Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche" Courant Maandag 8 October 1948 Toestand in Batavia schijnt verbeterd. Bittere In de afgeloopen 24 uur is volgens een geallieerd stafoffi cier de toestand*in Batavia ver beterd. Brltsche en Britsch-In- disclie troepen hebben Zater dag in Batavia hef bestuur overgenomen. Berichten van Zaterdag spre ken echter nog van botsingen die o.a. plaats vonden in Bata via en Soerabaja tusschen Ja- pansche en nationalistische ele menten aan den. eeuen kant en pro-Nederlandsche en anti-na tionalisten aan den anderen kant. Te Batavia vielen 8 doo- den. RADIOREDE MIN. LOGEMAN. Intusschen heeft de Minister voo-r overzeesche gebiedsdee- len, prof. Logeman, bittere woorden geuit. In zijn radio rede van Vrijdag j.l., zei hij o.m.: Wel bitter ervaren wij onze tijdelijke machteloosheid die ons belet heeft aan de vitale belangen van dat rijksdeel uit eigen kracht die tijdige be scherming te schenken, die zij tegen het ondermijnend ge stook en gewroet van Japan- behoefden. Zes weken na het aanbod tot overgave van Japan zijn er niet voldoende geallieerde troe_ pen, schepen en reliefgoederen beschikbaar om de bevrijding voor Indië tot een blijde waar heid te maken. Wij moeten dat begrijpen uit de oorlogsmoe heid van de volken, die hun zonen gaven en offerden voor den strijd in hun vreemde lan den. Begrijpen doen wij het, maar we kunnen de bitterheid niet uit ons hart bannen dat het gemeenschappelijk werk te onzen koste onvoltooid blijf t. De paradoxale toestand, die te Batavia geschapen is, is de voornaamste oorzaak, dat ik mijn belofte, te zullen zorgen voor een zeer snelle familie berichtgeving, niet heb kunnen waarmaken. Dit. grieft mij, en daarom te meer, omdat de be richten uit de kampen van krijgsgevangenen en geïnter neerden slecht zijn. De dooden. lijst zal een zeer lange blijken te zijn. Bij den spoorweg-aan leg in Sumatra en Thailand, bij torpedeering van schepen op weg naar de Philippijnen, bij den vliegveld-aanleg op de Oostelijke eilanden zyn duizen den onzer landgenooten te gronde gegaan. Hoogere en la gere ambtenaren, die hun eer lijken plicht deden, zijn daar om door den Japanschen over weldiger vermoord. Indonesi sche boeren en arbeiders zijn bij tienduizenden in arbeidssla- woorden van Minister Logeman. vernij weggevoerd. Met eerbied en innig leed gedenk ik hen allen. De voedseltoestand op Java en elders is zeer slecht, de be volking kleedt zich in lompen, ja zelfs hier en daar in matten. Een bodemlooze inflatie heeft het maatschappelijk verkeer geheel ontwricht. Bitterheid bevangt me, als ik bedenk, hoe het dringend noodige herstelwerk week na week blijft liggen tengevolge van het uitblijven eener effec tieve gezagsovername en her stel van het wettig gezag. In afwachting daarvan stelt het geallieerd opperbevel de Japanners verantwoordelijk voor rust en orde; maar onder hun hoede ontwikkelt zich een ongebreidelde haatcampagne, geleid door lieden, die men toe laat zich regeering te noemen, al erkent men haar niet, lie den, die den prijs van de wel vaart, de levens en de eer van hun volksgenooten niet te hoog hebben geacht voor de samen werking met een vijand, van wiens onoprechtheid zij erken nen overtuigd te zijn geweest. Laten we nochtans het hoofd koel houden. De Britsche re geering is voor onze aanhou dende en klemmende vertoogen niet ongevoelig gebleken. Wij hebben haar ondubbelzinnig' doen weten, dat onderhande-1 len met de z.g. Soekarno-re- geering voor ons uitgesloten is. Laten wij het hoofd koel hou den. Ik zeg dit ook tegen de Indonesiërs vooral hier in Ne derland, en tegen die Neder landers, die ook meenen, dat op dit moment vérstrekkende staatkundige beloften den toe stand zouden kunnen opklaren. Beloften zouden tegenover de Soekarno-beweging even on waardig als onvruchtbaar zijn. De voornemens metIndië en het koninkrijk zijn duidelijk uiteengezet. Het stuit tegen de borst, telkens te moeten herha len, dat de Kroon haar woord gesproken heeft en deze re geering zich op dat woord als program heeft vastgelegd. De regeering heeft er aan spraak op, dat men haar steunt en niet afvalt, waar zij haar rechten weg gaat. Het uitge mergelde Indië heeft recht op haar arbeid. Het heeft recht op de toegezegde staatkundige vernieuwing als verhooging van zijn volkskracht. OPHTTSERIJEN. De radiozender Bandoeng gaat intusschen nog voort met anti-Nederlandsche uitzendin gen. Zoo werd de Indonesische bevolking medegedeeld, geen Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. Kw. II J Q ft.l L MIC Hoofdrcd. E. P. Zandljlt (met red Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— MQQjif 3j1 H jf jfjllPr Hfljl medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Bur. Vllsslngen tel. 10, M'burg tel. "'muiluuy w wuiwmui i»nv uitgever F. B. den Boer, Middelburg 2077 en 2921. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 152 Druk fa. P. v. d. Velde Jr., Vllsslngen ONVERWACHT BEZOEK VAN H.M. DE KONINGIN AAN ROTTERDAM. Vrijdag heeft H.M. de Ko ningin, geheel onverwacht, een tweede bezoek aan Rotterdam gebracht. Met d.e boot „Stad Rotterdam" maakte H.M., in gezelschap van o.m. burge meester Oud en den districts- havencommissaris, kapt. ter zee G. J. Bensink, een tocht door de vernielde havens. Hier na legde H.M. aan den voet van het monument der geval lenen aan den Pleinweg een krans neer. Na afloop van deze plechtigheid volgde een ware triomphtocht door de stad. GEN. EISENHOWER BEZOEKT ONS LAND. Zaterdag heeft generaal Eisenhower een bezoek aan Den Haag en Amsterdam ge bracht, waar hem een enthou siaste ontvangst werd bereid. Te Den Haag bracht de gene raal een bezoek aan H.M. de Koningin. Te Amsterdam vond een kranslegging aan de Apollo- laan, en een ontvangst ten stadhuize plaats. Per vliegtuig is gen. Eisenhower van Schip hol naar Duitschland -terugge keerd. Alle tuinders van Z. Hol land hebben 2 pet. van hun voorraad glas van 1940 be schikbaar gesteld als venster glas voor de geteisterde ge bieden. Voor Zuid-Holland is dit een totaal van 300.000 m2, papiergeld van de N.I.C.A. aan te nemen om „inflatie te voor komen". Soekarno wordt door Radio Bandoeng de president van de Indonesische republiek genoemd. Volgens de B.B.C.zouden de havenarbeiders te Batavia in staking zijn gegaan. Het radio station van Batavia is over vallen door Indonesiërs, die 2 zendinstallaties vernielden, ter wijl ze enkele andere wegvoer den. Dr. van Mook heeft ®en on derhoud gehad met luit-gen. Sir Philip Christison en zich erover beklaagd dat Soekarno zijn belofte niet nagekomen is om de orde en de rust te hand haven,, Geen bewijzen van politieke betrouwbaarheid meer. In verband met de omvang rijke werkzaamheden, die de af. gifte van bewijzen van politie ke betrouwbaarheid door P. O. D. en politieke recherche met zich brengt, heeft de chef staf van het M. G. bepaald, dat de afgifte hiervan wordt stopge zet. De P. O- D. en politieke re cherche blijven wel verplicht desgewenscht inlichtingen te verschaffen over de politieke betrouwbaarheid van personen. Ergerlijke fraude by distributie. Te Roosendaal zijn 3 man nen en 2 meisjes van den dis- tributiedienst gearresteerd, die er hun werk van maakten om oude menschen, meestal boven de 70 jaar, te bedriegen wan neer zij met hun bonnetjes om een nieuwe bonkaart kwamen. Vaak zeiden de ambtenaren dan doodleuk, dat het bonne tje nergens te vinden was. De ambtenaren wisselden de ge stolen bonnen dan ten eigen bate in. Bij een van hen wer den 25 levensmiddelenkaarten gevonden. Ook waren zij be hulpzaam om derden te laten knoeien met dubbele levens middelenkaarten. Vijf dooden bij opruimen van mijnen. Te Zaltbommel zijn bij het opruimen van mijnen, vijf per sonen omgekomen- Door mili tairen uit Breda worden daar mijnen onschadelijk gemaakt. Tegen het vallen van den avond werden nog twee landmijnen gevonden, die wegens de duisternis niet meer tot ont ploffing werden gebracht, doch op een vrachtauto werden ge laden. Terwijl deze auto een oogenblik stil stond voor het huis van den districtscomman dant der B. S. aan de Waalka de is een van de projectielen ontploft. Later vond men vijf lijken verspreid. Hierbij was de districtscommandant der B. S., G- Meyer. Te Uden zijn bij het spe len met een handgranaat een kind op slag gedood en twee zwaar gewond, BINNENKORT SNOEPGOED. Met een rantsoen van een ons per week per persoon, zal half November de distributie van snoepgoed ingezet worden, aldus het Friesche Dagblad. Tegen 3 rantsoenen chocola de, zal 1 rantsoen suikerwerk verstrekt worden. De prijs voor een reep chocolade zal 8 cent zijn, terwijl de bonbons 35 ct. per ons zullen- kosten. DRIE MOORDEN IN LIMBURG. Te Nieuwenhagen (L.) heeft een 39-jarige man die als po litiek gevangene uit een bewa- ringskamp was ontslagen, zijn 24-jarige vrouw vermoord, door haar te doorsteken met een mes, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. De politie vond hem met zeer ernstige halswonden, toegebracht met 'n mes. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Te Gulpen vond men nabij een beekje het lijk van een 49-jarigen man aan een wil- gentak hangen. In de omge ving vond men het lijk van 'n 38-jarige gescheiden vrouw. De hals van de vrouw was doorgesneden. TRIBUNAAL GOES. Door zielrte van den verde diger, mr. F. W- Adriaanse, kon Vrijdag slechts één zaak voor het Tribunaal te Goes worden behandeld, nl. die tegen den 48-jarigen klein landbouwer Marinus Verstelle uit Wolf- faartsdijk, die volgens de dag vaarding reeds voor 1940 sym- pathiseerend lid was en in 1941 lid werd van de N.S.B. en dit bleef tijdens de bezetting. Hij zeide niet geweten te hebben, dat de N.S-B. verraad heeft gepleegd en verklaarde op een desbetreffende vraag van den voorzitter, dat hij nog symphatiseert met de N.S.B. ideeën. De voorzitter zei, dat zulks hem niet goed zal doen en dat zulke personen niet spoedig weer in de gewone maatschap pij kunnen worden toegelaten. De uitspraak werd bepaald op 19 October. HOOGWATER VLISSINGEN. Dinsdag 3.40 en 15.45, 2.01 m. N.A.P, Werumeus Buning en Roel Houwink uitgesloten. De eereraad voor de letter kunde heeft J. F. W. Weru meus Buning uitgesloten van iedere publicatie en van ieder ander optreden in het openbaar op het gebied der kunst voor een tijdperk van twee jaar, aanvangende op 1 September 1945. Roel Houwink werd uitge sloten van iedere publicatie, hetzij van oorspronkelijk, dan wel vertaald werk, alsmede van het samenstellen van bloemle zingen en het doen of laten op voeren en voordragen van eenig door hem geschreven werk, benevens van het mede dingen naar prijsvragen, zij het ook in manuscript. Verder, dat hij dient te worden uitgesloten van het aan de markt brengen of doen brengen van reeds geschreven werken of herdrukken, en van ieder optreden in het openbaar op het gebied der kunst, voor een tijdperk van vijf jaar, in gaande 1 Sept. 1945- Klaas Smelik werd uitgeslo ten van iedere publicatie voor een tijdperk van vijf jaar, en voorzoover betreft de litteraire medewerking aan radio-instel lingen voor den tijd van. tien jaar, aanvangende 1 Sept. '45. SPORT Zaterdagmiddag organiseer de de athletiekvereeniging E. M.M. te Middelburg een Mol- lenwater-estafette (400800— 15001500800400 meter Na een harden doch sportie- ven strijd wist de 1ste ploeg van E.M.M., bestaande uit de heeren A. Lenselink, J. Wisse, M. M. v. Kleunen, J. de Jager, J. Becks en J. Heijstek, in 15 min. 4.6 sec. de overwinning te behalen. Tweede werd Mara thon (Vliss.) met P. M. de Moor, C. v. Moolenbroek, W. Theune, J. F. Fliers, J. San- derse, A. Beun in 15 min. 5.9 sec., 3. De Zeeuwen. (Vliss.) met J. Mulder, L. Millenaar, S. van As, D. Roelse, J. Laporte en K. Kwant in 15 min. 40.2 s. 4 en 5 de laatste ploeg van E.M.M. en Achilles in resp. 16 min. 4.4 sec. en 16 min. 32.4 s. Hellas (Goes) werd gedupeerd doordat twee van haar loopers niet aan den start verschenen. Na afloop vond in „Mercu- rius" de prijsuitreiking plaats. De 3 eerste ploegen kregen elk een medaille. Bekerwedstrijden: Vlissingen —Goes 1—2; E.MJM.—R.C.S. 3—1. PROVINCIENIEUWS HET WATER ZAKT OP WALCHEREN. Wanneer behalve het gat in den Nolledrjk ook dat bij West- kapelle dicht zal zijn, zal naar berekeningen van het water loopkundig laboratorium te Delft het gemiddeld waterpeil 20 tot 25 centimeter zakken. Deze verlaging in den water stand zal uiteraard het grootst zijn bij vloed, omdat in het overstroomde gebied ten Wes ten van het kanaal nu nog slechts door het gat te Veere water het eiland binnenkomt. Het verschil tusschen eb en vloed zal als gevolg daarvan in de uiterste hoeken van het eiland, Vlissingen en Westka- pelle, minder groot zijn. Een ander gevolg van de sluiting der twee gaten is, dat de sterke tijstrooming, die van Zuid tot Noord over het eiland liep, grootendeels is komen te ver vallen- Op het waterloopkun dig laboratorium worden thans proeven genomen om na te gaan welke maatregelen er getroffen kunnen worden om zoo lang de dijk nog niet de vereischte sterkte heeft, dijk doorbraken te voorkomen. Men denkt o.a. aan golfbrekers be staande uit caissons. Deze zouden dan evenwijdig aan de kust ter hoogte van den in- laagdrjk worden verankerd en zouden de alles vernielende wa. terkracht aanzienlijk kunnen verzwakken. Z. V. u. Tot secretaresse van het centraal bestuur der Zeeuw sche Volksuniversiteit is met ingang van 1 November a.s- benoemd mej. P. H. Soetens, hoofdassistente aan de Open bare Leeszaal te Groningen. Aan het postkantoor te Mid delburg, en het daaronder be- hoorendè ambtsgebied werd ge durende September ingelegd 3.268.261,24, terugbetaald 82.311,02. Te Utrecht slaagde voor apoth.-assistente mej. N. Rijks uit Middelburg. Vrijdagmiddag werd op de noodbegraafplaats te Koude- kerke de zoo noodlottig om het leven gekomen gemeente-werk, man M. Jobse ter aarde be steld. Een groote schare belang stellenden was aanwezig. Een krans van het gemeentebe stuur dekte de baar. Aan de groeve sprak de bur gemeester, die naar voren bracht, dat geheel ten onrechte Toestand in Batavia schijnt verbeterd. Bittere woorden van Minister Logeman. In de afgeloopen 24 uur is volgens een geallieerd stafoffi cier de toestand in Batavia ver beterd. Britsche en Britsch-In- dische troepen hebben Zater dag in Batavia het bestuur overgenomen. - Berichten van Zaterdag spre ken echter nog van botsingen die o.a. plaats vonden in Bata via en Soerabaja tusschen Ja- pansche en nationalistische ele- menton aan den eenen kant en pronNederlandsche en anti-na tionalisten aan den anderen kant. Te Batavia vielen 8 doo den. RADIOREDE MIN. LOGEMAN. Intusschen heeft de Minister voo-r overzeesche gebiedsdee- len, prof. Logeman, bittere woorden geuit. In zijn radio rede van Vrijdag j.l„ zei hij o.m.: Wel bitter ervaren wij onze tijdelijke machteloosheid die ons belet heeft aan de vitale belangen van dat rijksdeel uit eigen kracht die tijdige be scherming te schenken, die zij tegen het ondermijnend ge stook en gewroet van Japan behoefden. Zes weken na het aanbod tot overgave van Japan zijn er niet voldoende geallieei-de troe, pen, schepen en reliefgoederen beschikbaar om de bevrijding voor Indië tot een blijde waar heid te maken. Wij moeten dat begrijpen uit de oorlogsmoe heid van de volken, die hun zonen gaven en offerden voor den strijd in hun vreemde lan den. Begrijpen doen wij het, maar we kunnen de bitterheid niet uit ons hart bannen dat het gemeenschappelijk werk te onzen koste onvoltooid blijf t. De paradoxale toestand, die te Batavia geschapen is, is de voornaamste oorzaak, dat ik mijn belofte, te zullen zorgen voor een zeer snelle familie- berichtgeving. niet heb kunnen waarmaken. Dit grieft mij, en daarom te meer, omdat de be richten uit de kampen van krijgsgevangenen en geïnter neerden slecht zijn. De dooden gst zal een zeer lange blijken te zijn. Bij den spoorweg-aan leg in Sumatra en Thailand, bij torpedeering van schepen op weg naar de Philippijnen, bij den vliegveld-aanleg op de Oostelijke eilanden zijn duizen den onzer landgenooten te gronde gegaan. Hoogere en la gere ambtenaren, die hun eer leken plicht deden, zijn daar om door den Japanschen over weldiger vermoord. Indonesi sche boeren en arbeiders zy'n by tienduizenden in arbeidssla ven^ weggevoerd. Met eerbied en innig leed gedenk ik hen allen. De voedseltoestand op Java en elders is zeer slecht, de be volking kleedt zich in lompen, ja zelfs hier en daar in matten. Een bodemlooze inflatie heeft het maatschappelijk verkeer geheel ontwricht. Bitterheid bevangt me, als ik bedenk, hoe het dringend noodige herstelwerk week na week blijft liggen tengevolge van het uitblijven eener effec tieve gezagsovername en her stel van het wettig gezag. l'n afwachting daarvan stelt het geallieerd opperbevel de Japanners verantwoordelijk voor rust en orde; maar onder hun hoede ontwikkelt zich een ongebreidelde haatcampagne, geleid door lieden, die men toe laat zich regeering te noemen, al erkent men haar niet, lie den, die den prijs van de wel vaart, de levens en de eer van hun volksgenooten niet te hoog hebben geacht v°or de samen werking met een vijand, van wiens onoprechtheid zij erken nen overtuigd te zy'n geweest. Laten we nochtans het hoofd koel houden. De Britsche re geering is voor onze aanhou dende en klemmende vertoogen niet ongevoelig gebleken. Wij hebben haar ondubbelzinnig doen weten, dat onderhande len met de z.g. Soekarno-re- geering voor ons uitgesloten is. Laten wij het hoofd koel hou den. Ik zeg dit ook tegen de Indonesiërs vooral hier in Ne derland, en tegen die Neder landers, die ook meenen, dat op dit moment vérstrekkende staatkundige beloften den toe stand zouden kunnen opklaren. Beloften zouden tegenover de Soekarno-beweging even on waardig als onvruchtbaar zijn. De voornemens met Indië en het koninkrijk zijn duidelijk uiteengezet. Het stuit tegen de borst, telkens te moeten herha len, dat de Kroon haar woord gesproken heeft en deze re geering zich op dat woord als program heeft vastgelegd. De regeering heeft er aan spraak op, dat men haar steunt en niet afvalt, waar zij haar rechten weg gaat. Het uitge mergelde Indië heeft recht op haar arbeid. Het heeft recht op de toegezegde staatkundige vernieuwing als verhooging van zy'n volkskracht. OPHTTSERIJEN. De radiozender Bandoeng gaat intusschen nog voort met anti-Nederlandsche uitzendin gen. Zoo werd de Indonesische bevolking medegedeeld, geen Abonn.-pr, 25 ct p. w. 3.20 p. lew. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2921. Goes tel. 2175, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 152 Hooldred. E. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgever F. B. den Boer, Middelburg, Druk la. F. v. d. Velde Jr., Vllsslngen ONVERWACHT BEZOEK VAN HM. DE KONINGIN AAN ROTTERDAM. Vrijdag heeft H.M. de Ko ningin, geheel onverwacht, een tweede bezoek aan Rotterdam gebracht. Met de boot „Stad Rotterdam" maakte H.M., in gezelschap van o.m. burge meester Oud en den districts- havencommissaris, kapt. ter zee G. J. Bensink, een tocht door de vernielde havens. Hier na legde H.M. aan den voet van het monument der geval lenen aan den Pleinweg een krans neer. Na afloop van deze plechtigheid volgde een ware triomphtocht door de stad. GEN. EISENHOWER BEZOEKT ONS LAND. Zaterdag heeft generaal Eisenhower een bezoek aan Den Haag en Amsterdam ge bracht, waar hem een enthou siaste ontvangst werd bereid. Te Den Haag bracht de gene raal een, bezoek aan HM. de Koningin. Te Amsterdam vond een kranslegging aan de Apollo- laan, en een ontvangst ten stadhuize plaats. Per vliegtuig is gen. Eisenhower van Schip hol naar Duitschland .terugge keerd. Alle tuinders van Z. Hol land hebben 2 pet. van hun voorraad glas van 1940 be schikbaar gesteld als venster-] flas voor de geteisterde ge- ieden. Voor Zuid-Holland is dit een totaal van 300.000 m2. papiergeld van de NXC.A. aan te nemen om „inflatie te voor komen". Soekarno wordt door Radio Bandoeng de president van de Indonesische republiek genoemd. Volgens de B.B.C.zouden de havenarbeiders te Batavia in staking zrjn gegaan. Het radio station van Batavia is over vallen door Indonesiërs, die 2 zendinstallaties vernielden, ter wijl ze enkele andere wegvoer, den. Dr. van Mook heeft een on derhoud gehad met luit-gen. Sir Philip Christison en zich erover bealaagd dat Soekarno zijn belofte niet nagekomen is om de orde en de rust te hand haven. Geen bewyzen van politieke betrouwbaarheid meer. In verband met de omvang rijke werkzaamheden, die de af. gifte van bewijzen van politie ke betrouwbaarheid door P. O. D, en politieke recherche met zich brengt, heeft de chef staf van het M. G. bepaald, dat de afgifte hiervan wordt stopge zet. De P. O- D. en politieke re cherche blijven wel verplicht desgewenscht inlichtingen te verschaffen over de politieke betrouwbaarheid van personen. Ergerlijke fraude by distributie. Te Roosendaal zijn 3 man nen en 2 meisjes van den dis- tributiedienst gearresteerd, die er hun werk van maakten om oude menschen, meestal boven de 70 jaar, te bedriegen wan neer zij met hun bonnetjes om een nieuwe bonkaart kwamen. Vaak zeiden de ambtenaren dan doodleuk, dat het bonne tje nergens te vinden was. De ambtenaren wisselden de ge stolen bonnen dan ten eigen bate in. Bij een van hen wer den 25 levensmiddelenkaarten gevonden. Ook waren zij be hulpzaam om derden te laten knoeien met dubbele levens- middelepkaarten. Vijf dooden bij opruimen van mijnen. Te Zaltbommel zijn bij het opruimen van mijnen, vijf per sonen omgekomen- Door mili tairen uit Breda worden daar mijnen onschadelijk gemaakt. Tegen het vallen van den avond werden nog twee landmijnen gevonden, die wegens de duisternis niet meer tot ont ploffing werden gebracht, doch op een vrachtauto werden ge laden. Terwijl deze auto een oogenblik stil stond voor het huis van den districtscomman dant der B. S. aan de Waalka de is een van de projectielen ontploft. Later vond men vijf lijken verspreid. Hierbij was de districtscommandant der B. S„ G- Meyer. Te Uden zijn bij het spe len met een handgranaat een HOOGWATER VLISSINGEN. kind op slag gedood en twee Dinsdag 3.40 en 15.45. 2.01 zwaar gewond. 'm. N.A.P. BINNENKORT SNOEPGOED. Met een rantsoen van een ons per week per persoon, zal half November de distributie van snoepgoed ingezet worden, aldus het Friesche Dagblad. Tegen 3 rantsoenen chocola de, zal 1 rantsoen suikerwerk verstrekt worden. De prijs voor een reep chocolade zal 8 cent zijn, ter-wijl de bonbons 35 ct. per ons zullen kosten. DRIE MOORDEN IN LIMBURG. Te Nieuwenhagen (L.) heeft een 39-jarige man die als po litiek gevangene uit een bewa- ringskamp was ontslagen, zijn 24-jarige vrouw vermoord, door haar te doorsteken met een mes, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. De politie vond hem met zeer ernstige halswonden, toegebracht met 'n mes. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Te Gulpen vond men nabij een beekje het lijk van een 49-jarigen man aan een wil gen tak hangen. In de omge ving vond men het lijk van 38-jarige gescheiden vrouw. De hals van de vrouw was doorgesneden. TRIBUNAAL GOES. Door ziekte van den verde diger, mr. F. W- Adriaanse, kon Vrijdag slechts één zaak voor het Tribunaal te Goes worden behandeld, nl. die tegen den 4S-jarigen klein landbouwer Marinus Verstelle uit Wolf- faartsdijk, die volgens de dag vaarding reeds voor 1940 sym- pathiseerend lid was en in 1941 lid werd van de N.S.B. en dit bleef tijdens de bezetting. Hij zeide niet geweten te hebben, dat de N.S-B. verraad heeft gepleegd en verklaarde op een desbetreffende vraag van den voorzitter, dat hij nog symphatiseert met de N.S.B.- ideeën. De voorzitter zei, dat zulks hem niet goed zal doen en dat zulke personen niet spoedig weer in de gewone maatschap pij kunnen worden toegelaten. De uitspraak werd bepaald op 19 October. PROVINCIENIEUWS HET WATER ZAKT OP WALCHEREN. Wannéér behalve het gat in den Nolledijk ook dat bij West- kapelle dicht za.1 zijn, zal naar berekeningen van het water loopkundig laboratorium te Delft het gemiddeld waterpeil 20 tot 25 centimeter zakken. Deze verlaging in den water stand zal uiteraard het grootst zijn bij vloed, omdat in het overstroomde gebied ten Wes ten van het kanaal nu nog slechts door het gat te Veere water het eiland binnenkomt. Het verschil tusschen eb en vloed zal als gevolg daarvan in de uiterste hoeken van het eiland, Vlissingen en Westka- pelle, minder groot zijn. Een ander gevolg van de sluiting der twee gaten is, dat de sterke tijstrooming, die van Zuid tot Noord over het eiland liep, grootendeels is komen te ver vallen- Op het waterloopkun dig laboratorium worden thans proeven genomen om na te gaan welke maatregelen er getroffen kunnen, worden om zoo lang de dijk nog niet de vereischte sterkte heeft, dijk doorbraken te voorkomen. Men denkt o.a. aan golfbrekers be staande uit caissons. Deze zouden dan evenwijdig aan de kust ter hoogte van den in- laagdijk worden verankerd en zouden de alles vernielende wa terkracht aanzienlijk kunnen verzwakken. Z. V. u. Tot secretaresse van het centraal bestuur der Zeeuw sche Volksuniversiteit is met ingang van 1 November a.s- benoemd mej. P. H. Soetens, hoofdassistente aan de Ópen- bare Leeszaal te Groningen. EXTR A ZEEP VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Door bemiddeling van het Commissariaat Noodvoorziening voor getroffen gebieden, is voor de Distributiekringen in Zeeuwsch-VIaanderen een aan tal rantsoenen Engelsche zeep (staven) beschikbaar gesteld voor bepaalde groepen. Te dien einde dienen de bon nen 245, 345 en 445 van de Noodkaart voor speciale doel einden Zeeuwsch-VIaanderen, vóór 10 October '45 bij den winkelier te worden, ingeleverd. Elke bon geeft recht op c.a. 225 gr. zeep. De winkeliers dienen de bon nen op opplakvellen onmiddel lijk nè. 10 Oct. '45 bij hun gros siers in te leveren. De grossiers dienen de inge nomen opplakvellen tm. 13 Oct. '45 by den distributie- dienst in te leveren, waarvoor ontvangstbewijzen worden ver« strekt. Met die ontvangstbewijzen kunnen de grossiers zich be voorraden bij het N.C.V.G.G* regeeringsdepót te Goes- In een vergadering van den tijdelrjken raad van Hoedekens- kerke is de gemeente-begroo ting 1945 z.h.st. goedgekeurd. Z.h.st. werd het bedrag per leerling voor het O- L. Onder wijs vastgesteld. Bij de rondvraag stelde de heer Louisse de instelling van een gem.-reinigingsdienst voor. De heer Boogaard verzocht uit breiding van 't electr. net door den polder. De voorzitter zal beide voorstellen te bevoegder plaatse aanhangig maken. Donderdagavond hield de Mij. tot Nut van het Algemeen te Krabbendijke een vergadering.- De wnd. voorzitter, de heer M. A. Kostense te Kruiningen, herdacht de overleden be* stuursleden de heeren A- Tol lenaar, voorzitter, en A. J. P. Kakebeeke, beiden Krabbendij- De vergadering maakte een werkprogram voor den a.s. winter op. Als bsetuursleden werden herkozen: M. A- Kostense te Kruiningen, C. van Gorsel, Ril land, mej. Wabeke te Krabben dijke. Gekozen werden mevr. KakebeekeKoning, J. Vader, te Krabbendijke, mevr. L N- Huysman—Griep te Rilland en H. A. Polderman te Kruinin gen. Woensdagavond arriveerde in Borssele de N-S.B.er N. Al- mekinders. Lang duurde zijn vrijheid niet, want nog den zelfden avond werd hij naar Ellewoutsdijk overgebracht. SPORT Zaterdagmiddag organiseer de de athletiekvereeniging E. M.M. te Middelburg een Mol- lenwater-estafette (400800—i 15001500800400 meter) 4 Na een harden doch sportie- ven strijd wist de 1ste ploeg van E.M.M., bestaande uit de heeren A. Lenselink, J. Wisse, M. M. v. Kleunen, J. dé Jager, J. Becks en J. Heijstek, in 15 min. 4.6 sec. de overwinning te behalen. Tweede werd Mara thon (Vliss.) met P. M. de Moor, C. v. Moolenbroek, W. Theune, J. F. Fliers, J. San- derse, A. Beun in 15 min. 5.9 sec., 3. De Zeeuwen (Vliss.) met J. Mulder, L. Millenaar, S. van As, D. Roelse, J. Laporte en K. Kwant in 15 min. 40.2 s. 4 en 5 de laatste ploeg van E.M.M. en Achilles in resp. 16 min. 4.4 sec. en 16 min. 32.4 s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1