Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant De regeering en Indië. De regeering en Indië. In tijd van nood schaart ieder achter zyn regeering. Zoo behoort het tenminste te zijn. Een voorbeeld op dit gebied geeft steeds Engeland. Laat ons hopen, dat ieder Nederlan der het ook doet- Is er nu een tijd van nood Wij bedoelen niet „nood" in den zin van een te weinig aan calorieën in het dagehjksch voedsel der bevolking. Wij be doelen „nood" in den zin van een crisis, die Nederland door maakt, een crisis voor de posi tie van Nederland in de wereld, veroorzaakt door den toestand in Indië. De verwarde, de ellen dige toestand in Indië is niet de schuld van de Nederland- sche regeering, meer bepaalde lijk treft de tegenwoordige Ne. derlandsche regeering geen schuld, verdient zij in tegen deel lof voor haar optreden, dat Indië een status van gelijkge- rechtigheid met de overige ge- biedsdeelen wil geven. Dat zij niet met tooverslag dat werk tot stand kan brengen, moet ieder gezond denkende erken nen. Dat zij daarbij op tegen werking van elementen in Indië stuit, is betreurenswaardig, dat zij daarbij steun ondervindt van de Indiërs, of als men dat lie ver wil „Indonesiërs" in Neder land, is te begroeten als een heugelijk verschijnsel, als een bewijs, dat dezen, vol ijver en vuur voor nationale idealen en aspiraties in hun zin, de Ne- derlandsche regeering vertrou wen en in dat vertrouwen wil len meewerken om het groote doel: „ontvoogding" van Indië, te bereiken. Maar dat sommige Nederlanders kortzichtig ge noeg zijn om niet te begrijpen dat zij door indirecte propagan da voor een Soekarno en de zij nen, door een wrangen toon. waarop zij Nederland en de Ne derlandsche regeering critisee. ren, de goede voornemens, den goeden wil der regeering te genwerken en daarmee ook het herstel en de bevordering van de welvaart in de gebieden on der den evenaar minstens rem men, stemt tot bezorgdheid en tot wrevel en men vraagt zich af, of hierbij domheid of een of ander weinig fraai motief in het spel is. Laat de regeering vastbera den voortgaan op den ingesla gen weg en laat ons haar daar. bg allen steunen. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Ociober 1945 188e Jaargang Nummer 155 Hoofd red. medew. vun Uitgever F. Druk fa. F 5. P. ZandUk imet red. dr. W. H. Beekenkamp). B. den Boer, Middelburg, v. d. Velde Jr., Vlissingen ;q: i:ï ilijk bezoek a .n HET RIJKSMUSEUM. Dinsdag bracht H. M. de Ko ningin geheel onverwacht een bezoek aan de tentoonstelling „Kunst in Vrijheid" in het Rijksmuseum te Amsterdam. In het mausoleum legde H. M. een krans bij de gedenkplaat voor de gevallen kunstenaars. In den namiddag werden de ha vens bezocht. MINISTERS LOGEMAN EN VAN KLEFFENS WEER NAAR ENGELAND. De minister van overzeesche gebiedsdeelen, prof. Logeman en de minister van buit. zaken, mr. van Kleffens, zijn Dinsdag per vliegtuig naar Engeland vertrokken voor het voeren van belangrijke besprekingen met vooraanstaande figuren uit Engelsche regeeringskringen. DE GELDZUIVERING. Het Ministerie van Financiën maakt bekend dat een aanvul lingsbeschikking bg de Be schikking Deblokkeering 1945 gepubliceerd zal worden waar bij de Min. v. Financiën de in art. 4, le lid van de Beschik king Deblokkeering vervatte grens van 10.000 voor girale rekeningen opheft voor het be drijfsleven. De bedoelde grens wordt gehandhaafd voor parti culieren en evenzoo voor zgn. eenmanszaken. Nieuw geld voor Ioonen. Het ministerie van financiën deelt mede, dat het de bedoe ling is, dat ook de loonen, die op 13 Oct. en daarna zullen worden uitbetaald geheel contanten worden voldaan. Al leen voorzoover de beschikbare contanten of tegoeden op vrije rekening van een. werkgever onvoldoende zijn, kan deze werkgever wederom via zijn bankrelatie resp. spaarbank of giro-instelling, zijn behoefte aan nieuw geld opgeven. SCHOENEN VOOR NEDERLAND- De Unnra heeft in Canada 1 millioen paar schoenen voor 10 millioen gulden aangekocht, be. stemd voor Frankrijk, N e derlanden mogelijk ook Noorwegen.. Hulpverleening op Java gestaakt. Tengevolge van ongeregeldheden is de hulpverleening aan ex-krijgsgevangenen en geïnterneerden op Java ge staakt moeten worden, zoo meldt de A.N.P.-Aneta-ver- slaggever, Robert Kiek. De Indonesiërs zouden Britsche en Nederlandsche officieren, die bg deze hulpverleening betrokken zyn, gearresteerd hebben. Volgens A.N.P.-Aneta is de voedselproductie op Java beter dan aanvankelijk gedacht werd. Op W. Java en in Batavia is er wel weinig voedsel, hoofd zakelijk door vervoersmoeilijk- heden. doch er is geen sprake van hongersnood. Op midden Java is de toe stand moeilijk en op O. Java tamelijk goed te noemen. De wederopbouw van de in- dustieën zal ruim 10 milliard gulden vergen. De rubberpro ductie zal vrij snel weer hervat kunnen worden. De theeplanta. ges zijn voor de helft vernietigd. De suikerindustrie mist vele machines. Niettemin verwacht men dat na een jaar weer een productie van 1%2 millioen ton bereikt zal kunnen worden. De „Washington Post" schreef in een hoofdartikel o.m.: Er schuilt werkelijk een groot gevaar in dat door hun afkeer van imperialisme de be volkingen van democratische landen worden beetgenomen door luidschreeuwende agita tors, die in de bevrijde koloniale gebieden de onafhankelijkheids- vlag zwaaien. Dit schjjnt ge beurd te zijn in Australië, waar de dokwerkers en de zeelieden, onder het geroep over Neder lands imperialisme hebben tegengehouden, dat Nederland sche schepen geladen met voor. raden die in Ned.-Indië drin gend noodig zijn, Australië konden verlaten. Er bestaan overvloedige bewijzen, dat de zgn. Indonesische republiek, die na V.J.-dag op Java werd op gezet, een Japansch product is, met aan het hoofd de door trapte „Quisling", dr. Soekar no. Van het begin der Japan- sche bezetting van Ned.-Indië heeft Soekarno met den vijand samengewerkt. Na een aantal voorbeelden van Soekarno's collaboratie te hebben opgenoemd, vervolgt het artikel„In onze oogen is Soekarno veroordeeld." Voor aanstaande moeders. De huidige textielposiiie laat thans toe, dat a.s. moe ders bij de distributiediensten een aanvraag indienen voor het verkrijgen van een babypakket, samengesteld uit 6 luiers en 500 gr. breigarens. Bij de aan- vraag dient een doktersattest te worden overlegd, waaruit blijkt, dat de baby binnen 3 maanden verwacht wordt. De vergunning voor het babypak ket moet bij een winkelier naar keuze worden ingeleverd. De winkelier moet deze vergun ning inzenden aan het centraal magazijn van zijn rayon van Distex, waarna toezending aan den winkelier volgt. De a.s. moeders ontvangen tevens van den distributie- dienst 50 punten, waarmede zij bij den handel bereidverklarin gen kunnen verzamelen voor het verkrijgen van babykleer tjes. Na waarmerking van de bereidverklaringen door den distributieaienst kunnen de verlangde kleertjes tegen af. gifte van de gewaarmerkte be reidverklaringen alsmede van de benoodigde punten in ont vangst worden genomen. Behalve bovengenoemde ar tikelen, kunnen a.s. moeders aanvragen indienen voor aan vulling tot 2 camisoles en 3 directoires, terwijl voor de te verwachten baby 1 matrasje, kussentje, 1 dekentje en 2 on derleggers kunnen worden aangevraagd. De distributiediensten in Zee land hebben momenteel nog geen instructies ontvangen over deze nieuwe regeling, zoo dat men met aanvragen nog even geduld dient te hebben T.z.t. zullen nadere mededee- lingen hierover volgen. OUDE VERGUNNEN'GEN WORDEN ONGELDIG. Met ingang van 15 Oct. a.s. zullen de nog in omloop zijnde „oude" textielvergunningen en machtigingen t.w. le. machti gingen/vergunningen afgege ven nil 28 Februari 1945 aan oorlogsslachtoffers in de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg; 2e. machtigingen/ vergunningen voor aanstaande moeders, afgegeven in alle provincies nè. 31 Maart 1945, |hun geldigheid verliezen. Nieuwe Amerikaansche wapens. Tenzg er een weg gevonden wordt een nieuwen oorlog te voorkomeD, zullen er, zoo schrijft generaal Marshall, de chef van den Amerik. staf, vreeselijke, nieuwe wapens ko men. Binnen enkele jaren heeft Amerika schroeflooze bommen, wei-pers die een snelheid van 800-900 km- zullen krijgen en doelen op 2300 km. van hun startplaats kunnen aanvallen. Voor deze toestellen worden bommen van 22500 kg. ont worpen. Voorts is er een stra- tosfeerbomn^enwerper in aan bouw, die sneller dan het ge luid zal zijn. Hij zal 50 000 kg. kunnen vervoeren, zal een hoogte van 16.000 m. kunnen bereiken en ruim 3000 km. van de startplaats verwijderd, kun. nen bombardeeren. Practisch elke plaats op de aarde kan worden aangevallen. Groote vorderingen zijn ook gemaakt met de raketprojectielen, die door warmte, en lichtbronnen worden aangetrokken. Zoo doende zullen zij, afgeworpen naar fabrieken, naar de ovens, het hart van de fabrieken trek ken. Deze oorlog, die voor Ameri ka kostbaarder dan eenige an dere is geweest, had de mobi lisatie van 93 millioen mannen en vrouwen over de geheele we reld ten gevolge. De geallieer den mobiliseerden er 62 mil lioen, waarvan Rusland 22, Amerika 14, het Ver. Ko ninkrijk 12 en China 6 millioen. De Duitschers hadden 17 mil lioen onder de wapenen- PIERRE LAVAL TER DOOD VEROORDEELD. Het Fransche Hooggerechts hof heeft Pierre Laval ter dood veroordeeld- Hg zelf, noch zijn verdediger, weigerden bij de slotzitting aanwezig te zijn. Toen hem in zijn cel het von nis werd medegedeeld, zei hij: Ik heb het wel verwacht, maar ik zal geen verzoek om gratie doen. Zijn verdediger zal zich rechtstreeks tot de regeering wenden met het verzoek het vonnis te vernietigen en de zaak te herzien. Uitspraak Tribunaal Middelburg. J. J. Walrave, 34 j. sjouwer man te Ritthem, is op het vliegveld Vlissingen werkzaam geweest bij den aanleg van startbanen enz- en in 1944 bij een opslagplaats van de Duit- sche weermacht te Middelburg. Zijn vrouw deed de wasch[.voor Duitsche militairen terwijl hij geregeld met N.S.B.-ers om ging, den Hitlergroet heeft ge bracht en „Heil" heeft geroe pen op een feestavond te Vlis singen. Hij werd veroordeeld tot 2 V2 jaar interneering. J. Wielemaker, 50 j., groen teteler te Koudekerke, sloot zich reeds in 1937 aan als lid van de N.S.B., was voorts lid van den N-V.D., collecteerde voor Winterhulp en maakte propaganda voor de N.S.B. Hij werd veroordeeld tot 8 jaar in terneering en verbeurd verkla ring van de helft van zijn ver mogen. F. Kwekkeboom, 52 j., land bouwer te St. Laurens, sloot zich in 1940 aan als lid van de N.S.B. Van 1941 af was hij lei der van den Ned. Landstand voor St- Laurens en Middel burg. Voorts is hij in 1944 als wnd- burgemeester van St. Laurens den vijand behulpzaam geweest met het aanwijzen van personen om voor de Duitsche weermacht werk te verrichten en met het vorderen van men- schen, paarden en wagens. Hg werd veroordeeld tot 10 jaar interneering, verbeurd verkla ring van de helft van het ver mogen, ontzetting van het recht eenige functie te beklee- den in landbouworganisaties. H. S. Fröberg, 49 j., kok te Middelburg, werd in 1942 sym_ pathiseerend lid van de N.S-B. Hij werkte op het vliegveld Haamstede en was later werk zaam in het Wehrmachtsheim te Middelburg. Hij werd ver oordeeld tot 3 jaar interneering. Mej. J. C. M. Denevers, 23 j., zonder beroep te Middel burg, heeft in Sept. en Nov. 1944 aan een Duitsch militair een persoonsbewijs en een per mit verschaft teneinde dien Duitscher in de gelegenheid te stellen zich van uit Walcheren over den Sloedam te begeven om zich op deze wijze aan krijgsgevangenschap te kunnen onttrekken. Zij werd veroor deeld tot 4 jaar interneering en verbeurd verklaring van ver mogen- Alle verdachten werden bo vendien veroordeeld tot ontzet ting uit het recht om openbare ambten en bedieningen te be- kleeden, alsmede het recht van kiezen en verkiesbaarheid. PROVINC1ENIEUWS Maandagmorgen is in een bunker nabij den nieuwen dijk te WestkapelZe het lijk gevon den van den 18-jarigen Ver meulen uit Borssele. De jonge man moet Zondagnacht wacht jehouden hebben bij den; motor Jie voor de verlichting zorgt. Waarschijnlijk is hij hierbij door benzinedamp bedwelmd en gestikt. Dinsdagavond hield de Geref. Evangelisatie-vereeniging te Vlissingen in de Nieuwe kerk een samenkomst, met mede werking van het evangelisatie- en kinderkoor. De belangstel ling was buitengewoon groot. De keurig verzorgde zang werd afgewisseld met toe spraken van ds. Visser van Domburg en ds. Smeenk. Voor het eerst zong mede het kin derkoor, hetwelk gezien den korten tijd van voorbereiding, voor de toekomst veel belooft. Naar wy vernemen besloot de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen over te gaan tot het beroepen van een vierden predikant. Het wagenpark van de Vlis- singsche brandweer is uitge breid met een auto-ladder, ter vervanging van de ladder die destijds bij het bombardeeren van de brandweercentrale ver loren ging. Het moet gezegd worden, men is er niet op achteruit gegaan. Integendeel. Terwgl de ladder vroeger aan een auto gekoppeld moest worden, is deze thans op een auto gebouwd. De ladder die geheel van metaal is, kan tot een hoogte van 19 m. worden uitgescho ven. In dezen stand kan de ladder nog een belasting van 325 kg- dragen. Gistermorgen is de ladder wagen, die een groote aanwinst voor de Vlissingsche brand weer beteekent, bij het stad huis voor het gemeentebestuur gedemonstreerd. De Commissaris van politie te Middelburg vestigt op het volgende de aandacht. Nu het waterpeil is gedaald en in de toexomsi nog meer aaien Aai, is, ter bescherming van eigen dommen en huizen in het over gestroomde gebied tegen dief stal, een scherpe controle op het bezoeken van dit gebied nog meer noodzakelijk ge worden. Zoowel voor het loopen als voor het varen dient men in het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning afge geven door de Prov. Stoom- boordiensten of de politie. Tegen ieder, die zich zonder -v..-- oiilrion I "ïïlf I u®*®1-. Kers. - rseroepen te In tijd van nood schaart ieder achter zijn regeering. Zoo behoort het tenminste te zijn. Een voorbeeld op dit gebied geeft steeds Engeland. Laat ons hopen, dat ieder Nederlan der het ook doet- Is er nu een tijd van nood Wij bedoelen niet „nood" in den zin van een te weinig aan calorieën in het dagelijksch voedsel der bevolking. Wij be doelen, „nood" in den zin van een crisis, die Nederland door maakt, een crisis voor de posi tie van Nederland in de wereld, veroorzaakt door den toestand in Indië. De verwarde, de ellen dige toestand in Indië is niet de schuld van de Nederland sche regeering. meer bepaalde lijk treft de t anwoordige Ne derlandsche regeering geen schuld, verdient zij in tegen deel lof voor haar optreden, dat Indië een status van gelijkge- rechtigheid met de overige ge biedsdeelen wil geven. Dat zij niet met tooverslag dat werk tot stand kan brengen, moet ieder gezond denkende erken nen. Dat, zij daarbij op tegen werking van elementen in Indië stuit, is betreurenswaardig, dat zij daarbij steun ondervindt van de Indiërs, of als men dat lie ver wil „Indonesiërs" in Neder land, is te begroeten als een heugelijk verschijnsel, als een bewijs, dat dezen, vol ijver en vuur voor nationale idealen en aspiraties in hun zin, de Ne derlandsche regeering vertrou wen en in dat vertrouwen wil len meewerken om het groote; doel: „ontvoogding" van Indië, te bereiken. Maar dat sommige Nederlanders kortzichtig ge noeg zijn om niet te begrijpen dat zij door indirecte propagan da voor een Soekarno en de zij nen, door een wrangen toon, waarop zij Nederland en de Ne. derlandsche regeering critisee- ren, de goede voornemens, den goeden wil der regeering te genwerken en daarmee ook het herstel en de bevordering van de welvaart in de gebieden on der den evenaar minstens rem men, stemt tot bezorgdheid en tot wrevel en men vraagt zich af, of hierbij domheid of een of ander weinig fraai motief in het spel is. Laat de regeering vastbera den voortgaan op den ingesla gen weg en laat ons haar daar bij allen steunen. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Donderdag II Ociober 194b Hoofdred. E. P. Zandljk ^met rea medew/' van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg 188e Jaargang Nummer 155 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslnger ri^ilLIJK BEZOEK AAN HET RIJKSMUSEUM. Dinsdag bracht H. M. de Ko ningin geheel onverwacht een bezoek aan, de tentoonstelling ..Kunst in Vrijheid" in het Rijksmuseum te Amsterdam. In het mausoleum legde H. M. een krans bij de gedenkplaat voor de gevallen kunstenaars. In den namiddag werden de ha vens bezocht. MINISTERS LOGEMAN EN VAN KLEFFENS WEER NAAR ENGELAND. De minister van overzeesche gebiedsdeelen, prof. Logeman en de minister van buit. zaken, mr. van Kleffens, zijn Dinsdag per vliegtuig naar Engeland vertrokken voor het voeren van belangrijke besprekingen met vooraanstaande figuren uit Engelsche regeeringskringen. DE GELDZUIVERING. Het Ministerie van Financiën maakt bekend dat een aanvul- lingsbeschikking bij de Be schikking Deblokkeering 1945 gepubliceerd zal worden waar bij de Min. v. Financiën de in art. 4, le lid van de Beschik king Deblokkeering vervatte grens van 10.000 voor girale rekeningen opheft voor het be drijfsleven. De bedoelde grens wordt gehandhaafd voor parti culieren en evenzoo voor zgn. eenmanszaken. Nieuw geld voor loonen. Het ministerie van financiën deelt mede, dat het de bedoe ling is, dat ook de loonen, die op 13 Oct. en daarna zullen worden uitbetaald geheel in contanten worden voldaan. Al leen voorzoover de beschikbare contanten of tegoeden op vrye rekening van een werkgever onvoldoende zijn, kak deze werkgever wederom via zijn bankrelatie resp. spaarbank of giro-instelling, zijn behoefte aan nieuw geld opgeven. SCHOENEN VOOR NEDERLAND- De Unnra heeft in Canada 1 millioen paar schoenen voor 10 millioen gulden aangekocht, be stemd voor Frankrijk, N e - d e r 1 a n d en mogelijk ook Noorwegen. Hulpverleening op Java gestaakt. Tengevolge van ongeregeldheden is de hulpverleening aan ex-krijgsgevangenen en geïnterneerden op Java ge staakt moeten worden, zoo meldt de A.N.P.-Aneta-ver- slaggever, Robert Kiek. De Indonesiërs zouden Britsche en Nederlandsche officieren, die bij deze hulpverleening betrokken zijn, gearresteerd hebben. Volgens A.N.P.-Aneta is de voedselproductie op Java beter dan aanvankelijk gedacht werd. Op W. Java en in Batavia is er wel weinig voedsel, hoofd zakelijk door vervoersmoeilijk- heden. doch er is geen sprake van hongersnood. Op midden Java is de toe- staid moeilijk en op O. Java tamelijk goed te noemen. De wederopbouw van de in- dujtieën zal ruim 10 milliard guiden vergen. De rubberpro- du ïtie zal vrij snel weer hervat kunnen worden. De theeplanta. gei zijn voor de helft vernietigd. De suikerindustrie mist vele machines. Niettemin verwacht mm dat na een jaar weer een productie van 1%2 millioen tor. bereikt zal kunnen worden. De „Washington Post" sclreef in een hoofdartikel o.ra.: Er schuilt werkelijk een groot gevaar in dat door hun afkeer van imperialisme de be volkingen van democratische larden worden beetgenomen door luidschreeuwende agita tors, die in de bevrijde koloniale gebieden de onafhankelijkheids - vlag zwaaien. Dit schijnt ge beurd te zijn in Australië, waar de dokwerkers en de zeelieden, onder het geroep over Neder lands imperialisme hebben tegengehouden, dat Nederland sche schepen geladen met voor raden die in Ned.-Indië drin gend noodig zijn, Australië konden verlaten. Er bestaan overvloedige bewijzen, dat de zgn.. Indonesische republiek, die na V.J.-dag op Java werd op gezet, een Japansch product is, met aan het hoofd de door trapte „Quisling", dr. Soekar no. Van het begin de-r Japan- sche bezetting van Ned.-Indië heeft Soekarno met den vijand samengewerkt. Na een aantal voorbeelden van Soekarno's collaboratie te hebben opgenoemd, vervolgt het artikel„In onze oogen is Soekarno veroordeeld." Voor aanstaande moeders. De huidige textielposiiie laat thans toe, dat a.s. moe ders bij de distributiediensten een aanvraag indiener! voor het verkrijgen va.n een babypakket, samengesteld uit 6 luiers en 500 gr. breigarens. Bij de aan vraag dient een doktersattest le worden overlegd, waaruit blijkt, dat de baby binnen 3 maanden verwacht wordt. De vergunning voor het babypak ket moet bij een winkelier naar keuze worden ingeleverd. De winkelier moet deze vergun ning inzenden aan het centraal magazijn van zijn rayon van Distex, waarna toezending aan den winkelier volgt. De a.s. moeders ontvangen tevens van den distributie- dienst 50 punten, waarmede zij bij den handel bereidverklarin gen kunnen verzamelen voor het verkrijgen van babykleer tjes. Na waarmerking van de bereidverklaringen door den distributiecienst kunnen de verlangde kleertjes tegen af gifte van de gewaarmerkte be reidverklaringen alsmede van de benoodigde punten in ont vangst worden genomen. Behalve bovengenoemde ar tikelen, kunnen a.s. moeders aanvragen indienen voor aan vulling tot 2 camisoles en 3 directoires, terwijl voor de te verwachten baby 1 matrasje, kussentje, 1 dekentje en 2 on derleggers kunnen worden aangevraagd. De distributiediensten in Zee land hebben momenteel nog geen. instructies ontvangen over deze nieuwe regeling, zoo dat men met aanvragen nog even geduld dient te hebben- T.z.t. zullen nadere mededee- lingen hierover volgen. OUDE VERGUNNINGEN WORDEN ONGELDIG. Met ingang van 15 Oct. a zullen de nog in omloop zijnde „oude" textielvergunningen en machtigingen t.w. le. machti- gingen/vergunningen afgege ven nè. 28 Februari 1945 aan oorlogsslachtoffers in de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg; 2e. machtigingen/ vergunningen voor aanstaande moeders, afgegeven in alle provincies na 31 Maart 1945: hun geldigheid verliezen. Nieuwe Amerikaansche wapens. Tenzij er een weg gevonden wordt een nieuwen oorlog te voorkomen,, zullen er, zoo schrijft generaal Marshall, de chef van den Amerik. staf, vreeselijke, nieuwe wapens ko men. Binnen enkele jaren heeft Amerika schroeflooze bommen werpers die een snelheid van 800-900 km- zullen krijgen en doelen op 2300 km. van hun startplaats kunnen aanvallen. Voor deze toestellen worden bommen van 22500 kg. ont worpen. Voorts is er een stra- tosfeerbommenwerper in aan bouw, die sneller dan het ge luid zal zijn. Hij zal 50-000 kg. kunnen vervoeren, zal een hoogte van 16.000 m. kunnen bereiken en ruim 3000 km. van de startplaats verwijderd, kun nen bombardeeren. Practisch elke plaats op de aarde kan worden aangevallen. Groote vorderingen zijn ook gemaakt met de raketprojectielen, die door warmte, en lichtbronnen worden aangetrokken. Zoo doende zullen zij, afgeworpen naar fabrieken, naar de ovens, het hart van de fabrieken trek. ken. Deze oorlog, die voor Ameri. ka kostbaarder dan eenige an dere is geweest, had de mobi lisatie van 93 millioen mannen en vrouwen over de geheele we. reld ten gevolge. De geallieer den mobiliseei'den er 62 mil lioen, waarvan Rusland 22, Amerika 14, het Ver. Ko ninkrijk 12 en China 6 millioen. De Diiitschers hadden 17 mil lioen onder de wapenen- PIERRE LAVAL TER DOOD VEROORDEELD. Het Fransche Hooggerechts hof heeft Pierre Laval ter dood veroordeeld- Hij zelf, noch zijn verdediger, weigerden bij de slotzitting aanwezig te zijn. Toen hem in zijn cel het von nis werd medegedeeld, zei hij: Ik heb het wel verwacht, maar ik zal geen verzoek om gratie doen. Zijn verdediger zal zich rechtstreeks tot de regeering wenden met bet verzoek het vonnis te vernietigen en de zaak te herzien. Uitspraak Tribunaal Middelburg. J. J. Walrave, 34 j. sjouwer man te Ritthem, is op het vliegveld Vlissingen werkzaam geweest bij den aanleg van startbanen enz- en in 1944 bij een opslagplaats van de Duit sche weermacht te Middelburg. Zijn vrouw deed de wasch voor Duitsche militairen terwgl hij geregeld met N,S.B.-ers om ging, den Hitlergroet heeft ge bracht en „Heil" heeft geroe pen op een feestavond te Vlis singen. Hij werd veroordeeld tot 2Vs jaar interneering. J. Wielemaker, 50 j., groen teteler te Koudekerke, sloot zich reeds in 1937 aan als lid van de N.S.B.. was voorts lid van den N-V.D., collecteerde voor Winterhulp en maakte propaganda voor de N.S.B. Hij werd veroordeeld tot 8 jaar in terneering en verbeurd verkla ring van de helft van zijn ver mogen- F. Kwekkeboom, 52 j., land bouwer te St. Laurens, sloot zich in 1940 aan als lid van de N.S.B. Van 1941 af was hij lei. der van den Ned. Landstand voor St- Lauréns en Middel burg. Voorts is hij in 1944 als wnd. burgemeester van St. Laurens den vijand behulpzaam geweest met het aanwijzen van Dersonen om voor de Duitsche weermacht werk te verrichten en met het vorderen van men- schen, paarden en wagens. Hij werd veroordeeld tot 10 jaar interneering, verbeurd verkla ring van de helft van het ver mogen,' ontzetting van het recht eenige functie te beklee den in landbouworganisaties. H. S. Fröberg, 49 j„ kok te Middelburg, werd in 1942 sym. pathiseerend lid van de N.S-B. Hij werkte op het vliegveld Haamstede en was later werk zaam in het Wehrmachtsheim te Middelburg. Hg werd ver oordeeld tot 3 jaar interneering. Mej. J. C. M. Denevers, 23 j., zónder beroep te Middel burg, heeft in Sept. en Nov. 1944 aan een Duitsch militair een persoonsbewijs en een per mit verschaft teneinde dien Duitscher in de gelegenheid te stellen zich van uit Walcheren over den Sloedam te begeven om zich op deze wijze aan krijgsgevangenschap te kunnen onttrekken. Zij werd veroor deeld tot 4 jaar interneering en verbeurd verklaring van ver mogen- Alle verdachten werden bo vendien veroordeeld tot ontzet ting uit het recht om openbare ambten en bedieningen te be- kleeden, alsmede het recht van kiezen en -'erkiesbaarheid. PROVINCIEN1EUWS Maandagmorgen is in een bunker nabij den nieuwen dijk te WestkapelZe het lijk gevon den van den 18-jarigen Ver meulen uit Borssele. De jonge man moet Zondagnacht wacht gehouden hebben bij den motor die voor de verlichting zorgt. Waarschijnlijk is hij hierbij door benzinedamp bedwelmd en gestikt- Dinsdagavond had in het Schuttershof te Goes het twee de van de reeks in Zeeland te geven concerten van het Swee- linckkwartet voor de leden van de Z.V.U. plaats. De aanwezi gen, die de geheele zaal vulden, ïebben ook hier volop genoten van hetgeen deze vier bekwame musici bieden. Dinsdag «verd in den „Prins van Oranje" te Goes onder leiding van den heer C. J. J. Arenthals een praatmiddag ge houden van de Ver. v. Oud leerlingen Rijkslandbouwin- terschool. De voorzitter heette den eere-voorzitter ir. Stevens en de heeren Droogendijk en Hage welkom en wees erop dat de heer Hendrikse thans 25 jaar lid is. Het oude bestuur werd in zijn geheel herkozen De heer C. Burger uit Wilhelminadorp hield een interessante inleiding over zrn ervaringen bij het weer in gebruik nemen van ge ïnundeerd land. Zijn onder vindingen -heeft inleider opge daan na den dijkval in den Wil- helminapolder, thans 2 jaar ge leden. De gronden bleken alleen voor lucerne geschikt. De proeven met andere gewassen waren meestal mislukt. Onder groote belangstelling had de heropening plaats van de Chr. Bewaarschool te Ka- pelle jn het lokaal Obadja. Ds. Schee-Ie herinnerde in zijn ope ningswoord eraan dat de school ruim 2 jaar moest stil liggen. De onderwijzeressen mej. E. Massa en mej. N. de Kroo werden geïnstalleerd. Mej. de Pree van Willegen, die onaf gebroken als hoofd aan de school is werkzaam geweest en haar tot een hoog peil vist op te werken, werd alle hulde en dank gebracht. Mej. Massa dankte voor de tot haar ge richte woorden. Ruim 80 Ion- deren werden aangegeven. Steen des aanstoots. West Zeeuwsch Vlaanderen heeft een steenfabriek, nl. te Aardenburg. Het zou dus lo gisch zijn dat de steenen, op deze fabriek vervaardigd, in de allereerste plaats bestemd waren voor den wederopbouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1