Provinciale Zeeuwsche Courant 3 October in Westkapelle. ..nsdag 3 October 1943 UIT DE PROVINCIE De regeering rekent op de geallieerden. Officieele publicaties 3 October 1944. Vandaag is het een jaar geleden, dat de Westkappelsche zeedijk in stukken werd gebombardeerd. 3 October werd een historische datum,voor het eiland Walche ren. Ieder jaar zal dien dag ons herinneren aan de rampdie Walcheren heeft getroffen' Een jaar is voorbij. We we ten het wel, het is een korte tjjd. Er is in de afgeloopen 12 maanden zooveel gebeurd. Maar voor de Zeeuwen, en vooral voor ons, bewoners van Walcheren, zal toch steeds 3 October als een dag van ver schrikking in ons geheugen gegrift blijven. We willen hier geen histo risch overzicht geven. We her inneren ens nog zoo goed alle gebeurtenissen van dien 3e® ctober 1944. De pamfletten die neerdwarrelden, de En gel - sche radio die steeds de waar schuwing herhaalde: .Bewoners van de eilanden in de monding van de rivier de Schel de. Het is zeer waarschijnlijk, dat de vijandelijke troepen en instal laties op Uwe eilanden binnen kort aan een hevig en langdurig luchtbombardement zullen bloot staan. Het gevaar van over strooming bedreigt eveneens Uw leven. Verlaat de eilanden, ver huist onmiddellijk naar een vei lige plaats." Men. besprak de waarschu wing en zocht steun bij elkaar. Wat zullen we doen? Waar heen? Was ons eiland niet één reusachtig fort Op dien morgen van den 3en October 1944 trok een ware volksverhuizing langs de we gen. Walcherens bewoners wer den opgejaagd. Feitelijk zijn ze nu nog niet tot rust gekomen. Ook in het vriendelijke dorp je, onder aan den machtigen zeedijk, was de stemming ang stig en nerveus. Men kon het niet gelociven, dat de „Dijk" zelf het offer voor de bevrij ding zou moeten brengen. De gedachte leefde, dat de vijan delijke stellingen op en rond den dijk het doelwit van de bommen zouden worden. Sommige dorpsbewoners trokken weg, maar de mees- ten, hokvast als ze zijn, konden niet inzien, dat een ramp dreigde, wilden er ook niet aan denken- Het middaguur naderde. Men sprak veel met elkaar, maar een besluit nam men niet. Waarom zou men huis en haard verlaten? Het werd 1 uur. Van uit zee zwol het geronk van vliegtuig motoren aan. Men tuurde over den dijk. Een onafzienbare rij zwarte stippen naderde ons eilandgroote viermotorige bommenwerpers vlogen op Westkapelle aan, iDe adem stokte. Minuten van ontzetten de spanning volgden. Daag vliegende kwamen de eerste do:d en verderf bren gende machines boven den dijk. Daar floten reeds de „pathfin ders", de brandende kleurige fakkels, omlaag, op den dijk en in het dorp. Een enkele man trachtte nog de „pathfinders" te dooven, als wilde hij het on heil afwenden. Maar de mensch stond machteloos tegenover het losbrekend geweld. De eerste bommen suis den reeds naar beneden en ontploften met donderende slagen. Pannen vlogen van de daken, deuren en ra men kraakten, ruiten vie len in scherven. De vernie tiging was begonnen. Nietige wezens in deze ver schrikkelijke hel, mannen, vrouwen en kinderen, vluchtten naar de eigen gemaakte schuilloopgraven en schuilkel- dertjes, of kropen op handen en voeten, terwijl overal het machtig geweld van de explo- deerende bommen rond hen, ze in elkaar deed krimpen, het dorp uit, naai* den vuurtoren. Van 1 uur tot kwart over drie duurde dit onafgebroken bombardement. Twee uur en een kwartier in het aanzicht van den dcod. Wachtend op het einde, al was het van het leven. In deze hol, onder dit donderend geweld, had het le ven geen waarde meer. Alleen de dood kon uitkomst geven. Welk een ontzaglijk leed heeft het stoere Westkappel sche volk in die middaguren van den 3en October geleden. Iedere man, iedere vrouw, elk kind heeft hier het ergste dra ma van zijn leven doorgewor steld. Het leek iets onwezenlijks, dat men toch nog levend uit deze verschrikking te voor schijn kwam. Langzaam kropen de overle venden uit hun schuilplaatsen. Het was alsof men ontwaakte uit een bangen droom. Maar de werkelijkheid waarvoor men toen stond, was een van diepe wonden en schrijnend leed. Een groot deel van den dijk was verdwenen, het dorpje grooten- deels vernield, weggevaagd. De „Arke" was een ruwe zand- en moddervlakte waar over het binnenkomende zee water reeds heen stroomde. Men wilde familie, vrienden en kennissen zoeken. Waar ston den hun huisjes? Het was niet meer te zien. En het water kwam. Ze moesten vluchten, weg uit dit vernielde dorp, weg van den kapotgebombardeer- den dijk. Tegen den avond trok een lange rij man nen, vrouwen en kin deren, die have en goed verloren hadden, schreiend om hen, die zij zoo plotseling ver loren, langs den weg van Westkapelle naar Aagtekerke. Nimmer heeft Walcheren op zijn wegen een zoo treurig, diep versla^ gen stoet aanschouwd, Westkapelle riep om hulp. Er was op het dorp geen af- deeling van het Roode Kruis. Wie zou de slachtoffers ber gen? We leefden nog onder de Duitsche bezetting, die 'er meer heil in zag, alle inwoners te vorderen om een nooddijkje aan te leggen. Toch slaagde het Middelburgsche Roode Kruis er in een vrijwilligers- ploeg samen te stellen, die Westkapelle te hulp ging k» men. Wij sloten ons bij deze vrijwilligers, nauwelijks 15 man sterk, aan. Des morgens reden we met een vrachtauto, die tevens lijkkisten vervoerde, naar Westkapelle, het gevaar van vliegeraanvallen trotseerend.. Tegen den middag bereikten wij den dyk, zwenkten halver, wege naar beneden, en reden door smalle straatjes, langs vernielde huizen, over puin, langs op den weg liggende doode varkens, kippen en koei en naar het gemeentehuis. We sprongen van den auto en kwa men midden in de ellende». Bij den eersten oogopslag stonden we voor een boerenwagen, waarop de lijken van eenige mannen en vrouwen lagen. Het was alsof men ons er direct aan wilde herinneren, dat wij midden in dood en verderf wa ren aangeland. Hier viel niets meer te red den, alleen nog maar lijken te bergen. Waar te beginnen in dezen chaos? Het Zuidweste lijke .deel van het dorp was verdwenen. Het scheen of een geweldige wals dit dorpsge deelte onder de aarde had ge perst. Men moest gissen, waar men zich bevond. In deze woes tenij zag men menschen zoeken naar hun verwanten. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 Ct p mm., min. p. adv 2, Bur. Vllsslngen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Hoofdred. E. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. 188e Jaargang Nummer 148 Druk Xa. F. v. d. Velde Jr., VllsslngeD Een jongen was aan het gra ven op een plaats, waar hij vermoedde, dat, zijn vader, broer en zuster bedolven lagen. Hier moest leiding gegeven worden. Dokter Huygens, de te Westkapelle gestationneerde opzichter Boone en de heer Westerbeke, namen deze led. ding krachtig ter hand. Onze vrijwilligersploeg kreeg opdracht de slachtoffers van onder den dorpsmolen te ber gen. Een afschuwelijk drama had zich daar afgespeeld. Toen het bombardement begon, had den ongeveer 50 mannen, vrou wen en kinderen onder den molen een schuilplaats ge zocht. De molen werd door een bom getroffen en een deel van de menschen werd gedood. Een aantal evenwel bleef in leven. Toen de laatste bommen ge vallen waren, snelden omwo nenden te hulp. De toegang tot den kelder was zoodanig ver nauwd, dat men er niet kon binnen gaan. De meeste men schen zaten bovendien bekneld. Koortsachtig werd gepoogd de ongelukkigen te redden. Het gelukte een man met zijn kind er uit te trekken. De vrouw en moeder moest achterblijven. Een jonge vrouw van 30 jaar werd eveneens naar boven ge haald. doch toen moesten alle verdere pogingen gestaakt worden. Het water kwam. Het drama voltrok zich. Familieleden spraken nog door de smalle opening af scheidswoorden. Snel, want het water nader de. Zy konden nog vluchten, maar dege nen die onder den mo len zaten, moesten den dood in de oogen zien. Het binnenstroomende water maakte een eind aan hun lijden. Op dit massagraf, dat een eilandje boven ae water en moddervlakte uitstak, nes telden wij ons. Ieder had een taak. Met zes paarden werd eerst de zware molensteen weggetrokken. Pas toen kon begonnen worden de zware balken door te zagen, de mu ren stuk te slaan en het puin te verwijderen. Het was een zenuwsloopend werk. Nu eens sprong er links, dan weer rechts van ons een tijdbom, geallieerde jagers vlogen al mitrailleerend door het gat van den dijk, granaten floten over ons heen, bommenwerpers cir kelden rond, lichtkogels wer den uitgeworpen, een „Lan caster" viel op korten afstand van ons te pletter Zoo werden onze ze nuwen tot het uiterste ge spannen, drie dagen lang. Tot we alle slachtoffers uit dezen doodenkelder hadden geborgenmannen met hun vrouwen, moeders met hun kinderen bij zich, grootouders met hun kin deren en kleinkinderen. We telden: 10, 20, 30 zelfs. Het werden er ïft Maar toen hadden we West kapelle reeds den rug toege keerd. Dit konden onze zenu wen niet meer verwerken. Misschien hebben de overige, dappere vrijwilligers ons laf gevonden. Goed, maar voor ons was de grens bereikt. Wij konden dit leed niet langer aanzien. Wij zullen het offer, dat Westkapelle voor de bevryding heeft .moeten brengen, niet vergeten. Want het was een of fer, voor de bevryding van ons vaderland, .voor de bevrijding van gansch Europa. G. De Duitsche invasie-plannen voor Engeland. De militaire correspondent van de „Times" meldt, dat blijkens documenten, die in Berlijn ontdekt zijn, de Duit- schers 22 divisies en 17 reser ve divisies in den herfst van 1940 gereed hadden voor de invasie van Engeland. De invasieplannen waren zoo ongeveer wat men er in En geland van verwachtte. De twee voornaamste landingen zouden uitgevoerd worden op de kusten van Kent en Sussex, resp. tusschen Margate en Hastings en tusschen Brigh ton en Portsmouth. Het negen de leger, dat uit Oostende, Duinkerken en Calais, zou va ren, moest Kent aanvallen. Het 16e leger van Dieppe en Le Havre uit, Sussex, Daarenbo ven zouden luchtlandingen plaats vinden ten noorden van Romney Marsh en in de South Downs achter Brighton. Wan neer het den Duitschers gelukt was de South Downs in Min bezit te krijgen, zouden ze byna niet meer te verdrijven zyn geweest. Dan was er nog een leger, en wel het 6e, dat 'Cherbourg als uitgangspunt had en tot taak had in de baai van Weymouth te landen. On der de 22 divisies bevinden zich 6 gepantserde en 2 ge motoriseerde divisies. Nadat de landingslegers van Kent en Sussex zich vereenigd hadden, zouden zij in de eerste plaats een linie vestigen, die zich uitstrekte van Portsmouth via Aldershot en Caterham naar Tilbury. De tweede linie zou van Colchester naar de monding van de Severn loo- pen. Daarna zou het 6e leger in actie gekomen zijn. Verder zij nog te vermelden, dat de sterkte der beraamde Duitsche invasidleiders onge veer dezelfde was als die der geallieerden in Normandië in 1944. Ten slotte zegt de corres pondent nog, dat niets of nie mand Engeland had kunnen redden indien de luchtslag om Engeland verloren en de lan dingen uitgevoerd waren ge weest. MUSSERT S?£ OPTIMIST. Uit een briefwisseling tusschen Mussert en zijn vrouw is, volgens de Nwe Ned., komen vast te staan, dat hij hoopt op vrijspraak in zijn a.s, proces. Hij heeft zelfs het plan. na zijn even- tueele vrijlating, Ame rika te bezoeken en is daarom begonnen, Engelsch te leeren Naar vernietiging van het Japansche potentieel Gewapende troepen hebben die Japansche banken en finan- cieele instellingen omsingeld, \velke in .hoofdzaak betrokken zijn geweest bij de financiering der Japansche oorlogsproduc. tie. De instellingen, welke me de-verantwoordelijk zijn voor de Japansche mobilisatie en voor de financieele „Verwal- tung" in de gebieden, die door Japan bezet zijn geweest, werden bezet en gesloten op last van de geallieerde autori teiten. Nabij Triest is een lading Duitsche munitie ontploft. 15 Italianen werden gedood. Londensche brandweerlieden helpen hun Ned. collega's. Mr. G. M. P. Cartney, die op den voorgrond trad als chef, van de brandweer tijdens de Duitsche aanvallen op Londen, deed onlangs een beroep op alle brandweerorganisaties in Londen om dekens af te staan voor Holland. De reactie was verheugend. Mr. Cartney kon nl. 1000 dekens aan de Help Holland Council overhandigen. Ook ontving hij brandweerma teriaal, waterdichte capes, rubberlaarzen enz., alles be stemd voor de Nederlandsche collega's. Deensche oorlogsslachtoffers. In Denemarken werden tij dens den oorlog 3000 personen gedood, onder wie 1281 zee lieden, 797 patriotten gedood bij botsingen met Duitschers en landverraders, 450 gedood in Duitsche concentratiekam pen en 113 geëxecuteerd na een vonnis van een Duitschen krijgsraad. 10 tot 90 der gedurende de Duitsche bezetting geroofde Fransche kunstschatten af komstig uit particulier bezit en musea is thans in Duitschland opgespoord mee- rendeels in de Amerikaanscho zóne. In de Britsche bezettings zon© moeten de Duitschers de kens, kleeding en schoeisel in leveren voor de ax-politieke gevangenen. Het Britsche schip „Em pire Patrol" is in de buurt van Port Said in brand gevlo gen en moest worden verlaten. Zeventig personen onder wie vrouwen en kinderen, worden I vermist. 1 KONING LEOPOLD IN ZWITSERLAND. Koning Leopold is in Zwit serland aangekomen en zal zich te Genève vestigen. Voor zijn vertrek heeft hij een proclacatie tot't Belgische volk gericht waarin hij verklaart in stilte de verkiezingen af te wachten. De geheele bezetting door heeft hij zich aan zyn in 1940 gestelde gedragslijn ge houden en heeft zijn woord nooit gebroken. Komende algemeene verkiezingen in Frankrijk. Op 1 October is in Frankrijk de campagne voor de alge meene verkiezingen begonnen. Ze zal drie weken duren. Van 1 Oct. tot 6 Oct. kunnen lijsten met candidaten voor de alge meene verkiezingen ingediend worden. DE SPION VAN SCAPA FLOW. Op het hoofdkwartier van de Gestapo te Berlijn zijn volgens de Paris Soir documenten gevonden die één van de grootste oorlogs mysteries, het tot zinken brengen van de .ÏRoyal Oak" tot klaarheid brengen. Zooals men zich zal herinneren werd dit 29.000 ton groote slagschip op 14 October 1939 bij Scapa Flow tot zinken gebracht door een duikboot die door de verdediging van de groote vlootbasis had weten te dringen. 800 opvarenden van de „Royal Oak kwamen hierbij om. Vier jaar vóór den oorlog kwam een zekeren „Joachim von Schuierman" naar Scapa Flow, die zich uitgaf als een^,Neder landsche horlogemaker". Zijn werkelijke naam was echter com mandant Kurt Muller en zijn eigenlijk werk was Duitsch spion. Muller zat in zijn zaakje en repareerde ijverig de klokken en horloges van de Engelsche ma rinemannen. Tien dagen na het uitbreken van den oorlog vertelde Muller aan Scotland Yard dat zijn moe der in Rotterdam was gestorven en vroeg daarom een visum om naar Nederland te gaan. In een hotelletje teRotterdam ontmoette hij een man die zich uitgaf voor horlogekoopman, maar in feite Fritz Burler, hoofd van den Duitschen spionnage- dienst in Nederland was. Muller gaf Burler de meest uit voerige inlichtingen die hij in Scapa Flow had weten te bemach tigen. Diep in den rouw ging Muller naar Scapa Flow terugEnkele weken later op 14 Oct. Muller met een bootje naar zee voor een ontmoeting 6 mijl buiten Scapa Flow. Daar nam een Duit sche duikboot onder commando van kapt. Prien. Muller aan boord. Zeven uur later loodste Muller de duikboot door de, duik boot netten. De „Royal Oak' werd tot zinken gebracht en de duikboot kon ontsnappen. Uitbetaling Invaliditcits- en Ouderdomsrente. Met ingang van 3 Oct. kan de uitbetaling weer normaal plaats vinden. In de eerste plaats de opgeschorte uitbeta ling over het tijdvak 26 Sept tot 2 Oct. Ook kunnen de ren ten die om de een of andere reden niet zijn uitgekeerd op een nader te bepalen datum worden geïnd. HET NEDERLANDSCHE JODENDOM. Voor den oorlog bestond het Nederlandsche jodendom uit 140.000 zielen. Thans zijn er nog 23.000 over. Van de ruim 110.000 die naar concentratie kampen werden gevoerd, kwa men er 6000 terug. 117.000 Nederlandsche joden zijn ver gast, doodgeknuppeld cf van honger omgekomen. Heele fa milies zijn verdwenen. Van de schamele rest, die van het Ned. jodendom is overgeble. ven, bestaat het grootste deel uit gemengd gehuwden wier hinderen dus geen joden zijn en de overigen zijn voorname lijk bejaarde menschen. Er is een groot vrouwenoverschot en er zyn niet meer dan enkele duizenden kinderen. Biologisch is het Nederlandsche jodendom tot spoedigen ondergang ge doemd. Ter zake kundigen ver zekeren, dat er over 50 jaar geen jood meer in Nederland zal zijn. KAPPERSTARIEVEN. In verband met de vele ge vallen van prijsopdrijving, wel ke in kappersbedrijven werden geconstateerd, is door den di recteur-generaal van de prijzen een richtlijn aan de opsporings ambtenaren verstrekt, waarbij voor volkszaken, middenstands zaken, eerste klasse zaken en luxe zaken een prysniveau is aangegeven, bij overschrijding waarvan tegen de kappers proces-verbaal zal worden op gemaakt. Deze regeling geldt in af wachting van een in voorbe reiding zijnde landelijke rege ling der kapperstarieven. Aan de kappersbedrijven zelf is deze richtlijn volledig via de vakgroep medegedeeld. Als voorbeeld noemen wij enkele tarieven: heerenvak: in plaatsen benedén 10.000 inwo ners: knippen resp. 30. 40, 45 en 60 ct.; scheren 15, 15, 20 en 25 ct.; in plaatsen boven 10.000 inwoners: knippen resp. 40, 45. (60 en 75 ct.; scheren 15. 20,' 25 en 35 ct. Damesvak: in'plaatsen beneden 10.000 in woners: permanenten resp. 3, 4, 5, en 7.50; in plaatsen boven 10.000 inwoners: perma nenten resp. 3.50, 5, 7.50 en 10. De bedrijven, die kunnen aantoonen op 9 Mei 1940 hoo- gere tarieven te hebben be rekend, of een toestemming tot tariefverhooging te hebben ont vangen, megen deze tarieven in rekening blijven brengen. DE TOESTAND IN NED.-INDIB. De minister van overzeesche gebiedsdeelen, prof. dr. Loge man, die Maandag naar Lon den gevlogen is om besprekin gen te voeren met de Engel sche regeering over den toe stand in Ned.-O.-Indië, heeft op de ambassade aldaar ver klaard, dat de Nederlandsche regeering rekent op de gealli eerden by de handhaving van het wettig gezag in Indië. Voorts verklaarde de mi nister nog dat de Nederland sche regeering onder geen en kele omstandigheid aan een ronde tafelconferentie met Soe- karno wil deelnemen, wie of hiertoe ook het verzoek mocht doen. Prof. Logeman ontkende dat ook besprekingen met de Australische regeering over deze kwestie zijn gevoerd. Men wacht geen enkele beslissing van een andere regeering af. Nederland wenscht zijn gestel de taak, aan Indië onafhanke lijkheid te schenken, tot het einde te volbrengen. BERICHTEN VAN JAVA. Binnen eenige dagen wordt dr. H. J. van Mook, luitenant gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië, te Batavia ver wacht. Drie Mitchells van het Ned. Ind. leger hebben 45 Ned. Ind. soldaten uit Balik Papan naar Batavia overgebracht. Het meerendeel van deze strijd krachten bestaat uit Indone siërs die op Borneo door de Ja panners gevangen genomen zijn en onlangs te Balik Papan in nieuwe compagnieën zijn on dergebracht. Er zullen nog meer soldaten volgen. Was Zaterdagavond het eer ste vaartuig onder Britsche marinevlag de haven van ï'andjong Priok binnengeloo- pen, Zondag arriveerden de Britsche kruiser „Sussex" en de Nederl. flottieljeleidei „Tromp". Voorts kwamen 3 Ned. onderzeeërs, w.o. de „Tij- gerhaai" en de „K 15" aan, als mede enkele Britsche oorlogs schepen. De Britsche marine heeft Tandjong Priok reeds overgenomen. Voor de gealli eerde hoofdkwartier te Batavia aan het Koningsplein 13, zijn Nederlandsche, Britsche en Amerikaansche vlaggen gehe- schen. Reeds hebben de Brit ten de taak van sommige Ja panners overgenomen maar overigens is het Japansche be stuur voorloopig gehandhaafd gebleven. DE HAVENSTAKINGEN IN AUSTRALIË. In Australië blijven de haven, arbeiders weigeren Nederland sche schepen te laden. Intus- schen hebben Nederlandsche en Ned. Indische militairen van alle rangen, 1000 kisten met Roode Kruispakketten, archie ven, eigendommen van Neder landers en koopwaar in de ,Van Heutz" geladen, die over énkele dagen met passagiers w.o. officieren, van Brisbane zal uitvaren. Op een vergadering te Syd ney is besloten tot een actie van 15 vakbonden om den strijd der Indonesiërs te steunen. Op een vergadering te Melbourne werd er bij de Australische re geering op aangedrongen de Britsche regeering te verzoe ken de strijdkrachten uit Indo nesië terug te trekken zoodra de Japanners ontwapend zijn en tevens te voorkomen dat van Australië uit, wapens naar In donesië gezonden worden. Robert Mansey, de leider van de Australische oppositie viel den minister-president aan om. dat hy de havenarbeiders had toegestaan het uitvaren van Nederlandsche schepen naar Ned.-Indië te beletten- Het is afschuwelijk een groot en vriendschappelijk volk als de Nederlanders te beleedigen, aldus Mansey, door een handje, vol havenarbeiders te laten be palen welke scheepsladingen naar Ned. Indië zullen worden gezonden. Jedereen met een beetje begrip voor de toe komstproblemen van Austral.ë. begrijpt dat Ned. Indië van het grootste politieke en economi sche belang voor Australië is en toch behandelt de Australi sche regeering Nederland op 'n onridderlijke en onhoffelijke wijze, waarvan de moeilijkhe den in de haven een goed voor beeld zijn. EXTRA HUISHOUDZEEP Z- EN N. -BEVELAND. Rectificatie. De aandacht wordt er op ge vestigd dat niet bon 221, 321 en 421 is aangewezen voor een rantsoen Eng. huishoudzeep doch bon 222, 322 en 422 van de Noodbonkaart-Zeeland. Elk der bonnen 222, 322 en 422 moet dus als voorinleverings- bon voor een extra rantsoen huishoudzeep (ongeveer 225 gr.) worden ingeleverd. Polder Walcheren. De alg. vergadering van den Polder Walcheren kwam op Zaterdag te Middelburg bijeen onder voorzitterschap van den heer mr. H. F. Lantsheer. Af wezig waren 4 commissarissen. Na 1 iëediging werden de nieuw gekozen commissarissen de heeren Joh. Loois en H. M. v. d. Putte tot de vergadering toegelaten. De voorzitter deel de mede, dat de heeren Krijger en jhr. van Teylingen ontslag als commissaris hebben ge nomen. De polderrekening over 1944 werd goedgekeurd. Zij geeft de volgende bedragen aan Gewone inkomsten 642.194,52, gewone uitgaven 651.578,78, nadeelig slot 9384,26. Buitengewone in komsten 111.721.21, buiten gewone uitgaven 38.120,27 batig slot 73.600,94. Voor den dienst der wegen: gewone in- komsten 23.410,34, gewone uitgaven 14.497,49, batig slot 8912,85. Buitengewone in komsten f ?»500, buitengewone uitgaven 388^69, batig slot 8111,31. Aangenomen werden de be stuursvoorstellen inzake de salarieering van het personeel en van het bestuur; herziening pensioensgrondslagen van den griffier en den ontvanger en den ingenieur en voorziening in de behoefte aan kasgeld in 1946. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar den toe stand inzake de droogmaking van Walcheren, waarop de in. genieur des polders, op ver. zoek van den t voorzitter een zeer breedvoerige» uiteenzetting gaf. Maandag herdacht de hee: Van der Hulst den dag, waarop hij 25 jaar geleden als leeraar- vakteekenen aan de Ambachts school te Middelburg werd aangesteld. De voorzitter van het bestuur der Ambachts school dankte den jubilaris voor al hetgeen hij voor het onderwijs en de school heeft gedaan. De jubilaris heeft 19 jaar les gegeven op lokaal 27. Spr. wees er op, dat de om standigheden waaronder moest worden gewerkt niet altijd even rooskleurig waren, omstandig heden, die dikwijls oorzaak waren, dat de ambitie en de be langstelling voor 't onderwys, en zijn gezondheid er veel te lijden hebben gehad. Namens het bestuur en collegas werd de echtgenoote van den heer Van der Hulst een fraai bloem stuk aangeboden. Binnenkort hoopt men den heer Van der Hulst een boekwerk dat reeds in bewerking is, te kunnen aanbieden. Het hoofd van de O. L. school te Nieuw- en St. Joos- land, de heer A. N. Meijer is in gelijke betrekking benoemd te Landsmeer bij Amsterdam en zal over een paar maanden zijn nieuwe functie aanvaar den. Zaterdagavond gaf het mu ziekgezelschap „Con Amore", te Hoedekenskerke dat door verlies aan leden veel ge leden heeft, een concert. De burgerij kon weer als van ouds genieten van het ten gehoore gebrachte. Men hoopt dat er weer een bloeiende vereeniging zal ontstaan. De collecte gehouden in de Ned- Herv. kerk te Hoedekens kerke voor den wederopbouw van kerken en pastorieën bracht 308.67 op. Donderdag a.s. zal de be waarschool te Kapelle worden heropend, na een sluiting van ruim twee jaren. De Emmabloem-collecte bracht te Rilland-Bath 317.62 op. Vorige week arriveerde te Rilland-Bath een partij meu belen enz. gezonden door de gemeente Zaandam voor de ge troffenen in deze gemeente Een en ander is inmiddels door het H.A.R.K.-comité uitgereikt. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk Benoemd en aangenomen naar Amsterdam als adj. secr. van het Ned. Bij belgen. F. Visser te den Berg op T. Ger. kerk. Aangen. n. Eefde- Gorssel H. D. Beukema, cand. en hulppred. te 's-Gravenhage- Loosduinen, die bedankte voor Valkenburg (Z.-H.). Vrijgemaakte Geref. kerken. Tweetallen te Kampen (3e en 4e pred. pl.) J. v. Bruggen te Assen. F. Kouwenhoven te Zonnemaire, C. v. Ommen te Maastricht en J. P- v. d. Stoel te Overschild. De bevestiging en de intrede van Ds. Drost, beroepen predi kant van de Ned. Herv. ge meente te Kapelle, bepaald op Zondag 7 October aanstaande kunnen om verschillende re denen niet doorgaan. De datum zal nader vastgesteld worden. Uit hun ambt ontzet. De Ned. Herv. predikanten ds- C. Mulder te Yzendoorn, ds. W. Okken te Nijbroek en ds. J. J. H. Visch te Gasseveld, zijn om politieke redenen uit hun ambt ontzet. Ds. G. H. Kersten. Nadat hij 's morgens Woord en Avondmaal bediend had in zijn gemeente is ds. G. H. Ker sten te Rotterdam opnieuw door een hevigen aanval van hartkramp overvallen- Op me disch advies is ds. Kersten eenigen tijd buitenaf gegaan tot herstel. Hij vertoeft thans in Zeeland. Het conflict in^le Geref. kerken Ds. F. Slomp, Geref. predi kant te Heemse (in de illegale wereld bekend als Frits de Zwerver) heeft zich met 14 van zijn 17 kerkeraadsleden vrijge maakt van de beslissingen der generale synode. Ds. J. M- Kroes, Geref. predikant te Dalfsen heeft zich met een deel van zyn kerkeraad en gemeen te vrygemaakt van de leerbe- sluiten der synode. Kerkelyke examens. De classis Utrecht der Geref. kerken heeft miss. ge-exami- neerd de predikanten ds. P. G. v. Berge te Bilthoven, 'ds. R- W. Popma te Hilversum, ds. J. M. Vlijm te Ameide, ds. A. G. Honig te Amsterdam-Zuid, cand. mr. D. C. Mulder te Lei den en Raden Soedarmo te Er- melo en allen met algemeene stemmen toegelaten. Waarschijnlijk zullen zij reeds in Oct. a.s. naar het zen- dingsveld van de verschillende Geref. kerken hier te lande ver trekken. Burgerlijke Stand GOES Geboren: Petronella Johan na Jozina- d. van P. J. van Iren en van J. M. Wieland, wonende te Kloetinge. Ondertrouwd: E. A. Rutgers, 30 j. en A. M. Hollestelle, 29 j. Getrouwd G. Luijk, 30 j. en W. C. van Maasdam, 24 j. HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 1.02 en 13.08, resp. 1.92 en 1.80 m. N.A.P. ZON EN MAAN. Donderdag komt de zon to .45 op en gaat te 18.12 onder. De maan te resp. 4.23 en 18.10. - De expresstrein tusschen Parth en Londen is uit de rails geloopen, hetgeen zestien dooden veroorzaakte. - De Bond van Mobilisatie- Invaliden en van hunne na bestaanden, die begin 1942 door den bezetter was opge heven, is herrezen. De distributiekring Middel burg maakt bekend dat alle te Middelburg ingeschreven per sonen welke in het bezit zijn van een nood-tweede distribu tiestamkaart met opdruk „Zee land" deze moet omwisselen voor een nieuwe tweede distri butiestamkaart. Hiervoor moet afgehaald worden een formu lier MD 113—10, bij het kan toor Zuidsingel, zaal 2. loket 3, vóór 6 Oct. a.s. Inlevering van dit formulier moet geschieden bij het zelfde loket en wel vol gens onderstaand schema: 8 Oct. lett A, C- en D. 9 Oct. lett. B. 10 Oct. lett. E, F en G. 11 Oct. lett. H, I, J en K. 12 Oct. lett. L, M en N- 13 Oct. O. P en Q. 15 Oct. lett. R, S. T en U. 16 Oct. lett. V en W. 17 Oct. lett- X, Y en Z. Het omwisselen voor de in woners der onder den kring Middelburg behoorende dorpen zal door de agentschappen zelf worden geregeld. De distributiekring Middel burg maakt bekend dat zij die nog in het bezit zijn van de bonnen 45 en 46 der brand- stoffenkaart T 505, deze tegen rantsoenbonnen kunnen om wisselen bij het kantoor Zuid singel, zaal 4, loket 4. Stam kaart van het gezinshoofd me de brengen. B. en W. van Middelburg brengt ter kennis, dat ter Gem.-secretarle ter inzage ligt een verzoek van de N.V, Middelburgsche F.Iectrische Zagerij cn Schaverij om vergunning tót liet plaatsen van een kortzaag, gedreven door een electro-motor van S'/j P-K. in perceel Koustcenschedijlc Op Donderdag 11 Oct. kunnen bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek worden ingebracht. De wnd. Burgemeester van Goes brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het College van Algemeene Commissaris sen voor den Wederopbouw voornemens is over te gaan tot onteigening van een drietal nerceelen, gelegen aan en nabij den Heernisseweg in deze ge meente zulks ten behoeve van den bouw van noodwoningen; dat een lyst van de te ont eigenen pérceelen, en. een caart, waarop zij zijn aange duid, van af 2 Oct. 1945 ge- •re-trte 14 digen *er Gem.- Secr. ter inzage liggen; dat alle belanghebbenden zoowel, schriftelijk als monde ling uiterlijk vóór 20 Oct. 1945 hun bezwaren kunnen indienen bij het Bureau voor Onteigenin gen voor den Wederopbouw in Zeeland, gevestigd: Directie keet, Wal te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1