Provinciale Zeeuwsche Courant DE STEMMEN VERMEERDEREN ZICH. De nieuw te vormen Staten-Generaal. Problemen van verkeer en energie. De heer Bleeker, burge meester van Dordrecht, ver- heugde ons laatst door zijn door ons in de P.Z.C. ver melde kloekmoedige woorden omtrent de „stakingen" op futiele gronden of geen gron den van menschen, die niet schuldig, of in zeer lichten graad schuldig, verhinderd werden nuttig, en noodig werk tc verrichten. Thans werd onze aandacht getrokken door een artikel in de „Nieuwe Nederlander" over „zuivering", waarin de schrij ver het Nederlandsche volk en meer speciaal de „bevoeg de" instanties aan het hart legde „een spoedige verwijde ring van onzuiveren in lei dende posities en zich niet te veel te begeven in een ca- suistiek die de kans op een mislukking van de geheele zuivering verre van denkbeel dig maakt", omdat er geen streng en juist begrip bestaat van collaboratie, „zoodat men tenslotte wel eiken Nederlan der, die in den bezettingstijd zijn belasting heeft betaald, als collaborateur zou kunnen gaan beschouwen". Van Randwijk waarschuwt in zijn „Probleem der Vrijen", verschenen in „Je Maintien- drai" van 8 Sept. tegen „een agitatie om der wille van de agitatie, waarbij dan de N.S. B 'ers psychologisch dezelfde rol zouden hebben te vervul len als de Joden in het Der de Rijk, n.l. het volk in voort durende alarmstemming te houden en waarschuwt, „dat er een bedreiging van ons de mocratisch volksbestaan komt van een kant, waar men recht niet van onrecht kan onder scheiden en de overwinnaars verleeren om menschelijk te zijn tegenover den zwakke". Ook mr. A. J. M. v. Dal trekt in zijn artikel „Verweer der Vrijheid" („Je Maintien- drai" 14 Sept.) te velde tegen verheffing op eigen zuiverheid van beginselen, gepaard met een kleinsteedsche bemoei zucht, die ten onzent een oud nationaal euvel is, waarbij het weinig verschil maakt, of deze beginselen van theologi- schen, dan wel van politieken aard zijn. Hij eindigt zijn ar tikel met de treffende woor den: „de rechtsonzekerheid, de onberekenbaarheid van het persapparaat, de terreur van een op hol geslagen zui- verings-fanatisme, de druk op de vrije meening scheppen in het land een sfeer van onvei ligheid, onrust en onbehaag lijkheid, aan welker invloed cok de zuiverste burger niet ontkomt en die in flagranten strijd zijn met het vrijheids beeld, waarnaar het volk vijf jaar lang reikhalzend heeft uitgezien" om dan te be. sluiten: „men geve het volk de ware vrijheid, die" luistert naar de wetten". Maar men geve daarbij dan ook wetten, waarnaar de vrijheid luiste ren, waarop zij zich verlaten kan. Men -trekke klare, scher pe lijnen in het openbare le ven en make een einde aan subjectieve gezagshanteering, aan illegaliteit in het legale kader, aan persoonlijke wille keur, die met de vrijheid sol len, alsof zij een politiek-ge- vangene ware. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Vlisslngcn tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Tcrneuzen Wosnsdagl9Ssptemberl945 Hoofdred. E. P. Zandljk (met rea. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 136 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen SCHANDELIJKE JAPANSCHE WREEDHEDEN. Leden der Ned. Indische strijdkrachten, die in Mel bourne aankwamen, verhaal den dat de Japanners op Su matra en Java een aantal gruwelkampen hadden, waar Britsche, Amerikaansche e Nederlandsche gevangenen, alsook Indonesiërs op de wreedste wijze werden mishan deld. De gevangenen werden er eerst zoodanig mishandeld tot ze het bewustzijn verloren Vervolgens werden ze weer bijgebracht en dan met knot sen bewerkt en geschopt tot ze stierven. Daarna dansten de Japanners op hun lijken, terwijl Japansche vrouwen lachend toezagen. De bevrijde gevangenen ver telden van geeselingen er experimenten, ondernomen door Japansche doktoren, op krijgsgevangenen om te bepa len wat het menschelijk li chaam kon weerstaan. 75 Britsche matrozen, die tusschen de 48 en 60 uren in zee hadden rondgedreven, wer. den opgepikt toen ze tenslotte aan wal kwamen. Zij werden toen gedwongen tot hun mid del in het water te werken om Japansche kanonnen munitie te lossen uit schepen. Vier Australische leger-ver- pleegsters en twaalf vrouwe lijke burger-geïnterneerden, die uit Japan in Darwin zijn aan gekomen, vertelden hoe zij door de Japanners gedwongen waren, de straten van Yoko hama te vegen, hout te hak ken, water te dragen, loop graven aan te leggen sneeuw te ruimen. DE RUSSISCHE OORLOGSSCHADE. Volgens een rapport omtrent de materieele schade, die dooi de Duitsche bezetting in de Sovjet-Unie is veroorzaakt, werd een millioen Sovjet-bur gers gedood, gefolterd of ge deporteerd. 25 millioen inwo ners zijn zonder onderdak, 4 millioen arbeiders werden werkloos tengevolge van de vernieling van fabrieken. De Duitschers vernielden 65.000 km. spoorweg, 4000 belangrij ke spoorwegstations, 1700 ste den, 70.000 stadjes en dorpen. Zeer aanzienlijke schade leden ook de landbouw, de onderwijs inrichtingen, de medische in stituten en de inrichtingen voor wetenschappelijk onder zoek. De „Europa" onder Amerikaansche vlag. Op 19 Sept. a.s. zal het vroe gere Duitsche lijnschip „Euro pa" zijn eerste reis over den At- lantischen Oceaan als troepen transportschip maken onder Amerikaansche vlag. De „Europa" werd in Bre merhaven buitgemaakt. De moordenaars van Belsen en Auswitz. Met de handboeien om en aan elkaar geketend moesten zich de beklaagden in het proces tegen de 44 oorlogsmis dadigers van Belsen en Aus witz naar de rechtszaal van Lüneburg begeven. Tot hen be- hooren Joseph Kramer, dr. Pritzhlein en de vrouwelijke SS lieden Irma Grese en Her- tha Ehlert. De beklaagden zijn beschuldigd van een reeks moorden op Britsche, Poolsche en Russische onderdanen. Bij de bezetting van Ber- gen-Belsen werden 13.000 lij ken gevonden. Na 6 weken waren er niettegenstaande de groote medische hulp nog 13.000 gevangenen gestorven. Er waren kampen waar de gemiddelde levensduur der ge vangenen 12 dagen na hun aankomst aldaar bedroeg. Er moest in sommige gevallen door de gevangenen 12 uur per dag gewerkt worden om de lijken te begraven, en nog kon men het niet bijhouden. De Spaansche minister raad zou, volgens A.F.P., beslo ten hebben de verplichting tot het brengen van den groet met opgeheven arm te doen ver vallen. DUITSCHE DUIKBOOTEN GEVEN ZICH OVER. Li Rio de Janeiro hebben dezer dagen nog 2 Duitsche duikbooten, de U 530 en de U 559 zich overgegeven. Amerikaansche goederen voor Europa. President Truman heeft in een verklaring over de huljp aan Europa medegedeeld, dat Ame. rika thans 1.400.000 ton steen kool naar Europa uitvoert. In de laatste 3 maanden van dit jaar wordt o.a. 75 millioen kg. vieesch en 70 millioen schepels tarwe naar Europa verscheept. Een zekere mate van rantsoeneering in de Ver. Staten zal hiertoe waarschijn lijk noodig zgn. Het grootste probleem is de financieele kwestie. Zoekof geeft- Duitschers grooter verantwoordelijkheid. Het Russische militaire be stuur in de door de Russen be zette zone van Duitschland heeft elf Duitsche departemen ten ingesteld om de normale zaken van het bestuur waar te nemen. Dit besluit weerspie gelt de grootere verantwoorde lijkheid die maarschalk Zoekof den anti-nazi Duitschers toe staat. Britsche kruiser in Batavia. Te Batavia is een Britsche kruiser aangekomen. Japan sche officieren hebben zich aan boord begeven met kaar ten over de mijnenvelden en volledige inlichtingen over de gevangen- en intemeerings- kampen. „Doodenlijn." Volgens de News Chronicle hebben de Japanners 60.000 geallieerde krijgsgevangenen gedwongen te werken aan den aanleg van een spoorlijn van Birma naar Thailand. „Zoo noodig bouwen wij deze spoor lijn over de beenderen van de krijgsgevangenen," heeft een Japansche officier verklaard. De aanleg heeft geduurd van 1942 tot 1945. Ca. 15.000 krijgs gevangenen zijn hierbij omge komen. De spoorlijn kreeg den naam van „doodenlijn". Volgens radio-Luxemburg is te Marburg dr. Ellenbogen gearresteerd, die in Buchen- waide proeven op menschen uitvoerde, hetgeen aan duizen den het leven kostte. LOONEN EN SALARISSEN IN NIEUW GELD. Voor het welslagen van de maatregelen tot zuivering van het geldwezen is het noodzake lijk dat zoo spoedig mogelijk nè, 2 Oct. de weekioonen voor de 2-wekelijksche periode van 24 Sept. t/m 6 Oct.. alsmede de maandsalarissen over Sept. in nieuw geld worden uitbe taald. Maatregelen worden ge troffen om deze betaling mo gelijk te maken. In de gevallen waarin de maandsalarissen over Sept. reeds voor het be kend worden van de plannen tot geldzuivering, reeds over geschreven zijn op een bank rekening van den werknemer, moet deze overschrijving onge daan worden gemaakt, daal de werknemer anders de be schikking krijgt over een ge blokkeerd tegoed. De werk nemer dient in dit geval aan zijn werkgever een chèque ter hand te stellen tot het bedrag van 't hem tegoed geschreven salaris. De werkgever die al dus zijn geld terugontvangt, dient vervolgens na afloop van de inleverihgsweek in nieuw geld te betalen. Wanneer het bedoelde maandsalaris reeds is gestort op een postgirorekening van den werknemer, moet deze een ongedateerd giro-overschrij vingsbiljet tot het bedrag van zijn salaris aan zijn werkgever overhandigen. De werkgever zal zoodra giroverkeer weer mogelijk'is, net formulier moe ten öateeren en aan den post- chèque- en girodienst moeten zenden om terugstorting van het tevroeg betaalde salaris te verkrijgen. Inmiddels moet de werkgever zoo spoedig mo. gelijk na 2 Oct. den werknemer in nieuw geld betalen. Zoo noo dig kan de loon- en salaris-be taling na 2 Oct. geschieden per postwissel. Postwissels die met nieuw geld zijn voldaan worden aan de belanghebben de in nieuw geld uitgekeerd. HOEVEEL GELD HEBT U NOODIG TOT 26 SEPT.? Het is heel eenvoudig om te berekenen, hoeveel geld uw ge zin tot 26 September noodig heeft. Dat is nl. 10 per per soon om in te wisselen tegen nieuw geld, alsmede de norma le uitgaven van vandaag tot September, eventueel ver meerderd met de kosten van artikelen, die u in de blokkee- ringsweek noodig hééft en die u vooraf kunt inslaan. Legt dit bedrag vandaag al opzij en brengt het restant naar bank, spaarbank, commissionnair of giro. Op die manier behoeft U op den officieelen inleverings dag op zijn hoogst enkele gul dens in te leveren. Nog beter is het. indien U in de inleveringsweek in het ge heel niets behoeft in te -leveren. Dit vergemakkelijkt de zaak enorm. Iedere minuut, ja zelfs iedere seconde, welke de amb tenaar achter het loket minder voor U noodig heeft, is winst voor de wachtenden. Het mi nisterie van financiën wijst eri echter nadrukkelijk op, dat U, ook wanneer U in de week van 26 September t.m. 2 October niets meer inlevert, U toch in ieder geval Uw geldkaart moet bewaren. Leidsche universiteit geopend. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana is Maandag de Leidsche Universiteit heropend in een bijeenkomst in de Pieterskerk. SPORT Tegen a.s. Zaterdag zgn de besturen der voetbalvereni gingen van Walcheren en Zuid- Beveland bijeengeroepen, ten einde de mogelijkheid van het spelen van competities door de lagere elftallen te bespreken. Dor het ontbreken van speel velden op Walcheren moet ge tracht worden de Walchersche spelers der lagere elftallen on der te brengen op de Zuid-Be- velandsche velden. A.s. Zaterdag zal het.bestuur van de afd. Zeeland van den N.V.B. te Middelburg vergade ren ter voorbereiding van de algemeene vergadering der af- deeling, welke ongeveer eind October gehouden zal worden. Deze bestuursvergadering zal belangrijke voorstellen voor de algemeene vergadering te behandelen hebben. Een be langrijk punt zal o.ra. zijn een reorganisatie van het compe titie-stelsel. Door de gewijzigde treinen loop is het mogelijk geworden het juniores-eindtournooi als nog te Kruiningen te laten spelen. Deelnemers zijn in het A- toumooi: Biervliet, Goes en Steen, terwijl een elftal van De Zeeuwen buiten mededinging meespeelt voor het spelen van een afmattingswedstrijd. In het B-tournooi komen uit: Biervliet, Hontenisse en R.C.S., terwijl een Goes-elftal dezelfde taak cp zich zal nemen als het Zeeuwen-elftal in het A-tour- nooi. Vóór de wedstrijden vindt de loting plaats. Bij de thans gezuiverde Twéede Kamer is aanhangig gemaakt het aangekondigde Wetsontwerp houdende regelen omtrent de voorloopige Staten- Generaal. Volgens de in het ontwerp neergelegde structuur zullen de nieuw te vormen Sta ten-Generaal in de eerste plaats bestaan uit de leden der tijde lijke Staten-Generaal. In de overblijvende plaatsen wordt voorzien door benoeming van leden door een commissie waar in zoowel de tijdelijke Staten- Generaal als de Nat. Advies commissie zijn vertegenwoor digd. De Nat, Adviescommissie wordt in de gelegenheid ge steld een aanbeveling voor elke te vervullen plaats in te die nen. Voorgesteld wordt vast te leggen dat bij de benoemingen en de aanbevelingen ernaar dient te worden gestreefd dat in de voorloopige Staten-Gene raal de verschillende belangrij ke staatkundige stroomingen zooveel mogelijk tot haar recht komen en dat de voorloopige Staten-Generaal ook uit een oogpunt van regionale geleding des lands, op zoo breed moge lijke basis zijn samengesteld. De regeering streeft er met volle kracht naar de verkiezin gen zoo spoedig mogelijk te doen houden. Zij vertrouwt dat in het voorjaar van 1946 de technische en politieke voor waarden daartoe, vervuld zul len zijn. Zouden reeds op dit oogen- blik, hetgeen in sommige krin- gen wordt gewenscht, verkie zingen worden gehouden, dan zou het vertegenwoordigend lichaam op een technisch al te onvolmaakte basis komen te berusten. Zwaarder weegt ech ter nog dat het Ned. volk nog onvoldoende gelegenheid heeft gehad voor staatkundige bezin, ning. De verschillende staat kundige stroomingen hebben zich nog onvoldoende in politie ke partijen geformeerd. De po litieke meeningen van het Ned. volk vonden nog niet haar rustpunt. De benoemingscommissie be staat uit: le. den vice-pres. van den Raad van State of bij ver hindering cf ontstentenis een door den Raad uit zijn midden aan te wijzen lid, tevens voor zitter van de commissie; 2e. door de Eerste Kamer der tij delijke Staten Generaal aange wezen personen, die deel uit maken van die Kamer; 3e. van de Tweede Kamer, 5 door de Nat. Adviescommissie aange wezen personen en een secre taris, benoemd door den voor zitter der commissie. Als gevolg van de zuive ringsmaatregelen zullen in de Eerste Kamer niet terugkee- den prof. dr. A. Steger (R.K.l en A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) en in de Tweede Kamer: G. H. Kersten (Staatk. Geref.) Door overlijden, verblijf buitenslands enz. zijn er in de Eerste Ka mer 16 en in de Tweede Kamer 25 vacatures. HERDENKING SPOORWEGSTAKING. Zijne Exc. ir. Th. S. G. J. M. van Schaik. min. v. verkeer en energie, heeft Maandag middag op een bijeenkomst van het spoorwegpersoneel te Utrecht ter herdenking van het feit dat een jaar geleden de Ned. Spoorwegen staakten, een rede gehouden. Hij bracht de oorlogsjaren in herinnering waarin veel gevergd is van de spoorwegmenschen. Toen de tijd van het openlijk verzet aanbrak heeft het geheele personeel als één man het be vel tot staken opgevolgd. Zij hebben daarmede vrijwillig een zwaren last op hun schouders genomen, met alle gevaren daaraan verbonden. Tenslotte dankte hij het personeel waar op hij zei trotsch te zijn voor het vele dat zij in het belang van liet vaderland deden. Ook te Tilburg en Rotter dam is deze dag plechtig her dacht. Politierechter Middelburg. De 36-j. J. T., z.b. te Hein- kenszand, geëvac. te Goes, thans gedetineerd, stal te Goes een. fiets? van mej. M. de Jon ge. Dit kwam hem op 8 mnd. gev. straf met aftrek voor arrest te staan. Wegens het verstrekken van onjuiste gegevens voor evacu atie-vergoeding, kreeg de 59-j. landarbeider P. G. te Driewe gen 1 mnd. voorw. met proeft, van 3 j. en 75 b.s. 25 d.h. De 42-j. landarbeider J. van K. te Wolphaartsdijk, geëvac. te Driewegen, kreeg 1 mnd. voorw. met proeftijd van 3 j. en 50 s. 20 d. h. De 45-j. kellner W. H. R. uit Middelburg verkocht 12 klap stoeltjes, door misdrijf ver kregen. Vrijspraak. De 30-j. A. van L., metaal bewerker te Koudekerke, nam in Koudekerke eenige planken en baddings weg. wat hem 20 b. s. 10 dg. h. kostte. „Zij helpen iedereen, behal ve ons", aldus het verwijt, dat men in vrijwel iedere provincie van ons land kan hooren over de regeringsmaatregelen. Een verwijt, waarvan ir. T. S. J. M. van Schaik, minister van verkeer en energie, de onjuist heid aantoonde, toen hij sprak in een persconferentie te Arn hem. De minister ging in een uitvoerige en gedocumenteerde uiteenzetting in op verschil lende problemen van verkeer en energie, die voor Nederland in dezen tijd wel bijzonder moeilijk zijn. Met de kolenvoorziening is het thans nog somber gesteld. Dientengevolge kan niet meer gas geleverd worden, dan op het oogenblik het geval is. De vooruitzichten zijn bemoedi gend. Er wordt gewerkt aan de hoogspanningslijn van de elec- trische centrales in het gebied van Keulen naar Limburg. Groote verwachtingen moet men over deze voorziening niet koesteren. Wat bet vervoer betreft zeide de minister, dat uit En geland reeds veel vrachtauto's geïmporteerd zijn, die gedeel telijk uit de Ver. Staten kwa men. Thans is de voorziening van vrachtwagens zoo ruim, dat 520 splinternieuwe Ame rikaansche wagens vrij komen voor de distributie. De toe stand op het gebied van het goederenvervoer is dan ook niet zoo donker. Bovendien is men in onderhandeling met de Canadeezen om van hen wagens over te nemen. Het gaat hier om een groote hoe veelheid wagens. Met de personenwagens is het vrij hopeloos gesteld. Er is zeer weinig aanvoer en de wagens die er thans loopen, vallen doorgaans uit door al lerlei mankementen- Men heeft thans voor de uitgifte van rijvergunningen een directoraat ingesteld, dat er voor zal zorgen, dat de wagens op de goede plaats komen. Het spreekt echter vanzelf, dat de thans bestaande chaos op dit gebied niet in eens ten goede veranderd is. Daarom is de uitgifte van rij vergunningen voorloopig ongeveer 14 dagen stopge zet. Wat er is, zal dan zoo goed mogelijk verdeeld wor den. Er zal een scherpe controle op den weg worden ingesteld. Over den benzine-aanvoer sprekend, zeide de minister, dat wij een ruime toewijzing van de geallieerden hebben ontvangen. Er is echter veel te veel gebruikt. Met een beperkt wagenpark als wij thans heb ben, werd niet minder dan 70 aan benzine verbruikt van wat wij vóór den oorlog noodig hadden. Terecht heeft men daar aanmerking op ge maakt. De vorige maand zijn twee schepen met voor ons land be stemde benzine hier niet aan gekomen. Men vermoedt, dat zij op een mijn zijn geloopen. Doordat er geen reserve was, zat men eensklaps krap en moesten de toewijzingen op een vierde worden terugge bracht. Fietsbanden worden thans in. eigen land in vrij groote hoeveelheden aangemaakt. Het volgend jaar zullen er waar schijnlijk een millioen banden geproduceerd worden. Voor de eerstvolgende maanden zullen vooral de geneeskundige en openbare diensten via de dis tributie voorzien kunnen wor den van banden van een rede lijke kwaliteit. Langzamer hand zal ook het publiek ban den kunnen krijgen. PROVINCIENIEUWS OFFICIEREN VAN HET 14 R. I. BEËEDIGD. Aan den Zeeweg te Haarlem had een indrukwekkenae plechtigheid plaats, schrijft Parool. Negen officieren zijn voor het front der troepen van het tweede bataljon van het 14e R. I. door den regi mentscommandant, overste van Dijk, tot tweede luitenant beëdigd. Na het voorlezen van de be noemingen sprak. namens Prins Bemhard, kol. Doorman, die wees op de taak. die het leger in Indië wacht, waar het den naam van ons land zal moeten hooghouden. In aanwezigheid van den burgemeester van Vlissingen, den heer Van Woelderen. eu andere autoriteiten spra ken de Zeeuwsche officieren de eedsformule uit, waarbij zij trouw zwoeren aan de Konin gin, gehoorzaamheid aan de grondwet en onderwerping aan de krijgstucht. Een défilé voor de pas be- eedigde officieren besloot deze plechtigheid. Aan de lunch, die na afloop plaats had, werden nog vele speeches afgestoken, waarin de jonge officieren ge- lukwenschen moesten aanvaar, den. De ferryboot „Koningin YVil- helmina" van den Prov. Stoom- bootdienst, die indertijd door de Duitschers werd weggevoerd, in Hamburg teruggevonden. Dezer dagen is het schip naar Vlissin gen .terugge bracht. Het zal echter waar schijnlijk nog geruimen tijd du ren voor het schip weer, in dienst zal kunnen worden ge steld. In Zeeland komt er thans een ver. voor Invaliden, als onderafd. van de Ned. Ver voor Lichamelijk Gebrekkige» te Rotterdam. Het bestuur voor de onderaf deeling bestaa: uit de heeren C. J. Nieuwen- burg. voorz., J. Augustijn, secr. en D. M. Poppe, pennm., allen te Middelburg. Momenteel zijn er veel in validen in Nederland en nog dagelijks wordt de kring van invaliden grooter. Al deze personen zullen door boven genoemde vereeniging zooveel mogelijk geholpen moeten worden aan een passende be trekking. De vereeniging „Nederland sche Meisjesclubs", ook wel naar het insigne Driehoekclubs genoemd, is thans officieel aangesloten bij het Nederland sche Padvindstersgilde, waarbij deze vereeniging volgens haa: werkwijze ook geheel hoort. Het verschil tusschen de Ned. Meisjesclubs en het pad- vinderswerk ligt in het evange liseerend karakter van de eer ste. Hierdoor was tot voor kort aansluiting bij de padvinderij, die godsdienstige propaganda niet toestond en naar buiten strikt neutraal was, onmoge lijk. .Weliswaar had men naast de neutrale ook Christelijke padvindersgroepen, dit waren echter z.g. gesloten groepen, die geacht werden alleen te be staan uit jongeren van deze bepaalde godsdienstige gezind heid. Thans is echter naast de twee genoemde een derde soort van clubs bij de padvinderij inge voerd, de z.g. speciale groepen, die men zou kunnen zien al? Christelijke groepen, waarbi; ook andersdenkenden mogen worden toegelaten, waardooi dus een evangeliseerend ele ment bij het werk in dergelijke groepen kan worden ingevoerd Via deze laatste pas toege laten categorie, wordt het "hu mogelyk de Nederl. Meisjes clubs bij de padvinderij in te schakelen, waardoor voor deze beide jeugdbewegingen, wier werkwijze als zoodanig geheel dezelfde is. een prachtige mo gelijkheid van samenwerking geopend wordt. Zelfs de wet en belofte der padvindsters ver toont zeer veel gelijkenis met die der Meisjesclubs, zoodat deze zonder veel bezwaar door de meisjesclubs kunnen worden overgenomen. Als insigne za! nu ook het klaverblad der pad vindsters moeten worden aan genomen, i.pl. de driehoek den cirkeL Dé Hervormde Jeugdraad of een interkerkelijke commissie zal er in de verschillende plaat sen toezicht op houden dat het evangeliseerend karakter der clubs ook in dit verband niet verloren gaat. Voor Middelburg beteekent deze verandering, dat de plaat selijke af deeling van het pad vindstersgilde met bijna 300 Driehoeksmeisjes zal wordeD uitgebreid, die als een afzon derlijke padvindersgroep hun werk nu zullen voortzetten. Aan een open brief aan de Vlissingers óntleenen wij Gij wist, Vlissingers, hoe groot in de laatste maanden voor de bevrijding onze honger was. Gij hoorde, hoe wij hier onze maaltijden deden met suikerbiet en bloembol. Vlissingers, wij hebben hon ger geleden, heel erg, meer dan wij U zeggen kunnen. En meer dan wij U zeggen kun nen, verlangden wij, vechtend voor ons naakte bestaan, naar het uur van de vrijheid. Wij wisten in de ellendige dagen van April en Mei, en ook daarvoor, hoezeer Gij, daar in het afgesloten Zuiden, met ons medeleefdet. Maar wij werden gespaard voor het oorlogsgeweld, al vielen er dan ook bommen, die enkele tientallen huizen ver woestten en een tachtigtal dooden opeischten. Het was weinig vergeleken bij wat Gij van het oorlogsgeweld had te doorstaan. En nu zijn wij eenige maan den verder. De honger en de ergste gevolgen daarvan zijn overwonnen, maar langen -tijd zult Gij door Uw verwoeste woningen, verhielde gehouwen, havenwerken en wegen te worstelen hebben met den wederopbouw van Uw zoo bloeiende stad. In Uw geschonden woningen leeft Gij voort en Gij mist er de tallooze dingen, die het leven veraangenamen. Wij willen U helpen en heb ben reeds iets gedaan. Een nieuwe actie tot hulp en steun is aan den gang. Namens de Leidsche Pers, K. Timmerman. Vlissingen heeft na tal van jaren weer haar kermis. Hoe wel er slechts een beperkt aan tal inrichtingen is, bestaat er voor de kermisgangers vol doende gelegenheid hun hart op te halen aan dit volksvermaak. Op den eersten dag bestond er reeds groote belangstelling voor de attracties. Vooral in de avonduren moesten de lief hebbers bijv. op beurt wachten om een autoritje of een lucht reisje te maken. Verschillende exploitanten kwamen de wach. tenden hierin echter tegemoet, door de ritjes enz. zoo kort mogelijk te maken. Of dit ech ter de bedoeling van de bezoe kers is? Naar wij vernemen zijn er vanwege de prijsbeheersching wel vaste prijzen voorgeschre ven, doch zijn er geen voor schriften gegeven met betrek king tot den tijdsduur. In het schaftlokaal van de Mij. „de Schelde" te Vlissingen had Maandagavond een bijeen komst van het spoorwegperso neel aldaar, ter herdenking van de spoorwegstaking. De bqeen- komst werd geopend door den stationschef, waarna de radio reportages van de herdenkings bijeenkomst werden beluisterd. Voorts werden de gevallen spoorwegmannen met een mi nuut stilte herdacht. De opbrengst van de Maan dag gehouden collecte voor de tuberculosebestrijding bracht 397.74 op. De te Middelburg gehouden collecte voor het t.b.c.-fonds der Ned. Spoorwegen op den bracht der Spoorwegstaking 1345.40 op. Zaterdagmorgen in de vroeg te ging I. D. te Nieuw- en St. Joosland groente halen op zijn land, toen hij ongelukkiger wijze is komen te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij zijn rechterbovenbeen brak. Na verbonden te zijn door Dr. A. J. de Weerd is de getroffe ne naarhet ziekenhuis te Middelburg vervoerd. De Ned. Bond van Arbeiders het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, afd. Nieuw St. Joosland hield in het café van den heer D. Klap een openbare vergadering, waar de districtsbestuurdei D. Tiggelaar uit Goes een uit eenzetting gaf over het werk tijdens de bezetting verricht, alsmede over het wefk na de bevrijding. Het doei en streven der vakbeweging werd uit voerig besproken. Eenige dagen geleden was de strooper L. H. te Nieuw en St. Joosland in het veld en werd zijn pad gekruisd door de hulpmarechaussees M. H. en de J. H. zette het op eer loopen, maar bij de hofstede van B. werd hij achterhaald waar hij zijn geweer had ver stopt. Het duurde niet lang of het geweer werd gevondet en ontstond daardoor eer vechtpartijtje met de politie De politiehond van een dei hulpmarechaussees kwam ech ter te hulp en heL pleit was toen spoedig beslecht. Proces verbaal werd opgemaakt met inbeslagname van het geweer terwijl L. H. eenige dagen iater in verzekerde bewaring werd gesteld. Emmabloem-coilecte Eindelijk wordt sedert het begin van den oorlog weer een Emmabloem-coilecte gehouden. Door de plaatselijke afdeelin- gen van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose zal ingevolge be sluit van de Nederlandsche Centrale Vereeniging vóór 15 October a.s. worden gecollec teerd. De tuberculose, de zoo ge vreesde volksziekte, is in de be zettingsjaren op ontstellende wijze toegenomen. Door de eva cuatie en door de zeer ongun stige woningtoestanden dreigt ook in Zeeland een noodlottige toeneming der tuberculosebe- smetting. Door jarenlang voor treffelijk werk en groote toe- wgding van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging stond Zeeland ongeveer aan de spits der tuberculosebestrijding. Do bereikte resultaten zijn zeer ernstig geschaad, zoodat over al zoo krachtig mogelijk moet worden ingegrepen: daarvoor is echter veel geld noodig, vooral voor ziekenhuis- en sa- natoriumverpleging. Zeeland geeft altijd gaarne en ruim voor een goed doel. Welnu, hier moet tegen een feilen vijand der menschheid een onverbiddelijke strijd wor den gevoerd, een strijd, waar aan geen rechtgeaarde Zeeuw zich zal mogen onttrekken. In ongeveer alle Zeeuwsche ge meenten zal worden gecollec teerd. Offert naar vermogen, helpt jarenlangen achterstand inhalen en beperkt u niet aL leen tot de straatcollecte. Door de algemeene sanoering der geldmiddelen is de tija voor een collecte ongunstig. Daar onder .mag echter de tubercu losebestrijding niet lijden. Laat dus aller., die daartoe de mid delen bezitten, maatregelen ne men grootere giften voor 26 September of na 3 October a.s. te bestemmen voor hun.-e plaatselijke afdeeling. De Voorzitter der Prov. Zeeuwsche Ver. tot be strijding der tuberculose, VAN WOELDEREN. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. De Ned. H. gem. van Zaamslag deed toe zegging van beroep van ds. O. G. Bunjes te Borssele. Beroepen te Amsterdm- West (vac. J. W. P. le Roy) L. Lagerwey te Ymuiden-O. Te. Franeker (toez.) F. Oort te Oostburg. Dr. J. D. Schmidt, die 15 Dec. 1943 als Ned. Herv. predi kant verbonden aan de Ned. Herv. kerk te Kapelle emeri taat werd verleend met een. diensttijd van 44 jaren, heeft bekend gemaakt dat hij 30 Sept. afscheid wenscht te nemen. Dr. J. D. Schmidt heeft ook na zijn emeritaat de kerk te Kapelle als hulpprediker gediend. Officieele publicaties INLEVERING OUD PAPIERGELD. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ingevolge de Beschikking Geldzuivering 1945 van 26 Sept. t'm 2 Oct. a.s. de in levering van bank- en munt biljetten en zilverbons bij de kantoren der posterijen en bij de leden bedrijfsgroepen Ef fectenhandel, Handelsbanken, Landbouwcredietbanken en Spaarbanken in hun gemeente wordt opengesteld. De inlevering heeft plaats volgens onderstaand schema Personen wier naam begint met de letters A t'm C op Woensdag 26 September: D t/m H op Donderdag 27 Sept.; 1 t/m L op Vrijdag 28 Sept.; M t'm Q op Zaterdag 29 Sept.; R t/m U op Maandag 1 Oct.-; V t/ra Z op Dinsdag 2 Oct. De inleveringskantoren zijn niet gehouden ter inlevering aangeboden bank- en munt biljetten en zilverbons te aan vaarden van inleveraars. die zich ten inleveringskantore vervoegen op een dag welke niet voor hen als inleverings dag is aangewezen. Bij de inlevering moeten de geldkaart. alsmede de bij- behoorende distributiestam kaart worden overgelegd. In levering van ten hoogste 300 per geldkaart is toegelaten. De Ned. Spoorwegen, de be taalmeesters van Nederland sche legeronderdeelen, alsmede hoofden van instellingen, be drijven en dergelijke, die zich belasten met de centrale in neming van de bank. en munt biljetten en zilverbons van hun werknemers, zgn. wat de in stellingen en bedrijven aan gaat, uitsluitend voor zoover betreft de aldus van hun werk nemers ingenomen gelden, be voegd in te leveren op 1 en 2 October. B. en W. van Middelburg, gelet op de beschikking Geld zuivering 1945 en de daarvoor door den Minister van Finan ciën gegeven uitvoeringsvoor schriften, brengen ter algemee ne kennis, dat het schema, volgens hetwelk de gelegenheid tot inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons bij de verschillende bankinstellin gen zal plaats hebben door hen als volgt is samengesteld: Inlevering9datum: 26 Sept., aanvangletter van de namen der gezinshoofden: A. B. C; 27 Sept. D. E, F, G, H.; 28 Sept. I, J, K, L, M; 29 Sept. N, O. P, Q; 1 Oct. R. S. T. U. V; 2 Oct. W, X. Y. Z. Inlevering kan uitsluitend op bovengenoemde, voor iedere letter aangegeven, data plaats hebben ten Postkantore, bjj alle bankinstellingen en ten kantore van den Rijksontvan ger. De Directeur van den Distributiekring Middelburg maakt bekend, dat op Donder dag 20 Sept. door hem geen spreekuur zal worden gehou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1