Provinciale Zeeuwsche Courant Merkbare verbeteringen op Java Elf officieren en negen burgers vermoord. i: Woensdag 24 October 1945 Het gat bij Veere gedicht Deensche nazi's mogen deelnemen aan verkiezingen. Drie-partijen-systeem in Frankrijk ontstaan UIT DE PROVINCIE De toestand in de ollegebieden. De toestand op Java is merk baar verbeterd. De Ghurka's hebben de voornaamste regee- tingsgebouwen bezet en de krijgsgevangen, en internee- ringskampen onder controle genomen in de stad Semarang, terwijl de hoofdstad zelf rustig is, op eenige op zichzelf staan de gevallen van. plundering na. De Britten hebben op geweld daden de doodstraf gesteld. Er is een groeiende atmos feer van vertrouwen onder de Indonesiërs. Dertien plunde raars zijn in Batavia neerge>- schoten door leden van het Fatalix-regiment, waarvan er .twee gewond werden. Geallieerde troepen die wacht liepen, hebben niet te ruggeschoten, toen Dinsdag morgen vroeg in de buurt van het Tanabon-interneerings- kamp, in het centrum, der hoofdstad, schoten vielen. Thans staat vast, dat de elf Nederlandsche officieren, die op weg naar Bandoeng door de Indonesiërs te Patjet werden gevangen genomen en opge sloten. in de gevangenis van Tiandjoer zijn vermoord. Hun namen zgn bekend en zullen binnenkort worden doorgege ven. Tevens is vast komen te staan, dat de negen Nederlan ders, die door de Indonesiërs als gijzelaars naar Buitenzorg waren gevoerd, eveneens zijn vermoord. Bevestigd wordt dat de toe standen te Buitenzorg ver schrikkelijk waren. In de ge vangenis aldaar zijn eenige Amerikanen, een Engelsch- man, een Tsjech en een Zwit ser mishandeld. De olie-installaties. Gemeld wordt, dat de olie installaties te Palembang to taal vernieuwd moeten wor den. De Japannes hebben tij dens de bezettingsjaren nim mer meer dan 25 a 30 van de normale productie kunnen halen. Het herstel van de bron nen te Tarakan, die door de Nederlanders destijds verwoest werden, verloopt volgens de plannen. De raffinaderij te Balikpapan werkt nog niet. Nader wordt nog gemeld, dat door de Britsche troepen zes vooraanstaande nationalisten in Buitenzorg zijn gearresteerd en naar Batavia overgebracht. Gisteren zijn weer Britsche troepen in Semarang aan land jegaan. Buiten Semarang is iet nog onrustig. Het kamp te Ambanara wordt thans door Britsch Indische troepen be waakt. De minister van financiën in het kabinet Soekarno heeft meegedeeld, dat de Indonesi sche republiek het plan heeft eigen geld te laten drukken. Nieuws in een notedop 216000 Amerikaansche mijnwerkers zijn weer aan den arbeid gegaan. Bij den Dienst Uitvoering Werken te Amsterdam is een staking uitgebroken Ongeveer 800 man hebben te Halfweg het werk neergelegd De sta king is een gevolg van een loonkwestie. Quisling heeft gratie ver zocht. Dit gratieverzoek zal, geiyk in Noorwegen het ge bruik is, in een zitting van het voltallige kabinet worden be handeld. 1300 havenarbeiders heb ben zich te Londen gevoegd bij de 11000 die reeds in staking zijn. Er dreigt een nationale crisis, indien er niet spoedig een oplossing wordt gevonden. Er worden pogingen ge daan om tandheelkundigen te leenen van de V. S., die in Nederland de moderne tech niek zullen doceeren. Tevens zullen Nederlandsche tand heelkundigen in de V. S. gaan studeeren. In België worden nog bijna 30.000 personen, wa onder 6000 vrouwen, vermist. Van de 30.000 vermisten zijn 16.000 politieke gevangenen, pnder wie 8400 Belgen en 7600 buitenlandsche Joden, die voor 1940 in België waren binnen gekomen. De economische raad van overleg, gevormd door Neder land. België, Luxemburg er Frankrijk, vergadert thans voor het eerst in Nederland. De Staten van Curasao wenschen geen devaluatie van den Curagaoschen gulden, om dat deze een aanzienlijke stij ging van de kosten van het levensonderhoud zou medebrem. gen. Te Ede wil men een docu. mentair-historisch oorlogsmu seum stichten. 50 voor levensonderhoud Voor levensonderhoud wordt voortaan aan gezinshoofden of alleenwonenden hoogstens 50 per 14 dagen uitgekeerd. VOOR 69 POND OVER DEN OCEAAN. Binnenkort zal het mogelijk zijn om voor 69 pond met Ame. rikaansche vliegdiensten over den Oceaan te vliegen. Tegen den smokkelhandel. Aan de Belgische grens wordt door ambtenaren en po litie een stenge controle op den smokkelhandel uitgeoefend. Men wil een einde maken aan den grooten stroom goederen, welke uit België naar Neder land wordt gesmokkeld. OVERSCHRIJVINGEN VAN SPAARBANKBOEKJES. De P.T.T. deelt mede, dat diegenen, die overschrijvingen van hun spaarbankboekje op een postrekening wenschen te verrichten, voortaan in het al gemeen niet meer hun spaar bankboekje met het daarvoor bestemde formulier naar de rijkspostspaarbank te Amster dam moeten opzenden. Zij be- liooren zich thans met een gi- rostortingsbiljet, gefrankeerd en ingevuld tot het gewenschte bedrag en hun spaarbank boekje, tot het postkantoor te Wenden. UNRRAZONDER GELD! De onderdirecteur van de Unrra heeft medege deeld, dat <üt groote hulpcomité in de eerste week van Januari aan het einde van zijn geld middelen zal zijn. MEER TROEPEN NAAR INDIË Dinsdagmiddag is Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" uit Amster dam vertrokken naar In donesië. Het schip is met 225 koppen bemand, waarvan 70 oorlogs vrijwilligers. Zondag zal de torpe dojager „Korteuaer" eveneens naar Indone sië vertrekken, terwijl Woensdag het vlagge- schip van de H.A.L., de „Nieuw Amsterdam" met Nederlandsche troe. pen aan boord de reis naar Indonesië zal aan vangen. Abonn.-pr. 25 ct p. w. 3.20 p. kw. fr. p. p. 3.45. Adv pr. 12 ct. p. mm. min. p. adv. 2Bur Vliss tel. 10, M'burg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2475. 188e Jaargang Hoofdred G. BalltattJn (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 166 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vllsslngen VAN WEERDEN POELMAN OVERLEDEN. De bekende vlieger Van Weerden Poelman, die in 1924 de vlucht met de HNACC naar Indië maakte, is te Laren bij het oversteken van den weg door een auto aangereden en gedood. Nu Rammekens nog. Het gat in den dijk bg Veere is Maandagnacht gesloten. Men weet, dat op 18 October twee betonnen scnepen in de laatste opening tot zinken werden ge bracht, waardoor het gat werd geblokkeerd. Daarna is men di rect met volle kracht begonnen de openingen tusschen en on der de schepen te dichten. Daartoe werd een tweetaL beetles aan de binnenzijde tot zinken gebracht, onophoudelijk werkten twee groote kranen van de Muz, die de kleileem uit de bakken grepen en na eerst de tot zinken gebrachte schepen met deze kleileem ver zwaard te hebben, zoowel aan de binnen- als aan de buiten zijde dammen van deze zware klei opwerpen. Het storten van klei aan de binnenzijde kon alleen bij hoog water geschie den, daar bij laagwater de grijparmen van de kranen niet over de gezonken schepen konden reiken. In totaal was een 25-tal schepen in de vaart om het kleileem aan te voeren. Voorts heeft men aan de bin nenzijde nog een hoeveelheid basal tsteenen gestort. Twee perszuigers hebben, de eene aan den kant van Veere en de andere aan de zijde van Vrou wenpolder, groote hoeveelheden zamel gespoten. Op deze wijze is, dan nu het opvullen in de openingen ge reed gekomen. Het gat bij Veere is nu dicht. Het deel van Walcheren be westen het kanaal Vlissingen Veere, dat ongeveer 13.500 h.a. ondergeloopen land omvat, is nu door een, zij het plaatselijk nog zwakke waterkeering, om ringd. Verloopt verder alles volgens het opgezette plan, dan zal dit deel van het eiland binnen vijf weken nagenoeg ge. heel droog gevallen zijn. Met alle kracht wordt thans gestreefd naar een spoedige dichting van de nog openlig gende dijkbreuk bij Ramme kens. Wanneer ook dit gat ge. dicht zal zijn, kunnen ook de overblijvende 2000 h.a. onder: geloopen land in den Z. O. hoek van Walcheren gered werden. HET WERELDGEBEUREN Duitschland wacht een noodwinter. Uit Denemarken komt een merkwaardig berichtDe Deenschë minister van binnen- landsehe zaken heeft officieel bekend gemaakt, dat de Deen sche nationaal-socialistische partij gerechtigd is om deel te nemen aan de parlementsver kiezingen, die op 30 October worden gehouden. Men is geneigd om vreemd op te kijken bij deze tijding. Het motief echter voor deze toelating tot den stembusstrijd klinkt als een klok. De Deen sche grondwet staat namelijk niet toe, dat partijen van deel neming wordenuitgesloten en de Deensche regeering houdt zich aan de grondwetWij Nederlanders zijn er zoo lang zamerhand aan gewend ge raakt, dat er met klompen over de grondwet wordt heen- geloopen Overigens is het wat Dene marken aangaat natuurlijk de vraag, of de nazi's met candi date» voor den dag komen. Er zal wel weinig animo bestaan om te prijken op de lijsten en de meeste nazi's zullen ook hier wel wegens verraad en collaboratie terecht moeten staan. Het feit op zichzelf is even wel waard geregistreerd te worden. De verkiezingsrede van de Gaulle in Frankrijk heeft in geheel Europa diepen indruk gemaakt. De Gaulle heeft zich zelf kort geleden eens schert send betiteld als Karei de Voorloopige. Zijn regime is nu echter solide gefundeerd en zal zich gemakkelijk kunnen hand haven. Voorwaarde evenwel is, dat er een goede samenwerking tot stand komt tusschen de re. publikeinsche volkspartij (de Gaulle) en de socialisten, wel ke onder meer zal moeten lei den tot de benoeming van so cialistische ministers. Mocht deze samenwerking niet ont staan en zouden de socialisten en de communisten de handen ineen slaan, dan zou ook dit een hechte basis voor een ka binet kunnen zijn. Voorloopig bestaat er echter weinig kans. dat de socialisten zich tot sa menwerking met de commu nisten bereid zullen verklaren. Als oppositie-partij zullen de aanhangers van Moskou zij zijn de sterkste party in het parlement geworden met dat al een factor vormen, waarme. de de Gaulle danig rekening moet houden. Het parlement heeft overigens niet meer de macht om zooals vroeger de regeering zonder meer ten val te brengen. Merkwaardig is verder da4. Nieuwe protesten in Moskou Nadat ook door de Ver. Staten te Moskou stappen waren onderno men tegen het sluiten van een handelsovereen komst tusschen de Sov jet Unie en Hongarije, is 'thans door Washington ook protest aangetee- kend tegen het sluiten van eenzelfde verdrag met Roemenië. De Ver. Staten hebben er op gewezen, dat alle vroegere bondgenooten van Duitschland onder controle staan van de drie groote mogendheden Rusland, Amerika en En geland. in Frankrijk, van oudsher toch een staat met vele politieke partgen. thans automatisch een driepartijenstelsel ontstaan is. De communisten, socialisten en rep. volksparty hebben elk voor zich meer zetels, dan de kleine partyen bij elkaar. Uit Duitschland komen be richten, die Wijzen op een on gekend zwaren winter. De rantsoenen zullen tot een mi nimum moeten worden be perkt. 200 300 gram boter, 10.000 gram brood, 600 gram vleesch, 500 gram suiker, 5p0 gr. grutten en 3500 gr. tapte- melkpoeder, aangevuld met wat aardappelen en weinig groenten vormen niet bepaald een luxueus menu, want deze hoeveelheden worden niet per week, maar per maand ver strekt. Kolen zullen er voor particulier gebruik vrijwel niet beschikbaar zijn, de ste den zijn nog verwoest, zoodat duizenden in oude bunkers moeten wonen, kortom: de naderende winter wordt de zwaarste, die Duitschland ooit heeft moeten doorstaan. Zoo kragen ook de Duitschers zelf dus de oorlogsgevolgeri zwaar te verduren. Dit kan tot moeilijkheden leiden en de bezettende mo gendheden houden zich dan ook ernstig met deze proble- men bezig. Vooral omdat het nationaal socialisme nog al tijd niet uitgeroeid is. Niet alleen houden de groo te oorlogsmisdadigers, die op hun vonnis wachten, vast aan hun politieke overtuiging, maar evenzeer blijft de beruchte Weerwolforganisatie in actie, Thans is weer bij Lunebu: de generaal-majoor van Luftwaffe, Hans Killin, gear resteerd. Hg bleek een van de leidende figuren van deze or- BROER EN ZUSTER VERMOORDDEN DUITSCH MILITAIR. Voor den arr. rechtbank te M'burg stonden Dinsdagmorgen terecht de 28-jarige Maatje Schrier, kantoorbediende te Goes en haar broer, A. Schrier, 29 jaar, huisschilder, eveneens wonende te Goes, die er van beschuldigd werden in Maart jl. de DuitscLon militair Frie- del Kappl met bijlslagen en messteken te hebben vermoord en zijn lijk daa'rna in den tuin te hebben begraven. Uit de verheoren van de bei de verdachten en de getuigen bleek, dat Maatje den Duit scher, die in een woning vlak bij haar ouderlijk huis was ge legen, kende. Op den 29en October, den dag dat Goes bevrijd werd, verzocht de Duitsche militair om onderdak aan het meisje. Zg kon dit niet geven, omdat haar vader anti-Duitsch gezind was. Des nachts kwam de Duitscher weer aan het meisje om onderdak vragen. Zg heeft hem toen meegenomen naar de woning van haar broer. Deze stemde er in toe den militair aanvankelijk voor één itacht enderdak te verleenen. Maatje zou den volgenden dag terug komen bij haar broer. Echter werd zg dien dag. tezamen met haar zuster, geïnterneerd. Na de intern eering, welke maar korten tijd duurde, stapte het meisje direct weer naar haar broer toe om te informeeren of de Duitscher er nog ver toefde. Hg was er inderdaad nog en hij bleef er ook. Hg verbleef op een klein zolder kamertje en kreeg van den broer en zijn vrouw eten. Ook Maatje bracht hem wel eens brood en kwam ook wel op bezoek bij den Duitscher. Toen Maatje omgang kreeg met een Engelsehman werd het anders. De Duitscher zond haar dreigbrieven en liep haar zelfs in burgerkleeren ge stoken op straat achterna. Hg dreigde haar te zullen aan geven als Duitsch spionne. In Februari spitste zich de ver. houding steeds meer en meer toe>. Het meisje overlegde toen met haar broer den Duitscher uit den weg te ruimen. Er 'werd een plan opgesteld en ook uitgevoerd. Op een avond in Maart werd de Duitscher verzocht in de keuken te komen. Het meisje vroeg hem of hg nog weg wil de. De Duitscher voelde hier niet veel voor, want destijds zou het meisje beloofd hebben met hem naar Duitschland mee te paan. Maatje heeft daarop haar broer geroepen, die, in de keu ken gekomen zgnde, den Duit- schen militair met een bgl op het .voorhoofd sloeg en ver volgens met een mes in den rug stak. Het meisje, dat bang was dat de Duitscher om hulp zou roepen, heeft hem nog een prop in den mond geduwd. Het lgk liet men in de keu ken liggen. Toen het donker was geworden hebben zij het lijk in den tuin begraven. Beide verdachten legden een bekentenis af. De ambtenaar van het O.M. mr. J. L. Andreae, meende, dat het meisje den omgang niet den Duitscher tracht te kleineeren. Volgens spr. heeft zg naast angst, ook een haat tegen den Duitscher gekre toen zij omgang met den gelschman had. Spr. zeide, dat hier sprake is van moord met voorbedachten rade. Voor Maatje, die spr. als de kwade genius beschouwde, die haar broer tot den moord heeft aan gezet, vroeg spr. 7 jaar ge vangenisstraf en voor A. S. 5 jaar. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, wees er op. dat de algemeene waardeering voor de waarde van het menschelgk leven in die dagen op zeer laag peil stond. Spr. betwijfelde oi het meisje een verhouding met den Duitscher had. PI. meende dat hier niet van moord, doch van doodslag sprake is. Spr. vroeg een uiterst mild oordeel. Uitspraak 6 Nov. Textielproductie nog gering. Tgdens een persexcursie werd van de zijde van het mi nisterie van H. en N. medege deeld, dat in de eerste plaat.' textiel vervaardigd moet wor den om de technische behoef ten te kunnen, dekken. De klee- dingvoorziening kan daarom pas op de .tweede plaats ko men. Nu in September de kolen- contingenten voor de textieïinj dust.rie verdubbeld, zgn, zal er ook weer voor burgerbehoeften kunnen worden gefabriceerd- De productie is evenwel nog zoo gering, dat van een nati onale distributie geen sprake kan zijn. Desondanks wordt het publiek er met grooten nadruk op gewezen, dat het aanbeve ling verdient, door middel van sparen een gedeelte van het in komen thans reeds te reservee ren opdat men. wanneer straks wederom textielgoederen aan de markt komen, ook de koop kracht bezitte om zioh deze goederen te kunnen aanschaf fen. Zeeuwsche tooneelprjjsvraag. Ten einde te bevorderen, dat ook op tooneelgebied de oor logsepisode en de bevrijding van het Duitsche juk van Wal cheren in het algemeen en van Middelburg in het bgzonder in literairen vorm wordt vastge legd, wordt door het bestuur van 't Middelburgsch Dilettan ten Tooneel een prijsvraag uit. geschreven voor een tooneel- stuk. Het stuk moet spelen op Walcheren, gedurende den oor log en/of inden tijd der bevrij ding. De beoordeeling geschiedt door een jury, bestaande uit de heeren jhr. Ir. H. Boogaert te Domburg, G. Ballintijn en P. Blaauw, beiden te Middelburg. Schoonmaakartikelen gevraagd Door de stichting getroffe nen oorlogsgeweld Zeeland is een telegram gezonden aan den minister van waterstaat waar in, met het oog op het droog komen van Walcheren, met klem verzocht wordt een be schikbaarstelling van schoon maakartikelen als bezems, borstels, dweilen, zeemen, soda, zeep en emmers. Inschrijving geëvacueerde», vluchtelingen e.d. B. en W. van Goes maken bekend, dat krachtens de daar voor geldende bepalingen alle thans nog in de gemeente Goes aanwezige geëvacueerden en zgn. vluchtelingen moe-ten zorg dragen dat zij worden opge nomen in het bevolkingsregis ter dezer gemeente. Daartoe moeten zij binnen een week na deze publicatie ter secretarie alhier inleveren een verhuiskaart, aan te vragen in de laatste woongemeente. De tweede distributiestam kaart moet voor zoover die niet te Goes is afgegeven tegelijk bij het aanvragen var de verhuiskaart worden afge geven of opgezonden naar de vorige woongemeente. Te Goes wordt dan eenige dagen na de inlevering van de verhuiskaart een nieuwe dis tributiestamkaart uitgereikt. Wanneer aan het boven staande niet wordt voldaan za' uitsluiting van toewijzing var. gas, enz. het gevolg kunnen zgn. Tenslotte wordt er op ge wezen dat dit een zuiver ad ministratieve maatregel is, be trokkenen blijven dus evacué, en hun insehrijving in het be- volkingsi'egister houdt dus niet in dat hun tevens een zooge naamde vestigingsvergunning is verleend als inwoner van Goes. Vrijdagavond vergaderde de Chr. Hist. kiesvereeniging .Koningin en Vaderland" t - Goes. Het oude bestuur legde zijn functi'es neer, opdat een nieuw bestuur gekozen zou kunnen worden. Gekozen werd J. A. Flink, voorz.: I. Gunst, secr.; K. Goudswaard, J. C. van der Weert en F. P. J. Polder man. Het urgentieprogramma der Unie zal voor ieder be schikbaar gesteld worden. Op de eerstvolgende vergadering zal dit program besproken worden. Besloten werd propa ganda te voeren onder de jon geren. om te komen tot op richting van een jongerengroep. Te "s-Gravenpolder had Maandag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer W. F. van Meerendonk, in leven oud-inspecteur der rijksveld- wacht. -Van de geopende groe ve werd het woord gevoerd door den oudsten zoon J. van Meerendonk. burgemeester var 's-Gravcnpolder en ds. Hoog straten, Ned. Kerv. predikanL aldaar. Woensdag arriveerde Nl Meulenberg te Borssele, als laatste teruggekeerde uit Duitschland. Des avonds bracht het fanfaregezelschap hem een serenade. Ter herdenking van de geval len burger-oorlogslachtoffers in Kapelle, zal op de begraaf plaats aldaar, te Biezelihge en te Schore een monument wor den onthuld, geschonken dooi de inwoners. De heer A. Snel, surnume rair der directe belastingen enz. te Amersfoort, is overge plaatst naar Hansweert en be last met de waarneming van het kantoor van den ontvanger der directe belastingen. De heer B. Ruardi, kommies verificateur dienstgeleider te Hansweert, wordt met ingang" van 1 November a.s. overge plaatst naar Rotterdam. De Yerseksche Damclub or ganiseert op 25 en 26 Decem ber 1945 een groot opgezet damtournooi. Voor de eere- groepen zijn een aantal van dc sterkste nationale spelers uit- genoodigd: hierin spelen ooi", mee de Yerseksche dammers .1, Blom en G. O. Veenendaal. E Wordt gespeeld in een aanta) groepen van vier personen Fraaie prijzen worden beschik, baar gesteld. Zeeuwseh Vlaanderen moei hont leveren. «imbtsw Door het Siaitsboschbehe HOOGWATER VLISSINGE- ..j bepaald, dat West-Zeeuwse! een hoeveelheid loofhout moet leveren o.a. voor de vervaardiging van lucifers, fineerhout en klompen. En dat terwijl er in Zeeuwseh. Vlaanderen nauwelgks hout is eu wat er was zwaar heeft ge leden! Voor de afd. West Zeeuwseh Vlaanderen van den ambte- naarsbond, aangesloten hg het N.V.V., heeft de heer Wiarda, penningmeester van dezen bond in een tweetal vergade ringen gesproken over het werk en de acties die door den bond waren ondernomen voor de behartiging van de belangen van het overheidspersoneel. Voorts gaf hij een overzicht over de samenwerking met de andere confessioneele bonden van overheidspersoneel. Op het secretariaat van de afd. W. Z. Vlaanderen van het Ned Roode Kruis te Oost burg, Oude Haven 10, liggen lijsten ter inzage van bevrijde Nederlandsche krijgsgevange nen in Japan en van personen, die nog niet uit Duitschland zijn teruggekeerd en over wie gegevens bekend zijn bij het Ned. Roode Kruis. Te Hoofdplaat is een paard van de wed. C. Buysse in de ha ven tusschen schip en kade muur gevallen. Het dier werd dood op den wal gebracht. De bevrgdingsdag van Aar- deuburg. 19 Oct. 1944, werd Vrijdag in de Doopsgez. kerk herdacht. Als sprekers traden op ds. M. J. Nolthenius, ds. J. A. Tiemens en de heer P. de Bruyne Az. Leiden schenkt f 40.000 aan Vlissingen In het kader van het adoptieplan is een innig contact ontstaan tus schen Leiden en Vlissin- ben. Zaterdag hebben de wnd. burgemeester van Leiden en vertegenwoor digers van het inzame- lingscomité „Leiden helpt Vlissingen" een bezoek aan Vlissingen gebracht De stad en omgeving werden bezichtigd, ter. wgl ten gemeentehuize door den wnd. burge meester, den heer Van Oorschot, aan het Leid- sche gemeentebestuur, 't inzamelingscomité en dc Leidsche bevolking dank werd gebracht voor al hetgeen zij voor Vlissin gen hebben gedaan. De wnd. burgemeester van Leiden, de heer Ver- wey, zeide in zn n ant woord o.m. naar Vlissin gen te zgn gekomen om aan het gemeentebestuur een chèque te overhandi gen groot 40.000 welk, bedrag door de Leidsche bevolking is geofferd. Te Axel is een voetbalwed strijd gespeeld tusschen Axel I en een Poolsch elftal, samen gesteld uit militairen, die in September 1944 aan den be- vrgdingsstrijd van Axel hebben deelgenomen. Het was een goede wedstrijd, die met gelijk, spel (2—2) eindigde. De wnd. burgemeester van Vlissingen heeft in een schrij ven aan zgn ambtgenoot van de gemeente Flushing, Long Island, New York, dank ge bracht voor de uitnoodiging tot bijwoning van de feesten ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan van het Ame rikaansche „Vlissingen". Zoo als bekend, kwam dit schrij ven te laat om aan de uit noodiging gevolg te kunnen geven. ïn het schrgven heeft de wnd. burgemeester voorts verzocht iets meer te mogen vernemen van de historische wordingsgeschiedenis van deze gemeente. Verder gaf de heer van Oorschot een schildering van het lijden van Vlissingen in de afgeloopen 5 oorlogsjaren en de groote verwoestingen die werden aangericht, hierbg zijn gemeente in de belangstelling aanbevelend. Een dezer dagen vervoegde zich bij verschillende winkeliers te Middelburg een man, die on der opgave van een valschen naam en na het opdisschen van een verhaal over z'n groot ge zin met een aantal kleine kin deren. de winkeliers bewoog om zonder bonnen boter, suiker en sigaretten te verkoopen. De bonnen zouden dan later wel worden bezorgd. Toen deze bon nen echter uitbleven kwamen de winkeliers naar de politie cm aangifte te doen. De op. lichter, zekere L. P., is opge spoord en proces-verbaal is te gen hem opgemaakt. NU HET WATER DAALT. Dank zij het gunstige wee? :n lage waterstanden zijn reeds vrij belangrijke deelen van de buitenwgkeu van Mid delburg droog. Vele mensclien begonnen reeds met 't schoen maken van de woningen. Men zal zich echter iets moeten ma tigen. Bij onverhoopt langdu rige Novemberstormen bestaat immers kans. dat de dgken den zwaren druk niet volledig zouden kunnen doorstaan. Een andere kwestie is echter het tijdstip, waarom men de woningen zal mogeri betrek ken. Reeds maandenlang is een speciale commissie %ran des kundigen bezig allerlei voorbe reidingen te treffen om de wo ningen zoo spoedig mogelijk na het droogvallen bewoonbaar te kunnen maken. Een algemeene circulaire kan worden afge haald ter saeretarie (bodenka mer). In deze circulaire wordt een regeling aangegeven ten aanzien van het herstel, waar onder ook begrepen aansluiting o.a. van gas, electriciteit en waterleiding. Een afzonderlijk vraagstuk, ïsnog: de rioleering. Zocals uit de circulaire ook blijkt, mag niemand zich in het drooggevallen gebied bege ven zonder vergunning vanwe ge het gemeentebestuur, een vergunning, die moet worden aangevraagd aan het bureau van politie. Vestiging in de woningen is uitsluitend toege staan na daartoe verkregen schrifteilgke vergunning, op de gewone wgze via liet ge meentelijk evacuatiebureau aan te "vragen. Zg, die zich zonder deze ver gunning zouden vestigen, zul len niet alleen worden verba liseert!, doch zullen geen aan sluiting verkrijgen van gas- en electricitedt, terwijl zij even min in aanmerking zullen ko men voor een extra rantsoen brandstoffen, hetwelk binnen kort beschikbaar zal kunnen worden gesteld o.a. voor het droogstoken van deze wonin gen. Men mag dus wèl na ver kregen toestemming om het gebied te betreden de wo ningen schoonmaken enz., docli met officieele vestiging moet nog even werden gewacht. Na tuurlek kunnen de aanvragen reeds worden ingediend. Het verleenen van dc ver gunning wacht echter op het controleeren van de rioleering. Eerst na het doorspoelen der riolen men hoopt dit binnen acht a tien dagen te kunnen doen zal hieromtrent meer zekerheid bestaan. -isatie. het helpen zal is de| Donderdag 4.18 en 16.37,^resp. [Vlaanderen 12.10 en 2.13 m. -f- N.A.P. [van niet minder dan 15000 m3 OOSTENRIJK. Zondagavond heeft Renner een speciale boodschap ont vangen van de regeering der Sovjet Unie. In deze boodschap werd uiting gegeven aan het verlangen der Sovjet Unie. de diplomatieke betrekkingen m. Oostenrgk te herstellen. De correspondent van de New York Times te Weenen merkt op, dat dit de volledige ebkenning der regeering Ren ner impliceert. Te Weenen verwacht men een oppositie van de Ver itaten daartegen, doch men verkeert in het onzekere om trent de houding welke Enge land zal aannemen. ROTTERDAM ALS WERELDHAVEN. Rotterdam kan de toekomst met groot vertrouwen tege moet zien. Er zit vooruitgang in het herstel van de havens. Het aantal schepen, dat nu wekelijks den Nieuwen Water weg binnenloopt, bedraagt 40 45 met een tonnage aan goe deren van 100.000 tot 120.000 ton. Prof. Jac. van Ginneken. f Op 68-jarigen leeftijd is Za terdag overleden prof. Jac. van Ginneken, een van onze be roemdste taalgeleerden. In tegenstelling tot de be richten, dat oud-premier Dala- dier verslagen was, word- thans officieel gemeld, dat hr in het departement Vaucluso. waar hij candidaat was voo: de radicaal socialistische par tij, gekozen is. Officieele publicaties Uitreiking bonkaarten, leder en textieikaarten aan zelfverzorgers. De directeur van den distri butiediens t te Goes maakt be kend dat de uitreiking van bonkaarten voedingsmiddelen K 512 voor de 12de periode en de leder, en textieikaarten VA 510, aan zelfverzorgers zullen worden uitgereikt op Donder dag 25 dezer. Van 912 u. kun nen geholpen worden de nrs. 1—6000 en van 13.30—15.30: 6000 en hooger. volgens num mering der stamkaarten van het hoofd van het gezin, Opplakvellen met bonnen kunnen nog niet worden ingele verd, DISTRIBUTTEDIENST 'S-HEER ARENDSKERKE. Van heden af kunnen vaste brandstoffen voor ruimtever warming worden verstrekt aan kamer- en pensionbewoners. Hiervoor komen slechts dege nen in aanmerking welke geen bloedverwant zgn van den ver huurder resp. pensionhouder en minstens 5 dagen per week de betrokken kamer bewonen. De aanvraagformulieren MD 33322 dienen te worden inge vuld door den kamerverhuur der resp. pensionhouder. For- mulieren kunnen worden Inge diend tot uiterlgk 31 October. DISTRIBUTTEDIENST KRABBENDIJKE. De na-uitreiking bonkaarten 12e periode zal plaats hebben te Krabbendijke op het ge meentehuis op Maandag 29 Oct. voor inwoners van Krab bendijke van 9—10 uur: Ril- land-Bath van 1011 u.; Waar de van 1111.30: Krulniiigen- Hans weert van 1.302.30; Ver- seke van 2.30—3.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3