ir. Mus sert hierdoor vertraging zal ondervinden. BERECHTING POLITIEKE DELINQUENTEN. Dezer dagen is het koninklijk besluit te verwachten, waarbij een directoraat-generaal voor de bijzondere berechting wordt ingesteld. Tevens is te ver wachten een besluit tot vast stelling van het besluit politie ke delinquenten 1945, waarvan de bedoeling is, degenen, die blijken onschuldig gevangen te zitten of zich te hebben schul dig gemaakt aan lichte ver grijpen, zoo spoedig mogelijk vrij te laten volgens bepaalde normen. Naast de onlangs opgerich te stichting toezicht poli tieke delinquenten* welke ge subsidieerd wordt door het rijk, komt er een vereeniging tot steun dezer stichting. Genoem de stichting heeft als doelstel ling het bevorderen van de te rugschakeling der in vryheid gestelde politieke gevangenen in de vrije maatschappij. De stichting stelt zich ook voor, doorgangskampen op te richten waar de vrijgelatenen eerst worden ondergebracht. Gaan dan na den kampti, (voor sommigen zal die enkele dagen, voor anderen maanden duren) de ex-gevangenen huns weegs, dan kunnen zij nog ge durende zes jaren onder toe zicht gesteld worden. Dit toe. zicht vcrdt altgeoefenu dooi de stichting en door middel van toezichthouders, die één tot drie personen onder hun hoede krygen. Voor de week ven 28 Oct t.m. 10 Nov. 1945 Bonkaarten KA, KB, KC 512. Brood- 100 t.m. 106, 800 gram. B 01 en B 02: 400 gram. Bloem: 107, 200 gram. Biscuits: 108, 125 gram. Suiker: 109, 400 gram. Koffie: 110, 200 gram. Boter.- lil, 125 gram. Margarine: 112. 250 gram. Vet: 113, 100 gram. Kaas: 114, 200 gram. Vleesch: 115, 150 gram. Aardappelen: 116 en 117 elk 2 k.g.; B 04: 1 kg. Ei: B 03, C 03, 1 ei. Melk: A 05, B 05, 1% L; C 06, 3% liter. Bonkaarten KD, KE 512. Brood: 200, 201, 800 gr., D 01 en D 02: 400 gr. Bloem: 202, 200 gram. Rijst: 203, 250 gr. rijst, ryste- bloem of kindermeel of 225 gram kinderbiscuits. Biscuit»: 204, 125 gram. Suiker: 205, 500 gram. Boter: 206, 250 gram. Margarine: 207, 125 gram. Kaas: 208, 200 gram. Ei: 209, 1 ei. Melk: 210, 6 liter. Vleesch: 211, 150 gram. Aardappelen: 212, 1 kg. Kinderbiscuits: E 01, 286 gr. Tabakskaarten Q 413. 3-" 2 rantsoenen tabaksartike len waarvan ten hoogste 1 rantsoen in" sigaretten mag worden, afgeleverd. Toeslag kaarten M 512. Brood: M45, M46 „brood" 400 gram. Margarine: M45, M46 „boter" 125 gram. Vleesch: M 45 „vleesch*", 100 gram. Aardappelen: M45 „aardappe len", I*£ kg. Toelichting: Op de geldige broodbonnen kunnen de by de detaillisten nog aanwezige voorraden Eng. biscuits worden verkocht, waarbij 400 gram brood gelijk gesteld wordt met 400 gram Eng. biscuits. Zooals uit bovenstaande bonnenlijst. blijkt wordt het aardappelrantsoen verhoog van 3 tot 4 kg. per week. Het ligt in de bedoeling, gedurende de eerstvolgende weken dit ex tra rantsoen te handhaven. Het is evenwel noodzakelijk de ze extra aardappelen te bewa ren voor het aanstaande win terseizoen, aangezien de moge lijkheid niet is uitgesloten dat in verband met de te ver wachten verkeersbelemmerin- gen het rantsoen aardappelen moet worden verlaagd. Op bon 114 zal 100 gr. Am. kaas alsmede 50 gr. volvette of 40 kaas en 50 gram magere- of 20 -f kaas worden geleverd. Op bon 03 der tabakskaart mogen de eventueel nog bij den handel voorradige Eng. en Am. importsigaretten niet worden verkocht. Deze import sigaretten moeten worden be waard tot t.z.t. weer een bon voor import-sigaretten wordt aangewezen. Voor de week van 4 t.m. 10 November a.s. zullen nog bon nen worden aangewezen voor bloem, zout, jam en peulvruch ten,. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 26 Oct. a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 29 October mag wor den afgeleverd. Bij deelneming aan maaltij den van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 115 en 211 voor vleesch en 116 voor aardappelen worden inge leverd. Zelf verzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributie- dienst te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk en aard appelen. Prof. Jac. van Ginneken. t Op 68-jarigen leeftyd is Za terdag overleden prof. Jac. van Ginneken. een van onze be roemdste taalgeleerden. BON „01 LEDER VOOR SCHOENREPARATIES. Bon „01 leder" der lederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met een hoeveelheid leder van 25 gram. Men diént dezen bon eerst by den schoenhersteller af te geven, wanneer deze in staat is de reparatie binnen circa 14 dagen te verrichten. Bon „01 leder" blyft geldig en kan tezamen met de reeds aan. gewezen bonnen en met later nog aan te wijzen bonnen wor den' gebruikt. CAISSONS ALS GOLFBREKERS. Maandag a.s. wordt, mifcs het weer niet al te ongunstig is. in de buitenhaven van Vlis- singeu de eerste der geweldige caissons verwacht, die dienst zullen doen als golfbreker voor de nieuw gemaakte dijkgedeel- ten. De afmetingen van dit eerste gevaarte bedragen 61.40 X 10.70 X 13-65 M. De cais sons zullen in zee een eind voor den dijk tot zinken wor den gebracht. In den loop van de volgende week zullen nog 10 of meer van dergelijke „phoenix" volgen. VOLGENDE WEEK BEGINT MEN TE SPUIEN. Ook Woensdag hebben de dijken het stormweer goed doorstaan. Schade is niet aan gericht. Naar wij vernemen zal de overlaat nog deze week gereed komen, zoodat begin volgende week met het spuien een aanvang kan worden gemaakt. Door den storm van de laat ste dagen zyn te Westkapelle drie landingsschepen, bij den Dienst Droogmaking in ge bruik, op het nieuw gemaakte dijkgedeelte gezet. Men zal ze trachten te lichten. De schepen zijn niet beschadigd. Het gemaal de „Boreel" zal aan het droogmalen van het Westelijk deel van Walcheren niet kunnen, deelnemen. Men zal moeten wachten tot het water zoo goed als geheel weg is, voordat de machines, die voor een deel in den vloer zijn ingebouwd, weer hermon- teerd kunnen- worden. Over on geveer 14 dagen hoopt men den inventaris, die in de werk plaatsen inmiddels van water en granaatschade hersteld is, weer te kunnen aanbrengen. Eenige machine-onderaeelen moeten nog uit het buitenland komen: ook zonder deze zal de „Boreel" echter in staat zijn de laatste restjes water uit Wal cheren weg te malen. Te Melbourne arri veerde uit Batavia de ,_Oranjefontem" tnet meer dan 200 oud-ltrijge- gevangenen aan boord uit dé kampen van Java. De kapitein, de heer A. jRomijn, Vlissinger van geboorte. is de meest gedecoreerde man van de Nederlandsche koopvaardijvlootH\j draagt de Order of the Britisch Empire het Nederlandsche bronzen kruis en de Orde van Oranje Nassau. Den geheelen oorlog heeft hij gevaren voor de geallieenlen. Op écn van zijn reizen, werd zijn schip, zeer vermoe delijk, de ,Almkerk"ge lijktijdig 'door een duik boot en vliegtuigen aan gevallen. Terwijl het schip bi brand stond, heeft hij toen het onge looflijk moedige staaltje gepresteerd, om de duik boot te rammen. Ongetwijfeld een stad genoot waarop de Vlis- singers troisch mogen zijn Het Bestuur der Godshuizen te Middelburg heeft op zijn verzoek wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend aan den heer E. L. Nauta, chirurg aan 't Gasthuis aldaar en in ziju plaats benoemd Dr. J. J. Okker, chirurg aan het Ned. Kankerinstituut te Am sterdam. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. De Middelburgsche Gemeen teraad heeft in haar vergade ring van Woensdag jl. eervol ontslag verleend aan dr. J. Klaver, drs. F. H. Dek kers en dr. E. Cohen als lee raars en aan drs. A. F. Verster, mej. dr. E. M. Somer- meyer en mevr. A. M. Dekker van Hulst, als tijdelijke leer krachten aan het gymnasium. Drs. J. M. H. Fernhout werd als leeraar in vasten dienst aan het gymnasium, aangesteld. De heer G. H. En- gelkes zal i. v. m. het bereiken van den pensioengerechtigden, leeftijd met ingang van 1 Maart '46 eervol ontslag wor den verleend als leeraar aan de U.L.O.-school voor meisjes. Bij de ingekomen stukken deelde dè burgemeester mede, dat. in verband met de verde- Stormen om dit gebruik, telo-e wrairwf»"irrifllttteKalrt nrif-'1 nieow uviuttu uil AmriuKo- ATÏrWSIhiirp" KSOT OTTIC'RRT» HET WERELDGEBEUREN Wat gebeurt er In Polen? De stakingsgolf in Engeland en Amerika houdt aan en be- fint een steeds ernstiger pro- leem te worden, niet alleen voor deze landen zelf, maar evenzeer voor bevrijd Europa. Ook in de V. S. en Engeland, bestaat aan allerlei artikelen gebrek en de noodige aanvul ling der voorraden kan niet plaats vinden als er gestaakt wordt. In Engeland staken duizen den havenarbeiders. Alleen in de Londensche havens liggen 64 schepen die gelost moeten worden en niet gelost kunnen worden. Er zijn den laatsten tijd troepen ingezet om het werk van de stakers over te nemen, maar opgelost is het probleem daarmede niet. Het publiek moppert. Het heeft geen sympathie voor de stakers en het dreigt zelfs met wraak neming op de stakers. Deze laatsten laten zich daardoor evenwel niet beïnvloeden. Woensdag hebben de sta kers vergaderd over hervat ting van het werk in de ha vens, maar het resultaat is ge weest, dat met groote meerder, heid van stemmen is besloten om de staking voort te zetten. Dit beteekent. dat de sche pen ook verder ongelost zullen bly'ven en dat het op gang komen van de Engelsche in dustrie ook verder wordt be lemmerdendat ook de ver schepingen naar Europa wor den vertraagd. Dezer dagen werd reeds gemeld, dat de aan voer van steenkool uit de V. S. naar ons land verre beneden de verwachtingen zal blijven, als gevolg van stakingen in Amerika. Ook de aanvoer van andere artikelen zal den in vloed der stakingen ondergaan. Ander groot nieuws valt er niet te vermelden. Quisling, de Noorsche verrader, heeft even als Laval voor het vuurpeleton gestaan en is geëxecuteerd. Polen, Tsjecho Slowakije en Hongarije gaan voort met het uitwijzen van Duitschers op groote schaal en in Polen zelf blijft de situatie zorg baren. De Britsche minister van bui- tenlandsche zaken Bevin wei gerde Woensdag om in het Lagerhuis mededeelingen over Polen te doen. hoewel hij be schikte over vertrouwelijke rapporten van Britsche diplo maten. Wel een bewijs dat er iets niet klopt Ten slotte zij hier vermeld, dat er een 15e lijst van oorlogsmisdadigers is opgesteld, die alle namen be vat. Zij worden nog geheim gehouden om het opsporings werk niet te bemoeilijken. Nieuws in een notedop In tegenstelling met het geen is aangekondigd zal in den vervolge wederom bij aan. koop van in tuben verpakte artikelen een oude tube met dop moeten worden ingeleverd. Voor het eerst na 5 jaar is de „Indrapoera" van den Rotterdamschen Lloyd uit Southampton te Rotterdam aangekomen. Aan boord be vonden zich 480 repatrieeren- den. Op 8 Nov. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dr. Abraham nyper overleed. Nica-personeel in Batavia geschorst. WANTOESTANDEN IN GEVANGENISSEN? De Britsche luitenant-kolo. nel J. A. Mellson heeft in een rapport opzienbarende onthul lingen gedaan over toestanden in de gevangenis van Batavia, waar de bewaking geschiedt door Nederlandsche oud-krijgs. gevangenen, die onder bevel van de Nica staan. Het geheele Nica-personeel dat over deze gevangenis het bevel voert, zou geschorst zyn. Volgens 't rapport zouden in deze oude gevangenis 'n 200 In. donesiërs onder smerige om standigheden leven, weinig eten krijgen en geen slaapge legenheden bezitten, terwijl d< sanitaire verzorging onvoldoen de zou zyn. De gevangenen zouden in onbeschrijfelijke vui le cellen vertoeven en ook geen medische verzorging genieten. Verder zouden in de gevan genis te Buitenzorg eveneens ontstellende toestanden heer- schen. In cellen bestemd voor één persoon, zouden 8 of 9 gevangenen zijn samengepakt, Abonn, -pr. 26 ct. p. w. j 3.20 p. Uw fr. p. p. 3.45. Adv pr. 12 ct. p. mm., min. p. adv. 2Bur Vliss tel. 10, M'burg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2475. Hoofdred G. BaUtnüJn imet red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp!. Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr.. VlisslngeD MINISTERS DREES EN RINGERS NAAR ZEELAND De minister van openbare werken dr. ir. J. A. Ringers en de minister van sociale zaken W. Drees brengen heden en Zaterdag een bezoek aan Wal cheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen om zich op de hoogte te stellen van den stand der droogmaking en het noodherstel. VERDEDIGER VAN MUSSERT OVERLEDEN. Dinsdagnacht is de ver dediger van Mussert, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, overle den. Het is zeer waarschijnlijk dat het proces tegen ir. Mus sert hierdoor vertraging zal ondervinden. BERECHTING POLITIEKE DELINQUENTEN. Dezer dagen is het koninklijk besluit te verwachten, waarbij een directoraat-generaal voor de bijzondere berechting wordt ingesteld. Tevens is te ver wachten een besluit tot vast stelling van het besluit politie ke delinquenten 1945, waarvan de bedoeling is, degenen, die blijken onschuldig gevangen te zitten of zich te hebben schul dig gemaakt aan lichte ver grijpen, zoo spoedig mogelijk vrrj te laten volgens bepaalde normen. Naast de onlangs opgerich te stichting toezicht poli tieke delinquenten, welke ge subsidieerd wordt door het rijk, komt er een vereeniging tot steun dezer stichting. Genoem de stichting heeft als doelstel ling het bevorderen van de te rugschakeling der in vryheid gestelde politieke gevangenen in de vrije maatschappij. De stichting stelt zich ook voor, doorgangskampen op te richten waar de vrijgelatenen eerst worden ondergebracht. Gaan dan na den kamptijd (voor sommigen zal die enkele dagen, voor anderen maanden duren) de ex-gevangenen huns weegs, dan kunnen zij nog: ge durende zes jaren onder toe zicht gesteld worden. Dit toe. zicht vcrdt altgeoei'cnu dooi de stichting en door middel van toezichthouders, die één tot drie personen onder hun hoede krijgen, Voor de week van 28 Oct. t.m. 10 Nov. 1945 Bonkaarten KA, KB, KC 512. Brood- 100 -t.m. 106, 800 gram, B 01 en B 02: 400 gram. Bloem: 107, 200 gram. Biscuits: 108, 125 gram. Suiker: 109, 400 gram. Koffie: 110, 200 gram. Boter: 111, 125 gram. Margarine: 112, 250 gram. Vet: 113, 100 gram. Kaas: 114, 200 gram. Vleesch: 115, 150 gram. Aardappelen: 116 en 117 elk 2 k.g.; B 04 1 kg. Ei: B 03, C 03. 1 ei. Melk: A 05. B 05, 1*3 L; C 05. 3i/2 liter. Bonkaarten KD, KE 512. Brood: 200. 201, 800 gr., D 01 en D 02: 400 gr. Bloem: 202, 200 gram. Rijst.- 203, 250 gr. rijst, rijste bloem of kindermeel of 225 gram kinderbiscuits. Biscuits: 204, 125 gram. Suiker: 205, 500 gram. Boter: 206. 250 gram. Margarine: 207, 125 gram. Kaas. 208, 200 gram. Ei: 209, 1 ei. Meik: 210, 6 liter. Vleesch: 211, 150 gram. Aardappelen: 212, 1 kg. KinderbiscuitsE 01. 225 gr. Tabakskaarten Q 413. 03: 2 rantsoenen tabaksartike len waarvan ten hoogste 1 rantsoen in sigaretten mag worden, afgeleverd. Toeslagkaarten M 512. Brood: M45, M46 „brood" 400 Margarine: M45, M46 „boter' 125 gram. Vleesch: M 45 „vleesch"', 100 gram- Aardappelen: M45 „aardappe len'', IV2 kg. Toelichting: Op de geldige broodbonnen kunnen de bij de detaillisten nog aanwezige voorraden Eng. biscuits worden verkocht, waarbij 400 gram brood gelijk gesteld wordt met 400 gram Eng. biscuits. Zooals uit bovenstaande bonnenlijst blijkt wordt het aardappelrantsoen verhoogd van 3 tot 4 kg. per week. Het ligt in de bedoeling, gedurende de eerstvolgende weken dit ex tra rantsoen te handhaven. Het is evenwel noodzakelijk de ze extra aardappelen te bewa ren voor het aanstaande "win terseizoen, aangezien de moge lijkheid niet is uitgesloten dat in verband met de te ver wachten verkeersbelemmerin- gen het rantsoen aardappelen moet worden verlaagd. Op bon 114 zal 100 gr. Am. kaas alsmede 50 gr. volvette of 40 kaas en 50 gram magere of 20 kaas worden geleverd. Op bon 03 der tabakskaart mogen de eventueel nog bij den handel voorradige Eng. en Am. importsigaretten niet worden verkocht. Deze import sigaretten moeten worden be waard tot t.z.t. weer een bon voor import-sigaretten wordt aangewezen. Voor de week van 4 t.m. 10 November a.s. zullen nog bon nen worden aangewezen voor bloem, zout, jam en peulvruch ten,. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 26 Oct a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 29 October mag wor den afgeleverd. By deelneming aan maaltij den van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 115 en 211 voor vleesch en 116, voor aardappelen worden inge leverd. Zelf verzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributie- dienst te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk en aard appelen. Prof. Jac. van Ginneken. f Op 68-jarigen leeftijd is Za terdag overleden prof. Jac. van Ginneken. een van onze be roemdste taalgeleerden. BON „01 LEDERVOOR SCHÖENREPARATTES. Bon „01 leder" der lederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met een hoeveelheid leder van 25 gram. Men dient dezen bon eerst by den schoenhersteller af te geven, wanneer deze in staat is de reparatie binnen circa 14 dagen te verrichten. Bon .,01 leder" blyft geldig en kan tezamen met de reeds aan. gewezen bonnen en met later nog aan te wijzen bonnen wor den gebruikt. CAISSONS ALS GOLFBREKERS. Maandag a.s. wordt, mits het weer niet al te ongunstig is, in de buitenhaven van Vlis- singen de eerstè -der geweldige caissons verwacht, die dienst zullen doen als golfbreker voor de nieuw gemaakte dijkgedeel- ten. De afmetingen van dit eerste gevaarte bedragen 61.40 X 10.70 X 13.65 M. De cais sons zullen in zee een eind voor den dijk tot zinken wor den gebracht. In den loop van de volgende week zullen nog 10 of meer van dergelijke „phoenix" volgen. VOLGENDE WEEK BEGINT MEN TE SPUIEN. Ook Woensdag hebben de dijken het stormweer goed doorstaan. Schade is niet aan gericht. Naar wij vernemen zal de overlaat nog deze week gereed komen, zoodat begin volgende week met het spuien een aanvang kan worden gemaakt. Het gemaal de „Boreel" zal aan het droogmalen van het Westelijk deel van Walcheren niet kunnen deelnemen. Men zal moeten wachten tot het water zoo goed als geheel weg is, voordat de machines, die voor een deel in den vloer zijn ingebouwd, weer hermon- teerd kunnen worden. Over on geveer 14 dagen hoopt men den inventaris, die in de werk plaatsen inmiddels van water en granaatschade hersteld is, weer te kunnen aanbrengen. Eenige machine-onderdeelen moeten nog uit het buitenland komen; ook zonder deze zal de „Boreel" echter in staat zijn de laatste restjes water uit Wal cheren weg te malen. Het Bestuur der Godshuizen te Middelburg heeft op zijn verzoek .wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend aan den heer E. L. Nauta. chirurg aan 't Gasthuis aldaar Te Melbourne arri veerde uit Batavia de ,.0 ranjefontein" met meer dan 200 oud-krijgs gevangenen aan boord uit de kampen van Java. De kapitein, ds heer A. Romijn, Vlissinger van geboorte, is de meest gedecoreerde man van de Nederlandsche koopvaardijvloot. Hij draagt de Order of the Britisch Empire het Nederlandsche bronzen kruis en de Orde van Oranje Nassau. Den geheelen oorlog heeft hij gevaren voor de geallieer, len. Op één van zijn reizen, werd zijn schip, zeer vermoe delijk de ,,Almkerk". ge lijktijdig door een duik boot en vliegtuigen aan gevallen. Terwijl het schip m brand stcnid, heeft hij toen het onge looflijk moedige staaltje gepresteerd, om de duik boot te rammen. Ongetwijfeld een stad genoot waarop de Vlis- srngers trolsch mogen zijn en in zyn plaats benoemd Dr. J. J. Okker, chirurg aan het Ned. Kankerinstituut te Am sterdam. Het programma voor de her denking van de bevrijding van Goes op Maandag a.s. is als volgt1.30 u. verzamelen op de Markt van gemeentebestuur, vereenigingen enz. Na een toe spraak van den wnd. burge meester, wandeling naar de alg. begraafplaats, waar de voorzitter van de G.O.I.W. zal spreken en kransen worden neergelegd. Vervolgens een. zelfde plechtigheid op de R.K. begraafplaats, waar de voorz. van de Oranjevereeniging het woord zal voeren. Verder worden des middags bioscoopvoorstellingen voor de kinderen gehouden. Enkele buurtcommissies hebben nog een meer feestelijke herdenking voorbereid. Toen P. C. Cabboord te 's- Heer Arendskerke zich per rij wiel naar zijn woning begaf, geraakte zijn jas zoodanig in het achterwiel verward dat hij viel en met een gebroken been werd opgenomen. Later werd C. naar het ziekenhuis ver voerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1