Provinciale Zeeuwsche Courant - Zaterdag 15 September 1945 TOELICHTING OP DE GELDZUIVERING. Nationaliseering van de Ned. Bank. De Economische voorlich tingsdienst bericht, dat er een staatscommissie is ingesteld tot herziening van het statuut van de Ned. Bank. De regee ring is nl. voornemens deze bank te nationaliseeren. Het statuut van de Ned. Bank kwam in hoofdzaak daarop neer, dat de Ned, Bank is een particuliere naamlooze vennootschap, met wie de staat een bepaald contract heeft afgesloten, waarbij den Staat een zeker recht van toe. zicht werd toegekend, waar bij de Staat zich voorbehield de benoeming van den presi dent en den secretaris en de vaststelling van hun salaris. Dit alles om te verhinderen, dat aandeelhouders pressie op beide functionarissen zouden uitoefenen, om hen te bewe gen hun macht meer in het belang van aandeelhouders dan in het openbaar belang uit te oefenen. Bovendien benoemde de Staat een commissaris, die volledige inzage van en lichtingen omtrent de gestie van het bestuur van de Bank moest hebben. Bovendien bevatte het sta tuut de Bankwetbcpalingen omtrent gouddekking van bankbiljetten, welke dekking (60 een der beste van Europa was. Men sprak van „Bankwet omdat dit contract telkens op de wijze van een wet, dus met behandeling door 2e en le Ka mer enz. tot stand kwam. Gaan wij nu de geschiede nis van de Ned. Bank opgericht in 1813 en in werking getre den op 1 April na, dan vin den wij een schitterenden staat van dienst, hoe de Bank steeds het algemeen belang naar beste inzicht heeft ge diend en tegenmaatregelen van de landsregeering en van stedelijke regeeringen heeft geopponeerd en met succes, wanneer die haar in strijd me4, het landsbelang schenen. Bo vendien publiceerde de Bank wekelijks haar balans, die in alle groote bladen werd ge publiceerd en er veel toe heeft bijgedragen het vertrouwen van de bevolking in de biljet ten van de Bank te vestigen. De biljetten kwamen slechts in omloop door het normale handelsverkeer, door kredie ten, die de Bank verleende te gen onderpand, door beleenin gen en disconteering en die automatisch naar de Bank te rug keerden door de trans acties van handel en bedrijf met de Bank. De winsten, die de Bank maakte kwamen voor een belangrijk deel aan den staat, zoodat het dividend meestal tusschen 8 a 12 varieerde, wat bij een koers van pl.m. 300 van de aandee- len zeker geen exorbitante winst voor aandeelhouders was. Bij het verleenen van kredieten volgde de Bank steeds een conservatieve poli tiek, wat gezien haar positie als Bank voor de particuliere banken alleszins prijzenswaar dig was. Gaat men nu de Ned. Bank nationaliseeren, dan komt alle winst aan de ge meenschap redeneert men en de kredieten worden uitslui tend verleend in het „algemeen belang". Maar zij zullen dan toch verleend moeten worden aan particuliere bedrijven en de beoordeeling in hoever het om een particulier belang gaat, is een regeeringszaak en dus ter beoordeeling van de re geering, d.i. den minister van financiën. Nu is in een demo- cratischen staat een minister van financiën een voorbijgaan de verschijning, heden liberaal, morgen conservatief, morgen S.D.A.P., overmorgen N.V. enz., maar wat blijft, is het ambtenarencorps met den se cretaris-generaal aan 't hoofd en zoo'n permanent corps is een macht en vaak een zeer lang blijvende macht en met zeer lang blijvende meeningen ook omtrent kredietverleenin- gen. In Amerika was er inder tijd sprake van een geld- en krediettrust. Zou niet zekere vrees gewettigd zijn voor een dergelijk verschijnsel in Ne derland De mogelijkheid schijnt ons wel voorhanden. CANADEESCHE SOLDATEN HELPEN EEN HANDJE MEE. Tusschen Zutphen en De venter is meer dan 5000 m2 land door de Royal Canadian Engineers voor de Nederland- sche boeren in orde gemaakt. Met hun krachtige bulldozers en ander zwaar materiaal hebben zij tankgrachten en loopgraven in dit gebied ge vuld en de gevechtsterreinen weer voor bebouwing geschikt gemaakt. Andere troepen van de R. C.E.M.E. hebben hun bulldo zers aangewend om in Zutphen puinhoopen op te ruimen en 150 Britsche soldaten hielpen een handje bij den oogst. Canadeesche wagens ver voerden 45 ton aardappelen van Eefde naar Dieren en brachten oogstarbeiders naar en van het werk. Anderen ge bruiken hun wagens om ver- sche groenten naar de markt te brengen, weer anderen hielpen bij het hooien en bij het opruimen van het puin van het station in Doetin- chem.. Deze troepen zorgen ook voor ontspanning van de burgerbevolking. Gebleken is dat de Duit- sche generaal-veldmaarschalk Ernst von Busch op 17 Juli in een ziekenhuis te Nottinghams hire overleden is en op 20 Juli op het militaire kerkhof te Al- dershot is begraven. Von Run- stedt, 5 andere generaals en 2 luchtmaarschalken woonden de begrafenis bij. H. M. de Koningin bezoekt Rotterdam. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H-M. de Koningin in den loop van de volgende week een bezoek te brengen aan Rotterdam. De tpestand in de Interneeringskampen op Java. Uit Batavia is de eerste ra dioboodschap ontvangen van een klein geallieerd detache ment, dat op Java is geland. Hierin werd verklaard, dat in 5 interneeringskampen in Ba tavia 19.000 vrouwen en kin deren waren saamgebracht, waarvan 2000 ernstig ziek zijn. Met de beschikbare hospitaal ruimte wordt gewoekerd, maar er is een acuut gebrek aan me dicamenten. Er heerschen voornamelijk ondervoeding en dysenterie. Er is een gevangenkamp ont dekt te Logas bij Padang, waar zich 700 Britten en Ne derlanders bevinden. Ruim 30 000 kg. aan Roode Kruispakkettten zijn door Liberators van Ceylon naar de Cacos-eilanden getranspor teerd. bestemd voor Neder- landsche krijgsgevangenen ir Ned.-Indië en Zuid-Malakka. De textieldistributie. De textieldistributie kan bin. nenkort worden hervat. Voor- loopig slechts voor de meest dringende gevallen. Er zijn be langrijke hoeveelheden katoen, wol, jute, en garens voor de linnenindustrie, in ons land aangekomen. Wanneer een en ander verwerkt is. zal binnen een jaar in het meest nijpende tekort kunnen worden voor zien. Het kolenvraagstuk is echter vooralsnog spelbreker. Er is voor de textielindustrie 45.000 ton per maand noodig, terwijl bijv. in Augustus nog slechts 5000 ton beschikbaar kon worden gesteld. Ook is er een groot tekort aan arbeids krachten. Mariniersopleiding in eigen land. Volgens de Nw. Ned. is een wijziging gekomen in de oplei ding van de Hollandfiche oor logsvrijwilligers, die zich voor de marine hebben gemeld. De ze zal niet langer in Amerika geschieden, doch in eigen land. Met deze omschakeling zal eenigen tijd gemoeid zijn, der halve worden veel adspirant- mariniers met verlof naar huis gezonden,. Post voor de exped. macht. Ter bespoediging in de over komst moeten poststukken be stemd voor leden van de Ned. expeditionnaire macht in En geland, als volgt worden ge adresseerd: Army nummer, rang, naam en voorletters van geadresseerde, Royal Nether lands Army, section Expedi tionary Force, Great Britain, p.a. Expeditiebureel, postkan toor Amsterdam C.S. De aan dacht wordt er op gevestigd dat de van niet-mi'itairen af komstige stukken moeten zijn gefrankeerd volgens het bin- nenlandsche tarief. Curasao helpt Nederland. De bevolking van Curasao is druk bezig voedselpakketten te maken voor Nederland, waar van er thans 9000 voor ver scheping gereed liggen. Arbei ders in de olie-industrie hebben voor pakketten ter waarde van 2 \tz millioen gulden zorg ge dragen. De pakketten zullen op den 19den dezer per tankschip „Macoma" verzonden worden. Opening binnenlandsche luchtlijn. De binnenlandsche burger luchtvaart zal a.s. Maandag, 17 September, worden geopend met den vliegdienst Amster damEindhovenMaastricht, die zooals men weet ten behoe. ve vah overheidspersoneel door de regeering is ingesteld. Aan de eerste vlucht zal een eenigs- zins officieel cachet worden geven. Deze vlucht zal worden meegemaakt door den minister president prof. ir. W. Scher- merhorn en den minister van verkeer en energie, ir. Th. van Schaik en den wnd. directeur der K.D.M., den heer -H. Mar tin. Reorganisatie van de politie. Spoedig is een wetsbesluit te verwachten, houdende na dere voorziening ten aanzien zoowel van de organisatie als van de taak der Nederlandsche politie. Motorschokker op mijn geloopen. De motorschokker Sch. 144 is 10 mijl uit de kust ten Z. van Scheveningen op een mijn geloopen. De Kw. 142, die zich het dichtst in de buurt van de ramp bevond, is direct na de explosie naar de plaats des onheils gevaren. Bij aankomst werd echter alleen wat drij vend wrakhout aangetroffen. Van. de opvarenden, de gebr. Oort uit Maassluis, en ver moedelijk nog 2 passagiers, waarschijnlijk kinderen, werd niets meer gezien. Twee dooden bij verkeersongeval. Op den rijksstraatweg Bor neZenderen wilden twee po litieagenten een 20-jarige jon gedame laten meerijden. Toen het meisje op een der moto ren stapte, werd zij aangere den door een militairen wagen, die uit de richting Bome kwam. Het meisje was ter stond dood, terwijl een der agenten zoodanig werd ge wond, dat hg kort daarop overleed. De andere agent be kwam geen letsel. Te Afferden (L.) reden vier boerenjongens met hun kar op een landmgn. De vier jongens werden weggeslingerd en zwaar gewond. Een hunner overleden. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlisslngen tel. 10. M'burg tel. 2077 cn 2921. Goes tel. 2475, Terneuzen Hoofd rod, E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkampj. Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 133 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlisslngen Donderdagmiddag heeft de minister van financiën, prof. mr. P. Dieftinck, een nadere toelichting gegeven op de mo netaire zuivering. De minister deed een beroep op alle be trokkenen om door onderlinge samenwerking de moeilijkhe den tot het kleinst mogelijke minimum terug te brengen. Zoo zal hij het op prijs stellen indien de werkgevers bereid waren aan hun arbeiders die niet over voldoende geld be schikken, om zich de tien gul den nieuw geld per persoon aan te schaffen, een voorschot te verleenen. De beschikking Geldzuive- ring 1945 bevat niets over dé- blokkeering. Dit is met opzet geschied. De déblokkeerings- voorschriften zullen worden gepubliceerd op 26 September. Ter toelichting op de reeds gepubliceerde beschikking deel. de de minister mede dat al het thans circuleerende papiergeld wordt ingetrokken en moet worden ingeleverd. Ook de bankbiljetten van de Neder landsche Bank. die reeds eer der aan den omloop waren ont trokken, zullen in de inleve- ringsweek nog kunnen worden ingeleverd, met uitzondering van alle biljetten van 100. Wat de inlevering van het oude papiergeld betreft, verklaarde de minister, dat dit bij de kan toren der posterijen en bg de leden van de bedrijfsgroepen effectenhandel, handelsbanken landbouwcredietbanken en spaarbanken kan geschieden. Ten aanzien van de kleinere gemeenten, waar voornoemde instellingen niet aanwezig zijn, bestaat de mogelijkheid, dat de inlevering bij de burgemeesters plaats vindt. Tenslotte zal ook inlevering bij de belastingkan toren mogelijk zijn. Van bij zonder belang is het, dat de houders van gelkaarten ten hoogste 300 mogen inleveren. De minister adviseerde daarom dringend, er zorg voor te dragen dat men het bedrag dat men boven 300 contant geld bezit, uiterlijk 25 September a.s. stort bij een commissionnaire bank, spaarbank of giro-instelling. De inleveringsmogelijkheid ten behoeve van afwezigen is van belang voor diegenen die nog gelden onder zich hebben van ondergedokenen en gede porteerden, waarvan nog niet bekend is of zrj terug kunnen komen. Geallieerde militairen zullen uitsluitend worden geholpen door hun eigen betaalmeester. Zij kunnen in geen geval te recht bij een Nederlandsch in leveringskantoor. Nederland sche militairen kunnen door de inleveringskantoren slechts worden geholpen indien zij in bezit zijn van een geldkaart met bijbehoorende stamkaart. De inlevering voor burgers zal alphabetisch geschieden volgens een nader bekend te maken plaatselijk schema. De minister wees erop dat het oude zilvergeld thans ook wettig betaalmiddel is, en niet ingeleverd behoeft te worden. De Duitschers hebben indertijd slehts 2 van het zilvergeld binnengekregen. Het verdient aanbeveling dat winkeliers ten behoeve van hun cliënten tijdelijk een rekening openen waarop de aankoopen kunnen worden gedaan, terwijl het publiek bovendien wordt aangeraden om zoo mogelijk voldoenden voorraad in te slaan. Bg de vaststelling van |iet per persoon voor de saneenng beschikbaar gestelde bedrag van 10 aan nieuw geld, heeft men zich laten leiden, door de overweging dat dit bedrag vol doende is om het distributie- pakket te kunnen koopen. SORTEER UW BANKBILJETTEN. Het ministerie van financi en vei-zoekt het publiek drin gend bij het wegbrengen over tollige kasgelden naar banken, spaarbanken enz. niet bij de loketten te verschijnen met groote bedragen ongeteld volkomen door elkaar Eggen de coupures. Sorteer eerst dus de verschillende coupures, dus bijv. alle biljetten van 10 bij eikaar Leg alle biljetten met dezelfde zijde boven. Maak een lijstje hoeveel biljetten van elke coupure wordt aange boden. Bovendien is bepaald dat aanbiedingen van bij banken of spaarbanken storten bedragen op verlangen van de betrokken bank of spaarbank moet geschieden bij gesloten en gezegeld pakket, onder voorbehoud van credi teering na telling van den in houd. Aldus kan ieder er toe bijdragen het wachten zooveel mogelijk te beperken. Victor Emmanuel zou binnen kort aftreden. Koning Victor Emmanuel van Italië zou, volgens een be richt van het socialistische Milaneesche orgaan „Milano Sera", binnenkort troonsaf stand doen ten gunste van zijn kleinzoon prins Victor Emma nuel, en terzelfdertijd zou de prins van Piemont, de vader van laatstgenoemden Victor Emmanuel, zijn functie van lui- tenant-generaal van het ko ninkrijk neerleggen. Aan het hoofd van den in te stellen re- gentschapsraad zou komen te staan generaal Infante, die momenteel Aide-de-Camp is bij den prins van Piemont, wien als raadsmannen zouden wor den toegevoegd de generaals Utili en Premieri, de bevelheb bers van twee legergroepen welke aan de zijde van de ge allieerden actief hebben deel genomen aan de bevrijding van Italië. De Spaansche ministerraad heeft besloten tot annuleering van het decreet van April 1937 waarbij de partij der CarUsten werd opgenomen in de Pha lanx, waarbij alle andere par. tijen werden verboden, en waar. bij voor de meeste militairen en ambtenaren de toetreding tot de eenheidspartij, waarvan Franco de nationale leider was, verplichtend werd gesteld. AUe troepen onder Spaan sche controle zijn nu terugge trokken uit Tanger. Ook de twee inboorlingenbataljons, die als laatsten waren achterge bleven. SPORT Zondag j.l. werden te Goes, Axel en Biervliet de voorwed strijden van het juniores-tour- nooi gespeeld, dat door de afd. Zeeland van den N.V.B. was uitgeschreven. In de finale plaatsten zich in klasse A: ,Goes", „Steen" en. „Biervliet", en in klasse. B: „R-CS". „Hon. tenisse" en „Biervliet". De eindstrijden zullen in Goes ge speeld worden op 23 Septem ber a.s. Als slot van liet athletïekseizoen hield ..Achilles" te Middelburg de jaarlijksche onderlinge vijfknmpen (100 m.. kogelstooten, discuswerpen, hoogspringen, verspringen) voor da mes en heeren, en vierkampen voor meisjes (60 m.), hoogspringen, vèr- springen. kastiebalwerpcn)- Bevredigende resultaten werden ver kregen. O a. verbeterde het meisjes lid Bcp Wondergem haar Zeeuwsch record Knstiebahverpen inet een orp van 40.10 m. Heeren B.M.D.: J. Hcijstek, 2281 le pr.M. Heijstek 2122 p.; 2e. r.C. den Engelsman 2113 p. Heeren Jun-: le pr.: M. Hcijstek 2379 p.; 2e- pr-H. Keulemnns 1642 Dames: le pr N Roth 1148 p.; 2e pr. S. Petiet 1145 p. Meisjes: le pr.: B. Wondergem 915 p.; 2e pr.. L. den Hollander 815 PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk. Koudeker- ke: 9 en 2 ds. Kroon. Seroos- kerke: 10 ds. Visser. Souburg: 2.30 ds. v. Loon. Oostkapelle: 10 ds. Don, 2 (Duinbeek), ds. Don, 7 geen dienst. Aagteker- 6 ds. Don. Arnemuiden: 10 en 2 ds. Vroegindewey; Nieuw en S. Joosland: 10 ds. Waar denburg, 3 ds. Breukelman. Souburg: 2.30 ds. v. Loon. Geref. kerk. Koudekerke: 10.30 en 3.30 ds. Heij. Vlissin- gen: 9 ds. van Andel, 2.30 dr. Hommes; Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Scholing (afscheid). Vrij geni. Geref. kerk. Mid delburg: (Eng. kerk) 2.30 en 6.30 ds. Sollie. Evang. Luth. kerk. Vlissin- gen: 10 ds. Nolte. Middelburg: av. 7.30 ds. Nolte. Doopsgez. geni. Vlissingen: 10 ds. Nolte. Chr. Geref. kerk. Middel burg: 10 en 3 leesd. Vlissin gen: 9.30 en 5 leesd. Geref. gem. Arnemuiden: 9.30, 2 en 6 leesd. Middelburg: 9.30, 2 en 6 leesd. Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Geref. kerk in H.V. Middel burg: 9.30 dhr. Buijs. Waalsche gem. Middelburg: 10 ds. Hartjes. Ver. v. Vrijz. Herv. Middel burg: 10 ds. Hanneman. Vlis singen: 3.30 ds. Hanneman. Leger des Heils. Middelburg: 10 en 7.30 maj. Kooistra, 4 openl. samenk. Dam. Vlissin gen: 9.30 en 7 leider C. C. Gerstel. Herst. Apost. gem. Vlissin gen: 10 en 4.30 ds. de Vries. Officieele publicaties Distributie van klompen. B. en W. van Vlissingen maken bekend, dat aan alle vrouwelgke personen voor wie op 24 Mei jl. een aanvraag formulier voor klompen bij het Gem. Bur. v. Soc. Zaken alhier werd ingediend, de bon nen uitgereikt kunnen worden op Maandag 17 Sept. van 9 12 uur. Eveneens aan hen. die op 2 Aug. jl. een aanvraag voor klompen indienden. Voor hen is de uitreiking der bonnen gesteld op Maandag 17 Sept., —5 uur. B. en W. van Vlissingen ma ken bekend, dat er weer gele genheid bestaat tot het aanvra gen van klompen voor kinde ren beneden 4 jaar. Bij het Gem. Bur. v. Soc. Za ken alhier, kunnen hiervoor aanvraagformulieren worden afgehaald op Dinsdag 18 Sept a.s. van 912 uur. Met ingang van 15 Sept. is tot Commissaris der Koningin van Noord-Holland benoemd dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, sedert de bevrijding waarnemend Commissaris der Koningin. WINTERTIJD. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om 3 uur, gaat de Wintertijd in. De uurwerken moeten één uur worden t e- rug gezet. PROVINCIENItUWS WIJZIGING TREINENLOOP. Maandag jl. zal de treinen loop op het baanvak Vlissingen Roosendaal eenige belang rijke wijzigingen ondergaan. De Zondagsdienst van 9.53 u. uit Vlissingen vervalt; hier voor komt echter in de plaats een dagelijksche dienst van 9.55 u. uit Vlissingen, die aanslui ting geeft naar Holland. De dagelijksche trein van 11.13 u. uit Vlissingen vervalt, even eens de trein van 14.45 u. uit Vlissingen. die alleen Zondags rijdt. Ingevoerd is een dage lijksche trein tot Roosendaal vertrektijd uit Vlissingen 20.08 u. De dagelijksche trein die om 21.00 u. uit Vlissingen naar Goes vertrekt, heeft thans als vertrektijd 21.26 u. In de richting Roosendaal Vlissingen is een dagelijksche trein ingelegd, die 5.48 u. uit Roosendaal vertrekt. De Zon en feestdagen rijdende trein, die 8 u. uit Goes vertrekt, ver valt. De trein die oorspronkelijk 5. 48 u. uit Roosendaal vertrok, vertrekt hier nu dagelijks om 6.10 u. De Zondagstrein van 13.15 u. uit Goes is opgeheven. Een dagelijksche trein van 16.26 u uit Roosendaal wordt echter voortaan ingelegd. Voorts hebben de vertrek tijden van eenige der gehand haafde treinen kleine wijzigin gen ondergaan. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de aan kondigingen op de stations. WAARSCHUWING AAN DE VISSCHERS. Naar aanleiding van ons be richt omtrent de Arm. 35, die in de lucht is gevlogen, wordt ons van hoogst bevoegde zijde, den Staff Officer Security, Royal Neth. Navy, verzocht de visschers er nog eens op tew" zen, dat de Deurloo gesloten voor de visscherjj. Dit feit werd iederen visscher persoonlijk medegedeeld omstreeks Juli 1945. Daarom mogen de visschers zich niet begeven ten N. van 51c30 N.B. Men diene wel te verstaan, dat de Deurloo, die redeeltelijk ten Noorden en ten luiden van deze lijn ligt, be- mrjnd is en daarom gevaarlijk, dus verboden voor de vissche- rij. Een paar visschers, die Don derdag weer in verboden wa ter vischten, werden aan den ketting gelegd. AUTO TE WATER Op het jaagpad nabg Sou burg heeft Donderdagavond een ernstig ongeval plaats ge had, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Even na 6 uur reed open vrachtauto van de Droogmaking Walcheren in de richting Middelburg. In de ca bine zaten naast den chauf feur nog een heer en een da me, terwijl er achterop nog een vijftal personen zat. Toen nabij het overzetveer een voor hem liggende auto stopte, moest de chauffeur plotseling krachtig remmen. De wagen slipte eenigszins, botste met de voorwielen tegen den dgk op en reed daarop achteruit het kanaal in. De personen die achter op den wagen za ten. werden er afgeslingerd en kwamen er met een nat pak en lichte verwondingen af. Ook de 2 passagiers in de cabine konden gered worden. De chauffeur, die nog wel uit de cabine moet zijn gekropen, is echter verdronken. Direct was de brandweer van Souburg ter plaatse, die ook assistentie lu-eeg van de Vliss. brandweer. Met een auto trachtte deze laatste den wa gen op het droge te trekken, welke taak later werd overge nomen door een Engelschen kraanwagen. Tevoren hebben enkele bur- gers alsmede de commandant en een lid van de Vliss. brand weer nog herhaalde malen ge doken naar den drenkeling, doch zonder resultaat, waarna de beide laatsten onder water den kabel aan den auto heb ben bevestigd om hem op den wal te brengen. Vrijdagmorgen is het lijk van den chauffeur, den 33- jarigen R. A. Boeting, afkom stig uit Ossenisse, gehuwd en vader van 4 kinderen, op een tiental meters van de plaats van het ongeval gevonden. Drie geallieerde gedenJkteekens. Het ligt in de bedoeling van de geallieerde legerautoriteiten drie eenvoudige gedenkteekens op te richten op punten in Zeeland, die een belangrijke rol bij de invasie speelden. De definitieve plaatsen zijn nog niet vastgesteld, doch ver moedelijk zal dit te Westkapel- le, op den Nolledijk bij Vlissin gen en bij Baarland zijn. Ook bij de Quaker-secte in Amerika en Engeland bestaat in ruime mate belangstelling voor den nood van Walcheren en de geteisterde gebieden van Nederland in het algemeen. Een dezer dagen bezocht dr. Cornelissen, vertegenwoordiger van de Quaker-organisatie „Friends Relief Service", Wal cheren. Dr. Cornelissen, die ge boren Hollander is, heeft hier een vrij diepgaand onderzoek ingesteld naar hetgeen noodig is. Het is de bedoeling, dat behalve materiaal, ook een team voor socialen en medi- schen arbeid gezonden wordt. De gemeenteraad van Mid delburg kwam Woensdag j.l. in vergadering bijeen. Tot wet houder in de vacature L. On- derdijk werd benoemd de heer A. J. Beerenpas. De voorzitter, de wnd. burg. Mr. A. J. van der Weel, sprak in enkele har telijke woorden den dank uit van het College van B. en W. voor hetgeen de heer Onderdijk heeft verricht. Tot directeur van gemeente werken in de plaats van den heer P. J. Jansen, werd be noemd de hoofdopzichter bij den dienst, de heer A. J. W. Mathijssen, tot nu toe wnd. di recteur. Tot onderwijzer aan de U.L. O.-school voor meisjes benoem de de Raad, daar er geen vrou- lijke sollicitanten waren, den heer W. A. Janssen thans on derwijzer aan de R. K. school te Middelburg. Dr. C. Stork, aan wien tijdens de bezetting als leeraar van het Gymna sium ontslag was verleend, werd opnieuw als zoodanig be noemd Eervol ontslag werd op hun aanvraag verleend aan de hee ren A. Beeftink en J. v. d. Hulst, als leeraren aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs. Tijdens de rondvraag kwam o.m. het herstel en 't opnieuw betrekken van de straks droog vallende woningen in het ge ïnundeerde gebied ter sprake. De regelingen die ten aanzien hiervan zullen worden getrof fen, zullen tijdig worden be kend gemaakt. Verwacht wordt een bloksgewijze hei-stel tot minimum bewoonbaarheid en idem vrijgeven der woningen in verband met de mogelijkheid van politietoezicht op nog niet bewoonde huizen. Mediseh-hy- giënisch, t.a.v. de riooleering bijv., zal het betrekken der wo ningen verantwoord moeten zijn. Op een vraag naar de moge lijkheid van een badinrichting in Middelburg deelde de burge meester mede, dat binnen zeer afzienbaren tijd de met steun der gemeente opgetrokken badinrichting tusschen Nieuwe Burg en Wal in gebruik geno men zal worden. De heer Luyendijk stelde vervolgens een motie aan de betreffende autoriteiten voor inzake de rantsoeneering van electrischen stroom en gas. De motie, waarin gewezen werd op de speciale moeilijkheden van Walcheren en in het bijzonder Middelburg, in verband met de ze rantsoeneering, waardoor de bewoners in een aanmerke lijk slechtere positie worden geplaatst dan elders 't geval is. werd met aigemeene stemmen aangenomen. Gevraagd wordt hoogere rantsoenen of extra rantsoenen petroleum. Medegedeeld werd nog, dat de klok van de oude Raadhuis, toren waarschijnlijk aan den smeltkroes is ontkomen. Tenslotte deelde de wnd. burgemeester mede, dat hij per 1 Oct. ontheffing van zgn ambt had aangevraagd; daar echter gebleken is, dat in de vacature niet spoedig zal kun nen worden voorzien, heeft Mr. Van der Weel zich bereid ver klaard nog eenigen tijd in func tie te blijven. De muziekweek van. „Excel sior" te Middelburg wordt he denavond besloten met een ju bileumconcert door de jubilee- rende vereeniging op het Mo lenwater. Herdenking spoorwegstaking. Maandag a.s. zal het een jaar geleden zgn dat de Re geering vanuit Londen het spoorwegpersoneel opdracht gaf tot een algemeene staking, waaraan spontaan gevolg werd gegeven. De vruchten die deze moedige daad van de spoor- mannen. in den strijd tegen den bezetter heeft afgeworpen, zijn alom bekend, Maandag avond zal „Herryzend Neder land" van 8—8.30 uur een re portage geven van de op dien dag te Utrecht te houden her denkingsbijeenkomst, waar o.m. de minister-president een rede zal uitspreken. Te Missingen zal op dezen herdenkingsdag ten bate van de vereeniging van personeel in dienst der Ned. Spoorwegen ter bestrijding der tuberculose een speldjesdag worden geor ganiseerd. Een sympathiek doel dat zeker aller sympathie en steun verdient. Hedenavond van 810 uur geeft „St. Caecila" te Vlissin gen een concert in het Bella- mypark. Nog steeds blijkt, dat vele personen van oordeel zijn, dat alleen toestemming noodig is om zich in Vlissingen te ves tigen, doch dat het een ieder vrij staat binnen de gemeente naar wensch te verhuizen. De gem. woningdienst wijst er daarom nogmaals op, dat voor het verhuizen binnen de gemeente vooraf toestemming moet worden gevraagd bij ge noemden dienst. Nadat de doorgang door het Korte Groenewoud en de Zeil- markt te Vlissingen door het wegbreken van den zg. Atlan- tic-wal was vrijgemaakt, is thans ook de Korte Nieuw, straat weer voor het verkeer open. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag, is des avonds en des nachts en den geheelen Zondag; te Middel- K0RTE PREDIKATIE GELD EN FEEST. Is September feestmaand? Het bop int ar zoo langzamer hand op te gelijken. Wie dwars door Nederland rijdt, bemerkt, dat de versieringen van het Koninginncfeest nop op tal van plaatsen zijn blijven hangen en het dartel feestspel duurt voort. Een mijnheer in den trein zei Zoolang het geld bij de menschen niet op. of niet weg is, kunnen zij het feesten niet laten. Gaan wij dan als gezin en als volk den kant uit van dien be kenden jongen man, die op een ge geven oogenblik de deur van het ouderlijk huis achter zich dicht liet vallen en er op uit trok? Hij had geld, „zwart" geld, veel zelfs. Hij had zichzelf en zijn vader voorgepraatdat het hem zelfs toekwam. En toen eenmaal het volle pond in zijn hand glinsterde, was het feest voor hem begonnen, het feest in den vreemde. Daar ging hij er in. Daar had hij alles wat zijn jeug dig hart begeerde. Daar was het leven eerst recht leven. Geld is feest De remmen zijn weg. De con trole is opgeheven. De nacht is als de dag. Schep vreugde in 't leven, zoo lang het lampje brandt en zoo lang het geld gangbaar is. Maar! Jezus spreekt! En Jezus is de eenige, die het recht heeft en volmacht heeft een definitief oordeel over het geld, over uw en mijn geld uit te spreken. Jezus zegtals hij alles verteerd had. begon hij gebrek te lijden. Geld verarmt den mensch. Dien God en niet uw geld. U kunt God en het geld nooit samen dienen. Kiest God als uw Heer. Hij is uw Heer. Dien Hem. En alleen waar menschen Hem dienen, is het feest. B. burg de apotheek van Pien- broek en te Vlissingen apo theek van Óckenburg, Bad huisstraat, geopend. Een van de twee klokken die indertijd op bevel van de bezetters uit den toren van Ar nemuiden zijn gehaald, is in Groningen terug gevonden, evenals die van Kleverskerke. Beide klokken zullen eerst naar een verzamelplaats in Goes worden gebracht, waar ze moeten worden afgehaald. Mej. E. Dekker te Borssele heeft haar benoeming tot on derwijzeres aan de o.l. school in de kom der gem. Arnemui den aangenomen en zal 1 Nov. a.s. in dienst treden. Herdenking te Breskens. Dinsdagmiddag waren vele honderden saamgekomen op de vredige begraafplaats -te Bres kens en stonden daar in stille berusting geschaard rond het keurig verzorgde, met vele bloemen versierde, massagraf van een groot aantal slacht offers van het vreeselijk bom bardement dat Breskens trof op 11 September 1944. Van heinde en ver zijn ze geko men, de door het oorlogsge weld verdreven Bressiaanders, om op dezen dag hun dooden te herdenken. Daar staan de schoolkinderen, waaronder ve le weezen, daar ziet men in validen, daar staan ouders die kinderen verloren Burgemeester Bins die, we gens een aandoening der stem banden. niet in staat is zelf een rede uit te spreken, heeft, hetgeen hij wilde zeggen, op papier gezet en zijn woorden worden nu gesproken door den gemeentesecretaris, den heer Eekhout. Spr. herinnert aan de zwa re ramp die Breskens trof, nu juist een jaar geleden. Hoe een ieder juist in die dagen in feeststemming verkeerde van wege den terugtocht der Duit schers. Toen ineens die ontzet tende ramp; de grootste in de geschiedenis van Breskens. Wij staan hier, aldus spr., om onze dooden zwijgend en eerbiedig te herdenken. Zooais kinderen om Moeder's graf staan om haar te herdenken, zoo gingen wij, burgers van Breskens, naar dit massagraf. Namens de werkgroep werd daarna een fraaie krans ge legd, evenals namens de school kinderen. Tot slot van deze ontroe rende plechtigheid zong men gezamenlijk „Een vaste Burght is onze God". In het jeugdgebouw werd daarna een interkerkelijke sa menkomst gehouden. Ds. van Vliet leidde dezen dienst, wel ke werd geopend met het zin gen v^n „Wees gegroet, gij eersteling der dagen", waarna de predikant voorlas uit Ps. 42. De heer v. Haneghem las voor uit Ps. 116, de eerste 5 verzen. De samenkomst werd besloten met het staande zin gen van Gez. 58 7. De bevolking van Breskens heeft haar dooden herdacht. Voor velen, zeer velen, Is deze - dag heel moeilijk geweest," maar velen van hen zullen ge sterkt huiswaarts zijn gegaan, bemoedigd door Gods woord. Politierechter Middelburg. De 45-j. C. B.A. uit O.- en VV.-Souburg nam aldaar uit een half verwoest huis weg een steelpan, een steenen schaaltje, een melkkoker, een suikerpot enz. Uitspr. 2 mnd. gev. str., voorw. met proeftijd van 3 j. De 35-jarige C. J. G.. sluis wachter te Veere en W. G., 27 j., schipper te Veere, namen 11 autobinnen- en -buitenbanden weg. Uitspraak 600 b. s. 6 mnd. gev. str. Tien van deze banden kocht de 32-j. P. J. M.. chauffeur te Arnemuiden, die zich voor de ze heling veroordeeld zag tot 250 b. s. 2 mn. h.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1