Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Overweldigend succes voor de Gaulle bij Fransche verkiezingen UinsüaQ 23 Ocmber tS4b TOESTAND OP JAVA AANZIENLIJK VERBETERD UIT DE PROVINCIE Overweldigend succes voor de Gaulle bij Fransche verkiezingen Dinsdag 23 October 1945 TOESTAND OP JAVA AANZIENLIJK VERBETERD UIT DE PROVINCIE HET .LDGEBEUREN. Fransche volk wenscht geen politieken chaos De verkiezingen, die Zon dag in Frankrijk werden ge houden, zgn een overweldigend succes voor het regime-de Gaulle geworden. Het ging bij deze verkiezingen niet slechts om de samenstelling van de Fransche Kamer, maar boven dien om de vraag, of de grondwet herzien zou worden en of door de regeering be perkende bepalingen dienaan gaande zouden kunnen worden opgelegd aan het parlement. Deze twee laatste vragen werden bij wijze van referen dum aan het Fransche volk ter beoordeeling voorgelegd. De stembusuitslagen nu too- nen duidelijk aan, dat in de eerste plaats de republikein- sche volkspartij, die voor het eerst aan de verkiezingen deelnam en die geleid wordt door den minister van buiten- landsche zaken, Bidault, en als de partij van dé Gaulle beschouwd kan worden, het er zeer goed heeft afgebracht. Zij i3 even stierk uit den strijd gekomen als de socialistische en de communistische nartijen. Bovendien heeft dè meer derheid der kiezers zich uit gesproken voor herziening van de grondwet en voor beper king van de bevoegdheid van de wetgevende vergadering, zooal3 ook door de Gaulle ge- wenscht wordt. Het Fransche staatshoofd heeft dus niet te klagen en zal wel tevreden zfln over het resultaat. De deelname aan de ver kiezingen was zeer groot. Meer dan 85 van de stemge rechtigden heeft aan de stem ming deelgenomen en voor het eerst waren ditmaal ook de Fransche vrouwen gerechtigd om aan df verkiezing deel te nemen. Frankrijk was een van de laatste landen, waar de vrouwen tevoren geen stem recht hadden. Ook de Marian nes z^n dus nu politiek ge ëmancipeerd. Maandagmorgen om 10 uur werden de eindcijfers bekend. De communisten behaalden de meeste zetels, n.l. 142. Hierop volgde de republikein- sche volkspartij met 140 en de socialisten met 133 zetels. Beide laatstgenoemde partijen steunen de Gaulle, zoodat deze een volstrekte meerderheid heeft behaald. De radicaal socialisten, die voorheen een zeer voorname rol speelden, kregen nu slechts 19 zetels. Volgens het Fransche pers agentschap is Daladier ook niet herkozen. Bij het referendum werd op de vraag of grondwetsherzie ning gewenscht wordt, door 18 millioen kiezers met: Ja geantwoord en door 1 millioen met: Neen. De tweede vraag inzake de beperking van de bevoegdheid van de wetge vende vergadering werd door 13% millioen met: Ja en door 6% millioen met: Nèen be antwoord. Ook vele communisten spra ken zich voor beperking van de bevoegdheid den wetgeven de vergadering uit, niettegen staande het advies van hun partij om dit niet te doen. De groote beteekenis van dezen verkiezingsuitslag is, dat het Fransche volk door zijn stem aldus uit te bren gen, blgk heeft gegeven in overgroote meerderheid genoeg te hebben van de chaotische toestanden die vóór 1940 in het Fransche politieke leven heerschten en er de voorkeur aan geeft dat er een sterk democratisch regime wordt ge schapen dat de bevoegdheid heeft om doeltreffende maat regelen te nemen. Zooals bekend, hebben de politieke partijen zich oor spronkelijk krachtig verzet tegen de door de Gaulle voor gestelde maatregelen. Het volk heeft zich echter met groote meerderheid achter de Gaulle geplaatst, hetgeen voor de toekomst van Frankrijk niet anders dan als een gunstigen factor kan worden aangemerkt. Ook in Luxemburg is Zon dag voor het eerst sedert de bevryding weer gestemd. De Chr. Sociale party behaalde hier de meeste stemmen, daar na volgden de socialisten en de patriottische democraten, een partij, die uit de illegali teit is voortgekomen. Voor den eersten keer behaalden ook de communisten zetels. Ze ver- overde&~er 5. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. Kw tr. v. p. 3.45. Adv pr 12 ct. p. mm min. p. adv. 2— Bur Vliss tel. 10, M'burg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2475. 188e Jaargang Nummer 105 Hoofdred G. BallinUJn (met red. medew. van dr. W. H. Beelcenliamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa, F. v. d. Velde Jr., VliBBingen De berechting der politieke gevangenen. In een radiopraatje heeft minister Kolfschoten gespro ken over de berechting van po litieke delinquenten. De mi nister zeide dut het voornemen bestaat om de diensten der po litieke opsporing (P.O.D.) on der te brengen by de gewone politie. Aan onrechtmatig en onduldbaar optreden zal ener giek een einde worden ge maakt. Wanneer na 24 uur geen inbewaringstellen op naam van den aangehoudene volgt en de arrestatie deson danks voortduurt, zal een strafvervolging wegens weder rechtelijke vryheidsberooving worden ingesteld. Het directo raat zal ook zijn zorgen uit strekken over dè bewarings- en interneeringskampen. T.a.v. de invrijheidstelling van politieke verdachten zullen dwingende normen worden gesteld. Voor lichte politieke vergrgpen wil de regeering een snelle afdoe ning van zaken. Daarom krij gen de procureurs-fiscaal de bevoegdheid tot invrgheidstel- ling met beperkingen, tevens tot het al of niet opleggen van voorwaarden aan de in vrijheid gestelden. DE MOERDIJKBRUGGEN. Hoewel er hard gewerkt wordt aan het herstel der beide Moerdijkbruggen, zal het toch nog tot het voorjaar du ren, eer de spoorbrug en de verkeersbrug weer in gebruik kunnen worden genomen. De zer dagen zgn nu twee over spanningen van de spoorbrug overgebracht naar de verkeers brug en daar gemonteerd. Deze overspanningen kwamen vrij, doordat de spoorbrug 10 CANADA TREKT lederen dag komen nog 40 aanvragen binnen om toestem ming voor huweiyken tusschen Nederlandsche meisjes en Ca- nadeesche militairen. SUIKER. De suikerfabriek „Dintel- oord" te Stampersgat, de grootste suikerfabriek van West Europa, is Zaterdag weer met de campagne begonnen. ZEVENTIEN HELDEN BEGRAVEN. Met groote plechtigheid zijn te Amsterdam 17 illegale strij ders, die door de Duitschers terecht werden gesteld, ten grave gedragen. Hun ïyken had men onlangs bg Soester- berg ontdekt GEEN ARBEIDSDIENST. Op een persconferentie te Arnhem heeft min. Drees ver klaard, dat de regeering niet voornemens is den arbeids dienst weer in te voeren. Nieuws in een notedop. In totaal zijn thans 24.337 Nederlandsche kinderen naar het buitenland uitgezon den. Bij Wilton-Feyenoord worden 200 Amerikaansche ponton schepen, die bg de landingen werden gebruikt, omgebouwd om gebruikt te kunnen worden voor kolenvervoer vanuit het Roergebied. Dertien Ameri kaansche sleepbooten, die ook bij de invasie dienst deden, zul. len de Schepen sleepen. In Tsjecho-Slowakge is men begonnen met de geld sa neering. Hierbij wordt het Ne derlandsche voorbeeld ge volgd. HET AMATEURTOONEEL. De eereraad voor het tooneel heeft als zijn oordeel uitgespro ken: a) dat de amateur-gezel schappen, die na de instelling van de Kultuurkamer zijn blij ven doorspelen, tot 1 Sept. 1947 zullen mogen spelen «óch in besloten kring, nóch in het openbaar; b) dat alle andere amateur-gezelschappen, die in besloten,kling of in het open baar totrl September 1947 een voorstelling willen geven, hier toe een vergunning noodig heb ben, welke door de Nederland sche Amateur Tooneel Unie, de landelgke organisatie van het amateur-tooneel onder nader te stellen voorwaarden zal wor den verstrekt. Dit oordeel heeft alleen be trekking op gezelschappen, aan welke niets anders kan worden ten laste gelegd, dan dat zij zich by de Kultuurkamer heb ben aangemeld. De raad be houdt zich voor met andere uit spraken te komen na onderzoek van gevallen, waarin amateur gezelschappen zich met het na tionaal socialisme hebben inge. laten. Dit oordeel geldt niet voor Friesland, waar de militaire commissaris eigen richtlijnen voor het tooneel heeft vastge steld. Hoewel de spanning voort duurt, is de toestand op Java aanzieniyk verbeterd. In Se- marang zgn thans de voor naamste regeeringsgebouwen en de krijgsgevangenkampen door Britsch-Indiërs bezet. Er is daar aan allen strijd een einde gekomen. Volgens Reu ter werden daar 150 Japan ners door extremistische jon geren gedood. Een Indonesi sche bende heeft zich nu in de gevangenis verschanst. Se- marang biedt weer een vrij normalen aanblik. Naar ver luidt zgn bij de botsingen op Java vorige week ruim 500 dooden gevallen. Zaterdagmiddag is aan den minister-president, prof. Scher- merhorn, en petitionnement aangeboden, waarin wordt aangedrongen op overleg met Soekarno c.s. Bij de aanbieding verklaar de de premier onder meer, dat r 'erleg thans bezwaarlgk is. Tusschen het Nederlandsche volk 'en de Indische volkeren- groepen anderzgds, zgn er toe standen, die een gezag, dat zichzelf respecteert, niet kan dulden. Daartusschen moet de regeering zijn weg zoeken. Na alles wat er gebeurd is, kan dit helaas niet geschieden zon der maatregelen, die voor beide partijen met droefheid gepaard zullen gaan. DE DROOGMAKING WALCHEREN. De verbinding tusschen het kanaal en het geïnundeerde gebied is Zondagmiddag tot stand gekomen. Over een af stand van ongeveer 40 m. is de Westelgke kanaaldgk tus schen Middelburg en Veere nu geheel doorbroken. Het ka- naalpeil was voordien al tot het peil in den polder opge zet, zoodat er practisch geen stroom ontstond. Het gat zal tegen uitschu- ren beschermd worden door zinkstukken en een steenbe- storting. De baggermolen zal de ge maakte geul nog een 60 m. verder in het geïnundeerde gebied doorgraven. In het midden van deze week zal de overlaat waarschgnlgk in wer king treden. Scheepvaart kanaal door Walcheren. De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat maakt bekend, dat binnen enkele dagen be gonnen zal worden met het gebruiken van de schutsluizen te Veere als spuisluizen ten behoeve van de drooglegging van het gedeelte van Walche ren ten Westen van het ka naal. Ter plaatse van hm. 112 van het kanaal is in den Weste lijken kanaaldyk een gat ge baggerd. De vaart op het kanaal door Walcheren zal daardoor wor den belemmerd en zal met nog meer omzichtigheid dan tot heden moeten geschieden. Over het algemeen zal te Veere met de kleine sluis ge schut kunnen worden over Hoog Water ongeveer van half tij tot halfty. Te VÜssingen zal over het algemeen éénmaal per etmaal gelegenheid gegeven worden om van de binnenhaven naar het kanaal en omgekeerd te varen. Het peil van het kanaal zal met het getij op en neer gaan en hier en daar zal hinder van den stroom ondervonden kun- nen worden. Het groote belang van de spoedige drooglegging maakt deze wijze van spuien echter noodzakelgk. De minister van binnenland- sche zaken heeft ontslag ver leend aan A. C. Hollebrands als burgemeester van 's Heer Arendskerke, zulks met in gang van 13 Oct. 1944; aan H. v. d. Wels als burgemees ter van Oostkapelle met in gang van 4 Oct. 1944, en aan P. C. Callenfels als burge meester van VÜssingen met ingang van 17 Oct. 1944. Het uit het Z.D. overgeno men bericht inzake den aanleg van een vliegveld bij Goes, is naar men ons verklaarde, op zijn minst zeer voorbarig. Tot nu toe zgn de onderhandelin gen over het verkrijgen van een perceel grond voor dit vliegveld, nog maar in het eer ste stadium. Onze zegsman meent dat het nog wel ruim een week kan duren alvorens een beslissing zal vallen. In verband met de 1-jarige bevrijding op 29 October a.s. is te Driewegen een herdenkings comité opgericht. Er zal dien dag een kranslegging plaats vinden op de graven van de oorlogsslachtoffers en op de graven van de geallieerde mili tairen. In de Ned. Herv. kerk zal ds. W. C. van Burgeier een herdenkingsrede houden. In de zen dienst zal een collecte wor den gehouden voor een graf steen voor de gevallen oorlogs slachtoffers in deze gemeente. Het comité is als volgt samen gesteld: J. van Oosten Gzn., J. van Oosten Mzn., M. A. Slaak- weg, L. Goense, P. de Mugnck, J. Dobbelaar, Iz. de Dreu, Abr. van de Guchte, G. J. de Jager, J. Moerdyk, C. Rgk, J. Tim merman, W. van Waarde. De eerste 5 personen zijn benoemd in het uitvoerend comité. Vrijdagavond vergaderde onder flinke belangstelling de nieuwe vereeniging voor be hartiging van de Oostburgsche belangen, die in de plaats van de Werkgroep Ls getreden. De voorzitter, de heer J. H. van Kampen, besprak in het alge meen het stille werk, dat Het bestuur had gedaan in den korten tijd, dat de vereeniging bestond. Er waren eenige onder-af deelingen gevormd n. 1. voor Oorlogsgedupeerden, voor Cultureele Belangen en voor Algemeene Belangen. De heer Bols besprak het werk in het belang van de oorlogsgedupeerden. In de an dere gemeenten van West. Zeeuwsch Vlaanderen zijn soortgeiyke vereenigingen op- fericht en een uit haar mid- en gekozen bestuur zal con tact zoeken met instanties, die werkzaam kunnen zijn in het belang van de getroffe nen. De heer Bot gaf een uiteen zetting over de verdeeling van de goederen uit Schiedam. otsirmtr ïm-treorpKen uiujtsvecri «MLuwsAt—iAUA* irpmvnAr:umnrnnernnar HET WERELDGEBEUREN. Fransche volk wenscht geen politieken chaos De verkiezingen, die Zon dag in Frankrijk werden ge houden, zijn een overweldigend succes voor het regime-de Gaulle geworden. Het ging bij deze verkiezingen niet slechts om de samenstelling van de Fransche Kamer, maar boven dien omde vraag, of dé grondwet herzien zou worden en of door de regeering be perkende bepalingen dienaan gaande zouden kunnen worden opgelegd aan het parlement. Deze twee laatste vragen werden bij wijze van referen dum aan het Fransche volk ter beoordeeling voorgelegd. De stembusuitslagen nu too- nen duidelijk aan, dat in de eerste plaats de republikein- sche volkspartij, die voor het eerst aan de verkiezingen deelnam en die geleid wordt door den minister van buiten- landsche zaken, Bidault, en als de partij van de Gaulle beschouwd kan worden, het er zeer goed heeft afgebracht. Zg is even sterk uit den strijd gekomen als de socialistische en de communistische partijen. Bovendien heeft de meer derheid der kiezers zich uit gesproken voor herziening van de grondwet en voor beper king van de bevoegdheid van de wetgevende vergadering, zooals ook door de Gaulle ge wenscht wordt. Het Fransche staatshoofd heeft dus niet te klagen en zal wel tevreden zgn over het resultaat. De deelname aan de ver kiezingen was zeer groot. Meer dan 85 van de stemge rechtigden heeft aan de stem ming deelgenomen en voor het eerst waren ditmaal ook de Fransche vrouwen gerechtigd om aan de verkiezing deel te nemen. Frankrijk was een van de laatste landen, waar de vrouwen tevoren geen stem recht hadden. Ook de Marian nes zijn dus nu politiek ge ëmancipeerd. Maandagmorgen om 10 uur Werden de eindcijfers bekend. De communisten behaalden de meeste zetels, n.l. 142. Hierop volgde de republikein- sche volkspartij met 140 en de socialisten met 133 zetels. Beide laatstgenoemde partijen gbeunen de Gaulle, zoodat deze een volstrekte meerderheid heeft behaald. De radicaal socialisten, die voorheen een zeer voorname rol speelden, kregen nu slechts 19 zetels. Volgens het Fransche pers agentschap is Daladier ook niet herkozen. Bij' het referendum werd op de vraag of grondwetsherzie ning gewenscht wordt, door 18 millioen kiezers met: Ja geantwoord en door 1 millioen met: Neen. De tweede vraag inzake de beperking van de bevoegdheid van de wetge vende vergadering werd door 13% millioen met: Ja en door 6% millioen met: Neen be antwoord. Ook vele communisten spra ken zich voor beperking van de bevoegdheid den wetgeven de vergadering uit, niettegen staande het advies van hun partij om dit niet te doen. De groote beteekenis van dezen verkiezingsuitslag is, dat het Fransche volk door zijn stem aldus uit te bren- gen, blijk heeft gegeven in overgroote meerderheid genoeg te hebben van de chaotische toestanden die vóór 1940 in het Fransche politieke leven heerschten en er de voorkeur aan geeft dat er een sterk democratisch regime wordt ge schapen dat de bevoegdheid heeft om doeltreffende maat regelen te nemen. Zooals bekend, hebben de politieke party en zich oor- spronkelijk lcrachtig verzet tegen de door de Gaulle voor gestelde maatregelen. Het volk heeft zich echter met groote meerderheid achter de Gaulle geplaatst, hetgeen voor de toekomst van Frankrijk niet anders dan als een gunstigen faotor kan worden aangemerkt. Ook ïn Luxemburg is Zon dag voor het eerst sedert de bevrijding weer gestemd. De Chr. Sociale party behaalde hier de meeste stemmen, daar na volgden de socialisten en de patriottische democraten, een party, die uit de illegali teit is voortgekomen. Voor den eersten keer behaalden ook de communisten zetels. Ze ver overden er 5. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Ir. p. P. 3.45. Adv pr. 12 ct. p. mm., min. p. adv. 2Bur. Vliss tel. 10, M'burg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2475. Hoofdred G. BaJlintlJu (met red. medew. van dr. W. H. Bcekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Nummer 165 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen De berechting der politieke gevangenen. In een radiopraatje heeft minister Kolfschoten gespro ken over de berechting van po litieke delinquenten. De mi nister zeide dat het voornemen bestaat om de diensten der po litieke opsporing (P.O.D.) on der te 'brengen bij de gewone politie. Aan onrechtmatig en onduldbaar optreden zal ener giek een einde worden ge maakt. Wanneer na 24 uur geen inbewaringstellen op naam van den aangehoudene volgt en de arrestatie deson danks voortduurt, zal een strafvervolging wegens weder rechtelijke vrijheidsberooving worden ingesteld. Het directo raat zal ook zijn zorgen uit strekken over de bewarings- en interneeringskampen. T.a.v. de invrijheidstelling van politieke verdachten zullen dwingende normen worden gesteld. Voor lichte politieke vergrijpen wil de regeering een snelle afdoe ning van zaken. Daarom krij gen de procureurs-fiscaal de bevoegdheid tot invrijheidstel ling met beperkingen, tevens tot het al of niet opleggen van voorwaarden aan de in vrijheid gestelden. DE MOERDIJKBRUGGEN. Hoewel er hard gewerkt wordt aan het herstel der beide Moerdijkbruggen, zal het toch nog tot het voorjaar du ren, eer de spoorbrug en de verkeersbrug weer in gebruik kunnen worden genomen. De zer dagen zijn nu twee over spanningen van de spoorbrug overgebracht naar de verkeers. brug en daar gemonteerd. Deze overspanningen kwamen vrij, doordat de spoorbrug 10 CANADA TREKT... lederen dag komen nog 40 aanvragen binnen om toestem ming voor huwelijken tusschen Nederlandsche meisjes en Ca- nadeesche militairen, SUIKER, De suikerfabriek „Dintel- oord" te Stampersgat, de grootste suikerfabriek van West Europa, is Zaterdag weer met de campagne begonnen. ZEVENTIEN HELDEN BEGRAVEN. Met groote plechtigheid zijn te Amsterdam 17 illegale strij ders, die door de Duitschers terecht werden gesteld, ten grave gedragen. Hun lijken had men onlangs bg Soester- berg ontdekt. GEEN ARBEIDSDIENST. Op een persconferentie te Arnhem heeft min. Drees ver klaard, dat de regeering niet voornemens is den arbeids dienst weer in te voeren. Nieuws in een notedop. In totaal zgn thans 24.337 Nederlandsche kinderen naar het buitenland uitgezon den. Eg Wilton-Feyenoord worden 200 Amerikaansche ponton schepen, die bij de landingen werden gebruikt, omgebouwd om gebruikt te kunnen worden voor kolenvervoer vanuit het Roergebied. Dertien Ameri kaansche sleepbooten, die ook bij de invasie dienst deden, zul. len de schepen sleepen. In Tsjecho-Slowakije is men begonnen met de geldsa- neering. Hierbg wordt het Ne derlandsche voorbeeld ge volgd. HET AMATEURTOONEEL. De eereraad voor het tooneel heeft als zijn oordeel uitgespro ken: a) dat de amateur-gezel schappen, die na de instelling van de Kultuurkamer zijn blij ven doorspelen, tot 1 Sept. 1947 zullen mogen spelen nóch in besloten kring, noch in het openbaar; b) dat alle andere amateur-gezelschappen, die in besloten kring of in het open baar tot 1 September 1947 een voorstelling willen geven, hier toe een vergunning noodig heb ben, welke door de Nederland sche Amateur Tooneel Unie, de landelgke organisatie van het amateur-tooneel onder nader te stellen voorwaarden zal wor den verstrekt. Dit oordeel heeft alleen be- trekking op gezelschappen, aan welke niets anders kan worden' ten laste gelegd, dan dat zij zich bij de Kultuurkamer heb ben aangemeld. De raad be houdt zich voor met andere uit. soraken te komen na onderzoek van gevallen, waarin amateur- gezelschappen zich met het na- tionaal socialisme hebben inge. laten. Dit oordeel geldt niet voor Friesland, waar de militaire commissaris eigen richtlijnen voor het tooneel heeft vastge steld. Hoewel de spanning voort duurt, is de toestand op Java aanzienlgk verbeterd. In Se- marang zijn thans de voor naamste regeeringsgebouwen en de krijgsgevangenkampen door Britsch-Indiërs bezet. Er is daar aan allen strijd een einde gekomen. Volgens Reu ter werden daar 150 Japan ners door extremistische jon geren gedood. Een Indonesi sche bende heeft zich nu in de gevangenis verschanst. Se- marang biedt weer een vrg normalen aanblik. Naar ver luidt zijn bij de botsingen op Java vorige week ruim dooden gevallen. Zaterdagmiddag is aan den minister-president, prof. Scher- merhorn, en petitionnement aangeboden, waarin wordt aangedrongen op overleg met Soekarno c.s. Bg de aanbieding verklaar de de pi'emier onder meer, dat c verleg thans bezwaarlijk is. Tusschen het Nederlandsche volk en de Indische volkeren- groepen anderzgds, zgn er toe standen, die een gezag, dat zichzelf respecteert, niet kan dulden. Daartusschen moet de regeering zgn weg zoeken. Na alles wat er gebeurd is, kan dit helaas niet geschieden zon der maatregelen, die voor beide partijen met droefheid gepaard zullen gaan. DE DROOGMAKING WALCHEREN. De verbinding tusschen het kanaal en het geïnundeerde gebied is Zondagmiddag tot stand gekomen. Over een af stand van ongeveer 40 m. is de Westelijke kanaaldgk tus schen Middelburg en Veere nu geheel doorbroken. Het ka- naalpeil was voordien al tot het peil in den polder opge zet, zoodat er practisch geen stroom ontstond. Het gat zal tegen uitschu- ren beschermd worden door zinkstukken en een steenbe- storting. De baggermolen zal de ge maakte geul nog een 60 m. verder in het geïnundeerde gebied doorgraven. In het midden van deze week zal de overlaat waarschgnlgk in wer king treden. Scheepvaart kanaal door Walcheren. De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat maakt bekend, dat binnen enkele dagen be gonnen zal worden met het gebruiken van de schutsluizen te Veere als spuisluizen ten behoeve van de drooglegging van het gedeelte van Walche ren ten Westen van het ka naal. Ter plaatse van hm. 112 van het kanaal is in den Weste- lgken kanaaldgk een gat ge baggerd. De vaart op het kanaal door Walcheren zal daardoor wor den belemmerd en zal met nog meer omzichtigheid dan tot heden moeten geschieden. Over het algemeen zal te Veere met de kleine sluis ge schut kunnen worden over Hoog Water ongeveer van half tij tot halftg. Te Vlissingen zal over het algemeen éénmaal per etmaal gelegenheid gegeven worden om van de binnenhaven naar het kanaal en omgekeerd te varen. Het peil van het kanaal zal met het getg op en neer gaan en hier en daar zal hinder van den stroom ondervonden kun nen worden. Het groote belang van de spoedige drooglegging maakt deze wijze van spuien echter noodzakelijk. De minister van binnenland- sche zaken heeft ontslag ver leend aan A. C. Hoh orands als burgemeester van 's Heer Arendskerke. zulks met in gang van 13 Oct. 1944; aan H. v. d. Wels als burgemees- tor van Oostkapelle met in gang van 4 Oct. 1944, en aan. P. C. Callenfels als burge meester van Vlissingen met ingang van 17 Oct. 1944. Het intemeeringskamp „Schoonoord" by Oostkapelle is in verband met. concentra tie der verschillende kampen, opgeheven. De geïnterneerden zgn naar het Militair Hospi taal te Middelburg overge bracht. De Amerikaansche predi kant, Rev. B. J. Bush, pred. te Detroit, heeft Vrgdag en. Zaterdag een bezoek gebracht aan de gemeenten Middelburg en Goes. Namens de Synode der Ned. Herv. kerk verge zelde hem ds. A. J. Worm- goor, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage. Ds. Bush zal ook de vergadering van de nieuwe Generale Synode te Amsterdam bijwonen. Zondag j.l. heeft een schaap van den heer A. de Pagter te Middelburg voor de tweede maal dit jaar gelammerd, het» geen slechts zeer zelden voor komt. Vele belangstellenden, w.o. leden van de dierenbe scherming. zgn dan ook reeds op kraamvisite geweest. Wij kunnen mededeelen dat moeder en dochters het momenteel zeer goed maken. De groep van jonge lidma ten der Hervormde gemeente te Middelburg komt heden avond in de Bogardzaal in feestvergadering bijeen in ver band met haar 12%-jarig be staan. Een herdenkingsnum mer van het maandblad „Ont waak" is verschenen met bij dragen van ds. H. A. Visser en ds. W. H. Kelder Jr., voor heen te Middelburg. De Herv. jeugdpredikant in algemeenen dienst, ds. N. O. Steenbeek, zal hedenavond de geluk- wensch der Synode komen uitspreken. LEIDEN HELPT VLISSINGEN. De wnd. burgemeester van Vlissingen, de heer L. P. van Oorschot, schrijft ons: Onder deze leuze heeft Lei den al heel wat voor Vlissingen tot stand gebracht Lcidschen- öam bleef niet achterwege. Velen van onze inwoners zgn van het geschonkene weer ge holpen. Daarbij denk ik aan de hoeveelheid tuinderglas uit Leidschendam, de schoolbe- hoeften voor het lager- en fröbelonderwijs, waardoor ook deze instellingen van vele zor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1