Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant BESCHIKKING GELDZUIVERING 1945. prov1ncienieuws BESCHIKKING GELDZUIVERING 1945. provincienieuws sport" In de Beschikking Geldzuive- ring 1945 wordt bepaald o.m. dat alle biljetten van de Ned. Bank van 300, 200, 60, 50, 40, 25, 20 en 10 en alle zilverbons, voor zoo ver deze bankbiljetten en zil verbons een dagteekening dra gen, vroeger dan 6 Mei 1945, zoomede de muntbiljetten, uit gegeven krachtens K.B. van 4 Febr. 1943, met ingang van 26 Sept. a.s. buiten omloop wor den gesteld en verliezen met ingang van dezen datum de hoedanigheid van wettig betaalmiddel. Het recht om uitbetaling te vorderen van de biljetten van de Ned. Bank, met dagteeke ning vroeger dan 6 Mei 1945, is vervallen. De Ned. Spoorwegen zyn verplicht bovengenoemde bank en muntbiljetten en zilverbons voor betaling van personen- en vrachtvervoer aan te nemen t.m. 30 Sept. 1945. Op onge bruikte spoorkaartjes, -gekocht tusschen 26 Sept. en 30 Sept. beide dagen inbegrepen, ver- leenen zij geen restitutie. Van 19 Sept. tot 25 Sept. a.9., beide dagen inbegrepen, wordt door de plaatselijke dis tributiediensten aan natuurlijke personen een bedrag van 10 per hoofd in betaalmiddelen uitgereikt tegen voldoening van de nominale waarde in buiten omloop te stellen bank- of muntpapier, afgepast op het te ohtvangen bedrag aan be taalmiddelen. Het is verboden over deze betaalmiddelen te beschikken dan wel deze aan te nemen vóór 26 Sept. 1945. Sluiting Postchèque- en Girodienst. De Postchèque- en Girodienst wordt van 13 September t.m. 2 October a.s. gesloten ter za ke van de in ontvangstneming van opdrachten tot overschrij ving en uitbetaling; opdrach ten tot uitbetaling die op 12 Sept. niet door het Centrale Girokantoor zjjn afgehandeld, worden niet meer in behande ling genomen. .Inlevering bankpapier. Ingezetenen zijn bevoegd de hun toebehoorende buiten om loop te stellen bank- en munt biljetten en zilverbons in te leveren of te doen inleveren bij de kantoren der posterijen en bij de leden van de bedrijfsgroepen Effectenhandel, Handelsbanken, Landbouwcredietbanken en Spaarbanken. De inleverkantoren zijn op de dagen van inlevering ge opend van 9 tot 17 uur en, bij gebleken noodzaak, van 20 tot 22 uur. Zij zijn bevoegd andere werkzaamheden dan die ver band houdende met de inleve ring, uit te stellen, totdat de inlevering is voltooid. De inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons, toebehoorende aan natuurlijke personen, die ingezetenen zijn, kan slechts geschieden ten na me van houders van geldkaar- ten, behoudens enkele nader te noemen uitzonderingen. Bii de inlevering moeten de geldkaart, alsmede de bijbe- hoorende distributiestamkaart, worden overgelegd. De inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons door houders van geldkaarten is toegelaten tot een bedrag van ten hoogste 300 per geld kaart. Van de geldkaart van inle- veraars die minder dan 100 inleveren wordt door het inle- verkantoor het vakje „Geld kaart A EEN" resp. „Geld kaart B EEN" van de geld kaart verwijderd. De inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons toebehoorende aan andere dan natuurlijke personen, geschiedt door een daartoe gemachtigd natuurlijk persoon, desge- wenscht voor iedere vestiging afzonderlijk. Formulieren, waarop de machtiging dient te worden gesteld, worden vóór 25 Sept. verkrijgbaar gesteld bij de leden van de bedrijfsgroepen Handels banken en Landbouwcredietbanken, zoomede bij de kantoren der poste rijen. Bij de inlevering moet de ingevulde volmacht worden overgelegd. Inlevering krachtens vol macht kan niet geschieden by de kantoren der posterijen. Bij de inlevering moet worden over gelegd een door den inleveraar on derteekend specificatie-formulier ver meldende het aantal van Iedere cou pure der in te leveren bank- en munt biljetten en zilverbons. De bedoelde specificatie-formulieren worden met ingang van 17 Sept. verkrijgbaar ge steld bij det kantoren der posterijen. De inlevering van bankbiljetten, muntbiljetten en zilverbons, toebehoo- rend aan natuurlijke personen, on verschillig of deze al dan niet als Ingezetenen zijn te beschouwen, die niet hier te lande verblijven en uit dien hoofde niet over een geldkaart beschikken, kan slechts geschieden bij de Hoofdbank, de Bijbank of de Agentschappen van de Nederlandsche Bank ten name van den rechthebben de. De Inlevering door militairen Nederlandsche militairen, in werkelijken dienst, in Neder land gelegerd, die in gemeen schappelijke voeding zijn, kun nen de in hun bezit zijnde bank en muntbiljetten en zilverbons inleveren bij hun betaalmees ter. Abonn.^pr. 25 Ct. p. w. 3.20 p. Uw. II I II II, ,„1, lAir Hoofdred. E. P. Zandük (met red. Adv.pr. 12 cl p mm., min. p. adv 2.— Uf fjQfj oBOTBITiUGr H4ü medew. van dr- w- H- Beekenkamp). Bur. Vllsslngen tel. 10. M'burg tel. ■H|Ufly n UC|UBIHUÜI IÜ1U uitgever F B. den Boer. Middelburg. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 132 Druk Ia. F. v. d. Velde Jr., VUssingen Niet-ingezetenen. die zich binnen het rijk bevinden, kunnen de hun toe behoorende, buiten omloop gestelde bank- en muntbiljetten en zilverbons uitsluitend inleveren of doen inleve ren bij de Hoofdbank, Bijbank en Agentschappen van de Ned- Bank, te gen aanteckening op hun paspoort. De gelegenheid tot inleve ring staat volgens een nader door of vanwege den minister van financiën bekend te maken schema open van 26 Sept. tot 2 Oct. a.s., beide genoemde dagen inbegrepen. De bedragen, die worden in geleverd, zijn geblokkeerd tot dat terzake een nadere voor ziening zal zijn getroffen. Geen knoeierijen. Het is verboden a)bij de in levering van bank- en munt biljetten en zilverbons gebruik te maken van "tusschengescho ven personen met het oog merk meer of spoediger be taalmiddelen terug te ont vangen dan waarop degene, te wiens name behoort of be hoorde te worden ingeleverd, alleen handelende, reGht zou hebben, of met het oogmerk op eenigerlei wijze de over heid te misleiden nopens den omvang van het bedrag aan in te leveren bank- en munt biljetten en zilverbons, toebe hoorende aan dengene, te wiens name behoort of behoorde te worden ingeleverd; b) tusschenkomst te verlee- nen voor handelingen sub (a) bedoeld. Dergelijke handelingen wor den aangemerkt als misdrijven. Bankrekeningen geblokkeerd. Alle tegoeden van rekening houders bij de Ned. Bank en bg de leden van de bedrijfs groepen Effectenhandel, Han delsbanken en "'Landbouwcre dietbanken, waarover per chèque of door middel van af- of overschrijvingen kan worden beschikt, alsmede tegoeden op depositorekening en tegoe den bij Spaarbanken worden tot de bedragen, welke die te goeden aanwijzen na kasslui-i ting op 25 Sept. 1945, als geblokkeerde tegoeden be schouwd, totdat ter zake een nadere voorziening zal zijn ge troffen. Het is verboden zonder vrij. stelling krachtens beschikking van den minister van finan ciën of zonder vergunning van de Ned. Bank geblokkeerde te goeden op eenigerlei wijze, ge heel of gedeeltelijk in betaal middelen uit te betalen of op te nemen, dan wel aan derden over te dragen of te doen overdragen. Betalingsverplichtingen Voor zoover betalingsver plichtingen ten gevolge van bepalingen van deze Beschik king niet, niet geheel, of niet tijdig kunnen worden nage komen, zijn zij opgeschort. De minister van financiën stelt nadere regelen aangaande den duur, de grenzen en de ge volgen van de opschorting. Het is verboden zonder rede lijken grond met een beroep op deze opschorting een ver plichting niet, niet geheel, of niet tijdig na te komen. Aan leden van de bedrijfsgroepen Effectenhandel, Handelsbanken. Land bouwcredietbanken en Spaarbanken, wordt ten laste van 's Rijks schat kist een provisie toegekend voor hun medewerking aan de uitvoering van de maatregelen, vervat in deze Be schikking, ten bedrage van '/2% van liet bedrag, dat bij hen aan buiten omloop gestelde bank- en muntbiljet ten en zilverbons is ingeleverd. Aangeteekende zendingen. Geadresseerden van een aan geteekende zending, die blij kens het poststempel van het kantoor van ontvangst op of na 22 Sept. a.s. te bestemder plaatse is aangekomen, zijn gerechtigd deze zending te weigeren. Het risico van te late aan komst van een aangeteekende zending is voor rekening van den afzender. Alle stukken opgemaakt ter uitvoering van deze Be schikking zijn vrijgesteld van het recht van zegel. De Nederlandsche Bank is gehouden de tegenwaarde der bankbiljetten die niet of niet tijdig zijn ingeleverd, aan den Staat af te dragen. Inleveringstermgn scheermesjesbon. De inleveringstermijn van bon R 16 van de tabakskaart voor scheermesjes is niet tot 20 doch tot 22 Sept. a.s. ver lengd. Prins Bernhard met verlof. Z.K.H. Prins Bernhard zal zich met enkele medewerkers voor 2 weken met verlof naar het buitenland begeven. Van Genechten op de beklaagdenbank. De voormalige N.S.B.-pro- cureur-generaal bg het Haag- sehe Gerechtshof, van Genech ten, zal 3 Oct. a.s. voor het bijzonder gerechtshof te Den Haag terecht staan. Onrust op de zwarte markt. Op de Amsterdamsche zwar te markt was er na de radio rede van den minister van fi nanciën over de geldzuivering, direct een groote reactie waar te nemen. Er was niets meer te koop, zelfs geen sigaret meer voor 5. De „Zwarte Pieten" wilden nu allen zelf koopen, doch er was geen aanbod. Moord. In zijn woning in Amster dam Z. heeft een 24-jarige kok door hamerslagen een 24- jarigen bankwerker uit Eind hoven gedood. De dader is ge arresteerd. De aanleiding tot de daad moet gezocht worden in. minnenijd. De censuur. Het M.G. deelt mede, dat overeenkomstig den eisch van de geallieerde legerleiding er nog slechts controle op brief verkeer is van burgers aan militairen. Sedert 10 Augustus j.L is er overigens geen censuur meer op het binnenlandsch brief verkeer. De gezondheidstoestand in België. „Le Peuple" hangt een droe vig beeld op van den sanitai- ren toestand in België sedert de bevrijding. Hoewel eerst in Juli 1945 het geboortecijfer eenigszins overeenkomt met dat van Juli 1944, blijkt, dat het aantal onwettige geboorten gestegen is tot 500 per maand, hetgeen het dubbele is van nor. male tijden. De toestand van de geslachtsziekten is veel ernstiger, schrijft het blad. Het kwaad woekert op onrustba rende wijze voort. De specia listen verklaren, dat het mee- rendeel der zieken uit jonge meisjes van 16 tot 18 jaar be staat. NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 22 September. Beschuit: D39A, E39A Be schuit per bon 70 gr. Melk: A39, B39 taptemelk, p. bon iy2 liter; C39 Melk 1% liter; D39A, D39B, D39C, E39A, E39B, E39C Melk per bon 2 liter. Margarine: A40A, B40A, C40A, D40A, E40A en M39A boter per bon 125 gr. Geldig t.m. 29 September. Brood: A39A, B39A, C39A, D39A, M39A, D39B, 400 gr. A39B, B39B. C39B, 600 gr. E39A, E 39B 200 gram. D39A, D39B, E39A, E39B Beschuit 100 gram. A40A, B40A, C40A, D40A, M4CA, D40B, 400 gram. A40B, B40B, C40B, 600 gr. E40A, E40B,- 200 gram. D40A, D40B, E40A, E40B Beschuit 100 gr. Boter: A39A, B39A, C39A, Boter, 125 gram; D39A, E39A Boter, 250 gram. Chocolade: 08 en 24 Versnape ringen 1 tablet 56 gram. Kaas: 254 Alg. 50 gr. vette en 50 gr. magere kaas. Rookartikelen: 50 Tabak: 2 rantsoenen, waarvan ten hoogste 1 rantsoen in siga retten mag worden afgele verd. TABAK. Op den heden aangewezen bon 50 Tabak mogen in geen geval Eng. of Amer. sigaret ten worden afgeleverd. Hier voor zal op Vrijdag 21 dezer een extra bon worden bekend gemaakt. AMERIKA ANSCHE VRACHTAUTO'S VOOR NEDERLAND In de komende weken zullen 4000 Amerikaansche vracht auto's naar ons land komen, meerendeels wagens van 5 a 6 ton. Zij zullen uitsluitend ter beschikking komen van voe dingsmiddelen en brandstoffen, bedrijven. De „Oranjefontein" naar Australië. Het m.s. „Oranjefontein" (13.000 ton) is met de eerste vredeslading van Engeland naar Australië vertrokken o.a. met 8000 ton machines, katoen en zijde. De „Oranjefontein" werd indertijd door de Duit- schers uit Nederland geroofd en is in Kiel aangetroffen. Ook reizen 200 Nederlandsche zakenlieden mede voor het herstel, van den handel in Indië. Met ingang van 1 Octo ber zal de distributie van vleeseh in Frankrijk worden opgehc /en. De kaas en de havermout, resp. door het Deensche en het Amer. Roode Kruis ge schonken aan de bevolking van Walcheren, zijn thans in de winkels verkrijgbaar. In verband met de papier- schaarschte wordt het publiek echter verzocht zelf voor pak- materiaal te zorgen. In verband met het om slaan van de marinesloep op Donderdagmorgen in de nabij heid van het Roeiershoofd te Vlissingen, welke sloep bemand was met zeven man, vernemen wij nader dat drie hunner zwemmende het strand wisten te bereiken. De andere vier werden door den stroom mee gesleurd, waarbij één zich vastklampte aan een zwem vest. Drie hunner zijn door sleepbooten, welke brj het be merken van het ongeluk ter stond ter hulp snelden, opge pikt, de andere man werd niet meer gezien. Het is echter niet onmogelijk dat hij alsnog zwemmende de kust heeft weten te bereiken. Donderdagmorgen had in het Groene woud te Vlissingen een botsing plaats tusschen een auto en een groentekar. De wagen kreeg een duw, waardoor deze tegen een gevel aan vloog. Eenige ruiten moesten het ontgelden en ook het huis werd licht beschadigd. Woensdag j.l. werd voor de tweede maal te Middelburg op gevoerd de revue „D'r op of d'r onder" van de Middelburg- sehe onderduikers en gerepa- trieerden. De voorstelling oogstte ook thans weer veel succes. De zaal was geheel be zet. De muziekweek van „Ex- celrior" te Middelburg wordt heden avond te 8 uur vervolgd met een concert van het Mid- delburgsch Muziekkorps op 't Molenwate». Zaterdag werd te Koude- kerke het uitgestelde Konin- ginnefeest gehouden. Na klok luiden en rondgang van bazuin, blazer, was er reeds om 7 uur keuring van versierde paarden van gehuwde ringlijders. De uitslag was: le pr. J. de Loef, 2e pr. A. Janse en 3e pr. W.vd' Heijden. Daarna werd er ring gereden, terwijl verder kin derspelen plaats vonden. De ochtend werd besloten met een concert door de muziek- ver. „Voorwaarts". Des mid dags was er ringrijden voor de ongehuwden. De uitslag van de keuring der versierde paarden was 1. S. de Pagter, - iverstaan, dat- de Deurloo. dieiuc «"«sa» in een aanmerxe-1 In de Beschikking Geldzuive ring 1945 wordt bepaald o.m. dat alle biljetten van de Ned. Bank van 300, 200. 60, 50, 40, 25, 20 en 10 en alle zilverbons, voor zoo ver deze bankbiljetten en zll- verbons een dagteekening dra gen, vroeger dan 6 Mei 1945, zoomede de muntbiljetten, uit gegeven krachtens K.B. van 4 Febr. 1943, met ingang van 26 Sept. a.s, buiten omloop wor den gesteld en verliezen met ingang van dezen datum de hoedanigheid van wettig betaalmiddel. Het recht om uitbetaling te vorderen van de biljetten van de Ned. Bank, met dagteeke ning vroeger dan 6 Mei 1945, is vervallen. De Ned. Spoorwegen zyn verplicht bovengenoemde bank- en muntbiljetten en zilverbons voor betaling van personen- en vrachtvervoer aan te nemen t.m. 30 Sept. 1945. Op onge bruikte spoorkaartjes, gekocht tusschen 26 Sept, en 30 Sept. beide dagen inbegrepen, ver- leenen zg geen restitutie, Van 19 Sept. tot 25 Sept. a.s., beide dagen inbegrepen, wordt door de plaatselijke dis- tributiediensteri^aan natuurlijke personen een bedrag van 10 per hoofd in betaalmiddelen uitgereikt tegen voldoening van de nominale waarde in buiten omloop te stellen bank- of muntpapier, afgepast op het te ontvangen bedrag aan be taalmiddelen. Het is verboden over deze betaalmiddelen te beschikken dan wel, deze aan te nemen vóór 26 Sept. 1945. Sluiting Postchèque- en Girodienst. De Postchèque- en Girodienst wordt van 13 September t.m. 2 October a.s. gesloten ter za ke van de in ontvangstneming van opdrachten tot overschrij ving en uitbetaling; opdrach ten tot uitbetaling die op 12 Sept. niet door het Centrale Girokantoor z(jn afgehandeld, worden niet meer in behande ling genomen. .Inlevering bankpapier. Ingezetenen zyn bevoegd de hun toebehoorende buiten om loop te stellen bank- en munt biljetten en zilverbons in te leveren of te doen inleveren bg de kantoren der posterijen en bij de leden van de bedrijfsgroepen Effectenhandel, Handelsbanken, Landbouwcredietbanken en Spaarbanken. De inleverkantoren zgn op de dagen van inlevering ge opend van 9 tot 17 uur en, bij «bleken noodzaak, van 20 tot 2 uur. Zij ziin bevoegd andere werkzaamheden dan die ver band houdende met de inleve ring, uit te stellen, totdat de inlevering is voltooid. De inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons, toebehocrende aan natuurlijke personen, die ingezetenen zijn, kan slechts geschieden ten na me van houders van geldkaar ten, behoudens enkele nader te noemen, uitzonderingen. Bij do inlevering moeten de geldkaart, alsmede de bijbe- hoorende distributiestamkaart, worden overgelegd. De inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons door houders van geldkaarten is toegelaten tot een bedrag van ten hoogste 300 per geld kaart. Van de geldkaart van inie- veraars die minder dan 100 inleveren wordt door het inle- verkantoor het vakje „Geld kaart A EEN" resp, „Geld kaart B EEN" van de geld kaart verwgderd. De inlevering van bank- en muntbiljetten en, zilverbons toebehoorende aan andere dan natuurlijke personen, geschiedt door een daartoe gemachtigd natuurlijk persoon, desge- wenscht voor iedere vestiging afzonderlijk. Formulieren, waarop de machtiging dient te worden gesteld, worden vóór 35 Sept. verkrijgbaar gesteld bij de leden van de bedrijfsgroepen Handcis- banken en Landbouwcredietbanken, zoomede bij de kantoren der poste rijen. Bij de inlevering moet de ingevulde volmacht worden overgelegd. Inlevering krachtens vol macht kan niet geschieden bij de kantoren der posterijen. Bij de Inlevering moet worden over gelegd een door den inleveraar on derteekend specificatie-formulier ver meldende het aantal van iedere cou pure der in te leveren bank- cn munt biljetten en zilverbons. De bedoelde specificatie-formulieren worden met ingang van 17 Sept. verkrijgbaar ge steld bij det kantoren der posterijen. De Inlevering van bankbiljetten, muntbiljetten cn zilverbons, tocbchoo- rend aan natuurlijke personen, on verschillig of deze al dan niet als ingezetenen zijn te beschouwen, die niet hier te lande verblijven en uit dien hoofde niet over een geldkaart beschikken, kan slechts geschieden bij de Hoofdbank, de Bijbank of de Agentschappen van de Nederlandsche Bank ten name van den rechthebben de- De inlevering door militairen Nederlandsche militairen, ln werkelijken dienst, in Neder land gelegerd, die in gemeen schappelijke voeding zijn, kun nen de in hun bezit zynde bank en muntbiljetten en zilverbons inleveren bg hun betaalmees ter. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. Km Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Vllsaingen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2624. Goes tel. 2475, Terneuzer, 188e Jaargang Vrijdag 14 September 1945 Hoofdred. E. P. ZandijU (met rea. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boor, Middelburg. Nummer 132 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., VUssingen Niet-ingezetenen, die zich binnen liet rijk bevinden, kunnen de hun toe behoorende, bulten omloop gestelde bank- en muntbiljetten en zilverbons uitsluitend inleveren of doen inleve ren bij de Hoofdbank, Bijbank en Agentschoppen van do Ned- Bank, te gen aanteckening op hun paspoort. De gelegenheid tot inleve ring staat volgens een nader door of vanwege den minister van financiën bekend te maken schema open van 26 Sept. tot 2 Oct. a.s., beide genoemde dagen inbegrepen. De bedragen, die worden in geleverd, zijn geblokkeerd tot dat terzake een nadere voor ziening zal zön getroffen. Geen knoeieryen. Het is verboden a,): bij dc in levering van bank- en munt biljetten en zllverbons gebruik te maken van tusschengescho- ven personen met het oog merk meer of spoediger be taalmiddelen terug te ont vangen dan waarop degene, te wiens name behoort of be hoorde te worden ingeleverd, alleen handelende, recht zou hebben-, of met het oogmerk op eenigerlei wijze de over heid te misleiden nopens den omvang van het bedrag aan in te leveren bank- en munt biljetten en zilverbons, toebe hoorende aan dengene, te wiens name behoort of behoorde te worden ingeleverd; b) tusschenkomst te verlee- nen voor handelingen sub (a) bedoeld. Dergelyke handelingen wor den aangemerkt als misdrijven. Bankrekeningen geblokkeerd. Alle tegoeden van rekening houders by de Ned. Bank en bij de leden van. de bedryfs- groepen Effectenhandel, Han delsbanken en Landbouwcre dietbanken, waarover per chèque of door middel van af- of overschrijvingen kan worden beschikt, alsmede tegoeden op depositorekening en tegoe den bij Spaarbanken worden tot de bedragen, welke die te- foeden aanwijzen na kasslui- ing op 25 Sept. 1945, als geblokkeerde tegoeden be schouwd, -totdat ter zake een nadere voorziening zal zijn ge troffen. Het is verboden zonder vrij stelling krachtens beschikking- van den minister van finan ciën of zonder vergunning van de Ned. Bank geblokkeerde te goeden op eenigerlei wijze, ge heel of gedeeltelijk in betaal middelen uit te betalen of op te nemen, dan wel aan derden over te dragen of te doen overdragen. Betalingsverplichtingen. Voor zoover betalingsver plichtingen ten gevolge van bepalingen van deze Beschik king niet, niet geheel, of niet tijdig kunnen worden nage komen, zijn zg opgeschort. De minister van financiën stelt nadere regelen aangaande den duur, de grenzen en de ge volgen van de opschorting. Het is verboden zonder rede lijken grond met een beroep op deze opschorting een ver plichting niet, niet geheel, of niet tydig na te komen. Aan leden van de bedrijfsgroepen Effectenhandel, Handelsbanken. Land bouwcredietbanken en Spaarbanken, wordt ten laste van 'b Rijks schat kist ccn provisie toegekend voor hun medewerking aan dc uitvoering van de maatregelen, vervat in deze Be schikking, ten bedrage van van het bedrag, dat bij hen aan huiten omloop gestelde bank- en muntbiljet ten en zilverbons is ingeleverd. Aangeteekende zendingen, Geadresseerden van een aan geteekende zending, die blij kens het poststempel van het kantoor van ontvangst op of na 22 Sept. a.s. te bestemder plaatse is aangekomen, zijn gerechtigd deze zending te weigeren. Het risico van te late aan komst van een aangeteekende zending is voor rekening van den afzender. Alle stukken opgemaakt ter uitvoering van deze Be schikking zgn vrygesteld van het recht van zegel. De Nederlandsche Bank is gehouden de tegenwaarde der bankbiljetten die niet of niet tijdig zgn ingeleverd, aan den Staat af te dragen. Inle verlngsterniy ii schee rm esjesbon. De inleveringstermyn van bon R 16 van de tabakskaart voor scheermesjes is niet tot 20 doch tot 22 Sept. a.s. ver lengd. Prins Bernhard niet verlof. Z.K.H. Prins Bernhard zal zich met enkele medewerkers voor 2 weken met verlof naar het buitenland begeven. Van Genechten op de beklaagdenbank. De voormalige N.S.B.-pro- cureur-generaal bij het Haag- sche Gerechtshof, van Genech ten, zal 3 Oct, a.s. voor het bijzonder gerechtshof te Den Haag terecht staan. Onrust op de zwarte markt. Op de Amsterdamsche zwar te markt was er na de radio rede van den minister van fi nanciën over de geldzuivering, direct een groote reactie waar te nemen. Er was niets meer te koop, zelfs geen sigaret meer voor 5. De „Zwarte Pieten" wilden nu allen zelf koopen, doch er was geen aanbod. Moord. In zijn woning in Amster dam Z. heeft een 24-jarige kok door hamerslagen een 24- jarigen bankwerker uit Eind hoven gedood. De dader is ge arresteerd. De aanleiding tot de daad moet gezocht worden in minnenijd. De censuur. Het M.G. deelt mede, dat overeenkomstig den eisch van de geallieerde legerleiding er nog slechts controle op brief verkeer is van burgers aan militairen. Sedert 10 Augustus j.L is er overigens geen censuur meer op het binnenlandsch brief verkeer. De gezondheidstoestand in België. „Le Peuple" hangt een droe vig beeld op van den sanitai- ren toestand in België sedert de bevrijding. Hoewel eerst in Juli 1945 het geboortecijfer eenigszins overeenkomt met dat van Juli 1944. blijkt, dat het aantal onwettige geboorten gestegen is tot 500 per maand, hetgeen het dubbele is van nor. male tijden. De toestand van de geslachtsziekten is veel ernstiger, schrijft het blad. Het kwaad woekert op onrustba rende wijze voort. De specia listen verklaren, dat het mee- rendeel der zieken uit jonge meisjes van 16 tot 18 jaar be staat. NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 22 September. Beschuit: D39A. E39A Be schuit per bon 70 gr. Melk: A39, B39 taptemelk, p. bon lVa liter; C39 Melk 1% liter; D39A, D39B, D39C. E39A, E39B, E39C Melk per bon 2 liter. Margarine: A40A, B40A, C40A, D40A, E40A en M39A boter per bon 125 gr. Geldig t.m. 29 September. Brood: A39A, B30A, C39A, D30A, M39A, D39B, 400 gr. A39B, B39B, C39B, 600 gr. E39A, E 39B 200 gram. D39A, D39B, H39A, E39B Beschuit 100 gram. A40A. B40A, C40A, D40A, M40A, D40B, 400 gram. A40B, B40B. C40B. 600 gr. E40A, E40B, 200 gram. D40A, D40B, E40A, E40B Beschuit 100 gr. Boter: A39A, B39A, C39A, Boter, 125 gram; D39A, E39A Boter, 250 gram. Chocolade: 08 en 24 versnape ringen 1 tablet 56 gram. Kaas: 254 Alg. 50 gr. vette en 50 gr. magere kaas. Rookartikelen: 50 Tabak: rantsoenen, waarvan ten hoogste 1 rantsoen in siga retten mag worden afgele verd. TABAK. Op den heden aangewezen bon 50 Tabak mogen in geen geval Eng. of Amer. sigaret ten worden afgeleverd. Hier voor zal op Vrijdag 21 dezer een extra bon worden bekend gemaakt. AMERIKAANSCHE VRACHTAUTO'S VOOR NEDERLAND In de komende weken zullen 4000 Amerikaansche vracht auto's naar ons land komen, meerendeels wagens van 5 k 6 ton. Zij zullen uitsluitend ter beschikking komen van voe dingsmiddelen en brandstoffen, bedrijven. De „Oranjefontein" naar Australië. Het m.s. „Oranjefontein" (13.000 ton) is met de eerste vredeslading van Engeland naar Australië vertrokken o.a. met 8000 ton machines, katoen en zjjde. De „Oranjefontein" werd indertijd door de Duit- schers uit Nederland geroofd en is in Kiel aangetroffen. Ook reizen 200 Nederlandsche zakenlieden mede voor het herstel van den handel ln Indië. Met ingang van 1 Octo ber zal de distributie van vleeseh in Frankryk worden opgeheven. De heer D. van 't Sant, af komstig uit Goes, thans opzich ter aan de gasfabriek te Sap- pemeer, is benoemd tot gas- meester aan de gasfabriek te Roosendaal. Zondagochtend half tien zal de noodkerk der Ned. Herv. gemeente te Breskens in ge bruik worden genomen voor de gewone kerkdiensten, In dien dienst zkl ook bediening van den H. Doop plaats hebben. Des middags om 5 uur zal er een jeugddienst worden gehouden. In beide diensten hoopt ds. v. Vliet voor te gaan. De gasfabriek te Oostburg heeft zwaar van het oorlogs geweld te lijden- gehad. Om deze fabriek weer bedrijfsklaar te maken, moesten heel wat moeilijkheden worden over wonnen. Geïnterneerden uit het kamp zijn thans bezig met graafwei*k, kolen lossen enz. Er is een noodgashouder ter Slaatse gekomen, de fabriek voorloopig gerepareerd, zoo. dat, naar de directeur ons ver zekerd, binnen enkele weken er weer gas zal zijn. De hoofdleidingen zijn gere pareerd, zoodat alleen de bin nenleidingen nog moeten worden nagezien. Is ook dit werk gereed, dan zal Oostbufg en Zuidzande van gas worden voorzien. De gemeenten Breskens, Groede, Sluis en Aardenburg, die hun gas uit België betrek ken, zullen nog wel wat langer geduld moeten hebben, hoe wel men ook hier bezig is de leidingen te herstellen. Onder leiding van mej. A. van BorgenBroere. gaf de zangvereeniging in de Ned. Herv. kerk te IJzcndyke een uitvoering, begeleid door orgel, viool en piston. Het program ma omvatte 14 nummers, die alle zeer goed ten gehoore werden gebracht. De opbrengst komt ten bate van het kerk orgel, wat door den oorlog in 1944 veel heeft geleden. A.s. Zondag zal het Zeeuwsch Elftal op uitnoodiging van Willem II te Tilburg een wed strijd tegen het eerste elftal van die vereeniging te Tilburg gaan spelen. In het Zeeuwsch Elftal is Fr. v. d. Kop, (Middelburg), vervangen door W. Jansen (Corn. Boys te Sas van Gent). Verder is het elftal geheel ge handhaafd in de opstelling waarin het tegen het Engelsen Elftal j.L Zaterdag uitkwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1