Provinciale Zeeuwsche Courant TRIBUNAAL Onze BUITEN LANDSCHE POLITIEK l Vrijdag 28 September 1948 De voorbereidingen voor het herstel van Walcheren. De Nederlandsche buitenland- sche politiek heeft zich in het verleden nimmer mogen ver heugen in een, groote belang stelling van ons volk en omge keerd hebben de Nederlandsche regeeringen nimmer bizondex-en ijver aan den dag gelegd om aan haar* beleid op internati onaal gebied bekendheid te ge ven. Slechts enkele malen kwam het gedurende de twintigjari ge periode, die besloten ligt tusschen het einde van den eersten wereldoorlog in 1919 en het begin van den tweeden wereldoorlog in 1939, tot een vleug van meer intensieve be langstelling. Meestentijds ech ter bekommerde zich niemand om het beleid van onze mi nisters van buitenlandsche za ken. Voor een belangrijk gedeelte is dit gebrek aan belangstelling toe te schrijven aan de om standigheid, dat de Nederland sche buitenlandsche politiek allerminst belangwekkend was. Er werd zeer angstvallig vast gehouden aan het neutraliteits beginsel, omdat men dit alleen zaligmakend achtte. Men sloeg geen acht op waarschuwende stemmen, die erop wezen, dat neutraliteit bij het uitbreken van een wereldconflict een ab surditeit zou moeten heeten en dat men dan widens of onwil lens tot een keuze zou worden gedwongen. Onze ministers van buitenlandsche zaken waren weinig actief en namen voet stoots aan, dat als wij maar neutraal bleven, de andere mo gendheden ons, in alle omstan digheden, ongemoeid zouden laten. Hoe onjuist deze opvatting is geweest, hoe noodlottig haar gevolgen waren, het jongste verleden heeft het ons geleerd. Wij hebben een harde les ge kregen en er zullen weinig Ne derlanders gevonden, worden, die een terugkeer wenschen tot de oude neutraliteitspolitiek. Het tegendeel is waar. Meer en meer breekt het besef baan, dat er een actieve buitenland sche politiek gevoerd dient te worden. Juist hierom valt het te be treuren, dat in het kabinet- Schermerhorn de minister van buitenlandsche zaken tot dus ver weinig op den voorgrond is getreden, weinig van zich heeft doen spreken. Het is zeer goed mogelijk, dat minister Van Kleffens actief is en zich grootst mogelijke moeite troost om de Nederlandsche in ternationale belangen te behar. tigen. En niemand is er, die niet overtuigd is, dat hij de juiste man op de juiste plaats is, omdat hij zich een voortref felijk Nederlander heeft toond en, beschikt over een groote kennis en even groote ervaring. Maar men verneemt vrijwel niets over zijn beleid en men krijgt soms wel eens even het gevoel, dat het den zelfden kant als vroeger uit gaat en dat de groote mogend heden ons vaderland min of meer als quantilé négligeable beschouwen en behandelen, dat aan het standpunt van Neder land weinig beteekenis wordt toegekend en naar ons oordeel nauwlijks wordt gevraagd. Als dit inderdaad het geval is en als het niet het geval is, is ons departement van bui tenlandsche zaken tekort ge schoten in zijn voorlichtende taak behoort het tot het ar beidsterrein van onzen minister van buitenlandsche Zaken om naar verandering in dit op zicht te streven. Nederland heeft in den, ach ter ons liggenden tweeden we reldoorlog een uitermate actief aandeel gehad. Het behoorde in geenen deele tot die staten, die eerst oorlog begonnen te voe ren toen zij reeds overleden wa ren. Het heeft in de Meidagen van '40 in West Europa, in het voorjaar van 1942 in Indië en gedurende den ganschen duur van den oorlog op de wereld zeeën zijn man gestaan en, zwa re, zware offers gebracht. Alleen daaraan reeds zou het 't recht ontleenen om gehoord te worden en zijn stem in het ka pittel te hebbeii. Bovendien echter zijn wij al is ons Europeesch gebied slechts klein van omvang een groote koloniale mogend heid en mogen wij er aan spraak op maken, als zoodanig volledig erkend te worden. Azië zal in de toekomst een der brandpunten zijn van het in ternationale politieke leven. Nederland dient daar zijn rol te spelen en deze rol behoort een actieve te zijn, op een vooraanstaande plaats. Het is daarom, dat wij hier den wensch uitspreken, dat de regeering tegemoet zal komen aan de behoefte, welke momen teel in breeden kring gevoeld wordt aan voorlichting ook om trent haar buitenlandsch be leid. Het is daarom, dat wij hier uiting geven, aan het ver langen, dat onze regeering een actieve buitenlandsche politiek zal voeren en naar buiten dui delijk kenbaar maakt, welke haar internationale doelstellin gen en opvattingen zijn. Alleen als dit geschiedt, kan ons volk ervan verzekerd zijn, dat aan de belangen van Nederland door de andere mogendheden de aandacht wordt besteed, welke zij verdienen. Alleen als dit geschiedt, zijn de offers, die Nederland in vijf jaren van harden strijd en meedogenlooze onderdrukking gebracht heeft, niet voor niets geweest. G. B Welkom lieve kleine zus De Tweede Kamer is na 5 lange, bange jaren weer her rezen. Hoewel dit slechts een noodparlement is en nog niet voldoet aan alle berechtigde wenschen, begroeten wij het nieuwe Vertegenwoordigende lichaam, als een schrede op het pad, dat tot volledig her stel van onzen democratischen regeeringsvorm zal leiden. De president Mr. van Schaik en de min.-pres. hebben ge bruikelijke redevoeringen ge houden, waaruit echter een diep besef van verantwoorde lijkheid en een oprecht streven naar „herstel", sprak. Dé woorden gesproken bij deze historische gebeurtenis, kun nen slechts daartoe strekken, het vertrouwen in den op rechten goeden wil der regee ring te versterken. Wij mogen regeering en de jonge Ver tegenwoordiging geluk wen schen en niet minder ons volk met dezen dageraad van een hersteld democratisch bewind. MAX BLOKZIJL TEEKENT CASSATIE AAN. Max Blokzijl die ter dood werd veroordeeld, heeft cassa tie aangeteekend. In de zaak- de Blocq van Scheltinga is zulks ook geschied, doch door den procureur-fiscaal die de doodstraf had geëischt, terwijl de B. van S. tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. f 3.20 p. lew. Adv.pr. 12 ct p mm,, min. p. adv 2. Bur. Vllssingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Hooldréd. E. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. B. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 144 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen HANDVEST GOEDGEKEURD. De Nederlandsche regcering heeft het Handvest van de Ver- eenigde volken goedgekeurd. Het moet thans vóór 1 Dec. nog door het Noodparlement worden geratificeerd. NEDERLANDSCHE MARINE NAAR INDIË. De Kon. Ned. marine neemt in samenwerking met de gealli eerden alle maatregelen voor een zoo spoedig mogelijke vol tooiing van de bevrijding van geheel Indië. Er zijn reeds ver schillende oorlogsbodems uit Europa onderweg, o.a. de „Jan van Galen" en de „Jacob v. Heemskerck". Admiraal Helfrich is van Ceylon naar Java op weg ter voorbereiding van een hoofd kwartier voor de Ned. Marine. Dr. H. A. Colijrt, directeur van Aneta, is in een Japansch kamp op Java teruggevonden. „Op de brug". In de serie toespraken van de leden der regeering „Op brug" zal de min. v. oorlog, mr. J. Meijnen, hedenavond uur voor „Herrijzend Nederland" spreken over de gevolgen van de capitulatie van Japan voor den opbouw van het Ned. leger. WENSCHT NEDERLAND ANNEXATIE? De Nederlandsche regeering zal zeer binnenkort haar stand punt ten aanzien van annexa tie van Duitsch gebied, aan de geallieerden kenbaar moeten maken. Frankrijk heeft de an nexatie van het Rijnland ver zocht. Wat ln Arnhem vernield werd. In Arnhem zijn verwoest 3518 panden, zwaar beschadigd 978, licht beschadigd 21.492. Slechts 156 panden zijn onbe schadigd gebleven. Vroeger waren 935 bedden beschikbaar in de ziekenhuizen, thans 395. Zitting van het Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie krijgen elk een derde <fleel van de Duit sche viool. Woensdag hield het tribu naal te Middelburg wederom een zitting. Franqois Kwekkeboom, 52 jaar, landbouwer te Sint Lau rens, heeft zich in 1940 als lid aangesloten bij de N.S.B. Van 1941 af was hg leider van den Ned. Landstand voor St. Laurens en Middelburg. Als wnd, burgemeester van St. Laurens is hij de Duitsche weermacht behulpzaam ge weest met het aanwijzen van personen die spitten moesten of met paard en wagens voor de Duitschers moesten rijden. Beschuldigde zeide gemeend te hebben door lid van de N. S.B. te worden, de belangen van de agrarische politiek te behartigen. Op verzoek van mr, Dieleman was hij wnd. burgemeester geworden. Hij beweerde niet geweten te heb- ben, dat toen hij eens tegen N.S.B.'ers vertelde dat iemand naar de Engelsche radio luis terde, dat aan de S.D. zou worden doorgegeven. Mr. Vlaming betwijfelde dit zeer. Op een vraag hoe hij tegen over de N.S.B. stond, ant woordde beschuldigde: „Dat de beweging heelemaal niet deugt." De verdediger, mr. van Has selt uit Bergen op Zoom, zeide dat beschuldigde een fout heeft begaan N.S.B.'er te worden. Of hij dit met boos opzet heeft gedaan, betwijfelde spr. Hg kan en wil goed. Spr. vroeg clementie. Herman Samuel Fröberg, 49 jaar, kok te Middelburg, had zich in 1942 als lid, althans sympathiseerend lid aangeslo ten bij de N.S.B. In Haam stede is hij werkzaam geweest bij een firma, die voor de Duitsche weermacht vliegvel den aanlegde en bunkers bouwde. Ook is hij werkzaam geweest in het Wehrmachts- heim te Middelburg. Beschuldigde stond te Dom burg, waar hij een tijdlang verblijf hield, als een fel N.S. B.'er bekend. Hij stond op wachtgeld bij de S.M. „Zee land", maar wilde er wat bij verdienen. Hij zou het niet ingezien hebben, dat de moffen met de N.S.B.'ers samenwerk ten. Den verdediger, mr. A. A. Kuipers, was het niet duidelijk, waarom hij zich aangesloten had. Volgens pl. zou hij zich na 4 maanden bedacht hebben en bedankt hebben als sympa thiseerend lid. Juliene Caline Max-ie Dene vers, 23 jaar, zonder beroep te Middelburg, heeft in Sept. en Oct. 1944 aan een Duitsch militair een persoonsbewijs en onmiddellijk na de bevrijding een pex-mit vei'schaft, ten einde dien Duitscher in de ge legenheid te stellen zich over den Sloedam te begeven om zich aan krijgsgevangenschap te kunnen onttrekken. Uit het verhoor bleek, dat beschuldigde bijna de geheele bezetting door met Duitsche militairen omgang heeft ge had. Ze had ze niet als haar vijanden beschouwd, zeide be schuldigde. Zij had het persoonsbewijs van haar vader weggenomen, terwijl zij wist waar het voor dienen moest: om den Duit scher de kans te geven naar Duitschland terug te keeren en niet krijgsgevangen ge. maakt te worden. De Duitscher had zich in burgerkleeren ge stoken. Mr. F. Adrlaanse vroeg cle mente beoordeeling. Spr. be schouwde dit geval meer als een liefdesdrama. Ir. de Vink heeft dezer dagen te Middelburg een lezing ge houden over de plannen tot herstel van het geïnundeerde gebied van Walcheren. Deze plannen vallen in twee duide lijk gescheiden deelen uiteen, welke echter toch een sterken samenhang vertoonen. Het zijn ten eerste het herstel van de agrarische samenleving en ten tweede de opbouw van het nieuwe Walchersche land schap. Het agrarische herstelplan wordt sterk beïnvloed door de voorgenomen herverkaveling. Een ieder, die Walcheren kende vóór de inundatie- zal begrijpen dat, nu vele tientallen millioe- nen door den Staat besteed moeten worden om Walcheren te herstellen, het niet verant woord zou zijn deze tientallen millioenen aan te wenden voor het herstellen van toe standen. welke uit landbouw kundig oogpunt ontoelaatbaar moeten worden geacht. Met name de zeer gx*illige vorm en verspreide ligging van de per- ceelen en het niet gelegen zijn aan een verharden weg be hoeven dringend verbetering. Een nieuw plan van hoofd wegen is reeds ontworpen. Daartusschen zullen de land wegen, waar de nieuwe kavels op zullen uitwegen, worden ge traceerd. Vele boerderijen zul len moeten worden herbouwd. Naar schatting is in de Zixid Watering ten oosten van het Kanaal 80 van alle boerde rijen vernield en in het groote westelijk geibied 40 Naast de cultuurtechnische verbetering wordt ook aan de verbetering van de sociaal- economische structuur van de agrarische samenleving aan dacht geschonken. Walcheren heeft zeer. veel klein bedrijf. De gemiddelde bedrrjfsgrootte is 10.57 ha. tegen 16.25 ha. voor geheel Zeeland en 18.32 ha. voor het zeekleigebied. 40 van 1366 landbouwers in het geïnundeer de gebied hebben een bedrijfje kleiner dan 5 ha. Van deze bedrijfjes in de grooltteklasse van 15 ha. blijkt 60 van de landge- bruikers hun hoofdberoep bui ten den landbouw te hebben. Blijkbaar zijn de inkomsten Wat er over de grens ging. Om slechts een ruw beeld te geven van hetgeen door de Duitschers werd weggevoerd geven wij hieronder eenige nog slechts voorloopige cijfers 280 kg. platina; 1.357.900 kg. fijn goud van de Neder- landsche Bank; 500 kg. fijn goud van 2 particuliere maat' schappijen; 7.492.883 kg. zilver van de regeering en de Ned. Bank; 23.900/77 karaat aan diamanten (alleen in de laatste maanden van '44. voornamelijk uit de brandkasten in Arnhem gestolen1 a 2 milliard gulden aan vestigingen in het buitenland (incl. mijnbouwoctrooien en patenten); 20.000 schilderijen voornaamste koopers Goering en Hitier); vele kostbare bibliotheken in honderden jaren verzameld; 105.000 paarden waarvan 40% van het beste fokmateriaal 220.000 koeien (3300 ton melk); 30 zuivelindustrieën; 20 melktanks; 800 kaaspersen; 3 installaties voor melk' poeder; honderden ploegen en andere landbouwwerktuigen; 172 millioen gulden aan tabak; 12.000 draaibanken6000 boormachines; 3000 stoomhamers e.d. Bij één gelegenheid 300 millioen textielpunten aan textiel; 1 vliegtuigfabriek; onnoemelijke schade aan de kolenmijnen; 5000 schepen gevorderd, waarvan nog 1500 in Duitschland liggen; 551 millioen gulden schade heeft de Spoorwegen geleden; 80% van alle geëlectrificeerde motorrijtuigen en Diesel' locomotievenmeer dan 90% vier-assige passagiers' en vrachtwagons; 24 groote en 800 kleine spoorbruggen vernield; centrale werkplaatsen voor locomotieven in Tilburg vernield; dergelijke objecten in Haarlem, Amersfoort en Utrecht leeggeroofd; 800 km. enkel spoor met dwarsbalken; 220.000 dwarsbalken; 25.000 ton rails. („Commentaar"). Briefpost weer normaal. Met ingang van 1 October _.s. worden alle bestaande tij delijke gewichtsbeperkingen in het binnenlandsche briefpost- verkeer opgeheven. Dan zal dus alle briefpost weer verzon den kunnen worden op de vroe gere voorwaarden en tarieven. Met ingang van 1 Oct. zijn in het internat, briefpostver- keer alle bepalingen en beper kingen inzake de verzending van poststukken opgeheven. Van kracht blijft echter dat le naar Duitschland, Oosten rijk en Japan nog geen post stukken mogen worden ver zonden; 2e dat in verband met het ontbreken van verbinding naar Albapië en Bulgarije geen poststukken voor verzen ding zijn toegelaten; naar Tsjecho-Slowakije alleen lucht, postcorrespondentie; 3e voors hands alleen verzendingen toe gestaan naar die deelen van Ned.-Indië. waar Ned. Ind be stuur gevestigd is (Nw. Guinea, Tarakan, Balik Papan en Moro- taï). In verband hiermee zijn van dien datum af naar alle landen en gebieden, behalve bovengenoemde uitzonderingen alle categorieën van poststuk, ken toegelaten op de in het buitenl. verkeer geldende ma ximum-gewichten. ZON EN MAAN. Zaterdag komt de zon te 6.37 op en gaat te 18.23 onder, De maan te resp. 23.45 en 15.48. HOOGWATER VLISSINGEN Zaterdag 8.31 en 21.09, resp. 1.43 en 1.49 m. N.A.P. H. M. de Koningin heeft gis teren in het paleis aan het Lange Voorhout de ambassa deurs van de V. S„ China, Frankrijk en de Sovjet Unie ontvangen. H.M. de Koningin heeft aan de Stichting 1940'45 een vleugel van Paleis het Loo ter beschikking gesteld voor de in lichting van een rusthuis voor herstellenden. De minister van oorlog zal op 9 en 10 October te Berlijn Nederlandsche onderscheidin gen uitreiken aan leden van het Britsche luchtlandingsle- ger, voor hun prestaties bij Arnhem. Te Pernis heeft het echt paar Van Veelen-v. d. Steen zijn 70-jarige bruiloft gevierd. De 30-j. tuinder J. K te! Honselersdijk is in zijn tuin te Kwintsheul door een ontplof fende granaat gedood. Volgens Radio Moskou zal de demoblisatie van het Roode leger worden bespoedigd. Alle Amerikaansche mis sies bij de verschillende regee ringen zullen binnenkort hun wex-kzaamheden staken. Spoorwegongeluk in Frankryk. Tenminste zes mensche; rijn gedood, toen de sneltrein PargsBordeaux op een ande ren trein botste. Eerste toewyzing kunstmeststoffen. Het kunstmest-distributie bureau heeft thans bekend gc maakt, dat een eerste toewg zing van kunstmeststoffen voor het bemestingsjaar 1945'46 verstrekt zal worden. uit dei'g&lijke bedrijfjes dus te laag, zoodat aanvulling met in komsten buiten den landbouw verkregen, noodzakelijk is. Voorts blijken van de 824 hoofden van landbouwbedrij ven boven 5 ha. in het geïnun deerde gebied slechts 2 land bouwers jonger dan 30 jaar en 31 jonger dan 35 jaar zijn. Praetisch kan dus gez< worden, dat jonge boeren tot hun 35e jaar móeten wachten, voordat zij een eigen bedrijf en daarmede dus ook dikwijls een eigen gezin kunnen stichten. Er zijn dus drie verschijnse- len, welke wijzen op een zeer hoogen agrarischen bevolkings- dnik of m.a.w. op een tekort aan cultuurgrond, t.w.: I. het groot aantal kleine be drijfjes; II. de zeer vele bedrijfshoof- den, die- een aanvulling van hun inkomen zoeken in een beroep buiten den landbouw III. de hooge leeftijd der be- drijfshoofden. Uit een rentabiliteitsonder- zoek is komen vast te staan, dat eerst bij een bedrijf van 9 ha. een inkomen van 1000 's jaars wordt bereikt. Dit inkomen bestaat dus feitelijk uitsluitend uit loon voor den boer. Van een vergoeding voor ondernemersrisico, laat staan van ondernemerswinst, is hier dus nog geen sprake. Voor een bedrijf, dat aan redelijke sociaal-economische eischen voldoet, wordt een mi nimum grootte van 10 ha. wenschelijk geacht. Dit zal moeten zijn een gemengd be drijf met plm. 4 ha. weiland, waarop een modern omwei- dingssysteem mogelijk is en een bouwlandgedeelte van plm. 6 ha. Hiervoor kan met één paard worden volstaan, mits gebruik wordt gemaakt van aanvullen den arbeid van tractoren door middel van loonploegers dergelijke Voor vergrooting van alle daartoe in aanmerking komen de bedrijfjes tot 10 ha., zal noodig zijn 2000 ha. Als com pensatie voor verlies aan grond door de dijkdoorbraken, over spoeling met zand, aanleg van wegen en huizenbouw, zaï nog 500 ha. extra noodig zijn. Deze 2500 ha. zijn op Walche ren niet te vinden. Wil de voor genomen saneering mogelijk worden, dan zal dus buiten Walcheren 2500 ha. land voor dit doel beschikbaar moeten worden gesteld, daar als ab solute voorwaarde moet wor den gesteld, dat iedere boer, die in het weer drooggemaakte Walcheren geen bedrijf zou kunnen krijge-n. elders de be schikking zal krijgen over een bedrijf, dat tenminste gelijk waardig zal zijn aan zijn oude bedrijf. Bij den opbouw van het nieuwe landschap moet er re kening mee worden gehouden, dat eenige elementen van vroe ger behouden zijn, t.w. de dui nen. de silhouetten van de dorpskernen en nog vele boer derijen en buitenplaatsen, al is van de laatste de beplanting in de meeste gevallen geheel te gronde gegaan. Er wordt naaf gestreefd deze beplantingen van buiten plaatsen en ook de erfbeplan- ting van boerderijen volledig hersteld te krijgen. Ook de be planting met witte en zwarte Els langs de wegen, dient te rug te keeren en misschien kan hier en daar ook de mede werking van de boeren worden verkregen, om langs de wei landen weer eenige beplanting aan te brengen. In verband met het andere karakter, dat het landschap zal krijgen als gevolg van de ver kaveling. zal vermoedelijk het aanplanten van enkele bosch complexen ook wenschelijk zijn Deze zullen in de eerste plaats komen aan den voet van de duinen tusschen Vlis singen, Zoutelande en West- kapelle en verder uiteraard alleen op de slechtste gronden. Van de bij de dijkoreuker. ontstane kreken, zullen enkele kleine relicten behouden wor den. Ook hier zal vermoedelijk eenige bebossching op de sterli zandige oevers op zijn plaats zijn. Op deze wijze wordt, naar men hoopt, aan de recreatie mogelijkheden en daarmede aan het vreemdelingenverkeei in Walcheren, dat ook als eco nomisch verschijnsel niet ver waarloosd mag worden, vol doende recht gedaan. Na afloop beantwoordde de spreker eenige vragen. De voorzitter constateerde dat de toekomst niet zoo somber is voor Walcheren en Middelburg De nieuwe bonnen. van 30 Sept. t.m. 13 Oct. Voor het Zuiden des lands. Alle Bonkaarten 511: 730: 200 gram bloem; 731: 250 gram gort; 732: 125 gram jam; 733: 200 gram kaas: 734: 200 gram zout; 735: 225 gram huishoudzeep. Bonkaarten. 511 A, B, C: 700 t.m. 705 800 gr. brood; 706, 707: 400 gram brood; 708: 500 gram peulvruchten; 709: 400 gram suiker; 710: 125 gram boter; 711. 712: 125 gr. margarine; 713: 100 gram vet; A 750: 1 doosje lucifers; B 750: 800 gram brood. Bonkaarten 511 D: D 750, 751: 800 gram brood; D 752: 250 gr. rijst, rijste bloem of kindermeel of 225 gr. kindex-biscuits (3 rantsoenen) D 753: 500 gr. suiker; D 754, 755: 125 gr. boter; D 756: 125 gram margarine. Inlegvellen: D 17: 800 gram brood; E 19: 250 gr. rijst, rijstebloem of kindermeel of 225 gram kin derbiscuits (3 rantsoenen); E 16: 2 rants, eenheidszeep. Tabaks kaart: 52: 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigai'etten). Toeslagkaarten: M 41A, M 42A „brood" gram brood; M 41A, M 42B „boter": 125 gram margarine; M 41A „vleesch": 100 gram vleesch; M 41 „aardappelen"; 1 y2 kg. aardappelen. Van 30 Sept. t.m. 6 Oct. 1945. A 751, B 751: lYz liter melk; C 751: 31/, liter melk; D 757, 758; 3 liter melk; 740: 100 gram vleesch; 741, B 752:1 kg aardappelen; 714: 2 kg. aardappelen. Toelichting: Op bon 733 zal 100 gr. vol vette of 40+ kaas en 100 gr. magere of 20+ kaas worden eleverd. Op bon 52 der Tabakskaart mogen de eventueel nog bij den handel voorradige Engel sche en Amerikaansche im port-sigaretten niet worden verkocht. Deze import-cigaret- ten moeten bewaard worden tot t.z.t. weer een bon voor im port-sigaretten wordt aange wezen. Op bon D 750 mogen ook 8 rantsoenen beschuit (560 gr.) worden afgeleverd in plaats van 800 gram brood. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 28 Sept. a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 1 October mag worden afge leverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distribu- tiedienst te bepalen dagen al daar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk en aardappelen. Zelfverzorgers voor boter kunnen op de aangewezen bon. nen voor de artikelen boter, margarine en vet bij de zuivel fabrieken boter betrekken. Aan personen, die destijds bon 253 algemeen hebben inge leverd kan thans 100 gram zuidvruchten worden afgele verd. UIT DE PROVINCIE VLEEGDIENST OP ZEELAND? Gisteren is de regeerings- vliegdienst tusschen Amster damEindhovenBeek, die 3 maal per dag zal worden ge vlogen, geopend. De minister van verkeer en energie, mr. van Schaik en enkele andere autoriteiten maakten de eerste vlucht mee. Wanneer er nog enkele vliegtuigen meer ter beschikking komen, wil men o.a. ook een dienst op Zeeland instellen. De K.L.M. heeft de technische verzorging. AJg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. De afdeeling Middelburg van den bovengenoemöen bond kwam Dinsdag j.l. in de Bo- gardzaal in ledenvergadering bijeen. Als spreker trad op de heer L. Vermeulen, hoofdbe stuurslid, die wees op de be langrijke beteekenis van de verzetshouding der Chr. Vak beweging in den bezettingsgd en vexwolgens uitvoerig stil stond bij de positie van het verplegend personeel in de zie kenhuizen. Spr. toonde aan, dat het thans heerschende ernstige tekort aan verplegend perso neel zijn oorzaken vindt in het feit, dat reeds sedert jaren steeds een onevenredig groot aantal leerling-verplegenden in dienst werd genomen terwijl ge. diplomeerden werden ontslagen en in de lage salariëering, lan ge arbeidstijden en verdere on gunstige arbeidsvoorwaarden. Men zal slechts uit deze impas se kunnen geraken door aan de verplegenden een behoorlijk bestaan te waarborgen. Ten slotte releveerde spr. ook in het kort de werkzaamheden van den Bond ten aanzien van de andere takken van overheids dienst. Nadat de heer Vermeulen nog een aantal vragen, die hem uit de vergadering werden ge steld, had beantwooi'd, werd de bijeenkomst op de gebruikelg- ke wijze gesloten. Woensdag werd een zelfde vergadering te Vlissingen ge houden waar eveneens door den heer Vermeulen het wooi'd werd gevoerd. HIROHITO BEZOEKT MAC ARTHUR. De Japansche keizer heeft Donderdagochtend een bezoek gebracht aan Gen. Mac Arthur op de Amerikaansche ambas sade. Hirohito was in Euro- oeesche kleeding met hoogen hoed. terwgl Mac Arthur ge woon in zijn khaki shirt zon der das was gekleed. Canadeesche paarden aangekomen. In Rotterdam is een schip met 659 Canadeesche land bouwpaarden aangekomen, be stemd voor de meest getroffen gebieden. De dieren zijn van 46 jaar oud. DE RIJKSTE VROUW VAN NEDERLAND. Moeder Bax uit Bergen op Zoom zal deze week wel de rijkste vrouw van Nederland zijn. Toen zij haar nieuwe tientjes op het distributiekantoor ging halen, kreeg zij 170 in handen, want zij heeft 16 kinderen. Voor een van de jongens heeft zij geen %eld gewisseld om dat hij als infanterist op weg is naar Indië. Als bewijsmateriaal had zij de familiefoto mee naar het distributie-- kantoor genomen. Woensdagavond bracht een muziekkorps een serenade aan de rijk- gezegende familie. Glas voor Vlissingen. Aangezien reeds thans door de Vlisshigsche bevolking een grootere hoeveelheid glas is aangevraagd dan door Leiden en Leidschendam is beschik baar gesteld, is tot nader be richt de aanvraag van dit glas stopgezet. Daar het niet mo gelijk is, wanneer ieder slechts 2 M2 aanvraagt, tot deze groote hoeveelheid te komen terwijl nog niet alle aanvragen binnen zijn, wox-dt er een on derzoek ingesteld teneinde dubbele aanvragen te achter halen. Dringend wordt verzocht deze glasdistributie zoo eerlij U mogelijk te doen geschieden Personen, die ten koste van andei'en een te groote hoeveel heid glas trachten te verkrij gen, worden het glas onthou den c.q. afgenomen. Er mag nu slechts glas in gezet worden in die perceelen, waar dit zeer dringend nood zakelijk is. Bovendien zullen alle aanvragei's genoegen moe ten nemen met een wat klei nere hoeveelheid glas dan 2 m2, in verband met de vele gebroken ruiten en het even tueel ;toch nog te kort aan glas. Huiseigenaren of beheerders (dus geen huurders) dienen het glas bij hun eigen schilder aan te vragen. Amerikaansch predikant bezoekt Nederland. In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende het bezoek van den heer Hoffman aan het gemeentebestuur van Vlissingen, kunnen wij nog mededeelen, dat het hier be treft rve. dr. Milton J. Hoff man, gewezen president van de alg. synode der Herv. kerk in Amex-ika. De heer Hoffman, wiens voorouders uit Neder land zijn gekomen, heeft Ne derland in de afgeloopen we ken bereisd. Het doel van zijn reis was een nauwkeurige studie te xna. ken van het leed en de behoef ten van het Nederlandsche volk als gevolg van de Duitsche bezetting, voornamelijk met betrekking tot het kerkelijk leven. Dr. Hoffman moest bo vendien een bijzonderen groet van de Gereformeerde kerk Fhushing in den staat New- Yorlt aan de moederkerk te Vlissingen („Flushing") ovex- brengen, aan welke de kerk van New-York een 1000 dollar gezonden heeft. De colonne Gezinshulp van de Goeselie Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers heeft in Juni en Juli te Dordrecht uit stekend werk verricht. Thans richt zich de U.V.V. op de nooden in naaste omgeving en doet hierbij een dringend be roep op de vrouwen en meis jes van Goes en omstreken, om een ochtend, middag of avond, een heelen dag, of slechts enkele uren per week hun tijd beschikbaar te stel len voor hulp aan anderen: zieke huisvrouwen, moeders, die het werk niet meer aan kunnen, gebrekkige alleenwo- nenden e.d. Ook administra tieve werkzaamheden worden bij tijd en wijle gevraagd. Zoo werken op het oogenblik vele U.V.V.-leden op Bankinstellin gen, die in deze weken han den te kort hebben. Tegelijk vraagt de U.V.V. aller aandacht voor haar actie tot hulpverleening aan a.s. moedex-s, die, bg gebrek aan de noodigste kleei+jes en luiers, de komst van haar baby met angst tegemoet zien. Hiertoe verzamelt zij flanel, katoen, interlock, bolletjes wol of katoen (nieuw of oud, het kleinste stukje is welkom). De U.V.V. iit volop in het werk. Geeft u dus nu op als lid, minimum contributie 1 per jaax-, of als begunstiger, minimum contributie 2.50 per jaar, bij de leden van het nieuwe bestuür: de dames L. Kuenon, voorz.; Zr. T. Ouwe hand, secr.; J. Snoek, pen- ningm.; A. Israël, C. Buys. E. de Kruyter, E. v. Heel-v. Dis sel, H. v. d. Geest en Kore- vaar. Bezorging van materiaal voor de babygoederen ook dat van uw familieleden, kennis sen en buren! uitsluitend bij mevr. Israël, Oostsingel 92, vóór 5 Oct. a.s. Benoemd aan de school voor C.V.O. te Biggekerke, als on- rlei-wijzeres, mej. M. W. M. v. d. Horst uit Aerdenhout bij Haarlem. De te Breskens gehouden Emmabloem-collecte ten bate varf de T.B.C.-bestrijding bracht 322.08 op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1