Provinciale Zeeuwsche Courant Nog allesbehalve rustig op Java Zaterdag 13 October 1949 KORTE PREDICATIE De wederopbouw van Nederland Dijk te Westkapelle gedicht. UIT DE PROVINCIE Officieele publicaties Voor het eerst na 3 /2 jaar wapperde Woensdag de Neder- landsche vlag van het paleis van den Gouverneur-Generaal. Naar men verklaart, is Batavia momenteel de eenige plaats op Java waar rust heerscht. Nederlandsche troepen heb ben het vliegveld van Palem- bang bezet en zijn vanuit de lucht door geallieerde bom menwerpers van wapens en voorraden voorzien. Na een recordreis van 19 da gen zijn de „Jacob van Heems. kerck" en de „Jan van Galen" in do Indische wateren aange komen. Volgens A.N.P.-Aneta is er een splitsing in de nationalis tische beweging. Er is een groep die zich tegen Soekarno stelt. Een speciale correspondent van de „Times" te Batavia seint dat, het gepeupel de con trole heeft gekregen, over ge deelten van den spoorweg Ban. doeng-Batavia. Hij bevestigt dat 2 Nederlanders, 3 leden van de Indonesische politie en 1 Chinees zijn vermoord in den trein die het station Bandoeng op 4 Oct. verliet, waar het ge peupel volkomen de vrije hand had. Andere Chineezen in den .trein werden onder bedreiging van machinegeweren gedwon gen, trouw te zweren aan de Indonesische republiek. Een Australische persfoto- fraaf, die op 9 October uit oerabaya via Bandoeng in Ba tavia aankwam, beschreef den tocht als een nachtmerrie, hoe wel hij in het bezit was van een pas die door den „min. v. buit zaken" van Soekarno was ge- teekend. Op ieder station werd de trein onderzocht door een aan tal jongemannen die met spe ren en messen gewapend waren en die de passagiers, die geen pas bij zich hadden, deden uit stappen. Intusschen hebben Britsche en Nederlandsche autoriteiten van de organisatie die zich be zig houdt met de verzorging van ex-gevangenen, een bezoek aan Soekarno gebracht om op zuiver menschleijke gronden te protesteeren tegen de tegen werking en moeilijkheden die deze organisatie door geheel Java van de nationalisten on dervindt. Soekarno, voegt de corres pondent eraan toe, beloofde alle medewerking te zullen verlee- nen, maar of hij in feite de contróle over de extremistische groepen bezit, zal de volgende dagen, nog moeten blijken. Volgens een officieel Britsch rapport zijn ongeveer 30 plun deraars in Batavia gearresteerd en wordt de toestand in het binnenland beschreven als aan merkelijk verslechterend. In Bandoeng fungeert een 22- larige majoor van het Britsche eger als town major- Majoor Frank Gray van de luchtlan dingstroepen is indertijd achter de linies op Malakka neergela ten en was een van de drie eerste parachutisten die in Singapore landden. In een tijd van drie weken is hij opgeklo- men van luitenant tot majoor. Vanuit Engeland is een schip met 2000 Nederlandsche solda ten naar Indië vertrokken. In verband met de havenstakin gen, hadden zy het schip zelf geladen. ONRUST IN PALESTINA. Duizend Joden hebben een kamp bij Haifa bestormd waar door 200 Joden, die clandestien in Palestina waren gekomen en thans opgesloten zaten, konden uitbreken. Zij zijn in de heuvels gevlucht. Een ge heime zender, „Strijdend Is raël" genaamd, heeft dit voor val een begin van den Jood- schen tegenstand genoemd In tusschen is een nieuwen aan val op een opleidingskamp voor de Joodsche brigade ge daan, waar wapens werden Amnestie in Spanje. In Spanje zullen naar offi cieel medegedeeld wordt, ge meenteraadsverkiezingen wor. den gehouden, voorts een volksstemming over de door den Cortes genomen besluiten, terwijl voorts een algemeene amnestie voor politieke gevan genen wordt afgekondigd. LASTIG! Rudolf Hess, die naar Neu renberg is overgebracht, is daar thans een verhoor afge nomen. Hij verklaarde niet langer dan 10 dagen te kun nen terugdenken Nieuwe Russische autogiro. De Russen beschikken thans over een nieuw model auto giro met 2 motoren ei schroeven. Het toestel wordt gebruikt om passagiers, post en lading af te leveren in stre. ken, waar geen vliegvelden zijn, bijv. in N. Rusland Siberië. De machine kan een snelheid ontwikkelen van 185 K. p/h en stijgt 6 m. per sec. De passagiers stappen in of uit met behulp van een touw ladder terwijl de autogiro in de lucht blijft hangen. OVER EEN MAAND EEN NOODPARLEiMENT. De Tweede Kamer heeft Donderdag met 5114 stem men het wetsontwerp houden de regelen omtrent de voor- loopige Staten-Generaal aan genomen. Alleen de anti-revo- lutionnairen stemden tegen. De min.-pres. deelde mee dat er naar hij vertrouwt, over 4 of 5 weken een nood- parlement zal zijn. Voordien zullen geen zaken bij K.B. worden afgedaan., die kunnen wachten Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3,20 p. lew. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen I88e Jaargang Hoofdred. E. P. Zandljk imet red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 157 Druk fa. F. v. d. Velde Jr.. Vllssingen GEEN AFWIJKING VAN BETALINGSGEWOONTEN Op het oogenblik valt bij een deel van het publiek de neiging te bespeuren om zooveel moge lijk contant geld in handen te houden of te krijgen en om alle betalingen zooveel moge lijk door overschrijvingen te verrichten. Eenerzijds wordt dan ook geklaagd over ver koopweigering door winkeliers, die uitsluitend contant geld willen accepteeren, terwijl an derzijds bepaalde personen, die altijd contant betaalden, alleen door middel van een overschrijving aan hun ver plichtingen willen voldoen. Deze abnormale voorkeur voor contant geld, gepaard met het vasthouden van een onnoodig groot bedrag daarvan, kan het betalingsver keer alleen maar bemoeilijken. De minister van financiën wijst er zeer nadrukkelijk op, dat hij niet van plan is de papiergeld circulatie ten behoeve van zul ke practijken te vergrobten. Tegen deze elementen, die blijkbaar hun verantwoordelijk heid ten aanzien van het her stel van ons land niet willen beseffen, zal krachtig worden opgetreden. In principe wijke men zoo weinig mogelijk van zijn vroegere betalingsgewoon ten af. Ten aanzien van alle onrede lijke afwijkingen van bestaande betalingsgewoonten, herinnert de minister van financiën daar- om aan de verordening no 143 van den chef van, den staf .G. van 13 Sept. jl., waarin zware straffen zijn gesteld op ieder saboteeren van de geld- saneeringsmaatregelen De namen van hen, die zich hier aan schuldig maken, kunnen worden gerapporteerd aan de afd. geldwezen van het mi nisterie van financiën. Kneu terdijk 22, Den Haag, met ver melding op de enveloppe van de woorden: „afwijking beta lingsgewoonten" Indien bij on derzoek blijkt, dat op laakbare wijze is opgetreden, zal het ministerie van financiën boven dien niet aarzelen om de schuldigen uit te schakelen van alle deblokkeeringsvoor- deelen. GEBREK GEHAD CREDIETEN VOOR DEN MIDDENSTAND. Binnen zeer korten tijd zul len enkele tientallen milhoenen beschikbaar zijn voor midden- standscredieten aan zaken, die door oorlogsomstandigheden in den ruimsten zin in moeilijkhe den zijn geraakt of kunnen raken. NEDERLANDSCHE VLIEGERS ONDERSCHEIDEN- Op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag had de uitreiking plaats van onderscheidingen aan 18 officieren, en onderoffi cieren van de Ned. luchtmacht die blijk hadden gegeven van bijzonderen moed tijdens den strijd in Europa. Behalve Z.K.H. Prins Bern- hard, die persoonlijk de decora ties uitreikte, waren, o.a- aan wezig de ministers van Oorlog en Marine. Restaurants bon vrij. Op het oogenblik is bij het rijksbureau voor voedselvoor ziening ernstig de mogelijkheid in studie om de restaurants ge heel bonvrij te maken. Koffie en thee zijn deze of de volgen de maand te verwachten. Ook gedistilleerd komt weer in de distributie en tegen Januari wordt verbetering van de bier positie verwacht. Bovendien zal begin volgend jaar wijn uit Frankrijk worden geïmpor teerd. Ziekengeld aan wachtgelders- In het bestuur van de stichting van den arbeid is ter sprake gekomen de hoogte van de ziekengelduitlceering, die wachtgelders ontvangen. Aan gezien het bestuur van mee ning was, dat een uitkeering tot 80% van heb ontvangen wachtgeld wel zeer laag moest worden geacht, is aan den minister van soc. zaken ver zocht een wetwijziging te be vorderen in dier voege, dat in de toekomst aan wachtgel ders ziekengeld zal worden verleend ter hoogte van het wachtgeld. Boeken gevraagd. In kampen in Engeland, Schotland en Ierland wordt mo menteel een aantal manschap pen opgeleid, die deel uit ma ken van onze expeditionnaire macht. Allen in Nederland die boeken hebben te missen, wor den verzocht deze ter beschik king te willen stellen. Men kan de boeken ingepakt of eventu eel ook oningepakt afgeven bij het naastbijzijnde postkantoor. De postkantoren zullen de boeken naar het bureau A.V. O.S. te Rotterdam dirigeeren, dat voor de doorzending zorg dragen Het is vermoedelijk al Zater dagavond. als u deze regels leest of herleest. Het werk is gedaan. De rust is zoo langzamerhand gekomen. Morgen is het Zondag en nu is het oogenblik gekomen om de rekening van deze week op te maken. Wat was het voor een week? Een week met veel sombere dingen De zwartgekleurde be richten uit Indië vermenigvuldig den zich. De alarmeerende reeks gebeurtenissen van de 2e week van October 1944 kwam ons op nieuw voor den geest. U bracht misschien een bezoek bij een erstige zieke. U hoorde van of had te maken met gezinsmoei lijkheden. schreef gezakte huwe lijken. U ving iets op over overVul maar in. En nu stelt Jezus ons aan het einde van deze week een vraag, zijn doordringende vraagHeeft het u ook aan iets ontbroken (Lucas 22 35). Neem deze vraag in vollen ernst en doordenk naar persoon-\geen gevaar te vreezen. lijk. Heb ik deze week. deze 7 dagen aan iets gebrek gehad Een half jaar geleden waren in ons land menschen, die aan alles gebrek hadden. Aan alles. Aan het allernoodigste en aan het allereenvoudigste. aan een droge tarweboterham en aan een voedzame kleiaaardappel. Vergelijken wij dien tijd en deze week. dan kunnen wij niet anders dan op Jezus' heilige vraaghad u gebrek volmondig antwoorden: Aan niets, aan niets. Jezus is herder van zijn scha pen. En zoo lang zij zich daar van bewust zijn, ontbreekt het hun aan niets. Jezus, de volmaakt barmharti- „j, houdt u staande. En dan gaat het goed. Bij Hem komen wij nooit iets te kort. De Heer is mijn Herder. Mij ontbreekt niets. Gebrek gehad? Voltrekt niet De God des heils wil mij ten herder wezen. 'k Heb geen gebrek, 'k heb B. Wie is er nog niet thuis? De Dienst der Repatrieering heeft onder bovenstaand motto een grootsch opgezette cam- ;ne ingezet om een edig mogelijk overzicht te krijgen van de personen, die momenteel nog worden thuis- verwacht. Het Informatie- en Registratie-bureau gevestigd 1 te Den Haag, Groenhoven- straat 13, doet een beroep op alle geïnterneerde personen om aanvragen naar nog niet terug gekeerde gedeporteerden, aan dit bureau op te geven. De aanvrage moet bevatten: naam, voornaam, geboorte datum en -plaats, adres in Nederland, zoo mogelijk laat ste adres in Duitschland, bene vens naam en adres aanvrage. Zij die reeds een aanvraag in dienden en een blauwe of gele kaart van het Informatiebu reau ontvingen en deze terug zonden, alsmede zij die een aanvraag indienden nè. 1 Sept. jl., behoeven niet meer te schrijven. Ook aan die personen, die weten dat hun nabestaande in het buitenland nog leeft of overleden is, maar hiervan geen bericht gekregen hebben van het informatiebureau, wordt verzocht toch alsnog proforma een aanvrage in te dienen, waarbij zij dan tevens vermelden, wat hun bekend is. Alleen op deze wijze kan een volledig overzicht gemaakt worden. Ook zijn er indertijd Neder landers naar Duitschland ge deporteerd, die geen famüie achterlieten. Voor deze cate gorieën wordt een beroep ge daan op buren, vrienden, pen sionhouders, enz. om een aan vrage in te dienen. Voor hen, wier familieleden onverhoopt in Duitschland mochten zijn omgekomen, wordt in dat geval getracht, een officieele overlijdensacte te verkrijgen. De Russische en Britsche troepen hebben Teheran, de hoofdstad van Iran, verlaten. Van de Amerikaansche troepen is het grootste deel reeds ver trokken GIRODIENST HEROPEND. De Postcheque- en girodienst is heropend voor de uitvoering van opdrachten tot overschrij ving en uitbetaling. Bij het geven van opdrachten moet men duidelijk onderscheid ma ken tusschen geblokkeerde en girale tegoeden. Stortingen bij de kantoren der posterijen zullen eveneens weer mogelijk zijn. De gestorte bedragen zullen echter niet op girale rekeningen worden ge- Doekt, waarover dus alleen per overschrijving mag worden be schikt, behoudens eenige moge lijkheden tot opneming van contant geld- Geld voior verpleegden enz. De Ned- Bank heeft een al gemeene vergunning tot het uitkeeren in Nederlandsche be taalmiddelen aan bewoners van sanatoria, ziekenhuizen, her stellingsoorden, tehuizen voor ouden van dagen, internaten, diaconale instellingen en soort gelijke inrichtingen van de te genwaarde van gedurende de periode: 12 Sept. t.m. 2 Oct. 1945 bij hen ten behoeve van genoemde personen gestorte, inmiddels buiten omloop ge stelde bankbiljetten, muntbil jetten en zilverbons, en zulks 'onder de volgende voorwaar den: de uitkeering der betaal middelen mag alleen geschie den ten behoeve van personen die niet beschikken over een geldkaart. Tot nader bericht mag niet worden uitgekeerd dan 100 per persoon. Deze vergunning is geldig tot 16 December a.s. LAFFE MOORDENAARS GEVAT. In de Harskamp zijn enkele leden van de landwacht opge spoord, die, werkzaam in het speciale commando van Feld- meyer, de voormalige leider van de Germaansche SS., de burgemeesters van Asten en Someren hebben vermoord De daders hebben een bekentenis afgelegd. Een der slachtoffers, dat kon ontkomen, heeft aan de Helm. Crt. een verslag gege ven van de toedracht van den moord. Op een nacht in Aug. 1944 werd de zegsman, de heer IJsbout, des nachts van het bed gelicht met de mededeeling dat hij mee moest naar Vught voor een verhoor. In den auto zaten ook de burgemeesters van Asten en Someren. Nadat men een eind had gereden, stopte de auto plotseling mid den op een weg, zgn wegens motorpech. De drie heeren moesten ook uitstappen en in het licht van de koplampen gaan staan. Plotseling werd een schot gelost dat IJsbout in een arm trof. De zaak over ziende, was hij direct zoo bij zijn qui-vive om zich te laten vallen alsof hij doodelijk ge^ troffen was. Langs den berm van den weg bleef hij onbe wegelijk liggen. Hij hoorde daarop nog een tiental schoten die de burgemeesters doodelijk troffen. Toen de moordenaars hun luguber werk beëindigd hadden, zag men IJsbout nog liggen. Eén adviseerde om hem nog een schot in den nek te geven, maar omdat hij toch .„-God" was, deed de andere ïand wachter dit maar niet. Dit werd voor IJsbout de redding. De auto met de moordenaars verdween, zonder zich verder over de slachtoffers te bekom meren. Cijfers over de vernieling en de materialen-positie. „Er zijn 130.000 woningen in Nederland tijdens den oorlog vernield of zwaar beschadigd; licht beschadigd (tot een schade van minder dan 3000) zijn 300.000 woningen. En van deze laatste zullen voor het einde yan het jaar 200.000 weer in bewoonbaren staat verkeeren", zoo deelde dr. ir. Z. Y. van der Meer, lid van het college van algemeene commissarissen voor den wederopbouw van Nederland, mee op 'n persconferentie te Groningen. Noodherstel vormt de eerste phase van den wederopbouw en daarom wordt een belang rijk deel van het materiaal dat beschikbaar is, gereserveerd voor dit herstel. De indertijd geuite wensch, dit jaar 2/3 van, die gevallen onder dak te hebben, zal in vervulling gaan Enkele cijfers Hengelo 3000 gevallen, vóór 15 Oct. alles onderdakVenlo 9000 geval len vóór 15 Oct. onderdak 4000; N. Limburg 19.000 ge vallen, vóór 15 Oct. onderdak 7000; Z. Vlaanderen 3000 gevallen, vóór 15 Oct. onder dak 2800; Betuwe 13.294 ge vallen, vóór 15 Oct. onderdak 8000. Met opzet wordt hier ge sproken van onderdak, omdat een volledige herstelling dat ook ruiten, dakpannen enz. zou inhouden, in vele gevallen niet kon geschieden. Vaak heeft men zich moeten behelpen met asphaltpapier inplaats van pannen en met cartonglas of cellophaanglas inplaats van vensterglas. Toch zal het nog zoo zijn dat er alleen al van de zgn. 300.000 lichte gevallen nog 100.000 niet behandeld kunnen worden voor het vallen van den winter. In Friesland is vernield en zwaar beschadigd V» van den woningvoorraad van 31 Dec. 1940; in Groningen is dit percentage i/, en in Drente 9.6 Ter vergelijking Zee land 26.6 Gelderland 9.9 Noord-Brabant 8.1 Het is duidelijk dat met de mate- riaalverdeeling rekening ge houden moet worden met deze omstandigheid. Noodwoningbouw is een noodzakelijk kwaad. Noodzake lijk omdat over het geheele land rond 100.000 woningen zijn vernield en zoodanig be schadigd, dat ze voor bewoning niet meer geschikt of geschikt te maken zijn. Dit aantal is te groot om zonder noodvoorzie ningen den permanenten nieuwbouw af te wachten. Het aantal noodwoningen is be paald op 6000. De eerste hon derd zijn reeds gereed ge komen," terwijl ruim 1500 op het punt staan gereed te komen. Wat betreft de havens Hoek van Holland zag sinds de bevrijding tot op dit moment 563 koopvaardijschepen pas- seeren naar Rotterdam. In IJmuiden met richting Am sterdam was dit aantal 209. De schaderegeling voor noodverzieningen zal door het rijk geval voor geval worden vastgesteld, waarbij als crite ria worden aangehouden de maatschappelijke welstand het economisch belang van den bezitter. Dit geldt uitsluitend voor bedrijven. DE MATERIALEN POSITIE. De cement-positie is niet on gunstig. Er wordt in het zuiden 25 tot 30.000 ton per maand vervaardigd, hetgeen in ver gelijking met twee maanden geleden een verbetering is van 10.000 ton per maand. Het hoogoven-cementbedrijf in Vel- sen produceert thans 8000 ton per maand. Ook de invoer van de in het buitenland bestelde cement begint te komen. Er is de vorige maand bijv. 3000 ton uit Engeland binnengeko men Het verbruik van hout voor de bouwnijverheid geschat op 700.000 m3. Er is in het buitenland gekocht 375.000 m3. Voor bouwdoeleinden is reeds aangekomen 75.000 m3 Twee maanden geleden was dit nog niet meer dan 10.000 m3. De glaspositie is slecht Er is uit België gekomen 60.000 m2. Minister Vos heeft dezer dagen persoonlijk in dat land geprobeerd meer te krijgen en het zal hem waarschijnlijk ge lukken. Wat er nu is aangekomen, is echter slechts een druppel op een gloeiende plaat, want de behoefte is ongeveer enkele millioenen m2. Er is 300.000 m2 „tuindersglas" geleend bij de Westlandsche tuinders, die echter de toezegging hebben gekregen dat de overheid ei voor zal zorgen dat de tuin ders in de gelegenheid gesteld worden zich houten ramen aan te schaffen. De productie van dakpannen en steenen neemt slechts lang zaam toe als gevolg van het gebrek aan kolen. In toene mende mate kan, dank zij een iets ruimeren invoer van as- phalt-papier, van dit dakbe dekkingsmiddel gebruik wor den gemaakt, waardoor een voortdurend grooter wordend aantal huizen regenvrij ge maakt kan worden Vrijdagmorgen om 5 uur is de dijk te Westkapelle dicht gekomen. Met man en macht wordt thans gewerkt om het dijklichaam verder te versterken. Het zal nu geheel van de weersomstandigheden afhangen of men erin zal slagen den dijk definitief te behouden. Voor gepensionneerdeib enz. De Ned- Bank heeft een al gemeene vergunning gegeven voor hen, die van hun kapitaal leven en voor gepensionneer- den, die in moeilijkheden zijn geraakt, b.v. doordat hun pen sioen niet maandelijks wordt uitbetaald. De banken mogen thans zoo noodig aan ingeze tene natuurlijke personen uit giraal tegoed (en voorzoover dit ontoereikend is, uit geblok keerd tegoed) per week het ge middelde bedrag uitbetalen dat de betrokkenen ter bekostiging van hun levensonderhoud heb ben opgenomen, met een maxi mum van 100 per week. In China is volledige over. eenstemming bereikt tusschen Tsang Kai Shek en de com- cunisten. Beide partijen hebben concessies gedaan- DUKW-DIENST MIDDELBURG—DOMBURG STOPGEZET. Met ingang van heden wordt de Dukw-dienst voor burgers langs den Noordweg van Mid delburg naar Domburg voor- loopig stopgezet. De weg ii zwaar beschadigd, zoo zelfs, dat de waterleidingbuizen die in den weg liggen, defect zijn geraakt. Verder verkeer over dezen weg is hierdoor volko men onmogelijk geworden. Hoewel herstel van een on der water staanden weg groo- te moeilijkheden meebrengt, zal men doen wat mogelijk is, om den weg zoo spoedig mo gelijk weer berijdbaar te ma ken. De route van Middelburg via Veere en Vrouwenpolder naar Domburg is als te gevaarlijk afgekeurd, daar de vaak zeer volle dukws van Veere over zee naar Vrouwenpolder zouden moeten gaan en hierbij geen enkele veiligheidsmaatregel ge. troffen kan worden. De andere wegen op het eiland zijn voor regelmatig dukw-verkeer ongeschikt om dat zij te smal zqn. De mo gelijkheid bestaat echter dat in deze alsnog een oplossing zal worden gevonden. VLISSINGEN KRIJGT GLAS. Dat ook andere gemeenten den nood van Vlissingen be grijpen en weten dat nog velen achter de planken moeten zit ten en geen voldoende licht in hun woning kunnen krijgen, blijkt uit het feit, dat de tuin ders van Leidschendam een glasinzameling hebben gehou den en binnen enkele dagen 1800 m2 glas naar Vlissingen zullen zenden. Vanzelfsprekend zijn de Vlissingers den tuinders uit Leidschendam zeer dank baar hiervoor. Dinsdag herdacht de meisjes, vereeniging „Nut en Genoe gen" te Baarland haar 25-jarig bestaan. Alle oud-leden waren aanwezig alsmede verschillen de vereenigingen van omlig gende gemeenten. Na opening door de voorzitster, sprak Ds. ;r naar aanleiding van Lukas 7. Hierna werden ver schillende samenspraken ge daan. Burgemeester Vogelaar alsmede afgevaardigden van versehilende andere vereeni gingen wenschten de vereeni ging geluk. Besloten werd met een kampvuur, waarna ds. Be neder sloot met dankgebed. Dinsdag was het een jaar geleden dat de Canadeezen voet aan wal gezet hebben onder de femeente Hoofdplaat, op No. om W. Zeeuwsch Vlaanderen te bevrijden. Op deze plaats had 'n herdenking plaats. Tegen 4 u. hadden zich honderden, ook van buiten de gemeente daar verzameld. De her denkingsrede werd uitgespro ken door den wnd. burgemees ter, welke rede besloten werd met een lang leven onze Ko ningin en een driewerf hoera voor de bevrijders. Bij deze plechtigheid was ook de Ne derlandsche land- en zeemacht vertegenwoordigd. Onder het zingen van het Wilhelmus werden de Nederlandsche Canadeesche vlaggen gehe- schen. Ook werd het woord ge voerd door den Zeeuwsch- Vlaamschen majoor van den Broecke uit Aardenburg, die mededeelde dat binnen korten tijd een monument op deze historische plaats wordt ge plaatst- Voorts spraken nog de pastoor en de dominé van Hoofdplaat. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. Vrgdag deed het Tribunaal te Goes uitspraak in de volgende De iandarbeider M. Goetheer uit Wolf aartsdijk, die in 1935 lid werd van de N.S.B-, colpor teerde met „Volk en Vader land" en collecteerde voor Win terhulp werd veroordeeld tot 6 jaar interneering en verbeurd verklaring van de helft van zijn vermogen. De landbouwer D. J. Linden- bergh, eveneens uit Wolfaarts- dijlt, die van 19361941 lid was van de N.S.B- en in 1940 ook W.A.-man werd terwijl hij met zijn auto colporteurs van N.S.B. lectuur naar de dorpen bracht, kreeg 2 jaar interneering en verlies van de helft van zijn vermogen- De verzekeringsinspecteur P. C. Ch. van Leeuwen, eveneens uit Wolfaartsdrjk, die in 1940 als chauffeur in dienst was van de Duitsche weermacht, met een Diutschen militair grossiers bezocht om inkoopen te doen voor het leger en tenslotte te Rotterdam werkzaam was op een Duisch deviezenbureau, daar o.a- kettinghandelaars in gouden tientjes opspoorde en deze naar Bergen op Zoom liet komen om die tientjes daar in te wisselen op een opgegeven adres, waar zij dan door ge waarschuwde Duitschers wer den ingerekend, werd veroor deeld tot 10 jaar interneering en verlies van zijn geheele ver mogen. De landarbeider W. de Jonge uit Ovezande was van Juli '43 lid van het N.A.F., van Juni '44 van de N.S.B. en in 1944 ook enkele maanden van den N.V.D-, terwijl hij tenslotte een dorpsgenoot zou hebben aan gewezen aan de politie omdat hij een onderduiker verborgen hield. Hij werd veroordeeld tot 8 jaar interneering. De horlogemaker J. Walhout uit St. Annaland was van Nov. '40 sympathiseerend lid van de N.S.B. Het vonnis luidde: 5 jaar interneering en verlies van de helft van het vermogen. M. C- Baarends, werkman te Goes was in Febr. 1942 tot de N.S.B. toegetreden. Het vonnis luidde: 2 jaar interneering- Allen werden voorts veroor deeld het recht ontzegd tot het beltleeden van een openbaar ambt en ontzetting uit het ac tief én passief kiesrecht. DISTRIBUTEEDIENST KRABBENDIJKE. Alle alleenwonenden en ge zinshoofden, die de maaltijden bereiden door middel van gas of electriciteit, dienen vóór 20 Oct. a.s. eein enquêteformulier aif te halen bij den plaatselij ken distributiedienst. Deze for mulieren moeten uiterlijk 24 Oct. weer bij den distributie- dienst zijn ingeleverd. Boven aan het formulier wordt het nummer van den gas- of electri- citeitsmeter vermeld. De rant- soenkaart voor gas- of electri citeit moet bij de inlevering van het formulier overgelegd worden. Op de achterzijde van het formulier moeten alle bon nen 244 „Algemeen" van het gezin geplakt te worden. Pension- en kamerbewoners, die niet zelfstandig hun maal tijden bereiden, mogen geen afzonderlijk formulier invullen, aangezien zij, ten aanzien van deze enquête, tot het gezin van den verhuurder gerekend wor den. Petroleum voor stalverlichting. Voor stallen, niet aangeslo ten op het gas- of electrici- teitsnet, kan petroleum voor verlichting aangevraagd wor den. Inlichtingenformulieren in den lering Krabbendijke af halen op het kringkantoor of bij de plaatselijke agenten. Betrokkenen dienen deze for mulieren, alvorens ze bij den distributiedienst in te leveren, door den plaatselijken bureau- hcuder van den P.V.C. te la ten afteekenen en door het PREDIKBEURTEN gas- of electriciteitsbedrijf te laten afstempelen. Distributie van textiel goederen Aanvraagformulieren voor textielgoederen, zoowel voor geallieerde als andere tex tielgoederen kunnen voor den kring Krabbendijke wor den ingediend tot uiterlijk Woensdag 17 Oct. a.s. Na dien datum worden voorloopig al leen aanvragen aangenomen voor a.s. bevalling, sanatorium patiënten en ontslag uit mili tairen dienst. De bij den distributiedienst of plaatselijke Hark Comité's ingediende aanvragen worden alle afgewerkt. In verband mot de vele werkzaamheden hieraan verbonden, kunnen over inge diende aanvragen geen inlich tingen aan het loket verstrekt worden. Ook zullen brieven hierover niet in behandeling worden genomen. Bereidverklaringen voor zo mer japonnen, zomerjaponstof. blouses elf battle dresses moe ten, voor verstrekking van punten, worden ingediend op het kringkantoor, uitsluitend op Dinsdag en Vrijdagmorgen tusschen 9 en 12 uur of bij de plaatselijke agenten. Per post toegezonden formulieren zullen zonder meer geretourneerd worden. Bereidverklaringen voor ar tikelen waarvoor reeds punten verstrekt zijn, kunnen, onder overlegging "van het bij de ver strekking der punten afgege ven ontvangstbewijs, ook op de zittingen van de plaatselijke agenten afgestempeld worden. Ned. Herv. kerk: Goes: 9.30 ds. Dankbaar (H.Av.), 2 ds- Odé (H.Av.), 5 ds. Korevaar; Baarland: 9.30 geen dienst, 2 da. Beneder; 's-Heer Abtsker- ke: 9.30 en 2 ds. Evelein Biezelinge: 9.30 ds. v. Voort- huysen, 2 ds. HovyEl- lewoutsdijk: 9.30 ds. v. Willens- waard; 's-Heer Hendrikskinde ren: 10 en 2 ds. Zandee; 's- Heer Arendskerlte: 10 ds- Odé, Is. Renting; Hoedekensker- ke: 9.30 en 2 dhr. Overgaauw; Kapelle: vm- 2.30 ds. Elzen- §a. Kattendijke: 9.30 en 2 G. v. chappen, hulppr., Krabben dijke: 9.30 dhr. Heijboer, 2.30 ds- Baarslag; Nieuwdorp: 10-30 en 2.30 ds. Luuring; Waarde; 9.30 ds. v. Heuven (H.Av.), 2 dhr. Hoogerheide (dankz) Kloetinge: 10 en 2.30 (H.Av.) ds. Elderenbosch; Wilhelmina- dorp: 10 ds. Korevaar, 3 ds. Dankbaar; Wolphaartsdijk: 10 en 2.30 ds- v. Dijk; Aarden burg: 2.30 ds. Oor-t; St. Kruis: geen dienst; Biervliet: 10 ds v. d. Ham; Groede: 9.30 ds. Derk- sen; Nieuwvliet: 11.30 ds. Derksen; Retranchement9.15 ds. Oor-t; Oostburg: 11 ds- Oort, 2.30 ds. v. Vliet; Schoondijke 10.30 ds. Franke; IJzendijke: 30 ds. van 't Hooft; Terneuzen: 10 en 2-30 ds. Sickesz; Sluiskil: 10 en 2.30 dhr. v. cL Vrede; Hoek: 10 en 2.30 ds. Kromhout. Geref. berk-" Aardenburg: 9.30 en 3 ds. Tiemens; Kapelle: 10 en 2.30 ds. de Kluis; Krab bendijke: 9.30 en 2.30 cand- de Bruin. Geref. gem.: Hoedekensker- ke: 9.30, 1.30 en 5 leesd-; Krab. bendijke: 9.30. 1.45 en 4.45 ds. v. d- Berg; Waarde; vm., nm. en av. leesdiehst. Doopsgez. gem.: Aarden burg: 10 ds. Nolthenius; Goes: 10 mej. dr- Bakker. SPORT De Franschman M. Rai- chenbach in Ned. bekend om zijn matches tegen onze land- genooten Vos. Keiler en Sprin ger, heeft van den damtitel afstand moeten doen. In een wedstrijd tegen den jeugdigen Franschman P. Ghestem ver loor hij den titel. Ghestem won met 146. HOOGWATER VLISSINGEN. Zondag 6.36 en 19.21, 1.31 m, N.A.P. Maandag 7.42 cn 20.30, resp. 1.19 en 1.25 m. N.A.P. ZON EN MAAN. Zondag komt de zon te 7.02 op en gaat te 17.49 onder. Maandag resp. 7.04 en 17.47. De maan komt Zondag te 15.03 op en gaat te 22.56 onder. Maandag te resp. 15.44 eü 24.05.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3