Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant Britsche troepen bij Batavia geland. Ook Nederlandsche matrozen zijn daar aan land gegaan. Britsche en Britsch-Indische troepen zyn Zaterdagmorgen bij Batavia aan land gegaan. De troepen zullen Batavia en Soerabaia bezetten. Zy staan onder bevel van Sir Philip Christison, die tot geallieerd bevelhebber in Ned. Oost Indië is benoemd. Een detachement van meer dan 100 Nederland sche matrozen van den kruiser „Tromp" heeft aan de landing deelgenomen. Christison heeft verklaard, dat het eenige doel van de aankomst der Britsche troe pen op Java was, het bevrijden van krijgsgevangenen en van geïnterneerden en het ontwa penen van de Japanners. „Wij hebben geen belangstelling voor politiek en de Britsche en Br. Indische troepen zul len zich niet met de binnen- landsche politiek inlaten", al dus Christison. De Indonesische regeering zal niet worden uitgewezen en verwacht wordt, dat deze het burgerlijk bestuur zal voortzetten in de gebieden bui ten de door de Britsche strijd krachten bezette gebieden. Onder de gelande strijdkrach ten bevinden zich geen Neder- landers, daar de Indonesiërs hadden verklaard, dat zij zich tegen landingen van Neder landsche strijdkrachten zou den verzetten. De generaal verklaarde ook nog, dat hij voornemens was Nederlandsche vertegenwoordi gers en Indonesische leiders samen te brengen voor een ronde tafelconferentie, hetgeen volgens den generaal, de Ne derlanders tot dusver nadruk kelijk hebben geweigerd. De Nederlanders moeten, volgens den generaal, een ver klaring afleggen over den status van Ned. Indië. Er moet dadelijk iets geschieden. Alle Nederlandsche troepen zou hij tegenhouden, tot de Britsche troepen zich goed en wel ge vestigd hebben. De Ned. Indische wetten zullen worden toegepast door ambtenaren van de NICA, de Nederlandsche burgerlijke mis. sie. Een bevel van Soekarno. De leider der Indonesische „republiek", Soekarno, heeft den Indonesiërs bevolen met de geallieerde bezettingsmacht samen te werken. Aan een correspondent van Reuter zeide Soekarno, dat de Indonesische beweging voor namelijk een beweging voor vrijheid Is, op democratischen grondslag. De Indonesiërs, zei- de hij, vechten tegen de voort zetting van de Nederlandsche koloniale politiek van „uitbui ting van Indonesië". De voorlichtingsdienst van de Ned. Indische regeering heeft een aantal voorbeelden opgesomd, waaruit de callabo- ratie van Soekarno gedurende de Japansche bezetting naar voren treed. Zoo bezocht Soe karno in Nov. 1943 Tokio, waar hem een onderscheiding werd verleend voor de samen werking met de Japansche mi litaire autoriteiten. Bij tal van gelegenheden heeft Soekarno beloofd den vijand te verslaan de Amerikanen, de Britten en de Nederlanders. In een proclamatie op 19 Aug., toen de Japanners hem tot presi dent van de Indonesische repu bliek benoemden, zeide Soekar no o.m., dat zijn comité de con stitutie uitbouwt volgens zui ver Japansche lijnen. De stakingen in Australië. Intusschen weigeren de Australische havenarbeiders nog steeds werk te verrichten op Nederlandsche schepen, bestemd voor Ned. Indië, als een gebaar van steun aan de beweging van Soekarno. Zelfs weigeren de arbeiders voedsel, dat voor het interventie-leger verzonden moet worden, te la den. Zij beschouwen dit als oorlogsmateriaal. De haven arbeiders in Nieuw Zeeland hebben het voorbeeld van de Australische dokwerkers ge volgd en weigeren eveneens Nederlandsche schepen te la den. Onder Zijpe (N.H-) is een militaire personenauto in het N. Holl. kanaal terecht ge komen. Twee inzittenden, een kapitein en een soldaat van het M. G. uit Leeuwarden wisten zich te redden, doch twee da mes, mevr. A. Bleeksma, 65 jaar, en mevr. A. E. Egle, 31 jaar, beiden uit Leeuwarden, verdronken. De politie in Spaamdam heeft een 49-jarigen man gear resteerd, die zich heeft vergre pen aan 30 tot 40 meisjes uit Spaamdam. kinderen van 10 tot 14 jaar- ZON EN MAAN. Dinsdag komt de zon te 6.42 op en gaat. te 18.19 onder. De maan te resp. 2.02 en 17.31j Abonn.-pr. 25 ct p. w. 3.20 p. kw. 'II „I., 10 AC Hoofdred. E. P Zandlik (met red. Adv.pr. 12 ctpmm..min. p. adv/2.— Maannan UClOD8f ü4D van dr. W. H. Bcelcenlcarnp). Bur. VlisBlngen tel. 10. M'burg tel. ■«•OHIIUOy I «JUIUUUI IUTU Ultgever b. den Boer. Middelburg. 2077 en 2924. Goea teL 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 146 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen GENERAAL EISENHOWER NAAR NEDERLAND. Generaal Eisenhouwer zal Zaterdag a.s. een bezoek aan ons land brengen, Hij zal met £ijn gevolg door H. M. de Ko ningin worden ontvangen. Het ligt in de bedoeling niet alleen de residentie, maar ook de hoofdstad te bezoeken. HIROHITO BIJ MAC ARTHUR. De Japansche keizer Hirohi- to heeft te Tokio generaal Mac Arthur's hoofdkwartier be zocht ten einde een onder-houd te voeren met den opperbevel hebber der geallieerde strijd krachten. MOEDER EN VIJF KINDEREN OMGEKOMEN. Een in België wonende Ne derlandsche familie keerde vo rige week van vacantie te 's Heerenberg in Gelderland naar huis terug. Te Schilde nabij Antwerpen is de auto, waarin het gezin Noteboom woonachtig te Eekloo bij Gent, bestaande uit va rr, moeder en vijf kinderen, in den leeftijd van 2 tot 11 jaar, had plaats genomen, bij het passee- ren van een anderen auto ge slipt en tegen een boom gere- den. Alle inzittenden werden uit den wagen geslingerd. De moeder en een der kinderen werden op slag gedood. De vier overige kinderen overle den kort daarop in het zie kenhuis. De vader en zijn broer, die aan het stuur zat, werden niet ernstig gekwetst. PA VAN DER STEUR OVERLEDEN. Te Batavia is het overlijden gemeld van Pa van der Steur, een bekend philantroop en pae. dagoog. Pa van der Steur heeft een leeftijd bereikt van 80 ja ren. Hij is den 16en September overleden op zijn instituut te Magelang. In het instituut wa ren nog 500 Indo-Europeesche kinderen, waarover hij tot het laatst „vader" was. Minister Drees heeft in een rede te Nijmegen verklaard, dat de regeering streeft naar na tionaliseering van de kolenmij. nen en. de Nederlandsche bank. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERHUURDERS EN PENSIONGASTEN. Ten behoeve van kamerhuur ders en pensiongasten zal een beperkt brandstoffenrantsoen voor den a.s. winter beschik, baar worden gesteld. Het stookseizoen is gesplitst in 2 perioden, n.l. van 1 Nov. t.m. 15 Jan. 1946 en van 16 Jan. t.m. 30 April 1946. Alle aanvragen moeten t.z. t. zoowel door den kamer verhuurder of pensionhouder als door de kamerverhuurders of pensiongasten worden inge vuld. De distributiedienst zal voor de eerste periode twee rant soenbonnen voor één eenheid brandstoffen per in aanmer king komende kamerhuurder/ pensiongast uitreiken. De levering op de rantsoen- bonnen van kamerbewoners en pensiongasten moet vooraf gaan aan de levering op de bonnen „45" en „46,, van de aan gezinnen uitgereikte brandstoff enkaart. Onder bovenvermelde rege ling vallen niet de pensions met 10 of meer gasten. De houders van deze inrichtingen moeten zich binnen drie dagen na plaatsing van dit bericht schriftelijk bij de brandstof- fencommissie, waaronder zij ressorteeren, aanmelden. MISBRUIK VAN SPOOR WEGMATERIEEL. Bij het opnemen van de film over den slag om Arnhem heeft de Engelsche maatschappij, zonder hiervan voorkennis te feven aan de Nederlandsche poorwegen, een drie-treinen- stel (diesel) en twee motorrij tuigen met brandbommen, in brand gestoken en hierna de verbrande rijtuigen gefilmd, meldt het „Parool". Dit materieel stond te Arn hem te wachten tot de rails zouden zijn vrijgemaakt- De Nederlandsche Spoorwe gen hebben hun beklag inge diend bij de Engelsche autori teiten, die zich over het optre den van de filmmaatschappij zeer ontsticht toonden. Onder zocht wordt, of voor dit nog zeer bruikbare materieel een compensatie kan worden gege- yen, GIRO EN GELDZUIVERING, Het centrale girokantoor maakt in verband met de geld- zuivering bekend, dat op alle in omloop zijnde chèques en reispost-chèqueboekjes na 25 September niet meer uitbe taald zal worden. Zij moeten dus als vervallen worden be schouwd. Voor zoover de be dragen van deze chèques en reispostchèque-boekjes reeds van de betrokken postreke ningen werden afgeschreven, zullen ze weer worden terug geboekt. Als algemeene regel geldt hierbij, dat chèques, die een bedrag t.m. 250 aan wijzen op de postrekening van de betrokkene worden ge boekt. Zijn de bedragen hoo- ger dan 250, dan wordt het geheele bedrag als voorloopig geblokkeerd tegoed op een dienstrekening bijgeschreven, Van elke terugboeking doet het centrale girokantoor op gave aan de trekkers van de chèques of reispostchèque- boekjes. RATTEN- EN MUIZEN PLAAG IN DE GETEIS TERDE GEBIEDEN. De ratten- en muizenplaag, welke in de geteisterde gebie den heerscht is voor de ge troffenen een nieuwe ramp, die de ellende komt vergroo- ten. Het commissariaat noodvoor- ziening geteisterde gebieden heeft aan een Nederlandsche firma de ontratting opgedra gen van de geteisterde ge bieden, o.a. Zeeuwsch-Vlaande ren en Walcheren. Hiertoe moeten geweldige hoeveelhe. den bestrijdings-preparaat uit Denemarken worden ingevoerd, Thans is men zoover, dat zeer binnenkort Limburg, Zeeland, de Betuwe en Ve- luwezoom, incl. Arnhem, hun eersten aanval op het ratten en muizengespuis zullen heb ben gehad, waarbij naar schatting 70 van dit onge dierte zal zijn gestorven. Water in Wieringermeer een meter gezakt. Het peil van de Wieringer meer is door de intensieve be maling precies één meter ge. daald na de sluiting van het dijkgat op 9 Augustus j.l. Aan de Nolle. De toestand aan den Nolle- dijk is er niet slechter op ge worden. Voor wanhoop is er niet de minste reden, hoewel de situatie nog zorgen baart. Wij meldden reeds hoe ten gevolge van de abnormaal hoo ge vloeden en de krachtige deining het water vorige week over den dijk stroomde, waar door deze aan de binnenzijde aangetast werd. Er ontstond een gat van 20 meter, waarop door de volgende hooge vloeden de kleikap er afspoelde. De zoo genaamde dichtingsbeetle kwam vervolgens bloot te lig gen en dreef er zelfs uit. Het gat verbreedde zich daardoor tot ongeveer 30 meter. Men heeft daarop een groote be tonnen ponton, welke een leng. te van 38 meter, een breedte van 16 en een hoogte van 4»/2 meter heeft, in het ontstane gat gezet. Daardoor plaatste men een beetle en daar boven op nog een beetle, terwijl men voorts ook torpedonetten voor deze betonnen caissoons neer liet. Met keileem werden de gaten zooveel mogelijk opge vuld, terwijl men thans met zand spuiten de gaten in dit thans geblokkeerde nieuwe gat tracht te dichten. Men zal begrijpen dat het slagen van deze werkzaamhe den hoofdzakelijk afhankelijk is van de weersomstandigheden, En hoewel het weer zich niet ongunstig laat aanzien, blijft het toch altijd min of meer een onberekenbare factor. Doodslag in bioscoop. In een bioscoop-theater te Helmond heeft de 17-jarige J. N. den 25-jarigen A. Ronken na een ruzie met een tafelmes van het leven beroofd. Het slachtoffer kreeg een steek in het hart en was op slag dood. De Christiaan Huygens". De toestand van de voor Westkapelle door een mijn explosie getroffen „Christiaan Huygens" is hopeloos. Het schip zinkt steeds dieper weg. De kapitein, de heer F- Bak ker, vaart binnenkort uit als commandant van de „Tara- kan". KERKNIEUWS Geref. kerk. Bedankt voor het beroep te Goes 'ds. D. A Zijlstra te Uithuizen, die ook reeds voor een beroep te Vlis singen heeft bedankt. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Zeist (5e pred- pl.) W. v. Wijn gen te Sluis. Bedankt voor Yerseke D. C. v. Wijngaarden te Hooge-Zwaluwe. PROVINCIENIEUWS EEN GESCHENK VAN H.M. DE KONINGIN VOOR WALCHEREN. Eind vorige week arriveer den bij de H.A.R.K. te Middel burg vijf auto's met meubelen, welke een geschenk waren van H.M. de Koningin voor het ge teisterde Walcheren, en welke meubelen afkomstig waren uit het paleis het Loo. Deze schen king omvatte: 80 stoelen, 11 groote kasten, 10 ledikanten, 10 tafels, 29 nachtkastjes, 1 boekenkast, 1 dressoir. 2 kis ten textiel, 1 driehoekkastje, 2 divans. 2 bedden, 12 kleine kastjes, 1 kinderbad- Dit tastbare bewijs van H. M.s' medeleven met ons eiland zal met groote dankbaarheid worden aanvaard. Afdeelings Militair Commissa riaat. Met ingang van 1 October wordt ingesteld het afdeelings- militair commissariaat voor Zuid-Holland en Zeeland met verbindingsposten te Sluiskil, Middelburg, Dordrecht en Rot terdam, voor onderscheidenlijk de gebieden, waar vroeger de militaire commissariaten Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeeland, Dordrecht en Den Briel en Rotterdam waren gevestigd. Dit afdeelings commissariaat is gevestigd in de Nassaulaan 23 te 's-Gravenhage. De reserve-luitenant kolonel der infanterie, mr. K. P. E. Bloemarts, voormalig prov. militair commissaris voor Zuid- Holland, is benoemd tot afdee- lingscommissaris. Voordrachten van Charlotte Kohier. Voor een tot de laatste plaatsen bezette Schuttershof zaal droeg de bekende kunste nares Charlotte Kohier Vrij dagavond en Zaterdagmiddag „De Koningin van Saba" voor. De leden der Zeeuwsche Volks universiteit mogen zich geluk kig prijzen deze -v voorname kunst te hebben kunnen be luisteren. Op buitengewoon suggestieve wijze wist de voor drachtkunstenares de Ooster- sche sfeer te scheppen; de macht van haar woorden ont trok de hoorders aan hun eigen omgeving en verplaatste hen naar de mysterieuse en mystieke sfeer van het land van Saba. Een warme ovatie huldigde Charlotte Kohier voor haar machtige kunst en vond mede haar oorzaak in de dankbaar heid der Zeeuwen voor het no bele gebaar der kunstenares, om geheel belangeloos op te treden ten bate van het ge teisterde Walcheren. "tl. IIncasso Bank N.V. 1;„ rfen beurtdienst Goes-Dordt- Britsche troepen bij Batavia geland. Ook Nederlandsche matrozen zijn daar aan land gegaan. Britsche èn Britscli-Indische troepen zijn Zaterdagmorgen by Batavia aan land gegaan. De troepen zullen Batavia en Soerabaia bezetten. Zij staan onder bevel van Sir Philip Christison, die tot- geallieerd bevelhebber in Ned. Oost Indië is benoemd. Een detachement van meer dan 100 Nederland sche matrozen van den Imiiser „Tromp" heeft aan de landing deelgenomen. Christison heeft verklaard, dat het eenige doel van de aankomst der Britsche troe pen op Java was, het bevrijden van krijgsgevangenen en van geïnterneerden en het ontwa penen van de Japanners. „Wij hebben geen belangstelling voor politiek en de Britsche en Br. Indische troepen zul. len zich niet met de binnen- landsche politiek inlaten", al- dus Christison. De Indonesische regeering zal niet worden uitgewezen en verwacht wordt, dat deze het burgerlijk bestuur zal voortzetten in de gebieden bui ten de door de Britsche strijd krachten bezette gebieden Onder de gelande strijdkrach ten bevinden zich geen Neder landers, daar de Indonesiërs hadden verklaard, dat zij zich tegen landingen van Neder landsche strijdkrachten zou. den verzetten. De generaal verklaarde ook nog, dat hij voornemens was Nederlandsche vertegenwoordi gers en Indonesische leiders samen te brengen voor een ronde tafelconferentie, hetgeen volgens den generaal, de Ne derlanders tot dusver nadruk kelijk hebben geweigerd. De Nederlanders moeten, volgens den generaal, een ver. klaring afleggen over den status van Ned. Indië. Er moet dadelijk iets geschieden. Alle Nederlandsche troepen zou hij tegenhouden, tot de Britsche troepen zich goed en wel ge vestigd hebben. De Ned. Indische wetten zullen worden toegepast door ambtenaren van de NICA, de Nederlandsche burgerlijke mis sie. Een bevel van Soekarno. De leider der Indonesische „republiek", Soekarno, heeft den Indonesiërs bevolen met de geallieerde bezettingsmacht samen te werken. Aan een correspondent van Reuter zeide Soekarno, dat de Indonesische beweging voor namelijk een beweging voor vrijheid is, op democratischen grondslag. De Indonesiërs, zei de hij, vechten tegen de voort zetting van de Nederlandsche koloniale politiek van „uitbui ting van Indonesië". De voorlichtingsdienst van de Ned. Indische regeering heeft een aantal voorbeelden opgesomd, waaruit de callabo- ratie van Soekarno gedurende de Japansche bezetting naar voren treed. Zoo bezocht Soe karno in Nov. 1943 Tokio, waar hem een onderscheiding werd verleend voor de samen werking met de Japansche mi litaire autoriteiten. Bij tal van gelegenheden heeft 'Soekarno beloofd den vijand te verslaan de Amerikanen, de Britten de Nederlanders. In een proclamatie op 19 Aug., toen de Japanners hem tot presi dent van de Indonesische repu bliek benoemden, zeide Soekar. no o.m., dat zijn comité de con. stitutie uitbouwt volgens zui ver Japansche lijnen. De stakingen in Australië. Intusschen weigeren de Australische havenarbeiders nog steeds werk te verrichten op Nederlandsche schepen, bestemd voor Ned. Indië, als een gebaar van steun aan de beweging van Soekarno. Zelfs weigeren de arbeiders voedsel, dat voor het interventie-leger verzonden moet worden, te la den. Zij beschouwen dit als oorlogsmateriaal. De haven arbeiders in Nieuw Zeeland hebben het voorbeeld van de Australische dokwerkers ge volgd en weigeren eveneens Nederlandsche schepen te la den. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bui-, Vlissingen tel. 10. M'burg tel, 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Maandag I October 1945 Hoofdred. E. P, Zandljk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 146 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Onder Zijpe (N.H-) is een militaire personenauto in het N. Holl. kanaal terecht ge komen. Twee inzittenden, een kapitein en een soldaat van het M. G. uit Leeuwarden wisten zich te redden, doch twee da mes, mevr. A. Bleeksma, 65 jaar, en mevr. A. E. Egle, 31 jaar, beiden uit Leeuwarden, verdronken. De politie in Spaamdam heeft een 49-jarigen man gear resteerd, die zich heeft vergre pen aan 30 tot 40 meisjes uit Spaarndam, kinderen van 10 tot 14 jaar- ZON EN MAAN. GENERAAL EISENHOWER NAAR NEDERLAND. Generaal Eisenhouwer zal Zaterdag a.s. een bezoek aan ons land brengen, Hij zal met zijn gevolg door H. M. de Ko ningin worden ontvangen. Het ligt in de bedoeling niet alleen de residentie, maar ook de hoofdstad te bezoeken. HIROHITO BIJ MAC ARTHUR. De Japansche keizer Hirohi- to heeft te Tokio generaal Mac Arthur's hoofdkwartier be zocht ten einde een onderhoud te voeren met den opperbevel hebber der geallieerde strijd krachten. MOEDER EN VIJF KINDEREN OMGEKOMEN. Een in België wonende Ne derlandsche familie keerde vo rige week van vacantie te 's Heerenberg in Gelderland naar huis terug. Te Schilde nabij Antwerpen is de auto, waarin het gezin Noteboom woonachtig te Eekloo bij Gent bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen, in den leeftijd van 2 tot 11 jaar, had plaats genomen, bij het passee- ren van een anderen auto ge slipt en tegen een boom gere den. Alle inzittenden werden uit den wagen geslingerd. De moeder en een der kinderen werden op slag gedood. De vier overige kinderen overle den kort daarop in het zie. kenhuis. De vader en zijn broer, die aan het stuur zat, werden niet ernstig gekwetst. PA VAN DER STEUR OVERLEDEN. Te Batavia is het overlijden gemeld van Pa van der Steur, een bekend philantroop en pae- dagoog. Pa van der Steur heeft een leeftijd bereikt van 80 ja ren. Hij is den 16en September overleden op zijn instituut te Magelang. In het instituut wa ren nog 500 Indo-Eu:opeesche kinderen, waarover hij tot het laatst „vader" was. Minister Drees heeft in een rede te Nijmegen verklaard, dat Dinsdag komt de zon te 6.42 de regeering streeft naar na- op en gaat te 18.19 onder. Deltionaliseeiing van de kolenmij. maan te resp. 2.02 en. 17.31. 'nen en de Nederlandsche bank. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERHUURDERS EN PENSIONGASTEN. Ten behoeve van kamerhuur ders en pensiongasten zal een beperkt brandstoffenrantsoen voor den a.s. winter beschik baar worden gesteld. Het stookseizoen is gesplitst in 2 perioden, n.l. van 1 Nov. t.m. 15 Jan. 1946 en van 16 Jan. t.m. 30 April 1946. Alle aanvragen moeten t.z. t. zoowel door den kamer verhuurder of pensionhouder als door de kamerverhuurders of pensiongasten worden inge vuld. De distributiedienst zal voor de eerste periode twee rant, soenbonnen voor één eenheid brandstoffen per in aanmer king komende kamerhuurder/ pensiongast uitreiken. De levering op de rantsoen, bonnen van kamerbewoners en pensiongasten moet vooraf- faan aan de levering op de onnen „45" en „46„ van de aan gezinnen uitgereikte brandstoffenkaart. Onder bovenvermelde rege ling vallen niet de pensions met 10 of meer gasten. De houders van deze inrichtingen moeten zich binnen drie dagen na plaatsing van dit bericht schriftelijk bij de brandstof- fencommissie, waaronder zij ressorteeren, aanmelden. MISBRUIK VAN SPOORWEGMATERIEEL. By het opnemen van de film over den slag om Arnhem heeft de Engelsche maatschappij, zonder hiervan voorkennis te feven aan de Nederlandsche poorwegen, een drie-treinen- stel (diesel) en twee motorrij tuigen met brandbommen, ir brand gestoken en hierna de verbrande rijtuigen gefilmd, meldt het „Parool". Dit materieel stond te Arn hem te wachten tot de rails zouden zijn vrijgemaakt De Nederlandsche Spoorwe gen hebben hun beklag inge diend by de Engelsche autori teiten,, die zich over het optre den van de filmmaatschappij zeer ontsticht toonden. Onder zocht wordt, of voor dit nog zeer bruikbare materieel een compensatie kan worden gege ven. GIRO EN GELDZUIVERING. Het centrale girokantoor maakt in verband met de geld- zuivering bekend, dat op alle in omloop zijnde chèques en reispost-chèqueboekjes na 25 September niet meer uitbe taald zal worden. Zij .moeten dus als vervallen worden be schouwd. Voor zoover de be dragen van deze chèques - en reispostchèque-boekjes reeds van de betrokken- postreke ningen werden afgeschreven, zullen ze weer worden terug geboekt. Als algemeene regel geldt hierbij, dat chèques, die een bedrag t.m. 250 aan wijzen op de postrekening van de betrokkene worden ge boekt. Zijn de bedragen hoo- ger dan 250, dan wordt het geheele bedrag als voorloopig geblokkeerd tegoed op een dienstrekening bijgeschreven. Van elke terugboeking doetj het centrale girokantoor op gave aan de trekkers van de chèques of reispostchèque- boekjes. RATTEN- EN MUIZEN PLAAG IN DE GETEIS TERDE GEBIEDEN. De ratten- en muizenplaag, welke in de geteisterde gebie den heerscht is voor de ge troffenen een nieuwe ramp, die de ellende komt vergroo- ten. Het commissariaat noodvoor ziening geteisterde gebieden heeft aan een Nederlandsche firma de ontratting opgedra gen van de geteisterde ge- lieden, o.a. Zeeuwsch-Vlaande ren en Walcheren. Hiertoe moeten geweldige hoeveelhe den bestrijdings-preparaat uit Denemarken worden ingevoerd. Thans is men zoover, dat zeer binnenkort Limburg, Zeeland, de Betuwe en Ve- luwezoom, incl. Arnhem, hun eersten aanval op het ratten en muizengespuis zullen heb ben gehad, waarbij naar schatting 70 van dit onge dierte zal zijn gestorven. Water in Wieringermeer een meter gezakt. Het peil van de Wieringer meer is door de intensieve be maling precies één meter ge daald na de sluiting van het 'dijkgat op 9 Augustus j.l Aan de Nolle. De toestand aan den Nolle- dijk is er niet slechter op ge worden. Voor wanhoop is er niet de minste reden, hoewel de situatie nog zorgen baart. Wij meldden reeds hoe ten gevolge van de abnormaal hoo ge vloeden en de krachtige deining het water vorige week over den dijk stroomde, waar door deze aan de binnenzijde aangetast werd. Er ontstond een gat van 20 meter, waarop door de volgende hooge vloeden de kleikap er afspoelde. De zoo genaamde dichtingsbeetle kwam vervolgens bloot te lig gen en dreef er zelfs uit. Het gat verbreedde zieh daardoor tot ongeveer 30 meter. Men heeft daarop een groote be tonnen ponton, welke een leng_ te van 38 meter, een breedte van 16 en een hoogte van 4>/2 meter heeft, in het ontstane gat gezet. Daardoor plaatste men een beetle en daar boven op nog een beetle, terwijl men voorts ook torpedonetten voor deze betonnen caissoons neer liet. Met keileem werden de gaten zooveel mogelijk opge vuld, terwijl men thans met zand spuiten de gaten in dit thans geblokkeerde nieuwe gat tracht te dichten. Men zal begrijpen dat het slagen van deze werkzaamhe den hoofdzakelijk afhankelijk is van de weersomstandigheden, En hoewel het weer zich niet ongunstig laat aanzien, blijft het toch altijd min of meer een onberekenbare factor. Doodslag in bioscoop. In een bioscoop-theater te Helmond heeft de 17-jarige J. N. den 25-jarigen A. Ronken na een ruzie met een tafelmes van het leven beroofd. Het slachtoffer kreeg een steek in het hart en was op slag dood. De ...Christiaan Huygens". De toestand van de voor Westkapelle door een mijn explosie getroffen „Christiaan Huygens" is hopeloos. Het schip zinkt steeds dieper weg. De kapitein, de heer F- Bak ker. vaart binnenkort uit als commandant van de „Tara- kan". KERKNIEUWS Geref. kerk. Bedankt voor het beroep te Goes ds. D. A. Zijlstra te Uithuizen, die ook reeds voor een beroep te Vlis singen heeft bedankt, Ned. Herv. kerk. Beroepen tei Zeist (5e pred- pl.) W. v. Wijn gen te Sluis. Bedankt voor Yerseke D. C. v. Wijngaarden te Hooge-Zwaluwe, PROVINCIENIEUWS EEN GESCHENK VAN H.M. DE KONINGIN VOOR WALCHEREN. Eind vorige week arriveer den bij de H.A.R.K. te Middel burg vijf auto's met meubelen, welke een geschenk waren van H.M. de Koningin voor het ge teisterde Walcheren, en welke meubelen afkomstig waren uit het paleis het Loo. Deze schen king omvatte: 80 stoelen, 11 groote kasten, 10 ledikanten, 10 tafels, 29 nachtkastjes, 1 boekenkast, 1 dressoir, 2 kis ten textiel. 1 driehoekkastje. 2 divans. 2 bedden, 12 kleine kastjes, 1 kinderbad- Dit tastbare bewijs van H. M.s' .medeleven met ons eiland zal met groote dankbaarheid worden aanvaard. Afdeelings Militair Commissa riaat. Met ingang van 1 October wordt ingesteld het afdeelings- militair commissariaat voor Zuid-Holland en Zeeland met verbindingsposten te Sluiskil, Middelburg, Dordrecht en Rot terdam, voor onderscheidenlijk de gebieden, waar vroeger de militaire commissariaten Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeeland, Dordrecht en Den Briel en Rotterdam waren gevestigd. Dit afdeelings commissariaat is gevestigd in de Nassaulaan 23 te 's-Gravenhage. De reserve-luitenant kolonel der infanterie, mr. K. P. E. Bloemarts, voormalig prov. militair commissaris voor Zuid- Holland, is benoemd tot afdee- lingscommissaris. Extra huishoudzeep. Het Commissariaat Nood voorziening getroffen gebieden heeft een hoeveelheid Engel sche huishoudzeep extra be schikbaar gesteld voor Noord en Zuid-Beveland. Het publiek dient hiertoe bon 221, 321 en 421 van de „Noodbonkaart speciale doel einden" vooraf en wel zoo spoe dig mogelijk brj den winkelier in te leveren. Iedere bon geeft recht op 1 rantsoen huishoud zeep is 225 gram. De winkelier móet deze bon nen geplakt op opplakvellen in leveren bij den grossier, terwijl de grossiers deze bonnen uiter lijk vóór 13 Oct. a.s. bij den distributiedienst dienen in te leveren. De distributiedienst verstrekt tegen inname van de ze bonnen verklaringen, waar op de zeep bij het regeerings- depot te Goes kan wórden be trokken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na 13 Oct door de distributiediensten bo venstaande bonnen niet meer worden, aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1