Provinciale Zeeuwsche Courant Rusland grijpt in in Hongaarsche verkiezingen. Zaterdag 20 October 1945 Rast in Batavia, toenemende spanning in Midden Java Het Veersche gat is geblokkeerd UIT DE PROVINCIE HET WERELDGEBEUREN Communistische winst in Europa valt tegen Aartsbisschop premier in Griekenland Radio Moskou wil opstand in Spanje Zoozeer heeft gedurende deze geheele week het Neder- landsche nieuws op den voor grond gestaan, dat het inter nationale nieuws in de nog altijd kleine bladen nauwe lijks plaats kon vinden. Indië domineerde en het was schok kend nieuws, dat ons uit dit overzeesche rijksdeel bereikte. Gelukkig zijn de berichten de laatste dagen minder veront rustend. Hopenlijk beteekent dit, dat rust en orde begin nen terug te keeren. De regeerings verklaring heeft intusschen klaar doen uitkomen, dat de regeering voet bp stuk houdt en niet met Soekarno wil onderhan delen, maar tevens, dat het oude koloniale bewind niet terugkomt. Er zal hervormd worden. Ook heeft de regee ring geen bezwaar tegen den naam Indonesië. Belangrijk was ook, wat me degedeeld werd over het af treden van den gouverneur- generaal. Niet over het doel, dat men voor oogen heeft, be stond verschil van inzicht, maar over den weg om het te bereiken. De Landvoogd wil eerst orde en gezag herstel len en niet tegelijk reeds on derhandelen met de gematig de nationalisten en wil ook niet op de Rijksconferentie vooruitloopen. De regeering meent, dat men ook thans on derhandelen kan, zonder ge zag prijs te geven. En dit laatste is juist. Met machts vertoon alleen komen we er niet, wel met zedelijke kracht. Met dat al blijft het heen gaan van een zoo verdienste lijk man als jhr. van Starken- borch hoogst betreurenswaar dig. In het buitenland hebben deze week geen groote din gen plaats gevonden. De Fran- sche verrader Laval nam ver gif en kreeg den kogel. Ra dio Moskou drong aan op een opstand in Spanje, in Portu gal dreigt een ernstige crisis, omdat de oppositie den tijd van voorbereiding voor de ko mende verkiezingen te kort acht en Griekenland heeft een nieuwe regeering gekregen onder minister-presidentschap van aartsbisschop Damaski- nos, den regent, die er niet in slaagde een anderen pre mier te vinden. In Argentinië schrijdt de overgang van een autocratische naar een demo cratisch bewind verder voort en in Europa blyft verder in de allereerste plaats Sovjet- Rusland om aandacht vragen. De Russen gaan voort met in Oost, Midden en Zuid-Oost Europa hun invloed te ver sterken. Zij zijn nu eenmaal de machtigste staat op het continent en zij zullen probee- ren om van deze situatie par ty te trekken. Dit blijkt opnieuw uit het feit, dat generaal Worosjilov, bekend uit de groote veldsla gen aan het Oostelijk front, zich gemengd heeft in de ver kiezingen in Hongarije. In Boedapest is op 8 October voorgestemd. De communisten en de socialisten gingen daar samen en behaalden tegen de verwachting in slechts 42 van de stemmen. De socialis ten wezen daarna verdere sa menwerking af. Dit feit is voor Worosjilov aanleiding ge weest om aan de politieke partijen opdracht te geven met een gemeenschappelijke lijst uit te komen, met andere woorden: communisten en so cialisten worden tot samen werking gedwongen! Is dit democratisch? Het lijkt er natuurlijk niet op. Maar het ingrijpen is ver klaarbaar. Immers: bij alle verkiezin gen, die na de staking der vijandelijkheden werden gehou den in Europa, viel de com munistische winst tegen. Bij de kantonale verkiezingen in Frankrijk behaalden de com munisten wel een aanzienlijk, maar geen sensationeel voor deel. In Noorwegen werd ook linksche winst geboekt, maar het leeuwenaandeel ging naai de socialisten. De communis ten hadden voor den oorlog geen zetels, nu 7 in een par ement van 150. In Boedapest hoopte men op tweederde van de zetels voor socialisten en communisten Er werd slechts 42 der stemmen verworven. In Engeland behaalden des tijds de aanhangers van Sta lin ook al geen dikke buit en in Oostenrijk, waar de ver kiezingen worden voorbereid, schijnen volgens de jongste berichten de vooruitzichten ook al niet daverend te zyn. Wat blijkt Hieruit? Dat de ommezwaai naar links in Europa, die algemeen verwacht werd, er inderdaad wel is, dus dat we naar meer democratische verhoudingen toegaan, maar dat de over- heerschende positie, waarop de communisten hoopten en die waarvoor anderen vrees den, niet door hen bereikt wordt. Nog niet. Een onverstandige politiek der regeeringen kan echter ernstige gevolgen hebben. Een vooruitstrevend, democra tisch bewind is geboden. GEEN CONFERENTIE DER BIG THREE President Truman heeft Donderdag op een persconfe rentie verklaard, dat er geen nieuwe bijeenkomst van de Groote Drie zal plaats vinden om de moeilijkheden van den ministerraad te Londen op te lossen. Truman heeft alleen een brief van Stalin ontvan gen die een antwoord was op een brief die een tijd geleden werd verzonden. Truman verklaarde verder, dat hy aan Attlee een ver zoek had gedaan voor toela ting van 100.000 joden in Pa lestina. Attlee kon echter niet ac- coord gaan met dit aantal. Nieuws in een notedop. Volgens de „Gazet van Antwerpen" wordt er in Bel gië een comité opgericht, dat actie zal voeren tegen de uit voering van doodvonnissen. Tot alle intellectueelen er kunstenaars is een oproep ge richt om deze actie te steunen. Onder de 40.000 stakers in feheel Engeland, viel Donder- ag nog geen teeken te be speuren dat zy hun werk zou den hervatten. 4000 soldaten werken thans in de haven. Het Internationaal Mili tair Tribunaal heeft Donder, dagochtend te Berlijn zijn openingsbijeenkomst gehouden. Het tribunaal zal de ten laste- legging tegen de 24 vooraan staande nazi's ontvangen er verdaagde na 50 min. bijeen te zijn geweest zyn zitting, om binnen 30 dagen te Neurenberg wederom bijeen te komen. Volgens radio Helsinki heeft maarschalk Mannerheim. de president van Finland, die aan een hartkwaal lijdt, een in zinking gehad. Zijn toestand geeft reden tot bezorgdheid. Radio Vaticaan heeft den tekst verspreid van een brief, dien de Joego Slav, bisschop pen hebben gericht tot maar schalk Tito, waarin zij hem be. schuldigen van een stelselmati. ge vervolging der R.K kerk. Radio Moskou meldt, dat de Hongaarsche regeering allen werkgevers heeft gelast, de loonen van alle werknemers te verdubbelen. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. fr. p. p. 3.45. Adv pr. 12 ct. p. mtn.. min. p. adv. 2Bur. Vliss tel. 10. M'burg tel. 2077, 2924. Goes tel. 2475. Hoofdred G. Balllntijn (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp}. Uitgever F. B. den Boer, Middelbars. 188e Jaargang Nummer 163 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., VUeslngen De groote beschuldiging tegen voornaamste oorlogsmisdadigers Ons land ook genoemd Donderdagavond is gelijktij dig te Londen, Washington, Moskou, Parys en Berlyn de acte van beschuldiging tegen de 24 voornaamste Duitsehe oor logsmisdadigers gepubliceerd. Het 30.000 woorden tellende document bevat een bloemle zing van de vele misdaden. Mil- lioenen menschen. hebben zy ge. dood en gepynigd om hun doel te verwezenlijken. Bovenaan de lyst staat-1 Go ring. Hierna volgen o.a.: Hess, Von Itibbentrop, Robert Ley, Keitel, Rosenberg, Frank, Friek, Schacht, Dönitz, Raeder, Bal- dur von Schirac.h, Sauckel, Jodl, Borman, Von Papen. Seyss-Inquart, Speer, Von Neurath Streicher en Fritsche. Voorts worden eenige organen beschuldigd: o.a, de rijksregee. ring, het corps diplomatique, de partijleiders, S.S. en S.D., Gestapo, S.A., Gen. Staf en op perbevel Duitsehe weermacht. Ook ons land wordt meerdere malen in het document ge noemd. De aanval op ons land in 1940 was lang van te voren, beraamd, in Vught en Amers foort vonden vele moorden en martelingen plaats, by de over. plaatsing van het kamp Vught werden 400 personen gefusil leerd, gijzelaars werden neerge schoten, veel werd gestolen en uitgebreide vernieligen werden aangericht. De beschuldiging tegen Seyss Inquart De acte van beschuldiging tegen Seyss-ïnquart is thans gereed. Seyss-Inquart is van 19321945 lid geweest van de N.S.D.A.P. Uit lioofde van dit lidmaatschap heeft hy in Oostenrijk, Polen en Nederland verschillende functies bekleed en deze op zoodanige wijze ge bruikt, dat hij de in bezit ne ming van Oostenrijk en de versterking van het toezicht door de samenwerkende natio- naal-socialisten op dat land heeft bevorderd. Hij machtigde lieden tot en nam zelf deel aar oorlogsmisdaden. Voorts nam hy deel aan misdaden begaan t.a.v. personen en eigendom men. KORTE PREDIKATIE LUX VINCIT Bij een bezoek aan de hoofd stad van onze ■provincie valt 't vreemdelingen altijd weer op, dat zoo veel Middelburgscne huizen namen dragen. Hier spreekt een stuk geschiedenis. En ic ie langs de binnen- wegen v>an ons mooie Holland- sche landschap fietst, houdt zich willekeurig ook bezig met dergelijke opschriften. Mij trof onlangs deze naam: Lux vindt Het licht overwint Die naam luid 5 jaar lang op dit huis gestaan als een on. uitwischbare profetie. Daar om heen dook alles onder in een allerakeligst donker, maar deze geloofsuitspraak hield haar waarde en bleef een bron van volharding, wilskracht, taai verzetHet licht zal len. Die naam prijkt er nu als zegevierend parool boven alle onevenwichtige verwarring van menschen en volkeren. Ontel bare troebelen vragen hoofd brekens van verantwoordelijke leiders. En deze kunnen alleen hun werk doen, als zij persoon, lijk en gemeenschappelijk ge- looveti: Het Ucht zal door. breken. Is er dan licht in de wereld Gelukkig wel. In de kamer, waar ik als jongen catechisatie kreeg, hing een tegel rn et de tooorden. Komt Gods licht, 't duister zwicht. Gods licht is er. Jezus is het Licht der wereld. Bij hem, rondom Hem, m het geloof in Hem is er altijd licht. Dat zien wij nu nog niet al. tijd. Dat is onze schuld. Maar wie werkelijk worstelt om in de kracht van den Heer, die 's werelds lichten heeft onder zijn gebied, eigen bedroevende duisternis ie doorbreken, zal in den heerlijken lichtkring rondom t kruis van Golgotha in een zekere, eeuwige toekomst van louder licht leeren ge- looven. W. 11. B. Ook Indonesiërs tot overleg bereid BOTSINGEN TUSSCHEN JAPANNERS EN INDONESIËRS. In Batavia is het thans kalm, nu de Japanners niet meer deelnemen aan de pa trouilles in de stad. Japan ners worden thans gebruikt voor het lossen van Neder- landsche schepen te Batavia. Uit Singapore zijn een 1000- tal Nederlandsche krijgsge vangenen in Batavia aange komen, die meehelpen by de bewaking. Britsche troepen staan op punt Semarang op Midden- Java te bezetten. Volgens Robert Kiek is de toestand op MiddenJava slech ter geworden. Nationalisten hebben daar de bewaking van de kampen van de Japan ners overgenomen. Er komen ook steeds meer berichten over botsingen tusschen de Japanners en Indonesiërs bin nen. Vrijdag zouden troepen uit Malakka scheep gaan naar Java. Ook staan daar troepen rereed voor een landing op Sumatra. De centrale nationale verga dering van de nationalisten is te Batavia bijeen geweest en heeft enkele resoluties aan genomen. Verzocht wordt de geallieerde troepen zoo spoe dig mogelyk terug te trek ken, voorts erkenning van de Indonesische republiek en toe lating van vertegenwoordi gers op de conferentie van de Ver. Volken te San Fran cisco. De vergadering heeft for meel alle wetgevende bevoegd heden van den president over genomen. De Indonesische minister van voorlichting heeft voor Radio Bandoeng beloofd alle eigendommen van vreemdelin- Opstandelingen moeten buigen. De minister van over zeesche gebiedsdeelen, min. jLogeman, verklaar- de Donderdag bij de - debatten over de regee- ringsverklaring over Ne- derl. Indië, die in de 2e Kamer werden ge houden, o.a. dat de op- jj. standelingen in Ned. Indië het hoofd zullen moeten baigen voor het wettig gezag. Geweld zal hierby zoo lang mo gelijk worden vermeden, doch niet tot iederen nrys. gen te respecteeren. Hy bood aan een gemeenschappelijk comité te vormen met verte genwoordigers van de gealli eerde strydkrachten, dat zich bezig zal houden met het'tij delijk beheer van de vreemde eigendommen, die den Japan ners zijn ontnomen. De Indonesische radiozen der van Bandoeng meldde Donderdag: De Indonesiërs zouden de Nederlanders gaar ne willen ontvangen in hun midden en met hen samen werken, maar zij verzetten zich ten sterkste tegen Ne derlandsche overheersching, en zijn vastbesloten hun onaf hankelijkheid te handhaven en te verdedigen, tegen eiken agressor. Naar aanleiding van een manifest, uitgegeven door anti-imperialistisch co mité, waarbij o.a. een Indo nesische strydcomité is aange sloten, wijst Perhimpoenan Indonesia erop, dat zij met geen van deze comité's verbinding staat. A.R. en C.H. Het Moderamen van het Centrale convent van de A.R.- partjj en het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie hebben be sprekingen gevoerd om te ko men tot een fusie van beide partijen. Daarbij is gebleken dat een fusie onmiddellijk nog niet mogelijk is. Teneinde aan te sturen op een grootere mate van federatieve samenwerking tusschen de Chr. Prot. partij en, hoopt men een gezamenlijk urgentiei-programma te kunnen opstellen. Voor de lagere bestuursor. ganen als gemeenteraden wordt geadviseerd als één frac tie op te treden of zoo nauw mogelijk contact te houden. Vliegtuigen voor Nederland. Het Amerik. Milit. Air Com mand heeft een 15-tal 4 mo- torige Douglas toestellen ter beschikking van Nederland gesteld. De eerste toestellen zijn reeds op Schiphol aange komen. Naar wij vernemen heeft ds. J W. Smitt te Vecre zich ont trokken aan 't verband der Ge. ref. kerken en heeft hij zich ge voegd bij de vrijgemaakte Ge- ref. kerk. Ds. Smitt was reeds door de classis Middelburg ge schorst. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Alphen a. d. Rrjn W. Baarj te Tholen. Geref. gemeenten. Beroepen te Gouda J. v. d. Berg te Krabbendyke. Na 20 October geen f100 meer Het ministerie van financi ën vestigt er de aandacht op dat de regeling volgens welke het afhalen van 100 aan con tanten op de geldkaart. even tueel met aanvulling uit ander tegoed, na Zaterdag 20 Oct. niet meer mogelijk zal zijn, al leen geldt voor de kantoren der posterijen. Zij die bij ande re instellingen oud papiergeld op de kaart inleverden, zullen daar tot nader order, ook nü 20 Oct. nog de bedoelde 10C kunnen afhalen, al zal aan vulling tot 100 uit te goed bij de rijkspostspaarbank of den postcheque en girodienst, dan niet meer mogelijk zijn. KERKNIEUWS PREDIKBEURTEN Ned. Herv. kerk: Amemui. den: 2 ds. Waardenburg; 10 6 dhr. v. Teilingen; Me- liskerke: 10 en 2.30 preek- lezen; Valkenisse: 10 en 7 (H. Av.), ds. Brandenburg; Big- gekerke: 2 (H.Av.) ds. Bran denburg; Zoutelande: 9.30 ds. Oosthoek, 7 ds. Korevaar; Oostkapelle: 10 en 7 (Duin beek) 2 dhr. Geursen; Sou burg: 10 ds. Spijkerboer, 11.30 kinderdienst; Serooskerke: 2 Visser; Vrouwenpolder: 3 ds. Breukelman; Klevers- kerke; 10 (H.A.) dr. Beeken kamp. Geref. kerk: Arnemuiden: 10 en 2.30 cand. Alberts; Vlissingen: 9 en 2.30 (af scheid) ds. Smeenk. Chr. Geref. kerk: Middel burg: 10 en 3 ds. Tolsma; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Geels, Do. 7.30 prof Wisse (trjdr.); Evang. Luth. kerk: Middel burg: 10 ds. Nolte (gezins- óienst); Vlissingen: 10 da. de Boer. Vrygem. Geref. kerk: Middel burg: 2.30 en 6.30 ds. Franke. Geref. berk (H.V.): Middel burg: 10 ds. Venemans. Doopsgez. gem.: Middelburg: 10.15 mej. dr. Bakker; Vlis singen: 10 da. de Boer. Geref. gem.ï Arnemuiden: 9.30, 2 en 6 leesd., Middelburg 9 30, 2 en 6 leesd.; Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Leger des Heils: Middel burg: 10 en 7.30 maj. Kooi- stra, 4 openl. samenk. Dam; Vlissingen: 9.30 en 7 Kdt. kap. Gerstel. Herst. Apost. gem.: Vlissin gen: 10 en 4.30 ds. de Vries. Donderdagmiddag 13.40 uur het groote oogenblik KNAP WATERSTAATSWERK De textielbonnen Het C.D.K. vestigt er de aan. dacht op dat het koopen er verkoopen van textielgoederen op bonnen der textielkaart niet geoorloofd is zoolang deze bonnen nog niet door middel van een perspublicatie geldig zjjn verklaard. Tegen hen die zich hieraan niet houden, zul len strenge maatregelen ge nomen worden. Vliegdienst op Twente Woensdag is de derde regee- ringsvliegdienst, nl. op En schede geopend. Na 5 jaren i£ Twente thans weer burger luchthaven geworden. Het postverkeer van Oost naar West zal hierdoor versneld worden. De post voor het Zui den gaat ook mee en wordt te Amsterdam overgeladen in het vliegtuig dat de lijn Amster dam-Eindhoven-Maastricht vliegt. De poging om het gat in den dijk by Veere te blokkee- ren Is Donderdag ondernomen en met volledig succes be kroond. Precies op het voorgenomen tijdstip lagen de belde be tonnen schepen, die uit Lem mer en Terschelling voor dit doel waren aangevoerd, en in het gat tot zinken zouden worden gebracht, op de goede plaats en om 13.40 klonken twee luide explosies: De spring ladingen in beide schepen ontploften, zwarte wolken stegen op en verduisterden den hemel, brokstukken hout vlogen door de luchï en toen de rook was opgetrok ken, lagen de twee schepen op den bodem, was het enkele seconden tevoren nog ruim 80 meter breede gat verdwenen. Slechts door enkele kleine openingen spoelde het water. Het was een indrukwek kend schouwspel. Een kalme zee, bijna geen wind, grijze wolkenhemel. Op den nog doorbroken nieuwen dijk de weinigen, die tevoren op de hoogte waren van hetgeen er ging gebeuren. Op het water een en al bedrijvig heid. Des morgens is men bezig geweest om de twee schepen voor het gat te sleepen. Een zware karwei toy den sterken stroom. En een werk, dat de precisie van een chronometer vereisehte! Om tien minuten over half twee zouden eb vloed bijna met elkaar evenwicht zyn. Geen halve minuut later mochten de blokkeeringsschepen hun juiste plaats bereiken. Ze waren er, precies op tijd. Mede dank zij de erva ring, die Waterstaat er Droogmaking Walcheren by den Nolledyk en Westkapelle reeds hebben opgedaan. Er werd gezwoegd, maar alles sloot als een bus. Toen klonken, vlak elkaar, twee explosies. Op 10 October 1944 klonken hier ook ontploffingen. Toen sloeg het oorverdoovend ge bulder der explodeerende bom men een gat ïn den dijk, dat reeds na korten tijd tot een breedte van ruim 1100 meter was uitgeschuurd door de kol kende watermassa's. Op 18 October 1945 werd de laatste opening, opnieuw met explo sies, geblokkeerd. Op zulk een moment schiet er even een brok in je keel. Boomen van kerels staan enkele seconden lang strak naar dat verdwenen gat te turen en vinden geen woor den om te spreken. Weer een stuk dichter bij een droog Walcheren, denken ze, maar ze zeggen het niet. En dan komt plotseling een lach op hun gezichten, ze draaien zich om, kijken elkaar aan, wen- schen elkander geluk. Het ging fijn, we hebben het hem netjes gelaptals het nu maar houdt als het ty komt! Ze zijn trotsch, die Water- staatsmenschen. En terecht. Dit is een bewonderenswaar dig stuk Waterstaatswerk! Even genieten ze van dit suc ces. Maar dan zijn op het water de geweldige grijpkranen reeds naar de gezonken vaartuigen gesleept en kleine, nydig-hij- gende sleepertjes hebben bak ken met keileem voor die kranen getrokken. De machi nes worden aangezet, de kraanarmen draaien,, de grij pers grijpen het leem uit de bakken en storten massa's te gelijk in de blokkeeringsvaar- tuigen. Want als die niet ver zwaard zouden worden en er door de eb een verschil in wa terhoogte ontstaat tusschen het verdronken land en de Schelde zouden ze onherroe pelijk door den stroom wor den weggesleurd. Ook dit werk verloopt naar wensch. Het Veersche gat is geblokkeerd. Nog een spanne tijds, dan is ook hier het gat gedicht. Hopelijk nog vóór het springtij van komenden Zondag. Nog staat achter den dijk het water op Walcherens bo dem. Maar in Veere waait de driekleur. Er is weer een mylpaal gepasseerd op den moeilijken weg, die voert naar een droog' Walcheren. Als het gat dicht is, zal er een opper vlakte van 13.500 H.A. kunnen worden drooggemaakt. Ver wacht dat de polder tegen 1 De cember nagenoeg geheel droog zal vallen. De voorbereidende werkzaamheden voor het afla ten van het water zijn in vollen gang! Het water vloeit weg! Naar wij vernemen is men gisteren, Vrijdagavond, begon nen met het loozen van het water uit het overstroomde ge bied ten Westen door het ka naal van Walcheren. Bij laag water heeft men Vrijdag het „afwateringssluisje" bij het Haventje van Meyer te Vlis singen en voorts de sluizen te Veere geopend. Op deze wjjze is dus een begin gemaakt met het afvoeren van het water uit, Walcheren. Men zal begrypen dat deze afwatering alleen bij laag water geschieden kan. NIEUWE KRAAN AANGEVOERD. Er is een nieuwe groote kraan aangevoerd voor de dijkwerken van Walcheren. De kraan is afkomstig uit de Wie- ringermeer en heeft de reis naar hier gemaakt via Am sterdam en IJmuiden. Van IJmuiden geschiedde het trans port buitengaats naar den Nolledijk, die het in verband met de werken te Veere eenige dagen zonder kraan heeft moe- ten stellen. Ten einde de baggermolen te laten passeeren, die den over laat in den kanaaldijk tusschen Middelburg en Veere verder zal uitdiepen, moest de Bailey- bridge over het kanaal te Veere worden opgevijzeld. Eén der uiteinden van de brug slipte hierbij en viel terug. Eén der dienstdoende werklie den werd aan het been gewond, een ander kwam er met een nat pak van af. De baggermolen is inmid dels bij het werk aangekomen en heeft de taak van de bull dozers thans overgenomen. Woensdagmiddag z$jn de nieuwe aanvoerbuizen van de waterleiding, welke op den Kreekrakdam werden g in gebruik genomen. Er is nu meer druk op de leiding geko men, terwijl ook in de hooger gelegen deelen der gemeenten op Z. Beveland en op bovenver diepingen een flinke hoeveel heid water door de kraan komt. Zuinigheid blijft echter vooralsnog geboden. Op 27 October wordt te Middelburg de Jeugdleeszaal der Z.V.U. geopend. Door het royale gebaar der „Bibl. voor de Jeugd" om de Z.V.U. haar geheele boeken bezit aan te bieden, kwam deze instelling in heb bezit van een kern van 500 goede kinderboeken. De Jeugd leeszaal bezit thans 700 boeken. Een lokaliteit, plaats biedend aan 35 40 kinderen, werd in de Openb. Leesz, en BibL gevonden. De Jeugdleeszaal stelt zich ten doel kinderen uit alle lagen der bevolking kennis te laten maken met goede jeugdliteratuur en hen, in den juisten zin van het woord, te leeren „lezen". De Jeugdleeszaal opent met een tentoonstelling „Het kinderboek". Meermalen werd ons reeds verzocht mede te deelen, of men van de centrale keuken te Middelburg gebruik kan maken gedurende slechts enkele dagen van de week. Naar ons thans is gebleken, is dit officieel niet toegestaan, doch, mede gelet op de moei lijke omstandigheden op het ge. bied van huisvesting alhier, is het veroorloofd om langs een omweg deze regeling toe te passen. Men kan daartoe voor één of meer leden van het ge zin een weekkaart koopen, die dan als niet-persoonlijk wordt beschouwd, zoodat men bv. op één kaart twee porties tegelijk kan verkrijgen, waardoor het mogelijk is het geheele gezin gedurende enkele dagen van de week van de keuken te doen gebruik maken. Donderdagavond hield de afd. Middelburg van de Com munistische partij in den Schouwburg een openbare vergadering, weike matig be zocht was. De eerste spr. M. v. d. Hoe^- ven wees er op, dat de over tuiging begint veld te winnen, dat er een grooter saamhoorig. heidsgevoel moet onstaan. De werkers willen een verandering en die is, volgen spr. aan het komen. Wanneer de solidariteit van de werkers groeit, is het met de markt van de reactie gedaan. Nu staat de reactie den wederopbouw in den weg. Spr. hekelde vervolgens op felle wijze de plannen om .000 collaborateurs vrij te maken. Inzake de vrijlating van de directeuren van de Schelde ^eide spr., dat er on dergronds is gewerkt. Mach tige groepen van het Neder landsche grootkapitaal hebben getracht deze heeren weer los te krijgen. Overste Slot, bot voor kort militair commissaris in Zeeland, gaf aan dezen aan drang geen gevolg. Dit kostte hem veel strijd. Nu is overste Slot nog geen 14 dagen ver dwenen, aldus spr., of er komt een telegram van gen.-maj. Kruis, die gelast dat deze col laborateurs moeten worden los- HOOGWATER VLISSINGEN. Zondag 1.27 en 13.37, resp. 2.47 en 2.35 m. -f N.A.P. Maandag 2.08 en 14.19, resp. 2.53 en 2.41 m. -f N.A.P. ZON EN MAAN. Zondag komt de zon te 7.15 op en gaat te 17.35 onder. Maandag te 7.16 en 17.32. De maan komt Zondag te 18.11 op en gaat te 7.05 onder. Maan dag te 18.36 en 8.34. (Zondag 6.12 VAL). gelaten. Spr. uitte hiertegen een fel protest. Vervolgens heeft de heer W. van Exter een rede gehouden. Spr. zeide o.m. dat de verte genwoordigers van de trusts en concerns nog 'n grooter in vloed op de regeering hebben. Spr. heeft uitvoerig deze in vloed, die het rechtsgevoel van het Nederlandsche volk heeft gekrenkt, besproken. Sprekend over de kwestie Indonesië, protesteerde spr. er tegen dat Soekarno als colla borateur wordt beschouwd, en hij waarschuwde er voor dat Indonesië niet in vrijheid zal kunnen leven, met Nederland, wanneer ons volk met geweld zou trachten te overwinnen. Tenslotte heeft spr. nog de kwestie van verkiezingen en de eenheid in de vakbeweging be sproken. De commissaris van politie te 3Iiddelburg maakt belang hebbenden er nogmaals op merkzaam op, dat het zonder schriftelijke vergunning ver boden is zich op te houden in het overstroomde en over stroomd geweest zijnde gebied der gemeente. Vergunningen worden zoo noodig verstrekt aan het bureau van politie al hier. Zij, die zonder vergunning worden aangetroffen, worden verwijderd en zullen worden geverbaliseerd. Men begrijpe goed, dat deze maatregel is getroffen juist in het belang dergenen, die in het bedoelde gebied woonachtig zyn en daar have en goed hebben. In de algemeene vergade ring van de afdeeling Walche ren der Nederl. Reisvereeni- ging welke Donderdag j.l. te Middelburg werd gehouden, is het afdeelingsbestuur als volgt gekozen: J. Ph. Koene, voorz.; mej. S. M. J. Pieters, secreta resse; M, J. Louws, penning meester, C. A. Minderhout en J. J. Worrell bestuursleden. Van heden tot en met vo!g- gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den ge- heelen Zondag te Vlissingen apotheek van Ockenburg St. Jacobsstraat en te Middelburg apotheek van de Garde ge opend. Donderdag Is op de hof stede „Welgelegen", van den heer Hubregtse, gelegen in het overstroomde gebied on der Gapinge (gem. Vrouwen polder) door onbekende oor zaak brand uitgebroken. Po gingen tot blusschen konden niet worden aangewend, om dat de boerdery practisch on bereikbaar was." De schuur brandde geheel af. Woensdagavond hield de C. P.N. in de zaal „Moggré" te Domburg een openbare bijeen komst, die door slechts 6 hoorders werd bijgewoond. Daar de heer W. Mans we gens ziekte niet kon optreden, werden de onderwerpen be handeld door den heer H. Gortzak uit Amsterdam. Spr. zeide als ondergrondsch wer ker tegen het Duitsehe ge weld, rechfc te hebben op den naam van goed Nederlander. Hij betoogde, dat het wapen der staking niet immoreel is. Hij besprak den communisti- schen kijk op de vraagstuk ken van wederopbouw, snelle verkiezingen, maatregelen ter gen het fascisme; critiseerdc de recente invrrjheidsstelling van collaborateurs en stond lang stil bij de gebeurtenissen in Indonesië. UITSPRAAK TRIBUNAAL Het Tribunaal te Goes deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen den 48-jarigen klein land. bouwer M. Verstelle uit Wol- phaartsdrjk die in 1940 sympa- thiseerend en in 1941 gewoon lid der N.S.B, werd. Hij werd veroordeeld .tot 4 jaar inter- neering met inbeslagname ver. mogen en verbod tot het be- kleeden van openbare ambten en ontzetting uit het actief ea passief kiesrecht Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Klaas, z. van A. Maljaars en M. C. Geschiere Jan Jozias, z. van A Adriaan- se en M. Joosse; Jan Jacobus An dries, z. van C. K. Franse en G. van Schrjndel. Ondertrouwd J. Weert, 24 j. en A C. Vader, 24 j.: L. A Jongepier, 27 j. en A. de Ruijter, 25 j.; C. M. Abraham- se, 25 j. en J. J. de Valk, 25 j.; A. J. Eiff, 47 j. en J. de Nooij- er, 37 j. Getrouwd P. J. A Versluijs, 45 j. en A M. Tilroe, 52 j.; A. Asscheman, 24 i. en T. de Rijke, 25 j. OverledenA. van der Vorst, 71 j., wedn. van Z. Sturm; P. Looise. 40 j.. geh met A P. Verhage. SPORT Aan spanning za! het in de laatste bekerontmoetingen Terneuzen—Vüs. singen, De ZeeuwenGoes en Ierse R-C-S. zeker niet ontbreken. G< es beeft zich reeds definitief geplaatst, doch wie de andere gelukkige zal zqn is moeilijk te voorspellen. Middel burg is reeds uitgeschakeld, getuige onderstaande ranglijst. In de andere afdeeling is E.M-M. kansloos doch do overigen hebben nog goede kans. Bij gelijk aantal punten beslist het doeU gemiddelde, terwijl, indien ook dit cc- lijk mocht zijn, het lot zal ceslissen. Goes Terneuzen Middelburg De Zeeuwen Vlissingen Sluiskil leisckc R.C.S. E-M.M 3 3 0 0 13—7 6 3 111 9II 3 4 112 9—8 3 3 0 2 1 4—6 2 5 l 0 2 3-6 2 3 2 1 11—10 4 2 1 1 87 2 2 1 1 6—7 2 3 1—2 S—9 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1