Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Conflict met republiek Indonesia géén interne kwestie. Donderdag 18 October 1345 j® Oneenigheid. Geen baggerstaking op Walcheren. Conflict met republiek Indonesia géén interne kwestie. Donderdag 18 October 1345 medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Oneenigheid- Geen baggerstaking op Walcheren. Regeeringsverklaring over Indië Regeering nog steeds bereid tot overleg. Prof. Logeman voor de Kamer. De minister van overzeesche gebiedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Logeman, heeft Dinsdag voor de Tweede Kamer een verklaring over den toestand in Ned. Indië afgelegd, waar van wij hieronder een over zicht laten volgen. De minister ving aan met het standpunt uiteen te zet ten, dat in Nederland ten aanzien van hervormingen, in Indië vóór en tijdens den oor- lo°" werd ingenomen en wees hierbij o.m. op de bekende radiorede van H.M. de Ko ningin van 13 December 1942. De minister betreurde het, dat Indië onbekend bleef met den geest van samenwerking en vertrouwen, die tijdens en door het verzet tegen de Duit- sche onderdrukking tusschen Nederlanders en radicale In donesische nationalisten hier te lande was gegroeid. Pijnlijk noemde de minister de ervaring, dat de demobili satie van geallieerde troepen voorrang kreeg boven uitzen ding van Nederlandsche troe- pen naar Indië. Met spoec worden nu alle beschikbare krachten gemobiliseerd. De minister hoopte dat het ver schepingsprogram geen moei lijkheden zal baren en zei verder: „Het is een ernstige zaak, dat wjj, die in dezen oorlog gegeven hebben wat wij konden, helaas uit moet spre ken, dat wij de bondgenooten voor het ontwapenen en eva- cueeren van de Japansche be zettingsmacht en het herstel van het wettig gezag, niet ge reed hebben gevonden en zelfs niet dan aarzelend be reid. Wij kunnen niet aanvaar den dat men beweert, dat het conflict met de republiek Indo nesia een interne aangelegen heid is, welker beslechting ligt buiten de taak van het gealli eerd militair gezag." Prof. Dogeman zeide, dat de regeering nog steeds bereid is tot een accoord langs den Ko ninklijken weg van overleg in wederkeerig begrip en waar deering, met behoud van alle zedelijke waarden, die de his. torische verbondenheid voor beide naties, de Nederlandsche en Indonesische, heeft opgele verd. Ons wettig gezag gelooft in zijn recht en zijn plicht en het zou die laatste ernstig verzuimen, indien het zich niet van de middelen voorzag tot vestiging van orde en vei ligheid. De regeering begeert oprecht gewapende botsingen te voorkomen. Zij wil ook even gaarne begrijpen als be grepen worden. Daarom is zij bereid reeds in dit stadium besprekingen te voeren met daarvoor in aan merking komende Indonesi sche leiders. Op dit punt verschillen haar inzichten met die van jhr. van Starkenborg. Deze heeft hierin aanleiding gevon den de Kroon zijn ontslag aan te bieden, die dit heeft aan vaard. n De regeering gelooft, dat de grondslagen voor Indië's verdere maatschappelijke en staatkundige ontplooiing die per liggen, dan de laag die thans door een volstrekt kunstmatige overprikkeling der sentimenten beroerd wordt. Daarom laat zij zich niet uit haar koers slaan. Zy heefb de loyale uitvoering van de verklaringen der Ko ningin van 6 December 1942 tot grondslag van haar pro gram gemaakt. Vervolgens wijdde de mi nister eenige woorden aan de regionale staatsstructuur van Indië, zooals die tot stand zal komen, indien dit program zal worden uitgevoerd. Zonder vooruit te loopen op de ad viezen der door H.M. bedoelde rijksconferentie is er voor een regeering, die zich stelt op den grondslag van haar decla ratie alle bereidheid mede te werken aan een hervorming die de zelfstandigheid der rijksdeelen in hun inwendige aangelegenheden inderdaad verwerkelijkt. Deze zelfstandigheid zal voorts de vorming van een kabinet met zich mede moe ten brengen. Hij. zeide voorts: „De regeering verlangt een benoemingsbeleid, waarin alle rasgroepen zonder onderscheid worden bejegend en ook regee- ringsplaatsen voor allen wor den opengeworpen. Bur. Vlissingen tel. 10, M burg tel. Velde Jr ViisBiusren 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 161 Druk Xa. F. v. d. Velde Jr., VI ssrng G. BaUintijn (met red. in dr. W. H. Beekenkamp). B, den Boer, Middelburg. In het kamp der nationalis ten is oneenigheid ontstaan. De republikeinen beweren niets te maken te hebben met de oorlogsverklaring van Oemat Islam en verklaren, dat zoowel Oemat Islam als Markas Ka jas tot hun vijanden behooren. Soekarno heeft sinds 11 dezer zijn hoofdkwartier ver laten. Volgens geruchten is hij ondergedoken, of wel „ge kidnapt", zooals radio Sydney heeft verklaard. Hoewel het nationalistische hoofdkwartier weigert, zich over Soekarno's afwezigheid uit te laten, lijken beide genoemde veronderstel lingen ongegrond. Dinsdag hingen tal van Indonesische vlaggen halfstok. Het Indo Europeesch ver bond heeft een manifest uit gegeven, waarin het verklaart onvoorwaardelijk vertrouwen te stellen in het Koninklijk woord. Verder wordt ver oordeeld, dat Soekarno alle beginselen van oprechte de mocratie schendt. De Britsche nationalisten leider, Par dit Nehroe, heeft een uitnoodiging van Soekar no om een bezoek aan Java te brengen, aanvaard. Weer botsingen en moorden. Er worden weer enkele bot singen gemeld. Nabij Batavia werd een ambulance-auto, die met 2 vrouwen op weg was naar een ziekenhuis, bescho ten, waardoor één vrouw werd gedood. a jXobSu Naar geméld wordt zouden verschillende democratische en hooge Indonesische ambte naren te Batavia vermoord zijn. 'Woensdagochtend werd ge meld, dat de „Van Heutz" met Nederlandsche troepen in Ba tavia is aangekomen. De be zetting van Bandoeng door Engelsche troepen kan elk oogenblik worden verwacht. Prof. Logeman deelde me de dat de regeering niet af wijzend zal staan tegen een voorstel den naam Ned. Indië te wijzigen in Indonesië. Uitspraken Tribunaal. Het Tribunaal deed Woens dag te Goes uitspraak in de volgende zaken, die op 3 Oct. te Middelburg zyn behandeld Johanna Cornelia Roorda, 45 j., wonende te Oostkapelle, werd veroordeeld tot 4 jaar in. temeering met verbeurdver klaring van haar geheele ver mogen; Hendrikus Johannes Doorn, 45 j., meubelmaker te Middelburg, werd veroordeeld tot 2 jaar interneering met ver. beurverklaring van zijn ge heel e vermorgen; Co melis Willem Borrnnelje, 41 j., tuinder te Oostkapelle, kreeg 2i/9 j. interneering en verbeurdverklaring van zijn halve vermogen Adrianis Jacobus van Hoeve, 43 j., verven er te Middelburg, 4 j. interneering en verbeurd verklaring van zijn halve ver mogen Pieternella Janna de Pree, echtgen. van A. Huijbregtsen, te Middelburg, kreeg 5 j. in terneering. Al deze veroordeelden wer den tevens onzet uit het kies recht en het recht om ge kozen te worden. Beide laatste straffen werden ook opgelegd aan Wilhelmina Maria Koster, 21 j., wonende te Arnemuiden, wie echter geenj interneering werd opgelegd. FIETSEN BESTELD. De Britsche rijwielindustrie zal 1% millioen rijwielen gaan fabriceeren, waarvan 2/3 voor uitvoer bestemd is. De Ned. regeering heeft 100.000 fietsen besteld. Een zelfde aantal zal aan Dene marken en Noorwegen wor den geleverd. In Hongarije is de staat van beleg afgekondigd, om, zooals radio Boedapest mee deelde, een golf van moorden en beroovingen die over het land gaat, te stuiten. Het standrecht wordt ingesteld. Nederland en de Vereenlgde Volkeren. De regeering heeft aan de Tweede Kamer een wetsont werp ter goedkeu/ing van het handvest der Vereenigde vol keren voorgelegd. GOUVERN EUR-GENERAAL VAN SURINAME. De nieuw benoemde gouver neur-generaal van Suriname, de heer Brons, heeft in een officieele plechtigheid te Pa ramaribo zijn ambt aanvaard. DOODVONNIS VOOR VAN GENECHTEN. Het bijzondere Haagsche Ge. rechtshof heeft Woensdag den voormaligeiii procureur-gene raal by het Gerechtshof te Den Haag en oud-commissaris der provincie Z.-Holland, den N.S. B.-er mr. van -Genechten ter dood veroordeeld, ontzetting uit liet actief en passief kies recht en het recht een ambt te bekleeden. Wel is hem toegestaan cas satie aan te teekenen, een, recht waarvan hij gebruik zal maken. Verstandig besluit der baggerlieden. De dreigende staking der baggerlieden op Walcheren gaat niet door. Dit besluit werd Woensdagmiddag geno men, nadat sedert 10 uur des ochtends besprekingen waren gevoerd tusschen den waarnemend voorzitter van den Cen trale» transportarbeidersbond, den heer Kievit, met ver trouwenslieden der arbeiders en nadat Dinsdag in Den Haag besprekingenwaren gevoerd door den heer Kievit met de ministers Schermerhorn, Ringers en Drees. Aan de besprekingen in Mid delburg werd later ook deel genomen door de leidende fi guren van de Droogmaking Walcheren, de heeren ir. Jan sen en ir. Verhey. Opgemerkt dient te worden, dat de staking niet zou zyn uitgegaan van het hoofdbe stuur van den centralen transportarbeidersbond, doch van de afdeeling Sliedrecht. Het hoofdbestuur was tegen staking. De staking zou 80 pet. van het Nederlandsche baggerpersoneel hebben om vat. Het stemt tot groote voldoe ning dat de arbeiders hebben ingezien, dat een staking op Walcheren slechts gequalifi- ceerd had kunnen worden als een misdaad tegen de natie en daarom in alle opzichten mis plaatst zou zijn geweest. De droogmaking van Wal cheren vóór den winter is slechts niet een nationaal be lang, maar een nationale eere zaak en als terwille van een loongeschil, dat ook later ge regeld kan worden, het lot van Walcheren in gevaar zou zijn gebracht, doordat de kans zou zijn' ontstaan, dat bij den eer sten den besten storm de dij ken zouden doorbreken, dan zouden; geen woorden van af keuring hiervoor te sterk zijn geweest. Wat immers is het geval? De baggeraars op Walcheren verdienen een uitstekend loon, dat hooger ligt dan elders in den lande. Zij wenschen thans dit loon landelijk ingevoerd te zien en wij laten volkomen in het midden of deze wenseh ge rechtvaardigd is of niet. Het lot van Walcheren echter mag van dit alles nimmer afhanke lijk zijn en het strekt den ar beiders tot eer, dat zij zulks hebben beseft. De grieven der arbeiders zijn ons niet onbe kend. Zij halen slechts door vele overuren een goed inko men, Zij verrichten seizoenar beid en hun inkomen moet dus ook strekken voor hun levens onderhoud in de periode dat zij 3til liggen. Maar gebruik makend van het feit, dat staking tot ramp zalige gevolgen voor Walche ren zou kunnen leiden, om aan vaarding van looneiscnen af te dwingen, zou, wij kunnen dit slechts herhalen, een misdrijf zijn geweest tegenover volken land. Gelukkig dat deze staking geen doorgang vindt. Zij zou de Nederlandsche baggerlie den, die een internationale re- Nog deze week aanval op het gat te Veere. Dichtingsschepen reeds gearriveerd Nog in den. loop van deze week zal een poging worden ondernomen om het groote gat in den dyk by Veere te sluiten. Dit beteekent als de po ging slaagt weiiswaar niet, dat het gat dan gedicht zal zijn, wel echter zullen er dan de afsluitingsschepen in zijn aangebracht. Voor dit doel wordt gebruik gemaakt van twee betonnen schepen, welke elk een lengte hebben van 42% meter, een breedte van 7 en een hoogte van 4'/2 meter. Deze schepen behoorden tot den oorlogsbuit, die door de Engelschen op de Duitschers werd gemaakt en aan Nederland zijn vrij gege ven. De schepen bevonden zich in Lemmer en op Terschelling. Eerst jongstleden Zaterdag kreeg de Rijkswaterstaat de beschikking over deze beide vaartuigen en er werd daarna, gezien het groote belang, dat aan de droogmaking van Wal cheren gehecht wordt, alle mo gelijke moeite gedaan om de schepen binnen den kortst mo gelijken tijd naar Walcheren te brengen, een werk, waaraan vele Waterstaatsdiensten en sleepcommissariaten hun volle dige medewerking verleenden. Woensdagochtend is het eer ste schip in Veere aangekomen, terwijl het tweede schip zich bg Zype bevindt. Het zou eveneens nog in den loop van Woensdag arriveeren. Een derde schip, dat als re serve bedoeld is, bevond zich op dat oogenblik tusschen Vreeswijk en Dordrecht. PROVINCIENIEUWS DE VRIJLATING DER SCHELDE-DIRECTEUREN. Aan H.M. de Koningin, Z.E. Prof. Ir. W. Schermer horn, den Chef Staf Mil. Gezag, Gen. Maj. H. J. Kruis en Lt. Kolonel Bloemaerts, is het navolgende telegram gezonden: „De A.C.M.C. (advies com missie militair commissariaat) voor Zeeland benoorden de Westerschelde, met verbazing kennis genomen hebbende van de invrijheidsstelling der ge- interneerden Wesseling en van «o w Tijen, tijdens de bezetting di- putatie hebben hoog te hou- recteuren der scheepswerf „De den, tot schande hebben ge-j Schelde", protesteert ten strekt! ssterkste tegen dit vrijlaten, hétlrïode "êïk récht ereven ón EëiïkL J- CaJÏenf*ls "v in a arioop werd een niuzi- Regeeringsverklaring over Indië Regeering nog steeds bereid tot overleg. Prof. Logeman voor de Kamer. De minister van overzeesche gebiedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Logeman, heeft Dinsdag voor de Tweede Kamer een verklaring over den toestand in Ned. Indië afgelegd, waar van wg hieronder een over zicht laten volgen. De minister ving aan met het standpunt uiteen te zet ten, dat in Nederland ten aanzien van hervormingen in Indië vóór en tijdens den oor- los: werd ingenomen en wees hierby o.m. op de bekende radiorede van H.M. de Ko ningin van 13 December 1942. De minister betreurde het, dat Indië onbekend bleef met den geest Van samenwerking en vertrouwen, die tijdens en door het verzet tegen de Duit- sche onderdrukking tusschen Nederlanders en radicale In donesische nationalisten hier te lande was gegroeid. Pynlijk noemde de minister de ervaring, dat de demobili satie van geallieerde troepen voorrang kreeg boven uitzen ding van Nederlandsche troe pen naar Indië. Met spoed worden nu alle beschikbare krachten gemobiliseerd. De minister hoopte dat het ver schepingsprogram geen moei- lykheden zal baren en zei verder: „Het is een ernstige zaak, dat wij, die in dezen oorlog gegeven hebben wat wy konden, helaas uit moet spre ken, dat wij de bondgenooten voor het ontwapenen en eva- cueeren van de Japansche be zettingsmacht en het herstel van het wettig gezag, niet ge reed hebben gevonden er zelfs niet dan aarzelend be reid. Wij kunnen niet aanvaar den dat men beweert, dat het conflict met de republiek Indo nesia een interne aangelegen heid is, welker beslechting ligt buiten de taak van het gealli eerd militair gezag." Prof. Logeman zeide, dat de regeering nog steeds bereid is tot een accoord langs den Ko- ninklyken weg van overleg in wederkeerig begrip en waai'- deering, met behoud van alle zedelyke waarden, die de his torische verbondenheid voor beide naties, de Nederlandsche en Indonesische, heeft opgele verd. Ons wettig gezag gelooft in zyn recht en zyn plicht en het zou die laatste ernstig verzuimen, indien het zich niet van de middelen voorzag tot vestiging van orde en vei ligheid. De regeering begeert oprecht gewapende botsingen te voorkomen. Zy wil ook even gaarne begrypen als be grepen worden. Daarom is zy bereid reeds in dit stadium besprekingen te voeren met daarvoor in aan merking komende Indonesi sche leiders. Op dit punt verschillen haar inzichten met die van jhr. van Starkenborg. Deze heeft hierin aanleiding gevon den de Kroon zijn ontslag aan te bieden, die dit heeft aan vaard. De regeering gelooft, dat de grondslagen voor Indië's verdere maatschappelijke en staatkundige ontplooiing die per liggen, dan de laag die thans door een volstrekt kunstmatige overprikkeling der sentimenten beroerd wordt. Daarom laat zij zich niet uit haar koers slaan. Zij heefb de loyale uitvoering van de verklaringen der Ko ningin van 6 December 1942 tot grondslag van haar pro gram gemaakt. Vervolgens wijdde de mi nister eenige woorden aan de regionale staatsstructuur van Indië, zooals die tot stand zal komen, indien dit program zal worden uitgevoerd. Zonder vooruit te loopen op de ad viezen der door H.M. bedoelde rijksconferentie is er voor een regeering, die zich stelt op den grondslag van haar decla ratie alle bereidheid mede te werken aan een hervorming die de zelfstandigheid der rijksdeelen in hun inwendige aangelegenheden inderdaad verwerkelijkt. Deze zelfstandigheid zal voorts de vorming van een kabinet met zich mede moe ten brengen. Hy zeide voorts: „De regeering verlangt een benoemingsbeleid, waarin alle rasgroepen zonder onderscheid worden bejegend en ook regee- ringsplaatsen voor allen wor den opengeworpen. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv. 2. Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen In het kamp der nationalis ten is oneenigheid ontstaan. De republikeinen beweren niets te maken te hebben met de oorlogsverklaring van Oemat Islam en verklaren, dat zoowel Oemat Islam als Markas Kajas tot hun vijanden behooren. Soekarno heeft sinds 11 dezer zijn hoofdkwartier ver laten. Volgens geruchten is hij ondergedoken, of wel „ge kidnapt", zooals radio Sydney heeft verklaard. Hoewel het nationalistische hoofdkwartier; weigert, zich over Soekarno' afwezigheid uit te laten, lijken beide genoemde veronderstel lingen ongegrond. Dinsdag hingen tal van Indonesische vlaggen halfstok. Het Indo Europeesch ver bond heeft een manifest uit gegeven, waarin het verklaart onvoorwaardelijk vertrouwen te stellen in het Koninklijk woord. Verder wordt ver oordeeld, dat Soekarno alle beginselen van oprechte de mocratie schendt. De Britsche nationalisten leider, Pandit Nehroe, heeft een uitnoodiging van Soekar no om een bezoek aan Java te brengen, aanvaard. Weer botsingen en moorden. Er worden weer enkele bot- singen gemeld. Nabij Batavia werd een ambulance-auto, die met 2 vrouwen op weg naar een ziekenhuis, bescho ten, waardoor één vrouw werd gedood. «roeu Naar gemeld wordt zouden verschillende democratische en hooge Indonesische ambte naren te Batavia vermoord zijn. Woensdagochtend werd ge meld, dat de „Van Heutz" met Nederlandsche troepen in Ba tavia is aangekomen. De be zetting van Bandoeng door Engelsche troepen kan elk oogenblik worden verwacht. Prof. Logeman deelde me de dat de regeering niet af- wyzend zal staan tegen een voorstel den naam Ned. Indië te wijzigen in Indonesiës Uitspraken Tribunaal. Het Tribunaal deed Woens dag te Goes uitspraak in de volgende zaken, die op 3 Oct. te Middelburg zyn behandeld Johanna Cornelia Roorda, 45 j., wonende te Oostkapelle, werd veroordeeld tot 4 jaar in terneering met verbeurdver klaring, van haar geheele ver mogen; Hendrikus Johannes van Doorn, 45 j., meubelmaker te Middelburg," werd veroordeeld tot 2 jaar interneering met ver. beurverklaring van zyn ge heele vermorgen; Cornells Willem Bommel jé, 41 j., tuinder te Oostkapelle, kreeg 2% j. interneering en verbeurdverklaring van zyn halve vermogen Adrianis Jacobus van Hoeve, 43 j., vervener te Middelburg, 4 j. interneering en verbeurd verklaring van zyn halve ver mogen Pieternella Janna de Pree, echtgen. van A. Huybregtsen, te Middelburg, kreeg 5 j. in terneering. Al deze veroordeelden wer den tevens onzet uit het kies recht en het recht om ge kozen te worden. Beide laatste straffen werden ook opgelegd aan Wilhelmina Maria. Koster, 21 j., wonende te Arnemuiden, wie echter geenj interneering werd opgelegd. FIETSEN BESTELD. De Britsche rywielindustrie zal 1% millioen rywielen gaan fabriceeren, waarvan 2/3 voor uitvoer bestemd is. De Ned. regeering heeft 100.000 fietsen besteld. Een zelfde aantal zal aan Dene marken en Noorwegen wor den geleverd. In Hongarije is de staat van beleg afgekondigd, om, zooals radio Boedapest mee deelde, een golf van moorden en beroovingen die over het land gaat, te stuiten. Het standrecht wordt ingesteld. Nederland en de Vereenlgde Volkeren. De regeering heeft aan de Tweede Kamer een wetsont werp ter goedkeuring van het handvest der Vereenigde yol- keren voorgelegd. GOUVERN EUR-GENERAAL VAN SURINAME. De nieuw benoemde gouver neur-generaal van Suriname, de heer Brons, heeft in een officieele plechtigheid te Pa ramaribo zyn ambt aanvaard. DOODVONNIS VOOR VAN GENECHTEN. Het bijzondere Haagsche Ge. rechtshof heeft Woensdag den voormalige» procureur-gene raal by het Gerechtshof te Den Haag en oud-commissaris der provincie Z.-Holland, den N.S. B.-er mr. van Genechten ter dood veroordeeld, ontzetting uit het actief en passief kies recht en het recht een ambt te bekleeden. Wel is hem toegestaan cas satie aan te teekenen, eer recht waarvan hij gebruik zal maken. Verstandig besluit der baggerlieden. De dreigende staking der baggerlieden op Walcheren gaat niet door. Dit besluit werd Woensdagmiddag geno men, nadat sedert 10 uur des ochtends besprekingen waren gevoerd tusschen den waarnemend voorzitter van den Cen tralen transportarbeidersbond, den heer Kievit, met ver trouwenslieden der arbeiders en nadat Dinsdag in Den Haag besprekingen waren gevoerd door den heer Kievit met de ministers Schermerhorn, Ringers en Drees. keuring hiervoor te sterk zyn geweest. Wat immers is het geval. De baggeraars op Walcheren verdienen een uitstekend loon. dat hooger ligt dan elders in den lande. Zij wenschen thans dit loon landelijk ingevoerd te zien en wy laten volkomen in het midden of deze wensch ge rechtvaardigd is of niet. Het lot van Walcheren echter mag van dit alles nimmer afhanke. lyk zyn en het strekt den ar beiders tot eer, dat zij zulks hebben beseft. De grieven der arbeiders zyn ons niet onbe kend. Zy halen slechts door vele overuren een goed inko men. Zn verrichten seizoenar beid en hun inkomen moet dus ook strekken voor hun levens onderhoud in de periode dat zij stil liggen. Maar gebruik makend van het feit, dat staking tot rarrïp- zalige gevolgen voor Walche ren zou kunnen leiden, om aan vaarding van looneiscnen af te dwingen zou, wy kunnen dit slechts herhalen, een misdrijf zijn geweest tegenover volken land. Gelukkig dat deze staking geen doorgang vindt. Zy zou de Nederlandsche baggerlie den, die een internationale re putatie hebben hoog te hou- den. tot gehande hebben ge strekt! Aan de besprekingen in Mid delburg werd later ook deel genomen door de leidende fi guren van de Droogmaking Walcheren, de heeren ir. Jan sen en ir. Verhey. Opgemerkt dient te worden, dat de staking niet zou zyn uitgegaan van het hoofdbe stuur van den centralen transportarbeidersbond, doch van de afdeeling Sliedrecht. Het hoofdbestuur was tegen staking. De staking zou 80 pet. van het Nederlandsche baggerpersoneel hebben om vat. Het stemt tot groote voldoe ning dat de arbeiders hebben ingezien, dat een staking op Walcheren slechts gequalifi- ceerd had kunnen worden als een misdaad tegen de natie en daarom in alle opzichten mis plaatst zou zyn geweest. De droogmaking van Wal cheren vóór den winter is slechts niet een nationaal be lang, maar een nationale eere zaak en als terwille van een loongeschil, dat ook later ge regeld kan worden, het lot van Walcheren in gevaar zou zy'n gebracht, doordat de kans zou zyn ontstaan, dat by den eer sten den besten storm de dij ken zouden doorbreken, dan aouden geen Koorden van af- Nog deze week aanval op het gat te Veere. Dichtingsschepen reeds gearriveerd Nóg In den loop van deze week zal een poging worden ondernomen om het groote gat in den dijk bij Veere te sluiten. Dit beteekent als de po ging slaagt weiiswaar niet,, dat het gat dan gedicht zal zijn, wel echter zullen er dan de afsluitingsschepen in zijn aangebracht. Voor dit doel wordt gebruik gemaakt van twee betonnen schepen, welke elk een lengte hebben van 42% meter, een breedte van 7 en een hoogte van 4% meter. Deze schepen behoorden tot den oorlogsbuit, die door de Engelschen op de Duitschers werd gemaakt en aan Nederland zyn vry gege ven. De schepen bevonden zich in Lemmer en op Terschelling. Eerst jongstleden Zaterdag kreeg de Rijkswaterstaat de beschikking over deze beide vaartuigen en er werd daarna, gezien het groote belang, dat aan de droogmaking van Wal cheren gehecht wordt,' alle mo gelijke moeite gedaan om de schepen binnen den kortst mo- gelylten tijd naar Walcheren te brengen, een werk, waaraan vele Waterstaatsdiensten en sleepcommissariaten him volle dige medewerking verleenden. Woensdagochtend is het eer ste schip in Veere aangekomen, terwijl het tweede schip zich by Zijpe bevindt Het zou eveneens nog in den loop van Woensdag arriveeren. Een derde schip, dat als re serve bedoeld is, bevond zich op dat oogenblik tusschen Veagswyk en Dordnwht PROVINCIENIEUWS DE VRIJLATING DER SCHELDE-DIRECTEUREN. Aan H.M. de Koningin, Z.E. Prof. Ir. W. Schermer horn, den Chef Staf Mil. Gezag, Gen. Maj. H. J. Kruis en Lt. Kolonel Bloemaerts, is het navolgende telegram gezonden: „De A.C.M.C. (advies com missie militair commissariaat) voor Zeeland benoorden de Westerschelde, met verbazing kennis genomen hebbende van de inviTjheidsstelling der ge- interneerden Wesseling en van Tijen, tydens de bezetting di recteuren der scheepswerf „De Schelde", protesteert ten sterkste tegen dit vrylatcn,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1