Provinciale Zoeuwscbe Courant Provinciale Zeeuwsche Courant 17 SEPTEMBER 1944 C baandag lï Septembsr 1945 17 SEPTEMBER 1944 Maandag 17 September 1949 Het is Zondag; een sfeer van angstige spanning hangt boven Walcheren. Men voelt het al dagenlang, er gaat iets gebeuren. De jankende alarm kreten van de sirenes voor luchtgevaar klinken onophou delijk over, Vlissingen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laït ronken de geallieerde ja gers en bommenwerpers over ons eiland. We doen toch onze Zondagmiddagwandeling. We willen ons goed houden. Binnen het uur zitten we ech ter weer thuis, na driemaal dekking gezocht te hebben voor een schietpartij tusschen jagers en afweervuur. Binnen is het echter ook niet uit te houden. We willen naar bui ten, we moeten menschen zien! Overal scholen zij sa men en er is maar één onder werp van gesprek: de oor log. De oorlog die onze om. geving nadert! Om zeven uur trekken we ons terug by ons verscholen radiotoestel. En dan hooren wij de aankondiging vanuit Londen: „De aanval op Ne derland is begonnen!" Lucht landingstroepen zijn in de om geving van Arnhem neerge komen. We willen het uitju belen. Dus nu is het dan zoo ver? Zullen we werkelijk spoedig weer vry ztfn? Met gespannen aandacht en ingehouden adem luisteren we. Totdatde sirenes hun jankende tonen weer doen hooren en van buiten de uit roepen tot ons doordringen dat er bommenwerpers in v aan tocht zijn. Dan flitsen de woorden van den on. jeper door ons brein: „De aanval op Nederland is begonnen". Eerst nu beginnen wij ons te realiseeren wat dit betee. kent. Veel tijd voor diep gaande overpeinzingen hebben we niet. De eerste bommen werpers laten al hun lichtende „padvinders" neer. Reeds in de verte hooren we het doffe gedonder van neervallende bommen. De aarde trilt onder de voeten. Al dichterbij ko men de bominslagen, het zwa re geronk der vliegtuigmoto ren zwelt steeds aan en ver vult de lucht. De hel is los gebroken. Honderden bommen gierden omlaag met een yselijk gehuil, dat de. sterkste zenu wen schijnt te breken, (De radio vertelde later, dat het 800 ton bommen zijn geweest) Het afweervuur gaat als een bezetene te keer. De havens, de buitenwijken en de duinen, alles wordt één rookmassa. En nog ia het niet ten einde. De minuten schijnen uren. Neergedoken in den gang zitten we den dood af te wachten. Neen, hier komen we nooit meer uit. Na een half uur komt een eind aan de verschrikkingen. We zijn Goddank toch nog gespaard gebleven. Het ge ronk der motoren sterft af en het afweervuur zwygt. We' wagen ons naar bulten. En daneen beklemming be vangt ons. Alles rook, ver stikkende rookwolken omrin gen ons. Als de stofwolken zijn op getrokken, begint het geloop op straat. Ouders zoeken naar hun kinderen die niet thuis waren. De uittocht uit de stad begint. Hier is het niet meer uit te houden. Het plat teland op. Daar te het veilig. Totdat de eerste berichten uit de richting Koudekerke ko men: Biggekerke is gebombar deerd! Hoe is dat nu mogelijk. Doch weldra hooren en zien we meer. Ambulances snellen die richting uit. In Vlissingen is het betrekkelijk nog mee gevallen, al zyn hier ook tal van slachtoffers. Biggekerke is echter vreeselijk. De geheele strook van duin tot dorp is omgeploegd. En wat nog het ergst is: 45 inwoners en vluchtelingen zyn in één oog wenk uit het leven wegge rukt. Op een stralenden Zondag avond wordt het rustige, vriendelijke dorple in den diepsten rouw gedompeld. De aanval op Nederland is begonnen. De lijdensweg van de Wal- chersche bevolking heeft een aanvang genomen. 17 September 1945. Met weemoed herdenken wij op dezen dag de slachtoffers van dezen zwaren luchtaanval, die wel gezien kan worden ah de eerste slag voor de Wal- chersche bevolking, toege bracht in den donkeren nacht van verschrikkingen en ellen de, waaruit uiteindelijk de dag van de vrijheid geboren is. Abonn.-pr. 25 Ct. p. w. 3.20 p. Adv.pr. 12 ct p mm., min p. adv i Bur, VlisBinBun tel. 10, M'burg 2077 en 2924. Goes tel. 2475. Terneuzi Hoofdred. E. P. ZnndUk (met réd. medew. van dr. W, H. Beelcenlcamp). Uitgever F B, den Boer, Middelburg. Nummer 134 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Verleenen rijvergunningen. Met ingang van Maandag 17 September zullen tot nader aankondiging geen nieuwe rij vergunningen voor personen wagens en motorrijwielen door de rijksverkeersinspecties wor den afgegeven. Deze maatregel heeft de uitsluitende bedoeling, het tempo aanzienlijk te ver snellen, waarin de werkelijk urgente aanvragen om een rij vergunning zullen worden be handeld. GEBLOKKEERDE GELD HOOFDBRON VOOR STAATSLEENINGEN. Wat de eventueele moeilijk heden voor den Staat betrefi om na de saneering geld te ''ine::, v.ct tie mi'is.cr v.-'i financiën er op, dat de kasposi- tie van het rijk thans nog al gunstig is, terwijl bovendien do Staat zal kunnen leenen uit het geblokkeerde geld. dat na de saneering voorloopig de hoofd bron voor staatsleeningen zal zijn. Bovendien lean men de verdere geldbehoeften van den Staat dekken door de belasting inkomsten ruimer en sneller te laten vloeien. ONTDUIKING DOOR POSTWISSELS ONMOGELIJK. Het zal niet mogelijk zijn om door middel van postwis sels. die thans worden ver zonden en waarvan de geldig heidsduur tot een later tijdstip begrensd is, na het tijdstip van de inlevering in nieuw geld fre incasseeren. BANKBILJETTEN VAN 500 EN 1000. Bankbiljetten van 500 en 1000, die destijds waardeloos werden verklaard, doch die om verschillende redenen niet wer den ingeleverd, zullen alsnog op bepaalde voorwaarden ter inwisseling kunnen worden aangeboden. Daar alleen bona fide houders in aanmerking komen voor inwisseling zal men aannemelijk moeten ma ken sedert 13 Maart 1943 onaf gebroken eigenaar te zijn ge weest resp. de biljetten door erfopvolging te hebben ver worven van dengene, die op 13 Maart 1943 eigenaar was. DE GIRO EN DE GELDSANEERING. Omtrent de sluiting van den postchèque- en girodienst in verband met de geldsaneering wordt nader gemeld dat stor ten bij de postkantoren op Dostrekeningen -tot en met 25 Sept. mogelijk blyft en dat postchèques waarvan de advie zen reeds op de uitbetalings kantoren berusten, tot en met 25 Sept. door die kantoren wor den uitbetaald. PRINS RERNIIAKD INSPECTEUR-GENERAAL DER KON. LANDMACHT. Nu de. organisatie van dc Kon. landmacht allengs vaste re vormen gaat aannemen en daarbU nieuwe groepeeringen ontstaan, is het tevens ge- wenscht verandering te bren gen in de positie van den be velhebber der Nederlandsche strijdkrachten, welke functie naar men weet tot dusver door Prins Bernhard wordt bekleed Zulks is temeer geboden daar van de werkkracht en inzichten van Prins Bernhard in een functie met breeder arbeids veld grooter nut voor den lan de kan worden verwacht. Dien tengevolge ligt het in het voor nemen van het kabinet Z. K. H. Prins Bernhard binnenkort aan H. M. de Koningin voor te dragen voor benoeming tot in specteur-generaal der Kon. landmacht. Hij zal daarbij tot taak hebben zich een oordeel te vormen over alle vraagstuk ken, welke verband houden met den opbouw en de oefening der Kon. landmacht en den mi nister van oorlog daaromtrent van advies dienen voor zoover hem zulks wenschelijk voor komt, dan wel door den mi nister wordt verzocht, Geen zendingen onder rembours De Ned. Spoorwegen zullen tot nader order geen zendingen onder rembours aannemen. Al leen franco-zendingen zijn nog toegelaten. Ook voorschotten in eenigerlei anderen vorm zul len niet worden gegeven, ten einde ontduikingen in verband mét de geldsaneering tegen te gaan. Canadeesche paarden voor Nederland. Duizend paarden als eerste contingent van de vijfduizend, die door Nederland in Canada worden gekocht, zijn op twee Amerikaansche schepen gela den, die van Montreal naar Rotterdam vertrekken. Speelgoed met Sinterklaas. Men hoopt tegen Sinterklaas en Kerstmis de Nederlandsche jeugd wederom blij te maken met behoorlijk speelgoed voor een redelijken prijs. PETROLEUM VOOR KOOKDOELE INDEN. De Directeur van het C.D. K. te Vught maakt in overleg met het Rijksbureau voor Aardolieproducten bekend, dat voor het tijdvak van 16 t.m. 30 Sept. a.s. de volgende bon nen zijn aangewezen tot het betrekken van petroleum voor kookdoeleinden. De bon KF 36 van de bon kaart U 505 voor 12 liter, de bonnen 115 en 116 van de bon kaart U 506 voor ieder 2 liter. Voorts wordt, met het oog op de strenge gasrantsoe- neering voor het tijdvak van 17 September t.m. 20 Octo ber a.s. bon 248 „Algemeen" van de bonkaart voor le vensmiddelen voor de 10e periode geldig verklaard voor 3 liter petroleum. In verband met de bevoor rading van den handel zal het niet steeds mogelijk ziin dezen bon onmiddellijk te nonoree- ren. Tijdens den geldigheids duur zal de aangewezen hoe veelheid echter in ieder geval worden afgeleverd. De hande laren kunnen de voor petro leum aangewezen bonnen da gelijks bij den plaatselijken distributiedienst inleveren. NAAR LAGERE RENTE. Het min. van financiën heeft het voornemen het rentetype op langloopende leeningen ge leidelijk terug te brengen van 3/2 op 3 procent. Aan staatsleeningen met een hooger rentetype dan 3 staat in totaal nog 4.656.183.200 uit. Jongeman doodgeschoten. De 23-jarige A. W. uit Brunssum is, toen hy in de duisternis met zijn meisje wan delde, doodgeschoten door een man, die vijf revolverschoten op hem afvuurde. De dader is nog niet gevonden. Japansche zelfmoorden. De voormalige stafchef van het Japansche leger, generaal Hasjimoto, heeft zich door het hart geschoten. Voorts heeft de voormalige Japansche minister van onderwijs Hasjida vergif ingenomen en ia overleden. NIEUWE BONNEN PROVINCIHMIEUWS Geldig t.m. 22 Sept. Aardappelen; A39, B39, C39, M39 p. b. iy2 kg. D39, E39 p. b. 1 kg. Geldig t-m. 29 Sept. Vleesch: A39A t.m. E39A, M39A. A40A t.m. E40A, M40A, p. b. 100 gr. Eng. bloem: 239 Alg. 100 gr. 243 Alg. 350 gr. Vermicelli of aardappelmeel of puddingpoeder: 247 Alg. 100 gr. Jam: 251 Alg. 250 gr. Boterhamstrooiscl: 251 Alg. 150 gr. Import kaas (cheddar cheese) 255 Alg. 200 gr. Eipoeder: 257 Alg. 70 gr. Zout: 258 Alg. 150 gr. Koffie: A96, B96, C96 Res. 100 gr. Suiker: A98, B98, C98 Res. 400 gr. D 98, E98 Res. 500 gr. Peulvruchten: A99, B99, C99 Res. 500 gr. Rijst: D102, E102 Res. 250 gr. Rijstebloem: E99 Res. 250 gr. Huishoudzeep: 259 Alg. ca. 112 Zuïdv dvrucliten: aflevering op bon 235 Alg. 50 gr. Eieren: D103, E103 Res. p. b. 1 ei. De eieren zijn verkrijgbaar bij winkeliers die regelmatig rantsoenbonnen voor dit art. hebben geleverd. Deze winke liers kunnen de bonnen D103 en E103 dagelijks by de distri butiedienst inleveren tegen aanvuilipgstoe wijzingen. Win keliers. die geen eieren in voor raad hebben, mogen deze bon nen derhalve niet in ontvangst nemen. HET BROODRANTSOEN. Het streven van de regeering is er na de bevrijding op ge richt geweest het broodrant soen te brengen op een peil dat ongeveer beantwoordde aan de behoefte van den gemiddelden consument. Met behulp van onze bondgenooten die voor 'n grooten aanvoer van brood graan zorgdroegen, slaagde zij erin dit doel spoedig te berei ken. Dat er tot heden nog niet toe werd overgegaan het brood bonloos beschikbaar te stellen, vindt zyn oorzaak in verschil lende overwegingen, ingegeven door de zorg den thans verkre gen gunstigen toestand eerst behoorlijk te stabiliseeren. Hoewel binnen niet al te lan gen tijd de broodrantsoeneering zeker zal kunnen worden opge geven, is een tijdstip in dit ver band nog niet vastgesteld. Naar wy vernemen voert het s.s. „Oranje Nassau" van de Mij. „Zeeland" reeds een dienst op Engeland uit, doch niet Rot terdam als vertrekplaats. Er zal zeker In de eerste 3 jaren geen sprake van zijn, dat, naar ons ter oore kwam, de ..Zee- land"-booten weer van VLIS SINGEN zullen afvaren. Zaterdagmiddag vond te Middelburg een afscheidsrecep tie plaats ten huize van overste Slot, militair commis saris voor Zeeland. De heer Slot heeft het militair com missariaat neergelegd en ver trekt naar Indië in 's lands dienst. Van de gelegenheid den militairen commissaris vaar wel te zeggen, werd door ve le autoriteiten en anderen druk gebruik gemaakt. Majoor de Casembroot zal, naar wij vernemen, overste Slot opvol gen. Vrijdag j.l. wilde men een poging doen het gat bij West- kapelle te sluiten. De weers omstandigheden waren echter ongunstig. Bij volgend doodtij, begin October, zal een nieuwe poging worden gedaan. De vier barakkenkampen, die door Zwitserland geschonken zijn voor hen die medehelpen aan de droogmaking en den wederopbouw van Walcheren, zijn Vrijdag door de Don Suisse, de door de Zwitsersche regee ring opgerichte koepelorganisa tie voor hulpverleening aan oorlogsslachtoffers, overgedra gen aan de Nederlandsche in stanties. De vier kampen be staan elk uit 13 barakken, te zamen dus 52 barakken. Zij zijn geplaatst te Vlissingen, Westkapelle, Domburg en Rammekens. Alle kampen be vatten 7 slaap-, 3 cantine-, 1 keuken-, 1 wasch- en W.C. en 1 kantoorbarak. Elk kamp is op rond 500 arbeiders bere kend. Eenigen tijd geleden ga ven wij reeds een uitvoerige be schrijving van deze mooie kam pen. Ook de geheele inventa ris: zooals keukeninventaris, volledig eetgerei, 2000 wollen dekens en 2000 stroozakken en kussens zijn bij deze gift inbe grepen. In een der feestelijk versierde cantines van het kamp te Westkapelle heeft de minister van openbare werken en wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, het geschenk van de Zwitsersche regeering aan vaard. Met een tweetal dukws wa ren de autoriteiten naar West kapelle gekomen. Tijdens een Het is Zondag; een sfeeriDe minuten schijnen van angstige spanning hangt Neergedoken in den boven Walcheren. Men voelt Uitten we den dood het al dagenlang, er gaat iets gebeuren. De jankende alarm kreten van de sirenes voor luchtgevaar klinken onophou delijk over Vlissingen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat ronken de geallieerde ja gers en bommenwerpers over ons eiland. We doen toch onze Zondagmiddagwandeling. We willen ons goed houden. Binnen het uur zitten we ech ter weer thuis, na driemaal dekking gezocht te hebben voor een schietpartij tusschen jagers en afweervuur. Binnen is het echter ook niet uit te houden. We willen naar bui ten, we moeten menschen zien! Overal scholen zij sa men en er is maar één onder werp van gesprek: de oor log. De oorlog die onze om geving nadert! Om zeven uur trekken we ons terug bij ons verscholen radiotoestel. En dan hooren wij de aankondiging vanuit Londen: „De aanval op Ne derland is begonnen!" Lucht landingstroepen zijn in de om geving van Arnhem neerge komen. We willen het uitju belen. Dus nu is het dan zoo ver? Zullen we werkelijk spoedig weer vry zijn? Met gespannen aandacht en Ingehouden adem luisteren we. Totdatde sirenes hun jankende tonen weer doen hooren en van buiten de uit roepen tot ons doordringen dat er bommenwerpers in aan tocht zijn. Dan flitsen weer de woorden van den omroeper door ons brein: „De aanval op Nederland is begonnen' Eerst nu beginnen wrj ons te realiseeren wat dit betee- kent. Veel tijd voor diep gaande overpeinzingen hebben we niet. De eerste bommen werpers laten al hun lichtende „padvinders" neer. Reeds in de verte hooren we het doffe fedonder van neervallende ommen. De aarde trilt onder de voeten. Al dichterbij ko men de bominslagen, het zwa re geronk der vliegtuigmoto ren zwelt steeds aan en ver vult de lucht. De hel is los gebroken. Honderden bommen gierden omlaag met een yselijk gehuil, dat de sterkste zenu wen schijnt te breken. (De radio vertelde later, dat het 800 ton bommen zyn geweest). Het afweervuur gaat als een bezetene te keer. De havens, de buitenwijken en de duinen, alles wordt één rookmassa. En nog ia het niet ten einde. uren. gang af te wachten. Neen, hier komen we nooit meer uit. Na een half uur komt een eind aan de verschrikkingen. We zijn Goddank toch nog gespaard gebleven. Het ge ronk der motoren sterft af en het afweervuur zwijgt. We wagen ons naar buiten. En daneen beklemming be vangt ons. Alles rook, ver stikkende rookwolken omrin gen ons. Als de stofwolken zijn op getrokken, begint het geloop op straat. Ouders zoeken naar hun kinderen die niet thuis waren. De uittocht uit de stad begint. Hier is het niet meer uit te houden. Het plat teland op. Daar is het veilig. Totdat de eerste berichten uit de richting Koudekerke ko men: Biggekerke is gebombar deerd! Hoe is dat nu mogelijk. Doch weldra hooren en zien we meer. Ambulhnces snellen die richting uit. In Vlissingen is het betrekkelijk nog mee gevallen, al zijn hier ook tal van slachtoffers. Biggekerke is echter vreeselijk. De geheele strook van duin tot dorp is omgeploegd. En wat nog het ergst is: 45 inwoners en vluchtelingen zijn in één oog wenk uit het leven wegge rukt. Op een stralenden Zondag avond wordt het rustige, vriendelijke dorpje in den diepsten rouw gedompeld. De aanval op Nederland is begonnen. De lijdensweg van de Wal- chersche bevolking heeft een aanvang genomen. 17 September 1945. Met weemoed herdenken wy op dezen dag de slachtoffers van dezen zvvaren luchtaanval, die wel gezien kan worden als de eerste slag voor de Wal- chersche bevolking, toege bracht in den donkeren nacht van verschrikkingen en ellen de, waaruit uiteindelijk de dag van de vrijheid geboren is. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv j 2.— Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 134 Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Verleenen rijvergunningen. Met ingang van Maandag 17 September zullen tot nader aankondiging geen nieuwe rij vergunningen voor personen wagens en motorrijwielen door de rijksverkeersinspecties wor den afgegeven. Deze maatregel heeft de uitsluitende bedoeling, het tempo aanzienlijk te ver snellen, waarin de werkelijk urgente aanvragen om een rij vergunning zullen worden be handeld, GEBLOKKEERDE GELD HOOFDBRON VOOR STAATSLEENINGEN. Wat de eventueele moeilijk heden voor den Staat betreft om na de saneering geld te "oenen, wees de mine.er van financiën er op, dat de kasposi- tie van het rijk thans nog al gunstig is, terwijl bovendien de Staat zal kunnen leenen uit het geblokkeerde geld, dat na de saneering voorloopig de hoofd bron voor staatsleeningen zal zijn, Eovendien kan men de verdere geldbehoeften van den Staat dekken door de belasting inkomsten ruimer en sneller te laten vloeien. ONTDUIKING DOOR POSTWISSELS ONMOGELIJK. Het zal niet mogelijk zijn om door middel van postwis sels. die thans worden ver zonden en waarvan de geldig heidsduur tot een later tijdstip begrensd is, na het tijdstip van de inlevering in nieuw geld te 'ncas§eeren. BANKBILJETTEN VAN 500 EN 1000. Bankbiljetten, van 500 en 1000, die destyds waardeloos, werden verklaard, doch die om verschillende redenen niet wer den ingeleverd, zullen alsnog op bepaalde voorwaarden ter inwisseling kunnen worden aangeboden. Daar alleen bona fide houders in aanmerking komen voor inwisseling zal men aannemelijk moeten ma ken sedert 13 Maart 1943 onaf gebroken eigenaar te zijn ge weest resp. de biljetten door erfopvolging te hebben ver worven van dengene. die op 13 Maart 1943 eigenaar was. DE GIRO EN DE GELDSANEERING. Omtrent de sluiting van den postchèque- en girodienst in verband met de geldsaneering wordt nader gemeld dat stor ten bij de postkantoren op Dostrekeningen tot en met 25 Sept. mogelijk blijft en dat postchèques waarvan de advie zen reeds op de uitbetalings kantoren berusten, tot en met 25 Sept. door die kantoren wor den Uitbetaald» PRINS BERNHARD INSPECTEUR-GENERAAL DER KON. LANDMACHT. Nu de organisatie van de Kon. landmacht allengs vaste re vormen gaat aannemen en daarbij nieuwe groepeeringen ontstaan, is het tevens ge- wenscht verandering te bren gen in de positie van den be velhebber der Nederlandsche strijdkrachten, welke functie naar men weet tot dusver door Prins Bernhard wordt bekleed. Zulks is temeer geboden daar van de werkkracht en inzichten van Prins Bernhard in een functie met breeder arbeids veld grooter nut voor den lan de kan worden verwacht. Dien tengevolge ligt het in het voor nemen van het kabinet Z. *K. H. Prins Bernhard binnenkort aan H. M. de Koningin voor te dragen voor benoeming tot in specteur-generaal der Kon. landmacht. Hij zal daarby tot taak hebben zich een oordeel te vormen over alle vraagstuk ken, welke verband houden met den opbouw en de oefening der Kon. landmacht en den mi nister van oorlog daaromtrent van advies dienen voor zoover hem zulks wenschelijk voor- komt, dan wel door den mi nister wordt verzocht, Geen zendingen onder rembours De Ned. Spoorwegen zullen tot nader order geen zendingen onuer rembours aannemen. Al leen franco-zendingen zijn nog toegelaten. Ook voorschotten in eenigerlei anderen vorm zul len niet worden gegeven, ten einde ontduikingen in verband met de geldsaneering tegen te gaan. Canadeesche paarden voor Nederland. Duizend paarden als eerste contingent van de vijfduizend, die door Nederland in Canada worden gekocht, zijn op twee Amerikaansche schepen gela den, die van Montreal naar Rotterdam vertrekken. Speelgoed met Sinterklaas. Men hoopt tegen Sinterklaas en Kerstmis de Nederlandsche jeugd wederom blij te maken met behoorlijk speelgoed voor een redelijken prijs, PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. De Directeur van het C.D. K. te Vught maakt in overleg met het Rijksbureau voor- Aardolieproducten bekend, dat voor het tijdvak van 16 t.m. 30 Sept. a.s. de volgende bon nen zijn aangewezen tot het betrekken van petroleum voor kookdoeleinden. De bon KF 36 van de bon kaart U 505 voor 12 liter, de bonnen 115 en 116 van de bon kaart U 506 voor ieder 2 liter. Voorts wordt, met het oog op de strenge gasrantsoe- neering voor het tijdvak van 17 September t.m. 20 Octo ber a.s. bon 248 „Algemeen" van de bonkaart voor le vensmiddelen voor de 10e periode geldig verklaard voor 3 liter petroleum. In verband met de bevoor rading van den handel zal het niet steeds mogelijk zijn dezen bon onmiddellijk te honoree- ren. Tijdens den geldigheids duur zal de aangewezen hoe veelheid echter in ieder geval worden afgeleverd. De hande laren kunnen de voor petro leum aangewezen bonnen da gelijks bij den plaatselijken distributiedienst inleveren. NAAR LAGERE RENTE. Het min. van financiën heeft het voornemen het rentetype op langloopende leeningen ge leidelijk terug te brengen van 3y> op 3 procent. Aan staatsleeningen met een hooger rentetype dan 3 staat in totaal nog 4.656.183.200 uit Jongeman doodgeschoten. De 23-jarige A. W. uit Brunssum is, toen hij in de duisternis met zijn meisje wan delde, doodgeschoten door een man, die vijf revolverschoten op hem afvuurde. De dader is nog niet gevonden. Japansche zelfmoorden. De voormalige stafchef van het Japansche leger, generaal Hasjimoto, heeft zich door het hart geschoten. Voorts heeft de voormalige Japansche minister van onderwijs Hasjida vergif ingenomen en is overleden. NIEUWE BONNEN PROVINCIENIEUWS Geldig t.m. 22 Sept. Aardappelen: A39, B39, C39. M39 p. b. IVi kg. D39, E39 p. b. 1 kg. Geldig t-m. 29 Sept. Vleesch: A39A t.m. E39A, M39A, A40A t.m. E40A, M40A, p. b. 100 gr. Eng. bloem: 239 Alg. 100 gr. 243 Alg. 350 gr. Vermicelli of aardappelmeel of puddingpoeder: 247 Alg. 100 gr. Jam: 251 Alg. 250 gr. Boterhamstrooisel: 251 Alg. 150 gr. Import kaas (cheddar cheese) 255 Alg. 200 gr. Eipoeder: 257 Alg. 70 gr. Zout: 258 Alg. 150 gr. Koffie: A96, B96, C96 Res. 100 gr. Suiker: A98, B98, C98 Res. 400 gr. D 98, E98 Res. 500 gr. Peulvruchten: A99, B99, C99 Res. 500 gr. Rijst: D102, E102 Res. 250 gr. Rijstebloem: E99 Res. 250 gr. Huishoudzeep: 259 Alg. ca. 112 g~- Zuidvruchten: aflevering op bon 235 Alg. 50 gr. Eieren: D103, E103 Res. p. b. 1 ei. De eieren zijn verkrijgbaar bij winkeliers die regelmatig rantsoenbonnen voor dit art. hebben geleverd. Deze winke liers kunnen de bonnen D103 en E103 dagelijks bij de distri butiedienst inleveren tegen aanvullïngstoewijzingen. Win keliers, die geen eieren in voor raad hebben, mogen deze bon nen derhalve niet in ontvangst nemen. HET BROODRANTSOEN. Het streven van de regeering is er na de bevrijding op ge richt geweest het broodrant soen te brengen op een peil dat ongeveer beantwoordde aan de behoefte van den gemiddelden consument. Met behulp van onze bondgenooten die voor 'n grooten aanvoer van brood graan zorgdroegen, slaagde zij erin dit doel spoedig te berei ken. Dat er tot heden nog niet toe werd overgegaan het brood bonloos beschikbaar te stellen, vindt zijn oorzaak in verschil lende overwegingen, ingegeven door de zorg den thans verkre gen gunstigen toestand eerst behoorlijk te stabiliseeren. Hoewel binnen niet al te lan gen tijd de broodrantsoeneering zeker zal kunnen worden opge geven, is een tjjdstip in dit ver band nog niet vastgesteld. Naar wij vernemen voert het s.s. „Oranje Nassau" van de Mij. „Zeeland" reeds een dienst op Engeland uit, doch met Rot terdam als vertrekplaats. Er zal zeker in de eerste 3 jaren geen sprake van zijn, dat, naar ons ter oore kwam, de „Zee- Land"-booten weer van VLIS SINGEN zullen afvaren. Zaterdagmiddag vond te Middelburg een afscheidsrecep tie plaats ten huize van overste Slot, militair commis saris voor Zeeland. De heer Slot heeft het militair com missariaat neergelegd en ver trekt naar Indië in 's lands dienst. Van de gelegenheid den militairen commissaris vaar wel te zeggen, werd door ve le autoriteiten en anderen druk gebruik gemaakt. Majoor de Casembroot zal, naar wij vernemen, overste Slot opvol gen. Vrijdag had te Westkapelle de officieele overname plaats van de barakkenkampen, wel ke de Zwitsersche regeering voor Walcheren, n.l. één te Vlissingen, Westkapelle, Dom burg en Rammekens beschik baar heeft gesteld. Ieder kamp bestaat uit 13 barak ken, nJ. 7 slaap-, 3 woon-, 1 keuken- en toilet- en 1 kan toorbarak. De heer Isler, gedelegeerde van de „Don Suisse" droeg het kamp over aan den mi nister van openbare werken, dr. ir. J. A. Ringers. Vrijdag j.l. wilde men een poging doen het gat bij West kapelle te sluiten. De weers omstandigheden waren echter ongunstig. Bij volgend doodtij, begin October, zal een nieuwe poging worden gedaan. Zaterdagmiddag heeft het bestuur van de G.V. en A.V. „Goes" een receptie gehouden ter eere van haar 50-jarig bestaan. Onder hen, die hun opwachting kwamen maken, waren o.a. de wethouders van Melle en Buys namens het ge meentebestuur. Vele bloem stukken getuigden van de groote waardeering voor deze vereeniging. Des avonds had het herden kingsfeest plaats. De voorz., de heer P. Koster, heette in zijn openingswoord speciaal welkom den wnd. burgemees ter, den heer de Roo en wet houder Buijs en spelers en be stuursleden van NO AD. Spr. wierp een korten terugblik in de geschiedenis van „Goes". De heer A. J. C. Nordlohne

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1