Provinciale Zeeuwsche Courant Woensdag 12 September 1945 BUNKERBOUWERS VERDIENDEN MILLIOENEN. Moedige woorden. In het Dordtsch Dagblad (30 Aug. '45) verheft de heer J. Bleeker, burgemeester van Dordrecht, een waarschuwende stem, dat Nederland zal toe zien geen zwarte bladzijde in zfn historie te schrijven. Wel worden er nu geen al of niet gerechtelijke moorden ge pleegd met bloedvergieten, maar velen, die men toch ze ker niet van verraad of van heulen met den. vijand kan be schuldigen, mannen in verant woordelijke posities, van af den Secretaris-Generaal van binnenlandsche zaken tot la gere ambtenaren en beamb ten die op hun post ble ven en trachtten tered den wat te redden was en te voorkomen of te remmen, wat kwaads de bezetter trachtte uit te voeren, of zooveel mogelijk te sabotee- ren. Dezèn zijn zg. gestaakt en wachten nu al maandenlang op een veroordeeling of op rehabilitatie. Veroordeeling zal in de meeste gevallen niet kunnen volgen, maar rehabili tatie vindt niet plaats en al komt die -te eeniger tijd, het kwaad is geschied en de smet van zoo lang als het ware aan den schandpaal ge9taan te hebben, blijft in de oogen van het publiek. Over de tech niek van hun verzet tegen den vijand kan men verschil lend denken; het verzet naar hun beste vermogen was er en dus waren zij goede vader landers. Laat men hen weer op hun plaats stellen, waar van men ze niet had moeten verdrijven. Bovendien waren de instructies van de regee ring in Londen niet ten allen tijde gelijk. In het eerst heette het: allen op hun post blijven, om chaos te voorkomen, later onderduiken enz. In gevallen van landverraad, van kennelijk „likken" van den vijand, van promotie enz. als loon voor den vijand bewezen diensten of stilzwijgende on- dei'handsche medewerking, straf, gerechte straf. Die ge. vallen zijn vrij duidelijk er eenvoudig. In de gevallen, waarin geen schuld is, maar hoogstens een inzicht, afwij kend van de diehards, daar herstel, opheffing van de mar telende „staking". Bij de bestaande politieke constellatie in Nederland be hoort er een zekeren moed toe deze meening te verkondigen. Bravo, Burgemeester Bleeker. ONTWAPENING VAN JAPAN. Volgens mededeeüing van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur verloopt de de mobilisatie van Japansche strijdkrachten regelmatig. Een gezameïijke actie van land- en zeemacht werd ingezet om twee viootbases in het gebied van Tokio, Katsuura en Katsoejama onbruikbaar te maken. Ondertusschen landen steeds meer Amerikaansche troepen in Japan en versprei den zich over de hoofdeilanden volgens een ..voorzichtigheids schema". Het is niet waar schijnlijk, dat 't"tot massale ar restatie van oorlogsmisdadi gers zal komen, voordat de Ja pansche strijdkrachten zijn ge demobiliseerd en de geallieer de krijgsgevangenen zijn ge repatrieerd. Uit Singapore is de repatri- eering van bijna 40.000 geal lieerde krijgsgevangenen en burgerlijke geïnterneerden naar Nederland, de Ver. Sta ten, Australië en Britsch-Indië begonnen. Volgens radio Singapore heb. ben 500 Japansche officieren harakiri gepleegd na een af- scheidsfuifje. Generaal Mac Arthur heeft een bevel tot arrestatie van Tojo uitgevaardigd, die ten tijde van den aanval op Pearl Harbour eerste minister van Japan was. WIJDVERTAKTE NAZI ORGANISATIE IN DUITSCHLAND. Volgens Reuter's bijz. corr. te Lausanne, bestaat er in Duitschland een wijdvertakte nazi-organisatie en hebben de geallieerden het leidende cen trum daarvan nog niet ont dekt, aldus deelden verschei dene neutrale waarnemers mede, die onlangs uit Duitsch land in Zwitserland zijn terug gekeerd. Het schijnt, dat hon derden, ja zelfs duizenden fa natieke nazi's, vermomd als buitenlandsche arbeiders, of als teruggekeerde krijgsgevan genen, zich nog vrij in Duitschland bewegen en het gevaar is niet denkbeeldig, dat zij zich zullen aaneensluiten tot een krachtige beweging, tenzij de geallieerde autoritei ten spoedig hun schuilplaats ontdekken, alsmede de namen van de leiders. Men fluistert zelfs, dat de beweging onder de persoonlijke leiding van Hitier zou staan. De centrale leiding hand haaft het contact met nazi- groepen in verschillende dee- len van de bezette zónes, voor namelijk met het doel, ver trouwde nazis op verantwoor delijke posten te plaatsen. De onbekendheid van de geallieer de autoriteiten met de Duit- sche aangelegenheden, heeft het betrekkelijk gemakkelijk gemaakt, om met behulp van knap vervalschte papieren, nazis op sleutelposities te brengen van plaatselijke be stuurslichamen. Leeft Hitler nog? De plaatsverv. burgemeester van Berlijn heeft verklaard dat hij er vast van overtuigd is dat Hitier nog leeft. Een dergelijke meening wordt ook verkondigd in een Engelsch blad door een deskundige van Scotland Yard. KONINGIN BEZOEKT BLOEMEN TENTOONSTELLING. H. M. de Koningin heeft Maandagochtend te Leiden een bezoek gebracht aan de dahlia tentoonstelling. Tijdens den rondgang liet de Koningin ver scheidene kweekers aan zich voorstellen en zich inlichten over bijzonderheden van de cuL tuur en de bedrjfsmoeilijkhe- den, in de oorlogsjaren onder vonden. H. M. de Koningin ontvangt den G. G. De gouverneur-generaal van N. O. I., jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer is, na ongeveer 9 jaar afwezig heid. Maandagavond door H. M. de Koningin in particuliere audiëntie ontvangen. Particulier secretaresse van Prinses Juliana. Tot particulier secretaresse van H. K. H. Prinses Juliana benoemd mej. mr. H. A. Schnellen, die haar werkzaam heden zal verrichten naast den particulier secretaris, baron Baud. Directeur kabinet van H. M. de Koningin. H.M. de Koningin heeft aan jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het kabinet van de Koningin, met dankbetui- ging voor de vele en gewich tige diensten in een lange reeks van jaren en onder moeilijke omstandigheden aan kroon en land bewezen en benoemd tot directrice van het kabinet mej. mr- M. A. Tellegen, in de ille galiteit zeer bekend als „Mari. anne" en als „Mr. Max". MINISTER LOGEMAN IN AUSTRALIË. De minister van overzee- sche gebiedsdeelen. prof. dr. J. H. A. Logeman, is per vliegtuig in Brisbane (Austra lië) aangekomen, waar hij met den luitenant-gouverneur-gene raal dr. Van Mook en hoog geplaatste ambtenaren be sprekingen zal voeren over kwesties van algemfeen belang voor Ned. Indië. EEN RIJKSCONFERENTIE. De minister voor overzeesche gebiedsdeelen heeft een com missie van onderzoek ingesteld ter voorbereiding van een Rijksconferentie over de nieuwe structuur van het Koninkrijk, die door H. M. de Koningin in haar historische radiorede van 7 December 1942 werd aange kondigd. Rotterdamsche havenarbeiders ontevreden. De Eenheidsvakcentrale, afd. Rotterdam, deelt mede, dat de havenarbeiders een motie heb ben aangenomen, waarin scherpe afkeuring wordt uit gesproken over het trage tem po der onderhandelingen en over het absoluut onvoldoende resultaat dezer besprekingen. De motie is ter kennis ge. bracht van den minister van sociale zaken. Stijgende petroleumaanvoer. De hoeveelheid petroleum welke te Rotterdam wordt aan gevoerd, is stijgende. Werd in Juni van dit jaar 18.000 ton aangevoerd, in Juli en Augus tus was dit cijfer reeds tot 42.000 resp. 95.000 ton ver hoogd, terwijl in de eerste week van September de aan voer al gestegen was tot 40.000 ton. DE K.L.M. KREEG ZWARE SLAGEN. De K.L.M. staat gereed haar eervolle plaats in de interna tionale luchtvaart te hernemen. Alle krachten worden samen gekoppeld om Nederland op den korst mogelijken termijn in het groote internationale verkeer in te schakelen. In de afgeloopen 5 jaar had de K.L.M. .zware slagen te in- casseeren. De internationale luchtvaartknooppunten in Ne derland, de luchthavens Schip hol en Waalhaven en haar mo derne en kostbare inrichtingen werden door bombardementen grondig vernield. Meer dan 1500 arbeiders zijn thans aan het werk gezet om Schiphol zoo spoedig mogelijk weer in gebruik te kunnen nemen. Een startbaan van 1300 m. lengte is reeds gereed gekomen, zoo dat daar reeds alle typen vlieg tuigen. w.o. ook 4-motorige, veilig kunnen landen en opstij gen. Van de K.L.M.-luchtvloot werden 18 vliegtuigen geheel vernield en 8 beschadigd. Eén vliegtuig kon op 14 Mei 1940 naar Engeland ontsnappen; 7 vliegtuigen werden, na herstel ling, door de Duitschers in ge bruik genomen. Bij het uitbre ken van den oorlog bevonden zich 2 vliegtuigen in Engeland, 9 op den luchtweg Amsterdam- Batavia en 8 in West-Indië. De zeven zich in Australië bevin dende K.L.M. en K.N.I.L.M. vliegtuigen werden in het mid den van 1942 aan de Amerika nen overgedragen. Gedurende den oorlog heeft de K.L.M. 8 toestellen aan haar vloot kun nen toevoegen. Door oorlogsgeweld verloor det K.L.M. niet minder dan 50 harer medewerkers; verschil lende onder hen lieten hun le ven in gevangenschap. Direc teur A. Plesman werd een jaar gevangen gehouden in Sche veningen. De bekende vlieg tuigbestuurder Tepas werd op een der lijnvluchten tusschen Lissabon en Bristol door een vijandelijk toestel neergescho ten. nadat in April 1943 Par- mentier aan een aanval had weten te ontsnappen. De K.L.M. exploiteerde Europa de luchtlijn Bristol— Lissabon v.v. met eigen perso neel en materieel in charter van de British Overseas Air ways Corporation. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv ƒ2.— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen J88e Jaargang Nummer 130 Hoofdred. medcw. van Uitgever F. Druk fa. F P. Zandijk (met red. dr. W. H. Beekenkamp). B. den Boer, Middelburg, v. d. Velde Jr.. Vlissingen Studiecommissie voor emigratie van politieke gevangenen. Een verslaggever van Ass. Press heeft een onderhoud ge had met den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn. Vol gens het verslag zeide de min- president o.m. dat 't Ned. ka binet heeft besloten een com missie te benoemen om de mo gelijkheden te onderzoeken van gedwongen emigratie van de politieke gevangenen. De stem men uit den kring der geinter- neerden zelf, zijn mede aanlei ding geweest dit onderwerp in studie te nemen. De min.-pres. merkte op dat wat er in het algemeen met de verdachte elementen gebeuren moet, een der lastigste proble men der regeering is. Bijzon dere gerechtshoven hebben doodvonnissen geëischt en ook reeds uitgesprken, ofschoon nog geen groote landverraders hebben terecht gestaan. De eerste van deze soort: Max Blokzijl verschijnt 11 Sept. voor het hof, terwijl het vol gens den premier ook niet lang zal duren voordat het proces tegen Mussert zal beginnen. Het werk van het kabinet zou belangrijk verlicht kunnen worden als het een parlement had, maar eerder dan in Oct. zal dat noodparlement, waar voor de machinerie nu in be weging is gezet, niet bijeenge roepen kunnen worden- April is waarschijnlijk het vroegste tijdstip dat men voor het hou den van verkiezingen ver wacht. De betrekkingen met de V. S aldus de premier, zijn uitste kend- De beëindiging van de Leen- en Pachtwet kwam wel eenigszins als een slag maar de premier gaf uitdrukking aan zijn vertrouwen dat er regelin gen getroffen zouden worden om ongehinderd plannen te kunnen blijven uitvoeren. Han delsbetrekkingen met de Sov jet Unie nemen, zeer definitief een belangrijke plaats in op het program van de regeering. Een begin werd hiermee reeds vóór den oorlog gemaakt en wij zijn van plan deze politiek op een belangrijk uitgebreide schaal te hervatten, aldus de premier. Hij verklaarde ten slotte dat onder de eerste agendapunten van het nood parlement zich de ratificatie van het Handvest der Ver. Volken zal bevinden. Ministers van buitenlandsche zaken naar Londen. De Britsche hoofdstad zal vanaf Dinsdag weer een cen trum zijn van de internationale diplomatieke activiteit met de opening van de bijeenkomst van den raad van ministers van buitenlandsche zaken der vereenigde naties. De agenda behelst plannen voor een vre desverdrag met Italië, de be schikking over Duitschlands steenkool in het Rurhrgebied, Saargebied en elders, stappen voor democratiseering van den Balkan en Zuid-oost Europa en een plan voor een alge- meene controle van de vier groote mogendheden op de Europeesche waterwegen. Nawerking van atoombom. De Daily Express meldt, da' haar verslaggever, na zijn be zoek aan het door de atoom bom getroffen Hirosjima, te Tokio in observatie is geno men teneinde vast te stellen of de witte bloedlichaampjes in zijn bloed al dan niet zijn aangedaan door radio-activi teit. De wetenschappelgke me dewerker van genoemd blad verklaart, dat volgens de meening van vooraanstaande doktoren en radiologen te Lon den alle achteraf aan den dag tredende verschijnselen van de uitwerking der atoom, bom voornamelijk moeten wor den toegeschreven aan de gammastralen. Dit zijn korte- golf-stralen, die vrij komen bij splitsing van het uranium atoom, en welke o.a. worden aangewend ter bestrgding van kanker. Deze stralen gaan door het menschelijk lichaam heen, doch beschadigen het weefsel. Gedeelten van de huid sterven af en beginnen verloop van dagen te c binden. Na enkele weken valt het haar uit. Het meest wordt het merg van de beenderen aangetast. China, Frankrijk en de Sovjet-Unie zullen een verzoek richten tot de 5 mogendheden- conferentie van ministers van buitenl. zaken om in het bezit worden gesteld van de atoombomformule. QUISLING TER DOOD VEROORDEELD. Radio Oslo heeft meege deeld, dat Quisling ter dood is veroordeeld. Zijn bezit van millioen kronen vervalt aan den staat. Nederlandsche schepen te Lübeck teruggevonden. In de haven van Lübeck zijn tal van Nederlandsche schepen teruggevonden. Ver schillende schepen bevinden zich reeds op de thuisvaart. Verder werden een groot aantal rijnaken in deze ha ven „aan den ketting ge legd", geladen met machines afkomstig uit Rotterdam en Dordrecht. Auto reed op myn. Een vrachtauto met arbei ders uit Eede is op een vlak langs den weg liggende mijn gereden. De pas gehuwde 23- jarige H. S. werd gedood, en 14 andere arbeiders werden allen zeer zwaar gewond. DENK AAN DE H.A.R.K. Kent u de H.A.R.K.? „Ja, natuurlijk" zult u zeggen. Ja, maar kent de H.A.R.K. u? Vergeet niet, dat de H.A.R.K. is in het Zuiden en doet in het Zuiden, wat Volksherstel is en doet in het Noordelijker deel des lands. U hebt na tuurlijk al voor de H.A.R.K. geofferd, prachtig. Maar de H.A.R.K. heeft nog veel noo- den te lenigen en daartoe moet u blijven helpen. Denk aan de H.A.R.K., denk aan onze getroffen medeburgers! Koning Leopold van Bel gië zal zich nabij Genève (Zwit serland), vestigen. SPORT Gouden, jubileum van „Goes De G.V. en A.V. „Goes" be staat op 15 Sept. a.s. 50 jaar. Dit gouden jubileum zal met een receptie en een feestelijke samenkomst gevierd worden. .Goes" is de oudste voetbal- vereeniging in Zeeland. Zij moge soms een kleine naams verandering hebben onder gaan, haar werkzaamheden met athletiek enz. hebben uit gebreid, het bieef ..Goes" en vooral in de lnatste 10 jaar het bijzonder met eere. Waren de eerste 40 jaren voorbijgegaan zonder dat „Goes" zich van- de derde naar de tweede klasse wist op te werken, het seizoen 1934— 1935 eindigde met het kampi oenschap en het volgende jaar zag „Goes" zich opgenomen in de rij der tweede kiassers. Dit resultaat werd bereikt, door goede leiding en gestage training. Maar „Goes" bleef naar hooger streven en einde lijk in het seizoen 19431944 werd zij kampioen van Zuidelijke 2e klasse, doch de promotiewedstrijden hadden geen succes. Er zal zeker ook voor 't voetbal weer een betere en normaler tijd aanbreken en daar „Goes" het geluk heeft gehad, dat de oorlog onder haar leden geen slachtoffers maakte, zal ook zij dan paraat zijn om haar plaats in de rij der Zeeuwsche vereenigingen te handhaven en zöo mogelij k te verhoogen. onder de krach tige leiding van het bestuur waarvan wij noemen de heeren P. Koster, voorzitter; M. J. C de Kok, secretaris; A. J. Nordiohne, penningm. en J Weststrate. Uitslagen junioremvedstrgden Z.V.B. te Axel TerneuzenHontenisse 4 1; AxelSteen 05; Steen- Terneuzen 31. Doodstraf tegen Blokzijl geëischt. Dinsdagochtend heeft de procureur-fiscaal bij het bij zonder gerechtshof te 's-Gra- venhage de doodstraf geëischt tegen Max Blokzijl, wegens het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand steun verleenen. De zitting werd gehouden in het vroegere paleis van H.K. H. Prinses Juliana aan den Kneuterdijk, dat indertijd door de Duitschers tot propaganda- ministerie was ingericht er waar Blokzijl zetelde. In de rechtszaal hing een groote imitatieklok aan den wand die symbolisch op 5 minuten over twaalf stond. Blokzijl zag er vermagerd en bleek uit. De procureur-fiscaal, mr. J. Zaarjer las een 13-tal citaten voor uit den bundel „Bran dende kwesties", waarin de verschillende radiopraatjes van Max waren opgenomen. Van zelfsprekend werden verschil lende beschuldigingen, door Blokzijl ontkend. In zijn re quisitoir noemde de procu reur-fiscaal het optreden van Blokzijl doortrapt en gemeen: hij kon niet anders vragen dan de doodstraf, ontzegging uit actief en passief kies recht en van het recht als journalist of radiomedewer ker op te treden. Ook stelde de procureur-fiscaal voor aan verdachte geen verlof tot cas satie te verleenen. Het Hof zal 25 September uitspraak doen. FAMILIE VAN ROST VAN TONNINGEN. In een klooster te Goslar, dat tijdelijk tot interneerings- kamp is ingericht, vertoeft momenteel mevr. Rost van Tonningen met haar drie kinderen. Zij is de ephtge- noote van mr. M. M. Rost van Tonningen, den N.S.B. president van de Nederland sche Bank. Mevr. Rost van Tonningen had kans gezien met een Duitsch bootje uit Terschel ling naar Cuxhaven te ont snappen. In hetzelfde inter- neeringskamp verblijft ook een broer van mr. Rost van Ton ningen. Oorlogsmisdadigers opgehangen. De plaatsvervangend burge meester van Praag, prof Jo seph Pfitzner, is als oorlogs misdadiger ter dood veroor deeld en opgehangen. Bij' zijn executie waren 5000 menschen tegenwoordig. Zijn laatste woorden waren „ik sterf voor Duitschland". Haarsnijders. Door de straten vart Rome zwerven in het donker troep jes Italiaansche jongelieden rond, „Tosatori" (haarsnijders) genaamd, die de meisjes wel ke met geallieerde soldaten uitgaan kaal knippen en van hun kleeren berooven, terwijl zij den betreffenden soldaat dwingen daarbij toe te zien. PROVINCIENIEUWS DOODELIJK ONGEVAL MET HANDGRANAAT. Dinsdagmorgen waren in een huis aan den Boulevard Ban- kert te Vlissingen twee be jaarde arbeiders R. D. en P. H. bezig met puinruimen. D. vónd daarbij een kleine hand granaat, waarmede hij vermoe delijk. onvoorzichtig omging. Plotseling ontplofte het pro jectiel. waarbij de gep. ge- meente-riolist R. Daane zeer werd verminkt en op slag werd gedood. De andere werkman, Huiszoon. werd, nadat dr. Detmar de eerste hulp had ver leend, zwaar gewond naar het St. Joseph-ziekenhuis vervoerd. Één dezer dagen is opnieuw een klein transport N.S.B.-ers Middelburg .aangekomen en ui het „militair Hospitaal" ondergebracht. Het gezelschap bestond uit de heeren H. van der Wel, ex-burgemeester var. Oostkapelle, A J. van der de Sprundel. idem van Arne- muiden. J. H. van der Ven uit Vlissingen, J. J. Back, eveneens afkomstig uit Vlis singen, A. D. H. Broeksma, landwachter uit Middelburg, D. Be*ois, N.S.B.-er, en A. Frederiks, N.S.B.-er en W.A.- man, beiden eveneens uit Mid delburg, en J. J. Maas, sym- pathiseerend lid van de N.S.B. uit Domburg. - Zoo spoedig mogelijk zal te Vlissingen, na de dichting van den Noïledijk, een begin ge maakt worden met het op spuiten van het groote ter rein waar vroeger het Nolle- bosch was gelegen, en dat door het water geheel vernie tigd is. De schepping van oud burgemeester van Woelderen is daardoor geheel teloor ge gaan. Het opgespoten terrein zal bestemd worden tot den bouw van woonwijken enz. De boschaanleg zal in de toe komst meer landinwaarts ge schieden. In de afgeloopen week wer den te Vlissingen, Middelburg en Goes vergaderingen gehou den van den plaatselijken Chr. Besturenbond met de besturen van de aangesloten vakorgani saties. De heer Schipper, se cretaris van het Chr. Nat. Vakverbond uit Utrecht sprak over de op handen zijnde be drijfsorganisatie en het regle ment van samenwerking tus schen het N.V.V., C.N.V. en R.K.W. Spr. wees op het groo te belang van de „Stichting van den Arbeid", het lichaam dat het bedrijfsleven in Ne derland vertegenwoordigt. Werkgevers en werknemers dienen er van doordrongen te zijn, dat zij niet tegenover el kaar moeten staan, maar moe ten erkennen, dat beide groe pen in het productieproces van groote beteekenis zgn. De afdeeling aannemers, bouwers en aanverwante be drijven van het bureau voor vooronderzoek collaboratie heeft thans 3000 belangrijke zaken in onderzoek. Ongeveer 1500 bunkerbouwers hebben in Nederland den vijand ge holpen. De gegevens door de heeren bunkerbouwers ver strekt zijn zeer onbetrouw baar. Verscheidene sociale verzekeringsbanken kunnen echter cijfer-materiaal uit loonlijsten en ongevallen-uit- keeringen geven die zeer waardevol zijn. Over de frau. duleuze boekhouding van de bunkerbouwers en de maatre gelen die de Duitschers hier tegen namen, over hun wins ten en uitgaven, het volgende In 1941 namen de Duitschers diverse boekhoudingen in be slag en het bleek, dat in de periode 1940/41 op de voor de weermacht uitgevoerde wer ken tusschen de 100 en 200 winst is gemaakt. Daar deze enorme winstpercentages uiteindelijk ook een economi sche chaos in het Duitsche systeem mee zouden helpen veroorzaken, is hier toen van Duitsche zijde tegen opgetre den. Vastgesteld werd toen dat een winstmarge van 8 kon worden toegestaan, terwijl een geregelde Duitsche controledienst op de boekhou ding van bouwers en aanne. mers in werking trad. On danks dezen contróle-dienst kan als vaststaand worden aangenomen, dat in de jaren 1942, 1943 en 1944 gemiddeld 35 winst werd gemaakt op weermachtswerken. Uit de boekhoudingen echter kon dit niet blijken, omdat de winst kunstmatig gedrukt werd vaak met instemming van de Duitsche ambtenaren, die hoo- ge bedragen toucheerden voor hun medewerking. Het druk. ken van de winstmarge ge schiedde door de bedrijfson- kosten op enorme wijze op te voeren. De privé-uitgaven van den ondernemer 500ƒ1000 per week) werden gewoonlijk als bedrijfsonkosten genoteerd, Een groot deel der geval len zijn groote justitiezaken en dossiers van 60 70 vel len zijn geen zeldzaamheid. Veel bunkerbouwers hebben een financiecle carrière ge maakt waar men verstomd van staat. Een geval is be kend dat een bunkerbouwer, die millioenen verdiend heeft, kort voor den oorlog eens 10 van een vriend wilde leenen, terug te betalen in 4 termijnen van 2.50. Hun uit gaven waren enorm. Een had in het kleine kasboekje dag- posten van den volgenden in houd: drank 200, spek en eieren 300, brood 75, enz. Waarschijnlijk voor de lunches die den Duitschen contröle- ambtenaren werden voorgezet. Een bekend geval is ook dat van een bunkerbouwer die -in de periode 19401943 bijna 200.000 per jaar uitgaf. Hij had dit geld verdiend met het maken van prikkeldraadver. sperringen en gecamoufleerde bunkers. Aan zijn 950 arbei ders keerde hij in deze pe riode 9 000.000 loon uit. Deze man stond in 1923 terecht als offerblokken-lichter en werd daarvoor bestraft. Een andere bunkerbouwer nam per jaar gemiddeld 250.000 op voor zijn privé- uitgaven. terwijl een collega van hem, die waarschijnlijk nattigheid ging voelen, aan het eind van 1944 maar liefst 1.000.000 en een buitenver blijf aan de B.S. als cadeautje aanbood. Weer een ander bood bij zijn arrestatie aan zijn kapitaal van 2.5 millioen te deelen met den arrestatie-of ficier om zich zoo vrij te koo- pen. Een topprestatie leverde de bunkerbouwer die 't klaar speelde in 1 maand tijd bij een werkje waaraan 150 ar beiders meededen 1.650.000 te verdienen. Bij zijn arresta tie bezat hij 3.000.000, be- legd in effecten, huizen er schilderijen. Het bij elkaar ge bunkerde grootste kapitaal is f 7.000.000. Enkele bouwers hadden het zoover gebracht, dat zij hun arbeiders bij de groene politie gingen halen na een razzia. Toen een dezer heeren ondervraagd werd, zeide hij de arbeiders te heb ben noodig gehad voor „eenig graafwerk". Dit „eenig graaf werk" bleek een tankgracht geweest te zijn van 1 km lengte. In de periode 19401944 gebruikten de bouwers voor de door hen aangelegde vlieg velden en bunkers 1.386.000 ton h«tnn. Voor leden van- de Z.V.U. zal de bekende schrijver en radiospreker A. den Doolaard een rede houden over het on derwerp: „In wat voor wereld leven wij Beschouwingen over internationale politiek". Het voorloopige programma luidt17 Sept. Middelburg, 18 Sept. Goes, 26 Sept. Vlissingen en 27 Sept. Terneuzen. De andere afdeelmgen zullen hier na aan de beurt komen. Zaterdagmiddag vond te Driewegen de teraardebestel ling van wijlen den heer J. G. Nieuwenhuize plaats. Aan de groeve sprak de heer G. A. v Noort namens de boerenleen bank en de wnd. burgemeester G. J. de Jager namens het bur gerlijk armbestuur. Voorts sprak ds. Van Burgeier, Ned. Herv. predikant die eindigde met het „Onze Vader". Tenslotte dankte de zoon van den overledene voor de laatste eer aan den doode bewezen. Maandagmorgen vergader de de tijdelijke gemeenteraad van Kattendijke voor de eerste 'maal. De burgemeester be sprak de gebeurtenissen tijdens de bezetting en wees er op dat de gemeente er tamelijk goed is afgekomen. De raad herkoos als wethouder den heer C. Burger en koos. als wethou der den heer M. Wisse. De burgemeester bracht dank aan den heer G. Lindenberg, die zich om gezondheidsrede nen niet meer beschikbaar stelde. Er is nog geen bericht ont vangen waar de klokken der gemeente zich bevinden. Een klacht over het doen springen van munitie is aan den Com missaris der Koningin gezon den met verzoek daarin te trachten wijziging te brengen. Naar aanleiding van een op merking tijdens de rondvraag zeide de burgemeester, dat zoolang de burgerij nog niet voldoende gas en electriciteit kan bekomen, het niet verant woord is volop straatverlich ting te geven. Wel zal ge tracht worden dat op enkele gevaarlijke punten te doen. Op een andere vraag zeide de burgemeester dat de ge meenteveldwachter niet in die functie zal terugkomen Er zal alleen marechaussee blijven. Door een inwoner van Krommenie, wiens liefhebberij het is om de tijdens de be zetting geroofde klokken op te sporen, werd medegedeeld, dat hij te Amsterdam één van de klokken van Kapelle heeft gevonden. Een drietal klokken is nu nog zoek. Zaterdag jl. vierde de heer O. Rijk te Ovezande zijn 50- l'arig lidmaatschap van de handboogsocieteit „Willem Teil". De eere-voorzitter, bur gemeester Eikhuizen feliciteer, de den jubilaris. Hierna begon onn cours, waaraan 102 schutters deelnamen van 20 verschillende sociëteiten. De uitslag is als volgt Hoofd vogel: niet afgeschoten, ver vallen in een klcpprigs. Ie klep: C. Lous. Edele Hand boog. Oudelande met toeken ning van de Wisselbeker 2e klep: I. van Wingen, Zorg vliet. Ellewoutsdijk3e klep: C. Remijn, Doel naar Hooger, Wolphaartsdijk; 4c klep: J. Rijk Willem Teil, Ovezande 5e klep J. van Doorn. Zorg vliet. Ellewoutsdijk: 6e klep: A. de Jonge, Willem Teil, Ove zande: le zrjvogel: D. Hoon- dert, Willem Teil, Ovezande; 2e zijvoegelJ. v- 't Westeinde, Victoria Kwadendammc; le kal: G. Doene. Willem Teil, Ovezande; 2e kal: P. de Kos ter, Soranus. Heinkenszand; 3e kal: I. Slabbekoorn. Willem Teil, Kloosterzandc; 4e kal: L. Verdonk. Concordia, 's Hee- renhoek (bij loting toegekend). De landbouwhuishoudschool te Ovezande heeft Maandag jl. haar deuren weer geopend. Onder leiding van de directri ce mej. E. Vermeulen is de cursus begonnen met plm. 80 leerlingen. Zondagavond werd te Wol phaartsdijk een bijeenkomst voor jonge Herv. lidmaten ge houden. Ds. W. A. Versteeg van Kortgene hield een refe raat over ..Zijn wij gelukzoe kers?" Voorts werd de bijeen komst opgeluisterd met zang van een kwartet en een duet en enkele voordrachten. Ds. v. Dijk sprak het openings- en het slotwoord. Te Wolphaartsdijk werd er Vrijdag en Zaterdag feest ge vierd. Nadat op den vooravond kransen waren gelegd op de graven van 2 gevallenen uit deze gemeente, werden de fees ten geopend met reveille en mu ziek van den toren. Voorts wa ren er kinderzang, kinder spelen en een optocht. Zaterdag werden door de buurtcommissies onderling nog eenige volksspelen georgani seerd. 's Avonds gaf „Adven- do" een concert op de tent te Oostkerke. Zaterdag vierde Bath den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Des ochtends werden te Rilland kransen gelegd op de graven van een Canadeesch sol daat, van een in Mei '40 ge sneuvelden soldaat van 14 R.I. en van een Ó.D.-er. Daarna ging men terug naar Bath waar de voorzitter van de feestcom missie de feesten met een toe spraak opende. Verder werd de dag met volksspelen gevuld. In den namiddag kwam de muziek- ver. „Rillandia" en 's avonds was er dansmuziek. Schore hield Zaterdag jl. het Oranjefeest. Er vonden een ringrijderij, volks- en kinder spelen plaats. Des middags werd een mooie optocht gehou den. Des avonds was er op het versierde en verlichte dorp vroolijke muziek van ,,Ons Ge noegen" uit Kapelle en leden, van „Scheldegalm" uit Hans- weert. Te Schore werden een twee tal gevallen van de (besmet telijke) ziekte van Weil ge constateerd. Men zij voorzich tig en zwemme niet in stil staand water. Te Axel is een comité van actie opgericht inzake de annexatie van Duitsch grond gebied. Het comité stelt zich ten doel in deze streek meer propaganda tc maken en de noodzakelijkheid van annexa tie van Duitsch grondgebied bij ons land in breederen kring toe te lichten. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Buma, R. J. de Kraker, A. Scheele. C. de Smet en G. Werjns. „Elk naar zjjn krachten" van Hoek gaf Zaterdagavond onder groote belangstelling te Ter neuzen een concert op de Markt. Het was jammer dat de goede muziek vaak werd ver stoord door de baldadige jeugd en een groote kwajon gensstreek was het, toen, bij het einde van het concert, één der muzikanten door een to maat werd getroffen. Woensdagavond hebben eeni. ge leden van het bekende Re sidentieorkest uit Den Haag onder den naam van het „Hof stad-strijkkwartet" in Cadzand geconcerteerd. Er werd mu ziek ten gehoore gebracht van Mozart, Huydn en Dvorak. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Bernardus Johan nes, z. v. P. C. van der Endt en C. de Kok. Cornelia Catharina, d. v. J. Pieters en C. J- Baa- rends. Overleden: Bernardus Johan nes Maria Martens, 4 weken, te Kruiningen. Ondertrouwd: J. Sinke. 25 j. te Kloetinge en J. P. van der Endt. Getrouwd: P. Potter, 30 j- en F. S. Adriaanse, 28 j. I. van der Graaff, 29 j., te 's-Heer Arendskerke en A. M. K. Ver- maire. 30 j. B. L. Strating. 24 j., te 's-Gravenhage en D. Roo- se, 28 j. H. Hijman. 47 j„ te Utrecht en T. N. Wijna, 44 j. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Berlicum (N.-Br.) dr. M. Hansen te Kats. Gerei'. Geni. Tweetal te Kampen ds. J. v. d. Berg te Krabbendijke en R. Kok te Veenendaal. Aangenomen naar Scherpe- nisse-Poortvliet A. Visser tc Aa*t*kerkt-Domburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3