Provinciale Zeeuwsche Courant Bfitsche versterkingen op Java aangekomen. Berichten luiden iets gunster. JAPAN ONTWAPEND. Gouv.-Gen. van Indië afgetreden. UIT DE PROVINCIE Ook elders onrust in Azië. DRAMA Landingen op Sumatra. Bezetting van Buitenzorg en Bandoeng nadert. Sinds de ontslagaanvrage van den gouverneur-generaal, zijn er weinig berichten over Indonesië meer ontvangen. Wel werd nog bericht, dat er Brit- sche versterkingen op Java zyn aangekomen. Verwach' wordt, dat de bezettende macht in totaal uit niet meer dan één divisie zal bestaan. De bezet, ting van de gevangenkampen wordt nog een kwestie van dagen genoemd. Nader wordt nog uit Londen gemeld, dat zeer binnenkort aanzienlijke Britsche verster kingen te Batavia zullen lan den, gevolgd door Nederland- sche troepen. Uit regeeringskringen wordt vernomen, dat de jongste be richten, die binnengekomen zijn van den luit. gouverneur- generaal van Ned. Indië, dr. H. J. van Mook, over de situa tie in Indië gunstiger luiden. In het bijzonder wat betreft de veiligheid van de in Ban doeng en Buitenzorg zich be vindende krijgsgevangenen en felnterneerden. Het valt oorts op, dab in de officieele berichtgeving geen melding wordt gemaakt van de zgn. oorlogsverklaring van het hoofdkwartier van het zgn. Indonesische volksleger. Uit regeeringskringen wordt voorts Vernomen, dat Zaterdag jJ. ge allieerde strijdkrachten zijn geland te Padang (Sumatra's W. kust) en bij Medan (Su matra's Oostkust). Ook de bezetting van Buitenzorg en Bandoeng op Java kan ieder oogenblik worden verwacht. GEVECHTEN IN Z. B ATAVIA Naar latere berichten van Reuter melden, is het Maan dag in Zuid-Batavia tot ge vechten gekomen. De Neder- landsche troepen hebben daar Ïét vliegveld Tjililitat bezet, 'oen enkelè TjJederlandsche soldaten over het vliegveld liépen, werden zij plotseling vanuit een boom met een mi trailleur beschoten. Ook vonden er nog enkele andere botsingen plaats. Geen onderhandelingen met Soekarno. Naar aanleiding van een binnengekomen Reuterbericht, Volgens hetwelk de luit. gou verneur-generaal van Ned. Indië, dr. H. J. van Mook in een interview zou hebben ver klaard, dat de regeering bereid zou zijn te onderhandelen met alle nationalisten, met inbe grip van Soekarno, deelt de rtpgeering mede, dat dit be richt noodzakelijk op een mis verstand moet berusten. De regeering heeft den luit. gouv. generaal uitdrukkelijk in te gengestelden zin geïnstrueerd en het is haar trouwens be kend, dat de heer van Mook dit standpunt volledig deelt. NOG GEEN CAPITULATES OP LOMBOK? Gemeld is, dat de Japansche strijdmacht op Lombok, 1500 man sterk, blijkbaar nog niets weet van de Japansche over gave, of zich althans nog niet heeft overgegeven. Dib bericht is evenwel niet door het mi-: litaire hoofdkwartier beves tigd. DE COCK GEPLUNDERD. De Cock, een dorp tusschen Batavia en Buitenzorg heeft veel geleden door nationalisti sche plunderaars en moorde- Britsche pers over Indië SCHERPE CRITIEK OP ENGELSCH BELEID. De „Times"-correspondent te Batavia levert scherpe critiek op de door Engeland gevoerde gedragslijn. Er is nog geen spoor van versterkingen waar te nemen. Sinds 4 dagen is er wegens benzinegebrek geen vliegtuig van Batavia voor Singapore opgestegen. De to tale aanvoer te Batavia be droeg in de laatste tien dagen 547% ton. Het blad wijst er verder op, dat 2 maanden na de bevrijding nog 240.000 vrou wen en kinderen in kampen moeten vertoeven, veelal met 90 personen in een bungalow met 4 vertrekken. De bezettingstroepen zijn op het oogenblik van hun doelen: de ontwapening van de Ja panners, de bevrijding van de krijgsgevangenen en het her stel van de orde, verder ver wijderd dan 2 maanden gele den. Ook wordt er den Austra liërs op gewezen, eens na te denken over wat de Neder- landsche zeelieden destijds voor hen gedaan hebben. Het is op Java een warboel en de Britten hebben toege laten dat het dit werd. Er zullen snelle maatregelen moeten worden genomen om een ramp te voorkomen. Ook de „Manchester Guar dian" wijdt een hoofdartikel aan de kwestie in Indië. Het blad wijst erop dat Engeland moet helpen wat zij kan. Ten slotte merkt ook de „Daily Telegraph" op, dat krachtige maatregelen vereischt zijn. Spoedige landing van Ned. troepen en bestuur wordt noo- di£ geacht. De „oorlogsverklaring" wordt in de Britsche pers niet verontrustend beoordeeld. Men spreekt meer van een opstand, dan van een oorlog. naars. In de afgeloopen dagen hebben gewapende benden daar huis gehouden. Een groot aantal bewoners is gedood huizen zgn beschadigd en daaruit is alles meegenomen wat meegenomen kon worden, gestolen. De bevolking verlaat nu de stad. Radio Djokjakarta heeft Maandagmorgen uitgezonden, dat de Mohammedaansche ge meente den Nederlanders den „heiligen" oorlog verklaard heeft. De trams in Batavia rijden nog, maar het aantal rgwielen, taxi's en andere ver keersmiddelen is sterk afge nomen. Batavia werd Zondag onder Britsch militair bestuur geplaatst. Het bataljon Gurkhas, dat te Tandjong Priok arriveerde, reisde dadelijk door naar Bui tenzorg, om de Japanners te ontwapenen. In de nabijheid van Ban. doeng kwam het gedurende het weekeinde tot een gere- gelden veldslag tusschen Indo nesiërs en Japanners. Vijftig Japanners en Indonesiërs wer den gedood. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. II 0.4.1*. 1(1 JC Hoofdred G. BallintUn (met red. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p adv. ƒ2 - WQ(MCCn9n 11010061 Ü4d medew Van dr- w- H- Beekenkamp). Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. ""WllOQUHlj 11 UIMUIIUI IUTU Uitgever F B den Boer. Middelburg. 2077 cd 2924. Goes lel. 2175, Terneuzen I88e Jaargang Nummer 160 Druk ffu P. v. d. .Velde Jr.. Vlissingen NED. VROUWEN ALS „DEKKNECHTS" Stakingsgevolg. Nederlands che vrou wen, die in Melbourne wonen, schrobben de dekken van het s.s. Merak, dat tengevolge van de staking der In donesiërs niet kak uit varen. Zij koken het eten voor de officieren en houden hun hutten schoon. Tot deze vrouwelijke „dekknechts?' bèhooren o.m. mevr. Kosterde echtgenoote van schout- bij-iiacht Koster van de Kon. Marine en mevr. D. E. van Huys, echt genoote van den raads man by de Ned. legatie. De „republiek Indonesië" neemt eigendommen van geallieerdenin be slag. Naar reeds gemeld is, heeft de zoogenaamde „republiek Indonesië" alle particuliere eigendommen in beslag geno men, die behooren tot particu lieren en particuliere onder nemingen en het tot vrg ei- jendom der republiek ver- daard. Tallooze bedrijven, als fabrieken en andere onderne mingen zijn daarvoor in aan merking gebracht, zooals de General Motors fabriek te Tandjong Priok en de British American Tobacco Company fabrieken in de verschillende steden op Java. Het vliegveld Kemajoran bij Batavia is nu in handen der Britten, die of ficieel den luehtdienst Singa poreBatavia hebben geopend. De Nederlanders maken ge bruik van het vliegveld Tjili- litan, waar vóór den oorlog de vliegtuigen van de K.L.M. en K.N.I.L.M. landden. Luite nant-kolonel Versteeg is Zon dag uit Brisbane te Batavia aangekomen. Alle geallieerde luchtdiensten, waaronder ook de Japansche, die naar het binnenland van Java vliegen, maken gebruik van de weer berichten van den meteorolo- pschen dienst, die in handen s der nationalisten. Hitier wilde naar Japan. Volgens een Japansch staf officier zou Hitier 't plan heb ben gehad om met Eva Braun naar Japan te vluchten. Als belooning zou Japan geheime plannen krijgen, die dit land ":ot de overwinning zouden lei den. Op 3 Maart '45 vertrok uit Yokohama een onderzeeër met voor 90 dagen voedsel aan boord. Hij is echter nooit in Hamburg aangekomen. DE ZUIVERING DER TWEEDE KAMER. Evenals er ontstemming be staat over het feit, dat prof. Steger en de heer de Zeeuw- als leden der Eerste Kamer uitgezuiverd zijn, is men ook ontsticht, met name in de kringen der Staatk. Geref. partij, dat ds. G. H. Kersten niet in de Tweede Kamer te- rugkeeren mag. Dat de ka merleden die er bij betrokken zijn, de redenen van hun uit sluiting niet wordt medege deeld, ja, dat zelfs de regee ring die niet kent, acht men een laakbaren toestand. Met den heer de Zeeuw oordeelt men, dat deze dingen niet vrij zijn van nazi-methoden. Een en ander is oorzaak, zoo zegt het aan den Ministerraad te zenden adres, dat geen volsla gen verweer kan worden op gesteld. Het adres vraagt dat een nieuwe instantie in het leven zal worden geroepen die deze zaak opnieuw kan onder zoeken. Het adres waarop ieder lid der Staatk. Geref. partij teekenen kan heeft wat de verzending betreft, door de ernstige ziekte van ds. G. H. Kersten vertraging on dervonden, maar zal nu toen dezer dagen den raad van mi nisters gezonden worden. DE SPOORWEGEN IN DE LANGSTRAAT. Men is thans bezig met hei herstel van den spoorweg in de Langstraat. De spoorlijnen RoosendaalLage Zwaluwe en Lage ZwaluweGeertruiden- berg zullen weldra gereed ko men. GEEN FUSIE PROT. CHR. PARTIJEN. In een te Dordrecht gehou den vergadering is medege deeld, dat een fusie tusschen de Chr. Hist. Unie en de A.R.- partij geen doorgang zal vin den. Een desbetreffende offici eele mededeeling zal dezer dagen volgen. Wel zal er een hartelijke samenwerking tus schen beide partijen zijn. OP WEG NA.AR HET VERRE OOSTEN. Een detachement onder lei ding van majoor Steenhouwer heeft het volgende telegram aan het vaderland gericht: „Op weg naar het Verre Oosten laten alle officieren, onderoffi cieren, korporaals en man schappen van de 1ste, 2de, 3de en 4de Comp. Oezagsbataljons. de 1ste en 2de Compagnie luchtstrijdkrachten en de Ca detten van het Ind. leger, die allen gelegerd zijn geweest in het Transit Camp Woodfarm in Engeland, hun familieleden en vrienden bij het passeeren van Port Said hartelijk groe ten. Zij verkeeren allen ir goede gezondheid en zgn be reid iets groots te verrichten" Vervroegd vertrek. Klaarblijkelijk hebben oproe pen tot manschappen van in- fanteriebataljons, die met ver lof zijn en wien werd verzocht zich ten spoedigste te melden, hier en daar eenige ongerust heid doen ontstaan. Van de zijde van het ministerie van oorlog verzekert men ons, dat hiervoor geen enkele reden bestaat. Er is slechts sprake van een vervroegd vertrek van eenige troepentransporten, welk vertrek reeds weken ge leden was voorbereid, doch door wijzigingen in de versche pingsplannen kon worden be spoedigd. Stremming verkeer over schipbrug bij HedeL Ten behoeve van het aan brengen van nieuwe landein- den aan de schipbrug over de Maas bij Hedel, gelegen in den rijksweg UtrechtVianen ZaltbommelHedel's Herto genbosch, zal het) landverkeer over deze brug volledig ge stremd zijn van Zaterdag 20 Oct. a.s. 6 u. v.m. tot Maan dag 22 Oct. 6 u. v.m. of zoo veel langer als noodig of kor ter als mogelijk zal zijn. Het verkeer zal moeten omrijden over Moerdijk, Kelzersveer of Nijmegen. Duitsche 'moord. Een correspondent* van de Daily Mail bericht, dat toen Duitsche krijgsgevangenen, aan het strand in de buurt van Calais bezig waren met het opruimen van een mijnenveld, vijf hunner zich rond een op gegraven mijn schaarden. Zij ontblootten hun hoofden, brachten den nazi-groet en riepen „heil Hitier". Op dat oogenblik bracht een van hen de mijn tot ontploffing, waar bij zij allen omkwamen. BORMS TER DOOD VEROORDEELD. De Vlaamsche activist, dr. August Borms is Maandag ochtend door den Brusselschen krijgsraad ter dood veroor deeld. Zooals men zich zal herinne ren speelde dr. Borms tij dens den eersten wereldoorlog tijdens de Duitsche bezetting, een opvallende rol. Na dien oorlog werd hg jaren lang ge vangen gezet, wat toen veel critiek uitlokte. Na 1940 maak te hij zich opnieuw aan colla boratie schuldig, wat hem thans zijn leven zal kosten. IJmuidensche visschers wenschen meer tabak. Eenigen tijd geleden zijn di rantsoenen van de IJmuiden sche visschers met ongeveer ZOO verhoogd, tengevolge van een actie van de visschers. Thans doen zich nieuwe moei lijkheden voor in de IJmui densche treilervisscherij. De visschers zijn niet tevreden met liet kleine rantsoen tabak, terwijl zy ook meer zeep en vleesch wenschen. Zij hebben besloten niet te zullen uitva ren voordat deze eischen zijn ingeivilligd. Men kan de vraag stellen of deze wenschen gerechtvaar digd zyn. Zonder twijfel oefe nen de visschers in dezen tyd een gevaarlijk beroep uit, maar hoevele arbeiders werken he den ten dage niet onder ab normale omstandigheden We behoeven maar in eigen om geving te kijken. Wanneer al deze werknemers bijzondere eischen gaan stellen, waar moet het dan heen f Het zou ons niet verwonde ren, als achter deze staking dezelfde élementen staan, die hun invloed hebben doen gel den bij de onverkwikkelijke gebeurtenissen eenige maanden geleden in de Rotterdamsche haven. BEVERWIJK ZONDER NOODRAAD. In Beverwijk doet zich de merkwaardigheid voor, dat voor de 19 raadszetels slechts 11 candidaten zijn gesteld, nl. 8 katholieken en 3 Chr.-histo- rischen. Thans hebben ook deze elf candidaten verklaard, dat zij geen zitting wenschen te nemen in den noodraad. Be verwijk zal het dus zonder deze noodoplossing moeten zien klaar te spelen, schrijft het Binnenhof. NOG 112.000 WERKLOOZEN IN BELGIK. De Belgische premier van Acker heeft verklaard dat de kolenproductie in België vo rige week 65.000 ton per dag bedroeg. Het aantal werkloo- zen dat in Febr. nog 300.000 bedroeg, is teruggeloopen tot 112.000. DE STAKINGEN IN DE V. S. De staking in de automobiel industrie te Detroit en in de haven van New-York behoo ren tot het verleden. De sta king van de 2Q0.00Ö Ameri- kaansche mijnwerkers duurt nog voort. Steeds sneller. In de Ver. Staten is thans een vliegtuig geconstrueerd, de „Rainbow" genaamd, dat een snelheid van 670 km. kan be>- reiken Het toestel kan met 40 sagiers en 9 leden van de jemanning in 9 uur door de stratosfeer van New-York naar Londen vliegen. Het vliegtuig heeft 4 motoren van elk 3000 pk. en bevat luchtdichte cabi nes. Generaal Mac Arthur heeft een radiorede gehouden ter gelegenheid van de volledige militaire en maritieme ont wapening van Japan. Er is geen voorbeeld in de geschie denis waarop zoo kalm de wapens werden neergelegd als thans door Japan. Zeven mil- lioen Japanners zijn ontwa pend zonder dat er een schot behoefde te worden gelost. Japan heeft als groote mo gendheid afgedaan. Wegens verschil van inzicht met regeering. Naar wij vernemen, besprekingen gebleken, dat er over het in Ned. Indië te voeren beleid, verschil van in zicht bestaat tusschen de re geering en den kortelings uit Japansche krijgsgevangen schap ge repatrieerden gouver neur-generaal van Ned. Indië, jhr. rar. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Staehouwer, met betrekking tot het standpunt dat tegenover de nationalisti sche stroomingen in het kader van dit beleid valt in te ne men. De gouverneur-generaal meent, ten aanzien van dit gewichtige punt niet de dra ger van de politiek der regee ring te kunnen zijn en heeft om eervol ontslag uit het ambt verzocht. Van bevoegde zijde wordt nader vernomen, dat het ver schil van inzicht tusschen de Regeering en den gouverneur- generaal hierin is gelegen, dat de Landvoogd meer afwijzend dan de regeering staat tegen het voeren van besprekingen met nationalistische groepen, voordat het Nederlandsch ge zag in Indië zal zgn hersteld. 750 miiiioen winst. Op een bijeenkomst te Delft heeft minister Vos verklaard, dat de in houding van de briefjes van 100 en de inleve ring der andere bil jetten, de regeervng een winst heeft opgeleverd van rond f 750.000.000 aan niet ingeleverde biljetten Over de staatsschuld sprekend wees hij erop, dat deze van 5y2 milliard is gestegen tot ongeveer ZO milliard. Erger is echter, dat voor den oorlog de Staatsschuld nagenoeg gedekt werd door het Staatsbezit ter wijl nu een ongedekte Staatsschuld vam onge veer f 17 milliard aan wezig is. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is de vrijlating uit de interneering van de vroegere directeuren van de K.M. „De Schelde", de heeren Wesseling en Van Tijen, ge schied op last van den Chef Staf Militair Gezag. Solistenconcours „Excelsior". De solistenconcoursen van den Zeeuwschen Bond hebben in en buiten de provincie een goeden naam door de dikwijls opmerkelijk goede prestaties, die daar eenvoudige dilettan ten geleverd werden. Jammer genoeg, konden deze muzick- wedstrijden de laatste jaren geen doorgang vinden. Het daarom een lofwaardig initia tief van de muziekvereeniging Excelsior" te Middelburg om in de reeks festiviteiten, die zg dit najaar ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum or ganiseert, ook een solistencon. cours op te nemen. Het vindt plaats op Zaterdag 20 October a.s. in het Schuttershof, waar ruim 100 solisten uit alle dee- len van Zeeland en West-Bra bant om de vele prijzen zul len Kampen. Alle afdeelingen zijn uitstekend bezet met alle soorten instrumenten, zoowel hout als koper. De heer Joh. H. Caro te Middelburg vormt de jury, terwijl de begeleiding der solisten bij den heer P. de Rooy te Vlissingen in goede handen is. De Christelijke Besturenbond te Vlissingen hield Maandag avond een algemeene vergade ring. Besloten werd tot het we. derinstellen van het Rechts kundig Bureau. Aangezien het bestuur na de wederoprichting van den bond nog niet definitief was geko zen, traden alle bestuursleden af. De zittende bestuursleden, de heeren J. Marijs, voorzitter, H. M. Harinck Jr., secretaris, H. C. V. So rel en S. Roose, wer den herkozen. Voorts werd het bestuur aangevuld met de hee ren W. de Wolf, P. Snoodrjk en A. Ie Feber. Tevens werd samengesteld de commissie voor het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Las ten". De oprichtingsvergade. ring zal ten spoedigste worden gehouden, zoodat de commissie haar werkzaamheden kan aan vangen. In een feestelgke bijeenkomst op 14 Nov. a-s., zal de herrij - zing van de christelijke vak beweging herdacht worden. De feestrede zal worden uitgespro. ken door den heer A. Stapel kamp, voorzitter van het C.N. V. te Utrecht. RIBBENTROPS HEILIGDOM IN LONDEN WORDT VERKOCHT. Volgens de Daily Telegraph zal de geheele inventaris van de voormalige Duitsche ambas sade in Londen gedurende een zesdaagsche vendutie in No vember of begin December al daar verkocht worden. Er zal een groote collectie modern meubilair ter beschikking staan van de grage koopers- De ven duhouder verklaarde, dat de conferentietafel in de ambas sade de grootste is die hg ooit gezien heeft. Er kunnen 40 groote fauteuils omheen ge schaard worden. Verder zijn er honderden schitterende bureaux en kan toorstoelen en -tafels- Dan her bergt de ambassade nog 40 machtige kluizen waarin eens Ribbentrops geheime papieren bewaard werden. Tenslotte is er nog huishou delijk linnen aanwezig van de fijnste kwaliteit en 1000 fles- schen met zeldzame wijnen en likeuren,, benevens massief zil verwerk. De verkooping zal naar schatting minstens 100-000 pond sterling opbren gen. HET WERELDGEBEUREN. Bloedige strijd in Indo-China. Ook hier werd reorganisatie beloofd. De rekening van 4 jaar Japansche bezetting. Niet alleen in Indonesië, ook in andere deelen van Azië is het onrustig. Het was te voorzien, dat na de capitulatie van Japan beroering zou ont staan. Het Europeesch er Amerikaansch prestige heeft nu eenmaal* door de snelle Ja pansche overwinning in 1942 een harden klap gekregen en de Aziaten zijn zich ervan be wust geworden, dat zij opge wassen zijn tegen WesLersche militaire kracht. Wel volgde daarna'een verpletterende ne derlaag van Japan, maar het kwaad had zijn werking ge daan en de gevolgen zullen merkbaar blijven. Daar komt nog bij, dat de Japanners niets ongedaan heb ben gelaten om te bereiken, dat de Westersche mogend heden bij hun terugkeer in de gebieden, waaruit zij destijds verdreven werden, hun weg met doornen en distelen be zaaid zouden vinden. Wij, Ne derlanders, ervaren dat in In donesië, waar de extremisten doof zijn voor de aankondiging van hervormingsplannen. De Franschen ervaren het in Indo-China, waar nu reeds weken lang gevochten wordt door Fransche en Engelsche In Fransch Indo-China is de toestand op het oogenblik rustiger. In de laatste 24 uur zyn geen ernstige incidenten meer voorgekomen. Er zijn Fransche troepen en oor. iogsbodems onderweg. Het gaat daarbij hard tegen hard. Alle mogelijke soorten geschut, tot mortieren toe, pantserwagens en zelfs vliegtuigen worden ingezet en het aantal slachtoffers in beide kampen is aanzienlijk. Opmerkelijk en veelbeteeke- nend is, dat onder de gevan genen, die door de geallieerde troepen worden gemaakt, her haaldelijk Japansche officieren worden aangetroffen, die lei ding geven aan de nationalis tische strijdkrachten. Dat deze Japanners zonder vorm van proces worden geëxecuteerd is niet anders dan begrijpelijk. Het feit zelve is echter een vingerwijzing, dat tal van Ja pansche elementen zich nog steeds niet bij de nederlaag neer kunnen leggen. In de toekomst kunnen zg de noo- dige moeilijkheden in het leven roepen. Er bestaat tusscheb de .0moeilijkheden, waarmede de troepen tegen de nationalisten. Franschen in Indo-China heb ben te kampen, en die, waar tegenover Nederland zich Indonesië geplaatst ziet, een merkwaardige overeenstem ming. Evenals H. M. de Ko ningin een bestuurshervor- ming voor Indonesië aankon digde, is deze ook voor Indo- China in het vooruitzicht ge steld. Nog dezer dagen heeft de gouverneur-generaal van dit gebied verklaard, dat Indo-China een zelfde positie zou verkrijgen als Canada en Australië in het Britsche ge- meenebest innemen. Eten soortgelijk perspectief dus als ook voor Indonesië is geopend. Desondanks gaan de extre misten voort met hun verzet, dat ook in Indo-China als een soort van „heiligen oorlog" wordt beschou)vd. Overigens valt uit de ge lijktijdigheid der moeilijkheden juist in gebied, dat door de Japanners bezet is ge weest, af t« leiden, dat men hier te doen heeft met gevol gen van onruststokerij, die in Tokio haar oorsprong vond. Hier en daar wordt wel eens getracht de voorstelling te wekken, dat in Azië thans de rekening wordt gepresenteerd van eenige eeuwen koloniaal bewind. Deze voorstelling is onjuist. We hebben hier te doen met het presenteeren van de rekening van vier jaar Japansche bezetting. Vooral voor Indonesië geldt dit laat ste. Het stemt in dit verband tot voldoening, dat ook de Britsche en Amerikaansche ne'-s rechtvaardig zijn in hun oordeel over wat Nederland in Indië presteerde in het ver leden. Terecht spreekt men van het beste koloniale be wind ter wereld. in Geldersch bosch opgehelderd. Tusschen Eibergen Haaksbergen heeft zich in het voorjaar van 1943 een drama afgespeeld, waarvan thans de sluier is opgelicht. De koperslager E. Heyink, uit Eibergen, die zoogenaamd vele joden uit den Gelderschen Achterhoek heeft geholpen, is door den P.O.D. tot de be kentenis gebracht, dat hg op 28 Maart van dat jaar een hol in het zgn. Assinkbosch, waar in zich ongeveer 20 joden uit Eibergen, Winterswijk, Am sterdam en andere plaatsen verborgen hielden aan de Ge stapo heeft aangewezen. Begin Maart 1943 groeven enkele joden in samenwerking met burgers uit Eibergen een groot hol in het Assinkbosch, teneinde bij eventueele razzia's een veilige schuilplaats te heb ben. Er werd een compleet huis uitgegegraven met verschil lende kamers, terwijl ook in andere plaatsen van het bosch kleinere holen werden maakt. Het voornaamste hol werd afgedekt met balken en golfplaten. Kort nadat de joden deze schuilplaats hadden betrokken, werd er in Eibergen een raz zia gehouden, waarbij de Ge stapo speciale belangstelling aan den dag legde voor de hui zen, waar kort geleden de jo den verborgen waren geweest. Op 28 Maart werd door de Gestapo het bosch afgezocht, Aanvankelijk vond men niets en de Duitschers liepen zelfs over het hol heen. "Toen de Duitschers echter in het wilde weg begonnen te schieten, waren de joden blijkbaar bang dat het schieten op hen ge munt was en successievelijk kwamen zg uit het hol te voor schijn, waarna zij onmiddellijk werden gearresteerd en naar elders overgebracht. Sedert dien heeft men niets van hen gehoord. De arrestatie van Heyink heeft in Eibergen groote op schudding veroorzaakt H. be zat een flinke zaak en was een bekende persoon in het dorp. Dinsdag is te IJmuiden de eerste van de 3 hoogovens m gebruik gesteld. Op de werf Wilton Feye- noord te Schiedam is de kiel gelegd voor het stoomschip „Annenkerk" (7900 brt.), be stemd voor de Ver. Ned Scheepvaart Mij. Te Batavia is het eerste vliegtuig met luchtpost uit Nederland aangekomen. SPORT Bekerwedstrijd: Sluiskil Terseke 43. Vriendschappelijk Biervliet IAxel I 25. Biervliet IIAxel II 26. F.C. Sluis IGroede I 14. F.C. Sluis IIMilitaire Int. kamp 30. Te Vlissingen zijn de laatste dagen moeilijkheden bij den vischaanvoer. De visschers blg- ken nl. de visch in verband met de prijsverhoudingen, clan destien aan het publiek te ver- koopen. De 3e en laatste samen komst in de Oostkerk te Mid delburg, waarin dr. L. J. Ca- zemier en ds. J. P. Simoons zullen spreken over het onder werp: ..God heeft een plan met ieder man", vindt he denavond plaats. Het Herv. kerkkoor zingt. Aan de Herv. school te Kon- dekerke werd tot tijdelijk hoofd benoemd de heer C. Schipper te Losdorp en tot vasten onderwijzer de heer G. Visser te Santpoort. De buurtvereeniging uit de Lange Kerkstraat te Goes heeft het initiatief genomen om de kinderen op 29 October a.s., den dag waarop Goes vóór een jaar van de tyrannie der Duitschers werd verlost, een verrassing te bereiden. In de zaal van den Prins van Oranje te Goes hield de C.P.N. Maandagavond een openbare vergadering waar als spreker optrad de heer W. Mans, lid van het hoofdbestuur. Deze heeft voor een zeer klein gehoor het streven der com munisten uiteen gezet. In de eerste plaats getuigde hij van zijn vriendschap met vele te genstanders op politiek gebied, met wie hij gedurende de bezet tingsjaren als illegaal werker en als gevangene te Vught heeft omgegaan. Spr. bepleitte met klem het zoo spoedig mogelijk houden van verkie zingen in het belang van een goede democratie. Daarna stond hg geruimen tijd stil bij hetgeen in Indonesië gebeurt en betoogde, dat wat wij deden om aan de Duitsche bezetting ontworstelen, nu plaats heeft in Indië door de Indone siërs. Hij wees er op, dat Nederland thans hetzelfde gaat doen als de Duitschers ge durende vijf jaar in Nederland deden als we met geweld van wapenen de Indonesiërs trach ten te onderdrukken. Tenslotte bepleitte spr. een samengaan vooral met de soc. dem. ar beiders. Zondag j.l. herdacht Rilland den dag waarop vorig jaar de meeste slachtoffers vielen. Des morgens werden op het graf van hun vriend Jan Slabbekoorn bloemen gelegd door de korfbalclub, school vrienden en -vriendinnen, fa milies en verschillende inwo ners. Ds. Aalbers heeft ook dezen dag herdacht in zgn predikatie. Aan het einde van dezen dienst deelde ds. Aal bers mede, dat hij het be roep naar de Indische kerk had aangenomen, doch het nu niet kon doen na dezen dienst. Zoodoende heeft hij voor dit beroep bedankt. Dit tot groote vreugde van de jeugdverenigingen in het bij zonder. Ingaande 6 October jl. is aan den heer Anth. F. Slijpen te Axel eervol ontslag verleend als besteller bij den P.T.T.- dienst. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Drietal te Rotterdam-Kralingen (vac. G. v. Veldhuizen) J. J. Polder vaart te Vriezenveen, A. J. van Rhijn te VIaardingen en dr. W. F. Dankbaar te Goes. Beroepen te Sluis (toez.), J. A. Talma te Cadzand; te Vrouwenpolder J. J. Ph. Vale- ton, hulppr. aldaar. Geref. kerken. Bedankt voor Arnemuiden J. A. Tiemens te Aardenburg. Wegens opheffing van zijn betrekking is met ingang van 1 Oct, onder dankbetuiging voor de aan den lande bewe zen diensten eervol ontslag verleend aan ds. Jan van Dorp te Londen als leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst. De Amerikaansche regee_ ring heeft Maandag besloten de Oostenrijksche regeering Renner te erkennen, op voor waarde dat algemeene verkie zingen zullen worden gehouden vóór het einde van dit jaar. Te Quebec zgn Dinsdag besprekingen begonnen van de organisatie van de Ver. Vol keren over voedsel en land bouw. Ruim 30 Japanners en halfbloeds zijn te'Garoet (Ja va) gedood door mijnen. toen een colonne in een vijandelijk mijnenveld terechtkwam. Volgens het blad „Unita" zou het aantal werkloozen in Italië op het oogenblik meer dan 2 miiiioen bedragen. 400 geleerden in de Ver. Staten, die onderzoekingen doen naar de atoomenergie, hebben er op aangedrongen het geheim in handen te stel len van een contróle-commis- sie. Het Intern. Roode Kruis heeft in dezen oorlog 100 mii iioen brieven van en naar krijgsgevangenen doorgezon den en 33 miiiioen van en naar burgers. ZON EN MAAN. Donderdag komt de zon te 7.09 op en gaat te 17.41 onder. De maan te resp. 17.07 en 2.45.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1