Provinciale Zeeuwsche Courant SOEKARNO NIEUWE BONNEN Tribunaal te Middelburg. ZWITSERLAND DE DEBLOKKEERING. UIT DE PROVINCIE staat machteloos tegenover de extremisten. Het wordt steeds duidelijker dat de nationalistische beweging in Ned. Oost-Indië niet; meer te controleeren is, aldus de correspondent van de „Times" te Batavia. Soekarno en zijn zelf benoemde regeering, voegt de correspondent daaraan toe, schynen machteloos te staan tegenover de extremistische en oproerige elemen ten in het land en zij maken zich zeer ongerust hier over, want zy beseffen dat het gevaar bestaat dat de politieke kwestie op den achtergrond geraakt tegen over de noodzaak om wet en orde te handhaven. Er komen verontrustende berichten binnen uit verschil lende landstreken op Java. Extremisten in Bandoeng hebben Britsche en Nederland- sche ondercommandanten van oud-kvijgsgevangenen-orga- nisaties gearresteerd en on danks hun protesten een van hun hospitalen overgenomen. Zij houden ook Nederlandsche vrouwen op straat aan om haar te fouilleeren. In Soerabaja verhinderen zij vliegtuigen, ook die van de organisatie van teruggekeerde krijgsgevangenen, te landen. Volgens een Engelsch officier rijden de nationalisten daar in pantserwagens door de stra ten. In Djokjakarta maakten zij een vliegveld onbruikbaar dooi er plm. 40 Japansche vlieg tuigen te verbranden. Er zijn botsingen en gevechten tus schen nationalisten en Japan ners, waarby aan beide zijden dooden vallen. Speciale treinen die gebruikt werden voor het vervoer van bevrijde krijgsgevangenen en geïnterneerden van de kam pen naar nieuwe plaatsen, werden teruggezonden en er worden zoo dikwijls auto's door jongens aangehouden, dat de autoriteiten zooveel mogelijk het rijden over den weg vermijden. De correspondent besluit: Over het geheel genomen, ver toont Java heb beeld van een volksbeweging, die niet meer te controleeren is. Het zal be langwekkend zijn om te zien of Soekarno en zijn collega, of wel een totaal andere groep er de controle over kan krij gen en haar tot een einde kan brengen. Ook in Semarang en Cheribon komen ongeregeld heden voor De luitenant-gouverneur ge neraal, dr. van Mook is mo menteel in Singapore voor het voeren van besprekingen met Mountbatten. Het troepentransportschip „Prinses Beatrix", dat aan vankelijk soldaten van Colom bo naar Singapore zou ver voeren, zal nu troepen naar Java overbrengen. Nederlandsche soldaten in Batavia. .De eerste duizend man Ne- derlandsch-Indische troepen zijn uit Balik Papan te Tand jong Priok (Batavia) aange komen, aan boord van het K.P.M.-schip „Rijnst". Duizend oud-krijgsgevange nen uit de Changi-gevangenls te Singapore zijn inmiddels ook reeds aangekomen. Zij hebben weer dienst genomen in het Ned.-Ind. leger. Gen.-majoor Overakker gefusilleerd. Uit in Nederland ontvangen berichten is nu de zekerheid verkregen dat de generaal-ma- joor van het K.N.I.L., D. R. Th Overakker medio 1944 door de Japanners op Sumatra is ge fusilleerd. Gen.-majoor Overak ker heeft na de capitulatie van Ned. Indië een zeer belangrijke rol gespeeld in het ondergrond- sche verzet tegen den Japan- schen overweldiger op Suma tra- Alle 70 NederL geïnterneer den uit het Japansche inter- neeringskamp „Singapore" zijn bevrijd en op weg naar huis Het grootste deel van hen is onderweg naar Java (dit zijn de bestuursambte naren) terwijl eenigen op het schip „Nieuw Holland" van de K.P.M. op weg zijn naar Europa. De „Nieuw Holland" vervoert ongeveer 1200 oud krijgsgevangenen en -geïnter neerden naar Engeland. Oud-min. Reymer gearresteerd. De vroegere Roermondsche burgemeester, oud-min. P. J. Reymer, is gearresteerd en dooi den P.O.D naar Roermond overgebracht. Mr. Reijmer was weliswaar geen N.S.B.-er, maar genoot in Limburg een slechte reputatie door zijn toe wijding voor alles wat met de nieuwe orde samen ging. RADIOREDE MINISTER PRESIDENT. Vanavond om 9 uur zal de Minister-presi dent, prof. W. Scher- merhorn, over beide zen ders van „Herryzend Nederland" een kort woord over Indonesië spreken. Abonn-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. Kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Vrijdag 12 October 1045 188e Jaargang Hoofdred. E. P. ZandtJk (met red. rncdew. van dr. W. H. Beeüenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 156 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen SCHIPHOL WERELD LUCHTHAVEN. De ministerraad heeft beslo ten Schiphol te bestemmen voor het transoceanische- en transcontinentale burger lucht verkeer. RIJKSDIENST VAN LANDBOUWHERSTEL. Naar wij vernemen is inge steld een rijksdienst voor Land- landbouwherstel met het doel: het herstel van defensie-, bezettings- en oorlogsschaden aan land-, tuin en boschbouw gronden en verwoeste gronden de daarbij behoorende ge bouwen toegebracht; b. de be vordering van 'n geregelde be drijfsvoering in de getroffen bedrijven; c. de regeling van vergoeding van agrarische schaden voor zoover deze krachtens bestaande of nog uit te vaardigen wettelyke regelingen voor vergoeding in aanmerking komen en waar van de uitvoering aan den dienst is opgedragen. De „Kortenaer" In Amsterdam. De van de Engelsche marine overgenomen torpedojager, Hr. Ms. „Kortenaer" is Woensdag, middag in Amsterdam aange komen. Het schip is voor twee derde door oorlogsvrijwilligers bemand. Voor het zuiden des lands. Voor het tijdvak van 14 t.m. 27 October. In de Woensdag gehouden zitting van het Tribunaal te Middelburg, stond een 7-tal verdachten terecht. Jacobus Koster, 25 jaar, landbouwer te Arnemuiden, sloot rich in 1942 aan als lid, althans sympathiseerend lid, van de N.S.B. Hij is tot in den loop van 1944 aangesloten gebleven. Beschuldigde was lid van de N.S.B. geworden om niet naar Duitschland te behoeven. Bo vendien had hij echter zijn lid maatschap gebruikt om via den Landstand, pressie uit te oefenen op den G.G.B. De verdediger, mr. A. A. Kuipers, vond dit laatste zeker niet fraai, bracht echter naar voren, dat de N.S.B.'er Mink, slager te Middelburg, hierbij een bemiddelende rol had ge speeld. Voorts was beschuldig de als N.S.B.er op geen enkele wijze actief geweest, zeide pl. Neeltje Levina den Dekker, 29 jaar, zonder beroep, te Mid delburg, had zich als lid of sympathiseerend lid bij de N. S.B. aangesloten en is dit ge bleven. Deze beschuldigde zeide lid te zijn geworden uit sympathie voor haar broer, die N.S.B.'er was. Uit geen enkele daad was echter gebleken dat zij wer kelijk iets voor de N.S.B. voel de. Zelfs had zy verscheidene menschen in anti-Duitschen geest geholpen. Beschuldigde had voor het lidmaatschap bedankt toen zij van sympathi seerend werkelijk lid moest worden. Christiaan Johan Marius Pe. tiet, 31 jaar. stuurman te Vlissingen, sloot zich eind 1940 aan als lid van de N.S.B. Hij is dit tot ongeveer Juni 1941 gebleven. Deze zaak kwam voor de tweede maal in behandeling. Als getuige trad op van der Ven, groepsleider van de N.S. B. in Vlissingen en oom van beschuldigde. Getuige herinnert zich bij zonder weinig. Het is mogelijk dat zijn vrouw één en ander van de hem ten laste gelegde zaken op het geweten heeft, want man en vrouw zijn één, volgens get. Ook als bunker bouwer moest men clementie met hem hebben: hij had geen kroop door het oog van een naald. Agenten van den Zwitser- schen geheimen dienst, die in Duitschland werkten, hadden een kaart gevonden van de Luftwaffe, waarop alle strate gische punten, die gebombar deerd zouden worden, op ston den aangeteekend. Dr. Karl Kobelt, de Zwitsersche minister van defensie, gaf over deze aangelegenheden dezer dagen een verklaring in het parle ment. Kobel verklaarde, dat de Zwitsersche regeering den ge- heelen oorlog door goed was ingelicht en drie weken, voor een gebeurtenis plaats vond, daarvan op de hoogte was, bijv. bij het begin van het Duitsche offensief in het Westen, de in. vasie van den Balkan en den aanval op Rusland. De gevaar lijkste oogenblikken voor Zwit serland waren: ten eerste aan het begin van den oorlog, ten tweede op 15 Mei, toen de Duit. schers hun offensief naar Se dan inzetten, ten derde na de ineenstorting van Frankrijk en ten vierde in 1941 en 1942 toen Duitschland Zwitserland poli tiek onder druk zette. De Duit- schers hadden een groote spi- onnageorganisatie in Stuttgart, nauw samenwerkend met een wijd-vertakt net van agenten en leden van de vijfde colonne in Zwitserland. De Zwitsersche agenten echter zaten niet stil en zij waren in staat te berich ten, dat het Duitsche opperbe vel een complete „Zwitsersche actie" voorbereid had. De gevaarlijkste periode was in 1943 tusschen het winter en zomeroffensief in Rusland. Midden Maart vernam de Zwit sersche regeering dat generaal Dietrich in München was en dat hij daar een coup tegen Zwitserland voorbereidde. Ko belt zeide, dat de Zwitsersche dienst gewoonlijk goed inge licht was over hetgeen er in Hitiers hoofdkwartier ge schiedde. Op 13 Maart kwam het bericht dat de Duitsche aanval op Zwitserland vóór 6 April verwacht kon worden. En den volgenden dag werden er groote troepenconcentraties waargenomen in Beieren- Ge neraal Quisan, de Zwitscher- sche opperbevelhebber, gelastte onmiddellijk de voorgenomen manoeuvres af, trok de verlo ven in en gaf aan alle staven 't bevel zich voor actie gereed te houden. Toen kwam op 27 Maart het bericht: „op het hoofdkwartier van den Führer besloten dat Zwitserland voorloopig niet zal worden aangevallen". Het keerpunt voor Zwitser land was de capitulatie van Italië. De geallieerde invasie van Europa maakte ten slotte 'n eind aan het gevaar van een Duitschen aanval op Zwitser land. i groote bunkers gebouwd, al leen maar kleine dingetjes. Het was ook best mogelijk, dat zijn vrouw de contributie van het N.S.B.-lidmaatschap voor Petiet had betaald, zon der dat dezen dit bekend was, „het ging allemaal zoo gemoe delijk onder mekaar". Zij zou ook Petiet, tezamen met zijn vroegere verloofde, mej. C. Krijger, buiten hun weten voor de N.S.B. hebben opgegeven. De verklaringen van beschul digde en mej. Krijger kloppen echter op dit punt allesbehalve Om meer licht in de zaak te brengen, werd een getuige uit het publiek, de tegenwoordige verloofde van mej. Krijger, toegelaten en kreeg het woord Getuige, de tegenwoordige verloofde van mej. Kryger, meende, dat beschuldigde en mej. Krijger beiden onder pressie stonden van de familie en stelde voor mevr. van de Ven zelf te halen. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, wijst op het feit, dat beschuldigde als lid van de N.S.B. bedankt heeft kort nadat een Gestapo-agent be schuldigde verzocht had als spion op te treden. Ook uit zijn latere daden blijkt dat de „bekeering" van beschuldigde fundamenteel is geweest en hy zich verder als goed vader lander heeft gedragen. Vervolgens stonden terecht Herman Frederik van Velt- hoven, 26 jaar, brandweer man te Vlissingen. Hij is begin 1943 ongeveer 3 maanden aangesloten geweest als sym pathiseerend lid van de N.S. B., tezamen met zijn vrouw Jeanette Wijkhuizen, 24 jaar. Deze vrouw is begin 1943 ongeveer 3 maanden aangeslo ten geweest als lid van de N.S.B. Voorts heeft beschul digde zich begin 1943 aange sloten als lid van de N.V.D. Van Velthoven zeide door zijn vader te zijn bepraat N. S.B.'er te worden. Zijn vrouw had rich toen eveneens aan gesloten. Beschuldigde had, hoewel vaak geplaagd en ge sard, nooit iemand aangegre pen: hij had na 3 maanden weer bedankt. Verdediger was mr. P. C. Adriaanse. Johannes Louwerse, 35 jaar, groente- en fruithande laar te Middelburg, is van Maart 1943 tot Maart 1944 lid geweest van de N.S.B. Hij leverde veel fruit aan leden van de Duitsche weermacht. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, teekende beschul digde als een onvoldoend ont wikkeld en onschadelijk per soon, die overgehaald om lid van de N.S.B. te worden, niet voldoende begreep wat hij deed en dien ook niemand wantrouwde. Beschuldigde had o.a. zelfs langen tijd een on derduiker geherbergd. Aan de Duitsche Weermacht had hij nooit extra of zwart verkocht. Antonius Wilhelmus van Hoeydonck, 58 jaar, werkman te Vlissingen, werd eind 1940 lid van de N.S.B., althans sympathiseerend lid. Een N.S.B.'er, Jobse, had be schuldigde, in verband met zyn zwakke gezondheid, aangera den om eveneens partijlid te worden. Beschuldigde zei te lomp te zijn om eigenlijk te begrijpen wat dit lidmaatschap beteekende. Hij werd verdedigd door mr. P. C. Adriaanse. NAAR VERPLICHT VERKEERSONDERWIJS In een adres aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft de K.N.A.C. verzocht, thans zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het invoeren van verplicht, eenvou dig en eenvormig verkeerson- derwijs op alle lagere scholen. Alle bonkaarten 511. Bloem: 737, 200 gram. Ontbijtkoek: 738, 210 gram. Kaas: 739, 200 gram. Bonkaarten 511 A, B, C. Brood.- 716 t.m. 722, 800 gr B 755, 756, 400 gram. Suiker: 723, 400 gram. Boter: 724, 125 gram. Margarine: 725, 250 gram en 726: 125 gram. Bonkaarten 511 D- Brood: D 762, 763, 800 gram Rijst' (Kinderbiscuits): D 764. 250 gr. rijst, rijstebloem of kindermeel of 225 gr. kinder biscuits (3 rantsoenen). Suiker: D 765, 500 gram- Boter: D 766, 250 gram. Margarine: D 767, 125 gram. Inlegvellen. Brood: D 18, 19, 400 gram. Ryst of kinderbiscuits E 19, 250 gr. rijst, rijstebloem of kindermeel of 225 gram kin derbiscuits (3 rantsoenen). Toeslagkaarten. Brood: M 43A, M 44A „brood", 400 gram. Margarine: M 43A, M 44B „bo ter", 125 gram. Vleesch: M 42 A, M 48 A „vleesch", 100 gram. Aardappelen: M 42, M 43 .aardappelen" V/2 kg. Tabakskaart. 01: 2 rantsoenen tabaksartike len (geen import-sigaretten). Voor de week van 14 t.m. 20 October 1945. Melk' A 770, B 770 VA l, C 7-7Ó: 3% 1., D 770: 6 I. Vleesch' A, B; C, D 771, 100 gram. Aardappelen: A, B, C, D 772, B 757, 1 kg. A, B, C 773 2 kg- Toelichting' Op bon 739 zal 100 gram vol vette of 40+ kaas en 100 gram .nagere of 20+ kaas worden geleverd. Op bon 01 der Tabakskaart mogen de eventueel nog bij den handel voorradige Engelsche en Amerikaansche import-siga. retten niet worden verkocht. Deze import-sigaretten moeten worden bewaard tot t.z.t. weer een bon voor import-sigaretten wordt aangewezen- Voor de week van 21 t.m. 27 October a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor gort. vermicelli, zout, cacaopoeder, jam, gedroogde zuidvruchten en peulvruchten- Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 12 Oct. a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 15 October mag wor den afgeleverd. Bij deelneming aan maalty- den van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen A, B, C of D 771 voor vleesch en A, B of C 733 voor aardappelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributie, dienst te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk en aard appelen- Bon voor schoenreparatieleder. De Directeur van het Cen traal Distributiekantoor te Vught, maakt bekend, dat bon 736 van de bonkaart 11e periode is geldig verklaard voor het doen repareeren van schoe nen met 25 gr. leder. Deze bon blijft onbeperkt geldig. Deze maand zal er nog feen bon voor scheerzeep be- end gemaakt kunnen worden. De grondstoffenaanvoer is thans echter zoodanig, dat binnenkort met de fabricatie kan worden begonnen. Ver wacht wordt dat in November een bon zal kunnen worden Geestelijken kunnen wekelijks over 100 beschikken. Tot degenen, die uit hoofde van een zelfstandig beroep wekelijks over honderd gulden in contanten of op vrije re kening zullen kunnen beschik ken, zullen mede worden ge rekend de bedienaren van den openbaren eeredienst. Grens van f 10.000 voor bedrijfsleven opgeheven. Een aanvullingsbeschikking zal de grens van 10.000 voor girale rekeningen voor het bedrijfsleven opheffen. De be doelde grens wordt gehand haafd voor particulieren en evenzoo voor z.g. eenmans zaken Deblokkeering bij ongebruikte volmacht. Bedrijven en andere licha men, die voor 26 Sept. al hun oude geld op 'n bank- of giro rekening stortten en dus in de inleveringsweek niets in leverden, missen de volmacht, waarop 300 kan worden op- fenomen en zien zich dus voor e moeilijkheid geplaatst, dat zy niet automatisch een be paald bedrag gedeblokkeerd krijgen. Deze bedrijven kun nen van de Nederlandsche Bank een bijzondere vergun ning tot deblokkeering van maximaal 300 verkrijgen, in dien zij bij de instelling, waar zij een tegoed hebben, een des betreffend verzoek indienen. 400 MLLLIOEN NIEUW GELD- Blijkens den weekstaat van de Ned. Bank van 8 October, was tot op dien dag byna 400 millioen, gulden nieuw geld in omloop gebracht. Op den staat komt ook een post: geblokkeer de saldi voor van 1708 millioen, hetgeen de saldi van het inge leverde bankpapier vormt. Deblokkeering voor aankoopen op groenteveilingen. De Nederlandsche bank heeft aan de banken een al- gemeene vergunning gegeven om deblokkeering van blokkeerde rekeningen te ver- leenen of crediet te geven voor girale betalingen aan veilingen ter zake van via de veiling ge kochte groente, fruit enz. De kooper moet schriftelyk ver klaren buiten een normaal be drag aan kasgeld niet over giraal of vrij tegoed te be schikken en moet bij zijn bank bovendien een door de veiling af te geven schriftelijke ver klaring overleggen, dat de goe deren op de veiling zijn ge kocht en dat hij den koopprijs nog schuldig is gebleven. Het gedeblokkeerde bedrag mag alleen op de girale rekening van de betrokken veiling wor den overgeschreven. Voorts is een algemeene vergunning gegeven om de ge blokkeerde rekeningen van veilingen van groente, fruit, bloembollen en bloemen te de- blokkeeren, uitsluitend voor betalingen aan aanvoerder ter zake van t/m 2 Oct. 1945 aan gevoerde producten Deze aan voerders krijgen de hun uit te betalen bedragen tot en met 5000 op vrije rekening ge boekt, van de som waarmee de bedoelde bedragen de 5000 overschrijden, wordt 50 eveneens tot een maximum van 5000 op vrije rekening ge boekt. Het resteerende wordt op girale rekening uitbetaald. HERZIENING NIEUWE POOLS CH-DUITSCHE GRENS. Tusschen Rusland en Polen vinden besprekingen plaats, over een belangrijke herzie ning van de nieuwe Poolsch- Duitsche grens, zooals deze voorloopig in Yelta en Pots dam werd vastgesteld. Oor spronkelijk was bepaald, dat deze grens ten W. van den Oder zou lcopen, teneinde den Polen vrijen toegang tot de Oostzee te verleenen en Swi- nemiinde aan de Poolsche zijde van do grens te brengen. Bij nader inzien wenschen de Rus sen deze grens te wijzigen. Polen heeft toegestaan dat een strook grond op den rechter oever van den Oder, ingaande 1 Oct. jl. voor 5 maanden aan de Russen wordt afgestaan. Darnand terechtgesteld. Woensdagmorgen kwart voor tien is Darnand, die vorige week ter dood veroor deeld was, te Parijs terecht- Hess, von Kesselring en Schacht zijn voor berechting als oorlogsmisdadigers van En geland naar Duitschland ge bracht. De „Emigratie-commissie Zeeland" ingesteld door de in middels opgeheven Werkgroep voor Maatschappelijken Weder opbouw. schrijft ons Tot nu tóe zijn ruim 3000 verzoeken binnengekomen voor emigra tie naar Canada en Australië. De regeering van Canada heeft echter kort geleden ver klaard, dat eerst de demo bilisatie van haar legers moet worden afgewacht, voordat vreemdelingen de mogelijkheid tot vestiging zal worden ver leend. Van de zijde van Australië kwamen er meer optimisti sche berichten binnen. Dit land maakt zich gereed per jaar ongeveer zestig tot zeventig duizend emigranten te ontvangen. In 1946 zal de organisatie hiervoor waar schijnlijk nog niet ter hand worden genomen Zekerheid hieromtrent be staat echter niet. Wil men tot een effectieve emigratie komen, dan zal zeer zeker de medewerking noodig zijn van de regeering. Het is echter onder de huidige om standigheden een groot vraag- teeken of deze medewerkiü' van harte zal worden gege ven, daar voor den opbouw van het vaderland veel men schen noodig zijn en het ge vaar niet denkbeeldig is, dat de meest energieke personen het land op die manier zou den verlaten. Woensdagavond hield do heer G. Koene voor de Néd. Reis- vereeniging in de sociëteit te Middelburg een lezing, getiteld „Hoe een Engelandvaarder reisde". Nadat de heer Koene in 1942 in verschillende plaatsen van ons land ondergedoken geweest was, werd hij tenslotte in Breda gegrepen, doch wist spoedig weer to ontsnappen. Toen werd het hem te warm onder de voeten en rijpte het plan om naar Engeland uit te wijken. Na alles zorgvuldig voorbereid te hebben, vertrok de heer Koene met een vriend. Aanvankelijk reisde men per trein, overnachtte in hotels. Zoo kwamen ze via Brussel, Parijs, Drjon, Lyon en Genève in Marseille. Van Marseille ging het via de Middelland- sche Zeekust naar Perpignan, waar de Pyreneeën beginnen. Van hier uit begon een moei lijken overtocht door het ge bergte naar Barcelona. Een tocht vol levensgevaarlijke avonturen en ontberingen, grootendeels te voet afgelegd. Tenslotte arriveerden zij- on der het mom van neergescho ten Zuid-Afrikaansche oor logsvliegers in Barcelona. Na in Barcelona enkele maanden in de gevangenis ge zeten té hebben, kwamen ze na een avontuurlijke omzwer ving via Saragossa in Madrid. De heer Koene gaf een aar dige beschrijving van het volksleven in Spanje. Van uit Madrid ging het tenslotte naar Lissabon, van waar uit eindelijk na 10 maan den de overtocht naar Bristol per vliegtuig werd onderno men. Vervolgens vertelde de heer Koene nog hoe hy als boord schutter enkele vluchten van de Amerikaansche luchtmacht naar Maagdenburg en Kassei heeft meegemaakt. De lezing was geïllustreerd door lichtbeelden, die allerlei interessante documenten en foto's te zien gaven. De hervormde Jeugdraad te Middelburg ontwierp een scho lingscursus voor jonge men schen (boven 18 jaar) en voor jeugdleiders (-leidsters). De cursus begint Dinsdag 16 No vember met een 2-tal voor drachten van den heer T. Borsje te Vlissingen over zielkundige verschijnselen van den pubertedtsleeftijd De deelname tot de zen cursus staat ook voor niet Hervormden open. Benoemd tot hoofd aan de Christelijke school te Dintel- oord de heer A. van Malde- gem, thans onderwijzer aan de Kon. Wilhelminaschool te Hillegersberg, vroeger te Mid delburg. De Tooneelgroep „De Rot terdammers" trad Woensdag j.l. te Middelburg op met een blijspel van Bario Nicodemi, getiteld „Overschotje". Het amusante en onderhou dende stuk werd over het al gemeen op vlotte wijze ten tooneele gebracht en had zeer zeker meer belangstelling ver diend dan het door een zeer matig bezette Schuttershofzaal ten deel viel. De tijdelijke gemeenteraad van Vlissingen zal in verband met het bevokingsaantal, 17 leden tellen, tegen 19 in den vroegeren raad. De verhou ding der zetels zal zeer ver moedelijk 10 links en 7 rechts zijn. Woensdagavond kwam de VUssingsche adviescommissie voor sportbelangen voor de jaarlyksche vergadering bij een. Door vertrek van dr. Jens naar elders, werd deze vergadering geleid door den heer C. Ouwehand. Het verslag van den secre taris werd goedgekeurd. Het financieel verslag lokte nogal wat discussie uit. Er was een batig saldo van 1592,o5. Het aandeel van de op brengst van de wedstrijden tegen de militairen, dat de Engelschen toekwam, zijnde 850, werd door hen aan de gemeente Vlissingen geschon ken voor den aanleg van sportvelden enz. Met meerderheid van stem men werd dokter van Kooten als voorzitter gekozen. De af tredende bestuursleden, de hee- ren A. C. Kole, J. Verkerk en A. W. Levering, werden herkozen. By het punt terreinkwestics kwamen de vele moeilijkheden van de V.C. Vlissingen naar voren. Deze moeilijkheden wer den zeer uitvoerig besproken, zender dat men evenwel tot eenig resultaat kwam. De heer Levering wees in de rondvraag op de moeilijkheden in de veldverdeeling tusschen de handballers en voetballers. De heer van der Mark, com missaris van politie, merkte nog op dat het sportveld nabij een kerk is gelegen. Volgens de wet, aldus spr., mogen in de nabijheid van een kerk op Zondagmorgen geen balspe len plaats hebben. Men wist niet tot een oplossing te ko men. Woensdagavond namen in het Jeugdgebouw aan de Dr. Ottesbraat de Ger. jeugdvere nigingen afscheid van hun predikant, ds. G Smeenk, we gens zijn vertrek naar Breda. Na opening door den voor zitter der Jeugdcentrale, de heer S. Prins, werd de avond verder gevuld met film, spel, zang, tooneelstukjes enz., terwy de scheidende predikant het slotwoord sprak. KERKNIEUWS Geref. kerk. Beroepen te Gouda dr. N. J. Hommes te Middelburg. Tot leden van de generale synode der Ned. Herv. kark, welke op 31 Oct. a.s. te Am sterdam bijeenkomt, zijn o.m gekozends. J. Batelaan (Zierikzee-Tholen), dr. W. F. Dankbaar (Goes), jhr. mr. T. A J. W. Schorer (Middel burg), ir. Cohen Stuart (IJzendijke-Terneuzen) Tot leden van den kerke- raad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg zijn gekozen of herkozen: S. Paauwe, H. den Engelsman en A. P. Stufkens als ouderling en W. C. Calli- ber, A. van den Einde, A. Flip- se, J. Ova, C. Kranendonk én J. P. Maljers als diaken. Officleele publicaties De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend dat ten behoeve van kamerhuur ders en pensiongasten vaste brandstoffen kunnen worden aangevraagd, waarvoor aan vraagformulieren MD 333 22 kunnen worden afgehaald ten kantore, Bellamypark 43. Vlissingen, loket 6 en by de agentschappen. Familieleden, kostgangers en inwonend dienstpersoneel rao- en niet worden opgegeven. roor pensions met 10 of meer gasten moet de pensionhouder zich rechtstreeks wenden tot de Brandstoffencommissie. DOODSTRAF GEËISCHT. Voor het bijzonder Haagsch ge rechtshof is tegen de 25-jarige J. M. Vermeulen en haar 30-ja. rigen man J. de Jong de dood straf geëischt, met ontzetting van het kiesrecht voor het le ven. Beiden waren in Juni 1942 naar den Duitschen Sicher- heitsdienst gegaan, om er te gaan verraden, dat C. Schou wenburg met plannen rond liep om telefoonkabels door te knip pen, plattegronden bezat van vliegvelden en benzineopslag plaatsen en besprekingen voer de over het geven van seinen aan Engelsche vliegtuigen. Ge noemde Schouwenburg werd eenigen tijd later voor deze zaak te Utrecht door de Duit- schers gefusilleerd. De Bankwet. De Bankwet, die den grond- ag voor de Ned- Bank vormt, is weer in eere hersteld, nadat deze tijdens de bezetting" buiten werking was gesteld. JEr zijn enkele wijzigingen in aange bracht ter voorbereiding van de nationaliseering van de Ned. Bank. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 5.44 en 18.10, 1.46 m. N.A.P Arbeidsvoorwaarden in de getroffen gebieden. In de regeling van arbeids voorwaarden voor werknemers, die buiten hun woonplaats ar beid verrichten en gehuisvest worden, zijn de volgende wijzi gingen aangebracht: Voor alle arbeiders geldt het loon, dat voor de plaats, waar men werkt, is vastgesteld: gehuw den zoowel als ongehuwden ontvangen een woonplaatstoe slag gelijk aan het verschil tus schen het loon, dat geldt voor de woonplaats van den arbei der en de gemeente, waar hij is tewerkgesteld. Gehuwden en kostwinners behoeven geeu ver. goeding voor voeding te beta len. Daartegenover vervalt de aanvankelijk voor hen vastge stelde vergoeding van 3 per week. Voor ongehuwden niet kostwinners blijft de verplic. te vergoeding voor voeding ad 1 per dag gehandhaafd. Ale noodzakelijke reisuren worden als werkuren vergoed. De reis kosten zijn voor rekening van den werkgever. De woonpaats- toeslag zal voorloopig worden uitbetaald door het gewestelijk arbeidsbureau van de woon- nlaats van den arbeider. Om trent dit punt zal nog verder overleg worden gepleegd. RHODESLA-SIGARETTEN. In verband met gebrek aan banderolles, zal een deel van de Rhodesia-sigaretten onge- banderoileerd in den hardel komen. De winkelierrs zullen eerst hun voorraad sigaretten met den banderolleprijs van 75 cent tegen dien prijs moeten verkoopen, daar na de ongebanderolleerde en vervolgens de nieuw-gebande- rolleeixie tegen 0 60 per 20 stuks. POLITIERECHTER MIDDELBURG. De 28 j. L. H., vrachtrijder te Nw. en St. Joosland, thans gedetineerd, had een geweer onder zich zonder vergunning van het M. G. Toen de hulp marechaussee M. Haartsen, dit geweer in beslag wilde ne men, had hij zich daartegen ge .veld verzet door op diens rug te springen en op"- zettelijk met geweld aan dat geweer te trekken. Uitspr. 1 mnd. gev. straf met aftrek. Bijzondere Politierechter De 23-j. G. M., commission- nair te Nisse, nam in Febr. 1945 aldaar 1150 sigaretten in ontvangst zonder bonnen. Uitspr. 200 bs. 2 m. h.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1