Provinciale Zeeuwsche Courant 2 Dinsdag 18 September 1948 DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING DE GELDSANEERING hg Het geld, dat de Duitschers tenzij en hun handlangers over- vloedig hadden aangemaakt, gaat verdwijnen en er komt deugdelijk geld voor in de plaats. Dat is zeer verblijdend, want zonder „goed" geld gaat het nu eenmaal niet in de wereld. Maar wat is goed geld Goed geld is geld, waarvoor men goederen kan koopen, en vooral goederen op de wereld markt. Dus in het buitenland. Nederlandsch geld is echter, evenals elk nationaal geld, slechts gangbaar in het eigen land. In het buitenland kan men er slechts dan iets mee koopen, wanneer het buiten land weet, dat het -tegen dat geld weer in Nederland zal kunnen koopen of het zou kunnen omwisselen. Of wij in Nederland elkaar onderling betalen met, wat men geld belieft te noemen of met luci fershoutjes, heeft voor het buitenland geen beteekenis. Slechts indien wij over een ruilmiddel beschikken, dat voor het buitenland een waarde vertegenwoordigt, zoo- als Indertijd het Nederlandsche geld een waarde aan het in ternationale ruilmiddel goud vertegenwoordigde, dan pas zullen wij er in het buitenland iets voor kunnen verkrijgen. Nu behoefde de gouddekking feitelijk niet in concretie aan wezig te zijn vroeger. Het was voldoende indien een land beschikte over zekere kredie ten in landen met een ook internationaal geldende munt, zoodat men tegen die kredie ten wissels kon afgeven, die dan uiteindelijk in goud werden voldaan, tenminste het saldo, dat in debet bleef staan, nadat voor het overige deel goederen of diensten waren geleverd. Ponden sterling en dollars waren erkend door het inter nationale verkeer. De moeilijkheden met het geld gaan zich pas voordoen, als men het losmaakt van een internationaal ruilmiddel. Nu is er in Eux'opa zelf geen goud genoeg om de buitenlandsche inkoopen te betalen. Men zal zich dus kredieten in de over echt ruilmiddel beschikkende landen moeten verschaffen, of een voldoenden voorraad de viezen (d.i. buitenlandsch ruil. middel). En over die kredieten zal men alleen kunnen be schikken door goedwillendheid van de buitenlanders, of door export, waardoor men deviezen kweekt. Immers, geen mensch neemt buitenlandsch geld aan, iets mee doen kan, d.w.z., te zijner tijd er weer mee kan koopep of andere schulden afdoen. Het binpenlandsche vreemde geld is ynvei'sehillig, bewijze het vroegere Spaansche geld, dat tegen goudwaarde genoteerd werd, hoewel in Spanje geen goud geld in omloop was maar slechts zilveren munt. Wat nu „zwarten handel" betreft, die kan slechts be streden worden door een voor. raad goederen, ruim genoeg om ze voor allen in voldoende mate beschikbaar te stellen. Zoolang er een karige voorraad is en alleen verkrijgbaar door „distributiebonnen" zullen som migen zich trachten een grooter aandeel te verschaffen en de zwarte handel is daar, onverschillig, of de zwarte handelaar zich met verkeerd of met goed geld laat be talen. Toen de Egyptenaren honger kregen, hadden zij geen geld anders dan hun Egyp tisch, maar zij gaven voor het eten van Jozef hunvrij heid enz. Dit is een typisch staaltje van „zwarten" en nog wel „door den staat gesanc. tionneerden handel". Er is slechts één middel om uit de impasse te geraken, waarin de wereld ten opzichte van het geld is geraakt, nl. her stel van een wereldhandel en dat zal slechts mogelijk zijn door herstel van vrijhandel. Maar daarvoor is noodig vrij heid, vrijheid van vrees voor oorlogsgeweld, of binnenland- sche snoode regeeringsmaat- regelen, die toch ook als uit eindelijk doel weer militaire macht, oorlogstoerusting be doelen. Vrijhandel is nu wel een woord, dat geen ljoogen koers heeft, wij zijn allen intra et extra muros bezeten door autarktische denkbeelden. Tenslotte zou misschien, daar goud maar beperkt voorhanden is, het scheppen van een inter nationaal bankpapier kunnen worden onder het oog gezien. Er bestond immers vroeger een B.I.P. (Bank voor internatio nale betalingen) te Bazel. Maar dit zal wel een utopis tische gedachte moeten blij ven, want de mensch is nu eenmaal schrander in de slechtigheid en de kunst van vervalsching (men denke slechts aan de vervalschte persoonsbewijzen enz., waar mee men de vertegenwoordi gers van het Herrenvolk ver schalkte) zal ook in de oor logsjaren wel enorme vorde ringen gemaakt hebben. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. lew. Adv.pr, 12 ct p mm., min. p. adv j 2. Bur. Vllssingen tel. 10, M'biirg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Hoofdred. E. P. Zandljlt (met red. inedew. van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. 188c Jaargang Nummer 135 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vllssingen DE SLAG OM ARNHEM HERDACHT. Maandag is te Arnhem op plechtige wijze het feit her dacht dat een jaar geleden de meer dan 1000 vliegtuigen met parachutisten en lucht landingstroepen boven Arnhem verschenen om te trachten de strategisch belangrijke Rijn brug in handen te krijgen, welke grootsche operatie na een heldhaftigen strijd van het Britsche landingsleger misluk te. Na een Mis van Requiem in de O. L. Vrouwekerlt en een interkerkelijken dienst in Mucis Sacrum, werd bij de Rijnbrug een gedenkteeken onthuld. In afwachting van het definitieve monument werd een zuil van het vernielde Arnhemsche gerechtshof ge plaatst. Ook in Nijmegen bij de Waalbrug is de landing van uit de lucht herdacht. De Amerikaansche generaal, die het bevel voerde over de Amerikaansche troepen die Nijmegen bevrijdden, overhan digde een gedenkplaat. Voorts werden enkele burgers onder scheiden die zich verdienste lijk maakten, terwijl een posthume hulde werd ge bracht aan Jan van Hooft, die door zijn moedig optreden de brug heeft gered. Uitspraken bijzonder gerechtshof. Het bijzonder gerechtshof te Den Haag heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen E. de Kerf, zonder beroep, wonende te Axel, die in 1943 in dienst van den Ned. landstorm (de la ter genoemde vrijwillige SS.- brigade Nederland) was getre den. Daarbij had hij in Fe bruari 1945 aan razzia's bij Apeldoorn deelgenomen, waar bij verschillende Nederlanders werden gedood. Het vonnis luidde:. 20 jaren gevangenis straf met ontzetting uit het kiesrecht voor het leven. Ver lof tot cassatie-aanteekening werd verleend. De advocaat fiscaal had 14 dagen geleden als eisch de doodstraf gesteld. Tegen A. Ros, eveneens zon der beroep en wonende te Kat wijk, had de procureur-fiscaal ook de doodstraf geëischt, om dat Ros als lid der vrijwillige SS.-brigade Nederland aan razzia's heeft deelgenomen, waarbij Nederlanders waren doodgeschoten. De uitspraak luidde: levenslange gevan genisstraf met ontzetting uit het kiesrecht en verlof tot cas satie. S.D.-er wilde kermis vieren. Een vroeger lid van den S.D. die nog vrij rondliep meende dat hij in Den Bosch rustig kermis kon gaan vieren. Hij werd aan een agent van politie aangewezen, maar toen deze hem wilde arresteeren. nam hij de vlucht. Een felle jacht werd ingezet, waaraan tal van ker- misvierders deelnamen. Spoe dig werd hij ingerekend. Kinkhoestepidemie. In Bergen op Zoom er. omge ving heerscht een kinkhoestepi demie. Verscheidene lagere scholen moesten worden ge sloten, teneinde kinkhoestinfec- tie tegen te gaan. De vervanging van pasmunt. In de te 's-Gravenhage ge houden persconferentie over de problemen der geldsaneering deelde de minister van finan ciën, prof. mr. P. Lieftinck, wat betreft de vervanging van pasmunt nog het volgende mede: Brons en andere metalen, noodig voor de vervaardiging van nieuwe pasmunten, zijn momenteel moeilijk te verkrij gen. Het zilvergeld is in ons land aanwezig. De regeering had reeds overwogen dit in circulatie te brengen, doch men heeft hiervan voorloopig afgezien, daar dan het ge vaar dreigt, dat dit zilvergeld verdwijnt door oppotten of wordt uitgevoerd of versmol ten. Het zal eventueel moge lijk zijn het nieuwe zilvergeld na de geldsaneering in om loop te brengen, doch de mi nister achtte het hiervoor noodzakelijk, dat er eerst op het gebied van ons geldwezen meer rust zal Heerschen. NIEUWE BANKBILJETTEN. De Nederlandsche bank zal binnenkort nieuwe bankbiljet ten van 10, 25 en 100 in omloop brengen, die met „Amsterdam, 7 Mei 1945" ge- dagteekend zullen zijn. Jan van Hout in concentratie, kamp gestorven. De bekende wielrenner Jan van Hout, is in den leeftijd van 36 jaar in het concentra tiekamp Neuengamme op 22 Februari j.l. overleden, meldt V.V. Van Hout was een zeer bekende sportfiguur en hou der van vele records. Ontruiming- van Amerikaansche bases. Gen. Mac Arthur heeft bevo len dat de Amerikaansche troe pen acht bases op de Philippij- nen en drie op andere eilanden in de Stille Zuidzee zoo spoe dig mogelijk zullen moeten ver laten. Er is hier o.m. sprake van Biak, Middelburg en Morotai, welke gebieden deel uitmaken van N.O.-Indië. Japansche kranten gaan het volk opvoeden. De Japansche nieuwsbladen hebben er, op aandringen van generaal Mac Arthur, in toe gestemd publicaties te doen over staaltjes van door Japan- neezen bedreven wreedheden, aldus een begin makend met de uitvoering van een. program ,ter opvoeding van het Japan- HERDERLIJKE BRIEF. De aartsbisschop en de bisschoppep van Nederland hebben een herderlijken brief uitgegeven, die Zondag in alle R.K. kerken is voorgelezen en waarin o.m. het volgende wordt gezegd: De rust der wapenen bracht niet en kon ook niet brengen de beëindiging van den gees telijken strijd, die na de erf zonde altijd door gestreden wordt en die in onze dagen wellicht heviger woedt dan ooit. Het is tenslotte de strijd tusschen geloof en on geloof, tusschen goed en kwaad, tusschen Christendom heidendom. Het valt he laas^ niet te ontkennen, dat in een tijd zooals wij die thans beleven, de kansen voor de machten der duisternis in dit duivelsch spel niet gering zijn In zoo goed als alle sferen van het openbare leven is de geest van de wereld doorge drongen, zoodat het leven soms meer heidensch dan christelijk lijkt. De eerlijkheid en waarheid is bij velen zoek. De rechtvaardigheid en ge rechtigheid hebben veel gele den. De geest van zedigheid en zuiverheid is verzwakt on der den zinnelijken drang naar genot. De kleeding van velen spot met allen zin voor christelijke zedigheid en neemt zelfs uitdagende vormen aan. De lectuur is in het algemeen besmet en het zuivere oordeel hieromtrent is bij vele ouders al even onjuist als bg de meeste jongeren. Als wij goed zijn ingelicht, is de film in inhoud en strekking zwoel en gevaarljjk. Het gedrag van vele meisjes, ja zelfs van ge huwde vrouwen is ergerlijk en verleidend. De kanker van de schending van het eigenlijke huwelijksleven woekert verder en vernietigt steeds meer den zin en den eerbied voor de heiligste plichten. Het gezag, dat alle opvoeding en orde moet schragen, heeft merkbaar ingeboet aan eerbied kracht. De geloovigen werden attent gemaakt op de middelen welke zij te baat hebben -te nemen om te volharden in een chris- telijken levenswandel. Prof, dr. B. J. C. Schrieke overleden. Te Londen is op 54-jarigen leeftijd overleden prof. dr. B. J. C. Schrieke, die in 1939 kor ten tijd minister van onderwijs is geweest in het 5e kabinet Colijn. 2500 ton oud papier ingezameld. Het rgksbureau oude mate rialen en afvalstoffen kon in Augustus 2500 ton oud papier aan de papierverwerkende in dustrie ter beschikking stel len als grondstof voor nieuw papier. De Springbokken-groep van de brigade Prinses Irene is in Zuid-Afrika teruggekeerd. In Pretoria werden de mannen hartelijk verwelkomd. HET DRAGEN VAN DE MILITAIRE UNIFORM. De chef van den staf militair gezag heeft vastgesteld, welke personen thans gerechtigd zijn tot het dragen van een militair uniform. Hiertoe behooren slechts zij, die in werkelijken dier.st zijn bij een op 1 Sep tember 1944 bestaande of sedert geformeerde troe- penafdeeiing, dienstvak, dienst- afdeeling of inrichting van de Nederlandsche, Ned.-Indische of geallieerde strijdkrachten, dan wel behooren tot het per soneel van het Ned. Roode Kruis of deel uitmaken van een door het militair gezag geformeerden of erkenden luchtbeschermings- of brand weerdienst. Aan ieder ander is het ver boden eenig kleedingstuk, fournituur, kenteeken of on- derscheidingsteeken in het openbaar te dragen of te voe ren, behoorende tot of deel uit makende van 'n Nederlandsch, Ned.-Indisch of buitenlandsch militair uniform. Actie voor oud-militairen.. Te Delft zijn eenige honder den oud-militairen bijeen geko men, die in 1940 voor hun va derland hebben gevochten en die in opdracht van de regee- ring niet in krijgsgevangen schap zijn teruggekeerd. Op deze bijeenkomst werd uitvoerig gediscussieerd over het feit dat zij na de bevrij ding practisch zijn vergeten. Een telegram werd aan den minister van oorlog gezonden, waarin er o.a. op wordt gewe zen, dat betrokkenen nimmer eenige schadeloosstelling heb ben ontvangen voor particulie re goederen, die in den strijd met den indringer zijn verlo ren gegaan. De verwachting werd uitgesproken, dat de mi nister thans deze kwestie zoo spoedig mogelijk in het reine zal brengen. Besloten werd de actie lan delijk te organiseeren. Gas uit Duitschland? De regeering pleegt overleg met. de geallieerden over den aanleg van een gaspijpleiding van het Duitsche mijngebied naar Nederland. De Duitschers wilden tijdens de bezetting ook een dergelijke leiding aan leggen, doch dan van de Ne derlandsche kolenmijnen af. Door sabotage is het echter niet verder gekomen dan een leiding van 250 meter. Door middel van een pijplei ding zou 570.000 rr»3 gas per etmaal uit Duitschland betrok ken kunnen worden, hetgeen vcor ons land een besparing van 1000 ton gaskolen per et maal zou beteekenen. Ook zou een leiding van En schede naar Gronau, waar veel aardgas gevonden wordt, van groot belang zijn voor onze textielindustrie. Roode Kruistransport naar Indië. Van het vliegveld „Valken burg" bij Den Haag is het eer ste transport van het Ned. Roode Kruis, bestaande uit le den van den bloedtransfusie dienst, naar Indië vertrokken. sche volk". Mislukte aanval van Japansche officieren. Een groep Japansche officie ren heeft getracht de regeering Suzuki te verdrijven. Een maand geleden trachtten zij ra dio Tokio te bezetten en de gramofoonplaat te bemachti gen waarop de keizer ziin laat ste decreet uitspraak. De aan val werd afgeslagen. SPORT Vriendschappelijke wedstryden. De Zeeuwen-combinatie Holl. militair elftal 17; Dos- koVlissingen 16; Willem II Zeeuwsch elftal 31. Op een bijeenkomst van de Ned. Volksbeweging te Am sterdam hield de min.-pres., prof. ir. W. Schermerhorn, een rede over het doel van de N.V.B. De beweging, aldus de minister-president, geboren uit de illegaliteit, is thans schuch ter uit de schaduw getreden. Hij sprak zijn vreugde erover uit, dat op deze bijeenkomst men zich den zin van het die pere pblitieke leven bewust blijkt te zijn. Ieder zal dit bewustzijn uitdragen in het Nederlandsche volk. De N.V.B. weet zich bewust van haar politieke verantwoordelijkheid ten opzichte van een duidelijke manifestatie van den politie- ken wil. Daarbij vestigde de min.-pres. er met nadruk de aandacht op, dat de functie van de N.V.B. bemiddelend blijft en ondanks den invloed op politieke wilsvorming zelf geen politieke instelling is. In de komende maanden zal de N.V.B. honderden verga deringen door geheel Neder land organiseeren om zich aan het Nederlandsche volk voor te stellen. Hoe somber ook de aspecten thans zijn, het wordt beter en de economische en moreele instellingen gaan den goeden kant uit. Echter moet men wel bedenken, aldus de min.-pres., dat-in 4 maanden tijds onmogelijk hersteld kan worden, wat 5 jaren van ver wildering gebracht hebben. Het punt waar het om gaat en wat mij het meest zorg baart, is de kwestie van de rechtspraak. De zaken van de politieke gevangenen moeten zoo snel mogelijk door regu laire, justitieele instanties worden berecht. Thans is in gesteld het directoraat-gene raal voor bijzondere rechts pleging. Eén van de grootste pro blemen is wel dat van de ge vangenkampen. De behande ling van de gevangenen en de strafmaat, die toch hekend moet worden gemaakt, is thans in studie genomen door juristen. Een commissie, die belast za! zijn met het onder zoek naar de mogelijkheid van eventueele emigratie, is thans aan het werk. De N.V.B. wil van het ar beidsleven een rechtsorde ma ken, waar niet de machtsstrijd van het kapitalisme het laatste woord zal hebben. Zij wil het belang van het Nederlandsche volk tot het hare maken. Ds. J. J. Buskes jr. heeft een rede gehouden over historie en roeping. Een resolutie. De constitueerende vergade ring van de N.V.B. te Am sterdam, zich beradende op haar taak ten aanzien van de komende verkiezingen voor de vertegenwoordigende orga nen, stelt haar houding als volgt vast 1. Zij zet zichzelf niet om in een politieke partij omdat zij nadrukkelijk haar wezenlijke sociaal-paedagogische taak wenscht te vervullen. 2. Zij acht stichting nood zakelijk van een breede volks partij met personalistisch-soci- alistische doelstelling en roept alle partijen en groepeeringen, die instemmen met dit doel, op de voorbereiding tot zulk een partij ter hand te nemen. De N.V.B. zelve acht het haar plicht hierbij bemiddeling aan te bieden. 3. De N.V.B. erkent, dat het onder 2. gestelde doel niet ter stond bereikbaar is. Zij dringt er daarom met klem bij de politieke partgen, die geroe pen zijn een politiek van her stel en vernieuwing in perso- nalistisclien geest te voeren, op aan met een concreet ge meenschappelijk verkiezings program en een gemeen schappelijke candidatenlijst uit te komen, waarop ook al dan niet de politiek georgani seerde leden der N.V.B. een plaats vinden opdat zonder politieken partijstrijd een zoo breed mogelijk steunvlak in het volk voor deze politiek wordt gevormd. 4. Mochten de politieke par tijen die voor deze samen werking het eerst in aan merking komen, haar nochtans afwijzen dan acht de N.V.B. het onvermijdelijk en noodza kelijk, dat in de aldus ge schapen noodsituatie, buiten de N.V.B., doch op grondslag van haar program een comité voor de komende verkiezingen zal worden gevormd om aan den in breede kringen leven den wil tot politieke vernieu wing ook van het partijwezen een voorloopige gestalte te geven. Wij zijn verarmd. De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos. heeft op een persconferentie o.m. mede gedeeld, dat in Amerika 1 mil- lioen paar schoenen werd aan gekocht, die voor het einde van dit jaar zullen aankomen. In totaal komen, met de Neder landsche productie mede, 2 millioen paar schoenen in de distributie. Een eerste zending van 60.000 m2 vlak glas is uit Bel gië aangekomen. Een geregel de import van ongeveer 100.000 m2 per maand is voorzien. In normale tijden bedraagt de glasbehoefte ongeveer een half millioen m2. Op het oogenblik is de jaarbehoefte 12 millioen m2. Voor het invallen van den winter is anderhalf millioen m2 glas noodig, teneinde licht beschadigde huizen weer be woonbaar te maken. Op het oogenblik wordt een beroep op de tuinders gedaan, glas be schikbaar te stellen. Deze tuin ders zullen straks voorrang krijgen bij verstrekking van tuindersglas. De productie van huishoude lijke artikelen is gedeeltelijk op gang. Hiervan zullen in de eerste plaats de oorlogsslacht offers worden voorzien. Het betreft hier voornamelijk keu kengerei en serviesgoed. Er wordt voldoende scheer zeep geproduceerd, om op 1 October a.s. een bon aan te wijzen. Het is n0S niet verze kerd, dat zulks daarna regel matig kan geschieden. De ver vaardiging van zeeppoeder is binnenkort te verwachten. In October zullen eveneens scheermesjes in de distributie komen, hoeveel, is nog niet vastgesteld. Deze maand gaat de couran tenpapierfabriek van de firma van Gelder weer produceeren, hetgeen inhoudt, dat de cou ranten zonder dat zij ook maar bij benadering hun vroe- geren omvang zullen hebben toch wel wat ruimer zullen kunnen worden, aangezien de in port nog voortduurt. De prijspolitiek is een moei lijk probleem. Het streven der regeering is erop gericht, de massa der bevolking voor zijn loon het noodige aan voeding, kleeding en huisvesting ter be schikking te stellen. Het groo- te verschil tusschen de offici eele loonen, en de loonen in de practijk bemoeilijkt dit stre ven. Zulks temeer waar de kos ten van levensonderhoud ster ker zijn gestegen, dan de loo nen. Voor zoover de momen- teele kostprijzen der productie moeilijke verhoudingen schept, streeft de regeering er naar, wat de levensmiddelen betreft, door subsidies de prijzen bin nen sociaal aanvaardbare gren zen te houden. De regeering zal verder nog subsidies bij de ko- lenprijzen verleenen, aangezien deze anders het dubbele van de huidige prijzen zouden moeten bedragen. De subsidies die de regeering op het oogenblik verleent, be dragen 600 tot 1000 mil lioen per jaar. Het kan moei lijk anders, dan dat het gemid delde levenspeil van vóór den oorlog in de eerstkomende ja ren niet zal kunnen worden be reikt. Wij moeten er ons re kenschap van geven, dat wij verarmd zijn. PROVINCIENIEUWS TRAGISCH ONGEVAL. Op het landingsterrein te Arnemuiden heeft Zondag avond omstreeks 6.30 uur een tragisch ongeval plaats gehad dat de 20-jarige mej. A. van Doorn uit Ellewoutsdijk het leven heeft gekost. Mej. van Doorn, die eerst korten tijd bij de Marva was, kwam Zondag per vliegtuig uit En geland op een vliegveld te Den Haag. Vandaar reisde zij met ccn koeriersvliegtuig naar Arnemuiden om met enkele dagen verlof naar huis te gaan. Nadat zij het vliegtuig had verlaten en naar den uitgang was gegaan, keerde zij terug naar het toestel, blijkbaar om dat zrj iets vergeten had. Na met den piloot te hebben ge sproken, ging zij echter vóór- langs het vliegtuig weg en werd door den propeller ge- getroffen en op slag gedood. Eind vorige week heeft efen 25-tal journalisten van boven de groote rivieren een bezoek aan Walcheren gebracht. Op den eersten dag heeft de heer Metselaar een en ander verteld over de werkzaamheden voor het dichten van de dijksgaten, waarna een bezoek werd' ge bracht aan de Nolle, de pers zuiger aan de Koopmanshaven en aan de betonnen caissons ii de buitenhaven. Des avonds heeft de hec Abspoel in een der cantin. van het Zwitsersche barakkei kamp te Vlissingen gesprokc over de wederopbouwprobk men op Walcheren, terwijl ma joor de Casembrcot een Zeeuwsch praatje hield. Ten stadhuize werden de wnd. burgemeester, de heer L. P. van Oorschot, de wethou ders A. Schout en J. L. Ver hagen, de secretaris A. de Beijl en dr. J. Jens ontvangen. De heer van Oorschot schetste den nood in Vlissingen. Des avonds sprak de wnd. burge meester van Vlissingen vanaf het bordes van het Leidsche stadhuis. De voorzitter van het Leid, sche comité en dr. A. H. Sneller namens Volksherstel, spraken woorden ter aanbeve ling. Tenslotte heeft nog pas toor J. B. M. Timp gespro- ken. De Bond van Buurtvereeni- gingen te Vlissingen kwam Vrijdagavond in een zeer druk bezochte vergadering bgeen. De voorzitter, de heer A. Schout, herinnerde aan de zoo uitstekend geslaagde feesten op 31 Aug. j.l. Een reep cho colade, verstrekt door M.G., zal binnenkort nog aan ieder schoolkind worden uitgedeeld. Besloten wérd dat eind Sep tember de heer Adrie van Oorschot voor de kinderen van 8 t.m. 14 jaar een voorstelling zal geven. Uiterlijk Zaterdag 22 Sept. moeten de buurtver- eenigingen het aantal deelne mende kinderen opgeven. In verband met het feit, dat de harmonie „Ons Genoegen" binnenkort haar 55-jarig be staan viert, zal vanwege de buurtvereenigingen een blijk van waardeering worden aan. geboden. De voorzitter deelde mede, dat op de volgende vergade ring het geheele bestuur zijn mandaat beschikbaar zal stel len. Het nieuw gekozen be stuur zal daarna een nieuwe indeeling der buurtvereenigin gen onder het oog zien. Zaterdagmiddag wérd door Burg. en Weth. van Vlissingen, verschillende autoriteiten en de commissie van toezicht een bezoek gebracht aan 't „Zwit- sersch dorp" aan de buitenha ven. Weth. Knoop bracht dank aan het Zwitsersche volk voor zijn daadwerkelijk medeleven met de Walchersche bevol king. Als kampleider is aangesteld de heer De Ries en als chef kok de heer Tits. De eerste 80 man werden verwacht, terwijl in het ge heel 500 man geplaatst kan worden. Het kamp is reeds /vol" geboekt. Voor verbin ding met de stad is een tele foon aangebracht. De barak ken zullen alle nog van elee- tricsch licht worden voorzien Zaterdagavond heeft „St. Caecilia" te Missingen haar laatste openluchtconcert van dit drukke seizoen hoeveel noten zouden de onvermoeide muzikanten sedert de bevrij ding wel hebben afgeblazen! in de tent in het Bellamy- park gegeven. Het vrij talrijke publiek werd weer enkele uurtjes van muzikaal genot aangeboden. Jammer is het dat er nog steeds velen zijn het zijn waarlijk niet alleen de kinde ren! die niet begrijpen of willen begrijpen dat zij door hun geslenter en geklets de werkelijke toehoorders tot een last zijn. Zouden hiertegen vóór het volgend seizoen niet afdoende maatregelen kunnen worden voorbereid Wat bijv. te Mid delburg mogelijk is, moet toch ook in Vlissingen wel uitvoer baar zijn? De bootjes Middelburg- Missingen. De geldzuivering en wat daarmede samenhangt zal enkele moeilijkheden met zich medebrengen. Maar zooals Min. Lieftink zeide, met goe den wil kunnen zakenlieden en verder publiek elkander hel pen die moeilijkheden te over winnen. Ook de pasmunt zal wel eens aanleiding tot moei lijkheden géven. Wij twijfelen niet aan den goeden wil, maar toch bereikte ons reeds een klacht, als zou de dienst van het bootje, dat de Provincie tusschen Middelburg en Vlis singen laat verkeeren, zich weinig of niet coulant tegen- over het publiek gedragen en weigeren zilverbons aan te nemen. Wij kunnen het haast niet gelooven, maar wilden toch even de aandacht er op vestigen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorloopig machinis tendiploma, de heeren J. ear lier, Domburg, F. Filius en P. Verhage, beiden Koudekerke, S. Kodde, R. Clement en J. Bi, ondina. Middelburg, G. Kerj- zer, Vlissingen. Voor het diploma A slaagde de heer J. Vos te Souburg, al len leerlingen van de machi- nistenschool te Middelburg, 13.30—17, Zaterdag 22 Sept. a.s. van 912. Medegebracht moeten wor den behalve het om te wis selen geld, de stamkaarten zonder inlegvellen, de bon kaarten 10e periode en de brandstoffenkaart T 505. Al leen zij, die in het bezit zijn van een stamkaart uitgegeven in het district Zuid mogen worden geholpen. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat aangezien aan het uitreikings schema streng de hand zal worden gehouden, en op 25 Sept. a.s. de omwisseling moet zijn beëindigd, een ieder op den aangegeven dag dient te komen. Ook zij, die niet over voldoende bankbiljetten voor het geheele gezin beschikken, zrjn verplicht, alle stamkaar ten en bonkaarten aan te bieden. De Distributiekring Middel burg geeft de werkgevers, welke, zooals reeds gepubli ceerd is, in staat worden ge steld bankbiljetten in nieuwe muntbiljetten ten behoeve van hun personeel en de leden van het gezin, waartoe de werk nemers behooren, collectief om te wisselen, dringend in over weging van te voren nadere inlichtingen bij den Directeur van den Distributiedienst, kan toor Zuidsingel in te winnen. De Distributiekring Vlissin gen maakt bekend, dat van Woensdag 19 Sept. t/m Dins dag 25 Sept. de omruiling zal plaats hebben van oude tegen nieuwe muntbiljetten. Medegebracht moeten wor den Nieuwe stamkaarten (TD's) kringnummers 228, 222, 802; Bonkaarten (10e periode); Kolenkaart (T 505); Per ge zinslid 10 (in bankbiljetten van 10, 20, 25 of 50). Zooveel mogelijk dienen bank biljetten van 10 gulden te worden aangeboden. Schema Woensdag 19 Sept.: A, B, C, D; Donderdag 20 Sept E, F, G, H, I; Vrijdag 21 Sept. J, K, L, M; Zater dag 22 Sept.: N, O, P, Q, R; Maandag 24 Sept. S, T, U, V, W; Dinsdag 25 Sept. X, IJ, Z. Een ieder moet op de voor zijn letter aangegeven dag ver schijnen. Voor bedrijven be staat de gelegenheid tot col lectieve omruiling. Inlichtingen hierover worden ten Distribu- tiekantore verstrekt. De uitreiking vindt plaats in het kantoor van den Dis tributiedienst, Bellamypark 43 (achterzaal )van 95 uur. De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat voor Arnemuiden, Kleverskerke en Nieuw- en St. Joosland het omwisselen van bankbiljetten in muntbiljetten als volgt zal geschieden Arnemuiden Don derdag 20 Sept. van 912 wijk A huisnummers 1 t/m 90, van 13.30—16.30 wijk A huisnummers 91 t/m 180; Vrij dag 21 Sept. van 912 wijk B, van 13.30—17.30 wijk C; Zaterdag 22 Sept. van 9—12 wijk D, E en G. Kleverskerke. Woensdag 19 Sept. van 1417. Nieuw- en St. Joosland. Don derdag 20 Sept. van 912 en van 13.30—17 de letters A t/m E; Vrijdag 21 Sept. van 912 ^J311^3'30-17 letters P; Zaterdag 22 Sept. yaQ 912.30 de letters Q t/m Z. V De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat voor de gemeenten van dezen kring de data, waarop de omwisseling van bankbiljetten in munt biljetten zal plaats vinden, als- volgt zgn vastgesteld Veere 24 en 25 Sept.; Serooskerke 21 T?ept' Gr9Pskerke 21 SeptDomburg 24 en 25 Sept.; Aagtekerke 21 Sept.; Oostkapelle 21 en 22 Sep* Vrouwenpolder 20 Sept Ver dere bijzonderheden zullen maakt6 worden bekendge- Voor de woningen, welke in de gem. Middelburg in het water staan (of gestaan heb ben) kunnen formulieren HOOGWATER VLISSINGEN. Woensdag 0.44 en 13.03, resp 1.58 en 1.61 m. 4. N.A.P. ZON EN MAAN. Woensdag komt de zon te '21 op en gaat te 18.47 on- ?r. De maan te resp. 18.17 en 31, Officieele publicaties De Distributiekring Middel- :rg maakt bekend dat van t/m 25 Sept. a.s. te Micdel- Den volgenden dag werd mei Dur» de omwisseling van dukws naar Westkapelle gere den. waar de overdracht van de Zwitsersche barakken werd bijgewoond. Na een bezichti ging van den nooddijk werd de terugtocht over Veere gemaakt. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft Leiden be zocht om dank te brengen voor alles wat deze gemeente voor de zoo geteisterde stad heeft gedaan. bankbiljetten in muntbiljetten zal plaats vinden volgens on derstaand schema Woensdag 19 Sept. de letters A,B,C. Don- derdag 20 Sept. D, E, F, G, H. Vrijdag 21 Sept. I, J, K, L. M. Zaterdag 22 Sept. N, O, P, Q. Maandag 24 Sept. R, S, T, U, V. Dinsdag 25 Sept. W, X, IJ, Z. De omwisseling zal plaats vini:n in de Bogardzaal, dage- V j ""d van 9—12 en van eigenaren voor het aan- afhffn 7*n buurvergoeding afhalen (of opvragen) ten gemeentehuize, kamlr 16, vóó? zo Sept. a.s. Waarschuwing. De Burg, van Middelburg vesflirf onndftmh^S.na<,rukke,ijk de aandacht °f'.dat, *]et levensgevaarlijk is, om oo ecnigerlei wijze munitie enz. te de- menteeren of te hanteeren. de dïpnt vinden van munitie e-d- 20nder dat hel sevondene «J? ♦aanRerKakt onmiddellijk op gave te geschieden bij' de politie. B. en W. van Middelburg brengen ter kennis, dat hun college thans is samengesteld als volgt: Rothuizen, wethouder voor gemeentewerken c a. en gemeentebe- v-nnper -*W' t KöSelcr> wethouder voor financiën. L. J. Geers, wethou- ™n«r°i0ri. 1 huis' keuringsdienst cn centrale keuken. A. j. Berenpas. wet houder voor sociale zaken, terwijl de burgemeester zich meer speciaal nut onderwijszaken zal blijven belasten. De burgemeester zal bij ontstelte nis worden vervangen door den wet houder J. W. Kögeler. Vordering van roerende goederen ten behoeve van de Geallieerde strijdkrachten. De Burg. van Middelburg brengt ter kennis, dat vordering van roerende goederen ten behoeve van de gealli eerde strijdkrachten, welke vorderin gen tot op heden geschiedden door middel van de zg. 21 AGp form 80 (dit zijn formulieren, waarop in den rechter bovenhoek is vermeld .,21 Agp. form 89"), niet meer is toege staan. Mocht In de toekomst levering van bepaalde goederen door geallieerde autoriteiten worden verzocht of ge vorderd. dan dient de eigenaar of beheerder der goederen zich onver wijld in verbinding te stellen met de gemeentesecretarie (le afd.. kamer IS); slechts nadat door bemiddeling van de gemeente een vordcringsbewijs is verkregen, mag tot levering wor den overgegaan. Bij niet nakoming van bovenstaan de zal de gemeente geen tusschen- komst tot verkrijging van betaling kunnen verleenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1