Provinciale Zeeuwsche Courant Merkbare verbeteringen op Java Elf officieren en negen burgers vermoord. Woensdag 24 October I94S Het gat bij Veere gedicht Deensche nazi's mogen deelnemen aan verkiezingen. Drie-partijen-systeem in Frankrijk ontstaan UIT DE PROVINCIE De toestand in de oliegebieden. De toestand op Java is merk baar verbeterd. De Ghurka's hebben de voornaamste regee- ringsgebouwen bezet en de krijgsgevangen, en internee- ringskampen onder controle genomen in de stad Semarang, terwijl de hoofdstad zelf rustig is7 op eenige op zichzelf staan de gevallen van plundering na. De Britten hebben op geweld daden de doodstraf gesteld. Er is een groeiende atmos feer van vertrouwen onder de Indonesiërs. Dertien plunde raars zijn in Batavia neerge schoten door leden van het Fatalix-regiment, waarvan twee gewond werden. Geallieerde troepen die wacht liepen, hebben niet te ruggeschoten, toen Dinsdag morgen vroeg in de buurt van het Tanabon-interneerings- kamp, in het centrum der hoofdstad, schoten vielen. Thans staat vast, dat de elf Nederlandsche officieren, die op weg naar Bandoeng door de Indonesiërs te Patjet werden gevangen genomen en opge sloten, in de gevangenis van Tiandjoer zijn vermoord. Hun namen zpn bekend en zullen binnenkort worden doorgege ven. Tevens is vast komen te staan, dat de negen Nederlan ders, die door de Indonesiërs als gijzelaars naar Buitenzorg waren gevoerd, eveneens zijn vermoord. Bevestigd wordt dat de toe standen te Buitenzorg ver schrikkelijk waren. In de ge vangenis aldaar zijn eenige Amerikanen, een Engelsch- ipan, een Tsjech en een Zwit ser mishandeld. De olie-installaties. Gemeld wordt, dat de olie installaties te Palembang to taal vernieuwd moeten wor. den. De Japannes hebben tij dens de bezettingsjaren nim mer meer dan 25 30 van de normale productie kunnen halen. Het herstel van de bron nen te Tarakan, die door de Nederlanders destijds verwoest werden, verloopt volgens de plannen. De raffinaderij te Balikpapan werkt nog niet. Nader wordt nog gemeld, dat door de Britsche troepen zes vooraanstaande nationalisten in Buitenzorg zijn gearresteerd en naar Batavia overgebracht. Gisteren zpn weer Britsche troepen in Semarang aan land gegaan. Buiten Semarang is het nog onrustig. Het kamp te Ambanara wordt thans door Britsch Indische troepen be waakt. De minister van financiën in het kabinet Soekarno heeft meegedeeld, dat de Indonesi sche republiek het plan heeft eigen geld te laten drukken. 50 voor levensonderhoud. Voor levensonderhond wordt voortaan aan gezinshoofden of alleenwonenden hoogstens 50 per 14 dagen uitgekeerd. VOOR 69 POND OVER DEN OCEAAN. Binnenkort zal het mogelijk zijn om voor 69 pond met Ame- rikaansche vliegdiensten over den Oceaan te vliegen. Tegen den smokkelhandel. Aan de Belgische grens wordt door ambtenaren en po litie een stenge controle op den smokkelhandel uitgeoefend. Men wil een einde maken aan den grooten stroom goederen, welke uit België naar Neder land wordt gesmokkeld. Nieuws in een notedop 216000 Amerikaansche mijnwerkers zijn weer aan den arbeid gegaan. Bij den Dienst Uitvoering Werken te Amsterdam is een staking uitgebroken Ongeveer 800 man hebben te Halfweg het werk neergelegd De sta king is een gevojg van een loonkwestie. Quisling heeft gratie ver zocht. Dit gratieverzoek zal, gelijk in Noorwegen het w bruik is, in een zitting van het voltallige kabinet worden be handeld, 1300 havenarbeiders heb ben zich te Londen gevoegd bij de 11000 die reeds in stakin;: zijn. Er dreigt een nationale crisis, indien er niet spoedig een oplossing wordt gevonden. Er worden pogingen ge daan om tandheelkundigen te leenen van de V. S., die ir Nederland de moderne tech niek zullen doceeren. Tevens zullen Nederlandsche tand heelkundigen in de V. S. gaan studeeren. In België worden nog bijna 30.000 personen, waar onder 6000 vrouwen, vermist. Van de 30.000 vermisten zijn 16.000 politieke gevangenen, onder wie 8400 Belgen en 7600 buitenlandsche Joden, die voor 1940 in België waren binnen gekomen. De eoonomische raad van overleg, gevormd door Neder land, België, Luxemburg er Frankrijk, vergadert thans voor het eerst in Nederland. De Staten van Curasao wenschen geen devaluatie van den Curagaoschen gulden, om dat deze een aanzienlijke stij ging van de kosten van het levensonderhoud zou medebren. gen. Te Ede wil men een docu. mentair-historisch oorlogsmu. seum stichten. OVERSCHRIJVINGEN VAN SPAARBANKBOEKJES. De P.T.T. deelt mede. dat diegenen, die overschrijvingen van hun spaarbankboekje op een postrekening wenschen te verrichten, voortaan in het al gemeen niet meer hun spaar bankboekje met het daarvoor bestemde formulier naar de rijkspostspaarbank te Amster dam moeten opzenden. Zij be- hooren zich thans met een gi- rostortingsbiljet, gefrankeerd en ingevuld tot het gewenschte bedrag en hun spaarbank boekje, tot het postkantoor te wenden. UNRRA ZONDER GELD! De onderdirecteur van de Unrra heeft medege deeld, dat dit groote hulpcomité in de eerste week van Januari aan het einde van zijn geld middelen zal zijn. MEER TROEPEN NAAR INDIE Dinsdagmiddag is Hr. Ms. torpedoboot jager „Piet Hein" uit Amster dam vertrokken naar In. donesië. Het schip is met 225 koppen bemand, waarvan 70 oorlogs vrijwilligers. Zondag zal de torpe dojager „Kortenaer" eveneens naar Indone sië vertrekken, terwijl Woensdag het vlaggè- schip van de H.A.L., de „Nieuw Amsterdam" met Nederlandsche troe. pen aan boord de reis naar Indonesië zal aan vangen. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. fr. p. p. 3.45. Adv pr. 12 ct. p. ram., min. p. adv. 2Bur. Vllss tel. 10, M'burg tel. 2077, 2024. Goes tel. 2475. 188e Jaargang HooMred G. Balllntija (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 166 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen VAN WEERDEN POELMAN OVERLEDEN, De bekende vlieger Van Weerden Poelman, die in 1924 de vlucht met de HNACC naar Indië maakte, is te Laren bij het oversteken van den weg door een auto aangereden gedood. Nu Rammekens nog. Het gat in den dijk bij Veere is Maandagnacht gesloten. Men weet, dat op 18 October twee betonnen schepen in de laatste opening tot zinken werden ge bracht, waardoor het gat werd geblokkeerd. Daarna is men di rect met volle kracht begonnen de openingen tusschen en on der de schepen te dichten. Daartoe werd een tweetal beetles aan de binnenzijde tot zinken gebracht, onophoudelijk werkten twee groote kranen van de Muz, die de kleileem uit de bakken grepen en na eerst de tot zinken gebrachte schepen met deze kleileem ver zwaard te hebben, zoowel aan de binnen- als aan de buiten zijde dammen van deze zware klei opwerpen. Het storten van klei aan de binnenzijde kon alleen bij hoog water geschie den, daar bij laagwater de grijparmen van de kranen niet over de gezonken schepen konden reiken. In totaal was een 25-tal schepen in de vaart om het kleileem aan te voeren. Voorts heeft men aan de bin- nenzijde nog een hoeveelheid basaltsteenen gestort. Twee perszuigers hebben, de eene aan den kant van Veere en de andere aan de zpde van Vrou wenpolder, groote hoeveelheden zand gespoten. Op deze wijze is dan nu het opvullen in de openingen ge reed gekomen. Het gat bij Veere is nu dicht. Het deel van Walcheren be westen het kanaal Vlissingen Veere, dat ongeveer 13.500 h.a. ondergeloopen land omvat, is nu door een, zp het plaatselijk nog zwakke waterkeering. om. ringd. Verloopt verder alles volgens het opgezette plan, dan zal dit deel van het eiland binnen vijf weken nagenoeg ge. heel droog gevallen zijn. Met alle kracht wordt thans gestreefd naar een spoedige dichting van de nog openlig gende dijkbreuk bij Ramme kens. Wanneer ook dit gat ge- dicht zal zijn, kunnen ook de overblijvende 2000 h.a. onder geloopen land in den Z. O. hoek van Walcheren gered werden. HET WERELDGEBEUREN Duitschland wacht een noodwlnter. Uit Denemarken komt een merkwaardig berichtDe Deenschë minister van binnen- landsche zaken heeft officieel bekend gemaakt, dat de Deen sche nationaal-socialistische partij gerechtigd is om deel te nemen aan de parlementsver kiezingen, die op 30 October worden gehouden. Men is geneigd om vreemd op te kijken bij deze tgding. Het motief echter voor deze toelating tot den stembusstrijd klinkt als een klok. De Deen sche grondwet staat namelijk niet toe, dat partijen van deel neming worden uitgesloten en de Deensche regeering houdt zich aan de grondwet Wij Nederlanders zijn er zoo lang zamerhand aan gewend ge raakt, dat er met klompen over de grondwet wordt heen- gelo'open Overigens is het wat Dene marken aangaat natuurlijk de vraag, of de nazi's met candi- daten voor den dag komen. Er zal wel weinig animo bestaan om te prijken op de lijsten en de meeste nazi's zullen ook hier wel wegens verraad en collaboratie terecht moeten staan. Het feit op zichzelf is even wel waard geregistreerd te worden. De verkiezingsrede van de Gaulle in Frankrijk heeft in geheel Europa diepen indruk gemaakt. De Gaulle heeft zich. zelf kort geleden eens schert send betiteld als Karei de Voorloopige. Zpn regime is nu echter solide gefundeerd en zal zich gemakkelijk kunnen hand haven. Voorwaarde evenwel is, dat er een goede samenwerking tot stand komt tusschen de re. publikeinsche volkspartij (de Gaulle) en de socialisten, wel ke onder meer zal moeten lei den tot de benoeming van so cialistische ministers. Mocht deze samenwerking niet ont staan en zouden de socialisten en de communisten de handen ineen slaan, dan zou ook dit een hechte basis voor een ka binet kunnen zijn. Voorloopig bestaat er echter weinig kans. dat de socialisten zich tot sa menwerking met de commu nisten bereid zullen verklaren. Als oppositie-party zullen de aanhangers van Moskou zij zijn de sterkste partij in het parlement geworden met dat al een factor vormen, waarme. de de Gaulle danig rekening moet houden. Het parlement heeft overigens niet meer de macht om zooals vroeger de regeering zonder meer ten val te brengen. Merkwaardig is verder dat Nieuwe protesten in Moskou Nadat ook door de Ver. Staten te Moskou stappen waren onderno men tegen het sluiten van een handelsovereen komst tusschen de Sov jet Unie en Hongarye, is thans door Washington ook protest aangetee- kend tegen het sluiten van eenzelfde verdrag met Roemenië. De Ver. Staten hebben er op gewezen, dat alle vroegere bond genoo ten van Duitschland onder controle staan van de drie groote mogendheden Rusland, Amerika en En geland. in Frankrijk, van oudsher toch een staat met vele politieke partijen, thans automatisch een driepartpenstelsel ontstaan is. De communisten, socialisten en rep. volkspartij hebben elk voor zich meer zetels, dan de kleine partijen bij elkaar. Uit Duitschland komen be richten, die wijzen op een on. gekend zwaren winter. De rantsoenen zullen tot een mi nimum moeten worden be perkt. 200 a 300 gram boter, 10.000 gram brood, 600 gram vleesch, 500 gram suiker, 500 gr. grutten en 3500 gr. tapte- melkpoeder, aangevuld met wat aardappelen en weinig groenten vormen niet bepaald een luxueus menu, want deze hoeveelheden worden niet per week, maar per maand ver strekt. Kolen zullen er voor particulier gebruik vrpwel niet beschikbaar zijn, de ste den zijn nog verwoest, zoodat duizenden in oude bunkers moeten wonen, kortom: de naderende winter wordt de- zwaarste, die Duitschland ooit heeft moeten doorstaan. Zoo krijgen ook de Duitschers zelf dus de oorlogsgevolgen zwaar te verduren. Dit kan tot moeilijkheden leiden en de bezettende mo gendheden houden zich dan ook ernstig met deze proble men bezig. Vooral omdat het nationaal socialisme nog al tijd niet uitgeroeid is. Niet alleen houden de groo te oorlogsmisdadigers, die op liun vonnis wachten, vast aan hun politieke overtuiging, maar evenzeer blijft de beruchte Weer wolf organisatie in actie. Thans is weer bij Luneburg de generaal-majoor van de Luftwaffe. Hans Killin, gear resteerd. Hij bleek een van dc leidende figuren van deze or ganisatie. Of het helpen zal is de vraag...... BROER EN ZUSTER VERMOORDDEN DUITSCH MILITAIR. Voor den arr. rechtbank te M'burg stonden Dinsdagmorgen terecht de 28-jarige Maatje Schrier, kantoorbediende te Goes en haar broer, A. Schrier, 29 jaar, huisschilder, eveneens wonende te Goes, die er van beschuldigd werden in Maart jl. de Duitscl :n militair Frie- del Kappl met bijlslagen en messteken te hebben vermoord en zijn lijk daarna in den tuin te hebben begraven. Uit de verhr M-en van de bei. de verdachten en de getuigen bleek, dat Maatje den Duit- scher. die m een woning vlak bij Laar ouderlijk huis was ge legen, kende. Op den 29en October, den dag dat Goes bevrijd werd, verzocht de Duitsche militair om onderdak aan het meisje. Zij kon dit niet geven, omdat haai vader anti-Duitsch gezind was. Des nachts kwam de Duitscher weer aan het meisje om onderdak vragen. Zij heeft hem toen meegenomen naar de woning van haar broer. Deze stemde er in toe den militair aanvankelijk voor één nacht onderdak te verleenen. Maatje zou den volgenden dag terug komen bij haar broer. Echter werd zij dien dag, tezamen met haar zuster, geïnterneerd. Na de intemeering, welke maar korten tijd duurde, stapte het meisje direct weer naar haar broer toe om te informeeren of de Duitscher er nog ver toefde. Hp was er inderdaad nog en hp bleef er ook. Hij verbleef op een klein zolder kamertje en kreeg van den broer en zpn vrouw eten. Ook Maatje bracht hem wel eens brood en kwam ook wel op bezoek bp den Duitscher. Toen Maatje omgang kreeg met een Engelschman werd het anders. De Duitscher zond haar dreigbrieven en liep haar zelfs in burgerkleeren ge stoken op straat achterna. Hp dreigde haar te zullen aan geven als Duitsch spionne. In Februari spitste zich de ver. houding steeds meer en meer toe. Het meisje overlegde toen met haar broer den Duitscher uit den weg te ruimen. Er werd een plan opgesteld en ook uitgevoerd. Op een avond in Maart werd de Duitscher verzocht in de keuken te komen. Het meisje vroeg hem of hij nog weg wil de. De Duitscher voelde hier niet veel voor, want destpds zou het meisje beloofd hebben met hem naar Duitschland mee te gaan. Maatje heeft daarop haar broer geroepen, die. in de keu ken gekomen zpnde, den Duit- schen militair met een bpl op het voorhoofd sloeg en ver volgens met een mes in den rug stak. Het meisje, dat bang was dat de Duitscher om hulp zou roepen, heeft hem nog een prop in den mond geduwd. Het lpk liet men in de keu ken liggen. Toen het donker was geworden hebben zp hel lpk in den tuin begraven. Beide verdachten legden een bekentenis af. De ambtenaar van het O.M., mr. J. L. Andreae, meende, dat het meisje den omgang met den Düitscher tracht te kleineeren. Volgens spr. heeft zp naast angst, ook een hsat tegen den Duitscher gekregen, toen zp omgang met den En gelschman had. Spr. zeide, dat hier sprake is van moord met voorbedachten rade. Voor Maatje, die spr. als de kwade genius beschouwde, die haar broer tot den moord heeft aan gezet, vroeg spr. 7 jaar ge vangenisstraf en voor A. S. 5 jaar. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, wees er op, dat de algemeene waardeering voor de waarde van het menschelijk leven in die dagen op zeer laag peil stond. Spr. betwpfelde of het meisje een verhoüding met den Duitscher had. PI. meende dat hier niet van moord, doch van doodslag sprake ifc. Spr. vroeg een uiterst mild oordeel. Uitspraak 6 Nov. Textielproduclie nog gering. Tijdens een persexcursie werd van de zpde van het mi nisterie van H. en N. medege deeld, dat in de eerste plaats textiel vervaardigd moet wor den om de technische behoef ten te kunnen dekken. De klee- dingvoorziening kan daarom pas op de -tweede plaats ko men. Nu in September de kolen- contingenten voor de textielin. dustrie verdubbeld zijn, zal cr ook weer voor burgerbehoeften kunnen worden gefabriceerd. De productie is evenwel nog zoo gering, dat van een nati onale distributie geen sprake kan zpn. Desondanks wordt het publiek er met grooten nadruk op gewezen, dat het aanbeve ling verdient, door middel van sparen een gedeelte van het in komen thans reeds te reservee ren opdat men, wanneer straks wederom -textielgoederen aan de markt komen, ook de koop kracht bezitte om zich deze goederen te kunnen aanschaf fen. Zeeuwsche looneelprijsvraag. Ten einde te bevorderen, dat ook óp tooneelgebied de oor logsepisode en de bevrijding van het Duitsche juk van Wal cheren in het algemeen en van Middelburg in het bpzonder in literairen vorm wordt vastge legd, wordt door het bestuur van 't Middelburgsch Dilettan ten Tooneel een prijsvraag uit geschreven voor een tooneel- stuk. Het stuk moet spelen op Walcheren, gedurende den oor log en/of inden tpd der bevrij ding. De beoordeeling geschiedt door een jury, bestaande uit de heeren jhr. Ir. H. Boogaert te Domburg, G. Ballintijn en P. Blaauw, beiden, .te Middelburg. Schoonmaakartikelen gevraagd Door de stichting getroffe nen oorlogsgeweld Zeeland is een telegram gezonden aan den minister van waterstaat waar met het oog op het droog komen van Walcheren, met klem verzocht wordt een be schikbaarstelling van schoon maakartikelen als bezems, borstels, dweilen, zeemen, soda, zeep en emmers. MIJNENGEVAAR. Bp het droogkomen van liet Westelpk gedeelte van Wal cheren, wordt er op gewezen, dat de zich daarin bevindende mijnenvelden een groot gevaar opleveren voor de burgerbe volking. Terreinen zullen zoo spoedig mogelpk door den mijnopruimingsdienst onder zocht worden. Informaties over vrij gegeven terreinen kunnen bp de burgemeesters worden verkregen. Uitbreiding der gasureni te Dliddelburg. De Gemeentebedrijven .te Middelburg zullen ten gerieve van hun verbruikers een proef nemen met een uitbreiding der gasuren. Er zal van 25 Oct. a s. af gas geleverd worden van 11 uur v.m. tot 13 uur n.m. en van 17 uur n.m. tot 19 uur n.m. Dit beteeken t echter niet, dat men nu ook meer gas mag gaan gebruiken. De oude rant soenen moeten nog worden ge handhaafd. NU HET WATER DAALT. Dank zp het gunstige weer n lage waterstanden zpn reeda vrp belangrpke deelen van de buitenwpken van Mid delburg droog. Vele menschen begonnen reeds met 't schoon maken van de woningen. Men zal zich echter iets moeten ma tigen. Bp onverhoopt langdu rige Novemberstormen bestaat immers kans. dat de dpken den zwaren druk niet volledig zouden kunnen doorstaan. Een andere kwestie is echter het tijdstip, waarom men de woningen zal mogen betrek ken. Reeds maandenlang is een speciale commissie van des kundigen bezig allerlei voorbe reidingen te treffen om de wo ningen zoo spoedig mogelpk na het droogvallen bewoonbaar te kunnen maken. Een algemeene circulaire kan worden afge haald ter secretarie (bodenka mer). In deze circulaire wordt een regeling aangegeven ten aanzien van het herstel, waar onder ook begrepen aansluiting o.a. van gas, electriciteit en waterleiding. Een afzonderlpk vraagstuk is nog: de rioleering. Zooals uit de circulaire ook büjkt, mag niemand zich het drooggevallen gebied bege ven zonder vergunning vanwe ge het gemeentebestuur, een vergunning, die moet worden aangevraagd aan het bureau van politie. Vestiging in de woningen is uitsluitend toege staan na daartoe verkregen schriftelpke vergunning, op de gewone wpze via het ge- meentelpk evacuatiebureau aan te vragen. Zp, die zich zonder deze ver gunning zouden vestigen, zul len niet alleen worden verba- liseerd, doch zullen geen aan sluiting verkrpgen van gas- er electriciteit, terwpl zp even min in aanmerking zullen ko men voor een extra rantsoen brandstoffen, hetwelk binnen kort beschikbaar zal kunnen worden gesteld o.a. voor het droogstoken van deze wonin gen. Men mag dus wèl na ver kregen toestemming om het gebied te betreden de wo ningen schoonmaken enz., doch met officieele vestiging moet nog even werden gewacht. Na tuurlijk kunnen de aanvragen reeds worden ingediend. Het verieenen van de ver gunning wacht echter op het controleeren van de rioleering. Eerst na het doorspoelen der riolen men hoopt dit binnen acht tien dagen te kunnen doen zal hieromtrent meer zekerheid bestaan. Een dezer dagen vervoegde zich bp verschillende winkeliers te Middelburg een man, die on der opgave van een valschen naam en na het opdisschen van een verhaal over z'n groot ge zin met een aantal kleine kin deren, de winkeliers bewoog om zonder bonnen boter, suiker en sigaretten te verkoopen. De bonnen zouden dan later wel worden bezorgd. Toen deze bon nen echter uitbleven kwamen de winkeliers naar de politie Op een door de Raden van Overleg te Vlissingen en Mid delburg aan het C.D.K. te Vught gedaan verzoek betref fende meer verstrekking van busgroente in den a.s. winter voor Walcheren, is bericht ont- vangen, dat deze aangelegen heid de volle aandacht van het C.D.K. heeft, en deze kwestie door den directeur zoo spoedig mogelpk naar voren zal worden gebracht- In de te Middelburg gehou den jaarlijksche alg. vergade ring van aandeelhouders der N.V. de Middelburgsche Schouwburg werd de balans en de winst- en verliesrekening over het 6e boekjaar vastge steld en goedgekeurd. De winst- en verliesrekening sluit met een winstsaldo (exploita tieoverschot) van 1130.77, welk bedrag voor afschrijving op ..inriching en meubilair" werd bestemd. De aftredende commissaris, mr. F. W. Adriaanse, werd her kozen, terwpl ter uitbreiding van den Raad van Commissa rissen tot Commissaris werd gekozen de heer D. F. P. Hoe gen. Medegedeeld werd, dat in nauwe samenwerking met de Z.V.U., getracht zal worden zoo spoedig mogelpk beroeps- tooneelvoorstellingen in den Schouwburg te brengen en dat waarschpnlpk reeds in Novem ber a.s. de eerste kan worden tegemoet gezien. De af deeling Middelburg van het Ned. Bpbelgenoot- schap organiseert op 31 Oct. a.s. een herdenkingsbijeen komst in de Luthersche kerk. Als sprekers zpn gevraagd maj. G. Kooistra, dr. N. J. Hommes en ds. C. F. Nolte. Als blibliothecaresse der afd. is benoemd mevr. J. van Riet van Nieuwenhuyze. - Bp K.Fons roet ingang van 1 Oct. lDve benoemd tot ont- 'anger der-directe belastingen, registratie èn domeinen ter in spectie der belastingen te Middelburg de heer J. Kwekke- boom, vcordien surnumerair aan deze inspectie. De wnd burgemeester van Missingen heeft* in een schrp-' ven aan zpn ambtgenoot van de gemeente Flushing, Long Island, New York, dank ge bracht voor de uitnoodigmg tot bpwoning van de feesten ter gelegenheid van het 300 jarig bestaan van het Ame rikaansche „Vlissingen". Zoo als bekend, kwam dit schrp. ven te laat om aan de uit- noodiging gevolg te kunnen geven. In het schrijven heeft de wnd. burgemeester voorts verzocht iets meer te mogen vernemen van de historische wordingsgeschiedenis van deze gemeente. Verder gaf de heer van Oorschot een schildering van het lp den van Vlissingen in de afgeloopen 5 oorlogsjaren en de groote verwoestingen die werden aangericht, hierbp zpn gemeente in de belangstelling aanbevelend. In de Badhuisstraat te Missing n is men, wat betreft de beplanting, begonnen met het stadsaanzien te ver fraaien door het planten van jonge sierboomen. Andere straten waar de boomen reeds zpn gerooid, staan nog op hetN programma. Ook te Missingen zal een a£- deeling worden opgericht van de Ver. Oost en West. De ver- eenigdng stelt zich ten doel de aandacht te vestigen op de overzeesche rijksdeelen en den band daarmede te versterken. Ook in Vlissingen is een be gin gemaakt met de bestrijding van ratten door de hiertoe aan. gewezen onderneming. In het niet in het water gelegen ge deelte zpn de preparaten in de omgeving van de „haarden" reeds neer gelegd, terwijl men Maandag in het overstroomde gebied is begonnen. Particulieren die voor de be strijding van ratten van vergif gebruik maken, worden ernstig gewaarschuwd ervoor zorg te dragen dat het vergif onbereik baar is voor huisdieren. Hier voor is een eenvoudige oplos sing, waarover «de inspecteur voor de Dierenbescherming, de heer Goedhart, gaarne inlich tingen zal geven. De Transport- en Verpleeg- colonne en het afdeelingsbe- bestuur van het Ned. Roode Kruis te Missingen heeft Maandagavond afscheid geno. men van dr. H. Jens, in ver band met zpn vertrek naar Bussum. Namens het Hoofdbestuur sprak de kringcommissaris dr. Sissing hartelijke woorden en dankte dr. Jens voor het vele werk dat hij in het belan» van het Roode Kruis te Vlissingen verricht heeft- Als aandenken bood spreker een tasch met medische instrumenten aan. Vervolgens sprak de voorzit ter van de af deeling Vlissingen. de heer Van Everdingen. Spre. lier heeft de plaats van dr. Jens als voorzitter ingenomen, maar HOOGWATER VLISSINGEN (lichter, zekere L. P.. is opgè- Donderdag 4.18 en 16.37, resp. spoord en proces-verbaal is te- 2.10 en 2.13 m. -f N.A.P. 'gen hem opgemaakt. om aangifte te doen. De op- het is moeilijk om hem te ver. zangen. Met het aanbieden van een foto. van den Nolledijk be. sloot spreker. Leiden schenkt 140.000 aan Vlissingen In het kader van het adoptieplan is een innig contact ontstaan tus schen Leiden en Vlissin- ben. Zaterdag hebben de wnd. burgemeester van 'L-eiden en vertegenwoor digers van het inzame lingscomité „Leiden helpt Vlissingen" een bezoek aan Vlissingen gebracht. De stad en omgeving werden bezichtigd, ter. wijl ten gemeentehuize door den wnd. burge meester, den heer Van Oorschot, aan het Leid- sche gemeentebestuur, 't inzamelingscomité en de Leidsche bevolking dank werd gebracht voor al hetgeen zp voor Vlissin gen hebben gedaan. De wnd. burgemeester van Leiden, de heer Ver- wey, zeide in zijn ant woord o.m. naar Vlissin gen te zp'n gekomen om aan het gemeentebestuur een chèque te overhandi gen groot 40.000 welk, bedrag door de Leidsche bevolking is geofferd. Namens de Transport- cfc Verpleegcolonne sprak de heei P. Casteleijn. Hij memoreerde het vele werk dat dr. Jens in de afgeloopen 6 jaar voor de colonne heeft gedaan. Steeds werd met genoegen geluisterd naar de theoretische en prac- tische lessen. Spreker hoopte dat dr. Jens t.z.t. in Vlissingen mag terugkeeren en dan de plaats innemen, die hem toe komt. Ook aan mevr. Jens bracht de hèer Castelepn dank. Zijn waardeerende woorden gingen vergezeld van een schil- derp van den Nolledpk. Dr. Jens heeft vervolgens zpn dank betuigd voor de tot hem gerichte woorden en de ge schenken. Mede door de omstandighe den is spreker aan Vlissingen gehecht en het viel hem niet gemakkelpk van deze plaats te scheiden. Juist de oorlogsjaren hebben hier echte vriendschaps banden gelegd. Met een handdruk namen al len afscheid van den scheiden den arts. Onder leiding van den heer Duyvenvoorde, hoofd der openb. lagere school, is te Souburg een kinderzangkoor opgericht, waarvoor veel be langstelling bestaat. Verschillende inwoners van Souburg werden verrast met de mededeeling, dat zp de tijdens de bezetting ingele gerde radiotoestellen op het postkantoor konden terugha len. In het kader van de bestrp- ding van de ratten, en muizen plaag op Walcheren is Don derdagmiddag in Arnemulden de aanval ingezet. Er verscheen een auto met al het benoodig- de. Op verschillende plaatsen is oud brood, doordrenkt met vergif neergelegd, terwpl men huis aan huis rondging en alle inwoners iets van het vergif konden krijgen voor de bestrp- ding van dit ongedierte. OOSTENRIJK. Zondagavond heeft Renner een speciale boodschap ont vangen van de regeering der Sovjet Unie. In deze boodschap werd uiting gegeven aan het verlangen der Soviet Unie, de diplomatieke betrekkingen met Oostenrijk te herstellen. De correspondent van de New York Times te Weenen merkt op, dat dit de volledige erkenning der regeering Ren ner impliceert. Te Weenen verwacht men geen oppositie van de Ver. Staten daartegen, doch men verkeert in het onzekere om trent de houding welke Enge land zal aannemen. SPURT De voetbalver. Missingen heeft een verzoek tot de Ned. Spoorwegen gericht voor een goedkoope reisgelegenheid voor de supporters. In verband met de omstandigheden is hierop af wp zend beschikt. Zoodra echter de mogelijkheid aanwe- is, zal hiervan kennis wór den gegeven. Handbaluitslageu Dames: Marathon IDe Zeeuwen I 21: Marathon II De Zeeuwen H 21. Heeren: Marathon IDe Zeeuwen I 46; Marathon II De Zeeuwen II 54. Officieele publicaties De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat de na-uitreiking van bonkaarten 12e periode, leder- en textiel- kaarten zal plaats vinden op Maandag 29 Oct. a.s. in de Bogardzaal van 9.1512 en van 13.3016.30 uur. Schadevergoeding ingeleverde radio's. B. en W. van Missingen brengen het volgende onder de aandacht van belangheb benden. Verzoeken om scha devergoeding voor tpdens de bezetting ingeleverde radio toestellen kunnen worden in gediend bij de Schade En quête Commissie te Middel burg vóór 1 Nov. 1945. Het verzoek moet geschie den op een D-formulier, on der vermelding van type en nummer en nummer van ont vangstbewijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1