Provinciale Zeeuwsche Courant Beschikking deblokkeering 1945 Zaterdag 23 September 1343 KORTE PREDICATIE Tusschen 8 en 13 October uitbetaling van f 100.-. UIT DE PROVINCIE Aan de Beschikking Geld- zuivering 1945 wordt nog het volgende ontleend Voldoening van verplichtin gen uit hoofde van reis- en andere chèques, incasso- en andere wissels, postwissels, betaalbaar gestelde coupons en dividendbewijzen, losbare obligatiën, schatkistpapier en in het algemeen uit hoofde van alle betalingsstukken, waarde papieren of overeenkomsten, die recht geven het daarin uit gedrukte of uit hoofde daar van verschuldigde bedrag te ontvangen op of na 26 Sep tember 1945 en die vóór dezen datum zijn uitgeschreven, be taalbaar gesteld, vervallen of stand gekomen, mag door den debiteur of kooper slechts worden verricht en mag door den crediteur of verkooper slechts worden aangenomen door tusschenkomst van de Nederlandsche Bank of van een bank of spaarbank. Deze zijn gehouden de tegenwaarde op geblokkeerde rekening ten name van den begunstigde goed te schrijven. Opdrachten tot overschrij ving, waarvoor de rekening van den opdrachtgever vóór 26 September is beslast, kun nen slechts op geblokkeerde rekening van den begunstigde worden goedgeschreven. VRIJE BEKENINGEN. Als vrije rekeningen worden p.m. aangemerkt de rekenin gen van: Rijks-, provinciale en gemeentecomptabelen als zoodanig; de landelijke bu reau's van de Stichtingen Volksherstel 19401945, Her stellingsoorden voor Oud Ille gale Werkers, Nationale Hulp actie Roode Kruis, het Neder landsche Roode Kruis en het Nationaal Steunfonds, alsmede van nader door den Minister van Financiën aan te wijzen stichtingen en instellingen met charitatief doel. Houders van een vrije reke ning, die overschrijving ont vangen van een onverschul digde betaling, zijn gehouden, in geval van restitutie, uit drukkelijk opdracht te ver strekken, dat het terug te schrijven bedrag ten behoeve van den belanghebbende op ge blokkeerde rekening worde goedgeschreven. BETALING VAN BELASTING. Het verbod om zonder vrij stelling of vergunning tegoe den op geblokkeerde rekenin gen uit te betalen of op te nemen geldt niet voor de be taling van de ten laste van den rekeninghouder of zijn echtgenoote, dan wel van de rekeninghoudster en haar echt genoot komende ondernemings belasting voor belastingjaar 1946; vennootschapsbelasting over boekjaren, vóór 1 Jan. 1946 geëindigd; personeele be lasting over belastingjaren vóór 1 Januari 1946 aangevan gen; nog in te voeren heffin gen voor eenmaal: overigens alle belastingen, alsmede retri. butiés, een en ander, voorzoo ver zij vóór 1 Jan. 1946 mate rieel verschuldigd zijn; zeker heidsstellingen, voorzoover zij dienen tot dekking van boven bedoelde belastingen; omsla gen, kosten en dergelijke be dragen, welke vóór 1 Jan. 1946 materieel verschuldigd zijn aan waterschappen, veen- schappen, polders of van over heidswege ingestelde bureau's, diensten of andere instellingen; bij vóór 1 Jan. 1946 onherroe pelijk geworden rechterlijk vonnis opgelegde geldboeten en vóór 1 Jan. 1946 ingevolge afdoening buiten proces te vol doende geldbedragen voor de betaling van den aankoop van Staatsvermogen en van nieuw uit te geven bewijzen van ge vestigde Nederlandsche schuld; voor bijdragen aan de Stich tingen Volksherstel 1940 1945, Herstellingsoorden van Nederlandsche Oud Illegale Werkers, Nationale Hulpactie Roode Kruis, het Nederland sche Roode Kruis en het Na tionale Steunfonds, en nadere door den Minister van Finan ciën aan te wijzén stichtingen en instellingen met charita tief doel; voor nader door den Minister van Financiën aan te wijzen betalingen. Van hetzelfde wordt vrijstel ling verleend ten behoeve van de betaling van loonen, sala rissen, pensioenen, wachtgel den en lijfrenten, zulks tot een bedrag, dat resteert na aftrek van loonbelasting, bijdragen in sociale verzekeringen, premie stortingen in pensioenfondsen en dergelijke, die niet aan den belanghebbende in contanten worden uitbetaald. Voorts voor de betaling van uitkeeringen op grond van so ciale verzekeringswetten, van onderstandsuitkeeringen van instellingen, voorkomende op de lijst, bedoeld in art. 3 van de Armenwet, alsmede van in terest, dividend en tantième, betaalbaar gesteld na 25 Sep tember 1945. Deze vrijstelling geldt slechts voor het geval de rekening houder uitdrukkelijk verklaart, dat hij niet uit anderen hoofde over voldoende betaalmiddelen en tegoed op vrije rekening beschikt om aan zijn genoem de verbintenisseri 'te voldoen. Van het verbod om onder vrij stelling of vergunning geld uit te betalen of over .te schrijven van een geblokkeerde rekening wordt ook vrijstelling verleend aan hen, die een zelfstandig beroep uitoefenen met dien verstande, dat zij ten laste van hun geblokkeerde, resp. hun girale rekening wekelijks over onderd gulden kunnen be schikken. Als zelfstandig uitgeoefend beroep wordt aangemerkt het beroep van notaris, deurwaar der, geneesheer, tandarts, die renarts, accountant, advocaat, architect en deelgenoot in een firma zonder salarisbeding, alsmede die beroepen, die als zoodanig door den Minister van Financiën worden aange wezen. De vrijstellingen eindigen op 16 December 1945, behoudens verlenging door den Minister van Financiën. Vergunningen, zoowel bijzon dere als algemeene, tot het verrichten van overschrijvin gen of uitbetalingen in afwij king van de verboden, moeten door tusschenkomst van de banken in welks boeken de geblokkeerde, resp. girale re kening van den belanghebben de geopend is, worden aange vraagd brj de Hoofdbank, de Bijbank of het Agentschap van de Nederlandsche Bank, afdeeling Deblokkeering, in het ressort waarvan de aanvrager is gevestigd. TEWERKSTELLEN WERKLOOZEN. Minister Drees heeft mede- deelingen gedaan over de te werkstelling van werkloozen in de geteisterde gebieden enz. Arbeidsdienstplicht moet z.i. alleen worden ingevoerd bij volstrekte noodzakelijkheid. Eerst moet werk worden aan geboden aan de bij de arbeids- bureaux ingeschrevenen. Thans is het oogenblik aangekomen dat op groote schaal arbeiders voor den wederopbouw en de cogstvverkzaamheden zullen worden opgeroepen. De ar beider die weigert aan een oproep te voldoen, krijgt geen uitkeering meer. Voorts verwachtte de mi nister dat na de geldzuivering en het terugloopen van den zwarten handel, vele jongelui zullen gaan inzien dat geregel- den arbeid beter is. ADonn.-pr. 25 ct. p. w J 3.20 p. Kw Adv pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475. TerneuzeD 188e Jaargang Hootdred. E. P. ZandUk (met eed medew. van dr. W. H. BeeKenüamp) Uitgever F. B. den Boer, Middelburg Druk fa. F. v. d. Velde Jr.. Vlissingcr TERUGGAVE VAN DOOR GEREPATRIEERDEN INGELEVERDE GELDEN. Ned. Volksherstel verneemt, dat die gerepatrieerden, die dringend verlegen zijn om te ruggave van Neder- landsch geld, dat door hen destijds bij hun deportatie naar Duitschland daarheen is mee genomen, en niet is uitgegeven aldaar, doch bij repatrieering naar Nederland aan de grens meest worden afgegeven, zich onder overlegging van de be wijzen van uitvoer, schriftelijk kunnen wenden tot de afd. geldwezen van het departement van financiën, Kneuterdijk 22, •Gravenhage, met het ver zoek om een gedeelte van die gelden te mogen terugontvan gen. Op de enveloppe dient te worden vermeld „grensschuld" Met betrekking tot gerepa trieerden die aan de grens in Duitschland verdiende marken hebben ingeleverd, wordt ver nomen, dat binnenkort door het departement van financiën hieromtrent een regeling zal worden bekend gemaakt. Ten aanzien van diegenen van de gerepatrieerden, die nog vorderingen op Duitsche werkgevers hebben wegens loontegoed, wordt medege deeld, dat die vorderingen ge lijk worden geacht aan alle andere vorderingen tot ver goeding van oorlogsschade, en dat nog zal worden medege deeld op welke wjjze en bij welke instantie die vorderin gen kunnen worden aange vraagd. Half October cacao. Volgens de Stem zal in de tweede helft van Oct. met de distributie van cacao begonnen worden. Het rantsoen zal voor ieder 100 gram bedragen. TERUGBLIK September spoedt ten einde. Bijna van dap tot dag heeft ieder van ons deze maand terug gedacht aan wat wij in September 1944 beleefden. In het begin van die maand geloofde heel ons land, dat de oorlog binnen een paar dagen :ou afloopen. Onze verwachting was tot het uiterste gespannen. Van uur tot uur zou de vredes duif dichterbij komen en wij ston den reikhalzend op den uitkijk. Helaas wij waren te goedge- loovig. Nog is 'het einde niet' was de uitroep van moeheid en moedeloosheid, waartoe wij al heel gauw na Dollen Dinsdag vervielen. Bij Wassenaar schoten 8 Sep tember 2 monsterraketten om hoog. Koers Zuid-West. Dat waren de eerste van de duizend projectielen, die van toen af tot Maart toe Zuid-Engeland be stookten. Even daarna de ramp van Breskens. Maastricht kwam als eerste Nederlandsche stad vrij. Toen kwam de 3e Zondag van September. Arnhem werd een bittere teleurstelling en het tieme Biggekerke in zwaren rouw gedompeld. Zoo vermenigvuldigden zich Nadere toelichting van Prof. Lieftinck. In een persconferentie heeft i minister van financiën, prof. Lieftinck nog nadere mededeelingen gedaan omtrent de deblokkeering. Voor de eerste uitbetaling van 100 in het tijdvak van 8 t/m 13 Oct. zijn er drie moge lijkheden: le. Indien de geld- kaart een bedrag van 100 of meer aanwijst, kan men hierop 100 krijgen; 2e. Wijst de'geld- kaart een bedrag van minder dan 100 aan, dan kan het geheele bedrag worden afge schreven, terwijl het ontbre kende tot 100, in contant geld verkregen kan worden van de geblokkeerde rekening; Deze laatste faciliteit geldt al leen indien het inleveringskan toor d.w.z. daar, waarop de geldkaart is gestort, dezelfde is als de bank. giro-instelling enz. waar de belanghebbende zijn rekening heeft. Werkge vers die zich belasten met een. trale inlevering voor hun per soneel, dienen hun personeel dus van te voren duidelijk me de te deelen bij welke bank het geld is gestort, teneinde hun de keus te laten al dan niet aan de centrale inlevering deel te nemen de betrokkenen krij gen immers alleen aanvulling op hun geldkaart, als zij ook zelf een rekening bij die bank onderhouden. 3e. Indien de geldkaart geheel ongebruikt gebleven is, doordat men zijn papiergeld reeds eer der bij een bank, spaarbank of de giro had gestort, dan kan men zich van 3 t/m 6 October tot deze instellingen wenden met een schriftelijk verzoek om 100 uitbetaald te krijge Bij dit verzoek moet bon Eén van de geldkaart worden bij gevoegd. Voor rekeninghouders van de giro zullen nog nadere voorschriften volgen. Vervolgens zette de minister uiteen dat de verschillende trucjes die werden geprobeerd om te trachten aan de gevolgen van de blokkeering te ont komen, geen succes zullen hebben. De geblokkeerde rekeningen van bankbiljetten van 100 zullen nu op één lijn komen te staan met de andere. Er zal echter hiervan geen bedrag worden vrijgegeven voor giraal verkeer. Ten aanzien van de ver krijging van nieuw geld door werkgevers voor de uitkeering van loonen zij nog gemeld dat bij de aanvragen hiertoe, moet worden opgegeven het netto uit te keeren bedrag, dus met aftrek van loonbelasting, sociale lasten enz. Voorts moet brj de aanvragen een verklaring gevoegd worden dat de loonen in overeenstem ming zijn met de normen hier voor van regeeringswege vast gesteld. Is dit niet het geval, dan is de betrokken bank ver plicht dit door te geven aan het college van rijksbemidde- laars. Ieder is verplicht betalingen via het giraal verkeer als wet ting te beschouwen. Voor degenen die rekenin gen bij verschillende banken hebben loopen, zal nog een na dere regeling komen. De prijzen van de Staatslo terij zullen niet in contanten worden uitbetaald, doch op rekening worden gestort. Naar aanleiding van gestelde vragen deelde de minster nog mede dat er geen heffing in eens zal komen, vóórdat de volksvertegenwoordiging zich hierover heeft kunnen uitspre ken. De plannen voor de effecten registratie, in Londen gereed gemaakt, zijn vervallen, daar hier te lande reeds een ander plan hiervoor was gemaakt. Er is een commissie in het leven geroepen. Het besluit van deze commissie staat op het punt zijn beslag te krggen. Nog deze week is het fiscaal recherchebesluit te wachten, dat vele onaange naam heden meebrengt voor hen die dachten den dans te ontspringen. Daar er winkeliers zijn ge weest. die weigerden zinken pasmunt aan te nemen, omdat zij reeds voor 10 aan zink in hun kas hadden, werd mede gedeeld dat bonafide winke liers gerust meer dan f 10 aan zinken munten van hun klan ten kunnen aannemen, zonder hierbij verdacht te zullen wor den van het oppotten van zin ken geld. De hervatting van de aflos sing van obligatieleningen hangt geheel en al samen met de komende effectenregistratie. Tenslotte deelde de minister mede dat bij de regeering in studie is de vraag, of het mo ment rijp is voor een nieuwe staatsleening. bij ieder onzer de gedachten er onwillekeurig maakten wij eer vergelijking met nu. Toen begon de scheiding tus schen Noord en Zuidnu ge nieten wij steeds intenser van de herwonnen hereeniging. Toen begon de afbraak in het Zuiden op groote schaal; nu zet ten wij gezamenlijk onze schouders onder de zware taak van den herbouw. Toen begon het verhongerings- proces, waarvan de omvang on bekend en onbegrepen wasnu vertellen velen opgetogen, hoeveel kilo er sinds Mei al bijgekomen Toen was er nog geen breidel voor een duivelschen geldhandel, die het hart van een mensch zwart maakt; nu verheugen wij ons over het beleid van een rechtschapen Minister, aan wiens oproep om de geldvernieuwing te doen slagen wij volgaarne gehoor gaven. Zoo terugziende gaan wij God eer betuigen. Het slavenjuk is vernietigd. De vrijheidsvaan is opnieuw geplant. Om Jezus' wil is er weer uit zicht. Zijn beloften zijn genaderijk. Zijn woorden zijn zegenrijk. Zijn oor deelen zijn heilrijk. In Zijn kracht kunnen u voortB. RUSSISCHE BESCHULDIGINGEN. Een commentator van Radio Moskou heeft de politie van 13 landen, waaronder Neder land', ervan beschuldigd in verbinding te hebben gestaan met de Gestapo, en met deze te hebben samengewerkt bq de vervolging van anti-fascisten. De andere landen waren Zwe den, Brazilë, België, Spanje. Finland, Italië, Joego-Slavië, Hongarije, Griekenland, Iran, en Polen. De samenwerkende politie-apparaten stonden op het hoofdkwartier van de Ge stapo te Berlijn bekend als de „internationale politie-commis- sie" en zij waren vertakkingen van de Gestapo, aldus de radiospreker. Nazi's ontwijden overwinningsgedenkplaat. Naar de Daily Mail te Lunen, burg meldt, hebben onbeken den onlangs de houten over winningsgedenkplaat, die op de Lunenburger heide was aangebracht om de plek aan te duiden waar veldmaarschalk Montgomery de capitulatie van Duitschlands overwonnen legers in Noordwest-Europa vier maanden geleden aan vaardde, uit den bodem ge haald en ontwijd. Men acht het zeker, dat dit werk is van ex-nazi's, die het niet konden verkroppen herinnerd te wor den aari hun nederlaag. De plaat werd met teer besmeurd en kapotgeslagen. Ze is nu hersteld en weer teruggebracht in afwachting van het steenen monument dat over ca. 2 maanden gereed zal zijn. De heer J. van den Broek, directeur van de Billiton Mij., is benoemd tot voorzitter van het internationale tin-comité. Gistermorgen zijn 200 ar beiders van de Draad- en Ka- belfabriek te Amsterdam in staking gegaan, omdat in ver band met het tekort aan werk krachten vrouwelijke gedeti neerden te werk werden ge steld, Maarschalk Sjoekof zal zich, op uitnoodiging van pres. Petroleum voor kookdoeleinden. De directeur van het C.D.K. te Vught maakt bekend, dat zij die in het be zit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden op onderstaande bonnen van deze kaarten gedurende Octo ber 4: liter petroleum kunnen koopen. Van de kaarten UA 510: bori 05 t/m bon 08; kaarten UB 510: bon 05 en bon 07; kaarten UC 510: bon 62. Voorts zijn gedurende boven, genoemde maand de bonnen 109, 110 en 111 van de petro- leumkaart UD 510 voor ver lichting geldig voor het koo pen van 2 liter petroleum. Roode Kruis team naar Indië. Donderdagochtend heeft H. K H. Prinses Juliana in het gebouw van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis af scheid genomen van het tweede Roode Kruis team dat naar In. dië vertrekt. Luit.-gen. M. Boerstra, voorzitter van de O. I. kamer van het Ned. Roodé Kruis, sprak de leden van den team toe. Het team onder lei ding van dr~ P- A. Kroeze is samengesteld uit 4 artsen en een 10-tal verpleegsters, ana- lysten en ander personeel. Overdragen gouden munten verboden. Het ministerie van financiën wijst er op, dat het verboden is op eenigerlei wijze over gouden munten, fijn goud ec alliages van goud te beschik ken. Loonen zuivelindustrie. Naar wij vernemen heeft het college van rijksbemidde laars beslist, dat in alle zui velfabrieken en melkinrich tingen het minimumloon zooals dat in 1942 was vastgesteld, met 6 zal worden verhoogd. De arbeiders in de melkinrichtingen in de groote steden voor wie oorspronkelijk nog geen regeling getroffen was, zullen dus thans ook 6 boven het minimum ontvangen. In de Amerikaansche bezet tingszone in Duitschland zijn Truman, naar de Ver. Staten reeds 6070.000 nazi's gevon- begeven. den. Bad. en waschinrichting te Vlissingen. In samenwerking met de Sunlightzeepfabrieken heeft het Nederlandsche Roode Kruis het plan opgevat om de ge teisterde gebieden te helpen met een bad- en waschinrich- ting. A.s. Maandag 1 October, zijn te Vlissingen twee zeer groote wagens voor de bevolking ter beschikking, nl. een voor dou- chebaden en een voor de wasch. Deze wagens, die op den Nieu- wendijk zullen komen te staan, zijn, evenals de zeep, gratis ter beschikking gesteld door de Sunlightzeepfabrieken. De be diening geschiedt natuurlgk door het Roode Kruis. De bad-inrichting bestaat uit 8 keurige cabines, ieder ver deeld in een kleed- en douche ruimte, waar men een gratis bad kan nemen. Ieder bezoe^ ker(ster) ontvangt een stukje Sunlightzeep. Mocht men geen handdoek bij zich hebben, dan wordt ook deze nog ten ge- bruike verstrekt. De waschmachines draaien den geheelen dag. Er wordt gratis gewasschen met Radion. Het is gewenscht, dat de huisvrouwen om half tien ochtends hun geweekte wasch van plm. 15 stuks brengen. De gratis douchebaden kun nen eiken dag genomen worden door dames, heeren en kinde ren. Maandag, Dinsdag er Woensdag van 1012 en van 26; Donderdag en Vrijdag van 1012 V2 en van 4—8; Zaterdag om de 14 dagen van 1012.% en van 26. Donderdag- en Vrijdagavond is speciaal voor werklieden. Aangezien reinheid een eerste vereischte is voor de volks gezondheid rekent het Roode Kruis er ook op, dat men van deze unieke gelegenheid een gretig gebruik zal maken. De stichting „Nieuw Wal cheren" hield te Vlissingen een geslaagden propaganda-avond De heer Zandijk uit Middel burg, zette in een geestige toe spraak het doel en streven van de stichting uiteen. De oud-Vlissinger, de heer Adrie van Oorschot, heeft als goochelaar, conferencier, zan ger en telepaath, en met zijn sprekende pop, de ruim 1200 aanwezigen kostelijk geamu seerd. Vooral met zijn tele pathie had hij veel succes. Beppie Mouton wisselde van Oorschot af met haar politie ke- en jordaanliedjes en zij werd daarbij bijgestaan door den pianist Justus Jesayes. De pauzes werden door de belangloos medewerkende band van Wijnen verdienstelijk op geluisterd. De heer L. P. van Oorschot dankte als comité-lid, de mede spelenden voor hun genoeglij ken avond. Donderdagmiddag trad het ensemble Adrie van Oorschot op voor de kinderen van den Bond van Buurtvereenigingen Met zijn poppenkast wist de heer Van Oorschot de kinderen een paar aangename uurtjes te bezorgen. Door opschuiving van een raam is in de avonduren uit een woning aan den Singel te Vlis singen een radiotoestel ont vreemd. De bewoner bevond zich niet m de kamer, waarvan de dader gebruik maakte door het raam op te schuiven en het toestel, dat onder dit raam stond, weg te nemen. Het schijnt dat een bepaald per soon het op radiotoestellen heeft gemunt, want het is al meer voorgekomen dat door uitsnijding van ruiten of dia- lux, toegang tot een woning werd verschaft en de radio toestellen daarop werden mee genomen. richt werd door drie Vlissing- sche aannemers, terwijl boven dien vrijwilligers in hun vrijen tijd hun medewerking verleen den. Woensdagavond hield de Ned- Volksbeweging afd. Mid delburg in den Schouwburg haar eerste bijeenkomst. De voorz. der vergadering herin nerde er in zijn openingswoord aan, dat 2 weken geleden te Amsterdam de constitueerende vergadering is gehouden. Spr. zeide dat er o.a. in Zeeland reeds voor den oorlog een groep jongere menschen was, nl. de Jong Ned. Beweging on der leiding van dr. Bouman, die meende zich van het „oude" te moeten losmaken. De voorz. beschouwde de N.V.B. als een voortzetting van dergelijke be wegingen. Dr. J. E. de Quay uit Tilburg heeft vervolgens gesproken over: ,,Is de N.V.B een „bewe ging" of een partrj?" Spreker wees er op, dat de N.V-B. geen eenheidsbewe ging" is, doch dat haar gedach te leidt tot samengaan der po litieke partijen, zonder vervlak king en vervaging van beginse len, om niet in de verwarrin gen verloren te gaan. De N.V. B. heeft een sociaal-paedagogi- sche taak te vervullen en wil trachten de zedelijke normen in de samenleving opnieuw vast te leggen. Haar doelstelling i3 in de eerste plaats een urgen tie-programma en de vorming van een gemeenschappelijke candidatenlijst, daarbij stre vend naar een hergroepeering en reconstructie van het poli tieke partijwezen op Christelij» ke-personalistische-soeialisti_ sche bases. De N.V.B. treedt daarbij op als bemiddelaar bij de bijeenbrenging der politieke partijen, aldus Prof. Dr- J. E- de Quay. Na de pauze werden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld vragen te stellen over het gesprokene, die Prof. J. E. de Quay beantwoordde. Met eer. woord van dank aan Prof. J. E. de Quay besloot de voorz., ir. M. de Vink, de ver gadering. Het bericht omtrent het herstel van de R.K- kerk te Missingen verdient in zooverre verbetering dat het grootste deel der werkzaamheden ver Van heden tot en met vol gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag te Middelburg apotheek VAN DE GARDE en te Vlissingen apotheek ENGERING, St. Jacobsstraat, geopend. Dezer dagen nam de wijk zuster, zuster Meier, afscheid van Souburg, daar zij 1 Oct. naar Groningen vertrekt. In het gymnastieklokaal daartoe samengekomen, wer den er hartelijke afscheids- en dankwoorden gesproken door ds. van Andel namens de Chr. Wijkverpleging, den heer de Priester namens het Groene Kruis, den heer Leenhouts namens Roode Kruis, den bur gemeester en dokter Huys- man, mede namens dokter Bloos. Uit het gesprokene kwam ten zeerste uit, hoe zuster Meier gewaardeerd werd. Namens de drie ge noemde vereenigingen werd haar een afscheidscadeau on der couvert aangeboden. Ook met bloemen werd uiting ge geven aan de waardeering voor 'net werk van zuster Meier dat zij ongeveer 14 jaar hier heeft verricht. Talrijke inwoners, vooral oud-patiënten van haar, en door haar opgeleide Rooae- Kruishelpsters kwamen haar tot afscheid de hand drukken. Dinsdag hield de heer Tac. van Elsacker een voordracht avond in de geheel gevulde Ned. Herv. kerk te Domburg. Het deed den oud-Westkappe- laar genoegen, dat hij zooveel bekenden onder zijn gehooi ontdekte, die hij na afloop ver zocht even de hand te mogen drukken. De Emmabloemcollecte te Aardenburg gehouden, bracht 280.66 op. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Eefde G. de Ru te Rozen burg; te RotterdamFeyen- oord (6e pred. pi.) J. J. Pol dervaart te Vriezenveen. Geref. kerken. Bedankt voor Vlissingen, Aalten en Meppel ds- D. A. Zrjlstra te Uithui zen. Beroepen te Amsterdam (2 vac.) W. C. v. d. Brink te Heemstede en P. Veenhuizen te Rotterdam- Delfshaven. Verschenen is het eerste nummer van „De Hervormde Kerk", het weekblad voer het Hervormd gezin. De Hervormde Raad voor Kerk en Publiciteit onder neemt deze uitgave. De Direc teur van het Hervormd Pers bureau en de beide predikan ten, die op aandringen der Synode het contact tusschen kerk en pers zullen bevorderen, vormen met den 2en secretaris der Synode als hoofdredacteur de redactie. In de Zuidelijke provincies was dit blad al eenige maanden bekend, maar nu de postverbinding zoo goed als normaal is wordt dit or gaan het blad voor heel het land en begint de telling nieuw. De jongens van weesinrichting Neerbosch zul len het drukken. Het blad stelt zich tot taak de kennis van Bijbel en belij denis en begrip voor de wereld in nood bij de strijdende kerk te helpen 'verdiepen. W H.. B. °F: HOOGWATER VLISSINGEN. Zondag 9.52 en 22.39 resp. 1.22 en 1.31 m. N.A.P.; Maandag 10.22 en 23.10 resp. 1.10 en 1.34 m. N.A.P. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. kerk. Oostka- pelle: 10 en 7 ds. Don, 2 (Duinbeek) ds. Don; Seroos- kerke: 10 ds. Visser; Souburg. 7 nm. ds. Schoch; N.- en St. Joosland: 10 ds. v. Waarden burg, 7 jeugdd. ds. Breukel- man; Arnemuiden: 10 en 6 dhr. Lindjes, 2 ds. v. Voorst Vader; Kleverskerke: 10 ds. v. Voorst Vader; Vrouwenpolder: 2 ds. Vale ton. Geref. kerk. Vlissingen: 9 en 2.30 ds. Smeenk; Arnemui den: 10 en 2.30 ds. Meester. Chr. Geref. kerk. Middel burg: 10 en 3 ds. de Bruijne; Vlissingen: 10 en 3 prof. Wisse. Geref. gem. Arnemuiden: l30, 2 en 6 leesd.; Middel burg: 9.30, 2 en 6 leesd.; Vlissjngen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesa. Doopsgez. gemeente. Middel burg: geen dienst. Geref. kerk H.V. Middel burg: 10 ds. Hasper. Waalsche gemeente. Middel- delburg: 10.15 ds. Blommaert. Ver. v. Vrjjz. Herv. Middel burg: 10 ds. Hanneman; Vlis singen: 3.30 ds. Hanneman. Leger des Heils. Middelburg: 10 en 7.30 adj. Kooistra, 4 openl. samenk., Dam; Vlis singen: 9.30 en 7 leider C. C. Gerstel'. Herst. Apost. gem. Vlissin gen: 10 en 4.30 ds. de Vries. ZON EN MAAN. Zondag komt de zon te 6.39 op en gaat te 18.21 onder. Maandag resp. 6.41 en 18.19. Zondag gaat de maan te 16.31 onder. Maandag komt deze te 0.52 op en gaat te 17.05 onder. ZITTING TRIBUNAAL. In de Woensdag te Middel burg gehouden zitting van het Tribunaal stonden nog terecht: Janus Johannis Walrave, 34 jaar, sjouwerman te Middel burg, was gedurende de be zetting werkzaam bij de firma Blankenvoort, die voor de Duitsche weermacht startba nen enz. aanlegde op het vliegveld Vlissingen. Van Fe bruari 1944 tot eind Oct. 1944 werkte hij in een opslag plaats van de Duitsche weer macht te Middelburg. Verder vond hij het goed dat zijn vrouw de wasch deed voor drie Duitsche militairen, en had verd. geregeld omgang met N.S.B.'ers. Voorts heeft hij o. m. op een feestavond van het N.A.F. te Vlissingen de Hit lergroet gebracht en „Heil" ge roepen. Ook dreigde hij meer malen personen met aangifte bij de Duitschers. Beschuldigde beweerde niet vrijwillig bij de Duitschers te hebben gewerkt. De verdedi ger, mr. P. Adriaanse, betwij felde of verschillende punten uit de ten lastelegging wel be wezen zijn. Uitspraak over 14 dagen. Jacob Wielemaker, 50 jaar, groenteboer te Koudekerke, was reeds in 1937 lid van de N.S.B. geworden. Hij maakte propaganda, verspreidde cou- ranten en literatuur der bewe ging, was lid van den Ned. Volksdienst en collecteerde voor Winterhulp. Beschuldigde zegt een prin cipieel N.S.B.'er te zijn. Hij zou, als het mogelijk was, nog lid van de N.S.B. zijn. De Ver. Staten zullen dezen herfst een vliegdienst tusschen New York en Amsterdam openen. Officieele publicaties B. en W. van Missingen maken bekend, dat door het gebiedshoofd Zeeland van het Commissariaat Noodvoorzie ning in getroffen gebieden een opgaaf wordt gevraagd van kinderen, uit te zenden naar: a. niet getroffen gebieden in Nederland; b. buitenland. Ouders van kinderen, die er prijs op stellen, dat hun kin deren eventueel naar plaatsen genoemd onder a. of b. zouden worden uitgezonden, gelieve zich te melden op het Gem. Bur. voor Sociale Zaken, Hen drikstraat 12 aldaar op Maan dag 1 Oct. a.s. van 912 uur. Stamkaarten van ouders en de betrokken kinderen mede brengen. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat aan vraagformulieren MD 39302 voor het verkrijgen van vaste brandstoffen ten behoeve van gebouwen of perceelen, wa van niet tevens een gedeelte dient voor bewoning, van af Maandag 1 Oct- a.s. bij het kan toor Zuidsingel afd. brandstof fen of de agentschappen kun nen worden afgehaald. Even eens moet dit formulier wor den gebruikt wanneer de totale inhoud van de ruimte, welke bestemd is voor de uitoefening van beroep, bedrijf of dienst grooter is dan de totale in houd van de ruimte, die dient voor bewoning. Wanneer de totale inhoud van de ruimte voor de uitoefening van be roep, bedrijf of dienst kleiner is dan de totale inhoud van het woongedeelte moet een aan vraagformulier MD 39303 worden gebruikt. De volledig ingevulde en on- Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Anna Geertruida, van J. de Groot en van A. G. Kerkhove; Adriana Pieter- nella, d. van J. Fondse en van M. Vreeke; Paulus, z. van D. Blok en van T. Jakobsen; Jo hannes Louwerinus. z. van L. F. Kaijser en van A. W. Dek ker; Louwrens, z. van C. Schout en J. J. Boon, Ondertrouwd J. Klercq, 28 j. en M. Labruijère. 23 j.; W. Wisse, 27 j. en N. J. J. Mesker. 30 j. P. J Jongepier. 49 j. eii D. Assenberg, 41 j. Getrouwd: H. Klareribeek, 30 j. en C. Fontijne. 26 j.; W. F. Gerards, 33 j. en J. Pluijmers, 25 j. Overleden P. A. Oversluijs. 70 j., echtgen. van C. Vader; J. Roose. 63 j., echtgen. van A. Francooij; M. Pouwelse, 25 j., z. van J. Pouwelse en van L. Paulusse; D. van Voorde. 8_ j.. z. van G. van de Voorde en W. P. Bassie; P. C. M. Biesen, 66 j„ d. van J. G. Biesen en van L. J. van Zanten; M. P. Uijt- tendaele, 61 j.. echtgen. van W. 'lubrechsen; E. Schijven. 91 j., wed. van M. Drabbe. GOES. Geboren: Elisabeth Maria, d. v. H. P. I. de Jonge en J. W. H. Vos; Aagtje Johanna, d. v. G. Goetheer en J. Buiten dijk, te Harderwijk; Frangois Jan Pieter Simon, z.v. J. P. S. Prince en A. J. Caljouw, te iierseke: Jan Johannes Mari- nus, z.v. E. A. Schuitema en T. F. Adriaanse; Cornelis, z. v. A. Verschuure en E. Knie riem. derteekende formulieren moe ten zoo spoedig mogelijk wor den ingediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1