Provinciale Zeeuwsche' Courant Provinciale Zeeuwsche Courant De gebeurtenissen in Ned.-Indië, Donderdag 4 October 1945 De gebeurtenissen in Ned.-Indië. Donderdag 4 October 1945 De minister van overzeesche gebiedsdeelen, prof. J. H. A. Logeman, is Dinsdag per vlieg tuig uit Londen, waar hij met een vooraanstaande figuur van het min. v. buit. zaken bespre kingen, heeft gevoerd, in ver band met de-recente ontwikke ling met betrekking tot Ned. Indië, in de Residenie terugge keerd. De Nederlandsche regeering ondersteund in geene deele de maatregelen van den heer P. H. van der Plas, om dr. Soekar- no tot een bespreking over den toekomstige politieken status van Indonesië uit te noodigen, aldus verklaarde min. Loge man te Londen. Wij zullen hem onmiddellijk ■telegrafeeren alle handelingen over deze kwestie te staken en hem adviseeren in den vervolge niet meer van dergelijke beslui, ten te nemen zonder machti ging van de Ned. regeering. De heer v. d. Plas was niet ge rechtigd om namens de Ned. regeering te spreken, aldus min. Logeman, zonder dr. van Mook te raadplegen, wat hij klaarblijkelijk niet gedaan had, daar van Mook eerst Dinsdag uit Australië te Batavia is aan gekomen. Min. Logeman verklaarde verder dat de Ned. regeering bereid is met Indonesische na tionalisten te onderhandelen, mits hun werkwijze geen voort zetting van de Jap. politiek is, onder het mom van nationalis me, zooals het geval is met Soekarno en zijn volgelingen. De heer v. d. Plas heeft in een radiotoespraak o.m. ge zegd: Aan eiken vorm van geweld van wie ook, zal een einde ge maakt worden. Niemand zal gestraft worden voor het feit dat hij voor de Japanners heeft gewerkt. Tijdens een persconferentie verklaarde de heer v. d. Plas: Ik erken de zgn. republiek, noch Soekarno zelf. Soekarno, aldus de heer v. d. Plas, zou als oorlogsmisdadiger berecht kunnen worden, maar dit zal later door de betrokken com missie worden uitgemaakt. Soekarno schrijft in een hoofdartikel van zijn blad Vrij heid, dat hij niet met de Ne derlanders wil onderhandelen en hij dreigt geweld te gebrui ken als zij de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Indone sië aantasten. Wij beschouwen de N.I.C.A.-menschen als on derdrukkers die de internati onale veiligheid bedreigen en fqj. wenschen niet met derge lijke lieden te onderhandelen. De vereeniging van Indo nesiërs in Nederland, verklaar de op een persconferentie te Amsterdam, achter de natio nalistische beweging te staan, doch veroordeeld werd ook de samenwerking met Japan- Een Reuter-bericht uit Ba- tavia meldt, dat de geallieerde bezettingstroepen in Ned. Indië, bestaande uit Amerikaansche, Br.-Ind. en Nederlandsche strijdkrachten, bezig zijn de sleutelposities op Java over te nemen zonder dat zich inciden ten voordoen. De Japansche burgemeester van Batavia is vervangen door een Javaan. Schout-bij-nacht Patterson heeft verklaard dat Nederland sche troepen het vliegveld bij Batavia hebben overgenomen. DE „VAN HEUTZ" VERTROKKEN. De „Van Heutz" heeft zon. der hulp van sleepbooten Bris. bane verlaten met bestemming Java. Aan boord bevinden zich Ned. en Ned. Ind. strijdkrach ten van alle rangen. De haven arbeiders in Brisbane blijven weigeren de „Janssens" te la den. Geen overeenkomst te Londen. De raad van ministers van buitenlandsche zaken is. Dins dagavond geëindigd zonder tot een overeenkomst te zgn ge komen. Volgens een verklaring van den Amerikaanschen minister van buit. zaken Byrnes is men op verschillende punten niet tot overeenstemming kunnen komen. De Sovjet Unie wil Frankrijk en China niet doen deelnemen aan de besprekingen over de vredesverdragen. Ook een voorstel tot het houden van een vredesconferentie schijnt voor dé Russen onaan neembaar te zijn. Generaal Patton van zgn commando ontheven. Generaal Patton is ontheven van zijn commando in de Oos telijke helft van de Am. bezet tingszone in Duitschland. Eeni- ge dagen geleden was hij bij Gen. Eisenhower te Frankfort ontboden, teneinde zich te ver. antwoorden inzake de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen betreffende een te traag verloop van het uitroeien der nazi's in Beieren. HOOGWATER VLISSINGEN. Vrijdag 1.36 en 13.39, resp. 2.01 en 1.92 m. N.A.P, Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Vlisslngen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes teL 2475, Terneuzen 188e Jaargang Hoofdred. E. P. Zandljlc (met red medew. van dr. W. H. BeekenRamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg Nummer 149 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen Een belangrijke stap vooruit te Westkapelle. De werkzaamheden aan den Westkappelschen dijk zijn de laatste dagen, dank zij de gunstige weersomstandigheden, flink gevorderd. Men was zoo ver, dat Maandag getracht werd twee groote pontons van de afmetingen, zooals er één verleden week bij de Nolle ge bruikt werd, in het gat te plaatsen. Een ponton had men reeds „binnen" gebracht, doch de tweede stootte Maandag morgen bij het binnensleepen lek. Dit Was een grootè tegen, slag, daar de verdere plannen dien dag- niet meer konden worden uitgevoerd. Men bracht Maandagavond enkele motorbrandspuiten bo ven de ponton, teneinde te pro- beeren haar leeg te pompen, zoodat zij weer drijvend ge maakt kon worden. Dit had later ook resultaat. Intusschen werden maatregelen genomen om nog een andere ponton uit Vlissingen aan te voeren. Toen wij Dinsdagmorgen in Westkapelle arriveerden werd deze laatste ponton juist naar binnen gesleept. Het was een spannend karwei, want er be stond altijd toch kans, dat ook deze ponton op het een of an dere obstakel zou lek stooten. Het verliep naar wensch. De sleepbooten trokken het logge betonnen gevaarte naar binnen, waar het aan de aldaar liggen, de eerste ponton werd vastge maakt. Aan de kanten werd nog een beetle geplaatst en toen alles stevig aan elkaar vastgemaakt was; werd het sein gegeven de betonnen ge vaarten in het gat te trekken. Alle Westkappelaars stonden op den dgk en volgden dit zoo belangrijke werk met spanning. Vier motorsleepbooten trokken langzaam de pontons naar het gat. De motoren draaiden op volle kracht, de sleeplijnen stonden tot het uiterste ge spannen, een bulldozer op den dijk trok nu en dan het be tonnen gevaarte wat bij, krach, tige armen draaiden de op de pontons geplaatste lieren en hielpen een handje mee de pontons langzaam voort te trekken. De laatste loodjes wogen ook hier het zwaarst. Nauwelijks zichtbaar, cm, voor cm., vorderde het logge ge vaarte. Na enkele uren inge spannen werken was men het punt genaderd waar men zijn wilde. Er werd in de kleine opening die over bleef, nog een beetle geplaatst, de pontons werden stevig verankerd, waar na de Engelsche „springploeg" aan het werk ging. Een dyna- mietlading werd op den bodem van de pontons gebracht, de lont aangestoken, een steek vlam schoot uit de pontons, een doffe knal, een rookpluim en de pontons zonken op den bodem. De dynamiet had een gat in den bodem geslagen. De werkzaamheden verliepen prachtig, mede dank zg het gunstige tij en het mooie, kalme weer. Het was nu aanpakken voor de Westkappelaars. Er lagen reeds zandzakken en steenen klaar, terwijl de perszuiger direct begon met zandspuiten, om de openingen tusschen de pontons en de beetles en den wal dicht te maken. Men concludeere uit het vorenstaande nu niet dat het gat bij Westkapelle gesloten is, doch wel beteekenen de werkzaamheden van Dinsdag een flinken stap vooruit wat de laatste dichtingswerkzaam heden betreft. De pontons lig gen nu in het gat, doch er blijven op verschillende plaat sen nog kleine openingen over, die thans, zooals gezegd, allereerst gedicht moeten worden. Veel, ja alles, hangt hier af van het weer, en de kracht van den stroom. Men heffe nog geen juich kreten aan, want bij een plot selinge storm of een krach- tigen stroom kunnen wellicht 't nuttig effect van de pontons weer teniet doen. Blijven de weersomstandigheden gun stig, dan is er redelijke kans dat binnen zeer korten tijd gemeld kan worden het gat bij Westkapelle Is dicht. Laten we dit hopen - „La Libre Belgique" schrijft, dat in Sept. 15.000 ton graniet, d.w.z. 30 treinen van 50 wagons, van Henegouwen naar Walcheren verzonden zijn, voor de dgken, DE N0LLEDIJK WEER DICHT Dinsdagochtend is het op nieuw gelukt den Nolledgk bij Vlissingen gesloten te krijgen en Dinsdagavond had men. een hoogte van 3 m. N.A.P. be reikt. Er wordt nu hard gewerkt om den dijk op doorgaande hoogte te krijgen. Wanneer het weer goed blijft, hoopt men hierin ook te DE UITBETALING VAN 100. Het ministerie van financiën deelt mede. dat ook zij, die min der dan 100 op hun geldkaart, volmacht of kwitantie hebben ingeleverd, en die geen tegoed van vroegeren datum bij het door hen of door hun bedrijf gekozen inleverkantoor hebben, voor de uitbetaling van contan ten in nieuw geld, aanvulling tot 100 zullen kunnen krijgen Hiertoe moet de betrokkene zich in het tijdvak van 8 t.m. 13 Oct. vervoegen bij de instel ling, waar hij nog een tegoed van vroegeren datum heeft, Deze instelling zal hem dan op vertoon, hetzij van zgn geld kaart met bijbehoorende distri. butiestamkaart, hetzij van de volmacht, hetzij van de kwitan tie voor militairen, een zoodanig bedrag in nieuw geld uitbeta len. als noodig is om het op de geldkaart, volmacht of kwitan tie vermelde bedrag aan te vullen tot 100. De bedoelde instelling teekent dit aanvul lingsbedrag aan op de geld kaart, volmacht of kwitantie, welke in 't bezit blijft van den aanvrager. Pas hierna late'de betrokkene zich de tegenwaar. de van het op de geldkaart, volmacht of kwitantie vermel de bedrag in nieuw geld door het kantoor van inlevering uit betalen. De geldkaart, vol macht of kwitantie, waarop het geheele als ingeleverd vermeld bedrag is terugbetaald, wordt daarbij door het betaalkantoor ingenomen. Het is uiteraard verboden zich tweemaal het aanvullingsbedrag te laten uit betalen, hetgeen als misdrijf zal worden beschouwd. Eerste uitspraken van het Tribunaal. Woensdagmorgen heeft het Tribunaal te Middelburg de eerste uitspraken gedaan. Naar men weet stonden deze ver dachten 14 dagen geleden te recht. Joost Joosse, los werk man te Middelburg, die in 1942 lid van de N.S.B. werd, voorts lid van het N-A.F. was, met N.S.B. kranten ventte en werkte voor den vijand, werd veroordeeld tot 3 jaar internee, ring. Johannis Bijleveld. handels reiziger te Middelburg, die in 1935 toetrad tot de N.S.B. (tot 1941), begunstiger was van den Nat. Jeugdstorm en voor de Duitsche weermacht werkte, werd veroordeeld tot 4 jaar in. terneering en verbeurdverkla ring van vermogen. Arend Jan van den Boo gaard, filmoperateur te Mid delburg, die in 1941 eenige maanden lid van de N.S.B. was, werd veroordeeld tot D/2 jaar interneering. Izaak Jacobus Mondeel, ge reedschapslgper te Vlissingen, werd in 1940 lid van de N-S.B., ontving thuis Duitsche militai ren, was lid van den N.V.D. en nazi-gezind, terwijl zgn vrouw de wasch deed voor Duitsche militairen en zijn dochter met een Duitsch militair verkeerde. Hij werd veroordeeld tot 6 jaar interneering. Frans van Wijk, restaurateur te Middelburg, is in '40 lid van de N.S.B. geworden en werkte voor de Todt. Hij werd veroor deeld tot 4 jaar interneering en verbeurd verklaring van de helft van zijn vermogen. Joost Johannis Schipper, houthandelaar te Middelburg, die in '42 sympathiseerend lid van de N.S.B. werd, later be gunstiger, boksles aan N.S.B.- ers gaf en werk voor de Duit sche weermacht verrichtte, werd veroordeeld tot 5 jaar in terneering en verbeurd verkla- ring van de helft van zijn ver mogen. Alle verdachten werden te vens veroordeeld tot ontzetting uit het recht om openbare ambten en betrekkingen te be. kleeden als mede uit het recht van kiezen en verkiesbaarheid. TEGEN VAN GENECHTEN DE DOODSTRAF GEËISCHT. Voor het bijzonder gerechts hof te Den Haag werd Woens dag de doodstraf geëischt tegen Van Genechten, destijds pro cureur-generaal bij het Haag- sche gerechtshof en commis saris der provincie Zuid- Holland, PROVINCIENIEUWS EEN PRACHTIG GESCHENK VOOR WESTKAPEIAE. Westkapelle heeft deze week een mooi geschenk gekregen een bedrag van niet minder dan 26.500. Deze gift is bij eengebracht door Utrechte naren. De winkeliersvereeni- ging van de Indische wijk Lombok te Utrecht heeft vori ge week een feestweek geor ganiseerd. Eenige WestkappeL sche meisjes waren uitgenoo- digd om de feesten luister bg te zetten. Zij zijn daar op on vergetelijke wijze ontvangen. Tijdens den openingsavond wa- ren zij de hoofdfiguren van de muzikale wandeling door het genoemde Utrechtsche stads deel, terwijl zij verder de ge heele week deelnamen aan de vele feestelijkheden. Maandagavond heeft West kapelle het mooie geschenk met groote dankbaarheid van de afgevaardigden van de winkeliersvereeniging Lombok in ontvangst .genomen. Het bedrag zal besteed worden voor den bouw en in richting van een wijkgebouw, dat zal dienen voor de me dische verzorging van West kapelle. En als dit wijkgebouw er eenmaal staat zal de naam die het dan krijgt „Lombok"- zijn. DOODELIJK ONGEVAL. Op de gemeentewerkplaats te Koudekerke was de 33-jarige gemeentewerkman M. Jobse Dinsdag bezig met het demon- teeren van een vliegtuigwiel. Hij moet hierbij een veer met een dusdanigen slag tegen het hoofd gekregen hebben, dat hrj kort daarop aan de bekomen verwondingen is overleden. MEISJE VERDRONKEN. Dinsdagmorgen is het bijna 3-jarige dochtertje van den schipper Visser uit Zwijn- drecht, die meubelen loste bij de betónfabriek in de nabijheid van de Meelfabriek te Middel burg, spelenderwijs te water geraakt. De ouders, die de pop van hun dochtertje op het water zagen drijven, vonden na eenigen tijd het lijkje onge veer 25 m. verder. Kunstmati ge ademhaling mocht niet meer baten. Bg K.B. is aan mr. M. W. G. van der Veur, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van rechter- plaatsvervanger in de arron- dissements-rechtbank te Mid delburg. Dinsdagavond was de zaal van dè Prins van Oranje te Goes tot in alle hoeken bezet, toen de adjudanten van het De minister van overzeesche «ebiedsdeelen, prof. J. H. A. ogeman, is Dinsdag per vlieg tuig uit Londen, waar hij met een vooraanstaande figuur van het min. v. buit. zaken bespre kingen heeft gevoerd, in ver band met de recente ontwikke ling met betrekking tot Ned. Indië, in de Residenie terugge keerd. De Nederlandsche regeering ondersteund in geene deele de maatregelen van den heer P. H. van der Plas, om dr. Soekar no tot een bespreking over den toekomstige politieken status van Indpnesië uit te noodigen, aldus verklaarde min. Loge man te Londen. Wij zullen hem onmiddollljk telegrafeeren alle handelingen over deze kwestie te staken en hem adviseeren in den vervolge niet meer van dergelijke beslui- ten te nemen zonder machti ging van de Ned. regeering. De heer v. d. Plas was niet ge rechtigd om namens de Ned. regeering te sprelten, aldus min. Logeman, zonder dr. van Mook te raadplegen, wat hli klaarblijkelijk niet gedaan had, daar van Mook eerst Dinsdag uit Australië te Batavia is aan gekomen. Min. Logeman verklaarde verder dat de Ned. regeering bereid is met Indonesische na tionalisten te onderhandelen, mits hun werkwijze geen voort zetting van de Jap. politiek is, onder het mom van nationalis me, zooals het geval is met Soekarno en zijn volgelingen. De heer v. d. Plas heeft in een radiotoespraak o.m. ge zegd: Aan eiken vorm van geweld van wie ook, zal een einde ge maakt worden. Niemand zal gestraft worden voor het feit dat hij voor de Japanners heeft gewerkt. Tijdens een persconferentie verklaarde de heer v. d Plas: Ik erken de zgn. republiek, noch Soekarno zelf. Soekarno, aldus de heer v. d. Plas, zou als oorlogsmisdadiger berecht kunnen worden, maar dit zal later door de betrokken com missie worden uitgemaakt. Soekarno schrift in een hoofdartikel van zgn blad Vrij heid, dat hij niet met de Ne derlanders wil onderhandelen en hij dreigt geweld te gebrui ken als zij de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Indone sië aantasten. Wy beschouwen de N.I.C.A.-menschen als on derdrukkers die de internati onale veiligheid bedreigen en wij wenschen niet met derge lijke lieden, te onderhandelen. De vereeniging van Indo nesiërs in Nederland, verklaar de op een persconferentie te Amsterdam, achter de natio nalistische beweging te staan, doch veroordeeld werd ook de samenwerking met Japan. Een Reuter-bericht uit Ba tavia meldt, dat de geallieerde bezettingstroepen in Ned. Indië, bestaande uit Amerikaansche, Br.-Ind. en Nederlandsche strijdkrachten, bezig zyn de sleutelposities op Java over te nemen zonder dat slch inciden ten voordoen. De Japansche burgemeester van Batavia is vervangen door een Javaan. Schout-bg-nacht Patterson heeft verklaard dat Nederland sche troepen het vliegveld bij Batavia hebben overgenomen. DE „VAN HEUTZ" VERTROKKEN. De „Van Heutz" heeft zon der hulp van sleepbooten Bris bane verlaten met bestemming Java. Aan boord bevinden zich Ned. en Ned. Ind, strijdkrach ten van alle rangen. De haven arbeiders in Brisbane blijven weigeren de „Janssens" te la den. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. k\v. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlisslngen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Hoofdred. E. P. ZanötJk (met red. medew. van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 149 Druk Ia. F. v. d. Velde Jr., VlisslngeD Geen overeenkomst te Londen. De raad van ministers van buitenlandsche zaken is Dins dagavond geëindigd zonder tot een overeenkomst te zijn ge komen. Volgens een verklaring van den Amerikaanschen minister van buit. zaken Byrnes is men op verschillende punten niet tot overeenstemming kunnen komen. De Sovjet Unie wil Frankrijk en China niet doen deelnemen aan de besprekingen over de vredesverdragen. Ook een voorstel tot het houden van een vredesconferentie schgnt voor de Russen onaan neembaar te zyn. Generaal ratton van zyn commando ontheven. Generaal Patton is ontheven van zijn commando in de Oos telijke helft van de Am. bezet tingszone in Duitschland. Eeni. ge dagen geleden was hij bij Gen. Eisenhower te Frankfort ontboden, teneinde zich te ver antwoorden inzake de tegen hem Ingebrachte beschuldigin gen betreffende een te traag verloop van het uitroeien dei- nazi's in Beleren. HOOGWATER VLISSINGEN. Vrgdag 1.36 en 13.39, resp. 2.01 en 1.92 m. N.A.P. Een belangrijke stap vooruit te Westkapelle. De werkzaamheden aan den Westkappelschen dflk zgn de laatste dagen, dank zij de gunstige weersomstandigheden flink gevorderd. Men was zoo ver, dat Maandag getracht werd twee groote pontons van de afmetingen, zooals er één verleden week bg de Nolle ge bruikt werd, in het gat te plaatsen. Een ponton had men reeds „binnen" gebracht, doch de tweede stootte Maandag morgen bij het binnensleepen lek. Dit was een groote legen- slag, daar de verdere plannen dien dag niet meer konden worden uitgevoerd. Men bracht Maandagavond enkele motorbrandspuiten bo ven de ponton, teneinde te pro- beeren haar leeg te pompen, zoodat zij weer drijvend ge maakt kon worden. Dit had later ook resultaat. Intusschen werden maatregelen genomen om nog een andere ponton uit Vlissingen aan te voeren. Toen wij Dinsdagmorgen in Westkapelle arriveerden werd deze laatste ponton juist naar binnen gesleept. Het was een spannend karwei, want er be stond altijd toch kans, dat ook deze ponton op het een of an dere obstakel zou lek stooten. Het veTliep naar wensch. De sleepbooten trokken het logge betonnen gevaarte naar binnen, waar het aan de aldaar liggen, de eerste ponton werd vastge maakt. Aan de kanten werd nog een beetle geplaatst toen alles stevig aan elkaar vastgemaakt was, werd het sein gegeven de betonnen ge vaarten in het gat te trekken. Alle Westkappelaars stonden op den dijk en volgden dit zoo belangrijke werk met spanning. Vier motorsleepbooten trokken langzaam de pontons naar het gat. De motoren draalden op volle kracht, de sleeplgnen stonden tot het uiterste ge spannen, een bulldozer op den cqjk trok nu en dan het be tonnen gevaarte wat bg, krach tige armen draaiden de op de Eontons geplaatste lieren en ielpen een handje mee de pontons langzaam voort te trekken. De laatste loodjes wogen ook hier het zwaarst. Nauwelijks zichtbaar, cm. voor om., vorderde het logge ge vaarte. Na enkede uren inge spannen werken was men het punt genaderd waar men zijn wilde. Er werd in de kleine opening die over bleef, nog een beetle geplaatst, de pontons werden stevig verankerd, waar na de Engelsche „springploeg" aan het werk ging. Een dyna- mietlading werd op den bodem van de pontons gebracht, de lont aangestoken, een steek- .vlam schoot uit de pontons, een doffe knal, een rookpluim en de pontons zonken op den bodem. De dynamiet had een gat in den bodem geslagen. De werkzaamheden verliepen prachtig, mede dank zij het gunstige tij en het mooie, kalme weer. Het was nu aanpakken voor de Westkappelaars. Er lagen reeds zandzakken en steenen klaar, terwijl de perszuiger direct begon met zandspuiten, om de openingen tusschen de pontons en de beetles en den wal dicht te maken. Men concludeere uit het vorenstaande nu niet dat het gat bH Westkapelle gesloten is, doen wel beteekenen de werkzaamheden van Dinsdag een flinken stap vooruit wat de laatste dichtingswerkzaam heden betreft. De pontons lig- en nu in het gat, doch ei lftven op verschillende plaat sen nog kleine openingen over, die thans, zooals gezegd, allereerst gedicht moeten worden. Veel, ja alles, hangt hier af van het weer, en de kracht van den stroom. Men heffe nog geen juich kreten aan, want by een plot selinge storm of een krach- tigen stroom kunnen wellicht 't nuttig effect van de pontons weer teniet doen. Blgven de weersomstandigheden gun stig, dan ls er redelijke kans dat binnen zeer korten tgd gemeld kan worden het gat by Westkapelle is dicht. Laten we dit hopen - „La Libre Belgique" schrijft, dat In Sept. 16.000 ton graniet, d.w.z. 30 treinen van 50 wagons, van Henegouwen naar Walcheren verzonden zyn, voor de dyken. DE N0LLEDIJK WEER DICHT Dinsdagochtend is het- op nieuw gelukt den Nolledljk bij Vlisslngen gesloten te krijgen en Dinsdagavond had men een hoogte van 3 m. N.A.P. be reikt. Er wordt nu hard gewerkt om den dgk op doorgaande hoogte te krggen. Wanneer het weer goed blijft, hoopt men hierin ook te slagen. DE UITBETALING VAN 100. Het ministerie van financiën deelt mede, dat ook zij, die min der dan 100 op hun geldkaart, volmacht of kwitantie hebben Ingeleverd, en die geen tegoed van vroegeren datum bij het door hen of door hun bedrgf gekozen inleverkantoor hebben, voor de Uitbetaling van contan ten in nieuw geld, aanvulling tot 100 zullen kunnen krijgen Hiertoe moet de betrokkene zich in het tijdvak van 8 t.m. 13 Oct. vervoegen bij de instel ling, waar hij nog een tegoed van vroegeren datum heeft. Deze instelling zal hem dan op vertoon, hetzij van zyn geld kaart met bijbehoorende distri. butiestamkaart, hetzy van de volmacht, hetzij van de kwitan tie voor militairen, een zoodanig bedrag in nieuw geld uitbeta len als noodig is om het op de geldkaart, volmacht of kwitan tie vermelde bedrag aan te vullen tot 100. De bedoelde instelling teekent dit aanvul lingsbedrag aan op de geld kaart, volmacht of kwitantie, welke in 't bezit biyft van den aanvrager. Pas hierna late de betrokkene zich de tegenwaar de van het op de geldkaart, volmacht of kwitantie vermel de bedrag in nieuw geld door het kantoor van inlevering uit. betalen. De geldkaart, vol macht of kwitantie, waarop het geheele als ingeleverd vermeld bedrag is terugbetaald, wordt daarbij door het betaalkantoor ingenomen. Het is uiteraard verboden zich tweemaal het aanvullingsbedrag te laten uit betalen, hetgeen als misdrijf zal worden beschouwd. Eerste uitspraken van het Tribunaal. Woensdagmorgen heeft het Tribunaal te Middelburg de eerste uitspraken gedaan. Naar men weet stonden deze ver dachten 14 dagen geleden te recht. Joost Joosse, los werk man te Middelburg, die in 1942 lid van de N.S.B. werd, voorts lid van het N-A.F. was, met N.S.B. kranten ventte en werkte voor den vijand, werd veroordeeld tot 3 jaar internee, ring. Johannis Bijleveld, handels reiziger te Middelburg, die in 1935"toetrad tot de N.S.B. (tot 1941), begunstiger was van den Nat. Jeugdstorm en voor de Duitsche weermacht werkte, werd veroordeeld tot 4 laar in. terneering en verbeurdverkla ring van vermogen. Arend Jan van den Boo gaard, filmoperateur te Mid delburg, die in 1941 eenige maanden lid van de N.S.B. was, werd veroordeeld tot l1/? jaar interneering. Izaak Jacobus Mondeel, ge- reedschapslgper te Vlissingen, werd in 1940 lid van de N S.B., ontving thuis Duitsche militai ren, was lid van den N.V.D. en nazi-gezind, terwgl zgn vrouw de wasch deed voor Duitsche militairen en zyn dochter met een Duitsch militair verkeerde. Hij werd veroordeeld tot 6 jaar interneering. Frans van Wgk, restaurateur te Middelburg, is in '40 lid van de N.S.B. geworden en werkte voor de Todt. Hg werd veroor deeld tot 4 jaar interneering en verbeurd verklaring van de helft van zijn vermogen. Joost Johannis Schipper, houthandelaar te Middelburg, die in '42 sympathiseerend lid van de N.S.B. werd, later be gunstiger, boksles aan N.S.B.- ers gaï en werk voor de Duit sche weermacht verrichtte, werd veroordeeld tot 5 jaar in terneering en verbeurd verkla ring van de helft van zijn ver mogen. Alle verdachten werden te vens veroordeeld tot ontzetting uit het recht om openbare ambten en betrekkingen te be- kleeden als mede uit het recht van kiezen en verkiesbaarheid. TEGEN VAN GENECHTEN DE DOODSTRAF GEËISCHT. Voor het by zonder gerechts hof te Den Haag werd Woens dag de doodstraf geëischt tegen Van Genechten, destijds pro cureur-generaal by het Haag- sche gerechtshof en commis saris der provincie Zuid- Holland, PROVINCIENIEUWS EEN PRACHTIG GESCHENK VOOR WESTKAPELLE. Westkapelle heeft deze week een mooi geschenk gekregen een bedrag van niet minder dan 26.500. Deze gift is bij eengebracht door Utrechte naren. De winkeliersvereeni ging van de Indische wgk Lombok te Utrecht heeft vori ge week een feestweek geor ganiseerd. Eenige Westkappel- sche meisies waren uitgenoo- digd om de feesten luister bij te zetten. Zij zijn daar op on vergetelijke wgze ontvangen. Tijdens den openingsavond wa ren zg de hoofdfiguren van de muzikale wandeling door het genoemde Utrechtsche stads deel, terwijl zij verder de ge heele week deelnamen aan de vele feestelijkheden. Het werd een enorm succes. Begonnen werd met één loterij, het werden er 13, voorts werden straatcorlccten ge houden, er waren dansavon den, concerten, een pad- vinderband werkte mee, film voorstellingen in de open. lucht werden gegeven, op tochten gehouden, kortom een lange ry van feestelijkheden werd in deze week afgewerkt. En daarby werd geofferd voor Westkapelle, veel. zeer veel geofferd. Het overtrof de stoutste verwachtingen. Toen men de eindrekening ging op maken bleek, dat men een bedrag van niet minder dan 26.500 naar Westkapelle kon brengen. Wanneer men nu be denkt, dat dit bedrag alleen werd samengebracht door één wyk van de stad Utrecht, nl. de wijk Lombok, dan zal men verrast zijn over zoo'n prach tig resultaat. De voorberei- dings- en verdere kosten zijn door de winkeliersvereeniging betaald. Dit mooie resultaat heeft* zooals werd opgemerkt, be wezen, dat door volksvreugd samen te laten gaan met volks herstel, veel te bereiken is- Maandagavond heeft West kapelle het mooie geschenk met groote dankbaarheid van de afgevaardigden van de winkeliersvereeniging Lombok in ontvangst genomen. Het bedrag zal besteed worden voor den bouw en in richting van een wijkgebouw, dat zal dienen voor de me dische verzorging van West kapelle. En als dit wijkgebouw er eenmaal staat zal de naam die het dan krggt„Lombok'* zyn, DOODELIJK ONGEVAL. Op de gemeentewerkplaats te Koudekerke was de 33-jarige gemeentewerkman M. Jobse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1