Provinciale Zeeuwsche'Courant Donderda227 Septsmb8ri945 Minister Lieftinck spreekt over deblokkeering Bezitters van onzuiver geld hebben niet de minste illusie. Eerlijk verkregen geld „safe". Abonn.-pr 25 ct. p. w. J 3.20 p. Kw. Adv pr. 12 ct p mm., min. p. adv f Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg 2077 cn 2924. Goes teL 2475. Terneuzen Hoofdred. P. ZandUK (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg 188e Jaargang_ Nummer 143 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Minister Lieftinck heeft gis teravond over de radio een rede gehouden over de deblok- keeringsmaatregelen. Een week van beperkingen staat voor de deur. Voor het eerst in de geschiedenis van ons volk staan allen in koop. kracht gelijk. Voor de zwart handelaren en hen, die ontoe laatbare inkomsten hebben genoten is dit een slechte tijd. Er zijn bewijzen, die aantoo- nen dat er groote onrust on- der deze lieden heerscht. Spr. haalde een voorbeeld aan, vol gens welke in een onzer groote steden in het nauw ge dreven lieden met hun zwar te geld zich op een begraaf plaats den eigendom van vele straks te delven graven heb ben verschaft om deze t.z.t. wellicht tegen nieuw geld van de hand te doen. Laten zij in- tusschen niet meenen, dat hun grimmig spel zal gelukken. Ook de hamsteraars van het zinken geld worden thans uit hun schuilplaatsen opgejaagd. De opsporingsdiensten, die hiervoor speciaal zijn geïn strueerd, hebben reeds een aan tal groote klappen uitgedeeld en daarbij zal het niet blijven. Ook zij, die zich door het oppotten van zilvergeld meen den te kunnen veilig stellen, zullen weldra bemer ken, dat de fiscus over goede speurders beschikt; ook dit be zit dient aan het daglicht te komen en ik roep alle goedge- zinden op daarbij behulpzaam te zijn. Ik heb aan de belastingin specteurs den last gegeven om plaatselijk uit de kringen der loyale burgers een aantal ver trouwenspersonen te kiezen teneinde hun behulpzaam te zijn brj het aan het licht brengen van gevallen van belastingont duiking en van overtredingen der geldzuiveringsvoorschrif- ten. Ieder die wil meewerken om onrechtmatige verrijkingen ongedaan te maken, wordt uit- genoodigd aan de belasting inspecteurs zelf of aan de ge noemde vertrouwenspersonen ali die mededeelingen te doen, die zij naar eer en geweten ver plicht en verantwoord achten om het recht in dit land zijn loop te verschaffen. We zullen moeten leven uit loopende inkomen. Op S October a.s. gaat de phase der deblokkeering in. De hoofdgedachte, die aan de a.s. debïokkeering ten grondslag ligt, is deze: dat wij allen om een dreigende gevaar van een voortschrijdende vermin dering der geldswaarde te ontgaan, m.a.w. om een steeds duurder worden van het leven te voorkomen, voortaan zullen moeten leven uit het loopende inko men, dat een ieder onzer ontvangt in den vorm van belooning voor arbeid, die verricht wordt in loon dienst of in een zelfstandig bedrijf, of als vrucht van een eerlijk verworven vermogen. Dit beteekent, dat terstond na afloop van de in- leveringsweek een algcmeene deblokkeering zal plaats vinden van al die gelden, die noodig zijn voor beta ling van loonen, salarissen, wachtgelden, pensioenen en andere periodieke uitkeeringen, alsmede voor betaling van renten, in welken vorm dan ook. Op deze wijze komt er een stroom van nieuw geld in het verkeer in den vorm van bank- en muntbiljetten, waarover men vrij zal kunnen beschikken. Als deze geldstroom eenige weken \al hebben gevloeid, zal de circulatie geleidelijk een zoodanigen omvang hebben verkregen en zich zoo door de verschillende kanalen hebben verspreid, dat de ondernemingen en bedrij ven, die loonen, salarissen en renten betalen, door den verkoop van him producten aan het publiek over voldoende middelen de beschikking kragen om zonder een verdere deblokkeering aan hun betalingsverplich tingen uit kasgeld te kunnen voldoen. Dit proces zal pas na eenigen tijd zijn voltooid en naarmate het voortschrijdt, zal het bedrag, dat tot deblokkeering wordt toegelaten, van week tot week kunnen wor den verminderd. Bij elk verzoek om over geld te mogen beschikken voor loonen- of salarisbetalin- fen zal van den werkgever e verklaring worden geëischt, dat dit geld strekt tot beta ling van loonen en salarissen die met inachtneming van deze normen zijn vastgesteld. Het ontoelaatbaar tegen elkaar op concurreeren van sommige werkgevers op de arbeids markt, waardoor de loonver- houdingen in ons land dreigen te worden verstoord en de loyale werkgevers in het na deel geraken, kan op deze wijze doeltreffend worden be streden. De hoofdgedachte dat niet meer geld in het verkeer wordt gebracht dan noodig is voor loopende inkomensvorming en inkomensbesteding uit arbeid en eerlijk verkregen vermo gens, moeten echter een aan tal correcties worden toege past. In de eerste plaats is het noodig, dat de huishou dingen en bedrijven zoo spoe dig mogelijk weer de beschik king krijgen over normale kasreserve. 100.wordt terstond vrijgegeven. Terstond, wanneer met de deblokkeering wordt be gonnen, zal op elke geldkaart, die tenminste een zoo danig bedrag aanwijst, de som van 100 worden vrijgegeven, welk bedrag zal wérden uitbetaald in hank- en muntbiljetten. Voor zoover uw geldkaart dit bedrag niet mocht aanwijzen, maar gij wel een soldo bezit wegens eerdere storting, zal het inlever- kantoor uit dit saldo u een overeenkomstig bedrag ter beschiklving stellen. Daarnevens zal ten behoeve van hen, die bij een bank, een spaarbank of een giroinstelling een credietsaldo hadden uitstaan, een bedrag ter grootte van 1000 plus 25 van het saldo naar den stand van 12 September 1945 tot een gezamenlijk maximum van 10.000 in dezen zin worden gedeblokkeerd, dat daarover door overschrij vingen zal kunnen worden beschikt. Deze bedragen zal men niet in bank-- of muntpapier kunnen op nemen. Men zal er alleen over kunnen beschikken in wat men pleegt te noemen „giraal verkeer", d.w.z. door overschrijving van de eene bank- of giroreke ning op de andere. wenscht met betrekking tot spaargelden van parti culieren, die in de vooraf gaande periode zijn ge kweekt voor het doen van grootere betalingen ineens bij gelegenheid van belang rijke levensgebeurtenissen, zooals geboorten, huwelij ken en sterfgevallen, en dergelijke bijzondere uitga ven. Een vierde correctie komt in aanmerking voor die gevallen waarin personen bij gemis aan looninkomen aangewezen zijn voor levensonderhoud op de hoofdsom van hun kapitaal. Voorzoover dit in den geld- vorm aanwezig was en door de blokkade is getroffen, zal het in een mate, die in verband met de levensomstandigheden van den betrokkene redelijk is te achten, worden vrijgegeven. Tenslotte zal er plaats moe ten zijn voor een vijfde correc tie: in die gevallen, die door het voorafgaande niet zijn ge dekt. doch waarin een strikt handhaven van de grondge dachte tot ongewenschte indi- vidueele hardheden zou leiden. Aan hen, die hun geld op onoirbare wijze hebben verkregen, laat ik niet de minste illusie. Voor die genen echter onder u, die zich t.a.v. de wijze, waarop "Zij hun bezit hebben verkregen, niets hebben te ver wijten, die eerlijk hebben gewerkt en zuinig hebben gespaard, kan het antwoord geruststellend zijn. Uw aanspraken op hetgeen u inleverde, blijven erkend. Wat het gedeblokkeerde geld betreft, die blijft geheel ter vrije beschikking van hem of haar, die het in handen krijgt. Uiteraard voorzoover die' handen zuiver blijken. De vrees, die by sommi gen uwer heeft postgevat, dat de besteding der in komens geheel aan banden zou worden gelegd, zoo dat de vrijheid van ver bruik en bedrijfsuitoefe ning volkomen zou wor den opgeheven, is vol maakt ongegrond. Wat betreft de toekomst van het geld, dat geblokkeerd blijft, moet een onderscheid worden gemaakt tusschen geld dat tijdelijk en geld dat blij vend aan de circulatie zal worden onttrokken. Terstond het einde van de inleve- ringsweek komt de eerste 100 van de geldkaart vrij. DE VERDERE' DEBLOKKEERING. Het ligt in het voornemen om hetgeen daarna op uw geldkaart blijft staan resp. een overeenkomstig be drag uit hetgeen uw bank saldo aanwijst op latere tijdstippen en tot ronde bedragen in den vrijen geldomloop toe te laten. Het tempo, waarin dit zal geschieden, hangt eener- zyds af van den aanvoer van het bank- en munt papier, dat nog in aan maak is, anderzijds van de verkeersbehoefte, die wij regelmatig zullen pei len. Ook met betrekking tot de bij de banken en andere inleveringskantoren gestorte bedragen, naast die van de geldkaart, zal op den duur, verdere de blokkeering kunnen vol gen, indien en voorzoover daaraan reëele behoefte bestaat. Voor datgene, waaraan big- vend de toegang tot de circu latie moet worden ontzegd, staan in hoofdzaak een vier tal bestemmingen open: 1. betaling van achterstallige belastingen* betaling van bijzondere heffingen ineens; 3. inschrijving op staatsle ningen en 4. een omzetting in spaarde- posito's bij spaarbanken en banken. het laten draaien van de bank- biljettenpers. zooals de be zetter heeft toegepast. De eenige weg is die der bespa ringen, d.w.z. van het niet- verteren doch opzij leggen van een deel van uw inkomen om dit aan. den staat of, te zijner ontlasting voorzoover zulks wenschelijk is rechtstreeks of via beieggingfsin teliï ig( n. die zich bezig houden met de finan ciering van het herstel, aan het bedrijfsleven ter beschik king te stellen. Landgenooten, het veld tochtsplan inzake de geldver- nieuwing is bezig zich te vol trekken. Geeft de regeerng uw steun, niet alleen gedurende deze eerste weken met hun on vermijdelijk ongerief, maar ook daarna, als de spaarcampagne gaat beginnen. Deze correctie is noodig om- dAt vele particulieren met hoogere inkomens en het mee- rendeel der bedrijven en in stellingen hun kasreserves niet in contant geld maar in den vorm van een banksaldo ple- f;en aan te houden en in de weede plaats omdat de hoe veelheid bank. en muntpapier, waarover wij op het oogenblik kunnen beschikken, nog on voldoende is om ten beloope der met deze grootere kas reserves gemoeide bedragen in papiergeld ter beschikking te stellen. Bovendien is het niet twijfelachtig, dat er zich onder deze bank- en girosaldi een zekere hoeveelheid besmet geld bevindt. Als sluitstuk zal de belas tinginspectie bevoegd zijn orn ir. elk geval, waarin zij reden heeft om te veronderstellen, dat een s&ldo besmet is, een aanwijzing te geven, die er toe leidt, 'dat dit saldo voor de volle 100 geblokkeerd blijft. HU IP AAN DE OORLOGSGETROFFENEN. Een tweede correctie, die zal worden- toegepast, is er op ge richt om voor hen, die door de oorlogsomstandigheden schade hebben geleden in hun goede ren, de mogelijkheid te openen tot herstel en aanvulling van liet geroofde, beschadigde oi' vern'etigde over te gaan. Met betrekking tot bcdryven zal dit moeten» worden uitgebreid tot hetgeen noodig is voor herstel van voorraden en inventaris sen. De uitkeeringen wegens geleden materieele oorlogs schade zullen dus, voorzoover daarvoor een. directe beste- dingsmogelykheid is, op basis van de toelaatbarebesteding in vry nieuw geld worden be schikbaar gesteld, terwijl het overige bij gebrek aan directe bestedingsmogelijkheid aan vankelijk op geblokkeerde re kening zal worden bijgeschre ven en in de toekomst zal wor. den gedeblokkeerd naarmate er- zich bestedingsmogelijkhe den voordoen. Hetzelfde geldt voor kassal- di gekweekt uit afschrijvingen en besparingen, die men in re serve heeft gehouden om met tertijd daarmede de uitgestel de aankoopen te betalen om kapitaalbezit in den vorm van duurzame gebruiksgoederen, voorraden, inventarissen en ge bouwen aan te vullen, te ver nieuwen en op het gewenschte peil te brengen. De correctie, waarover ik hier sprak, zal ook moeter worden toegepast t.a.v. de uit keeringen uit de aanwezige saldi door liefdadige instellin gen en door de diensten der charitas, voorzoover deze mede behulpzaam zijn om het oor logsleed te vei'zachten. Een derde correctie, die tot op zekere hoogte bij de vorige aansluit, is ge- Een deel van het geld, dat is ingeleverd, zal zijn bestem ming vinden in de schatkist, maar als het daar is, wat zal er dan mee gebeuren? Zou dit geld in de naaste toekomst door den staat op nieuw geheel worden uitgege ven dan is het gevaar zeer reëel dat wij na eenigen tijd voor een herhaling komen te staan van het vraagstuk, waarvoor de operatie, die thans geschiedt, juist een op lossing tracht te geven. Het mooiste zou natuurlgk zijn in dien de staat en ook de lagere publiekrechtelijke lichamen van nu aan voortaan van de loopende inkomsten zouden kunnen leven. De omstandig heden zijn echter van dien aard, dat de staat gedurende den eerstkomenden tijd wegens de noodzaak om op groote schaal hulp te bieden aan ge troffenen, mede te werken aan het herstel en een krach tig apparaat te formeeren tot handhaving der interne externe veiligheid, hier en de overzeesche gewesten, zeer groote uitgaven moet doen, die onmogelijk geheel uit de in komsten der belastingen kun nen worden bestreden. De opvoering der belastin gen, die weliswaar met de ver wachte toeneming der geld- inkomens rijkelijker zullen gaan vloeien, zijn bepaalde grenzen gesteld. Zij mogen niet van een zoodanige zwaarte zijn. dat zij den prikkel tot arbeid en den ondernemingslust doo- den. Het is zeer gewenscht, dat zoo snel mogelijk een belasting herziening tot stand komt, die in sommige buitensporige hef fingen welke de bezetter heeft ingesteld, een zoodanige wijzi ging brengt dat deze niet al leen van on-Nederlandsehe be- standdeelen worden ontdaan, maar dat zij daarenboven geen belemmering meer vormen voor de zoo gewenschte ont plooiing voor het herstel. Er bestaat slechts één aan vaardbare uitweg. De staat mag zich de benoodigde middelen" boven hetgeen de belastingen aan inkomsten opleveren.' niet gaan verschaffen door DE VERFINDUSTRIE WERKT WEER. De kilometers lange buizen, die benzine van Engeland on der het Kanaal door naar Frankrijk en Nederland tran sporteeren, vervoeren ook white spirit, een grondstof voor de verfbereiding. En dank zij den. flinken invoer van lijnzaad, waaruit lijnkoeken gemaakt worden voor veevoeder, is er thans een redelijke hoeveel heid lijnolie, eveneens grond stof voor verfbereiding. Daar door kunnen de verffabrieken weer aan het werk. Er mag nog hoofdzakelijk grond- stopverf gemaakt worden. Het productieapparaat op het gebied van verf is geluk kig vrijwel intact gebleven en heeft van den oorlog in het al gemeen niet sterk geleden. De stakingen in Australië. In Australië zijn de Indone sische bemanningen van 8i Ne- derlandsche schepen instaking gegaan. Zij scharen zich achter de beweging van Soekarno, die door Japan werd gesteund en die een Indonesische republiek zou hebben uitgeroepen. Australische havenarbeiders hebben nu hun sympathie met de stakers betuigd en weigeren schepen te laden waarop ge staakt wordt. De Nederland- sche regeering heeft over de houding van de Australiërs haar misnoegen uitgesproken. Terwijl de Ned. schepen steeds hun steun hebben verleend bij de verdediging van Australië enz., worden thans onze rijks- en landgenooten die in nood verkeeren, in gevaar gebracht door de Australische arbeiders. Volgens A.N.P.-Aneta heeft de Japansche geheime po litie op Java aan de natio nalistische leiders Soekarno en Mohammed Ha/tta huisarrest opgelegd. Het zgn. kabinet van Soekarno zou ook weer zgn af getreden. De eereraad voor de mu ziek heeft geadviseerd Eduard Flipse tot S Mei 1948 het op treden als dirigent te ver bieden. De Tweede Kamer weer bijeen. Dinsdag is de Tweede Ka mer voor het eerst na de be vrijding weer bijeengekomen. Toen de voorzitter, mr. J. B. H. van Schaik, den voorzitters- zetel innam, was mede het ge- heele kabinet tegenwoordig. Van de 100 leden der kamer waren er door overlijden, be danken en zuivering slechts 73 aanwezig. De voorzitter hield een ope ningsrede, waarin hij aan de bezetting herinnerde en den steun in het geestelijk verzet dat H.M. de Koningin ons van de overzijde van het Kanaal heeft geboden. Vervolgens schetste spr. de moeilijke taak die de Tweede Kamer te wach ten staat. Hierna sprak de min.-pres. prof. ir. Schermer hom. die het een historisch oogenblik noemde en ook op de zware taak wees Hierna begon de Kamer haar werkzaamheden, in de afdee lingen. UIT DE PROVINCIE Zwarte Pieten zijn radeloos Op de Amsterdamsche zwarte markt heerschte gisteren op den eersten dag van de geldzuive- ring een prettig aan doende verwarring. De zwarte Pieten waren radeloos. Er was vrij wel niets meer te koop, alleen nog wat siga retten. In oud geld kost ten deze 4 per situk. Voor een zilveren gulden kon men er 4 krijgen en in zinken munten 3 voor een gulden. Het nieuwe papieren geld wordt nog al hoog aan geslagen, want voor een nieuwen papieren gulden kon men 5 sigaretten koopen. Doodelijk geval van gasvergiftiging. In een perceel in de Lange Giststraat te Middelburg heeft zich Dinsdagnacht 'n ernstig geval van gasvergiftiging voor gedaan. In de keuken sliep de 12-jarige jongen John Hesse- ling. Door onachtzaamheid is de kraan van het gasstel dat in de keuken stond, open ge bleven. waardoor des nachts het vertrek zich met gas vulde, temeer daar in verband met het slechte weer alle ramen gesloten waren. Toen gister morgen de vader in de keuken kwam, vond hij zijn zoontje dood op bed liggen. MOERDIJKBRUG 1 MEI GEREED. Volgens de Ned. transport courant zal behoudens tegen slag, de spoorbrug over den Moerdijk op 1 Mei 1946 weer in gebruik kunnen worden ge nomen. Marinehavenbataljon naar Indië. Binnenkort zullen leden van het marinehavenbataljon, dat werd opgericht voor herstel van de Nederlandsche havens, naar Indië vertrekken. In ver band met het benoodigde aan tal, zgn behalve vrijwilligers ook niet-vrijwilligers voor uit zending aangewezen. DRAMATISCHE WENDING. Naar Reuter uit hoogst be voegde bron verneemt, heeft de Engelsche regeering beslo ten, het geheele vraagstuk van Palestina en de 'Joodsche im migratie over te dragen aan den Raad van de vereenigde volken met de verklaring, dat dit een aangelegenheid is, waarvoor alle geallieerden ge zamenlijk de verantwoordelijk heid moeten dragen. Deze dramatische stap is ge daan na ontvangst van den brief van president Truman, waarin deze den Joodschen eisch tot onmiddellijke immigratie van 100.000 Joden in Palestina ondersteunt. Britsche regeeringskringen hebben hun groote misnoegen geuit over den brief van den president. Belgische straatverlichting weer normaal. De beperkingen betreffende de straatverlichting zijn in Bel gië thans opgeheven. Alleen de reglementeering van de licht reclames blyft nog van kracht. GAT IN DEN NOLLEDIJK GESLAGEN Door verschillende omstan digheden is Dinsdagmiddag weer een gat in den Nolle- dyk bij Vlissingen ontstaan. Dezer dagen was het weer giertij. De vloeden liepen echter veel hooger op dan normaal en er stond een geweldige deining op zee. Hierdoor kwam het dat het water over den nieuwen dijk heensloeg en op het deel dat nog niet voldoende ver strekt was kunnen worden, de binnenkant van het dijk- lichaam, afbrokkelde. Bij hoog water ontstond er toen Maan dagnacht een klein gat, dat echter spoedig door de kraan met keileem gedicht kon wor den. Dinsdagmiddag bij hoog water sloeg het water echter weer over den dijk, waarbij een gat van grooteren omvang ont-, stond. De toestand was er heden niet gunstiger op geworden. Alles hangt af van de weers omstandigheden. Zouden deze beter worden, dan zal met het a.s. doode tij met kracht ge poogd worden de schade te herstellen. Burgerlijke Stand Goes. Overleden: Lukas Poortvliet, 11 j., te Kapelle. Ondertrouwd: L. J. de Jongh, 32 j. en A. J. E. Spruijt, 23 j. Geboren: Emma Margaretha, d. v. A. Korstanje en L. J. de Wolf. Een vereerende uitnoodiging aan de stad Vlissingen. Ruim drie eeuwen geleden landde in Amerika op Long Island een aantal emigranten, w.o. vele Vlissingers. Zg stichtten daar een neder zetting, welke zij Vlissingen noemden. Op 10 October zal het nu 300 jaar geleden zijn, dat Flushing op Long Island stadsrechten verkreeg, en dit feit zal door de nakomelingen der emigranten met grootsche feesten worden herdacht. Maandag jl. arriveerde hier [ten stadhuize een afgevaardig de van het Flushing Tercen tenary Committee, de heer Hofman, die het gemeentebe stuur kwam uitnoodigen aan deze feestelijkheden deel te nemen. Helaas zal het niet mogelijk zijn, aan deze ver eerende uitnoodiging gevolg te geven, daar het ondoenlijk is tijdig aanwezig te zijn. De heer Hofman had ook ruim 14 dagen noodig gehad oin per- schip Nederland te bereiken. Naar wij verder vernemen heeft ook de Ned. Herv. ge meente alhier een uitnoodiging ontvangen, om met één harer predikanten bij de feestelijk- ïeden aanwezig te zgn. De opbrengst van de Emma. bloemcollpcte bedraagt te Middelburg 2461.41% en te Vlissingen 2071.90 en te Sou burg 272.45. Onder Schore nabij de Vla- kebrug heeft Maandagmiddag een enistige aanrijding plaats gehad. Een auto, komende uit de richting Kapelle waarin 2 Nederlandsche officieren waren gezeten, naderde de brug waar op zich een in volle vaart zijnde truck met Engelsche matrozen bevond. Deze truck haalde op het laatste moment uit voor een bespannen voer tuig dat achter den eerstge- noemden auto reed. Beide chauf feurs konden hun wagen niet meer houden, met het gevolg dat de twee auto's in een sloot terecht kwamen. Van de Ne derlandsche militairen was een kapitein gewond, terwijl 4 En- gelschen verwondingen oplie pen, waarvan één zeer ernstig. Na geneeskundige hulp ter plaatse zijn de gewonden naar het R.K. ziekenuis te Goes overgebracht. Een deel der ge wonden kon later naar Vlis singen doorreizen. De adjudant van het Leger des Heils te Goes, de heer E. Westerhoff en zijn echtgenoote. die gedurende vier jaar het korps hebben geleid, zijn naar Dordrecht overgeplaatst. Zij zullen Zondag a.s. him laatsten dienst te Goes leiden om ver volgens Dinsdag 2 Oct. in een daarvoor te beleggen samen komst iri de „Prins van Oranje" afscheid te nemen. In breede kringen zal men beiden slechts noode zien vertrekken. Tot opvolger van adjudant Westerhoff is benoemd kapitein D. Lissenburg, thans te Breda. SPORT DE SPLITSING IN HET ZUIDEN. Zooals gemeld is besloten de splitsing der eerste klasse in het Zuiden door te voeren, zoo dat er 22 eersteklassers komen, verdeeld in twee afdeelingen. van 11 clubs. Behalve de eer ste klassers van het oogen blik, nl. Eindhoven, Nac, Wil lem H, B.V.V., M.V.V., Juliana, (voormalig Spekholzerheide) Longa, P.S.V., de Spechten, N.O.A.D., Roermond, Maurits en Limburgia, komen in de eerste klasse Bleyerheide, Vlissingen, V.V.V., de Valk of Brabantia, (hieromtrent loopt nog een protest)de Baronie-D.N.L., Helmond, sportcl. Emma, R.K. T.V.V., en R.B.C. Dit zijn de clubs, welke in het seizoen 1941 '42 de eerste of de tweede 'plaats bezetten in de. verschil lende tweede klasse-af cjeelin- gen in het Zuiden. Aan het einde van het nieu we seizoen moet de laatste club van de beide afdeelingen der eerste klasse degradeeren zon der het spelen van degradatie wedstrijden, ongeacht of in dit seizoen een herstel- of gewone competitie wordt gespeeld. De indeeling van de beide af deelingen der eerste klasse zal door het districtsbestuur ge schieden. ZON EN MAAN. De zon komt Vrijdag te 6.35 op en gaat te 18.25 onder. De maan te resp. 22.43 en 14.53 (L.K. 13.04). OfKcSede puklStali tegen verrader geëischt. Het bijzonder Haagsche ge rechtshof heeft een speciale zitting te Rotterdam gehouden ter berechting van een vijftal zaken. De eerste zaak was die te gen een vroegeren voorzitter van de A. R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" C. Kooiman, eertijds een achtbaar ingezetene van Rotterdam maar die, volgens zijn eigen getuigenis „in den greep van de hebzucht was geraakt", In 1943. ging hij bij de ille galiteit, liet menschen onder duiken, zorgde voor nieuwe persoonsbewijzen en voor ver klaringen van ai'beidsvrijs tel ling. Hij sloot zich aan bij de landelijke organisatie die de zorg had voor onderduikers en kreeg in die hoedanigheid bon kaarten om te distribueeren. Maar het bruine leven van den zwarten handelaar trok hem meer en meer. Hij begon een bonkaart te verkoopen. De or ganisatie schreef op 8 Maart van dit jaar een geheime ver gadering uit waar hg zich zou moeten verantwoorden. In het nauw gedreven zocht hij een uitweg en meende die te vinden door de convocatie van de ver gadering in handen van dc Duitsche S. D. te spelen. Het gevolg was dat er een inval werd gedaan in het huis aan de .Hoekschestr. waar de ver gadering plaats vond. Een der aanwezigen, die zich in een ge heime schuilplaats, boven op een kast, had weten te wringen maar zich verraden zag door een zichtbaar gebleven slip van zijn jas, werd door schoten uit een pistool zoodanig met ko gels doorzeefd dat bij enkele oogenblikken later overleed. Het lijk moest door zijn mak kers naar buiten worden ge dragen en daar als afschrik wekkend voorbeeld eenigen tijc blijven liggen. De andere aan wezigen werden gearresteerd en twee hunner werden gefusi- leerd. Het verraad van Kooi man werd nog des te schan delijker toen hij daarop gelden ging inzamelen z.g. voor de na gelaten betrekkingen van het drietal. Ook het hiervoor ont vangen geld gebruikte hij ten eigen bate. De advocaat-fiscaal achtte in dit geval maar één straf mogelijk, n.l. de dood straf, welke straf hij dan ook eischte met uitsluiting tevens van actief en passief kiesrecht. De doodstraf met uitsluiting van het kiesrecht werd ook nog geëischt tegen den 33-ja rige A. G. Scholten en den 26- jarigen W. A. van der Riet die beiden vrijwillig dienst hadden genomen bij de Waffen-SS er den eed van trouw aan Hitier hadden afgelegd. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. DISTRIBUTIEKRING 'S HEER ARENDSKERKE. De uitreiking van toeslag- kaarten voor zwaren_ en lang. durigen arbeid en melk voor giftigen arbeid voor de lie per. 1945, alsmede zeep voor vuilen arbeid voor de 11e en 12e per. 1945, zal uitsluitend gehouden worden op de volgende data en plaatsen: Kloetinge: Maandag 1 Oct. van 9.15—11.30 uur in café Meulpolder; Wolf aartsdijk: Maandag Oct. van 13—16 uur in het Gemeentehuis; 's-H. Arendskerke: Dinsdag 2 Oct. van 1416.30 uur in café Heystek; Kapelle: Woensdag 3 Oct. van 9.3012.30 uur in gebouw ,Obadja"; Wemeldinge: Woensdag Oct. van 1415.45 uur in het V ereenigingsgebouw Kwadendamme: Donderdag 4 Oct. van 9.3012 uur in ca fé de Baar; 's-Heerenhoek: Donderdag Oct. van 13.3016 uur in café Westdorp. De werkgever, die tijdig zijn naamlijst ingeleverd heeft, 'noet met de toeslagbewrjzen van alle werknemers, die op de naamlijst geplaatst zijn, de toe. slagkaarten en/of melk_ er zeepbonnen afhalen of doen af halen op de zitting die het dichtst bg zijn woonplaats wordt gehouden. Van de werk nemers, waarvoor de eerste keer een toeslagkaart of meik of zeepbonnen afgehaald wor den, moet de stamkaart over gelegd worden. Ook de werkgevers die zeep voor vuilen arbeid wegens hei melken van koeien, op boven genoemde zittingen moeten af halen, moeten de stamkaarte: van de betrokkenen overleggen Aan hen zal thans ook een toe slagbewijs worden uitgereikt. Na-uitreiking van bonkaarten. De na-uitreiking van bon kaarten voedingsmiddelen 11e per. zal uitsluitend gehouden worden te 's-Heer Arendskerke op Dinsdag 2 Oct. van 9--1? uur in café Heystek. es* Evacuees in denf distributie, kring 's-Heer Arendskerke, welke voorloopig nog niet kun nen terugkeeren naar hun woonplaats, kunnen vanaf he den een formulier MD 323-08 invullen ter verkrijging van rantsoenbonnen brandstoffen. Bij de indiening der formu lieren dient tevens een ver klaring van het evacuatie bureau te worden bijgevoegd waaruit blijkt, dat betrokkene nog steeds in het evacuatie- register is ingeschreven. Evacuees, welke zich defini tief vestigen in een nieuwe woongemeente komen in aan merking voor een brandstof- fenkaart T 505. DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Distributie van petroleum voor kookdoeleinden. Met ingang van 1 Oct. a.s. zal voor de distributie van petroleum voor kookdoeleinden voor het geheele land een uni forme regeling- worden getrof fen. Te dien einde moeten alle gezinshoofden en alleenstaan de personen, die momenteel in het bezit zgn van een kolen- kaart voor kookdoeleinden U 505 of een petroieumkaart voor kookdoeleinden U 506 vóór 1 Oct. '45 bij den distri- butiedienst een enquêteformu lier MD 323-10 afhalen. De aanvraagformulieren die nen te worden ingeleverd bij de uitreiking van de nieuwe kaarten voor kookdoeleinden, t'elke uitreiking nog nader zal worden bekend gemaakt. Aan de achterzijde van het in te vullen formulier dient het gezinshoofd bon 244 .,A1- ;emeen" van de bonkaart 10e periode (thans nog geldig) van elk der gezinsleden, in de daarvoor bestemde vakjes op te plakken. N.B. In aansluiting op bo venstaande mededeeling wordt bekend gemaakt, dat degenen die op gas of electrisch koken ie bon 244 „Algemeen" van de bonkaart 10e periode tot nader order zorgvuldig dienen te bewaren, aangezien deze bonnen voor andere doeleinden zullen worden aangewend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3