Provinciale Zeeuwsche Courant Zaterdag 22 September 194b DE EERSTE ZITTING VAN HET TRIBUNAAL. Gedwongen emigratie. Waar moeten wij met de zoo veel duizend elementen heen, die op het oogenblik in Neder land ongewenscht zijn? Dit is een probleem, waar zich de regeering het hoofd over breekt. Een uitweg meent de regeering gevonden te hebben met medewerking van perso nen uit dien slecht befaamden kring. Verplaats ze, dwing ze nu niet om in te gaan, maar om uit te gaan. Niet, dat er strafkolonieën gevestigd zul len worden. Neen, maar de heeren en dames zullen een uitnoodiging ontvangen zich te vestigen, bijv. op Nieuw Guinea, daar zullen zij ge plant worden en zich kunnen heropvoeden en heropgevoed worden tot behoorlijke Neder landers. Zij kunnen zich daar verdienstelijk maken als pio niers. Prachtig denkbeeld. Er zijn maar een paar kleine be zwaren. Zullen die eigenaardige kolonisten zich daar in vrij heid mogen vestigen, daar zich vrij bewegen, wat toch voor een pionier hoogst wenschelrjk is, of zal men een sterke be waking noodig hebben, opdat de heeren niet dè beenen of misschien de prauwen nemen en zich ti'achten te verplaat sen en contact zoeken met on- gewenschte Aziatische elemen ten. En hoe zullen de buren, Engelschen en Australiërs, die wij op Nieuw Guinea nu een maal hebben, over dit accres van de bevolking denken? Zal het hun welgevallig zijn? Zul len deze mala fide kolonisten zich in contact kunnen stellen met de inlandsche bevolking? Zullen het alleen mannen zijn of mannen en vrouwen, die misschien vruchtbaar zullen zjjn en zich vermenigvuldigen Zal dan dit nakroost „Neder- landsch" of „anti-Neder- landsch" zijn? De Romeinen hebben eens het experiment genomen ongewenschte bevol kingselementen naar Sardinië te evacueeren. Van de resul taten is weinig anders bekend dan dat de ..kolonisten" er verdwenen zijn door honger en ellende, maar het was een manier ze te likwideeren. Een goed ding is reeds ge beurd: er is een commissie be noemd om de zaak te onder zoeken. ONTSPANNING IN EEN INTERNEERINGSKAMP. In het interneeringskamp te Harderwijk is Zaterdag jl. een ontspanningsavond gegeven, die nogal beroering in de pers teweeg bracht en tot demon straties van de bevolking leidde. De persoenlijke advi seur van den min.-pres.. Koos Vorrink. heeft naar aanleiding hiervan verklaar-d dat de kamp- commandant en enkele andere leden van de kampleiding zijn ontslagen daar zij de gezags verhoudingen totaal uit het oog hebben verloren. Dat er ontspanning is is gewettigd. Doch het is ongewenscht dat hieraan alle 850 gevangenen deelnemen. Bovendien is het program tevoren niet ingezien en gecontroleerd. Dit heeft er toe geleid dat liedjes werden gezongen die niet in een kamp voor N.S.B.-ers thuis ho'oren. Er moeten echter volgens den heer Vorrink geen oncorrecte liedjes zijn gezongen. Door een levendigen ruilhandel door N. S.B.-ers, die buiten het kamp werken bij de Canadeezen enz., werden sigaretten en chocolade in het kamp gebracht en daar op den ontspanningsavond verdeeld. Ook dit wordt onge wenscht geacht. Ee re raad voor de kleinkunst. De eereraad voor de klein-' kunst is van oordeel dat de leden van het Zondagmiddag cabaret zich dermate hebben misdragen dat zij nooit meer mogen optreden. De Ramblers, die in bezet tingstijd voor de radio bleven spelen, mogen in 3 jaar niet als ensemble optreden. De leider mag in 2 jaar en de leden individueel niet in 1 jaar optreden. Afkeuring werd uitgespro ken over het feit dat Clinge Doorenbos medewerker van de Telegraaf is gebleven. Hij heeft echter als cabaretier zijn krachten niet aan den be zetter gegeven, waarom er geen redenen bestaan maat regelen tegen hem te nemen. Piet van Egmond gaat niet accoord met de door den eere raad voor de muziek gedane uitspraak dat hij 3 jaar niet als dirigent mag optreden. GEEN CENSUUR MEER. Met ingang van 1 October wordt de censuur van brie ven, telegrammen en telefoon gesprekken in het verkeer met alle landen der wereld, behalve Duitschland, Oosten rijk en Japan, stopgezet. Van dezen datum af kan een ieder dus vrij correspondeeren, te- legrafeeren en telefoneeren in het verkeer met de zgn. ge allieerde en neutrale landen. Alleen zal, voorzoover het verkeer daarmede is of wordt opengesteld, nog censuur wor den toegepast op het P.T.T.- verkeer met Duitschland. Oostenrijk en Japan of cor respondentie van burgers aan militairen, die in deze landen verblijven, alsmede op krijgsgevangenenpost. Ook de censuur op reizigers komt met ingang van 1 Oct. a.s. -te ver vallen, behalve in het verkeer met Duitschland. Commissie voor perszuivering. De minister van Binnenl. Zaken, dr. L. J. M. Beel, heeft Woensdag de commissie voor Perszuivering geïnstalleerd en er daarbij op aangedrongen dat de commissie bij de ver vulling van haar taak groote spoed zai betrachten. De com missie is terstond met haar werkzaamheden begonnen. Het tekort aan arbeidskrachten. De regeering heeft thans maatregelen genomen in het kort van arbeidskrachten in de geteisterde gebieden, voorna melijk het Zuiden, te voorzien met mannen uit andere deelen van het land, waar een teveel aan werkkrachten is. De arbeiders zullen het ter plaatse geldende loon ontvan gen. De gezinnen die achter blijven zullen het verschil tus schen het loonpeil ontvangen, zoo deze in de woonplaats hoo- er is, alsmede een toeslag van 3 per week. De regeling treedt 1 October a.s. in werking. Werkkrachten die aan een opdracht om elders te gaan wejkei», niet voldoen, verliezen hun wachtgeld of overbruggingssteun. Oppotten zinken geld strafbaar. De minister van financiën doet een dringend beroep geen pasmunt vast te houden. Bij een beschikking is het boven dien verboden zinken pasmun ten op te potten of opgepot te houden. Men mag niet meer dan 10 aan kwartjes en dubbeltjes, 1 aan stuivers en 0.25 in centen en halve stuivers in voorraad hebben. Overtreding wordt be schouwd als misdrijf waarop de strengste straffen van toe passing zijn. Aan de politie is opdracht gegeven in voorko mende gevallen streng op te treden. ZAKENMENSCHEN MOGEN NIET MEER DAN 300 INLEVEREN. Bij winkeliers en andere ne ringdoenden die op eigen naam handelen schijnt veelal de op vatting te heerschen dat zij ook na 25 Sept., in de inleve- ringsweek van 26 Sept. t.m. 2 Oct., gelden tot onbeperkte be dragen kunnen inleveren. Deze opvatting is onjuist- Deze mo gelijkheid bestaat alleen voor niet-natuurlijke personen, zoo als N.V.'s, Comm.-Vennoot- schappen, firma's, vereenigin- gen, maatschappijen, enz. Alle zakenmenschen die op eigen naam handelen, kunnen in 'de inleveringsweek uitsluitend op hun geldkaart inleveren en tot geen hooger bedrag dan 300. Het meerdere moet uiterlijk op 25 Sept. worden gestort. Houders van geldkaarten B bezitten de vrije keuze met be trekking tot het kantoor waar zij hun oude geld willen inle veren. Zij zijn met name niet gebonden aan de bank waar zij de geldkaart B verkregen. DE LOONEN EN DE GELDZUIVERING. Het ministerie van financiën maakt bekend: Nu de geldzui- vering nadert, blijkt dat 'n vele fevallen werknemers weigeren un loon in ontvangst te ne men. Blijkbaar in de hoop dat zij nè. 2 October hun oude loon in nieuw geld zullen ontvangen. Het is werkgevers uitdrukke lijk verboden weekloonen die vóór of op 22 Sept. en maand salarissen d'e vóór of op 31 Aug. '45 betaalbaar waren, nè 2 October in nieuw geld uit te keeren. Werkgevers zijn gehou den de bedoelde loonen en sa larissen voor belanghebbenden gereed te leggen en hen hier van in kennis te stellen. De werknemer die deze gelden niet vóór 26 Sept. afhaalt, weet dat hij daarnè. slechts waarde- looze biljetten ontvangt. REGISTRATIE VAN MOTORVOERTUIGEN. Voor het eind van deze maand wordt begonnen met de registratie van motorrijtuigen om een overzicht te krijgen van wat er beschikbaar is en in welken staat het verkeert. Bij de registratie zullen be wijzen worden uitgereikt, die bij wegcontrole moeten wor den getoond. Op deze wijze zal het dus niet mogelpk zijn dat men motorvoertuigen laat onderduiken. REGEERINGSVLIEGDIENST. Woensdag a.s. zal de regee- ringsvliegdienst met een offi- cieele vlucht van 2 Havilland Dragon vliegtuigen de lucht lijn AmsterdamEindhoven Beek (L.) inwijden. Aan deze vlucht zullen de minister van verkeer en energie, ir. Th. S. G. J. M. v. Schaik en andere autoriteiten deelnemen. Deze dienst, welke door de regee ring wordt geëxploiteerd, ge niet de technische verzorging van de K.L.M. Het traject zal dagelijks door piloten van de K.L.M. 3 maal worden gevlo gen, t.w. om 7.55, 10.55 en 14 vertrek A'dam. Op 27 Sept. zal de lijn worden opengesteld voor passagiers. Organisatie werving burgerlijk rijkspersoneel. De regeering heeft besloten een organisatie in het leven te roepen voor de werving van burgerlijk rijkspersoneel. Niet alleen zal zij zich belasten met de recruteering van per soneel iedere sollicitant voor een overheidsbetrekking zal zich daar moeten melden doch ook zal 'n onderzoek wor den ingesteld naar de efficiency van de rijksdiensten, of de juiste man op de juiste plaats Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. lew. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Hoofdred. E, P. ZandUk (met red. medew. van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 139 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., VlLsslngen DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. De Leidsche Universiteit is feestelijk heropend Kort na de bezetting van ons land in 1940 is het conflict tusschen de vrije wetenschap en haar buiten- en binnen- landsche belagers binnen het eeuwenoude Leidsche bolwerk der vrijheid ontbrand. Bij de mannen van het departement van volksvoorlichting rijpte het plan van de Leidsche Hoogeschool een Volksch(!) opleidings- en opvoedingsinsti tuut te maken. Het antwoord van den Academischen Senaat waswij zwijgen liever dan dat wij daarbij ingeschakeld worden. En Leiden liep leeg. De Academiepoorten werden zwaar gegrendeld. De sleutel stad treurde en wachtte een zaam. Nadat 53 hoogleeraren en 3 lectoren in Mei 1942 ontslag hadden gevraagd en ontvangen en later anderen volgden, ging de Universiteit een stadium van schijndood in. Het oude vuur der hechte liefde tot het vrije onderzoek bleef gloeien onder de asch Thans is dat vuur geweldig gaan oplaaien. Het was een indrukwekkend oogenblik, toen de rector-mag. nificus, prof. dr. W. van der Woudë, jl. Maandagmiddag om 2 uur den gewijden kansel van de vermaarde, overvolle Pieterskerk beklom en een doorwrocht verslag van 5 be wogen oorlogsjaren gaf. Zoowel onze Koningin als onze Prinses, zelf leerlinge van onze Oranje-universiteit, waren aanwezig en werden bij het gaan naar en terugkomen van de kerk in de Kloksteeg en op het eerwaardige Rapen burg door duizenden toege juicht. Twee excellenties, de minis ters Van der Leeuw en Van Kleffens, en vertegenwoordi gers van de Universiteit van Leuven bevonden zich onder de toehoorders. Evenals bij het 350-jarig be staan der Universiteit in 1925 bewoog de fleurige stoet van wetenschappelijke sterren, al len in toga, zich door Leidens straten. Het 74e lustrumfeest thans weer ten einde. De herinneringen aan studieuze- jaren van vorming en voorbe reiding zijn verlevendigd. Hoe goed is het om even te ver toeven bij en op de vertrouwde plekjes van onvergetelijke studentenjaren. Een nieuwe schare studen ten verlangt er vurig naar het pad der Wetenschap te gaan betreden. Wij wenschen hen, waar zij hun studie ook beginnen, licht en wjjsheid en zelfvergetende toewijding W. H. B. Militaire commissariaten. Na 1 October zullen er nog slechts 5 militaire commissa riaten blijven bestaan, nl. één voor Noord-Holland en Utrecht, Zuid-Holland en Zeeland! Noord-Brabant en Limburg, Gelderland en Overijssel. Gro ningen. Friesland en Drente Zij zullen zich nog slechts met enkele bestaande zaken als zuivering, verzorging N.S.B.- kinderen en op juridisch ter rein belasten. HULP VOOR INDIË. Nederlandsche vliegtuigen hebben van Balik Papan per soneel voor de hulpverleening aan krijgsgevangenen naar Batavia gebracht. Onmiddellijk werden groepen naar verschillende kampen in midden-Java gevlogen. Een speciale geneeskundige missie werd eveneens per vliegtuig naar Ambawara gebracht. De overige Nederlandsche vlieg tuigen zijn naar Singapore en Balik Papan teruggekeerd om weer personeel te halen. „Piet Hein" en „Kortenaer". De onlangs in Engeland aangekochte torpedobootjagers Hr. Ms. „Piet Hein" en „Kor tenaer" zullen begin October in Nederland aankomen. Uit Nederland geroofde goederen. Aan Nederlandsche officie ren is verlof verleend in het door Frankrijk bezette deel van Duitschland te reizen om de uit Nederland geroofde jóederen op te sporen. Ook zul- en daartoe verbindingsofficie ren bij het Fransche hoofd kwartier worden geplaatst. Oorlogspleegkinderen. Er wordt nogmaals aan her innerd dat vóór 23 Sept. aan de commissie van oorlogspleeg kinderen of de gemeente secretarie aangifte moet worden gedaan wanneer men een Joodsch kind of een ander oorlogspleegkind verzorgt. Niet nakomen wordt be schouwd als misdrijf. Plekker gearresteerd. S. L. A. Plekker, die van 19411944 als burgemeester van Haarlem is opgetreden, en o.m. gemachtigde van Mus- sert was in de provincie Noord Holland, is op 15 Sept. j.l. met zijn vrouw en zoon in Duitschland gearresteerd. Nederlandsche schepen in haven van Kiel. In de haven van Kiel liggen momenteel nog 60 Nederland sche vaartuigen van allerlei soort en grootte. Behalve een aantal treilers en kustvaartui gen, bevinden zich lver de 9000 ton groote Drechtdijk en de 10.000 ton groote Damsterdijk. ZAL HIROHITO AFTREDEN? Naar uit betrouwbare bron door Agence France Press wordt vernomen zal de Ja- pansche keizer spoedig aftre den. Als regent zou prins Sjisjiboe aangezocht zrjn. Het tribunaal voor het ar. rondissement Middelburg hield Woensdag zijn eerste open bare zitting. De voorzitter, mr, Vlaming, hield een korte uiteenzetting van zijn ziens wijze t.a.v. de taak van het tribunaal in het algemeen en van de wijze van uitvoering. De taak vatte spr. samen in het tot stand brengen van een zuivering in het Ned. volk en binnen de groepen, waaruit hetzelve bestaat van die Ne derlandera en gewezen Neder landers wier handelingen ge. durende de vijandelijkheden of bezetting misdragingen waren ten voordeele van de bezet- tende macht en in strijd met de belangen van het Ned. volk. Spr. zeide, dat ten eerste het geschonden rechts bewustzijn van het Ned. volk hersteld moet worden "en ten tweede zal het doel zijn den schuldige weer geschikt te maken binnen de Ned. volks gemeenschap opgenomen te worden. In oogenschouw dient ook genomen te worden de ellende die de Nederlanders die aan het verzet tegen den vijand hebben deelgenomen, juist door de houding van deze collabo rateurs in den bezettingstijd ondervonden hebben. Gedacht dient te worden aan de nage laten betrekkingen van hen, die vielen in den strijd van het verzet en dat de ver. beurd verklaarde goederen kunnen dienen om hen te hel pen. Een bevoorrechte positie van een bezit van vermogen mag voor landverraderlijke individuen niet blijven voort bestaan. Mr J. F. van Deinse, de ken der orde van advocaten, wees er daarna op, dat het tribunaal verrezen is als een der instrumenten, waarmede vergelding zal worden uitge oefend jegens degenen, die zich tijdens de Duitsche be zetting slechte vaderlanders hebben betoond. Uwe uitspra ken, zeide spr., zullrti de bijl slagen moeten vormen, welke dat bosch van ongerechtigheid, van verraad en lamlendigheid zullen moeten vellen. Dit geen gemakkelijke taak. Gij zult als rechters hebben te oordeelen. Uw arbeid wordt wel buitengewoon verzwaard door de omstandigheid dat zoowel de juristen als de niet- juristen in uw midden, niet de scholing als rechter hebben gehad. Tot dusver werd van u niet gevraagd om over uw medemenschen te oordeelen op straf- of tuchtrechtelijk ge bied. Spr. achtte dit een niet géring bezwaar tegen de menstelling van het college, dat zijn taak slechts te moei lijker maakt. In de tweede plaats missen we den officieelen aaklager, het O.M. De balie mist deze figuur noode, want wij advocaten, zeide spr., kunnen het geval niet van ons afzet ten, dat wij staan tegenover niet den onbevangen en op- partijdigen en onbevooroordeel- den rechter, die aanklaagt en verdediging aanhoort en de van weerszijden aangevoerde argumenten met rustig gemoed en in onpartijdigheid afweegt, maar dat wij staan tegenover een rechter, die tevens is aan klager en die geen verdachte in openbare zitting voor zich zal doen Verschijnen, wanneer hij niet reeds van diens schuld ten volle overtuigd is. Met deze bezwaren zullen de ver dedigers rekening hebben te houden. Spr. zeide, dat een deel van het Ned. volk de functie der verdedigers niet begrijpt. De leden der balie, die N.S.B.'ers en collaborateurs zullen bij staan, mogen volstrekt niet vereenzelvigd worden met de verdachten voor wie zij optre den. Zij verfoeien evenzeer verraad en gemis aan vader landsliefde als ieder ander. Maar zij zijn terecht van meening, dat geen verdachte zonder behoorlijke rechtshulp voor zijn rechters mag staan. Daarna verschenen ach tereenvolgens 6 beschuldigden voor het tribunaal, dat ge presideerd werd door mr. Vla ming, vice-voorzitter was jhr. Schorer en secretaris mr. Kegge. Leden waren de hee ren Ouwehand, Hesseling, Popering, Meliefste en v. 't Westeinde. Een uitvoerig verslag van de verhooren kunnen wij niet geven, daar het gesprokene veelal onverstaanbaar was. Joost Joosse,geb. 10 Juni 1915, los werkman te Middel burg, werd beschuldigd in Oc tober 1942 lid van de N.S.B. te zgn geworden en de propa ganda hiervoor te hebben be vorderd door met „Volk en Vaderland" en „De Zeeuwsche Stroom" te venten. Ook heeft hij werkzaamheden voor den vijand verricht en is lid van het N.A.F. geweest. Mr. F. Adriaanse vroeg cle mentie, daar J. niet beschouwd mag worden als een landver rader in optima forma. Johannis Bijleveld, geb. 7 Juli 1903, handelsreiziger te Middelburg, was in 1935 toe getreden als lid van de N.S. B. Hij heeft gewerkt voor de Duitsche weermacht, terwijl hij in 1941 begunstiger was an den Nat. Jeugdstorm. Op aandringen van zijn vrouw zou hij in 1941 hebben bedankt als lid van de N.S.B. Mr. F. Adriaanse als ver dediger optredend, zeide dat verd. bij het uitbreken van den oorlog uit slapheid lid van de N.S.B. is gebleven. Arend Jan van den Boo gaard, geb. 24 Febr. 1918 te Vlissingen, filmoperateur te Middelburg, is in 1941 eenige maanden bij de N.S.B. aange sloten geweest. Izaak Jacobus Mondeel, geb. 30 Mei 1901, gereedschap slijper te Vlissingen, werd in 1940 lid van de N.S.B., ontving thuis Duitsche militairen, i: lid van den N.V.D. ge weest, werd beschuldigd nazi. gezind te zijn, terwijl zijn vrouw de wasch deed voor Duitsche rriilitairen en zijn dochter met een Duitsch mili tair verkeerde. Beschuldigde beweerde tot eind 1942 lid te zijn geweest en toen be dankt te hebben. Niettemin waren er lidmaatschapskaar- en van 1943 en 1944. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, vroeg clementie. Frans van Wijk, geb. 21 April 1891 te Rotterdam, restaurateur te Middelburg, werd in 1940 lid van de N. S.B. Hij heeft gewerkt bij de Todt, o.a. als cantinebaas. Zijn toouw verklaarde pas na de bevrijding bemerkt te hebben dat haar man lid was geweest van de N.S.B. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, beschouwt v. W. als een angst-N.S.B.'er. Joost Johannis Schipper, geb. 15 Febr. 1905 te Koude- kerke, houthandelaar te Mid delburg, werd in 1942 lid, al thans sympathiseerend lid van de N.S.B. Hij gaf N.S.B.'ers boksles, terwijl hij werkzaam heden voor de Duitsche weer macht verrichte. Sch. verklaarde in 1944, toen het sympathiseerend lid maatschap verviel, begunstiger te zijn geworden. De boksles- sen zou hij na drie weken srestaakt hebben. Bij het verhoor zeide de vrouw o.m. nog dat zij 91 bankbiljet ten van 100 had ingeleverd. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse was van oordeel, dat Sch. beïnvloed was door zijn sportmakker Kambier. Uitspraak in al deze zaken op 3 Oct. PROVINCIENIEUWS GERINGE AANVOER VAN GROENTE EN FRUIT. De laatste dagen is de aan- voer van groente en fruit buitengewoon gering. Men kan verontwaardigde stemmen beluisteren, die beweren, dat de telers hun producten met opzet vasthouden tot de geld- zuivering achter den rug Misschien zit hier wel een grond van waarheid in, doch als voornaamste oorzaak zou dit, volgens ingewijden, toch niet mogen gelden. Wat de aanvoer van groen te betreft bevinden we ons op het oogenblik in de over gangsperiode naar de winter groenten. Dit brengt ieder jaar, en zoo ook thans, met zich mede, dat er een periode komt. waarin de groenten- aanvoer veel geringer is. Bij de fruittelers zullen er zonder twijfel wel eenige zgn te vinden, die de kat eerst uit den boom willen kijken. Zij willen afwachten hoe de geldsaneering verloopt en den ken zich te dekken door voor- loopig maar weinig of niets te leveren. Het is betreurens waardig dat de consument hier de dupe van moet worden. Een belangrijke rem op den aanvoer van fruit is echter het ge-brek aan kisten. Dit stagneert den aanvoer groote mate. Hier treffen niet de telers of de veilingen de schuld, doch het publiek. Im mers, steekproeven hebben uit gewezen. dat het aantal vei- lingkisten dat zich in particu liere woningen bevindt zeer groot is. De één is geëvacueerd en heeft? veilingkisten benut om er zgn spulletjes in op te bergen, een ander gebruikt ze als kolenkisten,. sommigen be nutten de kisten als berg plaats voor wintervoorraadjes aardappelen, uien; velen koo pen kisten met frv en laten de appels of peren er in liggen. En hoevelen hebben veiling- kisten misschien gebruikt om er een konijnenhok van te maken. Ze vergeten echter, dat er een zeer groot gebrek aan veilingkisten blijft bestaan, zoolang er geen nieuwe aan gemaakt kunnen worden, of in onvoldoende mate. Door vei lingkisten niet in te leveren dupeert men tenslotte zichzelf, want geen kisten, geen appels of peren. Ieder zal dus ver st: udig doen. de zich in zgn bezit bevindende kisten in te leveren, wil men niet verstoken blijven van fruit. Onder groote belangstelling van de zijde der Zeeuwen in Den Haag en omstreken is „Zeelan- dia" de vereeniging voor Zeeu wen aldaar, na een gedwongen rustperiode van enkele jaren, met een buitengewoon geslaag den vrijheidsavond in Pulchri Studio op Zaterdag 8 Sept. j.l. herrezen. De zaal was zóó vol, dat op Maandag 24 Sep tember a.s. een tweede avond voor „teleurgestelden" moet worden gehouden! Zeeland her rijst! En mét Zeeland, getrouw aan .het devies, Zeelandia in Den Haag en omstreken. De beperkte ruimte laat niet toe een uitvoerig verslag te bren gen, al zal iedereen begrijpen, dat op dezen avond van humor en ontspanning, evenmin ont brak het ernstige woord, be trekking hebbende op de ram pen, die ons vaderland in het algemeen, Zeeland in het bij zonder troffen. Dat daar ook klonk het herdenkingswoord voor de velen, die vielen De Zeeuwen van Zeelandia voelen zich trots alles onver brekelijk met hun geboorteland verbonden en de plannen van het bestuur om in deze richting voort te bouwen, over alle stands en rangs-vooroordeel heen, verdienen te worden toe gejuicht. Het eerste symptoon is alreeds daar: „Voor 'n be vrijd Europaeen verdron ken Walcheren"; op vele plaat sen in de residentie trekt deze plaat de aandacht van het pu bliek. Men blijft stil staan, men spreekt over ons landje en hopenlijk offert men. Zoo wer ken de Zeeuwen ver van huis voor hün tehuis. In de Prins van Oranje te Goes werd de 41e jaarvergade ring gehouden van de Ver. tot Christ. Verzorging van Krank zinnigen in Zeeland, waarvan de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom uitgaat. Na opening door den wnd. voor zitter, Ds. J. de Vries, las deze een brief voor van den voorzit ter Dr. J. C. van Dijk, die ver hinderd was aapwezig te zijn. Ds. A. Scheele te Kapelle sprak daarna een wijdings woord. Vervolgens brachten de voor zitter en de heer J. W. van 't Hoff de verslagen van secreta ris en penningm. uit. Modera- men en bestuur werden gede chargeerd voor hun beheer over 1944. In de commissie tot het na zien van de rekening 1945 werden benoemd de heeren R. Batten, J. Hommes, G. Heijns- dijk en als secundus de heer W. A. den Boggende. Als bestuursleden werden her. of gekozen de heeren J. W. van 't Hoff, S. K. Phaff te Goes, jhr. A. van Citters te Burgh en J. van Strien te Anna Jacobapolder. Dokter Jens naar Bussum vertrokken. Naar wij vernemen heeft dokter H. J. Jens Vlissingen verlaten om zich als chirurg te Bussum te vestigen, ter waarneming van de praktijk van dr. H. Rijnders, die naar Indië vertrekt. Ongetwijfeld zullen velen dokter Jens noode zien ver trekken. Niet alleen bij patiënten, doch ook in breede kringen der Vlissingsche bevol king heeft hg zich door zijn werk de sympathie en hoog achting weten te verwerven. Herinneren we slechts aan zijn vele werk in de moeilijke oorlogsjaren als leider van de transportcolonne en afdeelings- voorzitter van het Ned. Roode Kruis. De Commandant der Kon. Marine te Vlissingen heeft aan B. en W. dier gemeente een bedrag van 6843 ter beschik, king gasteld, zijnde de netto opbrengst van den verkoop van de door de geallieerde autoriteiten speciaal voor „de Schelde"-arbeiders beschikbaar gestelde kleeding, teneinde dit bedrag te bestemmen voor de meeste daarvoor in aanmer king komende algemeene fond sen. In overleg met den Marine commandant hebben B. en W. besloten dit bedrag te verdee- len tusschen de volgende ver- eenigingen: Afd. Vlissingen der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose; afd. Vlissingen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies; afd. Vlissin gen van het „Groene Kruis". Ieder dezer vereenigingen ontving een bedrag van 2281. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag te Middel burg apotheek VAN DER HARST en .te Vlissingen apo theek v. OCKENBURG, St. Jacobsstraat, geopend. Melden wij eenigen tijd ge leden dat de geroofde toren klok van Souburg te Gronin gen was teruggevonden, thans is zij weer op haar plaats teruggebracht in den ouden kerktoren. Als agent van het distribu tiekantoor te Souburg is tegen 1 Oct. benoemd de heer Edel man in de plaats van den heer Nieuwdorp, die Souburg gaat verlaten. De heer Edel man was reeds eerder op het distributiekantoor alhier werk zaam. Donderdagavond werd in het gymnastieklokaal te Sou burg door de Chr. Jeugdvere nigingen een bijeenkomst ge houden voor de gerepatrieer- den, waarvan er velen aanwe zig waren. De burgemeester wees de jeugd op de groote verantwoordelijkheid en taak om mede te helpen aan den wederopbouw van Nederland. De gevallenen werden her dacht. De avond werd verder door zang en tooneel gevuld. Een der aanwezigen dankte de jeugdverenigingen voor de hun aangeboden avond. De collecte ten bate van de spoorweg T.B.C.-vereeniging heeft te Arnemuiden en Kle- verskerke opgebracht 176.70. HOOGWATER VLISSINGEN. Zondag 3.33 en 15.44, resp. 2.53 i 2.38 m. -f- NAP. Maan dag 4.16 en 16.26 resp. 2.47 en 2.35 m. -f NAP. 1 KORTE PREDIKATIE ONZE PLAATS. Denk vooral aan uw plaats! W\i. menschen. hebben ieder onze eigen plaats in het leven en zooara wij 'dit vergeten ol uit het oog verliezengaat het scheef. Weet u dat wel? U ziet dat in een gezin, als de kinderen zich gaan bemoeien met dingen, die eigenlijk door Vader en Moeder uitgemaakt moesten worden. U ziet dat in een bedrijf, waar de aankomende jongste bediende zich een oordeel aanmatigt over het beleid van een ervaren baas. U ziet dat in een school, waar de leerlingen het werkroostec wil- len opmaken er. alleen lievelings- lessen willen volgen. U ziet dat in een kerk. waar eigenwijze menschen zeker mee- nen te weten, wat de bedoeling is van het zware, eeuwige Woord van den ondoorgrondelijken God. Gij hebt. o albestierend Koning. dc plaats bestemd van ieders woning, den kring, waarin hij werken moet. Begin overal en altijd weer op nieuw uw plaats te weten en u komt verder. Jozef, de onderkoning van Egypte, wist dat. Schuw keken zijn broers hem aan, toen hij op zijn hoogen zetel zat en zij er lang niet zeker van waren, dat hij van zijn macht niet op een of andere manier een willekeurig gebruik zou gaan maken. Hij stelde hen echter gerust en zeide: ik zal heusch de plaats van God niet innemen. „Ben ik in de plaats van God 7" De Bijbel wil, dat wij God God laten En onze roeping is in het spoor van den Heiland te gaan, wiens zuivere levenswijsheid wasik doe altijd wat God behaagt. Tot het zxpaarste offer bereid nam Hij onze plaats in om ons weer tot God te brengen. B. PREDIKBEURTEN PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk: Oostka- pelle: 10 en 7 ds. Don, 2 (Duinbeek) ds. Nicolaï; Se- ropskerke: 2 ds. Visser; Sou burg: 10 ds. Schoch; Klevers- kerke. 2.30 ds. Waardenburg; Vrouwenpolder: 3 ds. Breukel- man; Arnemuiden: 10. 3 en 7 ds. Hooykaas. Nieuw- en St. Joosland: 10 ds. Waardenburg, 2 dhr. Buys. Geref. kerk: Vlissingen: 9 en 2.30 ds. Smeenk; Arnemui den: 10 en 2.30 ds. Radder. Chr. Geref. kerk: Vlissingen: .30 en 5 leesd. Geref. gem.: Arnemuiden: 9.30, 2 en 6 leesd.; Middel burg: 9.30, 2 en 6 leesd.; Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Geref. kerk in H.V.: Middel burg: 10 ds. Herngreen. Doopsgez. gem.: Middelburg: 10.15 mej. dr. Bakker, Vlissin gen: 10 da. de Boer. Herst. Apost. gem.: Vlissin gen: 10 en 4.30 ds. de Vries. Leger des Heils: Middel burg: 10 en 7.30 adj. Kooi- stra; 4 openl. samenko., Dam; Vlissingen. 9.30 en 7 leider C. C. Gerstel. Ver. v. Vryz. Herv.: Mid delburg; 7 ds. Hanneman. Vrygem. Geref. kerk: Mid delburg: 2,30 en 6.30 ds. Zemel (H.Av. en Dankz.) Evang. Luth. kerk: Middel burg: 10 ds. Nol te; Vlissingen: 10 da. de Boer. Officieele publicaties B. en W. van Middelburg maken bekend dat het kan toor van den gemeente-ont vanger op Dinsdag 25 Sept. a.s. voor het publiek gesloten is. De distributiekring Middel burg maakt bekend dat ge- evacueerden niet in aan merking zullen komen voor een brandstoffenkaart T 505. Echter zullen zij nè 1 Oct. a.s. 4 rantsoenbonnen brandstof fen kunnen ontvangen. Hier voor moet door betrokkenen in de weeic na 26 Sept. a.s. in zaal 4 loket 4 een aanvraag formulier MD 323-08 worden afgehaald. Op de agentschap pen bij den agent. Bij het in dienen van het formulier moet een nieuwe verklaring van het evacuatiebureau ter plaatse worden overgelegd, waaruit blijkt, dat betrokkene in het evacuatieregister staat inge schreven. Alle geëvacueerden, welke een zelfstandige huis houding voeren, mogen aan vragen. De Distributiekring Middel burg maakt bekend dat perso nen welke in het bezit zijn van >etroleumkaarten U 505 of J 506 voor kookdoeleinden, ter verkrijging van nieuwe petro- leumkaarten opnieuw een aan vraagformulier moeten afhalen, daar met ingang van 1 October a.s. de nu in het bezit zijnde >etroleumkaarten ongeldig zul- en worden verklaard. Deze formulieren zijn ver krijgbaar op het kringkantoor zaal 4, loket 4 en bij alle agen ten in de week van 2429 Sep tember a.s. Deze formulieren moeten vóór 29 Sept. a.s. wor den ingeleverd. Op de in te leveren formu lieren moet bon 244 Algemeen van de bonkaart 10e periode van alle gezinsleden op de ach terzijde worden geplakt. Personen welke niet yóor pe troleum in aanmerking komen moeten de bon 244 Algemeen zorgvuldig bewaren, daar de±e voor andere doeleinden moet .vorden aangewend. Geëvacueerden zullen evenals tot nu toe rantsoenbonnen blij ven ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1