Provinciale Zeeuwsche Courant Nederiandsche leger Dinsdag 2 October 1945 3 October TRIBUNAAL TE GOES UIT DE PROVINCIE Officieele publicaties De opbouw van het RADIOREDE VAN DEN MINISTER VAN OORLOG. Mr. J. Meijnen, minister van oorlog, heeft in een radiorede gesproken over ,,de gevolgen van de capitulatie van Japan voor den opbouw van het Ne- derlandsche leger". Spr. zeide, dat in de afge. loopen zeven weken het leger- opbouwplan, hetwelk geba seerd was op de vlugst moge- lijke voorziening in oorlcgstijd, radicaal moest worden gewij zigd. In de allereerste plaats kwam deze eisch tot uiting in de noodzaak terstond troepen ter beschikking te stellen voor de bezetting van Nederlandsch- Indië. De regeering besloot de lichte infanterie bataljons, welke oorspronkelijk bestemd waren voer bezettingstaken in Duitschland, terstond ter be. schikking te stellen van admi raal Helfrich, die het opper, bevel voert over alle in Indië aanwezige strijdkrachten van ons koninkrijk. De Engelsche regeering verleende terstond medewerking, niet alleen voor de uitrusting dezer bataljons met tropische uitrustingsstuk ken, maar ook voor de zoo vlug mogelijke verscheping de zer eenheden. In totaal zullen in den loep der volgende vijf maan den 27 bataljons naar Ne- derlandsch-Indië worden ver scheept. Bovendien zullen eenheden worden gevormd, welke voor de ravitailleering, de verbin dingen en de lichamelijke ver pleging dezer bataljons kunnen zorgdragen, zoodat het totaal der troepenverschepingen 27.000 man zal bedragen. Ter completeering dezer troepenmacht zijn nog onge veer 15.000 oorlogsvrijwilligers noodig, die allereerst zullen worden geselecteerd uit dege nen, die op dienstneming in het Oosten hun keus bepaalden. De eerste vier bataljons le en 3e regiment stoottroepen, 11-13 reg. inf. en 11-14 reg. inf. zijn reeds gedeeltelijk vertrok ken en zullen de eer genieten als eerste troepen der Konink lijke landmacht in Ned-Indië voet aan wal te zetten. Ik weet, vervolgde de mi nister, dat vele officieren en onderofficieren dezer bataljons den wensch in het hart dragen om later na hun terugkeer een plaats in te mogen nemen in het beroepskader onzer Ko ninklijke landmacht. Ik heb dan ook de toekomstige be hoefte aan beroepskader in- ons vredesleger in studie doen ne men en opdracht gegeven er mede rekening te houden, dat voor de goede krachten uit het nu in dienst zijnde of nog cp te roepen reserve en dienstplich tig personeel een plaats gere serveerd blijft. De minister zeide verder: Ik heb daarom een circulaire doen samenstellen, welke door iederen bataljons-commandant aan zijn manschappen kan worden uitgereikt en waaruit precies te lezen is, op welke betaling de man recht heeft, de hulp, die zijn vrouw in ver schillende nauwkeurig om schreven omstandigheden van burgemeesters kan inroepen en de pensioenregeling voor hem en zijn gezin, mccht hem on verhoopt iets overkomen. De regeering stelde zich in beginsel op het standpunt, dat de eerste divisie der expedi- tionnaire macht, waarvan de officieren en onderofficieren momenteel in opleiding zijn en waarvan de manschappen in November en December zou den volgen om eveneens in Noord-Ierland te worden opge leid, tcch diende te worden ge formeerd. Allereerst omdat deze in Engeland gevormde di visie een uitstekende kern zou vormen voor ons nieuwe leger, maar bovendien omdat deze divisie zeer waarschijnlijk eveneens voor bezettingstaak in Ned-Indië zou kunnen wor den gebruikt. Het Engelsche ministerie van oorlog gaf echter den wensch te kennen, dat Nederland deze eerste divisie op eigen grond gebied zou moeten trainen. De regeering heeft gemeend, zich brj dezen wensch te moe ten neerleggen. Aangezien echter de in Ne derland beschikbare kazerne ruimte niet voldoende is om een divisie te legeren en op te leiden, moet de vorming dezer eerste divisie worden opge schoven tot de lente van het volgende jaar. Hier stond de regeering voor de moeilijke vraag, of zij het op haar verantwoording mocht nemen de oorlogsvrijwilligers, die zich meldden voor deze taak. nog tot het volgend jaar Mei te laten wachten. Het an- woord hierop was: neen. Voor de vorming der boven genoemde 27 bataljons blijven op zeer korten termijn onge veer 15.000 oorlogsvrijwilligers noodig. Ik heb maatregelen doen treffen om aan deze 15.000 der jongste oorlogsvrij willigers plus een bepaald per centage, dat waarschijnlijk zal worden afgekeurd, een aan. schrijving te doen uitgaan, waarin hun wordt medegedeeld, wanneer zjj in den loop der volgende maanden op hun op. roep kunnen rekenen. Zij, die na een bepaalden datum, welko ik in de krant zal publiceeren, geen aanschrij. ving ontvangen hebben, weten hierdoor, dat zij voor opname in de voor Indië bestemde troepen niet meer in aanmer. king zullen komen. Zij kunnen dus aan hun studie of hun werk gaan. De officieren en onderoffi cieren, die voor de encadree- ring dezer troepen noodig zijn, zullen ten deele worden geno men uit de nu in Engeland in opleiding zijnden, zoodat velen hunner toch nog hun ideaal verwezenlijkt zullen zien, om in Ned-Indië ons gezag te helpen herstellen. Bovendien zal ons Koninkrijk als gealli eerd© mogendheid, met een re giment deenemen aan de be zettingstaak van Japan. De mogelijkheid bestaat, dat het korps mariniers deze taak te vervullen krijgt. De nu In Engeland in op leiding zünde officieren en onderofficieren zullen wor den bestemd om de man schappen der eerste divisie, die in de lente van het vol gend jaar onder de wapenen zullen komen, op te leiden, en hen klaar te maken voor hun Duitsche bezettingstaak. De officieren en onderoffi cieren, die tegen het eind van het jaar naar Engeland zullen vertrekken, zullen de man schappen der tweede bezet tingsdivisies, welke tegen den herfst van het volgend jaar worden opgeroepen, voor dit zelfde doel opleiden. Ook deze mededeeJing eischt voor de of ficieren en onderofficieren, die in Engeland meenden opgeleid te worden voor de expedition- naire macht om dan in de pa cific den Japanner te gaan be vechten, complete overgave voor hun taak. De minister zeide verder: Het is ook welbegrepen na tionaal eigenbelang, immers wanneer ons volk een eigen bezettingszone in Duitschland ambieert en bezig is zich een meening te vormen over het annexatieprobleem, dient het de middelen te krggen om zijn wenschen waar te maken. Voor deze bezettingstaken nu zijn twee divisies noodig, die ter aflossing van elkaar voor deze taak dienen te wor den gevormd. Immers de re geering wil do reserveofficie, ren en onderofficieren, die zij voor dit doel onder de wapenen roept niet langer aan hun werk onttrekken, dan strikt noodig is. Maar hoeveel reserveofficie ren worden er dan in feite in militairen dienst opgeroepen, zult ge vragen In de jaren 1939 en 1940 telde de Koninklijke landmacht in totaal ongeveer 10.000 re serve officieren. Nu is het mijn bedoeling van de bovengenoemde 10.000 reserveofficieren er ongeveer 3000 der jongeren te herscholen en een deel .daarvan voor een bepaalde periode in to deelen bij de bezettende macht in Duitsch land. Dit alles in dier voege, dat zjj niet te lang aan hun arbeid worden onttrokken. Dit proces begint reeds in de lente van het volgende jaar en zal zich dan verder met regelmaat voltrekken. De jongere reserveofficierem zullen bij den opbouw van ons leger gerecrueerd worden uit de dienstplichtigen om na het bewijs te hebben geleverd, dat uit officiershout gesneden zijn, langs den normalen weg hun opleiding te krijgen. Hier door -al op den duur na ver. loop van eenige jaren het to taal benoodigde aantal weder om worden bereikt. Hetzelfde geldt voor de onderofficieren. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. J 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2, Bur. Vlisslngen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 147 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen HIJ KREEG GOEDE INFORMATIES! Hitier maakte plannen voor een invasie in Engeland in 1940. Een Duitsche spion moest in lichtingen gaan inwinnen over de Engelsche verdediging. Men wist dat in Engeland en hp werd met de grootste welwillend heid ontvangen. Het resultaat was dat hij in zijn rapport schreef: „De Britschc gemotori seerde eenheden z\jn buitenge woon talrijkDe R.A.F. is zeer sterkOp het oogenblik is Engeland één fortificatie die practisch onneembaar is." In Windsor had men hem volgens de Paris Soir practisch al le tanks laten zien die Engeland bezat. Dit is een van de kleine ondecdeelen tanks die hier ter eere van den koning zijn gesta- tionneerd" zoo had men hem verteld. Den volgenden dag was hij naar Schotland gevlogen. Den geheelen tocht passeerde zijn vliegtuig het eene eskader bom menwerpers na het andere. Het was echter het zelfde eskader dat voorbij vloog, daarna omkeerde en weer passeerde! ANNEXATIE OF BEZETTING De door de regeering inge stelde commissie ter bestudee ring van het annexatie-vraag stuk blijkt volgens De Tijd, geen eensgezinde meening over het vraagstuk gevormd te heb ben. Het rapport beveelt geen annexatie aan, doch slechts bezetting van het grondgebied tusschen den Rijn en Limburg. Voorts stelt het rapport eeni ge grenscorrecties voor, o.a. het verwijderen van de bochten in degrens ten Z. van Coevorden en ten Z. van Kleef, alsmede het rechttrekken van enkele gedeelten in de Limburgsche grens. De annexatie-enquête-com missie der Werkgemeenschap Limburg heeft in dit verband een telegram aan den raad van ministers gezonden, waarin zij den raad meldt, dat blijkens telling der eerste 1000 ant woorden, ruim 90% der Lim burgsche bevolking zich uit spreekt voor gematigde an- nexatie en dat 66 het niet ncodig, 60 het zelfs niet ge.venscht acht. dat de gehsele bevolking wordt uitgewezen. Leiden eet morgen haring en wittebrood en hutspot. In het park, dat de roem van den bur gemeester van 1574, Pieter Adriaanszoon van der Werf. hoog houdt, zullen in de vroeg te koraaltonen weerklinken. In de Pieterskerk zal de bevolking den 9en Psalm, die ook op Zon. dagochtend 3 October 1574 op gegeven werd, zingen: Ik zal met heel mijn hart den Heer big moedig geven lof en eer. En 's avonds zal het vreug despel tot zijn hoogtepunt ko men op de hosvlonder van het Schuttersveld. Al heeft de Sleutelstad even veel geld als elke andere plaats daar kon minister Lieftinck geen rekening mee houden de raambiljetten der Leidsche winkels zeggen: Het 3 Octo- ber-feest gaat in ieder geval door! En terecht. Leiden ontzet Holland gered! Zooals op Walcheren het wa ter kwam om de bunkerbevol king te verdrijven en wij herinneren ons morgen den eersten slag om Westkapelle zoo was dit ook het eenige middel om de Leidsche wallen van Spanjaarden te zuiveren. Toen de wind keerde, was hun lot bezworen. Morgen gebeurt er in ons land ook iets belangrijks. Morgen verzamelen zich op 45 hoofdplaatsen van ons land de predikanten en ouderlingen der Hervormde gemeenten. In elk van die vergaderingen moet één van hen aangewezen worden voor de nieuwe Gene rale synode die op Hervor mingsdag in de Amsterdam- sche Nieuw Kerk bijeen hoopt te komen. Bij deze benoeming heeft heel ons land belang- De Sy node van een Kerk, die pro fetisch spreekt van het heil voor volk en maatschappij om Christus' wil, is ook bereid haar priesterlijk-dienende taak te aanvaarden. Nationale her leving volgt op en is een ge volg van kerkelijke vernieu wing. De leus: de kerk er bui ten laten, werkt als een vloek. Goed gaat het, als de Kerk de boodschap van het Woord Gods stoer verkondigt en ge hoor vindt. Laat dit morgen op elke classicale vergadering bedacht worden. Groen van Prinsterer (1800- 1876), die naar een dag als deze hartstochtelijk verlangde, zei eens: „De Staat moet van de Kerk als een vrijen en onwaardeerbaren bondgenoot gebruik maken; de Hervormde Kerk moet worden vrijgemaakt van het juk. waaronder de sa menspanning van politiek en kerkelijk liberalisme haar ge bracht hebben." W. H. B. Regeering weigert onderhandelingen met Soekarno De regeeringsvoorlichtings- dienst heeft een verklaring uitgegeven met betrekking tot den toestand op Java. Hierin wordt o.m. 'g dat. doordat de geallieerden besloten hebben voorloopig op Java de steden Batavia en Soerabaja te bezetten, de vraag open blijft wie het be stuur in overig Java op zich zal nemen. Aan de Japanners die geleidelgk worden afge voerd, kan dit niet worden overgelaten, terwijl de Ne derlanders door verschillende omstandigheden nog niet in staat zijn het bestuur over te nemen. De late bevrgding van Nederland en de -trans portmoeilijkheden voor troe pen e.d. zijn hiervan oorzaak. Door deze moeilijkheden zijn geallieerde instanties geneigd het Soekarno-bewind de facto te erkennen. De Nederlandsche regee ring kan er echter niet op in gaan met Soekarno, den Japanschen marionet, te onderhandelen. Soekarno is een fascistisch georiënteerd persoon, die voor zijn hulp aan Japan, een hooge Japansche onderschei ding heeft ontvangen. Hij heeft steeds haat tegen de geallieerden gekweekt. De Nederlandsche regeering zal zich niet laten afbrengen van haar weloverwogen be leid en t.a.v. de toekomstige constitutie van Ned. Indië vasthouden aan de lijn uit gestippeld in de bekende radio rede van HM. de Koningin. 3HNISTER LOGEMAN NAAR ENGELAND. De minister van overzeesche gebiedsdeelen, prof. dr. Loge man is Zondag van zijn reis naar Australië teruggekeerd en heeft nog denzelfden dag deel genomen aan een bijzonderen ministerraad van zeer langen duur. Maandag is hg naar En geland gevlogen voor het voe ren van besprekingen in ver band met de jongste ontwikke lingen in Indië. Kamp van Ned. vrouwen op Sumatra. Australische gevangenen hebben melding gemaakt van een groot kamp voor Neder landsche vrouwen in de nabij heid van Pakambaroe op Su matra, waarin deze vrouwen genoodzaakt waren iederen dag ratten te vangen om daar mede haar kinderen in leven te houden. De vrouwen hadden practisch geen kleeren meer aan het lichaam en er waren vele gevallen van beriberi. PRODUCTIE LIMBURGSCHE KOLENMIJNEN. De productie van de Lim burgsche steenkolenmijnen was vorige week Maandag 19922 ton, Dinsdag 21145 ton, Woensdag 22040 ton, het hoog ste cijfer, dat sedert de bevrij ding is bereikt en dat aardig de limiet van 26900 ton per dag, dat men zich heeft ge steld, begint te naderen. Zooals men weet, heeft de beheerder van de mijnen dr. ir. Groothoff ongeveer een week geleden een ernstig be roep op de arbeiders en be ambten gedaan, dat blijkbaar een gunstige uitwerking heeft gehad. Dagelijksche luchtdienst op Indië in voorbereiding Naar A.N.P-Aneta verneemt wordt een plan voor een dage lijksche luchtverbinding Nederland naar Indië uitge werkt. De dienst zal uitgevoerd worden met Douglastoestellen die 41 passagiers kunnen ver voeren. De reis zal 4 dagen duren. KINDERBIJSLAG. In het staatsblad is afge. kondigd een wijziging van de Kinderbijslagwet. Naast de uit- keering ingevolge de Kinder bijslagwet, werd tot heden uit 's rijks schatkist betaald een toeslag van 40 cent per kind per dag. Deze toeslag is thans omgezet in een normale uit- keering krachtens de wet. De bedrijven zullen deze verhoog de uitkeering moeten betalen in den vorm van een verhoog de premie. Deze regeling zal per 1 Januari 1946 ingaan. In het gebouw aan de Kei zerstraat te Goes had Vrijdag de eerste zitting op Zuid-Be veland plaats van het tribu naal. Den landarbeider, Marinus Goetheer, uit Wolphaartsdijk, werd ten laste gelegd dat hij in 1935 lid der N.S.B. is ge worden en dit is gebleven. Hij colporteerde met „Volk en Vaderland" en collecteerde voor Winterhulp. Verdachte zeide, dat hg het samenwerken van de N.S.B. met de moffen niet goed vond. De voorz. wees er hem op, dat hij intusschen toch maar lid bleef. Den landbouwer David Jo hannes Lindenbergh uit Wol phaartsdijk was ten laste ge legd, dat hij van 1936 tot 1941 lid der N.S.B. is geweest en in 1941 gedurende een maand ook van de W.A. Hij bracht met zijn auto verspreiders van Nat. soc. lectuur naar ver schillende dorpen. L. zeide niet te hebben ge weten, waarom hij destijds lid werd, doch de voorzitter wees er op, dat verdachte eerst na groote ruzie met de familie van de vrouw, waarmede hij destijds trouwde, bedankt heeft. Verdachte kan niet zeggen of hij zonder die ruzie toch de N.S.B. den rug zou hebben toegedraaid, wat den voorzitter deed opmerken, dat hij dus in zijn hart N.S.B.'er bleef. De verdediger, mr. A. H. Kuipers zeide, dat het niet vast staat, dat L. in zijn hart nog N.S.B.'er is. Tijdig is hg er uitgetreden. Spr. vraagt cle mentie. Aan Petrus Cornelis Charles van Leeuwen, inspecteur van e_en levensverzekering te Wol phaartsdijk, was ten laste ge legd, dat hij in 1940 als chauf feur gedurende 3 of 4 maan den in dienst is geweest bij de Wehrmacht en met een Duit- schen militair Nederlandsche grossiers langs reed om inkoo- pen voor de bezettende macht te doen. Hij heeft daarvan voordeel getrokken, doordat hij zijn auto mocht behouden en zijn rijvergunning verlengd werd tot Mei 1941. Ten slotte nam hij in 1941 dienst bij het Duitsche deviezenbureau te Rotterdam, waarbij hij als taak had het opsporen van kettinghandelaars in gouden tientjes en andere zaken. Hij slaagde erin personen op te sporen en hen naar Bergen op Zoom te lokken om hun geld in te wisselen, waarop zij door Duitschers, die gewaar schuwd waren, werden overval len en ingerekend. Verdachte zeide in dienst van de Duitschers te zgn ge gaan toen zijn auto gevorderd was en hij deze zelf wilde be sturen om hem goed te doen blijven. Mr. Kuipers zeide, dat voor het eerste ten laste gelegde wellicht nog een verontschul diging is aan te voeren, maar voor het laatste optreden tegen Nederlanders, zeker niet. Hij hoopte, dat het tribunaal een straf zal weten toe te passen, waardoor v. D. gaat begrijpen wat hij misdeed. Willem de Jonge, landarbei der uit Ovezande, was van Juni 1944 lid der N.S.B. en van Juni 1943 lid van het N. A.F. In 1944 was hij ook ge durende enkele maanden lid van den Ned. Volksdienst. Hij trok daar voordeel van door de ontvangst van 12 luiers. Tenslotte heeft hij aan den marechaussee van den Heuvel in Maart j.l. gezegd, dat bij bakker Remijn een onderdui ker verborgen was en dat de politieman direct moest optre den, anders zou de Jonge zelf maatregelen treffen. Verdachte zeide, dat hij lid werd om te voorkomen naar Duitschland te moeten gaan. De voorzitter wees er op, dat de pastoor toch dikwijls tegen toetreding gewaarschuwd had. Verdachte draaide om alles heen en zeide zelf veel ge saboteerd te hebben. Mr. Kuipers zeide, dat men moet letten uit welk milieu de verdachten komen. De Jonge begrijpt niet goed wat hij heeft misdaan en ook is niet precies komen vast te staan hoe de kwestie met den mare chaussee zich heeft toegedra gen. Zoowel de horlogemaker Jo hannes Walhout uit St. Anna- land, die van November 1940 af lid der N.S.B., althans sympathiseerend lid, als Mari nus Cornelis Baarends, werk man te Goes, die in Februari 1942 toetrad, zeiden uit hun angst lid te zijn geworden en uun beider vrouwen bleken het met hun toetreden niet eens te zijn. In alle zaken uitspraak op Vrijdag 5 October. Fietsenaanvoer gering. De regeering heeft op ruime schaal fietsen in Engeland besteld, doch door de vervoers- moeilijkheden zgn er nog slechts enkele duizenden ge arriveerd. Dit heeft -tot ge volg, dat distributie op een schaal van eenige beteekenis voorshands nog niet te ver wachten is. De staking op de Draad en kabelfabrieken te Amster dam is nog niet geëindigd. Het personeel meldde zich Maan dagochtend weer op het werk. Er werd toen een stuk ter teekening voorgelegd dat het tewerkstellen van N.S-B.-sters geen reden zou zijn het werk neer te leggen. Unaniem werd echter geweigerd dit te onder- leekenen. Voortaan zullen alle tube verpakte artikelen zonder inlevering van oude tubes mogen worden afgeleverd. Op 1 October is de radio telefoonverbinding Nederland Ver. Staten van Amerika her opend, voor het voeren van gew-cne gesprekken. Te Utrecht is een landelij ke organisatie van ex-politieke gevangenen en ex-gijselaars in het leven geroepen, waarin alle plaatselijke of locale vereeni- gingen van ex-politieke gevan genen zijn opgenomen. Critiek op de Ned. Volksbeweging Zaterdag werd in de Geref. kerk te Goes voor de eerste maal na de bevrgding, een slechts matig bezochte prov. vergadering, uitgaande van de Anti-Rev. partij, gehouden. Nadat de voorzitter, de heer dr. K. Huizenga uit Middel burg, de vergadering had ge opend, voerde de heer J. Schou ten uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer en wnd. voor zitter van het centraal comité der A.R. partij, het woord. Spr. betoogde, dat niet alles brj het oude moest worden ge laten. Er moet meer eenheid komen tusschen de positieve prot. Chr. belijdera Zoo moet er gestreefd worden naar ver- eemging in de C.H. Unie en de A.R. Partij. Op 6 October a.s. zullen weer eenige voermannen van beide partijen voor dit doel samenkomen. Maar het is noo dig, dat beide partijen zoo spoedig mogelijk weer worden opgebouwd, want over deze zaak moeten de alg. verg. der C.H. Unie en de deputatenver- gadering der A.R. Partij en niet de voormannen beslissen. Vervolgens bestreed spr. de Ned. Volksbeweging op ver schillende punten. Het is anti- historisch om te zeggen, dat de oude politieke partijen hebben afgedaan. Wie Christendom en humanisme wil coördineeren, zal op den duur worden te leurgesteld. Wat diametraal tegenover elkaar staat, kan niet in één partij of beweging worden bijeengebracht. Het uitgangspunt der N.V.B. is niet waarachtig principieel door. dacht. Ook weet bijna niemand wat is te verstaan onder per sonalistisch socialisme. Wat de N.V.B. bereikt is practisch een versterking van de sociaal democratie in ons maatschap pelijk en staatkundig leven. In de kringen der N.V.B. zegt men, dat de Christelgke anti- these heeft afgedaan. De anti these is niét Christelijk. Ze is een feit. Ze is eigenlijk vree- seliik en demonisch. Ze ver dwijnt nooit. Ook de bewering, dat de A.R. zich in zijn isole ment opsluit is onwaar. Wij beraden ons, zegt spr., in onze zelfstandigheid en beginsel vastheid, maar de resultaten worden naar buiten uitgedra gen tot heil van land en volk. Vervolgens gaf spr. enkele beschouwingen over het kabi net. Een nationaal kabinet ware volgens spr. mogelijk ge weest, maar dat heeft men blijkbaar niet gewild. Het te genwoordig kabinet draagt de signatuur van N.V.B. en S.D. A.P. Tegen zijn samenstelling program heeft spr. zeer ernstige bezwaren. De A.R. partij verzet zich tegen het standpunt van het kabinet in zake herstel van den rechts staat en van recht en wet. Ook heeft spr. ernstig bezwaar te gen het wetsontwerp betreffen de het nocdparlement, tegen de noodgemeenteraden en te gen de regeeringsbeslissing in zake de radio. Wij roepen, zegt spr., om herstel van recht en wet en wij willen niet mede plichtig worden aan het ver treden van die beide. Wie in een nood gemeenteraad zitting neemt, doet vrijwillig mee aan uitvoering en toepassing van voorschriften, die diametraal tegen recht en wet ingaan. Utiliteitsargumenten doen hier niet ter zake. Nederland moet zoo spoedig mogelijk verlost worden van bureaucratie en dictatuur. De regeering zegt, dat het volk nog niet rijp is voor verkiezingen. Daarmee heeft de regeering niets te maken. Grondwet en wet heb- ben hier te beslissen. Aan het D. K. 's-Heer Arendskerke. Formulieren MD 393-03 voor het aanvragen van vaste brandstoffen voor verwarming van ziekenhuizen, gestichten, scholen, wachtkamers van artsen, kerken, hotels, café's, kantoren, winkels, werkplaat sen en vergaderzalen kunnen vanaf heden worden afgehaald en ingediend op het kringkan toor of bij de agenten. Voor de verwarming van catechisatielokalen, ontvang kamers van predikanten en geestelijken, kantoren aan huis zonder personeel, .les kamers, studeerkamers en kamers van marechaussee's voor het in hun woning af nemen van verhooren, kunnen geen vaste brandstoffen wor den aangevraagd. Bij de leveranciers van pootaard- appelen heersclite in de afgeloepen weken bepaalde wrevel ten aanzien van de door de BJE.AII e.g. Be drijfschap Zaaizaden en Pootgoed ge- nunien maatregelen met betrekking tot de afname van hun aardappelen. De klachten konden in hoofdzaak in de lolgende punten worden geformuleerd: 1. De verplichting tot contractec- ren aan de B.E.A.II van alle ver bouwde pootaardappelen. 2. De gelijkstelling van den AA- piijs met den A-prijs. 3. De wijze van sortecren. Men doet het voorkomen, alsof de teler •erpllcht is te sorteeren in de maat 28)60. 4. De bepalingen welke gelden ter verkrijging van ontheffing voor leve- in het binnenland. Het nagelaten overleg in deze met de vertegenwoordigende boeren organisaties. Naar aanleiding hiervan had de Commissie van Samenwerkende Land bouworganisaties een onderhoud met iet Bedrijfschap voor Zaaizaden cn 'ootgoed en de B.E-A-II. Al de ge- •.oemde Klachten werden hierbij naar oren gebracht. In :.n;woord hierop betoogde hei schap vnd- het volgende. Van ue zijde der W.-Z.-V'aatnsche elcrs werd bij het Bedrijfschap her- leali.'elijk aangedrongen op vroege af. lame van hun pootaardappelen. Zulk; net het oog op den grootcn achter- stznd in het werk op de boerderij: •jebrek aan opslagruimte, arbeids krachten enz Het Bedrijfschap heeft zooveel mogelijk gehoor willen geven. Er werd contract gemaakt met België waarbij werd bedongen, dat afname zou plaats vinden vóór October van alle te exporteeren aardappelen uit W.-Z.-Vlaanderen. Noodzakelijk hier voor was, dat alle beschikbare aard appelen zoo spoedig mogelijk wer den vastgelegd om aan de contrac- tiieele verplichting tegenover België te kunnen voldoen. Er was geen dcende tijd meer om de telers willig te laten contracteeren waarom de bepaling werd gemaakt, dat alle aardappelen verplicht moesten wor den gecontracteerd aan de B-E-A-1I. Dit geschiedde dus uitsluitend en al leen om aan de contractueele ver plichting tegenover België te kunnen voldoen. De AA-partijen werden betaald te gen een prijs welke S 3 hooger ligt dan de A-prijs. Overigens is het de bedoeling dat deze partijen zooveel mogelijk een bestemming krijgen voor het binnenland. De telers zijn volkomen gerechtigd te sorteeren of te doen sorteeren in de gecontracteerde maten. Wanneer de afnemer anders wilt, dan hoeft de te ler hieraan in geen geval gehoor tc geven. On heffing van gecontracteerde partijen kan worden verkregen op de bekende voorwaarden, d-w.z.: a. voor uitpoot in eigen bedrijf: b. voor bestemming binnenland mits een koopverklaring wordt over legd. Deze ontheffing moet gevraagd zijn vuór 6 October a-s. bij den D-B.Hte Groede- Telers worden verder in de gelegenheid gesteld voorloopig ont heffing te vragen voor partijen welke zij een bestemming willen geven voor het binnenland maar waarvoor zij nog geen alncmer hebben gevonden. Deze ontheffing moet echter ook ge vraagd worden vóór 6 October, terwijl zij vóór 1 Nov. a-s. aan de B E A U definitief ontheffing moeten verzoe ken of wel afleveren. Het Bedrijfschap is overtuigd, dat gebrekkige voorlichting en contact oorzaak is, dat misverstanden zijn ge rezen. Zij hoopt echter, dat deze thans zijn weggeruimd. De getroffen regeling werd speciaal gemaakt, om de belangen der W-Z.-vlaamsche te lers. tc dienen. De Commissie van samenwerkende Landbouworganisaties in W.-Z - Vlaanderen gaat met deze rechtzetting van leiten accoord en dringt er hicr- m bij de telers ten sterkste op aan 't gestelde bepalingen na te komen "i onverwijld te contracteeren met de R.E-A.ll voor zoover zulks nog niet is geschied. volk mag zijn grondwettig recht niet onthouden worden. Ten slotte zette spr. uiteqp, dat ons volk in dezen tgd van decadentie, behoefte heeft aan waarachtige geestelijke ver nieuwing. De toren van de. gemeente Kapelle is weder hersteld. Nu de klokken er nog in en dan is alles weer op orde. Geruchten doen wel de ron de dat er twee elders zijn ge vonden, doch zekerheid hier omtrent is er nog niet. Met ingang van 1 Oct. is be noemd als onderwijzer aan de o. 1. school A te Zierikzee, de heer J. Masclé, thans onderwij zer aan de o. 1. school te Nieuwdorp. Vrgdag bracht het harmonie- gezelschap „Scheldega'.m" te Hansweert een serenade bij zijn populairen directeur, den heer J. Polderman, ter gele genheid van zgn 70en verjaar dag. Ondanks het slechte weer, was er nog veel belangstelling. SAMENWERKENDE LANDBOUWORGANISATIES IN W-ZEEUW SCH VLAANDEREN. De afgevaardigden der samenwerkende Landbouwor ganisaties in W-Zeeuwsch Vlaanderen waren bijeen ter bespreking van de huidige pro blemen. Als definitieve afge vaardigden waren aanwezig voor de Z.L.M. de heeren M. de Bruijne te Cadzand en J. Rosseel te Aardenburg; voor den C. B. T. B. de heeren J. Ramondt te Schoondrjke en M. J. Quaak te IJzendgke; voor den N.C.B. de heeren L. Cam- maert te Schoondijke en P. L. Mangnus te Biervliet. Als voor zitter werd aangewezen de heer A. Cammaert. Het secre tariaat werd in handen ge steld van den heer A. D'hondt te Oostburg. De hoofd problemen waren: het herstel van vernielde en beschadigde gebouwen; de aibeidersnood en de hieruit voortvloeiende ab normale loonen; de bouwstof voorziening en voorziening van werktuigen. Het herstel- aan gebouwen werd op heftige wijze becriti- sèerd. Na 1 jaar bevrijding is er nog een groot percentage vee hetwelk geen onderdak heeft voor den aanstaanden winter, terwijl er aan het her stel aan woningen ook nog van alles mankeert. Men is overtuigd, dat de groote mate- rialenschaarschte van zeer remmenden invloed is. Onoor deelkundige en onevenredige verdeeling der materialen in de leiding van het bouwbureau beïnvloeden deze stagnatie echter in zeer ongunstige mate. Kennis is genomen van de mutaties in de leiding van het bouwbureau, welke plaats heb ben en men hoopt dat deze een beteren gang van zaken ten gevolge zullen hebben. De ar- beidersnood heeft geleid tot een chaotischen toestand in de loonverhouding, ordening zoo veel mogelijk in samenwerking tusschen werkgever en werk nemer, is op zeer korten ter mijn noodzakelijk. De brandstoffentoewijzing heeft nog steeds redenen tot ontevredenheid. Deze is ten eenenmale ontoerijkend om het aantal beschikbare tractoren voortdurend in bedrijf te hou den. De gedupeerde bedrijven worden hiervan weer het slachtoffer. Dit zijn de be drijven met dé geruimde mijnenvelden en paardente- kort. De commissie zal met kracht aandringen op het ver strekken van landbouwwerk tuigen. Verder werd besloten een schrijven te richten tot be voegde instanties waarin aan gedrongen wordt op recht vaardige vergoeding van de geleden schade. Bepaalde landbouwbelangen zullen wor den geactiveerd door het vor men van commissies, o.a. op het gebied van onderwijs, so ciale aangelegenheden, grond stoffen, werktuigen en machi nes, opbouw en herstel, an nexatie, akkerbouw en vee houderij. Om aan al deze problemen en opbouwzorgen het hoofd te kunnen bieden, besluit de commissie onderling zeer nauw samen te werken in het belang van het land in het algemeen en van West-Zeeuwsch Vlaan deren in het bijzonder. Bij het gehouden examen voor het Middenstandsdiploma te Terneuzen slaagden de da mes F. Haverbeke, F. v. Puy- velde, en de heeren J. v. d. Bunder. M. Claeijs en A. Lam mens, allen te IJzendijke. SPORT De N.V.B, heeft, volgens de Ned., besloten volgend seizoen thuis- en een uitwedstrijd tegen België te spelen alsmede een interlandwedstrijd tegen Luxemburg. 5E RONDE VAN KAPELLE. Zaterdagmiddag werd de onde van Kapelle gereden. Afstand 70 Km. Er werd deel genomen door Zeeuwsche, Bra- bantsche en Belgische renners. Een voorwedstrijd werd ge houden waaraan 15 personen op gewone fietsen deelnamen. Afstand 8 ronden 18 Km. le pr. G. P. Gijzel; 2e pr. C. A Kloosterman; 3e pr. P. Gijzel; 4e pr. P. Kloosterman; 5e pr. Van Wgk; 6e pr. Jan iweg. Ronde van Kapelle (15 deel- emers) le pr. M. Thijsman. België: 2e pr. Dietvorst, Bra bant; 3e pr. A. C. Klooster man, Biezelinge; 4e pr. Jan van Wijk, Brabant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 2