Provinciale Zeeuwsche Courant Radioverbinding met Indië hersteld. en NIEUWE BONNEN en film oan Walcheren ...nu UIT DE PROVINCIE Soekarno keurt oorlogsverklaring af. Geen nieuwe incidenten gemeld. Soekarno is, na afwezigheid van een week, Woensdag weer in Batavia teruggekeerd. Hg heeft een bespreking gehad met zijn kabinet over den hui- digen toestand. Donderdag zou een persconferentie gehouden worden, waarvoor ook gealli eerde oorlogscorrespondenten waren uitgenoodigd. Hier zou een belangrijke verklaring worden afgelegd. Radio Bandoeng heeft ver klaard, dat de regeering-Soe- karno in geen geval debet is aan, noch kan instemmen met de oorlogsverklaring van het Indonesische volksleger. Nieuwe ernstige incidenten worden niet gemeld. In Ba tavia is het rustig. De Brit ten hebben Bandoeng bezet. Radio Bandoeng zendt nu zeer gematigde redevoeringen uit. Pogingen worden aange wend om 5000 Nederlandsche krijgsgevangenen, die in Singa pore verblijven, te bewapenen en te oefenen voor den dienst op Java en in andere deelen van Ned. Indië. Moord en plundering, Over de kortelings gemelde botsingen te de Cock wordt verklaard, dat 15 Europeanen en Indo-Europeanen door de nationalisten zgn vermoord. De plunderingen hebben 4 dagen geduurd. In een woning wa ren de extremisten binnenge drongen en hadden zekeren heer de Bruyn en nog 6 an deren gedwongen met het ge zicht naar den muur te gaan staan. Hierna waren zg be gonnen hun slachtoffers te onthoofden. Nadat 3 personen op deze wgze vermoord wa ren, gingen zij op de vlucht. Andere berichten omtrent botsingen in de Cock melden den dood van een kind, ver scheidene zwaar gewonden en verschillende vrouwen licht gewond. Alle vrouwen worden nu naar Buitenzorg gebracht. Van geheel Java komen er berichten, dat de Indonesiërs het gezag van de Japanners over nemen. In Semarang zijn alle goederen, die voor de hulp verleening aan de gevangenen waren aangevoerd, gestolen. Vele ambtenaren der hulpver leening werden daar gevangen gezet en op Midden-Java ge schiedde dit met allen. De Indonesiërs verhinderen de voedselzendingen naar de kampen. Indië-problemen In he* Lagerhuis. De Engelsche minister-pre sident, Attlee, heeft Woensdag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland zijn troepen uit Ned. Indië zal terugtrekken, zoodra de omstandigheden dit toelaten. Hij wees erop, dat Engeland verplicht is Neder land te steunen bij het her stel van rust en orde en de redding van de geïnterneer den. De Brische regeering staat in nauw contact met de Nederlandsche. Nieuws In een notedop. Hr. Ms. „Van Kings ber gen" is Zondag van Rotterdam naar Ned. Indië vertrokken. De afgetreden gouver neur-generaal, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer zal zich Zaterdag a.s. naar Amerika begeven, om zich daar bij zijn vrouw te voe gen, die reeds in de omgeving van Baltimore bij haar familie vertoeft. De coördinatiecommissie van den geallieerden controle-raad heeft de confiscatie van de IG Farben industrie, gelast. IG Farben bestaat uit onge veer 300 fabrieken die over geheel Duitschland verspreid liggen. Het Noorsche hoogge rechtshof heeft het hooger be roep van Quisling tegen het doodvonnis verworpen. De ko ning zal beslissen of het dood vonnis zal worden voltrokken of niet. In België heeft premier van Acker de koningskwestie opnieuw in den Senaat ter sprake gebracht. Hij verklaar de, dat de jongste proclama tie van den koning onwaar heden bevatte en dat Leopold uit eigen beweging Hitler be. zocht. Op 4 December zal te Londen de eerste vergadering van de Vereenigde Volkeren worden gehouden. Na veel discussie heeft de Hongaarsche regeering be sloten de economische over eenkomst met Rusland te ra- tificeeren. -_ Volgens nog niet bevestigde berichten zou president Far- rell van Argentinië besloten hebben af te treden. De vice- president Peron is weer in vrijheid gesteld. De vakbe wegingen, die achter Peron staan, zouden Donderdag in staking gaan. De president van Por tugal, Carmona', heeft vrije verkiezingen geweigerd. De oppositie heeft nu besloten geen candidaten te stellen. Anthony Eden, de voorma lige minister van buit. zaken, vroeg, of Attlee wel wilde be denken, dat de moeilijkheden van de Nederlanders in deze gebieden voor een zeer groot deel veroorzaakt zijn door hun eigen gedrag als gealli eerden, doordat zg namelijk uit eigener beweging den oor log verklaard hebben aan de Japanneezen. Attlee antwoordde hierop „De Nederlandsche regeering heeft in dezen oorlog naast Engeland gestaan en zg heeft onvermgdelgk door de oor logsomstandigheden geleden". Er werd nog een regeerings- verklaring over Java afge legd, door Philips Noel Baker, minister van staat, die o.m. zeide: „De Engelsche regee ring erkent natuurlijk geen ander gezag dan dat van de Nederlandsche regeering in alle gebieden onder de souve- reiniteit van onze Nederland sche geallieerden". Geen zolen zonder bon. In verband met een in de pers circuleerend bericht als zouden schoenreparaties spoe dig bonvrg kunnen geschie den, in verband met zool- lederimport uit Zuid-Amerika, deelt men ons mede, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen zgn. De leder positie is nog steeds uiterst precair. Bg welingelichte in stanties is over het onderweg zijn van schepen, geladen met zoolleder uit Zuid-Amerika, niets bekend. MEER ELECTRICITEIT voor de WINTERMAANDEN. De vele moeilijkheden op het gebied van de kolenvoorziening vormen een beletsel om no§ in den loop van dit jaar tol een algeaneene verhooging van de gas- en electriciteitsrant- soenen voor particuliere ver bruikers over te gaan. Ten einde evenwel aan de ergste moeilijkheden tegemoet te komen heeft de minister van handel en nijverheid be sloten de gas- en electriciteits- r antaoen e erin garegeling 1945 in zooverre te wijzigen, dat het electrlciteitsrantsoen voor verlichting en huishoude lijk gebruik gedurende de win termaanden wordt verhoogd. Voor de 5e ea 6e periode be draagt die verhooging 8, resp. 12 kwh. en voor de le en 2e periode 12, resp. 8 kwh. per periode van ongeveer 60 dagen. AI naar gelang de 5e periode van Augustus, dan wel in September is ingegaan, be dragen de nieuwe rantsoenen, dus achtereenvolgens 20, 35, 38 en 27 kwh. of 26, 3$ 34 en 24 kwh. Tegelijkertijd zijn de kook- rantsoenen voor alleenwonende personen met ingang van 16 October verhoogd: voor gas van 17 m3 tot 28 m3 en voor electriciteit van 42.5 kwh. tot 70 kwh. per periode van on geveer 60 dagen. VRACHTAUTO REED OP TANKMIJN. Vier dooden en 12 gewonden. Dezer dagen kwam in Rand wijk (Betuwe) een vrachtauto met 16 arbeiders, werkzaam bij het puinruimen, bij het draaien op den rijksstraatweg op den berm terecht Op dit punt bleek een anti-tankmijn te liggen. Een gewéldige explosie volg de. De auto sprong in stukken uiteen, terwijl de inzittenden meters ver weg werden ge slingerd. Drie arbeiders werden op slag gedood. Een vierde overleed in een noodziekenhuis te Zetten, waarheen ook de 12 gewonden werden gebracht Verschillende hiervan verkee- ren in levensgevaar. WIJZIGING WINKELSLUITINGS- REGELING. Met ingang van 1 November wordt de bestaande regeling in zake de verplichte openstelling en sluiting van winkels in dien zin gewtjzigd, dat het geven van voorschriften voor de open. stelling is opgedragen aan de gemeenteraden. Er zal naar jestreefd worden, dat het deel van het publiek, dat in het ar beidsproces is ingeschakeld, de gelegenheid behoudt zooveel mogelijk in het middaguur en des Zaterdagsmiddags zijn in- koopen te doen. Behoudens afwijkende rege ling zullen de visch-, fruit- en bakkerswinkels op Zondag slechts gedurende ten hoogste vier uren en wel tusschen 8 en 18 uur in het tijdvak van 1 Oc tober tot 1 April en tusschen 8 en 19 uur van 1 April tot 1 Oct., voor het publiek gepend mogen zijn. Slijterijen en ta bakswinkels zullen voorts van 1 Nov. af op Zondag niet meer voor 't publiek geopend mogen zijn. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Te Londen worden bespre kingen gehouden tusschen den Franschen ambassadeur en ver. tegenwoordigers van het Brit- sche ministerie van buitenl. zaken over Frankrijks wen- schen ten aanzien van W|est- Duitschland. Abonn.-pr. 26 ot. p. w. 3.20 p. kw. II I (All. i IAJC Hoofdred G. BalllntUn (met red. fr. p. p. J 3.45. Adv pr. 12 ct. p. mm., VriluSD IH UCfODSr H4d medew. van dr. W. H. Beekenkamp), min. p. adv 2Bur VUsa tel. 10, «lljwuy IV VUIUMUI I» iv Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. M'burg tel. 2077. 2924. Goes tel. 2475. 18Se Jaargang Nummer 162 Druk fa. F. v. d. Velde Jr.. Vllaslngen Nieuwe ontmoeting BIG THREE? In Washington gelooft men dat binnenkort een nieuwe ontmoeting van de Big Three zal plaats vinden. De diplo matieke bedrijvigheid van de laatste dagen zou hierop wg- zan. Merkwaardige noodlanding te Eelde. Volgens mededeeling van „The 8th Hussar", het blad van het Cana- deesche regiment van dien naam, is dezer dag&n op het vliegveld Eelde een vliegtuig ge land van een bijzonder type met als inzittende... een Duitsch officier, in keurig uniform. De man werd voorloopig in ar rest gestelddoch bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de machi ne, een Arado 284, een propellerlooze nieuwe Duitsche machine was, die voor experimenteele doeleinden met vlieger en al, aan de R.AJP. was overgedragen. De piloot, opgestegen tn Stavan- g&r, was in de mist zijn escorte kw\jt geworden en had boven Apeldoorn motorpech gekregen. Hij zette koers naar Eelde, waar hij de machine be houden op den grond wist te zetten. Alle Bonkaarten 511. Gort: 744, 250 gram. Vermicelli: 745, 100 gram. Zout; 746, 200 gram. Cacaopoeder: 747, 100 gram. Jam: 748, 125 gram. Giedr. Zuidvruchten: 749, 100 gram. Bonkaarten 511 A, B, C. Peulvruchten» 727, 250 gram. Bonkaarten 511 B, C, D. Eieren: 780, 1 ei. Inlegvellen. Rijst: E 20, 250 gr. rijst, rijste bloem of kindermeel of 225 gram kinderbiscuits (3 rant soenen). Tabakskaart. Sigaretten- 02, 1 rantsoen im port-sigaretten. Melk, vleeech, aardappelen. Melk: A 774, B 774, 1% 1., C 774: 31/2 1.. D 774: 6 1. Vleeech: A, B, C, D 775, 100 gram vleesch. Aardappelen.: A, B, C, D 776, 1 kg., A, B, C 777: 2 kg., B 778. 1 kg. Toeslagkaarten. Vleesch M44A „vleesch", 100 gram. Aardappelen: M44 „aardappe. len" 1>4 kg. DEBAT OVER INDIË IN DE TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer is Woensdag het debat over de kwestie-Indië begonnen. Van Poll (R.K.) en Van Kempen (V.D.) schaarden zich volledig achter de regeering. Meyerink (A.R.) zeide een andere hou ding van de geallieerden ver wacht te hebben en drong aan op bekendmaking van de mili taire maatregelen door da re geering genomen. Roestan (communist) bepleitte spoedig concreten vorm te geven aan de verklaring van H. M. de Ko ningin en noemde in dit ver band de regeeringsverklaring teleurstellend. Volgens hem is het kabinet-Soekarno veel de mocratischer dan het Neder landsche. Verder pleitte deze spreker ook voor samenwer king. De heer Stokvis (S.D.A. P.) hoopte dat niet van de wa pens behoefde gebruik te wor den gemaakt. DR. A. H. COLIJN.t Naar het dagblad Trouw verneemt, is dr. A. H. Colijn, zoon van dr. H. Colijn, op 52- jarigen leeftijd in een kamp op Sumatra omgekomen. Dr. A. H. Colijn is bekend door zgn exploraties op Nieuw Guinea, waarover hg ook een belangwekkend boek heeft ge schreven. Hij was by het uit breken van den oorlog in dienst van de Bataafsche Petroleum Maatschappij en is waarschijn lijk als reserve-officier in Ja- pansche krijgsgevangenschap geraakt. Voor het Zuiden des lands. Voor de week van 21 tot en met 27 October 1945 Bovengenoemde bonnen kun. nen reeds op Vrijdag 19 Oct. a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 22 Oct. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltij den van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen A, B, C of D775 voor vleesch en A. B, of C777 voor aardappelen wor den ingeleverd. Zelf verzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributie- dienst te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk en aard appelen. De bonnen B, C en D 780 kunnen uitsluitend worden aan genomen door detaillisten, die tot dusverre bg den verkoop van eieren voor zieken zijn in geschakeld. Andere detaillisten mogen deze bonnen niet aanne men. In verband met de bevoor rading is het toegestaan, dat de bovengenoemde eierbonnen dagelijks bij den distributie- dienst worden ingeleverd ter verkrijging van een toewijzing. NIEUWE RANTSOEN- EN WISSELBONNEN. De directeur van het C.D. K, te Vught maakt bekend: Binnenkort zullen nieuwe rantsoen- en wisselbonnen voor voedings- en genotmid> delen in gebruik worden ge nomen. De nieuwe rantsoen bonnen zgn rood van kleur, terwijl de tekst in zwart, rood of blauw is gedrukt. De nieuwe wisselbonnen zijn in verschillende kleuren uitge voerd en dragen al3 tekst de aanduiding van het artikel, alsmede de hoeveelheid. In omloop worden gebracht wis selbonnen voor: 50 gram brood, 5 gr. boter enz., 25 gr. vleesch, 25 gr. kaas en liter melk. De thans in gebruik zijnde rantsoenbonnen voor bovenge noemde artikelen met den op druk 20-L-'45, zonder opdruk of met de letters B.N.G. in den ondergrond, blijven in het Zuiden nog t.m. 24 Nov. a.s. geldig. Na dien datum kan men van deze bonnen geen gebruik meer maken. BOERENLEIDER VEROORDEELD. De 46-jarige landbouwer A. Zandee te Woensdrecht, af komstig uit Kloetinge. tij dens de bezetting o.m. provin ciaal boerenleider in N. Bra bant, werd door het Tribunaal te Bergen op Zoom veroor deeld tot 5 jaar interneering met aftrek, ontzetting van actief en passief kiesrecht en van het recht tot het uitoefe nen van een openbare functie, verbeurdverklaring van goede ren tot 2000. ERGERLIJK De burgemeester van Ren esse heeft zich ge noodzaakt gezien be kend te maken, dat iede re verstandhouding met Duitsche krggsgevange. nen verboden is. Eén ingezetene moest deswege reeds geïnter neerd worden. I11 Haamstede werden om dezelfde reden twee personen geïnterneerd. 3 LITER PETROLEUM VOOR IEDEREEN. De directeur van het C.D. K. te Vught maakt bekend: Gedurende het tijdvak van 17 Oct. t.m. 20 Nov. a.s. zul len de bonnen A, B, C en D 781 van de bonkaarten 11e pe riode elk recht geven op het koopen van 3 liter petroleum. Het is in verband met de bevoorrading van den handel mogelijk, dat de petroleum niet onmiddellgk verkrggbaar zal zijn. Vóór-inlevering der bonnen mag evenwel niet plaats vinden. Voorts moet er rekening mede worden gehouden, dat het geenszins zeker is, dat na 20 November a.s. wederom spoedig een bon voor petro leum voor de geheele bevol king zal worden aangewezen. EIERINLEVERIN GSPLICHT Den pluimveehouders zal ook in het komende voorjaar nog een eierinleveringsplicht wor den opgelegd. Zeeuwsche Sprokkelingen Met den cineast J. de Haas naar de droogmaking. klinkt op den Nolledijk, die nu dicht is en breed en reeds afgedekt ten deele met een dikke laag zware basalt blokken, een zeer zacht ge ratel. Het wordt volkomen overstemd, overdaverd door het lawaai der groote graaf machines, die hun lange kraan- armen onvermoeibaar heen en weer zwaaien met telkens nieuwe ladingen klei in hun grijpbakken. Maar het is er, dit geratel en het wordt ge produceerd door een loopende filmcamera. Achter die camera staat, diep voorover gebogen, een man in een leeren jas en waterlaarzen en tuurt door den zoeker en de camera glijdt van Oost naar West, van West naar Oost en de gevoelige filmband neemt het beeld in zich op van den nieuwen Nolledijkeen wal met een basaltpantser, daar achter een nieuwe wal van zand en klei, tusschen die twee een breede goot met modderwater, dat uit een pijp leiding spuit. Het water vloeit weg, de modder blijft achter de Nolledgk groeit. En op den achtergrond, on der dreigend stapelende wol kengevaarten, overstraald door het zilverwitte, ijle licht van een Zeeuwsche herfstzon, VI is- singen. Van nabij zoo gebutst en gehavend, van verre zoo schoon. Soms klinkt datzelfde' ca- merageratel bij Rammekens. vanaf een sleepboot. Dan neemt de filmband de dramatiek op van den strijd, die daar ge voerd wordt om nog vóór December ook hier het dijkgat te dichten. Soms klinkt het bg Westkapelle en een paar uur later weer bij Veere. Het klonk er in Juli, in Augustus, in September, het klinkt er nu nog en zal er nog maanden klinkenEn dan zal er een film zijn ontstaan, ten slotte, van Walcherens droogmaking, die in binnen, en buitenland zal demonstreeren, dat Neder land ook nu iets groots ver- richten kan. ©e 'eze film wordt vervaardigd in opdracht van het College van Commissarissen voor den Wederopbouw en de maker er van is de bekende cineast J. de Haas, aan wiens films Stalen Knuisten, Groei, De Ballade van den Hoogen Hoed menige filmliefhebber nog wel herin neringen zal bewaren. De rolprent zal bestaan uit vier afzonderlijke gedeelten, die echter ook, tot één geheel samengevoegd, als avondvul lende film gedraaid kunnen worden. Het eerste deel beeldt de situatie uit. zooals die was direct na de bevrijding: het verdronken land van Walche ren, ten doode gewond. Het tweede deel toont den strijd te gen het water, dramatisch, aangrijpend, het eeuwige beeld van Zeelands worsteling tegen den erfvgand, de zee. Het derde deel draagt den titel: „De dijken groeien", het vierde deel heet: ..Luctor et Emergo" en zal de apotheose schilderen van het haast bovenmenschelijk zware werk, dat hier op Wal cheren door menschenhanden wordt verricht. De twee eerste gedeelten zijn gereed en in Denemarken en Zwitserland vertoond. De reactie in Denemarken is reeds bekend geworden. De vertoo ningen werden gegeven ter ge legenheid van een Holland- week en het publiek was ge schokt, ontroerd, gegrepen. We wisten wel, dat het erg was in Nederland, maar dat het zoo erg was Dat zeiden de Denen. En een paar dagen later vertrokken er schepen en treinen naar het Zuiden, met dingen, waar aan Holland en Zeeland behoefte hebben, nu. Wanneer deze eerste frag menten ook in Zeeland worden gedraaid Zoodra het bioscoopbedrijf weer normaal functionneert. e film echter groeit nog. En cameraman De Haas blijft, voorover gebogen, gespannen turen door zijn zoeker en de camera zoekt naar het essen- tieele van dit droogmakings- werk. Soms blijft haar blik hangen bij bezige handen, die zink- stukken vlechten, soms bij de geweldige gravers, die dijken opwerpen, soms bij de koken de branding, die vreet aan de wering, die pas is aangelegd. En soms glijdt haar oog over een lange reeks gebogen rug gen. De ruggen van mannen, die in een lange rij staan van de zee, over het droge ebbe- strand tot boven aan den dijk. In de zee ligt een berg basalt blokken en één voor één geven de mannen die blokken door aan elkander en één voor één worden die blokken tegen de dijkglooiïng aangelegd, om wel dra het geweld der November stormen te trotseeren. Het is zwaar werk, dat deze mannen verrichten. Maar als de camera zich verplaatst, de lens niet meer de ruggen af tast, maar de gelaten zoekt van deze mannen, dan richt de cameraman zich op, draait zich naar mij om en zegt Zie je da En ik zie het en het vervult me met trotsch Op die ge zichten staat een onverzette lijke wil te lezen, de wil om door te zetten, vol te houden dit monotone, zware werk, in het besef, dat dit werk een werk is voor Walcheren, voor Zeeland, voor Nederland, een werk waarvan nog na jaren met eere zal worden gewaagd. X. X. De baggerlieden werken door. De baggerlieden op Walche ren hebben het advies van de vertrouwenslieden om niet te staken, algemeen opgevolgd. Het werk heeft Donderdag normaal doorgang gevonden. In geheel Zeeland is dit be richt met groote instemming ontvangen. MEISJES GEVRAAGD. Het Centraal Bureau voor Documentatie te Den Haag stelt op het oogenblik een belang wekkende enquête op Walche ren in. Een op vele plaatsen in ons land aan den dag tredende tegenzin van de vrouwelijke jeugd van 16 tot 18 jaar om de handen uit de mouwen te ste ken, vraagt ook in Zeeland om aandacht en genoemd bureau doet nu een poging om na te gaan, welke oorzaken tot dit verschijnsel leiden. Niet alleen is er gebrek aan huishoudelijke hulp, evenzeer aan industrieele werkkrachten. Dit kan bedenkelijke gevolgen hebben, want een fabriek zon der personeel kan niet produ- ceeren en zou zich wellicht naar elders moeten verplaat sen. Daarom is deze enquête van beteekenis en mag men met be langstelling het resultaat tege moet zien. Fruit te duur verkocht. In verschillende plaatsen in Zeeland is door ambtenaren van de Prijzencontróle verbali- seerend opgetreden tegen per sonen, die appels en peren tegen te hooge prijzen ver kochten. Het fruit was dan meestal buiten de veiling om, en tegen te hooge prgzen. rechtstreeks bij den teler ge kocht. Er werden zelfs gevallen geconstateerd waarbij 0.32 per kg. te veel werd gevraagd. Bij nadere contróle bleek bo vendien nog dikwijls dat fruit- verkoopers niet eens in het bezit waren van een klein handelaars-erkenning. Zij wa ren dus dubbel in overtreding. Er moet 'n goede prrjzendisci. pline komen en 'n economische orde. Daarom ziet „de Prijzen- contröle" zeer scherp toe. DIRECTEUR LOODSWEZEN VLISSINGEN. Bij K.B. van 6 Sept. is met ingang van 1 Oct. de be trekking van directeur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 6de district te Vlissingen, tevens permanent commissa ris voor het gemeenschappe lijk toezicht op de betonning, bebakening en het loodswezen op de Schelde, opgedragen aan den luitenant ter zee le kl. J. Callenfels. Donderdagochtend heeft een aantal bouwvakarbeiders, on dergebracht in het zgn. Zwit serse.! kamp te Vlissingen, in een onderhoud met den wet houder van openbare werken, een aantal wenschen en klach ten omtrent legering en voe ding kenbaar gemaakt. De arbeiders zijn daarop rustig aan him werk gegaan. Een andere groep arbeiders uit Holland hééft echter de zer dagen haar ontevreden heid op minder juiste wijze tot uiting doen komen. Er werd steeds gemopperd en vrijwel niet gewerkt, hetgeen de betrokken firma uiteindelijk heeft genoopt om in overleg met de betrokken autoriteiten, een 40-tal weigerachtigen te ontslaan. Den laatsten tijd zgn vrijwel iederen avond personen te Vlissingen in de duisternis ge struikeld over boomstammen, welke in sommige straten nog langs de trottoirs liggen, waar. bij zrj zich min of meer ernstig bezeerden. Het zou wel wenschelijk zgn dat, voor er ernstiger onge lukken gebeuren, bedoelde boomstammen door de bevoeg de autoriteiten werden verwij derd. Met ingang van 1 Sept. 1945 is voor den tijd van twee jaren bij de arroiuiissements-recht- bank te Middelburg benoemd tot lid van de enkelvoudige ka. mer voor de behandeling van burgerlijke zaken: mr. W. M. G. Jolles, president. In een Dinsdag jl. te Middel burg gehouden vergadering, is men gekomen tot de oprich ting van een plaatselgken mid. denstandsbond. Na opening door den heer j. Meyeren, hield dezelfde spreker een in leiding onder den titel: Her- groepeering of hereeniging van den handeldrijvenden midden stand Spr. wees op het feit dat een vijfde van de Neder landsche bevolking tot dezen middenstand gerekend kan worden en dat het derhalve van groot belang is te komen tot een gezonden middenstand die het kan stellen zonder hulp van buitenaf. Hiertoe is een betere en minder belemmerende belas tingheffing op de midden, standsbedrijven noodzakelijk, evenals een actie tegen wat de spreker noemde den „dictator van de prgsbeheersching". Ge streefd zal moeten worden naar een betere loonpolitiek en in het algemeen naar sa menwerking van den midden stand met de werknemers. De inleiding werd door een alge- rneene bespreking gevolgd waarbij tot oprichting van een middenstandsbond werd be sloten. Het voorloopig bestuur werd als volgt samengesteld J. Meyeren, le voorz.; P. J. van Giesen, 2de voorz.; C. J. Nleuwenburg ,secr.; I. M. van Opcnboar hciJ gcnicnscliii Er is geen arrestatie van be drijfsdirecteuren in den lande geweest, die in Zeeland zooveel opzien baarde als de internee ring van de beide directeuren der K. M. De Schelde, de hee- ren Wesseling en Van Tgen. Thans geschiedt de opheffing der interneering van genoemde directeuren zonder eenig com mentaar en dit kan niet an ders dan betreurd worden. Openbaarheid van de motie ven, welke geleid hebben tot de invrijheidstelling, zou om voor de hand liggende redenen wenschelijk zgn geweest. Ge noegzaam is bekend, welk een domineerende plaats De Schel de in Vlissingen inneemt. Een zeer groot percentage der be volking is door nauwe banden met dit grootbedrijf verbonden en het spreekt vanzelf, dat al les wat de leiding van de Maat schappij betreft haar sterk ter harte gaat. Men mag aannemen, dat de opheffing van de interneering der heeren Wesseling en Van Tijen niet zonder goede gron den is geschied. Het feit even wel, dat de Advies-commissie Militair Commissariaat in deze opheffing aanleiding ziet om collectief ontslag te nemen en daarvan telegrafisch mededee ling te doen aan de hoogste in stanties in den lande, toont duidelijk aan, dat zij niet met algemeene instemming wordt begroet. Zou openbaarheid der motie ven dit ontslag der A.C.M.C. wellicht voorkomen hebben? Ook zonder dat zou publici teit echter wenschelijk zijn ge weest. omdat de opheffing der interneering voor de beide di recteuren nog geenszins de on getwijfeld toch door hen be geerde publieke rehabilitatie in houdt Omgekeerd vestigt nu het heengaan van de A.C.M.C. den indruk, dat er iets niet klopt. B. Houten. 2de secr.; W. P. van Aartsn, le penn.; L. M. Kunst, 2de penn.; P. J. Bos, com missaris. De 6e Comp. Genietroepen, die momenteel in verschillen de plaatsen van Zeeland ge legerd zijn en waarvan de staf thans in Middelburg vertoeft, bood Woensdagavond j.L de burgerij van deze stad een op militaire leest geschoei de taptoe aan, uitgevoerd door het Middelburgscne mu ziekkorps en de Signaalafdee- ling van „Achilles". Er was veel belangstelling. Na afloop werd een muzi kale wandeling naar bet Schuttershof gemaakt, waar de militairen een gezelligen avond gaven en zelf eenige zeer verdienstelijke cabaret nummers ten beste gaven. Mevr. BeunNachtegaal zong onder veel instemming het door haar gecomponeerde lied op de 6e Compagnie. Het woord werd gevoerd door majoor Hardeman, den Commandant, en adj. Boers, die het doel van dezen avond uiteen zette. Spr. wees op het feit, dat de 6e Coxnu. hier in Zeeland vrijwillig hèt gevaarlijke werk van het mijnopruimen op zich heeft genomen. Reeds eenige slacht offers moet men hierbij be treuren. Hg hoopte, dat het doel van den avond, een nau wer contact met de bevolking en meer sympathie van haar zijde voor de Nederlandsche militairen verwezenlijkt mocht worden. In het gesticht „Vrederust" te Bergen op Zoom, overleed Woensdag op 72-jarigen leef tijd de heer W. F. van Mee- rendonk, die tal van jaren hoofdinspecteur van politic te VHssingen is geweest en meermalen waarnemend com missaris aldaar. Later ging iiij over naar de Rijksveidwachfc en diende dat corps gedurende vele jaren als districts-com mandant, o.a. te Middelburg. De verdiensten van dezen geboren Middelburger werden erkend door zgn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Maandag a.s. 12 uur, vindt te 's-Gravenpol der de teraardebestelling plaats. SPORT Maandagavond werden de hangpartijen der 3e ronde om bet damkampioenschap van Middelburg afgespeeld. De uit slagen zgn: W. BoogaardJ. Strooband Jr. 02; J. Stroo bandM. F. de Jonge 13. De vierde ronde leverde de volgende resultaten op B. F. MontenariW. Boogaard, af gebroken; M. F. de JongeP. de Ruijter 2—0. De stand is thans M. F. de Jonge 4 3 10 7 J. L. Strooband Jr. 3 3 0 0 6 J. Strooband 3 1113 W. Boogaard 3 10 12 B. F. Montenari 3 10 2 2 P. Ph. de Rugter 4 0 0 4 0 A.s. Maandag wordt de voor de eerste plaats belangrijke partjj De JongeStrooband Jr. gespeeld. DEENSCH VERZETSLEIDER VERMOORD. Te Kopenhagen is kolonel Lassen, die tijdens den oor- log aan het hoofd stond van de Deensche verzetsbeweging, doodgeschoten. Naar men aaneemt, door Deensche land verraders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1