Provinciale Zeeuwscbe Courant Londen protesteert in Moskou Maandag 22 October 1945 Nog 150.000 Nederlanders in Indische kampen. Er is veel werk verricht. Verbeterd is er echter nog maar weinig UIT DE PROVINCIE Ófficieele publicaties HET WERELDGEBEUREN. tegen verdrag met Hongarije VENEZUELA IN VUUR EN VLAM. FRANKRIJK GING TER STEMBUS. WAALSCH NATIONALISME IN BELGIË. De sensatie van den dag is Zondag wel geweest, dat En geland een officieel protest by de Sovjet regeerin g heeft inge diend tegen het sluiten van een handelsovereenkomst tus- schen Rusland en Hongarije. Deze handelsovereenkomst ging zoo ver, dat het ge- heele Hongaarsche economi sche en financieele leven prac- tisch onder contróle van Mos kou zou komen te staan en dat is iets wat Engeland blijk baar te ver gaat. Ook de V. S. zijn voornemens om tegen dit handelsverdrag te protes teeren en daarmede is dan het aantal moeilijkheden tus- schen de Anglo-Amerikanen en hun sovjet-bondgenoot weer met één vergroot. Weldra zal er trouwens nog weer een bij komen. Amerika wil nl. de rechten, die Moskou op Estland, Let land en Litauen laat gelden, omdat deze staten in 1940 „vrijwillig" tot de Sovjetunie toetraden, niet erkennen. Beide feiten vormen een aanwijzing, dat Londen en Washington den Russischen expansiedrang naar het Wes ten paal en perk willen stellen. Of de verhouding, die tijdens de Londensche ministersconfe rentie toch al gespannen bleek, hierdoor verbeteren zal, is de vraag. En fcoch hangt de we reldvrede af van de goede, vertrouwensvolle samenwer king van deze drie groote mo gendheden De tweede sensatie is de re volutie, die zich in Venezuela heeft voltrokken. Ten koste van 300 dooden, hebben hier de socialisten een geslaagde greep naar de macht gedaan, met pantserwagens en bom menwerpers de regeering uit de hoofdstad verdreven en dat alles met het doel, de corrup tie op te heffen en vrije ver kiezingen te organiseeren. Of dit doel bereikt zal wor den, is een open vraag. Cor ruptie is in een Zuid-Ameri- kaanschen staat nu eenmaal normaal, even normaal als dic tatuur. Vrije verkiezingen vol gens Europeesche begrippen, zijn er ondenkbaar. En als ze er zouden komen en het re sultaat zou niet beantwoorden aan de wenschen van de Ver. Staten, dan is de financieele overmacht van deze laatste zoo groot, dat het verkiezings resultaat ongedaan zou wor den gemaakt door een nieu we revolutie. Waarna de el lende opnieuw zou beginnen. Neen, dan zal het resultaat van de groote verkiezingen, die Zondag in Fraukryk zijn gehouden, van blijvender aard zijn. Het lot van het regime- de Gaulle hangt hiervan af en tevens is de vraag, of Frank rijk een nieuwe grondwet zal krijgen, in het geding. De eerste uitslagen werden tegen middernacht verwacht en het is begrijpelijk, dat zij in geheel Europa met spanning tegemoet worden gezien. België ligt dicht by Frank rijk. En ook vandaar komt be langwekkend nieuws. In Luik EXTRA VLEESOH. Het C.D.K. te Vught deelt mede. dat de extra-bon 782 van de kaarten A, B, C en D, voor 50 gram vleesch in de week van 21 tot 27 Oct., ook in de Zuidelijke provincies be neden de groote rivieren gel dig is. VIJF DOODEN TENGE VOLGE VAN VERBLINDING Op den weg tusschen Bath- men en Holten werd de auto mobilist M. K. verblind door een tegenligger. Hij reed met zijn auto tegen een vrachtwa gen op, die onverlicht langs den weg stond. De gevolgen waren ontzettend: de perso nenauto werd totaal vernield en alle vijf inzittenden, de heeren M. K., H., de heer en mevr. K. uit Tilligte .en mevr. J. uit Amsterdam, werden op slag gedood. RADIOBELASTING Met ingang van een nader te bepalen datum is voor het aanwezig hebben van een radio- ontvangtoestel, aan het Staatsbedrijf der P.T.T, een periodieke vergoe ding verschuldigd, wel ke dient ter bestrijding van de exploitatie van den omroep. De minister van bin- nenlandsche zaken stelt het bedrag dier vergoe ding vast, welke 12 per jaar niet mag over schrijden. Leden van het Zondagmiddag- cabaret in arrest. Te Laren is gearresteerd de beruchte leider van het Zon dagmiddagcabaret Paulus de ftuyter (Jacques van Tol) Voorts is dezer dagen gear resteerd Ceesje Rienks-Speen- hoff, bekend als „juffrouw Klessebes". Piet- Rienks, be-1 kend als „Keuvel", die des tijds verdacht werd van den moord op A. M. de Jong, is nog niet gegrepen. hebben nl. de Waalsche na tionalisten een congres ge houden en daarop is met groo te meerderheid besloten om te gaan ijveren voor zelfbestuur voor het Waalsche deel van België. Na het Vlaamsch nationa lisme krijgen we dus nu een Waalsch nationalisme. En dat is een van de kleinste staten van Europa! Ook de Belgische konings kwestie doet de laatste dagen weer heel wat stof opwaaien. Daarbij staat nu de vraag, of koning Leopold in 1941 al te verzoeningsgezind tegenover Hitler is opgetreden, op den voorgrond. Het is en blijft een onverkwikkelijke geschiedenis. Wel mag Nederland dank baar zijn, dat, dank zij het vertrek van vorstin en regee ring naar Engeland, ons een dergelijk probleem bespaard is! AbonrL-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kW. Ir. p. p. 3.45. Adv pr. 12 ct. p. mm., min. p. adv. 2Bur. Vllss tel. 10, M'burg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2475. Hoofdred G. Balllntljn (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 164 Druk la. F. v. d. Velde Jr., Vllssingen PRIJZEN STAATSLOTERIJ. Zooals reeds eerder gemeld, zullen de prijzen der Staats loterij niet in contanten wor den uitbetaald, maar uitslui tend op girale rekeningen. Al leen kleine prijsjes, tot een maximum van 10 per per soon, zullen contant worden uitbetaald, als er tenminste voldoende kasgeld bij de col lectanten aanwezig is. SCHOENENPRODUCTIE WORDT OPGEVOERD. De minister van handel en nijverheid heeft in een te Eindhoven afgelegde verkla ring medegedeeld, dat er per maand 350.000 paar schoenen voor de Nederlandsche bevol king beschikbaar komen. Dit aantal zal tot 600.000 paar worden opgevoerd, waardoor ieder Nederlander in 1946 een paar schoenen zal kunnen krij gen. Nederlanders op Biliton Een verklaring van Mountbatten In een officleele mededee- ling van den geallieerden op perbevelhebber in Zuid Oost Azië, lord Mountbatten, wordt verklaard, dat het aantal ge ïnterneerden en gevangenen op Java nog ruim 125.000 be draagt en dat er op Sumatra nog 25.000 andere geïnterneer den in kampen verblijf hou den. De overgroote meerder heid ervan is van Nederland sche nationaliteit. Afvoer inveiligheidstelling van deze geïnterneerden is tengevolge van den verwarden toestand op Java niet mogelijk. By Buitenzorg is een Indo nesisch concentratiekamp ont- dekt, waarin zich duizenden Nederlanders bevinden. Zy werden slecht, als misdadigers behandeld en onder meer ge slagen. Ook hun voeding was slecht. Er is met spoed begon nen met het evacueeren van deze geïnterneerden. Acht Ne derlanders zijn evenwel door de Indonesiërs ontvoerd. Er wordt alles in het werk gesteld om de positie der 150.000 hierboven genoemde geïnterneerden zooveel moge_ lijk te ver-beteren. Mountbatten heeft verder verklaard, dat ver. dere aanvoer van Nederland sche troepen zal worden be vorderd en dat het aan de Ne derlanders zal zijn toe gestaan, orde en rust te herstellen. Ge neraal Christison is niet ge rechtigd om zich te mengen in vraagstukken van internen aard. Soekamo verklaart vol gens deze mededeeling, dat hij de macht op Java in handen heeft. De sleutelposities zullen evenwel door Britten worden bezet. Christison kan echter niet aansprakelijk worden ge steld voor het handhaven van de orde. Door de ongeregeldheden en de weigering der Indonesiërs om mede te werken, wordt de ontwapening van de Japanners aanzienlijk vertraagd. Gelegen heid tot het wegvoeren van de Japanners is niet aanwezig. De ófficieele overgave van de Japansche troepen op Su matra heeft Zondag plaats ge vonden. De „Tromp" is op weg naar Biliton, waar de beheerders van de tinmijnen intusschen reeds zijn gearriveerd. Zy werden met het uitsteken van de vlag gen ontvangen. Nader wordt gemeld, dat in de regeering van Soekarno een ministerie van binnenlandsche veiligheid is ingesteld. De na tionalisten blijven hardnekkig weigeren om besprekingen te voeren met de Nederlandsche regeering, indien geen volledige onafhankelijkheid wordt ver. leend. Uit Batavia wordt gemeld, dat het aantal Nederlandsche troepen op Java thans 5000 be draagt. Semarang is Zaterdag door Britsche troepen bezet. Rust op Sumatra. Aan de Oostkust van Suma tra is 't volgens berichten uit Medan rustig. Met de evacu atie van de Nederlanders uit het binnenland is een begin ge maakt. 7000 geëvacueerd en zul len naar Medan komen. Ook op Sumatra hebben de aanban, gers van Soekarno de republiek uitgeroepen. Er heerscht even wel geen wanorde. Spanning in Batavia, Volgens de laatste berichten is de toestand op Java nog al tijd gespannen. Bij Batavia hebben zich nieuwe botsingen voorgedaan, waarbij 15 Java nen werden gedood. Financieele overeenkomsten. Er worden onderhandelingen gevoerd over het afsluiten van financieele overeenkomsten tusschen Nederland en Zwe den, Noorwegen en Denemar ken. Zij beoogen het vaststel len van de koersen en het ope nen van credieten. Het ministerie van Finan ciën (Jeelt mede, dat de rekenin gen van de Kamer van Koop handel krachtens een beschik king van den Minister van Fi nanciën, als vrije x*ekeningen zuil<ig whuU«! beschouwd. In Semarang hebben zich de laatste dagen ernstige ongere geldheden voorgedaan waarbij 150 Japanners door Indonesiërs werden gedood. De rust is er thans hersteld. In Singapore staan 7000 Ne derlandsche ex-krijgsgevange nen gereed om naar Java te vertrekken. Zij kunnen echter niet uitvaren als gevolg van een havenstaking. Indonesisch beroep op V.S. Soebadjo, de minister van buitenlandsche zaken in _dc regeering Soekarno, heeft zich tot president Truman en mi nister Byrnes gewend met een verzoek om tusschenliomst. Hij verklaart onder meer, dat de Nederlandsche troepen in Amerikaansche uniformen zijn gestoken en voorzien zyn van Amerikaansche wapenen. f GO.- per 14 dagen van spaarbankboekjes De directeur der rijkspost spaarbank brengt ter kennis van het publiek, dat van he den af tot 15 December 1945 voor levensondei'houd, gezins hoofden of alleenwonenden 60 per veertien dagen van het te goed van hun spaarbankboek jes mogen opnemen op een schriftelijke verklaring, waar uit blijkt dat men niet be schikt over voldoende betaal middelen of tegoed op vrije rekening, om te voorzien in noodzakelijk onderhoud. De eerste chocolade aan Koningin aangeboden. De directie van de N.V. „Kwatta" te Breda heeft vo rige week aan H.M. de Ko ningin te haren paleize de eer ste chocoladereepen aangebo den, welke na de bevrijding weer in Nederland zijn gefa briceerd. Er wordt weer ZEEPPOEDER gemaakt. Over enkele weken zal de distributie van zeeppoeder be ginnen. Een der bekendste zeepfabxikanten van ons land, de N.V. Zeepfabrieken v.h. de Haas en van Brero, is na een jaar te hebben stilgestaan, drie weken geleden weer begonnen te draaien. Er is opdracht ge geven tot het vex-vaaroigen van een millioen pakjes zeep poeder tezamen zullen er in Nederland circa tien millioen moeten worden gemaakt voor de eerste distributie van een pakje per hoofd en 600.000 stukken huishoudzeep. De grondstoffen zyn ontvangen en ook zijn thans voldoende kolen ter beschikking gesteld. En het is nu geen „wasch- poeder" meer, waarmee de pakjes worden gevuld, het is weer zeeppoeder, welke slechts in geringe mate van de voor- oorlogsche kwaliteit afwijkt, zóó weiixig, dat men het nau- welyks zal bemerken. Een groote moeilykheid is ook hier heb gebrek aan vrou welijk personeel, in hoofdzaak voor de vulmachines, een werk, dat mannen veel minder goed „ligt". Het gevolg is, dat men slechts circa 100.000 pak jes zeeppoeder kan afleveren, dit is 60 pet. van de produc tie, welke men met voldoende arbeidskrachten zou kunnen bereiken. De vervaardiging van huis houdzeep wordt binnenkort hervat, doch is minder drin gend. aangezien er hier te lande nog belangrijke hoeveel heden ingevoerde huishoudzeep voorradig zijn. Wat de scheerzeep en de toiletzeep betreft, hiervoor zijn nog niet alle grondstoffen ontvangen. Zij worden echter bixxnenkort verwacht en dan zal ook de fabricage hiervan met bekwamen spoed ter hand worden genomen. DOODSTRAF GEËISCHT. Het bijzonder gerechtshof in Den Haag heeft de doodstraf geëischt tegen A. C. Man in 't Veld uit Delft, die er van werd beschuldigd joden te hebben aangebracht. De joden werden gearresteerd en weggevoerd. De meestcn keerden niet terug. H. G. van Sooling stond te recht beschuldigd van landver. aad, wegens in dienst treden bij de Waffen S.S. Tegen hem werd eveneens de doodstraf ge_ eischt. In West Zeeuwsch Vlaanderen. Ondanks de ongunstige ge ografische ligging, voor wat betreft den band met Neder land, afgesneden van de rest van Nederland door breede wateren, ondanks dat de be volking van Zeeuwsch-Vlaan- deren steeds het gevoel heeft stiefmoederlijk behandeld te worden, zyn de bewoners in hart en ziel Nedelanders. Geeft het niet te denken dat ongeveer 60 van het grond bezit en 90 van de kapi- taalinvesteering in niet-Neder- landsche handen is Gelukkig wordt thans meer en meer aandacht geschonken aan dit deel van ons land, nu Westelijk Zeeuwsch Vlaande ren het zwaarst geteisterde gebied van Europa blijkt te zijn. Nu het een jaar is geleden dat «het gruwelijk oorlogsge weld deze welvarende streek tot een vreeselijke puinhoop maakte, hebben wij opnieuw een bezoek gebracht en een balans opgemaakt. We moe ten dan constateeren dat er in dit jaar veel werk is ver zet, doch dat er nog bitter weinig is verbeterd. Daxik .zij de niet genoeg te waardeeren hulp van de geal lieerden is er cix-ca 200.000 ton puin opgeruimd, zoodat men betrekkelijk weinig puin meer ziet. Het noodhei-stel, waaronder te verstaan is, het met zoo weinig mogelijk materiaal een maximum aantal huizen eenigs- zins voor bewoning geschikt maken, heeft helaas niet zoo'n vlot verloop, door gebrek aan materialen. Het herstel in eigen beheer, dus met inscha keling van de plaatselijke aannemers als uitvoerders, is in Juli stopgezet, zoodat het Streekbureau West Zeeuwsch Vlaanderen het noodherstel ge heel in handen heeft. Gelukkig geven de laatste maanden neer moed. Men hoopt binnen niet te langen tijd met het noodherstel ge reed te zijn. Als men echter bedenkt dat er ongeveer 2500 woningen in dit gebied geheel verwoest zijn, zal men begrijpen dat een volledige vervanging daar van voorloopig onmogelijk zi zijn. Er worden nu in dc verschillende gemeenten nood woningen gebouwd, totaal 500 a 600 stuks, en barakken ge zet. Daarvoor zijn echter noo- dig: „Arbeidskrachten" en de vraag is, hoe komt men daaraan! Deze arbeiders moeten ge huisvest worden in kampen. Deze woonruimte nu is er. In Breskens heeft men een kamp voor 400, in Sluis voor 300 en in Aardenburg voor 100 arbeiders. Het is dus nu maar de vraag hpe de arbeiders hierheen te halen. Het is toch zoo hoogst nood zakelijk dat in deze streek met man en macht wordt aan gepakt. De woningtoestanden zijn er bedroevend. In bouw vallige keukentjes, schuurtjes of hokken, huist men met groote gezinnen. Wij willen ook nog wijzen op de schooltoestauden. Een lagere school is bijv. ondergebracht in een vi-oegere slaapzaal voor ouden van da gen. In het midden van het zaaltje staat een kast. Aan de eene zijde van deze kast staat de onderwijzeres, aan de andere zijde de onderwij- zer. Zij beiden verzorgen 8 klassen. Toen wij er kwa men was de onderwijzeres (in België geëvacueerd) ziek ergo had de onderwijzer, te vens hoofd der school, 8 klas- loozen. sen voor zijn rekening. Daar bij moet op de meest primi- tieve wijze worden gewerkt, omdat de meest noodige leer middelen zijn verbrand. In Oostburg zijn de ver nielde H.B.S.-lokalen zooda nig opgeknapt, dat het on- derwijs voortgang heeft. De ambachtsschool aldaar is nog steeds niet hersteld, zoodat dit zoo noodzakelijke onder wijs gehee' stil ligt. Op nog een onderwerp wil len wij de aandacht vestigen, n.l. op de cultureele ontspan ning van de bevolking. Zeeuwsch-Vlaanderen is daar in altijd stiefmoederlijk be deeld geworden. Gelukkig is daarin een kentering waar te nemen. Zoo begon de ommekeer) Het was gisteren drie jaar geleden, dat in Londen een merkwaardige gebeurtenis plaats greep. Op 21 Oct. 1942 kwamen Hooger- en Lagerhuis voor het eerst sedert 1935 in vereeixigde vergadering bijeen en wel voor het aanhooren van een rede van den Zuid-Af ri- kaanschen premier, generaal Smuts. Nimmer tevoren had ooit eenige Engelsche politicus in een dergelyke bijeenkomst het woord gevoerd. Smuts deed in zyn rede een sensationeele mededeeling. toen hij de historische woorden uit sprak: Het defensieve stadium is thans ten einde. Het tocneel is voor het offensieve stadium gereed! Reeds op 22 October begon een reeks moordende bombar dementen op Italiaansche ha vens. Op 25 October begon het offensief by El Alemeön, dat op 4 November tot den terug tocht van Rommel leidde. Op 8 November landden Amerikanen en Engelschen in Noord-Afrika. I En drie dagen voordat Smuts sprak, had dr. Goebbels par mantig verklaard: Enge land heeft geen schepen voor een „tweede front"! Komt Vlissingen deze week droog Met groote voldoening is het bericht vernomen, dat men Vrijdag te Vlissingen begon nen is met het spuien van het water door de sluisjes van het zg. „Haventje van Meyer". Des middags en vooral tegen den avond was er veel belangstel ling op het nooddykje, dat op den Singel is aangelegd. Het water stroomde weg, eerst langzaam, steeds kwam er meer vaart in, totdat het aangroeide tot een snelvlie- tenden kolkenden stroom. Het zocht een uitweg door de „leiding". Het water verdween int straten en huizen, die juist de zer dagen een jaar lang onder hadden gestaan, een dikke laag modder nalatend, waarin het overschot van meubelen, bedden en ander huisraad een droef beëld vormde van de vernieling welke in de huizen was aangericht. De „droogmaking" vorderde snel, zienderoogen zag men 't water zakken. Om tien voor vijf was de brug van „Goed Wonen" geheel droog en stap te een agent van politie als eerste over de brug. Steeds meer en meer werden straten zichtbaar en omstreeks zes uur was geheel „Goed Wonen" dróóg. Voor velen was het zeker een kleine teleurstelling toen men Zaterdagmorgen op den dijk kwam en „Goed Wonen" weer geheel blank zag staan. Dit was echter toch begrij pelijk, immers alleen bij laag water kon gespuid worden, als men dus de sluizen dicht deed, kwam het water op ge lijk niveau te staan als op overig Walcheren, met het ge volg dat het aanvankelijk droog gekomen stadsdeel weer onder water kwam. Had men te vroeg gejuicht? We kunnen hen echter ge rust stellen. Het is slechts een kwestie van dagen. De nooddyk,. welke rond Vlissingen wordt aangelegd, was nog niet zoover dat de watergang geheel afgedamd was. Aanvankelijk lag 't in de bedoeling eerst al het water van Walcheren weg te trek ken, voordat het stadsgedeelte' van Vlissingen droog kwam. Hiermede zou echter geruimen tyd gemoeid zyn. De nooddyk x*ond Vlissingen was echter reeds zoover ge vorderd, dat met het afdam men van den watergang Vlis singen binnen eenige dagen ge heel droog zou komen. Aan gezien dit van zeer groot be lang is, ook in verband met de meerdere woonruimte, wel. ke dan vrij komt, is thans besloten, den watergang ver der af te dammen. Deze dam zal vermoedelijk Maandag avond gereed komen, waarna begonnen zal worden de droog, making van Vlissingen te vol tooien. De sluizen by Veere blyven doorspuien. Is het water op Walcheren voldoende gezakt, dat geen gevaar meer kan bestaan voor overstrooming van het Vlissingsche stadsdeel, dan zal de dam worden door gestoken, om via den Vllss. watergang het water van ove rig Walcheren naar zee te Gratis overtocht over de Schelde. Volgens „De Stem" zal het gratis vervoer op de Wes ter- schelde op 19 November a.s. ingaan. Goes en de regeerings- vliegdienst. Er zijn onderhandelingen ge voerd om ook voor Goes te komen tot een snelle verbin ding met de regeeringsinstan- ties te Den Haag. Binnen niet al te langen tijd zal nu hierin worden voorzien door middel van den regeeringsvliegdienst. Een terrein in de naaste om geving van Goes is hiertoe al na eenige experimenten uitge kozen. Met de draineering e.d. zal zoo spoedig mogelijk be gonnen worden. Voorloopig zal deze vlieg verbinding uitsluitend dienst doen voor regeeringspersonen e.d. (Z.D.) Naar wij vernemen, heerscht er onder de arbeiders van de Kon. My. „de Schelde" te Missingen ernstige ontstem ming over de wijze waarop de beide directeuren dier maat schappij, de heeren Wesseling en van Tijen, weder zyn te ruggekeerd. Zij stellen zich op het standpunt, dat hiei'over op heldering dient te geschieden, waax*uit duidelijk blykt öf dat beide directeuren onschuldig zyn geschorst óf dat op on juiste wijze in de procedure is ingegrepen. Deze ontstemming vulde een groep arbeiders demonstreeren door Zaterdag jl. een protest staking van één uur te doen plaats hebben. Het optreden van de besturen der samen werkende metaalbewerkersbon den heeft deze proteststaking echter weten te voorkomen, waarbij de toezegging werd gedaan, dat de organisaties de betreffende instanties op de hoogte zullen stellen met de heerschende meening der ar beiders en getracht zal wor den dat de zoozeer gewensch- Door de bewoners van eeni ge straten zooals Duvven- drechtstraat en Steenhuis- straat (gedeeltelijk) welke wa ren drooggevallen, werd Za terdag hard gewerkt om de huizen dicht te maken en de modder, welke in sommige wo ningen eenige decimeters hoog ligt, te verwijderen. Ook gisteren kwamen velen naar het watergebied een kijk je nemen. Over de Badhuis straat naar de Leeuwentrap gingen honderden wandelaars, een wandeling maken. Al gemeen komt men hier echter onder den indruk van de ver woesting door het oorlogsge weld en de vernieling, welke door het water aan het fraaie villapark is aangericht; te opheldering zal worden ge geven, waardoor de rust zal wederkeeren. In December zal te Mid delburg een schilderijenten toonstelling van oude mees ters, uit rrjksbezit, worden ge organiseerd, welke tentoon stelling den naam „behouden schoonheid" zal dragen. Te Middelburg zijn ruim 1400 kinderboeken aangeko men, welke de Wassenaarsche jeugd bijeen heeft gebracht voor de kinderen van Walche ren. Op 7 Nov. zal op een by- eenkomst van de stichting „Nieuw Walcheren", ir. J. W. Alberda, lid van den Raad van State en oud-minister van Wa terstaat, te Middelburg spre ken. Ook zal de film van Man- nus Franken over de ramp van Walcheren vertoond wor den. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van den heer G. van Nederveen als brand meester bij de Middelburgsche brandweer, werd Vrijdag jl. een receptie gehouden, waarbij van vele zijden van groote" belang stelling voor dit bijzondere ju bileum werd blijk gegeven. Ón der de aanwezigen bevonden zich o.m. het college van B. en W. met den gemeentesecre taris; de heer J. Mohrmann. voorz. van den Ned. Bond van Brandweercommandanten, commandanten en deputaties van de brandweer uit Vlis singen, Goes en Souburg, de heer I. Z. B. van Verre, de commandant van de Abdij- brandweer. Daar de heen van Neder veen op dezen dag tevens af scheid van de brandweer nam, was het een aardige gedachte al het brandweemiateriaal nog een keer voor hem te laten voorby trekken. In de zaal was voorts een kleine, maar zeer interessante tentoonstel ling op brandweergebied inge richt, die met documenten, fo to's en oude voorwerpen, vele herinneringen bij de talrijke bezoekers moet hebben opge wekt. Met ingang van 1 Nov, is benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. school te Koudekcrke mej. Swart te Nijmegen. Uitslagen Solistenconcours. Zaterdag jl. liad Ie Middelburg on der groote belangstelling het solisten- concours plaats, uitgeschreven door de muziekvcrecniging .Excelsior" te Middelburg, ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum. Ruiin 100 deelnemers, afkomstig uit Nrd-Brabant- en Zeeland, namen gedurende den ochtend, middag en avond aan het concours deel- Het was reeds over middernacht, toen dc voor zitter de laatste uitslagen onder nog steeds zeer groote belangstelling be kend maakte. In zijn slultingswoord dankte de spr. o-m. den heer J. J. Caro te Middelburg, die de jury voor den wedstrijd vormde en den heer P de Rooy, den concourspianist. Hier na sprak mr. A. J. van der Weel, burgemeester van -Middelburg en com plimenteerde in warme bewoordim-.en de jnblleerende vereeniging. Tijdens de toespraak werd aan den heer P. A. v. d. Waile te Schoondljke, als winnaar van liet hoogste aantal pun ten, de plaquette van het gemeente bestuur aangeboden. De uitslagen van'het concours zijn als volgt Eerste prijzen 3e afd. solisten R. A. Visser, bas ml b, Middelburg, met 69 p., ontving bovendien een medaille. Beste prestatie 3e afd. A. Melis, trombone, Koudekerke, 65 p-: W. Wolse, bugel. Kortgene, G4 p.; J. Welleman, althoom» Kortgene, 51 p., pr. jongste deelnemer (II jaar oud). Eerste prijzen 2e afdSolistenMej. Saartje Faas. sax. sopr, Biervliet, 77 p., met medaille voor beste presta tie 2e aid-; Wim Laros, cor. .cni b. Roosendaal, 72 p met prijs beste hoornblazer 3e en 2e afd.; P Jansen, piston," Vlissingen, 66 p.; B. F. Jen sen, trombone, Vlissingen. OS p.; W. Treffes, tuba. Rilland, 64 p. Eerste prijzen Ie afdSolisten*. C. I Mcliefste. tuba, Nieuwland. 75 p. met medaille beste prestatie le afd J. 1. de Hullu, piston, Groede. 74 p., met medaille; P. J. Scheffers, piston, Wemeldinge, 74 p., met extra prijs beste koperblazer le afd.; C. Joos- sc, corhoorn. Middelburg. 72 p., met lof; R. Goedhart, bariton, Arnemui- den. 65 p.; P Wisse, sax-soor., Oost- kapelle, 64 p., extra pr. beste hout blazer 3e, 2e eu le afd.P. v. d. Welle, trombone, Domburg, 64 p. Eerste prijzen le afdDuellen P. J. Scheffer, piston en h de Rijke, tuba, Wemeldinge. 69 p., medailles beste duet; A. Blok, bugel en J. Polderman, tuba. Rilland, 64 p. Eerste prijzen Afd. uitmuntendheid Solisten W. C. Kempe, piston, Wil- helminadorp, 77 p„ medaille beste prestatie afd. uitmuntend; Jac. Ros- sand. trombone, Oostburg, 75 p ex tra pr. beste koperblazer afd. uit- ihuntendh. en eere-afd-A. Wage. iu_ tn, Zuidzande, 73 p., m. J. J. Avot, trombone, Groede, 72 p., met lof; D, Goedhart, sax.-sopr., Arnemulden. 6S p., extra pr beste saxophonist afd.'uitmuntend en eere-afd.; C. Kor- zuise, sax-alt-, Colijnsplaat, US p., extra pr.mevr Laroes-Metson. id.; D. A. Duininck, piston. Groede. 67 p.; Jo Christiaansen, trombone, Kou dekerke, 66 p.; L. Cornelisse. bugel, Middelburg, 66 n. Eerte prijs Afd. Uitmuntendheid Du etten: J. heroes, sax-sopr en A. i.. van Wallenburg, sax.-sopr., Middel burg, 64 p. Eerste prijs Afd. Uitmuntendheid Kwintetten: J. J Laroes, sax.-sopr-, A. L. v. Wallenburg, sax.-sopr., !- hammers, sax—alt, C. Hendriks, sax - tenor, C. Niesthoven, sax-bar-, M d. delburg, 75 p., met medailles. Eerste prijzen Eere afd. Solisten: beste kwartet of kwintet: P. A. v. d. Walle. clarinet, Schoondljke, ff' p., met lof; W. Versprille, clarinet, Schoondljke, 73 p., medaille bc:;;c prestatie en eere-afd-; C- M Si' k- man, trompet, Wissenkerke, '57 p extra medaille; A. J. Joossc, .stA-uil- trombone in Ut, Middelburg, 64 p- De vereen--prijs, een zityereii me daille, ontving ,.0-K.K." te Scl'o>, >- dijkc, na loting met „E.M.M-" tc Groede e Distributiekring" Middel burg maakt bekend, dat de uit reiking van bonkaarten 12e periode en leder- en textiel- kaarten te Arnemulden ei [Nw. en St. Jocsland als volgt zal geschieden: Araemui deiN Dinsdag 23 Oct. van 912 u. wijk A en 13.30 16.30 u. wijk B. Woensdag 24 Oct. van 912 u. wijk C er 13.30—16.30 u. wijk D. E. Za terdag 27 Oct. van 911 u. na. uitreiking. Nw.. en St Joosland; Dins dag 23 Oct. 9/30—12 en 13.30— 16 u. lett. A t.m. M. Woensdag' 24 Oct. 9.30—12 en 13.30—16 u. lett. N t.m. Z. Zaterdag 27 Oct. 9.3012 u. na-uitreiking. Medegebracht moeten wor den de tweede Distributiestam. kaart met inlegvel. Zelfverzor. gers ontvangen een persoonlij ke oproep. De distributiedienst kring Vlissingen maakt bekend, dat de voortgezette uitreiking van de geallieerde textielgoederen derstaand schema: Dinsdag 23 October 1945 let- zal plaats hebben volgexxs ou ters L. M. en N. Woensdag 24 October 1945 letters O, P, Q, R, benevens de letter W. Volgende letters zullen weer tijdig worden gepubliceerd. VERSTREKKING VAN GEALLIEERDE TEXTIEL GOEDEREN. In aansluiting op de publi catie van Vrijdag 19 October jl„ maken B. en W. van Vlis singen in overleg met het Dis- ti-ictsbureau Verzorgixig Oor logsslachtoffers bekend, dat zij, die de toegewezen goede ren beslist niet contant of gi raal («jw.z. zij, die over geen voldoende tegoed op een bank of spaarbank beschikken) kun nen betalen, zich op dc volgen- do dagen met hun vergunnin- fen op het Gem. Bureau voor oc. zaken, Hendrikstraat 12, kunnen vervoegen: Dinsdag 23 Oct., des avonds van 79.30 uur: letters A en B t.m. Be; Woensdag 24 Oct.. des avonds van 79.30 uur: letters Bi t.m. Bij; Donderdag 25 Oct., des avonds van 79.30 uur: letters C, D, E, F en G; Vrijdag 26 Oct., des avonds van 79.30 uur: letter H; Zaterdagmiddag 27 Oct.. des middags van 25.30 uur: let ters I, J, K. De volgende letters zullen nader worden gepubliceerd. Indien een gerepatrieerde in wonend is by zijn ouders, dient het hoofd van het gezin zich met alle vergunningen, dus zoowel die van hemzelf als die van den gerepatrieerde op het Gem. Bureau voor Soc. Zaken te vervoegen. De onderstaande bescheiden medebrengen: Persoonsbewijs (zen), geldkaart(en), repatri- eeringskaart(en), bewijs dat geld aan de grens is ingele verd. B. en W. van Vlissingen ma ken bekend, dat het spreekuur van den controleerend genees heer, op het Gem. Bureau voor Soc. Zaken, Hendrikstraat 12, waarop men voorrangsbewij- zen kan aanvragen, inplaats van Dinsdag, 23 Oct. a.s. ge houden wordt op Donderdag, 25 Oct. g.s. en inplaats van Dinsdag, 30 Oct. a.s. op Don derdag, 1 Nov, a.s, steeds van 1415 uur. Daarna weer geregeld Dins dags van 14:15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1