Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant JAPANSCHE WREEDHEDEN OP JAVA. De speciale correspondent van Anep-Aneta, Robert Kiek, geeft een verslag van een. be zoek aan het vrouwen-hel- kamp te Tjideng (Java. Hij schrijft: „Heden zag ik met eigen oogen de toestanden, één maand nadat de Japanners besloten te pogen hun schuld te bemantelen door de toestan den in het kamp te verbeteren, door de rantsoenen te verhoo- gen en door een soort van in gewanden-verzameling te orga- niseeren. Tjideng is zoo vuil, zoo onhygiënisch, dat het iedere beschrijving achter zich laat. In Tjideng stonden huizen van vier kamers, die in nor male omstandigheden onderdak boden aan een gezin met twee of drie kinderen. Dit gebied, waar zich minder dan driehon derd huizen bevonden, werd door de Japanners omheind en wordt thans bewoond door niet minder dan 10.000 vrouwen en kinderen. Alle mannelijke kin deren boven de elf jaar, wer den van de vrouwen gescheiden en overgebracht naar een spe ciaal jongenskamp buiten Ba tavia, waar de jongens ten minste werden opgevoed door Nederlandsche onderwijzers. In Tjideng was ieder onderwijs verboden, en vele vrouwen wer den geslagen, omdat zij heime lijk poogden hun kinderen te onderwijzen. De Nederlandsche, Britsche en enkele Amerikaansche vrou. wen in het kamp moesten voor iederen Japanschen soldaat, die in het kamp voorbijkwam, alsook voor de Javaansche hei hos, die ofwel in den arbeids dienst waren, ofwel in het Ja- pansche leger, een buiging ma ken. Weigering of zelfs onacht zaamheid in deze had direct tot gevolg dat de vrouw door den betreffenden soldaat werd ge slagen, waarbij geen onder scheid naar leeftijd van vrouw of kind werd gemaakt. Voorts liet de Japansche commandant, kapitein Sonai, de hoofden kaal scheren der vrouwen, die erop betrapt werden door de bamboe-omheining van het kamp te kijken. De voedselsituatie was ver schrikkelijk. Toen de vrouwen daar eens gezamenlijk tegen protesteerden, werden zij ge durende twee dagen compleet uitgehongerd. De Japanners lieten bij die gelegenheid zeer opzichtig wagens, geladen met brood, door het kamp rijden, waarna zij voor de oogen der geïnterneerden het brood in het zand begroeven. Zij paradeer den eveneens met enorme hoe veelheden rijst, die ze ook be groeven na er petroleum over gegoten te hebben. Het allerslechst echter wa ren de hygiënische condities. Alle toiletgelegenheden waren door de Japanners onbruikbaar gemaakt. De watervoorziening werd afgesneden. Dan openden zij de riolen, een klein gat in iedere straat, waarnaar de vrouwen in mandjes rioolvuil moesten dragen. De Japanners lieten het rioolsysteera verstopt raken en dwongen dan de vrou wen tot boven hun middel door het vuil te waden om de lei dingen met mandjes te leegen. Ten minste 33 personen, soms zelf 100 personen, waren gedwongen te leven in deze kleine woningen. Verscheiddene straten moesten het met één waterput stellen, waar alleen 's nachts water te verkrijgen was. Onder deze omstandigheden is het een wonder hoe de vrou wen er in zijn geslaagd voor de kinderen te zorgen. Deze laatste blijken over het alge meen niet ernstig geleden te hebben. Doch deze kinderen, vooral de jongeren, zijn nim mer werkelijke kinderen ge weest. Zelfs jongens en meis jes van vier en vijf jaar heb ben gewerkt. Zij moesten voed. sel en water dragen en allerlei werkjes in de kampen opknap pen. Opzettelijk, voortdurende on. dervoeding veroorzaakte uiter aard zooveel ziekten, dat het aantal lijders aan dysenterie, beri-beri en hongeroedeem da gelijks steeg. Zelfs heden nog moet een sterfte-cijfer van 5 tot 7 per dag als redelijk wor den beschouwd. In de huizen werden vele oudere vrouwen aangetroffen, in hopeloos zieken toestand, die bijna niet konden spreken door uitputting. Erger dan deze omstandighe den is thans de bezorgdheid de. zer vrouwen over hun echtge- nooten, omtrent wier lot nog niets bekend is, terwijl verha len van wreede behandeling in de Japansche kampen in Birma en Thailand in het kamp door dringen. Mevrouw van Mook over haar gevangenschap. Mevrouw Van Mook, echtge- noote van den luitenant-gene- raal-gouverneur, verhaalde, hoe vrouwen met stokken geslagen werden totdat zij het bewust zijn verloren, terwijl haar kin deren gedwongen waren toe te zien en zagen, hoe moeders daarna naar hospitalen ge bracht werden. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlisslngen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Dinsdag 25 September 1945 Hoofdred. E. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. H.. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 141 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen H. M. DE KONINGIN BEZOEKT ROTTERDAM. H.M. de Koningin heeft Za terdag een bezoek aan Rotter dam gebracht. Een geestdrif tige menigte juichte de Konin gin toe. In de raadzaal van het stadhuis hield de burge meester een toespraak. Nadat vervolgens H.M. op het balcon was verschenen, onderhield zij zich in de burgerzaal met ver tegenwoordigers der illegali teit. Door den directeur van het gem. havenbedrijf liet de Koningin zich voorlichten over den toestand in de haven. Tot slot volgde een rgtoer door de stad. DE MIJNWERKERS PRESTEEREN TE WEINIG. De beheerder van de Lim- burgsche kolenmijnen, ir Groothof, heeft in een verkla ring medegedeeld dat de indi- vidueele prestaties van de mijnwerkers onvoldoende zijn. De stijging van de kolenproduc- tie is niet het gevolg van har der werken, doch van minder verzuim. Engelsche ed Ameri kaansche autoriteiten verwij ten thans dat de mijnwerkers niet bereid zijn volledig mee te. werken aan den opbouw van ons land. Zooiand dit niet ver andert zijn de geallieerden niet bereid méér'kolen te sturen. De vakvereenigingen, met uit zondering van de Eenheidsvak- beweging, stemmen met deze verklaring van ir. Groothof in. Overwogen wordt weer Pool- sche mijnwerkers in dienst te nemen. Er is nog plaats voor 2000 arbeiders. De moeilijkheden In den landbouw. De minister van landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning zal heden, 25 September, des avonds te 9 uur, voor de radio spreken over de moei lijkheden in den landbouw. De ze rede is bedoeld als inlei ding op een nieuwe serie ra dio-causerieën in de rubriek ten behoeve van den land bouw. Door trein, overreden. Nabij Gouda zijn de spoor wegopzichter L. de Vries en zijn assistent W. Wijdsma, door een trein gegrepen en op slag gedood. FINANCIEELE POSITIE OVERHEIDSPERSONEEL. Jn afwachting van het tot stand komen eener definitieve herziening van het bezoldi gingsbesluit heeft de regee ring zich beraden over de vraag, of er aanleiding be staat, om naast de maatrege len, vervat in het K.B. no. F. 55, reeds thans bij wijze van overbrugging verdergaan de voorzieningen met betrek king tot de financieele positie van het rijkspersoneel voor te bereiden. De regeering beantwoordt deze vraag in beginsel beves tigend in (''en zin, dat zij, voor zoover zulks noodzakelijk mocht blijken, bereid is, een voorloopige verbetering van 't salaris- en loonpeil met name ten behoeve van het lager be zoldigde personeel in gunstige overweging te nemen. In ver band met een en ander heeft de regeering besloten, deze aangelegenheid op korten ter mijn nader te doen onderzoe ken door een commissie ad- hoc. Het ligt in de bedoeling, dat de beoogde salarisverbeterin gen zich ook zullen uitstrek ken tot het personeel, werk zaam bij de lagere publieke lichamen. Te Katwijk wordt Atlantik wal begraven. Op den boulevard te Katwijk hebben de Duitschers een groo- te betonnen muur gebouwd, welke, bestaande uit stukken van 20 m., totaal 1500 m. lang en 2.75 m. hoog is. De muur heeft per strekkenden meter 'n gewicht van 16.000 kg. Er is een interessante proef geno men om dezen muur op te rui men. Een groote graafmachine graaft aan de zeezijde het zand langs den muur weg. Toen bij het eerste stuk muur op deze wijze een geweldige kuil was gegraven, stortte op een gege ven moment het 320-000 kg. wegende stuk beton in het ge reed gemaakte graf. De ge- heele muur wordt dan onder ongeveer 2 meter zand begra ven. Bij verrassing hebben de Fransche troepen zich weer meester gemaakt van het be wind in Saigon. EEN NIEUWE INVASIE. De nationale federatie van po litieke gevangenen van Ver- viers heeft bij den Belgischen eersten minister geprotesteerd tegen het schandaal veroor zaakt door vele Duitsche vrou wen, die in „jeep" door onze Amerikaansche vrienden mee genomen worden en in de stad vele inkoopen doen. Anderzijds halen Amerikaansche soldaten en Belgen op het platteland boter weg, schrijft de Ned., om dit naar Duitschland te ver voeren. Men begrijpt zonder twijfel de woede, welke deze tooneelen bij degenen, die uit de Duitsche kampen zijn teruggekomen, veroorzaakt. Ernstige inciden ten hebben zich dan ook reeds voorgedaan, o.a. tijdens een bal, waar Belgische vrouwen weigerden met Amerikanen te dansen om tegen het bijzijn van Duitsche vrouwen, die hen hoonden, te protesteeren. De Belgische minister-presi dent heeft thans in een radio rede meegedeeld dat een re geling is getroffen dat in Duitschland langs de Belgische grens een verboden gebied wordt ingesteld met versper ring en en landmijnen, terwijl legerauto's gecontroleerd zul len worden. RUIME ^TEXTIELDISTRIBUTIE IN BELGIE. Naar de Belgische minister president in een radiorede heeft medegedeeld zal volgende maand een vrg ruime textiel distributie beginnen. Elk ge zinslid krijgt 100 punten. Een gezin van 4 personen zal dan kunnen koopen: een wollen pon, een heeren costuum. een jongenscostuum, een meisjes- 1 jurk, een overhemd, baddoeken, lakens enz. De steenkoolproductie is ge stegen van 21.000 tot 60.000 ton per dag. Van October zal elk gezin 200 kg. kolen krijgen. Shirley Temple, thans 17 jaar oud, is in het huwelijk getreden met John Agar, ser geant in het leger der V. S. ZON EN MAAN. Woensdag komt de zon te i.32 op en gaat te 18.30 onder. De maan te resp. 21.11 en 12.28 PROVINCIENIEUWS EEN HALVE KG. AARDAPPELEN. De bonnen A40, B40 en C40 „Aardappelen" zijn, zooals Vrij dag reeds gemeld, geldig voor een halve kg. aardappelen per bon, en niet één kg. zooals een officieele publicatie van het Centraal Distributiekantoor gisteren meldde. DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdagmorgen ontdekte men te Zoutelanile een tankmijn in den berm van'de duinen, aan sluitende aan de bebouwde kom der gemeente. Daar deze mgn gevaar opleverde, werd zij zoo. als meer gebeurt, meegenomen om ze tot ontploffing te bren gen. Nadat de mijn op een voor de omgeving ongevaarlijke plaats was neergelegd, werd er vanuit een bunker op gescho ten om haar tot ontploffing te brengen. Men kon de mijn ech ter niet gemakkelijk onder schot nemen, waarom de 30- jarige J. D. besloot buiten den bunker te gaan staan en van daaraf op de mijn te schieten. Hij zou dan als de explosie volgde, tijdig wegduiken. Het eerste schot bleek reeds raak te zijn, evenwel had D. geen tijd meer om dekking te zoe ken. Hij werd door een scherf zoodanig aan den schedel ge wond, dat hij kort daarop is overleden. Het slachtoffer was pas een half jaar geleden ge huwd. Vorige week zijn weer eenige N.S.B.-ers te Middelburg bin nengebracht. Het waren Leen- tje P. Kooman, echtgen. van Hanse, Kortgene, Janna Meer- tens, echtgen. van A. J. Ver linde, Middelburg, H. Boogaard te 's Heer Arendskerke (Boo gaard is SS-man geweest en zou verschillende moorden op zijn geweten hebben), H. F. A. Teunissen, Vlissingen en W. Minderhoud, Westkapelle. Eeni ge dagen geleden is ook De Jon. ge Baas, vroeger leider van het N.A.F. in Zeeland, naar Mid delburg overgebracht. Zatredagmiddag werd ter ge legenheid van het 10-jarig be staan van de afd. Souburg van het Ned. Roode Kruis een wed strijd-middag georganiseerd, waaraan door 5 afdeelingen werd deelgenomen. Omstreeks 2 uur heette dr. Huysman van Souburg de deelnemende afd. welkom, waarna direct met de oefenwedstrijden werd begon nen. De opgave was niet ge makkelijk. In stroomenden re gen met wind en veel stroom, moest per roeiboot een gewon de worden afgehaald van een bunker in het land, die diep in het water stond. Terwijl de heeren-leden hiermee bezig wa ren, werd in het gymnastiek lokaal door de dames een oefening gehouden in het ver zorgen van gewonden. In café „Dorpszicht", waar de tijji werd gekort door muziek van de Souburgsche Micky-Mouse- Band, en menig dansje werd gemaakt, werd om half 6 de uitslag door een jury bekend gemaakt van de behaalde re sultaten bij monde van dr. van Gelder. Hierbij bleek dat Vlissingen en Middelburg eenzelfde aantal punten hadden behaald, Bij lo ting werd de wisselbeker toe gekend aan de afd. Vlissingen, die hiermede voor de tweeden keer naar Vlissingen terug ging. Middelburg ontving den 2en prijs en Souburg den 3en jprijs. Bij de dames was de uit slag in dezelfde volgorde. De beide andere afd. waren Goes (zonder heeren) en Koudeker- ke. Na de uitreiking der prijzen had de jubileerende afd. nog verschillende gelukwenschen en geschenken in ontvangst te nemen. Er werden waardeeren- de woorden gesproken voor het in Oct. 1944 verrichte werk der afd Souburg. Een nieuwe leden-actie had tot resultaat dat 471 nieuwe leden werden ingeschreven. Tenslotte dankte de heer Leenhouts. voorz. der afd., allen die hadden meege werkt aan het welslagen van dezen middag. De Kring-com missaris woonde den geheelen wedstrijd bij. Hetbericht van de benoe ming van een agent van den distributiedienst te Souburg blijkt onjuist te zijn. Er heeft nog geen benoeming plaats ge had. Tot loco-burgemeester van Nieuw- en St. Joosland werd benoemd wethouder J. Kwek- keboom. Zaterdag 1.1. hield de ,Land- bouwjeugdgemeenschap (L. J. G.) te Nieuw- en St. Joosland een huishoudelijke vergadering onder voorzitterschap van den heer W. J. Dingemanse. De heer C. de Visser Kzn. hield een causerie over: „Bo- demcarteering in de oude pol ders" waarna een geanimeerde bespreking volgde Het voorloo pige bestuur trad daarna in zijn geheel af. Er werd een de finitief bestuur gekozen, be staande uit de heeren W. J. Dingemanse, voorz.A. P. G. de Lange, 2de voorz.; P. Abra- hamse, seer.; P. J. Reinoudt, penningm. en A. de Visser Kzn., alg. adjunct. Voor het streekbestuur werden gekozen JAPANSCHE WREEDHEDEN OP JAVA. De speciale correspondent van Anep-Aneta, Robert Kiek, geeft een verslag van een be zoek aan het vrouwen-hel- kamp te Tjideng (Java. Hij schrijft: „Heden zag ik met eigen oogen de toestanden, één maand nadat de Japanners besloten te pogen hun schuld te bemantelen door de toestan den in het kamp te verbeteren, door de rantsoenen te verhoo- gen en door een soort van in gewanden-verzameling te orga- niseeren. Tjideng is zoo vuil, zoo onhygiënisch, dat het iedere beschrgving achter zich laat. In Tjideng stonden huizen van vier kamers, die in nor male omstandigheden onderdak boden aan een gezm met twee of drie kinderen. Dit gebied, waar zich minder dan driehon derd huizen bevonden, werd door de Japanners omheind en wordt thans bewoond door niet minder dan 10.000 vrouwen er kinderen. Alle mannelijke kin deren boven de elf jaar, wer den van de vrouwen gescheiden en overgebracht naar een spe ciaal jongenskamp buiten Ba tavia, waar de jongens ten minste werden opgevoed door Nederlandsche onderwijzers. In Tjideng was ieder onderwijs verboden, en vele vrouwen wer_ den. geslagen, omdat zij heime lijk poogden, hun kinderen te onderwijzen. De Nederlandsche, Britsche en enkele Amerikaansche vrou. wen in het kamp moesten voor iederen Japanschen soldaat, die in het kamp voorbijkwam, alsook voor de Javaansche hei hos, die ofwel in den arbeids dienst waren, ofwel in het Ja pansche leger, een, buiging ma. ken. Weigering of zelfs onacht zaamheid in deze had direct tot gevolg dat de vrouw door den betreffenden soldaat werd ge slagen, waarbg geen onder scheid naar leeftijd van vrouw of kind werd gemaakt. Voorts liet de Japansche commandant, kapitein Sonai, de hoofden kaal scheren der vrouwen, die erop betrapt werden, door de bamboe-omheining van het kamp te kijken. De voedselsituatie was ver schrikkelijk. Toen de vrouwen daar eens gezamenlijk tegen protesteerden, werden zij ge durende twee dagen compleet uitgehongerd. De Japanners lieten bij die gelegenheid zeer opzichtig wagens, geladen met brood, door het kamp rijden, waarna zij voor de oogen der geïnterneerden het brood in het zand begroeven. Zij paradeer den eveneens met enorme hoe veelheden rgst, die ze ook be groeven na er petroleum ovei gegoten te hebben. Het allerslechst echter wa ren de hygiënische condities. Alle toiletgelegenheden waren door de Japanners onbruikbaar gemaakt. De watervoorziening werd afgesneden. Dan openden zij de riolen, een klein gat in iedere straat, waarnaar de vrouwen in mandjes rioolvuil moesten dragen. De Japanners lieten het rioolsysteem verstopt raken en dwongen dan de vrou wen tot boven hun middel door het vuil te waden om de lei dingen met mandjes te leegen, Ten minste 33 personen, soms zelf 100 personen, waren gedwongen te leven in deze kleine woningen. Verscheiddene straten moesten het met één waterput stellen, waar alleen 's nachts water te verkrijgen was. Onder deze omstandigheden is het een wonder hoe de vrou wen er in zijn geslaagd voor de kinderen te zorgen. Deze laatste blgkeh over het alge meen niet ernstig geleden te hebben. Doch deze kinderen, vooral de jongeren, zijn nim mer werkelgke kinderen ge weest. Zelfs jongens en meis jes van vier en vijf jaar heb ben gewerkt. Zg moesten voed sel en water dragen en allerlei werkjes in de kampen opknap, pen. Opzettelijk, voortdurende on dervoeding veroorzaakte uiter aard zooveel ziekten, dat het aantal lijders aan dysenterie, beri-beri en hongeroedeem da gelijks steeg. Zelfs heden nog moet een sterfte-cijfer van 5 tot 7 per dag als redelijk wor den beschouwd. In de huizen werden vele oudere vrouwen aangetroffen, in hopeloos zieken toestand, die bijna niet konden spreken door uitputting. Erger dan deze omstandighe den is thans de bezorgdheid de zer vrouwen over hun echtge- nooten, omtrent wier lot nog niets bekend is, terwijl verha len van wreede behandeling in de Japansche kampen in Birma en Thailand in het kamp door dringen. Mevrouw van Mook over haar gevangenschap. Mevrouw Van Mook, echtge- noote van den luitenant-gene- raal-gouverneur, verhaalde, hoe vrouwen met stokken geslagen werden totdat zij het bewust zijn verloren, terwijl haar kin deren gedwongen waren toe te zien en zagen, hoe moeders daarna naar hospitalen ge bracht werden, Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. Itw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv f 2. Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Dinsdag 25 September 1945 188e Jaargang Nummer 141 Hoofdrsd. E. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen H. M. DE KONINGIN BEZOEKT ROTTERDAM. H.M. de Koningin heeft Za- terdag een bezoek aan Rotter dam gebracht. Een geestdrif tige menigte juichte de Konin gin toe. In de raadzaal van het stadhuis hield de burge meester een toespraak. Nadat vervolgens H.M. op het balcon was verschenen, onderhield zij zich in de burgerzaal met ver tegenwoordigers der illegali teit. Door den directeur van het gem. havenbedrijf liet de Koningin zich voorlichten over den toestand in de haven. Tot slot volgde een rgtoer door de stad. DE MIJNWERKERS PRESTEEREN TE WEINIG. De beheerder van de Lim- burgsche kolenmijnen, ir. Groothof, heeft in een verkla ring medegedeeld dat de indi- vidueele prestaties van de mijnwerkers onvoldoende zijn. De stijging van de kolenproduc- tie is niet het gevolg van har der werken, doch van minder verzuim. Engelsche en Ameri kaansche. autoriteiten verwij ten thans dat de mijnwerkers niet bereid zijn volledig mee te werken aan den opbouw van ons land. Zooiand dit niet ver andert zijn de geallieerden niet bereid méér kolen te sturen. De vakvereenigingen. met uit zondering van de Eenheidsvak beweging, stemmen met deze verklaring van ir. Groothof in. Overwogen wordt weer Pool- sche mijnwei'kers in dienst te nemen. Er is nog plaats voor 2000 arbeiders. De moeilykheden in den landbouw. De minister van landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning zal heden, 25 September, des avonds te 9 uur, voor de radio spreken over de moei lijkheden in den landbouw. De ze rede is bedoeld als inlei ding op een nieuwe serie ra dio-causerieën in de rubriek ten behoeve van den land bouw. Door trein overreden. Nabij Gouda zyn de spoor wegopzichter L. de Vries en zijn assistent W. Wydsma, door een trein gegrepen en op slag gedood. FINANCIEELE POSITIE OVERHEIDSPERSONEEL. In afwachting van het tot stand komen eener definitieve herziening van het bezoldi gingsbesluit heeft de regee ring zich heraden over de vraag, of er aanleiding be staat, om naast de maatrege len, vervat in het K.B. no. F. 55, reeds thans bij wijze van overbrugging verdergaan de voorzieningen met betrek king tot de financieele positie van het rijkspersoneel voor te bereiden. De regeering beantwoordt deze vraag in beginsel beves tigend in dien zin, dat zij, voor zoover zulks noodzakelijk mocht blijken, bereid is, een voorloopige verbetering van 't salaris- en loonpeil met name ten behoeve van het lager be zoldigde personeel in gunstige overweging te nemen. In ver band met een en ander heeft de regeering besloten, deze aangelegenheid op korten ter mijn nader te doen onderzoe- ken door een commissie ad- hoc. Het ligt in de bedoeling, dat de beoogde salarisverbeterin gen zich ook zullen uitstrek ken tot het personeel, werk zaam bij de lagere publieke lichamen. Te Katwijk wordt Atlantik wal begraven. Op den boulevard \e Katwijk hebben de Duitschers een groo te betonnen muur gebouwd, welke, bestaande uit stukken van 20 m., totaal 1500 m. lang en 2.75 m. hoog is. De muur heeft per strekkenden meter 'n gewicht van 16.000 kg. Er is een interessante proef geno men om dezen muur op te rui men. Een groote graafmachine graaft aan de zeezijde het zand langs den muur weg. Toen bij het eerste stuk muur op deze wijze een geweldige kuil was gegraven, stortte op een gege ven moment het 320 000 kg. wegende stuk beton in het ge reed gemaakte graf. De ge- heele muur wordt dan onder ongeveer 2 meter zand begra ven. Bij verrassing hebben de Fransche troepen zich weer meester gemaakt van het be wind in Saigon. EEN NIEUWE INVASIE. De nationale federatie van po litieke gevangenen van Ver- viers heeft bij den Belgischen eersten minister geprotesteerd tegen het schandaal veroor zaakt door vele Duitsche vrou wen, die in „jeep" door onze Amerikaansche vrienden mee genomen worden en in de stad vele inkoopen doen. Anderzijds halen Amerikaansche soldaten en Belgen op het platteland boter weg, schrijft de Ned., om dit naar Duitschland te ver voeren. Men begrijpt zonder twijfel de woede, welke deze tooneelen bij degenen, die uit de Duitsche kampen zgn teruggekomen, veroorzaakt. Ernstige inciden ten hebben zich dan ook reeds voorgedaan, o.a. tijdens een bal, waar Belgische vrouwen weigerden met Amerikanen te dansen om tegen het bijzijn van Duitsche vrouwen, die hen hoonden, te protesteeren. De Belgische minister-presi dent heeft thans in een -radio rede meegedeeld dat een re geling is getroffen dat in Duitschland langs de Belgische grens een verboden gebied wordt ingesteld met versper ring en en landmynen, terwijl legerauto's gecontroleerd zul len worden. RUIME TEXTIELDISTRIBUTIE IN BELGIE. Naar de Belgische minister president in een radiorede heeft medegedeeld zal volgende maand een vry ruime textiel distributie beginnen. Elk ge zinslid krijgt 100 punten. Een gezin van 4 personen zal dan kunnen koopen: een wollen ja pon, een heeren costuum, een jongenscostuum, een meisjes jurk, een overhemd, baddoeken, lakens enz. De steenkoolproductie is ge stegen van 21.000 tot 60.000 ton per dag. Van October zal elk gezin 200 kg. kolen krijgen. - Shirley Temple, thans 17 jaar oud, is in het huwelijk getreden met John Agar, ser geant in het leger der V. S. ZON EN MAAN. Woensdag komt de zon te 6.32 op en gaat te 18.30 onder. De maan te resp. 21.11 en 12.28 PROVINCIENIEUWS EEN HALVE KG AARDAPPELEN. De bonnen A40, B40 en C40 „Aardappelen" zijn, zooals Vrij dag reeds gemeld, geldig voor een halve kg. aardappelen per bon, en niet één kg. zooals een officieele publicatie van het Centraal Distributiekantoor gisteren meldde. DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdagmorgen ontdekte men te Zoutelande een tankmijn in den berm van de duinen, aan sluitende aan de bebouwde kom der gemeente. Daar deze mijn gevaar opleverde, werd zij zoo. als meer gebeurt, meegenomen om ze tot ontploffing te bren gen. Nadat de mijn op een voor de omgeving ongevaarlijke plaats was neergelegd, werd er vanuit een bunker op gescho len om haar tot ontploffing te brengen. Men kon de myn ech ter niet gemakkelijk onder schot nemen, waarom de 30- jarige J. D. besloot buiten den bunker te gaan staan en van daaraf op de mijn te schieten. Hij zou dan als de explosie volgde, tijdig wegduiken. Het eerste schot bleek reeds raak te zijn, evenwel had D. geen tijd meer om dekking te zoe ken. Hij werd door een scherf zoodanig aan den schedel ge wond, dat hij kort daarop is overleden. Het slachtoffer was pas een half jaar geleden ge huwd. Vorige week ziin weer eenige N.S.B.-ers te Middelburg bin nengebracht. Het waren Leen- tje P. Kooman, echtgen. van Hanse, Kortgene, Janna Meer- tens, echtgen. van A. J. Ver linde, Middelburg, H. Boogaard te 's Heer Arendskerke (Boo gaard is SS-man geweest en zou verschillende moorden op zijn geweten hebben), H. F. A. Teunrssen, Vlissingen en W. Minderhoud, Westkapelle. Eeni ge dagen geleden is ook De Jon ge Baas, vroeger leider van het N.A.F. in Zeeland, naar Mid delburg overgebracht. Zaterdagmiddag werd ter ge legenheid van het 10-jarig be staan van de afd. Souburg van het Ned. Roode Kruis een wed- strijdmiddag georganiseerd waaraan 5 afd. deelnamen. De afd. Vlissingen en Middelburg eindigden met een gelijk aan tal punten. Na loting won Vlis singen voor de tweede maal den wisselbeker. Middelburg kreeg den 2den prijs en Sou burg den 3den prijs. De beide andere afdeelingen waren Goès (zonder heeren) en Koudeker- ke. In een vergadering van den gemeenteraad van Ovezande werden behandeld wijziging ge- meentebegrooting 1944, vast stelling begrooting 1945, goed keuring begrooting Burgerlijk Armbestuur 1945, goedkeuring wyziging begrooting Burgerlijk Armbestuur 1944, voorloopige vaststelling gemeente-rekening 1943 met een batig saldo van 1314.36 in den gewonen dienst en goedkering rekenirtg Burgerlijk Armbestuur 1943 met een batig saldo van 1.35 in den gewonen dienst. Te 's-Gravenpolder hebben zich voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school 2 sollicitanten aange meld en voor gemeente-werk man 3 sollicitanten. Bij den heer R. te Driewe gen, gem. Biervliet, zijn de ko nijnen ontvreemd. BEVRIJDINGSFEESTEN TE TERNEUZEN. Het was Donderdag j.l. een jaar geleden dat Terneuzen door de Poolsche troepen werd bevrijd. Dit feit is op grootsche wijze gevierd. Reeds yroeg in den morgen was er groote drukte in de geheel met vlag gen getooide stad, welke druk te zich concentreerde op en om het H.B.S.-sportveld, waar om 10 uur een afdeeling van het Poolsche bevrijdingsleger met enthousiasme werd ontvangen en toegesproken door burge meester Tellegen, die, namens de bevolking dank bracht voor de bevrijding. Ook de he«r G. C. Jongepier, voorzitter van de regelingscom missie, sprak de Polen toe en overhandigde den commandant als aandenken een fraaie zilve ren medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin, waar na de Poolsche commandant dank bracht voor de ontvangst en dit fraaie geschenk. Na dit officieele gedeelte volgde een prachtig geslaagd concours- hippique door „de Schelderui- ters"te Terneuzen, met me dewerking van de „Oranjerui- ters" te Axel én de „Juliana- ruiters" te Zaamslag. Het hoogtepunt van dezen feestdag vormde de groote historische en allegorische op tocht, die werd opgeluisterd door de muziekgezelschappen uit Terneuzen, Biervliet, Hoek en Zaamslag. De buurtvereeni- gingen die op Koninginnedag nog geheel zelfstandig hadden gewerkt,hadden ditmaal de han den ineen geslagen en het re sultaat van deze samenwerking was werkelijk verbluffend. On geveer 40 praalwagens, vooraf gegaan door klaroenblazers, trommelslagers, vaandeldra-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1