Provinciale Zeeuwsche Courant - Donderdac27 Septemberl945 Minister Lieftinck spreekt over deblokkeering Bezitters van onzuiver geld hebben niet de minste illusie. Eerlijk verkregen geld „safe". Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlisslngen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Hoofdred. E. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 143 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen Minister Lieftinck heeft gis teravond over de radio eer rede gehouden over de. deblok- keeringsmaatregelen. Een week van beperkingen staat voor de deur. Voor het eerst in de geschiedenis van ons volk staan allen in koop kracht gelijk. Voor de zwart handelaren en hen, die ontoe laatbare inkomsten hebben genoten is dit een slechte tijd, Er zijn bewijzen, die aantoo- nen dat er groote onrast on. der deze lieden heerscht. Spr. haalde een voorbeeld aan, vol gens welke in een onzer groote steden in het nauw ge dreven lieden met hun zwar te geld zich op een begraaf plaats den eigendom van vele straks te delven graven heb ben verschaft om deze t.z.t. wellicht tegen nieuw geld van de hand te doen. Laten zij in- tusschen niet meenen, dat hun grimmig spel zal gelukken. Ook de hamsteraars van het zinken' geld worden thans uit hun schuilplaatsen opgejaagd. De opsporingsdiensten, die hiervoor speciaal zijn geïn strueerd, hebben reeds een aan tal groote klappen uitgedeeld en daarbij zal het niet blijven. Oolc zij, die zich door het oppotten van zilvergeldmeen den te kunnen veilig stellen, zullen weldra bemer ken, dat de fiscus over goede speurders beschikt; ook dit be. zit dient aan het daglicht te komen en ik roep alle goedge- zinden op daarbij behulpzaam te zijn. Ik heb aan de belastingin specteurs den last gegeven om plaatselijk uit de kringen der loyale burgers een aantal ver trouwenspersonen te kiezen teneinde hun behulpzaam te zyn bij het aan het licht brengen van gevallen van belastingont duiking en van overtredingen der geldzuiveringsvoorschrif- ten. Ieder die wil meewerken om onrechtmatige verrijkingen ongedaan te maken, wordt uit- genoodigd aan de belasting inspecteurs zelf of aan de ge noemde vertrouwenspersonen a! die mededeelingen te doen, die zij naar eer en geweten ver plicht en verantwoord achten om het recht in dit land zijn loop te verschaffen. We zullen moeten leven uit loopende inkomen. Op 3 October a.s. gaat de phase der deblokkeering in. De hoofdgedachte, die aan de a.s. (deblokkeering ten grondslag ligt, is deze: dat wij allen om een dreigende gevaar van een voortschrydende vermin dering der geldswaarde te ontgaan, m.a.w. om een 1 steeds duurder worden van het leven te voorkomen, voortaan zullen moeten leven uit het loopende inko men, dat een ieder onzer ontvangt in den vorm van belooning voor arbeid, die verricht wordt in loon dienst of in een zelfstandig bedrijf, of als vrucht van een eerlijk verworven vermogen. Dit beteekent, dat terstond na afloop van de in- leveringsweek een algemeene deblokkeering zal plaats vinden van al die gelden, die noodig zijn voor beta ling van loonen, salarissen, wachtgelden, pensioenen en andere periodieke uitkeeringen, alsmede voor betaling van renten, in welken vorm dan ook. Op deze wyze komt er een stroom van nieuw geld in het verkeer in den vorm van bank- en muntbiljetten, waarover men vry zal kunnen beschikken. Als deze geldstroom eenige weken \al hebben gevloeid, zal de circulatie geleidelijk een zoodanigen omvang hebben verkregen en zich zoo door de verschillende kanalen hebben verspreid, dat de ondernemingen en bedrij ven, die loonen, salarissen en renten betalen, door den verkoop van hun producten aan het publiek over voldoende middelen de beschikking krijgen om zonder een verdere deblokkeering aan hun betalingsverplich tingen uit kasgeld te kunnen voldoen. Dit proces zal pas na eenigen tyd zijn voltooid en naarmate het voortschrijdt, zal het bedrag, dat tot deblokkeering wordt toegelaten, van week tot week kunnen wor den verminderd. Bij elk verzoek om over geld te mogen beschikken voor loonen- of salarisbetalin gen zal van den werkgever de verklaring worden geëischt, dat dit geld strekt tot beta ling van loonen en salarissen die met inachtneming van deze normen zijn vastgesteld. Het ontoelaatbaar tegen elkaar op concurreeren van sommige werkgevers op de arbeids markt, waardoor de loonver- houdingen in ons land dreigen te worden verstoord en de loyale werkgevers in het na deel geraken, kan op deze wijze doeltreffend worden be streden. De hoofdgedachte dat niet meer geld in het verkeer wordt gebracht dan noodig is voor loopende inkomensvorming en inkomensbesteding uit arbeid en eerlijk verkregen vermo gens, moeten echter een aan tal correcties worden toege past. In de eerste plaats is het noodig, dat de huishou dingen en bedrijven zoo spoe dig mogelijk weer de beschik king krijgen over normale kasreserve. 100.wordt terstond vrijgegeven. Terstond, wanneer met de deblokkeering wordt be gonnen, zal op elite geldkaart, die tenminste een zoo danig bedrag aanwijst, de som van 100 worden vrygegevcn, welk bedrag zal worden uitbetaald in bank- en muntbiljetten. Voor zoover uw geldkaart dit bedrag niet mocht aanwijzen, maar gij wel een soldo bezit wegens eerdere storting, zal het inlever-, kantoor uit dit saldo u een overeenkomstig bedrag ter beschikking stellen. Daarnevens zal ten behoeve van hen, die bij een bank, een spaarbank of een giroinstelling een cre3ietsaldo hadden uitstaan, een bedrag ter grootte van 1000 plus 25 van het saldo naar den stand van 12 September 1945 tot een gezamenlijk maximum van 10.000 in dezen zin worden gedeblokkeerd, dat daarover door overschrij vingen zal kunnen worden beschikt. Deze bedragen zal men niet in bank— of muntpapier kunnen op nemen. Men zal er alleen over kunnen beschikken in wat men pleegt te noemen „giraal verkeer", d.w.z. door overschrijving van de eene bank- of giroreke ning op de andere. Deze correctie is noodig om dat vele particulieren met hoogere inkomens en het mee- rendeel der bedrijven en in stellingen hun kasreserves niet in contant geld maar in den vorm van een banksaldo ple gen aan te houden en in de tweede plaats omdat de hoe veelheid bank. en muntpapier, waarover wij op het oogenblik kunnen beschikken, nog on voldoende is om ten beloope der met deze grootere kas reserves gemoeide bedragen in papiergeld ter beschikking te stellen. Bovendien is het niet twijfelachtig, dat er zich onder deze bank- en girosaldi een zekere hoeveelheid besmet geld bevindt. Als sluitstuk zal de belas tinginspectie bevoegd zijn om in elk geval, waarin zij reden heeft om te veronderstellen, dat een saldo besmet is, een aanwijzing te geven, die er toe leidt, dat dit saldo voor de voll' 100 geblokkeerd blijft. HUIP AAN DE OORLOGSGETROFFENEN. Een tweede correctie, die zn worden toegepast, is er op gr. richt om voor hen, die door tl oorlogsomstandigheden schade hebben geleden "in hun goede ren, de mogelijkheid te opener tot herstel en aanvulling va? het geroofde, beschadigde o' vernietigde over to gaan. Met betrekking tot bedrijven zal dit moeten worden uitgebreid tot hetgeen noodig is voor herstel van voorraden en inventaris sen. De uitkeeringen wegens geleden materieele oorlogs schade zullen dus, voorzoover daarvoor een directe beste- dingsmogelykheid is, op basis van de toelaatbare besteding in vry nieuw geld worden be schikbaar gesteld, terwijl het overige by gebrek aan 'directe bestedÈngsmogelijkheid aan vankelijk op geblokkeerde re kening zal worden bijgeschre ven en in de toekomst zal wor den gedeblokkeerd naarmate er zich bestedingsmogelijkhe den voordoen. Hetzelfde geldt voor kassal- di gekweekt uit afschrijvingen en besparingen, die men in re serve heeft gehouden om met tertijd daarmede de uitgestel de aankoopen te betalen om kapitaalbezit in den vorm van duurzame gebruiksgoederen, voorraden, inventarissen en ge bouwen aan te vullen, te ver nieuwen en op het gewenschte peil te brengen. De correctie, waarover ik hier sprak, zal ook moeten worden toegepast t.a.v. de uit keeringen uit de aanwezige saldi door liefdadige instellin gen en door de diensten der chnritas, voorzoover deze mede behulpzaam zijn om het oor- 'pgrsleed te verzachten. Een derde correctie, die tot op zekere hoogte bij de vorige aansluit, is ge- wenscht met betrekking tot spaargelden van parti culieren, die in de vooraf gaande periode zyn ge kweekt voor het doen van grootere betalingen ineens bij gelegenheid van belang rijke levensgebeurtenissen, zooals geboorten, huwelij ken en sterfgevallen, en i dergelijke bijzondere uitga ven. Een vierde correctie komt in aanmerking voor die gevallen waarin personen by gemis aan looninkomen aangewezen zijn voor levensonderhoud op de hoofdsom van hun kapitaal. Voorzoover dit in den geld- vorm aanwezig was en door de blokkade is getroffen, zal het in een mate, die in verband met de levensomstandigheden van den betrokkene redelijk is te achten, worden vry gegeven, Tenslotte zal er plaats moe ten zijn voor een vijfde correc tie: in die gevallen, die door het voorafgaande niet zijn ge dekt. doch waarin een strikt handhaven van de grondge dachte tot ongewenschte indi- vidueele hardheden zou leiden. Aan hen, die him geld op onoirbare wyze hebben verkregen, laat ik niet de minste illusie. Voor die genen echter onder u, die zich t-a.v, de wijze, waarop zij hun bezit hebben verkregen, niets hebben te ver wijten, die eerlijk hebben gewerkt en zuinig hebben gespaard, kan het antwoord geruststellend zyn. Uw aanspraken op hetgeen u inleverde, blyven erkend. Wat het gedeblokkeerde geld betreft, die blijft geheel ter vrije beschikking van hem of haar, die het in handen krijgt. Uiteraard voorzoover die handen zuiver blijken. De vrees, die bij sommi gen uwer heeft postgevat, dat de besteding der in komens geheel aan banden zou worden gelegd, zoo dat de vrijheid van ver bruik en bedryfsuitoëfe- ning volkomen zou wor den opgeheven, is vol maakt ongegrond. Wat betreft de toekomst van het geld, dat geblokkeerd blijft, moet een onderscheid worden gemaakt .tusschen geld dat tijdelijk en geld dat blij vend aan de circulatie zal worden onttrokken. Terstond na het einde van de inleve- ringsweek komt de eerste 100 van de geldkaart vrij. DE VERDERE DEBLOKKEERING. Het ligt in het voornemen om hetgeen daarna op uw geldkaart blijft staan resp. een overeenkomstig be drag uit hetgeen uw bank saldo aanwijst op latere tijdstippen en tot ronde bedragen in den vryen geldomloop toe te laten. Het tempo, waarin 'dit zal geschieden, hangt eener- zijds af van den aanvoer van het bank- en munt papier, dat nog in aan maak is, anderzijds van de verkeersbehoefte, die wy regelmatig zullen pei len. Ook met betrekking tot de bij de banken en andere inleveringskantoreu gestorte bedragen, naast die van de geldkaart, zal op den duur, verdere de blokkeering kunnen vol gen, indien en voorzoover daaraan reëele behoefte bestaat. Voor datgene, waaraan blij vend de toegang tot de circu latie moet worden ontzegd, staan in hoofdzaak een vier. tal bestemmingen open: 1. betaling van achterstallige belastingen; 2. betaling van bijzondere heffingen ineens; 3. inschrijving op staatsle ningen en 4. een omzetting in spaarde- posito's bij spaarbanken en banken. Een deel van het geld, dat is ingeleverd, zal zijn bestem ming vinden in de schatkist, maar als het daar is, wat zal er dan mee gebeuren? Zou dit geld in de naaste toekomst door den staat op. nieuw geheel worden uitgege ven dan is het gevaar zeer reëel dat wij na eenigen tijd voor een herhaling komen te staan van het vraagstuk, waarvoor de operatie, die thans geschiedt, juist een op lossing -tracht te geven. Het mooiste zou natuurlijk zijn in dien de staat en ook de lagere publiekrechtelijke lichamen van nu aan voortaan van de loopende mkomsten zouden kunnen leven. De omstandig heden zijn echter van dien aard, dat de staat gedurende den eerstkomenden tijd wegens de noodzaak om op groote schaal hulp te bieden aan ge troffenen, mede te werken aan het herstel en een krach tig) apparaat te formeeren tot handhaving der interne en externe veiligheid, hier en in de overzeesche gewesten, zeer groote uitgaven moet doen, die onmogelijk geheel uit de in komsten der belastingen - kun nen worden bestreden. De opvoering der belastin gen. die weliswaar met de ver wachte toeneming der geld- inkomens rijkelijker zuilen gaan vloeien, zijn bepaalde grenzen gesteld. Zij mogen niet van een zoodanige zwaarte zijn, dat zij den prikkel tot arbeid en den ondernemingslust doo- den. Het is zeer gewenscht, dat zoo snel mogelijk een belasting herziening tof stand komt, die in sommige buitensporige hef fingen welke de bezetter heeft ingesteld, een zoodanige wijzi ging brengt dat deze niet al leen van on-Nederlandsche be- standdeelen worden ontdaan, maar dat zij daarenboven geen belemmering meer vormen voor de zoo gewenschte ont plooiing voor het herstel. Er bestaat slechts één aan vaardbare uitweg. De staat mag zich de benoodigde middelen, boven hetgeen de belastingen aan inkomsten opleveren, niet gaan verschaffen door het laten draaien van de bank- biljettenpers, zooals de be zetter heeft toegepast, eenige weg is die der bes„ ringen, d.w.z. van het niet- verteren doch opzij leggen van een deel van uw inkomen om dit aan den staat of, te zijner ontlasting voorzoover zulks wensehelijk is rechtstreeks of via beleggingsin telii ïgi n. dit zich bezig houden met de finan ciering van het herstel, aan het bedrijfsleven ter beschik king te stellen. Landgenooten, het veld tochtsplan inzake de geldver- nieuwing is bezig zich te vol trekken. Geeft de regeerng uw steun, niet alleen gedurende deze eerste weken met hun on vermijdelijk ongerief, maar ook daarna, als de spaarcampagne gaat beginnen. DE VERFINDUSTRIE WERKT WEER. De kilometers lange buizen, die benzine van Engeland on der het Kanaal door naar Frankrijk en Nederland tran sporteeren, vervoeren ook white spirit, een grondstof voor de verfbereiding. En dank zij den flinken invoer van lijnzaad, waaruit lijnkoeken gemaakt worden voor veevoeder, is er thans een redelijke hoeveel heid lijnolie, eveneens grond stof voor verfbereiding. Daar door -kunnen de verffabrieken weer aan het werk. Er mag nog hoofdzakelijk grond- en stopverf gemaakt worden. Het productieapparaat op het gebied van verf is geluk kig vrijwel intact gebleven en heeft van den oorlog in het al gemeen niet sterk geleden. De stakingen in Australië. In Australië zijn de Indone sische bemanningen van 8 Ne- derlandsche schepen in staking gegaan. Zij scharen zich achter de beweging van Soekarno, die door Japan werd gesteund en die een Indonesische republiek zou hebben uitgeroepen. Australische havenarbeiders hebben nu hun sympathie met de stakers betuigd en weigeren schepen te laden waarop ge staakt wordt. De Nederland- sche regeering heeft over de houding van de Australiërs haar misnoegen uitgesproken. Terwijl de Ned. schepen steeds hun steun hebben verleend bij de verdediging van Australië enz., worden thans onze rijks- en landgenooten die in nood verkeeren, in gevaar gebracht door de Australische arbeiders. Volgens A.N.P.-Aneta heeft de Japansche geheime po litie op Java aan de natio nalistische leiders. Soekarno en Mohammed Haitta huisarrest opgelegd. Het zgn. kabinet van Soekarno zou ook weer zijn af getreden. De eereraad voor de mu ziek heeft geadviseerd Eduard Flipse tot 8 Mei 1948 het op treden als dirigent te ver bieden. De Tweede Kamer weer bijeen. Dinsdag is de Tweede Ka mer voor het eerst na de be vrijding weer bijeengekomen. Toen de voorzitter, mr. J. B H. van Schaik, den voorzitters zetel innam, was mede het ge- heele kabinet tegenwoordig. Van de 100 leden der kamer waren er door overlijden, be danken en zuivering slechts 73 aanwezig. De voorzitter hield een ope ningsrede, waarin hij aan de bezetting herinnerde en den steun in het geestelijk verzet dat H.M. de Koningin ons van de overzijde van het Kanaal heeft geboden. Vervolgens schetste spr. de moeilijke taak die de Tweede Kamer te wach ten staat. Hierna sprak, de min.-pres. prof. ir. Schermer hom. die het een historisch oogenblik noemde en ook op de zware taak wees Hierna begon de Kamer haar werkzaamheden in de afdee- lingen. Zwarte Pieten zijn radeloos Op de Amsterdamsche zwarte markt heerschte gisteren op den eersten dag van de geldzuive- ring een prettig aan doende verwarring. De zwarte Pieten waren radeloos. Er was vrij- wel niets meer te koop, alleen nog wat siga retten. In oud geld kost ten deze 4 per stuk. Voor een zilveren gulden kon men er 4 krijgen en in zinken munten 3 voor een gulden. Het nieuwe papieren geld wordt nog al hoog aan geslagen, want voor een nieuwen papieren gulden kon men 5 sigaretten koopen. MOERDIJKBRUG 1 MEI GEREED. Volgens de Ned. transport courant zal behoudens tegen slag, de spoorbrug over den Moerdijk op 1 Mei 1946 weer in gebruik kunnen worden ge nomen. Marinehavenbataljon naar Indië. Binnenkort zullen leden van het marinehavenbataljon, dat werd opgericht voor herstel van de Nederlandsche havens, naar Indië vertrekken. In ver band met het benoodigde aan tal, zijn behalve vrijwilligers ook niet-vrijwilligers voor uit zending aangewezen. DRAMATISCHE WENDING. Naar Reuter uit hoogst be voegde bron verneemt, heeft de Engelsche regeering beslo ten, het geheele vraagstuk van Palestina en de Joodsche im migratie over te dragen aan den Raad van de vereenigde volken met de verklaring, dat dit een aangelegenheid waarvoor alle geallieerden zamenlijk de verantwoordelijk heid moeten dragen. Deze dramatische stap is ge. daan na ontvangst van den brief van president Truman,, waarin deze den Joodschen eisch tot onmiddellijke immigratie van 100.000 Joden in Palestina ondersteunt. Britsche regeeringskringen hebben hun groote misnoegen geuit over den brief van den president. Belgische straatverlichting weer normaal. De beperkingen betreffende de straatverlichting zijn in Bel gië thans opgeheven. Alleen de reglementeering van de licht reclames blijft nog van kracht. tegen verrader geëischt. Het bijzonder Haagsche ge rechtshof heeft een speciale zitting te Rotterdam gehouden ter berechting van een vijftal zakem De eerste zaak was die te gen een vroegeren voorzitter van de A. R. kiesvereeniging Nederland en Oranje" C. Kooiman, eertijds een achtbaar ingezetene van Rotterdam maar die, volgens zijn eigen getuigenis „in den greep van de hebzucht was geraakt". In 1943 ging hij bij de ille galiteit, liet menschen onder duiken, zorgde voor nieuwe persoonsbewijzen en voor ver klaringen van arbeidsvrijstel- ling. Hij sloot zich aan bij de landelijke organisatie die de zorg had voor onderduikers en kreeg in die hoedanigheid bon kaarten om te distribueeren. Maar het bruine leven van den zwarten handelaar trok hem meer en meer. Hij begon een bonkaart te verkoopen. De or ganisatie schreef op 8 Maart van dit jaar een geheime ver gadering uit waar hij zich zou moeten verantwoorden. In het nauw gedreven zocht hij een uitweg en meende die te vinden door de convocatie van de ver gadering in handen van de Duitsche S. D. te spelen. Hel ..evolg was dat er een inval werd gedaan in het huis aan de Hoekschestr. waar de ver gadering plaats vond. Een der over 14 dagen. aanwezigen, die zich in een ge heime schuilplaats, boven op een kast, had weten te wringen maar zich verraden zag door een zichtbaar gebleven slip van zijn jas, werd door schoten uit een pistool zoodanig met ko gels dporzeefd dat hij enkele oogenblikken later overleed. Het lijk moest door zijn mak-i kers naar buiten worden ge dragen en daar als afschrik wekkend voorbeeld eenigen tijd blyven liggen. De andere aan wezigen werden gearresteerd en twee hunner werden gefusi- leerd. Het verraad van Kooi man werd nog de3 te schan delijker toen hij daaropgelden ging inzamelen z.g. voor de na gelaten betrekkingen van het drietal. Ook het hiervoor ont vangen geld gebruikte hij ten eigen bate. De advocaat-fiscaal achtte in dit geval maar één straf mogelijk, n.l. de dood straf, welke straf hij dan ook eischte met uitsluiting teven? van actief en passief kiesrecht, De doodstraf met uitsluiting van het kiesrecht werd ook nog geëischt tegen den 33-ia- rige A. G. Scholten en den 26- jarigen W. A. van der Riet die beiden vrijwillig dienst hadden genomen bij de Waffen-SS en den eed van trouw aan Hitier hadden afgelegd. Uitspraak in al deze zaken UIT DE PROVINCIE GAT IN DEN NOLLEDIJK GESLAGEN Door verschillende omstan digheden is Dinsdagmiddag weer een gat in den Nolle- dyk by Viissingen ontstaan. Dezer dagen was het weer giertij. De vloeden liepen echter veel hooger op dan normaal en er stond een geweldige deining op zee. Hierdoor kwam het dat het water over den nieuwen dijk heensloeg en op het deel dat nog niet voldoende ver strekt was kunnen worden, de binnenkant van het dijk- lichaam, afbrokkelde. Bij hoog water ontstond er toen Maan dagnacht een klein gat, dat echter spoedig door de kraan met keileem gedicht kon wor den. Dinsdagmiddag bij hoog water sloeg het water echter weer over den dijk, waarbij een gat van grooteren omvang ont stond. De toestand was er heden niet gunstiger op geworden. Alles liangt af van de weers- omstandigueden. Zouden deze beter worden, dan zal met hetj a.s. doode ty met kracht ge poogd worden de schade te herstellen. Voordrachtsavond van den heer Elsacker. De heer Elsacker is een ge boren Westkappelaar, en heeft na een 40-jarig verblijf Rotterdam nog alle sympathie vöor zijn geboorteplaats be waard. Daarom trad hij Maan dagavond te Middelburg op om zijn groot talent in den dienst te stellen van het comité tot herbouw van Westkapelle. Een gedichtje van een Westkapel- sche. eenvoudig en roerend, het bekende laatste gedicht van Campert, een voordracht van een Amerikaansche schets over het leven en den toestand in bezet Noorwegen, hoe de traag denkende, weinig bewust le vende bevolking ontwaakt tot diepbewustzijn. hoe zij uit him liefde tot hun land en hun vrij heid de krachfe putten tot een taaien ondergrondschen strijd tegen de overweldigers. hoe uit eenvoudige menschen hel den worden. Zoo was het in Nooi-wegen, zoo was het ook in Nederland. Over de kunst van Elsacker zouden wij gaar ne uitvoerig schrijven, onze beperkte ruimte staat ons slechts toe hem te danken voor zijn bijdrage tot herbouw van Westkapelle, tot den her bouw van Nederland. Doodelyk geval van gasvergiftiging. In èen perceel in de Lange Giststraat te Middelburg heeft zich Dinsdagnacht 'n ernstig geval van gasvergiftiging voor gedaan. In de keuken sliep de 12-jarige jongen John Hesse- ling. Door onachtzaamheid is de kraan van het gasstel dat in de keuken stond, open ge- bleven. waardoor des nachts het vertrek zich met gas vulde, temeer daar in verband met het slechte weer alle ramen gesloten waren. Toen gister morgen de vader in de keuken kwam, vond hij zijn zoontje dood op bed liggen. Een vereerende uitnoodiging aan de stad Viissingen. Ruim drie eeuwen geleden landde in Amerika op Long Island een aantal emigranten, w.o. vele Vlissingers. Zij stichtten daar een neder zetting, welke zij Viissingen noemden. Op 10 October zal het nu 300 jaar geleden zyn, dat Flushing op Long Island stadsrechten verkreeg, en dit feit zal door de nakomelingen der emigranten met grootsche feesten worden herdacht. Maandag jl; arriveerde hier Iten stadhuize een afgevaardig de van het Flushing Tercen tenary Committee, de heer Hofman, die het gemeentebe stuur kwam uitnoodigeh aan deze feestelijkheden deel te nemen. Helaas zal - het niet mogelijk zijn, aan deze ver eerende uitnoodiging gevolg te geven, daar het ondoenlijk, is tijdig aanwezig te zijn. De heer Hofman had ook ruim 14 dagen noodig gehad om per schip Nederland te bereiken. Naar wij verder vernemen heeft ook de Ned. Herv. ge meente alhier een uitnoodiging ontvangen, om met één harei predikanten bij de feestelijk heden aanwezig te zijn. De opbrengst van de E.uma. bloemcollecte bedraagt te Middelburg 2461.41% en te Viissingen 2071.90 en te Sou burg 272.45. Voor een geheel gevulde Nieuwe Kerk te Viissingen heeft de heer A. den Doolaard Woensdagavond gesproken over het onderwerp: „In wat voor wereld leven wij?" en daarbij beschouwingen gegeven over de internationale politiek. Vorige week sprak de heer Den Doolaard over hetzelfde onder, werp te Middelburg, waarvan wij een uitvoerig verslag heb ben opgenomen in ons nummer van 20 September. Enkele vragen uit de ver gadering gesteld, werden door den spreker uitvoerig beant woord. Dr. Schreuder, de voorzitter der Zeeuwsche Volks-Universi- teit te Viissingen, dankte den heer Den Doolaard voor zijn interessante, leerzame rede. De R. Kath. kerk aan de Nieuwe Markt te Viissingen, welke door het oorlogsgeweld zeer beschadigd was, is thans weer zoover hersteld, dat Zon dag a.s. de diensten weer in dit kerkgebouw gehouden kunnen, worden. De kerk is door vrijwillige arbeidskrachten in de avond uren in betrekkelijk korten tijd gerepareerd. Zaterdag zal het tamboer en pijperscorps „Juliana" uit Middelburg bij gun stig weer een propaganda- marsch maken door Viissingen. Na aankomst van de boot die om half drie uit Middelburg vertrekt, zal worden opgesteld bij de Keersluisbrug. De route is als volgt: Koningsweg, Aag je Dekenstraat, Van Dishoeck- straat, Kasteelstraat, Hobein- straat, Bouwen Ewoutstraat, Scheldestraat, P. Krugerstraat, Badhuisstraat, Bet je Wolf plein, Coosje Buskenstraat, Spui straat. Slijkstraat, Gr. Markt, Breestr., Bellamypark (rond), Nieuwendijk, Walstraat, Aaeje Dekenstraat. Scheldestraat, Verk. Quakkelaarstraat, Sin gel, Keersluisbrug. Te Domburg werd een alge meene vergadering gehouden van de Boerenleenbank. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer W. Brand, den heer Joh. van Be veren, het eenige lid, dat bij de ramp van 1 Nov. 1944 is omgekomen. Als bestuurslid werd herko zen de. heer J. W. Schuurman en als lid van den Raad van Toezicht de heer J. P. Alme- kinders. Van Zondag a.s. af zullen in het Westen des lands een aan tal treinen op Zondagen wor den ingelascht, echter niet op de lijnen: Den HelderAlk maar, AlkmaarEnkhuizen en ZaandamHoorn. SPORT DE SPLITSING IN HET ZUIDEN. Zooals gemeld is besloten de splitsing der eerste klasse in het Zuiden door te voeren, zoo dat. er 22 eersteklassers komen, verdeeld in twee afdeelingen van 11 clubs. Behalve de eer ste klassers van het oogen blik, nl. Eindhoven, Nac, Wil lem H, B.V.V., M.V.V., Juliana, voormalig Spekholzerheide Longa, P.S.V., de Spechten, N.O.A.D., Roermond, Maurits en Limburgia, komen in de eerste klasse Bleyerheide, Viissingen, V.V.V., de Valk of Brabantia, (hieromtrent loopt nog een protest), de Baronie-D.N.L., Helmond, sportcl. Emma, R.K. T.V.V., en R.B.C. Dit zijn de clubs, welke in het seizoen 1941 '42 de eerste of de tweede plaats bezetten in de verschil lende tweede klasse-af deelin gen in het Zuiden. Aan. het einde van het nieu we seizoen moet de laatste club van de beide afdeelingen der eerste klasse degradeeren zon der het spelen van degradatie wedstrijden, ongeacht of in dit seizoen een herstel- of gewone competitie wordt gespeeld. De indeeling van de beide af deelingen der eerste klasse zal door het districtsbestuur ge schieden. ZON EN MAAN. De zon komt Vrijdag te 6.35 op en gaat te 18.25 onder. De maan te resp. 22.43 en 14 53 (L.K. 13.04). Glficteele publicist! De Distributiedienst Kring Missingen maakt bekend, dat de thans geldige schoenenbon nen uiterlijk tot 30 Sept. a.s. bij de schoenhandelaren moeten worden ingeleverd. Na dezen datum zijn deze bonnen verval len verklaard. Inruiling tegen bonnen van nieuw model za) niet kunnen plaats hebben. B. en W. van Viissingen ma ken bekend dat op Maandag en Dinsdag a.s. weer aanvraag formulieren vdor klompen bij het Gem. Bur. voor Soc. Zaken kunnen worden afgehaald voor personen van 5 t.m. 14 jaar en wel: Maandag 1 Oct. zij, wier achternaam begint met de lett. A t.m. F van 912 en G t.m. L van 1.304.30 u. Dinsdag 2 Oct. M t.m. Q van 912 er R t.m. Z van 1.304.30 uur. Bij deze uitreiking moeten dt oude stamkaarten van alle ge zinsleden en de vestigingsver gunning van den Woninglïenst worden overgelegd. De aan vraagformulieren moeten der. daaropvolgenden dag weer worden ingeleverd. De burgemeester van Mid delburg brengt ter algemeene kennis dat het aan ieder ver boden is eenige woonruimte te betrekken ook van de in het geïnundeerde gebied gelegen perceelen zonder zijn schrif telijke toestemming. De Burgemeester van Mid delburg brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens ontvangen missive van den Mi nister van Oorlog, de dienst plichtigen, die uit krijgsgevan genschap zijn teruggekeerd, na beëindiging van hun buitenge woon verlof in het genot van groot verlof zijn. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat de na- uitreiking van bonkaarten He periode en inlegvellen G 508 zal geschieden op Vrij dag 28 Sept. a.s. in de Bogard- zaal. Medebrengen stamkaar ten en bon 240 Algemeen. Zelf- verzorgers moeten op 26 en 27 dezer verschijnen en ook hun zelfverzorgersbescheiden mede brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1