Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant ri345 DE ZUIVERING DER STATEN-GENERAAL. Verschenen is zooals gemeld het rapport der commissie, be last met de zuivering der Sta- ten-Generaal. Van hen, die op 10 Mei 1940 lid waren van de Eerste Ka mer zijn, volgens dit rapport na dien datum overleden: S. de la Bella jr., J. A. M. Bruine- man, jhr. S. van Citters, dr. H. Colijn, J. ter Haar jr., P. W. de Jonge, mr. dr. W. M. van Lan- schot, P. Moltmaker, F. L. D. Nivard, dr. H. B. Wiardi Beck- man, en van hen, die op 10 Mei 1940 lid waren van de Tweede Kamer, J. van Gelderen, mej. A. de Jong, dr. H. W. E. Mol- ler, mr. M. M. Rost van Ton- ningen, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Th. J. Thijssen, dr. I. H. J. Vos, dr. ir. Th. van der Aerden, W. Wagenaar, D. Wijnkoop. Na 10 Mei hebben ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer C. W. J. van de Bilt, mr. A. J. van Vessem, en als lid van de Tweede Kamer: mr. B. Bakker-Nort, J. Bakker. W. Drees, J. L. Faber, H. G. M. Hermans, J. Hilgenga, H. van Houten, C. J. Kuiper, J. ter Laan, mr. C. F. baronesse Maekay-Katz, J. G. Suring, L. L. H. de Visser en ir. H. Vos. Het blijkt voorts, dat behal ve de leden die bij de N.S.B. waren aangesloten en die ver tegenwoordigden, als gevolg van de werkzaamheid der com missie, in de Staten-Generaal niet terugkeeren de Eerste Ka merleden: prof. dr. A. Steger (R. K.) en A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) en het Tweede Ka merlid ds. G. H. Kersten (St. Ger. partij). De Staten-Generaal zijn thans als volgt samengesteld: Leden van de Eerste Kamer zijn: mr. A. Anema, jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, dr. J. A. A. Barge, H. M. J. Blomjous, mr. P. E. Brlet, A. C. de Bruyn, dr. P. A. Die penhorst, dr. D. van Embden, A. N- Fleskens, J. Gelderman, dr. E. Heldring, P. Hiemstra, mr. F. I. J. {anssen, mr. C. H. J. A. Janssen de impens, J. van de Kieft, mr. G- Kolff, mr. R. Kranenburg, mr. O, C. J. D. Kropman, jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich. mr. J. C. A. M. van de Mortel, H. C. Nijkamp, 'mr. R Pollema, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, M. A. Reinalda. mej- mr. A. E. Ribbius Peletier, jhr- mr- B. C. de Savornin Lohman, A. J. Schoenmaker, P. Sikkes, mr. J. in M Veld, J. J. vorrlnk. mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, N. Vijlbrief. dr. R. H. Woltjer, dr. J. de Zwaan. Leden van de Tweede Kamer zijn: mr. J. Algera, H. Amelink, W. J. Andriessen, G. Baas Kzn., mr. F. H. 'Bachg, M- L. F. Bajetto, dr. L. J. C. Beaufort, dr. S, E. B. Bierema, J- Bommer, ir. M. C. E. Bongaerts, H. J. van den Born, H. J. van Braam- broek, dr. H. Brugmans, H. E. van den Brule, mr. K. Bijlsma, mr. L. N. Deckers, mr. G. A. Diepenhorst, mr. L. A. Donker, dr. Ir. W. J. Droesen, L. F. Duymaer van Twist. mr. T A. van Dijken, F. E. H. Ebcls. R. Effen- di, jhr, mr. M. van der Goes van Naters,' J. Groen Azn., C. van Heuvel, mr. A. M. Joekes. C. J. van Kempen, A. Kievit, mr. I.. G. Kor- tenhorst, TJ, Krol, J. M. Krijg»r jr., E. Kupers, G. J. van Llenden, A. J. Loerakker, mr. J, H. van Maarscveen, mr A. J. J. M. Mes, H. J. W. A. Mcijerink, H. Ploeg jr., M. J. M. van Poli, H, Posthuma, mr. E. G. M. Roolvink, mr. A. B. Roosjen. jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Jhr. mr. O. A. M. J. RuIJs de Bee- renbroeck, H. Ruljter, Th. F. M. Schaepman, mr. J. R. H. van Schaik, J. Schiithuis, J. Schouten, P. J. S Serrarens, H. van Sleen, W. van der Sluis, C. Smeenk, W. Stelnmetz, J. E, Stokvis, E. J. M. Stuinpel. J. G. Süurhoff. mr. J. C. M. Sweens, Mr. J. Terpstra, mr. F. G. C. J. M. Teu- lings, H. W. Tilanus, J. Tjalma, mr. P. W. H. Truljen. A. E. J. de Vries— Bruins, J. Weitkamp, Mr. W. C. Wen- delaar, M P. van der Weljden, mr. J. A. de Wilde. B. J. J. Wijkamp, J. J. W. IJsselmulden, A. W. IJzerman, C. van der Zaal. P. Zandt, dr. H> A- Zwijnenberg. A. Zijlstra. TWEEDE KAMER BIJEEN GEROEPEN. De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen Dinsdag 25 Sept. a.s. des namiddags te 1 uur. Aan de orde is de rege ling van werkzaamheden. De voorzitter zal aan de Kamer voorstellen in deze vergadering te doen plaats hebben het trekken der afdeelingen en de benoeming van de leden der huishoudeiyke commissies, van de gemengde commissie voor de stenografie en van de com missie van bureaux voor de ambtenaren der stenografische inrichting. Voorts zal de voor zitter voorstellen in afwyking van het bepaalde by art. 15 van het reglement van orde, de benoeming van de voorzit ters en de tweede-voorzitters der afdeelingen te doen plaats hebben na de trekking der af deelingen, de rapporteurs voor het wetsontwerp houdende regelen omtrent de voorloopi- ge Staten-Generaal vóór net afdeelingsonderzoek van het ontwerp, te benoemen. De voorzitter is voornemens aan de te benoemen centrale af- deeling voor te stellen dit wetsontwerp onmiddellijk na afloop der openbare vergadering in de afdeelingen te doen onderzoeken. Dinsdag is een missie der Kon. landmacht naar Londen vertrokken onder leiding van luit.-kol. K.N.I.L., de Lange. Deze missie zal spoedig -mar Ceylon doorreizen tè- nde daar de komst der bataljons van de Kon. landmacht, die binnen kort scheep gaan naar Ned. Indië, voor te bereiden. Abonn.-pr. 25 ot. p. w. J 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv J 2.— Bur. Vllssingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Oooa tel. 2475, Tc Hoofdred. E. P. Zandljk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 137 Druk la. F. v. d. Velde Jr., Vlieaingen NIEUWE PRIJZEN STEEN KOLEN, GAS. ELKCTKICI- TEIT EN PETROLEUM. In verband met een sterke verhooging van de kosten der mijnen, in het bijzonder ten gevolge van loonsverhoogin. gen en in verband met de sta ging der transportkosten en de kosten van het laden en lossen was het onmogeiyk de prijzen van steenkolen op het huidige niveau te handhaven. Door het verleenen van een overheidssubsidie van 7.80 per ton is voorkomen, dat de kostenstijging geheel ten laste van den verbruiker komt, maar beperkt kon blgven tot een' prijsverhooging van gemiddeld 4.15 per ton voor industrie- kolen en gemiddeld 0.70 per eenheid huisbrand. De prijsverhoogingen hebben ertoe geleid, dat ook de gas- en electriciteitstarieven zijn ge stegen. De gasprijs is gemid deld van 10 op 11.5 cent per m3 gebracht en de electrici- teitsprys gemiddeld met een halve cent per kwh verhoogd. Daarentegen is het mogeiyk gebleken de prgzen voor vloei bare brandstoffen, nameiyk petroleum en gasolie, dank zij den herstelden regelmatigen aanvoer van overzee, aanzien lijk te verlagen. De prijs voor petroleum zal voor alle cate gorieën 18 cent per liter be dragen en de prijs voor gas olie zal van 22 op 10 cent per liter worden terugge bracht. De pry's voor benzine blijft voorloopig gehandhaafd op 30 cent per liter. De nieuwe steenkolenprijzen, alsmede de nieuwe gas- en electriciteitstarieven zgn op 17 September 1945 in werking getreden: de nieuwe prijzen voor petroleum en gasolie gel den met ingang van 1 October 9. Vrouw doodgeschoten. In een woning aan de Beurd- sche straat te 's-Hertogen- bosch kwam een gezelschap feestvierenden onder invloed van sterken drank thuis. Om een of andere reden is twist ontstaan. Een zekere J. M. heeft daarbij de 32-jarige vrouw M. B., moeder van drie kinderen, doodgeschoten. De dader is gearresteerd. KORENOOGST IS VLOT BINNENGEKOMEN. De korenoogst is vlot bin nengekomen. Dit is een succes voor onze landbouwers. Ge brek aan paarden, wagens en arbeidskrachten ten spgt, heb ben de boeren en hun helpers dit resultaat bereikt door extra hard te werken. Thans is de aardappeloogst aan den gang. Door inschake ling van 10.000 arbeiders uit de steden is men vol vertrou wen, dat ook de aardappelen alle op tijd uit den grond zul len komen. AFLEVERING BOUWMATERIALEN. Het rgksbureau voor kera mische producten vestigt er de aandacht op, dat alle door of namens den dienst van den wederopbouw uitgegeven bon nen of machtigingen tot aan koop van bouwmaterialen gel digheid hebben als bewijsstuk ken, waarop overeenkomstig de voorschriften van den di recteur van voornoemd rgks- bureau bouwmaterialen mogen worden verkocht en afgeleverd. Handelaren dienen óp deze machtigingen de daarin ge noemde materialen, voor zoo ver zij die in voorraad heb ben, onverwyid aan de betrok kenen af te leveren. Zij, die hieraan geen gevolg geven en daarmede het nooaherstel be lemmeren, stellen zich bloot aan ernstige maatregelen. TOESTAND BEVRIJDE NEDERLANDERS. Volgens een rapport van Amerikaansche medici is de gezondheidstoestand der be- vrij de Nederlandsche krijgsge vangenen beter dan verwacht werd. De mannen hebben zich snel hersteld. De ouderen her stellen langzamer en vertoo- nen meer gevolgen van het hypoproteine dieet, waarvan het symptoom hongeroedeem is. De bevrgden hebben slechte oogen gekregen door het lezen in het halfdonker en ook hun gebit laat te wenschen over, maar hun moreel staat op hoog peil. Dinsdag zgn in Eindhoven de bevrijdingsfeesten begonnen. Geopend werd met verschillen de herdenkingsdiensten. Briefwisseling van. Franco met Churchill. Reuter heeft thans een brief gepubliceerd die Franco op 18 October 1944 aan Engeland zond. en waarin hij een ge meenschappelijke actie tegen de Sovjet-Unie voorstelde. Dit voorstel is door Churchill zonder meer afgewezen. Spanje wilde ook aan de vredesconferentie en de we reldorganisatie deelnemen. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Rotterdam-Charlois. (6e pred. pi.), J. C. W. Kruishoop te Ermelo. Drietallen te Utrecht (vac. dr. G. P. Ma- rang) D. J. Haspels te Groenlo, J .W. v. Swigchum te Hengelo (O.) en Ph. A. Warners te Al melo; (vac. J. L. Wolfensber- ger) dr. A. v. d. Hoeven te Warnsveld, H. C. Molenaar te Halfweg (N.H.) en, Jac. Tref fers te Woerden. Geref. kerken. Tweetallen te Almelo (vac. W. L. Milo) D. v. Enk te Veenendaal en D. A. Zglstra te Uithuizen; te Delft (vac. wijlen C. P. Boodt) W. C. v. d. Brink te Heemstede en J. C. Jonkers te Scherpenzeel. Geref. kerken. Aangenomen naar 's-Gravenhage-West (als evang. pred.) D. v. Swigchem, pand. en hulp-pred. aldaar. Ds. H. Scholing Geref. pre dikant te Arnemuiden, heeft wegens vertrek naar Kamper land afscheid genomen. De scheidende predikant had als tekstwoord gekozenHand. 20 32. Kerkelgke examens. De classis Dordrecht-Gorin_ chem-Middelburg der vrijge maakte Geref. kerken heeft pe remptoir ge-examineerd en toe gelaten tot den dierst des Woords en der Sacramenten cand. J. J. Arnoldi, beroepen predikant te Vrouwenpolder. 7 Oct. a.s. hoopt Ds. Drost van Zaamslag beroepen Ned. Hedv. predikant te Ka- pelle, des middags intrede te doen na des morgens bevestigd te zijn door zgn vader, ds. Drost, em. pred. te Arnhem, PROVINC1ENIEUWS Onderscheiding voor moedig optreden. Voor het front van de troepen werd Dinsdag te Vllssingen aan den adjudant machinist van de Kon. Marine, Steenaard een koninkiyke onderscheiding, de Bronzen Leeuw, uitgereikt voor zijn moedig optreden. In Juni 1944 kwam by een aanval op de haven van Sa- bang door Hr. Ms. Tromp", een niet-ontploftr Japansche granaat in den schoorsteen terecht. Met gevaar voor eigen leven en de hooge schoorsteen- temperatuur trotseerend, heeft de heer Steenaard de granaat verwjiderd en in een natte zak over boord geworpen. Door dit moedig optreden heeft hy zeer ernstige schade aan het schip weten te voorkomen en waar- schijnlgk vele menschenlevens gered. Adj.-machinist Steenaard werd bij deze plechtigheid toe gesproken door den marine commandant. overste Quant, die na opening van den ban het Koninklijk Besluit voorlas en de onderscheiding op den borst speldde. Na sluiting van den ban, wees overste Quant op het moedig en beleidvol optreden, waarbij adj. Steen een voorbeeld heeft gegeven aard allen, van hoog tot laag, een voorbeeld heeft gegeven. Door zgn optreden is een kost bare eenheid behouden ge bleven en bovendien het leven gered van veler onzer men- schen. Dit alles zonder zich te bekommeren om de groote daaraan verbonden gevaren. Door deze daad heeft hy medegewerkt om een klein Nederland in de wereld een grooten naam te bezorgen. Spr. wees op den zeer goeden naam, die onze marine bg onze geallieerden heeft, zooals nog pas een Engelsch officier hem heeft verzekerd. Tenslotte deelde spr. mede, dat H.M. zeer tot haar leed wezen verhinderd was persoon- lgk deze onderscheiding uit te reiken. De afdeeling Middelburg van de Zeeuwsche Volksuniversiteit opende Maandag jl. haar twee. de seizoen met een lezing door den heer A. den Doolaard „In wat voor wereld leven wij Beschouwingen over de internationale politiek". Uit gaande van de beloften der geallieerde staatslieden, die spraken van een wereld gevrij waard van vrefes en gebrek bezag de spreker achtereen volgens den binnenlandschen .toestand van Rusland, Enge land en de Ver. Staten, waar van men Rusland niet langer communistisch kan noemen. Engeland nog niet socialis tisch ondanks de overwinning van Labour, en waarvan de Ver. Staten nog het dichtst bg het liberaal kapitalisme Bovendien zal San Francisco allesbehalve een garantie voor den wereldvrede blijken te zgn. „We zijn reuzen in de tech niek maar kinderen in de mo raal", aldus de spreker. Per soonlek zag hg in een vereeni- ging van Christendom en socialisme de oplossing voor de impasse waaruit wy geraakt zijn. Den Doolaard besloot met het lezen van enkele zijner ge dichten. De voorzitter, mr. F. W. Adri- aanse, dankte den spreker voor zyn „magistrale" rede. Dinsdag werd deze lezing te Goes gehouden. Voor de Z.V.U. te Middel burg zal op 28 Sept. a.s. de groote voordrachtkunstenares harlotte Köhler de „Koningin van Saba" voordragen. De op brengst is door de kunstenares bestemd voor noodiydend Walcheren. Van de zijde van den Prov. Stoombootdienst vestigt men onze aandacht er op, dat de dienst het publiek zooveel mogelgk ter wille is. maar dat ook de dienst moeilijk heden heeft met betrekking tot wisselgeld en juist de 5 rittenkaarten heeft ingesteld om het publiek te gerieven. Het H.A.R.K.-comité te Rijswijk kon Vrijdag jl. reeds het eerste schip met ingeza melde goederen bestemd voor Middelburg laten vertrekken. De actie Rijswgk helpt Middel burg heeft zooveel succes, dat vermoedelg'k binnenkort nog meer schepen zullen kunnen vertrekken. Tie Ver. „Het Groene Kruis" te Vlissingen hield Dinsdag haar algemeene ledenvergade ring. onder leiding van den voorzitter, den heer C. A. van Woelderen. Het ledental was in ernstige mate gedaald. Op 31 Dec. 1944 bedroeg dit slechts 1124. Wil de vereeniging naar behooren haar taak ten opzich te van de volksgezondheid kim. nen verrichten, dan zal zij daarbij de hulp en medewer king van de bevolking dringend noodig hebben. In de eerste plaats moet het ledental spoedig worden opgevoerd. In verband met schaarschte aan verplegingsartikelen, mag het niet meer voorkomen dat DE ZUIVERING DER STATEN-GENERAAL. Verschenen is zooals gemeld het rapport der commissie, be last met de zuivering der Sta ten-Generaal. Van hen, die op 10 Mei 1940 lid waren van de Eerste Ka mer zijn, volgens dit rapport na dien datum overleden: S. de la Bella jr., J. A. M. Bruine- man, jhr. S. van Citters, dr. H. Coign, J. ter Haar jr., P. W. de Jonge, mr. dr. W. M. van Lan- schot, P. Moltmaker, F. L. D. Nivard, dr. H. B. Wiardi Beck- man, en van hen, die op 10 Mei 1940 lid waren van de Tweede Kamer, J. van Gelderen, mej. A. de Jong, dr. H. W. E. Mol- ler, mr. M. M. Rost van Ton- ningen, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Th. J. Thijssen, dr. I. H. J. Vos, dr. ir. Th. van der Aerden, W. Wagenaar, D. .Wgnkoop. Na 10 Mei hebben ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer C. W. J. van de Bilt, mr. A. J. van Vessem, en als lid van de Tweede Kamer: mr. B. Bakker-Nort, J. Bakker, W. Drees, J. L. Faber, H. G. M. Hermans, J. Hilgenga, H. van Houten, C. J. Kuiper, J. ter Laan, mr. C. F. baronesse Mackay-Katz, J. G. Suring, L. L. H. de Visser en ir. H. Vos. Het blgkt voorts, dat behal ve de leden die bij de N.S.B. waren aangesloten en die ver tegenwoordigden, als gevolg van de werkzaamheid der com missie, in de Staten-Generaal niet terugkeeren de Eerste Ka merleden: prof. dr. A. Steger (R. K.) en A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) en het Tweede Ka merlid ds. G. H. Kersten (St. Ger. partg). De Staten-Generaal zijn thans als yolgt samengesteld: - Leden van de Eerste Kamer zijn mr. A. Anema, jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, dr. J. A. A. Barge, H. M. J. Blomjous, mr. P. E. Briet, A. C. de Bruyn, dr P. A. Die penhorst, dr. D. van Embden, A. N. Fleskens, J. Gelderman, dr. E. Heldring, P. Hiemstra, mr. F. I. J. Janssen, mr. C. H, J. A. Janssen de Limpens, J. van de Kieft, mr. G. Kolff, mr. R. Kranenburg, mr. G. C. J. D. Kropman, jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich. mr. J. C. A. M. van de Mortel, H. C. Nijkamp, mr. R. Pollema, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, M. A. Reinalda. mej. mr. A. E. Ribbius Peletier. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, A. J. Schoenmaker, P. Sikkes, mr. J. in 't Veld, J. J. Vorrink. mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. N. Vijlbrief, dr R- H. Woltjer. dr. j. de Zwaan. Leden van de Tweede Kamer zijn: Oir. J. Algera, H. Amelink, W. J. Andriessen, G. Baas Kzn., mr. F. J. H. Bachg, M. L. F. Bajetto, dr. L. j. C. Beaufort, dr. S, E. B. Bierema, J. Bommer, ir. M. C. E. Bongaerts, H. J. van den Born, H. J. van Braam- broek. dr. H. Brugmans, H. E. van den Brule, mr. K. Bijlsma, mr. L. N- L. A. Donker, dr. ir. W. J. Droesen. L. F. Duymaer van Twist, mr. T, A. van Dijken, F. E. H. Ebels. R. Effen- di, jhr mr. M. van der Goes Naters, J. Groen Azn-, C. van den Heuvel, mr. A. M. Joekes. C. J van Kempen, A. Kievit, mr. L. G. Kor- tenhorst, Tj. Krol. J. M. Krijger jr. E. Kupers, C. J. van Lienden, A. J. Loerakker, mr. J. H. van Maarseveen, mr. A. J. J. M. Mes, H. J. W. A. Mcijerink, H. Ploeg jr., M. J. M. van Poll, H. Posthuma. mr. E. G. M. Roolvink, mr. A. B. Roosjen, jhr.' mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Bee- renbroeck, H. Ruijter, Th. F. M Schaepman, mr. J. R. H. van Schaik, J. Schiithuis, J. Schouten, P. J. S Serrarens, H. van Sleen, W. van der Sluis, C. Smeenk, W. Steinmetz, J. E. Stokvis, E. J, M. Stumpel, J. G- Süurhoff, mr. J. C. M. Sweens, Mr. J. Terpstra. inr. F. G. C. J. M. Teu- lings, H. W. Tilanus, J. Tjalma, mr. P. W. H. Truijen. A. E. J. dc Vries— Bruins, J. Weitkamp. Mr. W. C. Wen- delaar, M P. van der Weijden, mr. J. A. de Wilde. B. J. J. Wijkamp, J. J. W. IJsselmuiden, A. W IJzerman, C. van der Zaal, P. Zandt, dr. H. A. Zwijnenberg, A. Zijlstra. TWEEDE KAMER BIJEEN GEROEPEN. De Tweede Kamer is bgeen geroepen tegen Dinsdag 25 Sept. a.s. des namiddags te 1 uur. Aan de orde is de rege ling van werkzaamheden. De voorzitter zal aan de Kamer voorstellen in deze vergadering te doen plaats hebben het trekken der afdeelingen en de benoeming van de leden der huishoudelijke commissies, van de gemengde oommissie voor de stenografie en van de com missie van bureaux voor de ambtenaren der stenografische inrichting. Voorts zal de voor zitter voorstellen in afwyking van het bepaalde bij art. 15 van het reglement van orde. de benoeming van de voorzit ters en de tweede-voorzitters der afdeelingen te doen plaats hebben na de trekking der af deelingen, de rapporteurs voor het wetsontwerp houdende regelen omtrent de voorloopi- ge Staten-Generaal vóór het afdeelingsonderzoek van het ontwerp, te benoemen. De voorzitter is voornemens aan de te benoemen centrale af deeling voor te stellen dit wetsontwerp onmiddellijk afloop der openbare vergadering in de afdeelingen te doen onderzoeken. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. few. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg teL 2077 en 2924. Goes teL 2475, Tprneuzen Hoofdred. E. P. ZandtJlc (met red. medew. van dr. W. H. Beekenfeamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 137 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vllssingen NIEUWE PRIJZEN STEEN KOLEN, GAS, ELECTRICI- TEIT EN PETROLEUM. In verband met een sterke verhooging van de kosten der mijnen, in het bgzonder ten gevolge van loonsverhoogin- gen en in verband met de stij ging der transportkosten er de kosten van het laden en lossen was het onmogelijk de prijzen van steenkolen op het huidige niveau te handhaven. Door het verleenen van een overheidssubsidie van 7. per ton is voorkomen, dat de kostenstijging geheel ten laste van den verbruiker komt, maar beperkt kon blgven tot een prijsverhooging van gemiddeld 4.15 per ton voor industrie, kolen en gemiddeld 0.70 per eenheid huisbrand. De prgsverhoogingen hebben ertoe geleid, dat ook de gas- en electriciteitstarieven zgn ge stegen. De gasprijs is gemid deld van 10 op 11.5 cent per m3 gebracht en de electrici- teitsprijs gemiddeld met een halve cent per kwh verhoogd. Daarentegen is het mogelijk gebleken de prijzen voorvloei- bare brandstoffen, namelgk petroleum en gasolie, dank zij den herstelden regelmatigen aanvoer van overzee, aanzien lijk te verlagen. De prijs voor petroleum zal voor alle cate gorieën 18 cent per liter be dragen en de prijs voor gas olie zal van 22 op 10 cent per liter worden terugge bracht. De prijs voor benzine blijft voorloopig gehandhaafd op 30 cent per liter. De nieuwe steenkolenprijzen, alsmede de nieuwe gas- en electriciteitstarieven zijn op 17 September 1945 in werking getreden; de nieuwe prijzen voor petroleum en gasolie gel den met ingang van 1 October Deckers»., mr,. Q» A. Diepenhorst,,'mrjNed. Indië, yoor te bereiden. Dinsdag is een missie der Kon. landmacht naar Londen vertrokken onder leiding van luit.-kol. K.N.I.L., de Lange. Deze missie zal spoedig naar Ceylon doorreizen teneinde daar de komst der bataljons van de Kon. landmacht, die binnen kort scheep gaan naar Mo/4 Tndiü un». Vrouw doodgeschoten. In een woning aan de Beurd- sche straat te 's-Hertogen- bosch kwam een gezelschap feestvierenden onder invloed van sterken drank thuis. Om een of andere reden is twist ontstaan. Een zekere J. M. heeft daarbg de 32-jarige vrouw M. B., moeder van drie kinderen, doodgeschoten. De .dader is gearresteerd. KORENOOGST IS VLOT BINNENGEKOMEN. De korenoogst is vlot bin nengekomen. Dit is een succes voor onze landbouwers. Ge brek aan paarden, wagens en arbeidskrachten ten spijt, heb ben de bóeren en hun helpers dit resultaat bereikt door extra hard te werken. Thans is de aardappeloogst aan den gang. Door inschake ling van '10.000 arbeiders uit de steden is men vol vertrou. wen, dat ook de aardappelen alle op tgd uit den grond zul len komen. AFLEVERING BOUWMATERIALEN. Het rijksbureau voor kera mische producten vestigt er de aandacht op, dat alle door of namens den dienst van den wederopbouw uitgegeven bon nen of machtigingen tot aan koop vanbouwmaterialen gel digheid hebben als bewgsstuk- ken, waarop overeenkomstig de voorschriften van den di recteur van voornoemd rijks bureau bouwmaterialen mogen worden verkocht en afgeleverd. Handelaren dienen op deze machtigingen de daarin ge noemde materialen, voor zoo ver zij die in voorraad heb ben, onvcrwgld aan de betrok kenen af te leveren. Zij, die hieraan geen gevolg geven en daarmede het noodherstel be lemmeren, stellen zich bloot aan ernstige maatregelen. TOESTAND BEVRIJDE NEDERLANDERS. Volgens een rapport van Amerikaansche medici is de gezondheidstoestand der be vrijde Nederlandsche krijgsge vangenen beter dan verwacht werd. De mannen hebben zich snel hersteld. De ouderen her stellen langzamer en vertoo- nen meer gevolgen van het hypoproteine dieet, waarvan het symptoom hongeroedeem is. De bevrijden hebben slechte oogen gekregen door het lezen in het halfdonker en ook hun gebit laat te wenschen over, maar hun moreel staat op hoog peil. Dinsdag zgn in Eindhoven de bevrijdingsfeesten begonnen. Geopend werd met verschillen- .de herdenkingsdiensten» Briefwisseling van Franco met Churchill. Reuter heeft thans een brief gepubliceerd die Franco op 18 October 1944 aan Engeland: zond, en waarin hij een ge meenschappelijke actie tegen de Sovjet-Unie voorstelde. Dit voorstel is door Churchill zonder meer afgewezen. Spanje wilde ook aan de vredesconferentie en de we reldorganisatie deelnemen. PROVINCIENIEUWS KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Rotterdam-Charlois. (6e pred. pi.), J. C. W. Kruishoop te Ermelo. Drietallen te Utrecht (vac. dr. G. P. Ma- rang) D. J. Haspels te Groenlo, J .W. v. Swigchum te Hengelo (O.) en Ph. A. Warners te Al melo; (vac. J. L. Wolfensber- ger) dr. A. v. d. Hoeven te Warnsveld, H. C. Molenaar te Halfweg (N.H.) en Jac. Tref fers te Woerden. Geref. kerken. Tweetallen te Almelo (vac. W. L. Milo) D. v. Enk te Veenendaal en D. A. Zijlstra te Uithuizen; te Delft (vac. wglen C. P. Boodt) W. C. v. d. Brink te Heemstede en J. C. Jonkers te Scherpenzeel. Geref. kerken. Aangenomen naar 's-Gravenhage-West (als evang. pred.) D. v. Swigchem, cand. en hulp-pred. aldaar. Ds. H. Scholing Geref. pre dikant te Arnemuiden, heeft wegens vertrek naar Kamper land afscheid genomen. De scheidende predikant had als tekstwoord gekozenHand. 20 I 32. Kerkelijke examens. De classis Dordrecht-Gorin_ chem-Middelburg der vrij ge maakte Geref. kerken heeft pe remptoir ge-examineerd en toe gelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten cand. J. J. Arnoldi, beroepen predikant te Vrouwenpolder. 7 Oct. a.s. hoopt Ds. Drost van Zaamslag beroepen Ned. Hedv. predikant te Ka- pelle, des middags intrede te doen na des morgens bevestigd te zgn door zgn vader, ds. Drost, em, pred. te Arnhem, Onderscheiding voor moedig optreden. Voor het front van de troepen werd Dinsdag te Vlissingen aan den adjudant machinist van de Kon. Marine, P. Steenaard een koninklijke onderscheiding, de Bronzen Leeuw, uitgereikt voor zgn moedig optreden. In Juni 1944 kwam bg een aanval op de haven van Sa- bang door Hr. Ms. Tromp", een niet-ontploftc Japansche granaat in den schoorsteen terecht. Met gevaar voor eigen leven en de hooge schoorsteen- temperatuur trotseerend, heeft de heer Steenaard de granaat verwijderd en in een natte zak over boord geworpen. Door dit moedig optreden heeft hij zeer ernstige schade aan het schip weten te voorkomen en waar- schgnlgk vele menschenlevens gered. Adj.-machinist Steenaard werd bg deze plechtigheid toe gesproken door den marine commandant, overste Quant, die na opening van den ban het Koninklijk Besluit voorlas en de onderscheiding op den borst speldde. Na sluiting van den ban, wees overste Quant op het moedig en beleidvol optreden, waarbg adj. Steen een voorbeeld heeft gegeven aard allen, van hoog tot laag, een voorbeeld heeft gegeven. Door zijn optreden is een kost bare eenheid behouden ge bleven en bovendien het leven gered van veler onzer men- schen. Dit alles zonder zich te bekommeren om de groote daaraan verbonden gevaren. Door deze daad heeft hg medegewerkt om een klein Nederland in de wereld eeD grooten naam te bezorgen. Spr. wees op den zeer goeden naam, die onze marine bg onze geallieerden heeft, zooals nog pas een Engelsch officier hem heeft verzekerd. Tenslotte deelde spr. mede, dat H.M. zeer tot haar leed wezen verhinderd was persoon lijk deze onderscheiding uit te reiken. land en de Ver. Staten, waar van men Rusland niet langer communistisch kan noemen. Engeland nog niet socialis tisch ondanks de overwinning van Labour, en waarvan de Ver. Staten nog het dichtst bg" het liberaal kapitalisme staan. Bovendien zal San Francisco allesbehalve een garantie voor den wereldvrede blijken te zijn. „We zijn reuzen in de tech niek maar kinderen in de mo raal", aldus de spreker. Per soonlijk zag hg in een vereeni ging van Christendom en socialisme de oplossing voor de impasse waaruit wij geraakt zgn. Den Doolaard besloot met het lezen van enkele zgner ge dichten. De voorzitter, mr. F. W. Adr-»- aanse, dankte den spreker voor zgn „magistrale" rede. Dinsdag werd deze lezing te Goes gehouden. De afdeeling Middelburg van de Zeeuwsche Volksuniversiteit opende Maandag jl. haar twee. de seizoen met een lezing door den heer A. den Doolaard „In wat voor wereld leven wij Beschouwingen over de internationale politiek". Uit gaande van de beloften der geallieerde staatslieden, die spraken van een wereld gevrij waard van vrees en gebrek, bezag de spreker achtereen volgens den binnenlandschen toestand van Rusland, Enge- De gasvoorziening. Dinsdag had op het kantoor van de Gem. Gasfabriek te Goes een persconferentie plaats, waarbg de heer Van Melle, wethouder, er o.a. op wees dat de rantsoeneering van thans een landeüjke regeling is. De hoofdoorzaak van de moeilijkheden is het gebrek aan vetkolen. Spr. wees er op dat men veel kan besparen door voor het warme maal ge bruik te maken van de Cen trale keuken, waarvan het worden uitgebreid. De afname aantal afhaalplaatsen zal van eten neemt zeer sterk toe. De directeur, de heer Brink, wees er op. dat de gasfabriek ook een deel vein overig Zuid- Beveland bedient. Zg' heeft o.a. ongeveer 1000 gebruikers, die ook voor licht alleen op gas zijn aangewezen en daarom is men er nu toe overgegaan ook des avonds gas te geven. De gezinnen die ook voor licht gas gebruiken, krijgen in de loo- pende periode 24 en voor de volgende 26 m3 toegewezen. Aan alle rantsoenen moet vol gens voorschriften van hooger hand krachtig de hand worden gehouden. Als men in over reding is met verbruik van ;as of electriciieit. dan worden •eide afgesneden. Bij de eerste overtreding voor 2 weken de volgende maal voor 'drie maanden. Met klem werd gewaar schuwd tegen het open laten staan van gaskranen, als er geen gas is. De straatverlichting zal zeer zuinig worden met bijv. een 16-tal electrische lichtpunten, tegen vroeger een 400-tal gas lantaarns.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1