Provinciale Zeeuwsche Courant DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING DE GELDSANEERING Het geld, dat de Duitschers en hun handlangers over vloedig hadden aangemaakt, gaat verdwijnen en er komt deugdelijk geld voor in de plaats. Dat is zeer verblijdend, want zonder „goed" geld gaat het nu eenmaal niet in de wereld. Maar wat is goed geld Goed geld is geld, waarvoor men goederen kan koopen, en vooral goederen od de wereld markt. Dus in het buitenland. Nederlandsch geld is echter, evenals elk nationaal geld, slechts gangbaar in het eigen land. In het buitenland kan men er slechts dan iets mee koopen, wanneer het buiten land weet, dat het tegen dat geld weer in Nederland zal kunnen koopen of het zou kunnen omwisselen. Of wij in Nederland elkaar onderling betalen met, wat men geld belieft te noemen of met luci fershoutjes, heeft voor het buitenland geen beteekenis. Slechts indien wij over een ruilmiddel beschikken, dat voor het buitenland een waarde vertegenwoordigt, zoo als indertijd het Nederlandsche geld een waarde aan het in ternationale ruilmiddel goud vertegenwoordigde, dan pas zullen wij er in het buitenland iets voor kunnen verkrijgen. Nu behoefde de gouddekking feitelijk niet in eoncretie aan wezig te zijn vroeger. Het was voldoende indien een land beschikte over zekere kredie ten in landen met een ook internationaal geldende munt, zoodat men tegen die kredie ten wissels kon afgeven, die dan uiteindelijk in goud werden voldaan, tenminste het saldo, dat in debet bleef staan, nadat voor het overige deel goederen of diensten waren geleverd. Ponden sterling en dollars waren erkend door het inter-, nationale verkeer. De moeilijkheden met het geld gaan zich pas voordoen, als men het losmaakt van een internationaal ruilmiddel. Nu is er in Europa zelf geen goud genoeg om de buitenlandsche inkoopen te betalen. Men zal zich dus kredieten in de over ocht ruilmiddel beschikkende landen moeten verschaffen, of een voldoenden voorraad de viezen (d.i. buitenlandsch ruil middel). En over die kredieten zal men alleen kunnen be schikken door goedwillendheid van de buitenlanders, of door export, waardoor men deviezen kweekt. Immers, geen mensch neemt buitenlandsch geld aan, tenzij hij er iets mee doen kan, d.w.z., te zijner tijd er weer mee kan koopen of andere schulden afdoen. Het binnenlandsche vreemde geld is onverschillig, bewijze het vroegere Spaansche geld, dat tegen goudwaarde genoteerd werd, hoewel in Spanje geen goud geld in omloop was maar slechts zilveren munt. Wat nu „zwarten handel' betreft, die kan slechts be streden worden door een voor raad goederen, ruim genoeg om ze voor allen in voldoende mate beschikbaar te stellen. Zoolang er een karige voorraad is en alleen verkrijgbaar door „distributiebonnen" zullen som migen zich trachten een gfooter aandeel te verschaffen en de zwarte handel is daar, onverschillig, of de zwarte handelaar zich met verkeerd of met goed geld laat be talen. Toen de Egyptenaren honger kregen, hadden zij geen geld anders dan hun Egyp tisch, maar zij gaven voor het eten van Jozef hun vrij heid enz. Dit is een typisch staaltje van „zwarten" en nog wel „door den staat gesanc- tionneerden handel". Er is slechts één middel om uit de impasse te geraken, waarin de wereld ten opzichte van het geld is geraakt, nl. her stel van een wereldhandel en dat zal slechts mogelijk zijn door herstel van vrijhandel. Maar daarvoor is noodig vry- heid, vrijheid van vrees voor oorlogsgeweld, of binnenland sche snoode regeeringsmaat- regelen, die toch ook als uit eindelijk doel weer militaire macht, oorlogstoerusting be doelen. Vrijhandel is nu wel een woord, dat geen hoogen koers heeft, wij zijn allen intra et extra muros bezeten door autarktische denkbeelden. Tenslotte zou misschien, daar joud maar beperkt voorhanden s, het scheppen van een inter nationaal bankpapier kunnen worden onder het oog gezien. Er bestond immers vroeger een B.I.P. (Bank voor internatio nale betalingen) te Bazel. Maar dit zal wel een utopis tische gedachte moeten blij ven, want de mensch is nu eenmaal schrander in de slechtigheid en de kunst van vervalsching (men denke slechts aan de vervalschte persoonsbewijzen enz., waar mee men de vertegenwoordi gers van het Herrenvolk ver schalkte) zal ook in de oor logsjaren wel enorme vorde. ringen gemaakt hebben. Abonn.-pr. 25 ct. p.. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Viissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Dinsdag 18 September 1945 Hoofdred. E. P. ZandUlt (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Jaargang Nummer 135 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vllsslngen DE SLAG OM ARNHEM HERDACHT. Maandag is te Arnhem op plechtige wijze het feit her dacht dat een jaar geleden de meer dan 1000 vliegtuigen met parachutisten en lucht landingstroepen boven Arnhem verschenen om te trachten de strategisch belangrijke Rijn brug in handen te krijgen, welke grootsche operatie na een heldhaftigen strijd van het Britsche landingsleger misluk te. Na een Mis van Rêquiem in de O. L. Vrouwekerk cn een interkerkelijken dienst in Mucis Sacrum, werd bij de Rijnbrug een gedenkteeken onthuld. In afwachting van het definitieve monument werd een zuil van het vernielde Arnhemsche gerechtshof ge plaatst. Ook in Nijmegen bij de Waalbrug is de landing van uit de lucht herdacht. De Amerikaansche generaal, die het bevel voerde over de Amerikaansche troepen die Nijmegen bevrijdden, overhan digde een gedenkplaat. Voorts werden enkele burgers onder scheiden die zich verdienste lijk maakten, terwijl een posthume hulde werd ge bracht aan Jan van Hooft, die door zijn moedig optreden de brug heeft gered. Uitspraken bijzonder gerechtshof. Het bijzonder gerechtshof te Den Haag heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen E. de Kerf, zonder beroep, wonende te Axel, die in 1943 in dienst van den Ned. landstorm (de la ter genoemde vrijwillige SS.- brigade Nederland) was getre den. Daarbij had hij in Fe bruari 1945 aan razzia's bij Apeldoorn deelgenomen, waar bij verschillende Nederlanders werden gedood. Het vonnis luidde: 20 jaren gevangenis straf met ontzetting uit het kiesrecht voor het leven. Ver lof tot cassatie-aantéekening werd verleend. De advocaat fiscaal had 14 dagen geleden als eisch de doodstraf gesteld. Tegen A. Ros, eveneens zon der beroep en wonende te Kat wijk, had de procureur-fiscaal ook de doodstraf geëischt, om dat Ros als lid der vrijwillige SS.-brigade Nederland aan razzia's heeft deelgenomen, waarbij Nederlanders waren doodgeschoten. De uitspraak luidde: levenslange gevan genisstraf met ontzetting uit het kiesrecht en verlof tot cas satie. S.D.-er wilde kermis vieren. Een vroeger lid van den S.D. die nog vrij rondliep meende dat hij in Den Bosch rustig kermis kon gaan vieren. Hij werd aan een agent van politie aangewezen, maar toen deze hem wilde arresteeren, nam hij de vlucht. Een felle jacht werd ingezet, waaraan tal van ker- misvierders deelnamen. Spoe dig werd hij ingerekend. Kinkhoestepidemie. In Bergen op Zoom en omge ving heerscht een kinkhoestepi demie. Verscheidene lagere scholen moesten worden ge sloten, teneinde kinkhoestinfec- üe tegen te gaan. De vervanging van pasmunt. In de te 's-Gravenhage ge houden persconferentie over de problemen der geldsaneering deelde de minister van finan ciën, prof. mr. P. Lieftinck, wat betreft de vervanging van pasmunt nog het volgende mede: Brons en andere metalen, noodig voor de vervaardiging van nieuwe pasmunten, zijn momenteel moeilijk te verkrij gen. Het zilvergeld is in ons land aanwezig. De regeering had reeds overwogen dit in circulatie te brengen, doch men heeft hiervan voorloopig afgezien, daar dan het ge vaar dreigt, dat dit zilvergeld verdwijnt door oppotten of wordt uitgevoerd of versmol ten. Het zal eventueel moge lijk zijn het nieuwe zilvergeld na de geldsaneering in om loop te brengen, doch de mi nister achtte het hiervoor noodzakelijk, dat er eerst op het gebied van ons geldwezen meer rust zal heerschen. NIEUWE BANKBILJETTEN. De Nederlandsche bank zal binnenkort nieuwe bankbiljet ten van 10, 25 en 100 in omloop brengen, die met „Amsterdam, 7 Mei 1945" ge- dagteekend zullen zijn. Jan van Hout in concentratie kamp gestorven. De bekende wielrenner Jan van Hout, is in den leeftijd van 36 jaar in het concentra tiekamp Neuengamme op 22 Februari j.l. overleden, meldt V.V. Van Hout was een zeer bekende sportfiguur en hou der van vele records. Ontruiming van Amerikaansche bases. Gen. Mac Arthur heeft bevo len dat de Amerikaansche troe pen acht bases op de Philippij- nen en drie op andere eilanden in de Stille Zuidzee zoo spoe dig mogelijk zullen moeten ver laten. Er is hier o.m. sprake van Biak, Middelburg en Morotai, welke gebieden deel uitmaken van N.O.-Indië. Japansche kranten gaan het volk opvoeden. De Japansche nieuwsbladen hebben er, op aandringen van generaal Mac Arthur, in toe gestemd publicaties te doen over staaltjes van door Japan- neezen bedreven wreedheden, aldus een begin makend met de uitvoering van een program .,ter opvoeding van het Japan sche volk". Mislukte aanval van Japansche officieren. Een groep Japansche officie ren heeft getracht de regeering Suzuki te verdrijven. Een maand geleden trachtten zij ra dio Tokio te bezetten en de gramofoonplaat te bemachti gen waarop de keizer zijn laat ste decreet uitspraak. De aan val werd afgeslagen. HERDERLIJKE BRIEF. De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland hebben een herderlijken brief uitgegeven, die Zondag in alle R.K. kerken is voorgelezen en waarin o.m. het volgende wordt gezegd: iDe rust der wapenen bracht met en kon ook niet brengen de beëindiging van den gees telijken strijd, die na de erf zonde altijd door gestreden wordt en die in onze dagen wellicht heviger woedt dan ooit. Het is tenslotte de strijd tusschen geloof en on geloof, tusschen goed er kwaad, tusschen Christendom en heidendom. Het valt he. laaa niet'te ontkennen, dat in een tijd zooals wij die thans beleven, de kansen voor de machten der duisternis in dit duivelsch spel niet gering zijn. In zoo goed als alle sferen van het openbare leven is de geest van de wereld doorge drongen, zoodat het leven soms meer heidensch dan christelijk lijkt. De eerlijkheid en waarheid is bij velen zoek. De rechtvaardigheid en ge rechtigheid hebben veel gele den. De geest van zedigheid en zuiverheid is verzwakt on der den zinnélijken drang naar genot. De kleeding van velen spot met allen zin voor christelijke zedigheid en neemt zelfs uitdagende vormen aan. De lectuur is in het algemeen besmet en het zuivere oordeel hieromtrent, is bij vele ouders al even onjuist als bij de meeste jongeren. Als -wij goed zijn ingelicht, is de film in inhoud en strekking zwoel en gevaarlijk. Het gedrag van vele meisjes, ja zelfs van ge huwde vrouwen is ergerlijk en verleidend. De kanker van de schending van het eigenlijke huwelijksleven woekert verdel en vernietigt steeds meer den zin en den eerbied voor de heiligste plichten. Het gezag, dat alle opvoeding en orde moet schragen, heeft merkbaar ingeboet aan eerbied kracht. De geloovigen werden attent gemaakt op de middelen welke zij te baat hebben te nemen om te volharden in een chris- telijken levenswandel. Prof. dr. B. J. C. Schrieke overleden. Te Londen is op 54-jarigen leeftijd overleden prof. dr. B. J. C. Schrieke, die in 1939 kor ten tijd minister van onderwijs is geweest in het 5e kabinet Cohjn. 2500 ton oud papier ingezameld. Het rijksbureau oude mate rialen en afvalstoffen^ kon in Augustus 2500 ton oud papier aan de papierverwerkende in dustrie ter beschikking stel len als grondstof voor nieuw papier. De Springbokken-groep van de brigade Prinses Irene is in Zuid-Afrika teruggekeerd. In Pretoria werden de mannen hartelijk verwelkomd. HET DRAGEN VAN DE MILITAIRE UNIFORM. De chef van den staf militair gezag heeft vastgesteld, welke personen thans gerechtigd zijn tot het dragen van een militair uniform. Hiertce behooren slechts zij, die in werkelijken dienst zijn bij een op 1 Sep tember 1944 bestaande of sedert geformeerde troe- penafdeeiing, dienstvak, dienst, afdeeling of inrichting van de Nederlandsche, Ned.-Indische of geallieerde strijdkrachten, dan wel behooren tot het per soneel van het Ned. Roode Kruis of deel uitmaken van een door het militair geformeerden of erkenden luchtbeschermings- of brand- weerdienst. Aan ieder ander is het ver boden eenig kleedingstuk, foumituur, kenteeken c£ on- derscheidingsteeken in het openbaar te dragen of te voe ren, behoorende tot of deel uit makende van 'n Nederlandsch, Ned.-Indisch of buitenlandsch militair uniform. Actie voor oud-militairen. Te Delft zijn eenige honder den oud-militairen bijeen geko men, die in 1940 voor hun va derland hebben gevochten en die in opdracht van de regee ring niet in krijgsgevangen schap zijn teruggekeerd. Op deze bijeenkomst werd uitvoerig gediscussieerd over het feit dat zij na de bevrij ding practisch zijn vergeten. Een telegram werd aan den minister van oorlog gezonden, waarin er o.a. op wordt gewe zen, dat betrokkenen nimmer eenige schadeloosstelling heb ben ontvangen voor particulie re goederen, die in den strijd met den indringer zgn verlo ren gegaan. De verwachting werd uitgesproken, dat de mi nister thans deze kwestie zoo spoedig mogelijk in het reine il brengen. Besloten werd de actie lan delijk te organiseeren. Gas uit Duïfcschland? De regeering pleegt overleg met de geallieerden over den g van een gaspijpleiding van het Duitsche mijngebiea naar Nederland. De Duitschers wilden tgdens de bezetting ook een dergelijke leiding aan leggen, doch dan van de Ne derlandsche kolenmijnen af. Door sabotage is het echter niet verder gekomen dan een leiding van 250 meter. Door middel van een pijplei ding zou 570.000 m3 gas per etmaal uit Duitschland betrok ken kunnen worden, hetgeen vcor ons land een besparing van 1000 ton gaskolen per et maal zou beteekenen. Ook zou een leiding van En schede naar Gronau, waar veel aardgas gevonden wordt, van groot belang zijn voor onze textielindustrie. Roode Kruistransport naar Indië. Van het vliegveld „Valken burg" bij Den Haag is het eer ste transport van het Ned. Roode Kruis, bestaande uit le den van den bloedtransfusie dienst, naar Indië vertrokken. SPORT Vriendschappelijke wedstrijden. De Zeeuwen-combinatie Holl. militair elftal 17; Dos- ko—Vlissingen 1—6; Willem II Zeeuwsch elftal 3—1, Op een bijeenkomst van de Ned. Volksbeweging te Am sterdam hield de min.-pres., prof. ir. W. Schermerhorn, een rede over het doel van dc N.V.B. De beweging, aldus de minister-president, geboren uit de illegaliteit, is thans schuch ter uit de schaduw getreden. Hij sprak zijn vreugde erover uit, dat op deze bijeenkomst men zich den zin van het die pere politieke leven bewust blijkt te zijn. Ieder zal dit bewustzijn uitdragen in het Nederlandsche volk. De N.V.B. weet zich bewust van haar politieke verantwoordelijkheid ten opzichte van een duidelijke manifestatie van den politie- ken wil. Daarbij vestigde de- min.-pres. er met nadruk de aandacht op, dat de functie van de N.V.B. bemiddelend blijft en ondanks den invloed op politieke wilsvorming zelf geen politieke instelling is. In de komende maanden zal de WN.V.B. honderden verga deringen door geheel Neder land organiseeren om zich aan het Nederlandsche volk voor te stellen. Hoe somber ook de aspecten thans zijn, het wordt beter en de economische en moreele instellingen gaan den goeden kant uit. Echter moet men wel bedenken, aldus de min.-pres., dat in 4 maanden tijds onmogelijk hersteld kan worden, wat 5 jaren van ver wildering gebracht hebben. Het punt waar het om gaat en wat mij het meest zorg baart, is de kwestie van de rechtspraak. De zaken van de politieke gevangenen moeten zoo snel mogelijk door regu- laire, justitieele instanties worden berecht. Thans is in gesteld het directoraat-gene raal voor bijzondere rechts pleging. Eén van de grootste pro blemen is wel dat van de ge vangenkampen. De behande ling van de gevangenen en de strafmaat, die toch bekend moet worden gemaakt, is thans in studie genomen door juristen. Een commissie, die belast zal zijn met het onder zoek naar de mogelijkheid van eventueele emigratie, is thans aan het werk. De N.V.B. wil van het ar beidsleven een rechtsorde ma ken, waar niet de machtsstrijd van het kapitalisme het laatste woord zal hebben. Zij wil het belang van het Nederlandsche' volk tot het hare maken. Ds. J. J. Buskes jr. heeft een rede gehouden over historie en roeping. Een resolutie. De constitueerende vergade ring, van de N.V.B. te Am sterdam. zich beradende op haar taak ten aanzien van de komende verkiezingen voor de vertegenwoordigende orga nen, stelt haar houding als volgt vast 1. Zij zet zichzelf niet om in een politieke partij omdat zij nadrukkelijk haar wezenlijke sociaal-paedagogische taak wenscht te vervullen. 2. Zij acht stichting nood zakelijk van een breede volks partij met personalistisch-soci- alistische doelstelling en roept alle partijen en groepeeringen, die instemmen met dit doel, op de voorbereiding tot zulk een partij ter hand te nemen. De N.V.B. zelve acht het haar plicht hierbij bemiddeling aan te biedeiv 3. De N.V.B. erkent, dat het onder 2. gestelde doel niet ter stond bereikbaar is. Zij dringt er daarom met klem bij de politieke partijen, die geroe pen zijn een politiek van her stel en vernieuwing in perso- nalistischen geest te voeren, op aan met een concreet ge meenschappelijk verkiezings program en een gemeen schappelijke candidatenlrjst uit te komen, waarop ook al dan niet de politiek geor seerde leden der N.V.B. plaats vinden opdat zonder Dolitieken partijstrijd een zoo jreed mogelijk steunvlak in het volk voor deze politiek wordt gevormd. 4. Mochten de politieke par tijen die voor deze samen werking het eerst in aan merking komen, haar nobhtans afwijzen dan acht de N.V.B. het onvermijdelijk en noodza kelijk, dat in de aldus ge schapen noodsituatie, buiten de N.V.B., -doch op grondslag van haar program een comité Wij zijn verarmd. De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos, heeft op een persconferentie o.m. mede gedeeld, dat in Amerika 1 mil- lioen paar schoenen werd aan gekocht, die voor het einde van dit jaar zullen aankomen. In totaal komen, met de Neder landsche productie mede, 2 millioen paar schoenen in de distributie. Een eerste zending van 60.000 m2 vlakglas is uit Bel gië aangekomen. Een geregel de import van ongeveer 100.000 m2 per maand is voorzien. In normale tijden bedraagt de glasbehoefte ongeveer een half millioen m2. Op het oogenblik is de jaarbehoefte 12 millioen m2. Voor het invallen van den winter is anderhalf millioen m2 glas noodig, teneinde licht beschadigde huizen weer be woonbaar te maken. Op het oogenblik wordt een beroep op de tuinders gedaan, glas be schikbaar te stellen. Deze tuin ders zullen straks voorrang krijgen bij verstrekking van tuindersglas. De productie van huishoude lijke artikelen is gedeeltelijk op gang. Hiervan zullen in de eerste plaats de oorlogsslacht offers worden voorzien. Het betreft hier voornamelijk keu kengerei en serviesgoed. Er wordt voldoende scheer zeep geproduceerd, om op 1 October a.s. een bon aan te wijzen. Het is n°l» verze kerd, dat zulks daarna regel matig kan geschieden. De ver vaardiging van zeeppoeder is binnenkort te verwachten. ïn October zullen eveneens scheermesjes in de distributie komen, hoeveel, is nog niet vastgesteld. Deze maand gaat de couran tenpapierfabriek van de firma van Gelder weer produceeren, hetgeen inhoudt, dat de cou ranten zonder dat zij ook maar bij benadering hun vroe- geren omvang zullen hebben toch wel wat ruimer zullen kunnen worden, aangezien de import nog voortduurt. De prijspolitiek is een moei lijk probleem. Het streven der regeering is erop gericht, de massa der bevolking voor zijn loon het' noodige aan voeding, kleeding en huisvesting ter be schikking te stellen. Het groo- te verschil tusschen de offici eele Ioonen, en de loonen in de practijk bemoeilijkt dit stre ven. Zulks temeer waar de kos ten van levensonderhoud ster ker zijn gestegen, dan de loo nen. Voor zoover de momen- teele kostprijzen der productie moeilijke verhoudingen schept, streeft de regeering er naar, wat de levensmiddelen betreft, door subsidies de prijzen bin nen sociaal aanvaardbare gren zen te houden. De regeering zal verder nog subsidies bij de ko- lenprijzen verleenen, aangezien deze anders het dubbele van de huidige prijzen zouden moeten bedragen. De subsidies die de regeering op het oogenblik verleent, be dragen 600 tot 1000 mil lioen per jaar. Het kan moei lijk anders, dan dat het gemid delde levenspeil van vóór den oorlog in de eerstkomende ja ren niet zal kunnen worden be reikt. Wij moeten er ons re kenschap van geven, dat wij verarmd zijn. PROVINCIENIEUWS •an haar program een comité voor de komende verkiezingen zal worden gevormd om aan den in breede kringen leven den wil tot politieke vernieu wing ook van het partijwezen een voorloopige gestalte ,fe geven. TRAGISCH ONGEVAL. Op het landingsterrein te Arnemuiden heeft Zondag avond omstreeks 6.30 uur een tragisch ongeval plaats gehad dat de 20-jarige mej. A. van Doom uit Ellewoutsdijk het leven heeft gekost. Mej. van Doorn, die eerst korten tijd bij de Marva was, kwam Zondag per vliegtuig uit En- Eeland op een vliegveld te 'en Haag. Vandaar reisde zij met een koeriersvliegtuig naar Arnemuiden om met enkele dagen verlof naar huis te gaan. Nadat zij het vliegtuig had verlaten en naar den uitgang was gegaan, keerde zij terug naar het toestel, blijkbaar om dat zij iets vergeten had. Na met den piloot te hebben ge sproken, ging zij echter vóór- langs het vliegtuig weg en werd door den propeller ge- getroffen en op slag gedood. De pogingen, welke de hee- ren H. J. Molhoek en A. D. Constandse te Goes eenigen tijd geleden ondernamen om werkende leden voor de Kon. erk. tooneelver. „Onderling Kunstgenot" te werven, heb- ben succes gehad. Een 15-tal leden kwamen Vrijdag jl. in vergadering, een, waaruit het volgende be stuur gekozen werdA. D. Constandse, voorz., J. A. Do- menie, vice-voorz., G. V. Pen- nings, penningm. en mej. J. Kloosterman, secr. De heer H. J. Molhoek zal de regie op zich nemen. De vereeniging hoopt dit jaar nog voor het voetlicht te treden. De gemeenten Rilland-Bath, Hoedekeirskerke, Kwadenclam- ine, Ellewoutsdijk en 's-Gra- venpolder zijn geadopteerd door de gemeenten Katwijk-Valken burg. Behoudens nadere goedkeu ring zijn de werken aan den calamiteuzen Borsselepolder gegund aan L. v. d. Klippe, Nieuwerkerk, voor 10.530. 1 In den ouderdom van 68 jaar is te Amersfoort overleden de heer A. Lindeman van Bloe men Wanders, die van 3 Janu ari 1910 tot 25 Mei 1917 bur gemeester der gemeente Kat- tendijke was. De collecte voor de H.A.R.K. te 's H. Hendrikskinderen bracht op 113.06. Na het beëindigen van den Zondagochtenddienst, deelde ds. A. J. van Heuven, Ned. Herv. predikant te Waarde, aan de gemeente mede, dat hij voor het beroep naar Mak- kum had bedankt. Ouderling Weststrate sprak hem op waardeerende wijze toe. De gemeente zong den predikant staande Ps. 134 3 toe. Voor de hoofdakte slaagde de heer D. Krombeen, onder wijzer aan de o.l. school te Waarde. Zondag vond te Breskens de opening plaats van de nood kerk der Ned. Herv. gemeente in het vroegere jeugdgebouw. De noodkerk telt 320 zitplaat sen. De predikant, ds. v. Vliet, die als tekst had gekozen Ps. 96 6. memoreerde verder dat het juist een jaar geleden was dat de vroegere kerk verloren ging en sprak zijn dankbaar heid uit dat de Ned. Herv. ge meente thans weer de beschik king heeft over een eigen ge bouw. Zaterdagmiddag had een aanrijding plaats in de Dorps straat te Breskens tusschen een militairen auto met Duit sche krijgsgevangenen en een tram van de S.B.M. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De locomotief kwam dwars over de rails te staan. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te 's-Gravenhage (vac. stadsker- kewerk) P. Lugtïgheid te De venter. Benoemd en aangenomen als jeugdpredikant te Schevenin- gen (Duinoordkerk) A. Blan- son Henkemans. velöpred. bij de Prinses Irenebrigade. Bedankt voor AJmen-Harf- sen C. de Ru te Rozenburg. Geref. kerken. Beroepen en aangenomen naar Amsterdam voor den miss. dienst op Mid den Java), D. C. Mulder, cand. te Leiden. Het conflict in de Geref. kerken. Aangezien zij zich niet kun nen conformeeren aan de leer- besluiten der synode, hebben ds. J. H. v. d. Hoeven en twee diakenen van de Geref. kerk van Diever zich vrijgemaakt. De classis Utrecht der Geref. kerken heeft uitgesproken dat de 2 predikanten, 19 ouderlin gen en 2 diakenen van de kerk van Utrecht, die zich hebben vrijgemaakt, daarmede opge houden hebben ambtsdragers van de kerk van Utrecht te zijn en dat beide predikanten vervallen zijn van alle aan hun ambt verbonden rechten. Officieele publicaties Op de volgende data en plaatsen zal de bevolking in staat worden gesteld om bank biljetten om te wisselen ir nieuwe muntbiljetten van één gulden en 2% gulden, tot een bedrag van 10 per persoon. 19 Sept. Baarland van 9.30 11.30 uur. Oudelande 1315 uur. Heinkenszand voor de be woners van de wijken A en B 912 en 13.3016 uur. Drie wegen 9.3012 uur. Ellewouts dijk 13.3015 uur. 's-Heer Arendskerke 8.3012 en 13.30 I16.30 uur. 20 Sept. Heinkenszand de wijken C en D 911.30 uur. Nisse 13.3016 uur. Lewedorp 912 en 13.3016 uur. Nieuw- dorp voor de bewoners van wijk H 9—12 en 13.30—16 uur. 's- Gravenpolder 9.3012 en 13 16 uur. 21 Sept. Kapelle wijk A van 9.3012 en 1316 uur. Kloe- tinge 912 en 1316 uur. 's- Heerenhoek 9.1512 en 1316 uur. Hoedekenskerke 9.30 11.30 uur. Kwadendamme 13.30 15.30 uur. 22 Sept. Nieuwdorp wijk G van 911,30 uur. 's-H. Hen- drikskïnderen 911.30 uur. 's- Heer Abtskerke 9.3011 uur. Wilhelminadorp 9.3011 uur. 24 Sept. Wolphaartsdijk de wijken A en D van 912 en 1316 uur. Wemeldinge wij ken A en B 9.3012 en 13 16 uur. Biezelinge van 9.30 12 en 1316 uur. Borssele van 1.30—12 en 13—16 uur. 25 Sept. Wolphaartsdijk de wijken B en C van 912 en 1316 uur. Wemeldinge wijk C van 9.3012 uur. Katten- dijke 13.3015.30 uur. Kapelle wijken B en C van 9.30—12 uur. Schore van 13.3015.30 uur. Ovezande van 9.3012 en 1316 uur. Meegebracht moeten worden alle stamkaarten, alle bon kaarten voedingsmiddelen 10de periode 1945, de winterkolen- kaarten T 505 en 10 per ge zinslid in bankbiljetten van 10, 20, 25 of 50. Van de bonkaart voedingsmiddelen wordt bon 260 afgeknipt en van de bonkaart T 505 bon 51. Het is noodzakelijk dat het pu bliek pasgeld meebrengt en op de aangekondigde data komt, daar er geen na-uitreiking wordt gehouden. Uitgereikt wordt behalve voor 10 per persoon aan muntbiljetten, aan houders van een winterkolenkaart T 505 een geldkaart A. Gezins hoofden die niet in het bezit :ijn van een brandstoffenkaart T 505 kunnen een aanvraag formulier op het postkantoor aanvragen en dit inleveren bij de bank of instelling waarop men het geld wil deponeeren. welke dan een geldkaart B uit. reikt. De zittingen worden gehou-lden overgelegd. den in de gebruikelijke lokalen. Op die plaatsen waar een ge- heelen dag of 2 dagen zitting wordt gehouden, moeten zoo veel mogelijk des voormiddags de personen komen, wier fa milienaam begint met de let ters A t.m. M en des namid dags die met de letters N t/m Z. Wanneer er een halve dag zitting is op de eerste helft der zitting die met de letters A t.m. M en op de laatste helft die met de leters N t/m Z. Zooals reeds is gepubliceerd, worden op bovengenoemde da ta geen uitreikingen van bon kaarten gehouden. De omwisseling van oud geld zal in den distributiekring Krabbendijke plaats hebben in volgorde van de nummering van de tweede distributie stamkaart van het gezinshoofd. Te Rilland-Bath op Woens dag 19 Sept. van 910 TD 3001—3450; 10—11 TD 3451 3900; 11—12 TD 3901—4350 I.30—2.30 TD 43514800; 2.30 —3.30 TD 4801—5250; 3.30— 4.30 TD 5250 en hooger 4.30 5.30 Evacuee's en personen in het bezit van een nood TD. Te Yerseke op Donderdag 20 Sept. van 910 TD 6001 6500; 1011 TD 6501—7000; 11—12 TD 7001—7500; 1.30— 2.30 TD 7501—8000; 2.30—3.30 TD 8001—8500; 3.30—4.30 TD 8501—9000; 4.30—5.30 TD 9001 —9500; op Vrijdag 21 Sept. van 9io TD 9501—10.000; 10—11 TD 10.001—10.500; 11— 12 TD 10.501—11.000; 1.30— 2.30 TD 18.001—18.400; 2.30— 3.30 18.401 en hooger; 3.30— 5.30 Evacuee's en Nood TD's. Te Krabbendijke op Zater dag 22 Sept. 8.30—9 TD 1— 250; 9—10 TD 251—750; 10— 11 TD 751—1250; 11—12 TD 1251—1750; 1—2 TD 1751— 2250; 23 TD 22512750- 34 TD 2751 en hooger; 45 Evacuee's en nood TD's. Te Kruiningen op Maandag 24 Sept. van 9—10 12.501— 13.200; 10—11 TD 13.201 13.900; 11—12 TD 13.901 14.600; 1—2 TD 14.601—15.300; 2—3 TD 15301—16.000; 3—4 TD 16.001—16.700; 4—5 TD. 16.70.1 en hooger; 56 Eva cuee's en nood TD's. Te Waarde op Dinsdag 25 Sept. van 910 TD 11.001 II.500; 10—11 TD 11.501— 12.000; 11—12 TD 12.001 en hooger en Evacuee's en nood TD's. Te Hans weert op Dinsdag 25 Sept. van 2—3 TD 12.501— 13.900 3—4 TD 13.901— 15.300; 4—5 TD 15.301— 16.700; 5—6 TD 16.701 en hoo ger en Evacuee's en nood TD's. OMWISSELING BANKBILJETTEN. Van 19 t.m. 25 Sept. a.s. kunnen in den Distributiekring Terneuzen bankbiljetten wor den omgewisseld tegen nieuwe en wel tot een bedrag van 10.per persoon onder ge lijktijdige inlevering van uit sluitend bankbiljetten van 10, 20, 25 en 50, .terwijl dezè biljetten in gepast geld moe ten worden aangeboden. Medebrengen: stamkaarten van alle gezinsleden; de bon kaarten 10e periode waaraan aanwezig moeten zijn de bon nen 260 „Algemeen". (Losse bonnen worden niet aangeno men); de brandstoffenkaart T 505, waaraan bon 51. (Deze bon dient ter verstrekking van een geldkaart „A"). Terneuzen: 19 Sept. lett. A t.m. D van 8.45—11.45 en 13.45 •16 u.; 20 Sept. E t.m. F van 8.4511.45 uur ('s mid dags gesloten); 21 Sept. G t.m. K van 8.4511.45 en 13.4516 uur: 22 Sept. L t.m. M van 8.4511.45 uur ('s mid dags gesloten); 24 Sept. N t. m. R van 8.4511.45 en 13,45 •16 uur; 25 Sept. S t.m. Z van 8.45—11.45 en 13.45—16 uur. Axel en Sas van Gent: 20 Sept. A t.m. E van 8.45 11.45 en 13.3016 uur; 21 Sept. F t.m. K van 8.45— 11.45 en 13.3016 uur; 22 Sept. L t.m. N van 8.45 11.45 ('s middags gesloten);' 24 Sept. O t.m. S van 8.45 11.45 en 13.3016 uur; 25 Sept. T tun. Z van 8.4511.45 en 13.3016 uur. Hoek: 20 Sept. van 9.30 12 en 13.30—15.30 uur. Sluiskil: 21 Sept. van 9 30 12 en 13.30—15.30 uur. Zaamslag: 25 Sept. van 9.30 —12 en 13.30—15.30 uur. Distributie van petroleumkooktoestellen. Formulieren voor aanvraag van een vergunning voor het koopen van een petroleum- kooktoestel kunnen van heden af bij den distributiedienst in den kring Terneuzen worden afgehaald. De formulieren zul len worden uitgereikt aan die personen, die voor de bereiding van warme maaltijden niet over gas- en.'of electriciteit beschik ken en niet in het bezit zijn van een petroleumkooktoestel. Distributiekring 's Heer Arendskerke. Gezinnen, wonende in per- :eelen, welke niet aangesloten zijn op het gas. of electrici- teitsnet. kunnen den toeslag petroleum voor September van heden af afhalen op het kring kantoor of de agentschappen. De D.S.K. van het gezins hoofd moet worden overlegd. De toeslag kan worden afge haald tot uiterlijk 30 Sept. Mannelijke personen in den distributiekring 's-Heer Arendskerke, geboren in 1926 of vroeger, die geen ta- bakskaart konden ontvan gen omdat zij geen bon R 02 van de tabakskaart QA 501 konden inleveren, kunnen vanaf heden tot en met 29 Sept. a.s. daarvoor een aanvraag indie nen op het kringkantoor of bij de agentschappen. De distribu tiestamkaart moet daarbij wor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3