Provinciale Zeeuwscfie Courant BUNKERBOUWERS VERDIENDEN MILLIOENEN. Moedige woorden. In he*. Dordtsch Dagblad (30 Aug. '45) verheft de heer J. Bleeker, burgemeester van Dordrecht, een waarschuwende stem, dat Nederland zal toe zien geen zwarte bladzgde in zijn historie te schrijven. Wel worden er nu geen al of niet gerechtelijke moorden ge pleegd met bloedvergieten, maar velen, die men toch ze ker niet van verraad 'of van heulen met den vijand kan be schuldigen, mannen in verant woordelijke posities, van af den Secretaris-Generaal van binnenlandsche zaken tot la gere ambtenaren en beamb ten die op bun post ble ven en trachtten te red den wat te redden was en te voorkomen of te remmen, wat kwaads de bezetter trachtte uit te voeren, of zooveel mogelijk te sabotee- ren. Dezen zijn zg. gestaakt en wachten nu al maandenlang op een veroordeeling of op rehabilitatie. Veroordeeling zal in de meeste gevallen niet kunnen volgen, maar rehabili tatie vindt niet plaats en al komt die te eeniger tijd, het kwaad is geschied en de smet van zoo lang als het -ware aan den schandpaal gestaan te hebben, blijft in de oogen van het publiek. Over de tech niek van hun verzet tegen den vijand kan men verschil lend denken; het verzet naar hun beste vermogen was .er en dus waren zij goede vader landers. Laat men hen weer op hun plaats stellen, waar van men ze niet had moeten verdrijven. Bovendien waren de instructies van de regee ring in Londen niet ten allen tijde gelijk. In het eerst heette het: allen op hun post blijven, om chaos te voorkomen, later onderduiken enz. In gevallen van landverraad, van kennelijk „likken" van den vijand, van promotie enz. als loon voor den vijand bewezen diensten of stilzwijgende on- derhandsche medewerking, straf, gerechte straf. Die ge. vallen zijn vrij duidelijk er eenvoudig. In de gevallen, waarin geen schuld is, maar hoogstens een inzicht, afwij kend van de diehards, daar herstel, opheffing van de mar telende „staking". Bij de bestaande politieke constellatie in Nederland be hoort er een zekeren moed toe deze meening te verkondigen. Bravo, Burgemeester Bleeker. ONTWAPENING VAN JAPAN. Volgens mededeeling van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur verloopt de de mobilisatie van Japansche strijdkrachten regelmatig. Een gezameiijke actie van land- en zeemacht werd ingezet om twee viootbases in het gebied van Tokio, Katsuura en Katsoejama onbruikbaar te maken. Ondertusschen landen steeds meer Amerikaansche troepen in Japan en versprei den zich over de hoofdeilanden volgens een „voorzichtigheids schema". Het is niet waar schijnlijk, dat 't tot massale ar restatie van oorlogsmisdadi gers zal komen, voordat de Ja pansche strijdkrachten zijn ge demobiliseerd en de geallieer de krijgsgevangenen zijn ge repatrieerd. Uit Singapore is'de repatri- eering van bijna 40.000 geal lieerde krijgsgevangenen en burgerlijke geïnterneerden naar Nederland, de Ver. Sta ten, Australië en Britsch-Indië begonnen. Volgens radio Singapore heb ben 500 Japansche officieren harakiri gepleegd na een af- scheidsfuifje. Generaal Mac Arthur heeft een bevel tot arrestatie van Tojo uitgevaardigd, die ten tijde van den aanval op Pearj Harbour eerste minister van Japan was. WIJDVERTAKTE NAZI ORGANISATIE EN" DUITSCHLAND. Volgens Re uteris bijz. corr. te Lausanne, bestaat er in Luitschland een wijdvertakte hazi-ox-ganisatie en hebben de geallieerden het leidende cen trum daarvan nog niet ont dekt, aldus deelden verschei dene neutrale waarnemers hiede, die onlangs uit Duitsch- iand in Zwitserland zijn terug- gekeerd. Het schijnt, dat hon derden, ja zelfs duizenden fa natieke nazi's, vermomd als buitenlandsche arbeiders, of als teruggekeerde krijgsgevan genen, zich nog vrij in Duitschland bewegen en het gevaar is niet denkbeeldig, dat zij zich zullen aaneensluiten tot een krachtige beweging, tenzij de geallieerde autoritei ten spoedig hun schuilplaats ontdekken, alsmede de namen van de leiders. Men fluistert zelfs, dat de beweging onder de persoonlijke leiding van Hitier zou staan. De centrale leiding hand haaft het contact met nazi- groepen in verschillende dee- len van de bezette zones, voor namelijk met het doel, ver trouwde nazis op verantwoor delijke posten te plaatsen. De onbekendheid van de geallieer de autoriteiten met de Duit- sche aangelegenheden, heeft het betrekkelijk gemakkelijk gemaakt, om met behulp van knap vervalschte papieren, nazis op sleutelposities te brengen van plaatselijke be stuurslichamen. Leeft Hitier nog? De plaatsverv. burgemeester van Berlijn heeft verklaard dat hij er vast van overtuigd is dat Hitier nog leeft. Een dergelijke meening wordt ook verkondigd in een Engelsch blad door een deskundige van Scotland Yard KONINGIN BEZOEKT BLOEMEN TENTOONSTELLING. H. M. de Koningin heeft Maandagochtend te Leiden een bezoek gebracht aan de dahlia tentoonstelling. Tijdens den rondgang liet de Koningin ver scheidene kweekers aan zich voorstellen en zich inlichten over bijzonderheden van de cuL tuur en de bedijfsmoeilijkhe- den, in de oorlogsjaren onder vonden. H. M. de Koningin ontvangt den G. G. De gouverneur-generaal van N. O. I., jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer is, na ongeveer 9 jaar afwezig heid, Maandagavond door H. M. de Koningin in particuliere audiëntie ontvangen. Particulier secretaresse van Prinses Juliana. Tot particulier secretaresse van H. K. H. Prinses Juliana benoemd mej. mr. H. A. Schnellen, die haar werkzaam heden zal verrichten naast den particulier secretaris, baron Baud. Directeur kabinet van H. M. de Koningin. H.M. de Koningin heeft aan jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaari op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het kabinet van de Koningin, met dankbetui ging voor de vele en gewich tige diensten in een Lange reeks van jaren en onder moeilijke omstandigheden aan kroon en land bewezen en benoemd tot directrice van het kabinet mej. mr- M. A. Tellegen, in de ille galiteit zeer bekend als „Mari anne" en als „Mr. Max". MINISTER LOGEMAN IN AUSTRALIË. De minister van overzee- sche gebiedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Logeman, is per vliegtuig in Brisbane (Austra. lië) aangekomen, waar hij met den luitenant-gouverneur-gene raal dr. Van Mook en hoog geplaatste ambtenaren be sprekingen zal voeren over kwesties van algemeen belang voor Ned. Indië. EEN RIJKSCONFERENTIE. De minister voor overzeesche gebiedsdeelen heeft een com missie van onderzoek ingesteld ter voorbereiding van een Rijksconferentie óver de nieuwe structuur van het Koninkrijk, die door H. M. de Koningin in haar historische radiorede van 7 December 1942 werd aange kondigd. Rotterdamsche havenarbeiders ontevreden. De Eenheidsvakcentrale, afd. Rotterdam, deelt mede, dat de havenarbeiders een motie heb ben aangenomen, waarin scherpe afkeuring wordt uit gesproken over het trage tem po der onderhandelingen en over het absoluut onvoldoende resultaat dezer besprekingen. De motie is ter kennis ge bracht van den minister van sociale zaken. Stagende petroleumaanvoer. De hoeveelheid petroleum welke te Rotterdam wordt aan gevoerd, is stijgende. Werd in Juni van dit jaar 18.000 ton aangevoerd, in Juli en Augus tus was dit cijfer reeds tot 42.000 resp. 95.000 ton ver hoogd, terwijl in de eerste week van September de aan voer al gestegen was tot 40.000 ton. DE K.L.M. KREEG ZWARE SLAGEN. De K.L.M. staat gereed haar eervolle plaats in de interna tionale luchtvaart te hernemen. Alle krachten worden samen gekoppeld om Nederland op den korst mogelijken termijn in het groote internationale verkeer in te schakelen. In de afgeloopen 5 jaar had de K.L.M. zware slagen te in- casseeren. De internationale luchtvaartknooppunten in Ne. derland, de luchthavens Schip hol en Waalhaven en haar mo derne en kostbare inrichtingen werden door bombardementen grondig vernield. Meer dan 1500 arbeiders zijn thans aan het werk gezet om Schiphol zoo spoedig mogelijk weer in gebruik te kunnen nemen. Een startbaan van 1300 m. lengte reeds gereed gekomen, zoo dat daar reeds alle .typen vlieg tuigen. w.o. ook 4-motorige, veilig kunnen landen en opste gen. Van de K.L.M. luchtvloot werden 18 vliegtuigen geheel vernield en 8 beschadigd. Eén vliegtuig kon op 14 Mei 1940 naar Engeland ontsnappen; 7 vliegtuigen werden, na herstel ling, door de Dpitschers in ge bruik genomen. Bij het uitbre ken van den oorlog bevonden zich 2 vliegtuigen in Engeland, 9 op den luchtweg Amsterdam- Batavia en 8 in West-Indië. De zeven zich in Australië bevin dende K.L.M. en K.N.I.L.M.- vliegtuigen werden in het mid den van 1942 aan de Amerika nen overgedragen. Gedurende den oorlog heeft de K.L.M. 8 toestellen aan haar vloot kun nen toevoegen. Door oorlogsgeweld verloor det K.L.M. niet minder dan 50 harer medewerkers; verschil lende onder hen lieten hun le ven in gevangenschap. Direc teur A. Plesman werd een jaar gevangen gehouden in Sche- veningen. De bekende vlieg-r tuigbestuui-der Tepas werd op een der lijnvluchten tusschen Lissabon en Bristol door een vijandelijk toestel neex-gescho- ten, nadat in April 1943 Par- mentier aan een aanval had weten te ontsnappen. De K.L.M. exploiteei'de in Europa de luchtlijn Bristol Lissabon v.v. met eigen perso neel en materieel in charter van de British Overseas Air ways Corporation Abonri.-i>r. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 130 Hoofdred. E. P. Zandfjk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Studiecommissie voor emigratie van politieke gevangenen. Een verslaggever van Ass. Press heeft een onderhoud ge had met den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn. Vol gens het verslag zeide de min - president o.m. dat 't Ned. ka binet heeft besloten een com missie te benoemen om de mo gelijkheden te onderzoeken van gedwongen emigratie van de politieke gevangenen. De stem men uit den kring der geinter. neerden zelf, zijn mede aanlei ding geweest dit onderwerp in studie te nemen. De min.-pres. merkte op dat wat er in het algemeen met de verdachte elementen gebeuren moet, een der lastigste próble men der regeering' is. Bijzon dere gerechtshoven hebben doodvonnissen geëischt en ook reeds uitgesprken. ofschoon nog geen groote landverx-aders hebben terecht gestaan. De eerste van deze soort: Ma:; Blokzijl verschijnt 11 Sept. voor het hof, terwijl het vol gens den premier ook niet lang zal duren voordat het proces tegerrMussert zal beginnen. Het werk van het kabinet zou belangrijk verlicht kunnen worden als het een parlement Ministers van buitenlandsche zaken naar Londen. De Britsche hoofdstad zal vanaf Dinsdag weer een een- trum zijn van de intei'nationale diplomatieke activiteit met de opening van de bijeenkomst van den raad van ministers van buitenlandsche zaken der vereenigde naties. De agenda behelst plannen voor een vre desverdrag met Italië, de be schikking over Duitschlands steenkool in het Rurhrgebied, Saargebied en elders, stappen voor democratiseering van den Balkan en Zuid-oost Europa en een plan voor een alge- meene controle van de vier groote mogendheden op de Europeesche waterwegen. Nawerking van atoombom. De Daily Express meldt, dat haar verslaggever, na zijn be zoek aan het door de atoom bom getroffen Hirosjima, te Tokio in observatie is geno men teneinde vast te stellen of de witte bloedlichaampjes in zijn bloed al dan niet zijn aangedaan door radio-activi teit. De wetenschappelijke me dewerker van genoemd blad verklaart, dat volgens de meening van vooraanstaande doktoren en radiologen te Lon den alle achteraf aan den dag tredende verschijnselen van de uitwerking der atoom, bom voornamelijk moeten wor den toegeschreven aan de gammastralen. Dit zijn korte- golf-stralen, die vrij komen bij splitsing van het uranium atoom, en welke o.a. worden aangewend ter bestrijding van kanker. Deze stralen gaan door het menschelijk lichaam heen, doch beschadigen het weefsel. Gedeelten van de huid sterven af en beginnen na verloop van dagen te ont binden. Na enkele weken valt het haar uit. Het meest wordt het merg van de beenderen aangetast. China, Frankrijk en de Sovjet-Unie zullen een verzoek richten tot de 5 mogendheden- conferentie van ministers van buitenl. zaken om in het bezit ■te worden gesteld van de atoombomformule. SPORT Gouden, jubileum, van „Goes' De G.V. en A.V „Goes" be staat op 15 Sept. a.s. 50 jaar. Dit gouden jubileum zal met een receptie en een feestelijke samenkomst gevierd worden. „Goes" is de oudste voetbal vereniging in Zeeland. Zij moge soms een kleine naams verandering hebben onder gaan, haar werkzaamheden met athletiek enz. hebben uit gebreid, het bleef „Goes" er vooral in de laatste 10 jaar in het bijzonder met eere. Waren de eerste 40 jaren voorbijgegaan zonder dat „Goes" zich vani de derde naar de twee-de klasse wist op te werken, het seizoen 1934— 1935 eindigde met het kampi oenschap en het volgende jaar zag „Goes" zich opgenomen in de rij der tweede klassers. Dit resultaat werd bereikt door goede leiding en gestage training. Maar „Goes" blee-f naar hooger stxeven en einde lijk in het seizoen 19431944 werd zij kampioen van de Zuidelijke 2e klasse, doch de promotiewedstrijden hadden geen succes. Er zal zeker ook voor 't voetbal weer een betere en normaler tijd aanbreken en daar „Goes" het geluk heeft gehad, dat de oorlog onder haar leden geen slachtoffers maakte, zal ook zij dan paraat zijn om haar plaats in de rij dér Zeeuwsche vereenigingen te handhaven en zoo mogelijk te verhoogen, onder de krach tige leiding yan het bestuur, waarvan wij noemen de heeren P. Koster, voorzitter; M. J. C. de Kok, secretaris; A. J. C. Nox'diohne, penningm. en J. Weststrate. Uitslagen juniorenwedsl rijden Z.V.B. te Axel. TerneuzenHontenisse 4 1; AxelSteen 05; Steen Terneuzen 31. had, maar eerder dan in Oct. zal dat noodpaxiement, waar voor de machinerie nu in be weging is gezet, niet bijeenge roepen kunnen worden- April is waarschijnlijk het vroegste tijdstip dat men voor het hou den van verkiezingen ver wacht. De betrekkingen met de V. S-, aldus de premier, zijn uitste kend- De beëindiging van de Leen- en Pachtwet kwam wel eenigszins als een slag maar de premier gaf uitdrukking aar zijn vertrouwen dat er regelin gen getroffen zouden worden om ongehinderd plannen te kunnen blijven uitvoeren. Han delsbetrekkingen met de Sov jet Unie nemen, zeer definitief een belangrijke plaats in op het program van de regeering. Een begin werd hiermee reeds vóór den ooi-log gemaakt en wij zijn van plan deze politiek op een belangrijk uitgebreide schaal te hervatten, aldus de premier. Hij verklaarde ten slotte dat onder de eerste agendapunten van het nood paxiement zich de ratificatie van het Handvest der Ver. Volken zal bevinden. QUISLING TER DOOD VEROORDEELD. Radio Oslo heeft meege deeld, dat Quisling ter dood is veroordeeld. Zijn bezit van 1 millioen kronen vervalt aan den staat. Nederlandsche schepen te Lübeck teruggevonden. In de haven van Lübeck zijn tal van Nederlandsche schepen teruggevonden. Ver schillende schepen bevinden zich reeds op de thuisvaart Verder werden een groot aantal rijnaken in deze ha ven „aan den ketting ge legd", geladen met machines afkomstig uit Rotterdam en Dordrecht. Auto reed op mijn. Een vrachtauto met arbei ders uit Eede is op een vlak langs den weg liggende mijn gereden. De pas gehuwde 23- jarige H. S. werd gedood, en 14 andere arbeiders werden allen zeer zwaar gewond. DENK AAN DE H.A.R.K. Kent u de H.A.R.K.? „Ja, natuurlijk" zult u zeggen. Ja, maar kent de H.A.R.K. u? Vergeet niet, dat de H.A.R.K. is in het Zuiden en doet in het Zuiden, wat Volksherstel is en doet in het Noordelijker deel des lands. U hebt na- tuurlijk al voor de H.A.R.K. geofferd, prachtig. Maar de H.A.R.K. heeft nog veel noo- den te lenigen en daartoe moet u blijven helpen; Denk aan de H.A.R.K., denk aan onze getx'offen medeburgers! Koning Leopold van Bel gië zal zich nabij Genève (Zwit serland), vestigen. Doodstraf tegen Blokzijl geëischt. Dinsdagochtend heeft de px-ocureur.fiscaal bij het bij zonder gerechtshof te 's-Gra- venhage de doodstraf geëischt tegen Max Blokzijl, wegens het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand steun vex-leenen, De zitting werd gehouden in het vroegere paleis van H.K. H. Prinses Juliana aan den Kneuterdijk, dat indertijd dooi de Duitschers tot propaganda- ministerie was ingericht er waar Blokzijl zetelde. In de rechtszaal hing een groote imitatieklok aan den wand, die symbolisch op 5 minuten over twaalf stond. Blokzijl zag er vermagerd en bleek uit. De procureuivfiscaal, mr. J. Zaaijer las een 13-tal citaten voor uit den bundel „Bran dende kwesties", waarin de vex-schillende radiopx-aatjes van Max waren opgenomen. Van zelfsprekend werden verschil lende beschuldigingen, door Blokzijl ontkend. In zijn re quisitoir noemde de procu reur-fiscaal het optreden van Blokzijl door-trapt en gemeen hij kon niet anders vragen dan de doodstraf, ontzegging uit actief en passief kies- recht en van het recht als journalist of radiomedewer ker op te treden. Ook stelde de procureur-fiscaal voor aan verdachte geen verlof tot cas satie te verleenen. Het Hof zal 25 September uitspraak doen. FAMILIE VAN ROST VAN TONNINGEN. In een klooster -te Goslar, dat tijdelijk tot intenxeerings- kamp is ingericht, vertoeft momenteel mevr. Rost van Tonningen met haar drie kinderen. Zij is de echtge- noote van mr. M. M. Rost van Tonningen, den N.S.B.- president van de Nederland sche Bank. Mevr. Rost van Tonningen had kans gezien met een Duitsch bootje uit Terschel ling naar Cuxhaven te ont snappen. In hetzelfde inter- neeringskamp verblijft ook een broer van mr. Rost van Ton ningen. Oorlogsmisdadige rs opgehangen. De plaatsvervangend burge meester van Praag, prof Jo seph Pfitzner, is als oorlogs misdadiger ter^ood veroor deeld en opgeühngen. Bij zijn executie waren 5000 menschen tegenwoordig. Zijn laatste woorden waren „ik sterf voor Duitschland". Haarsnijders. Door de straten van Rome zwerven in het donker troep jes Italiaansche jongelieden rond, „Tosatori" (haarsnijders) genaamd, die de meisjes wel ke met geallieerde soldaten uitgaan kaal knippen en van hun kleeren berooven, terwijl zij den betreffenden soldaat dwingen daarbij toe te zien. De af deeling aannemers, bouwers en aanverwante be drijven van het bureau voor vooronderzoek collaboratie heeft thans 3000 belangrijke zaken in onderzoek. Ongeveer 1500 bunkerbouwers hebben in Nederland den vijand ge holpen. De gegevens door de heeren bunkerbouwers ver strekt zijn zeer onbetrouw- baar. Verscheidene sociale verzekeringsbanken kunnen echter cijfer-matexiaal uit loonlijsten en ongevallen-uit- keeringen geven die zeer waardevol zijn. Over de frau duleuze boekhouding van de bunkerbouwers en de maatre gelen die de Duitschers hier tegen namen, over hun vins ten en uitgaven, het volgende: In 1941 namen de Duitschex-s diverse boekhoudingen iïx be slag en het bleek, dat in de periode 1940/41 op de voor de weermacht uitgevoerde wer ken tusschen de 100 en 200 winst is gemaakt. Daar deze enorme winstpercentages uiteindelijk ook een economi sche chaos in het Duitsche systeem mee zouden helpen veroorzaken, is hier toen van Duitsche zijde tegen opgetre den. Vastgesteld werd toen dat een winstmarge van kon worden toegestaan, terwijl een geregelde Duitsche conti-öledienst op de boekhou ding van bouwers en aanne mers in werking tx-ad. On danks dezen controle-dienst kan als vaststaand worden aangenomen, dat in de jaren 1942, 1943 en 1944 gemiddeld 35 winst werd gemaakt op weermachtswerken. Uit de boekhoudingen echter kon dit niet blijken, omdat de winst kunstmatig gedrukt werd vaak met instemming van de Duitsche ambtenaren, die hoo- ge bedragen toucheerden voor hun medewerking. Het druk ken van de winstmarge ge schiedde door de bedxijfson- kosten op enorme wijze op te voeren. De privé-uitgaven van den ondernemer 5001000 per week) werden gewoonlijk als bedrijfsonkosten genoteerd. Een groot deel der geval len zijn groote justitiezaken en dossiers van 60 a 70 vel len zijn geen zeldzaamheid. Veel bunkerbouwers hebben een financieele caiTière ge maakt waar men verstomd! van staat. Een geval is be kend dat een bunkerbouwer, die millioenen verdiend heeft, kort voor den oorlog eens 10 van een vriend wilde leenen, terug te betalen in 4 teraüjnen van 2.50. Hun uit gaven waren enorm. Een had in het kleine kasboekje dag- posten van den volgenden in houd: dx-ank 200, spek en eieren 300. brood 75, enz. Waarschijnlijk voor de lunches die den Duitschen con-tröle- ambtenaren werden voorgezet. Een bekend geval is ook dat van een bunkerbouwer die in de periode 19401943 bijna 200.000 per jaar uitgaf. Hij, had dit geld verdiend met het maken van prikkeldraadver. sperringen en gecamoufleerde bunkers. Aan zijn 950 arbei ders keerde hij in deze pe riode 9 000.000 loon uit. Deze man stond in 1923 terecht als offerblokken-lichter en werd daarvoor bestraft. Een andex-e bunkerbouwer; nam per jaar gemiddeld 250.000 op voor zijn privé- uitgaven, terwijl een collega van hem, die waarschijnlijk nattigheid ging voelen, aan het eind van 1944 maar liefst 1.000.000 en een buitenver blijf aan de B.S. als cadeautje aanbood. Weer een ander bood bij zijn arrestatie aan zijn kapitaal van 2.5 millioen te deelen met den arrestatie-of ficier om zich zoo vrij te koo- pen. Een topprestatie leverde de bunkerbouwer die 't klaar speelde in 1 maand tijd bij een werkje waaraan 150 ar beiders meededen 1.650.000 te verdienen. Bij zijn arresta tie bezat hij 3.000.000, be legd in effecten, huizen en schilderijen. Het bij elkaar ge- bunkerde grootste kapitaal is 7.000.000. Enkele bouwers hadden het zoover gebracht, dat zij hun arbeiders bij de groene politie gingen halen na een razzia. Toen een dezer heeren ondervraagd werd. zeide hij de arbeiders te heb ben noódig gehad voor „eeni.e graafwerk". Dit „eenig graaf werk" bleek een tankgracht geweest -te zijn van 1 km lengte. In de periode 19401944 gebruikten de bouwers voor de door hen aangelegde vlieg velden en bunkers 1.386.000 ton beton. PROVINCIENIEUWS DOODELIJK ONGEVAL MET HANDGRANAAT. Dinsdagmorgen waren in een huis aan den Boulevard Ban ker*. te Vlissingen twee be jaarde arbeiders R. D. en P. H. bezig met puinruimen. D. vónd daarbij een kleine hand granaat, waarmede hij vermoe delijk. onvoorzichtig omging Plotseling ontplofte het pie- jectiel, waarbij de gep. ge- meente-riolist R. Daane zeer werd verminkt en op slag werd gedood. De andere werkman, P. Huiszoon, werd. nadat dr. Detmar de eerste hulp had ver leend. zwaar gewond naar het St. Joseph-ziekenhuis vervoerd. Één dezer dagen is opnieuw een klein transport N.S.B.-ers in Middelburg aangekomen en in het „militair Hospitaal" ondergebxecht. Het gezelschap bestond uit de heeren H. van der Wel, ex-bui'gemeester van Oostkapelle, A. J. van der de Sprundel, idem van Arne muiden, J. H. van der Ven, uit Vlissingen, J. J. Back, eveneens afkomstig uit Vlis singen, A. D. H. Broeksma, landwachter uit Middelburg, Beiois, N.S.B.-er, en A. Frederiks, N.S.B.-er en W.A.- man, beiden eveneens uit Mid delburg, en J. J. Maas, sym- pathiseerend lid van de N.S.B., uit Domburg. Zoo spoedig mogelijk zal te Vlissingen, na de dichting van den Nolledijk, een begin ge maakt worden met het op spuiten van het groote ter rein waar vroeger het Nolle- bosch was gelegen, en dat door het water geheel vernie tigd is. De schepping van oud burgemeester van Woeldei'en is daardoor geheel teloor ge gaan. Het opgespoten .terrein zal bestemd worden tot den bouw van woonwijken enz. De boschaanleg zal in de toe komst meer landinwaarts ge schieden. In de afgeloopen week wer den te Vlissingen, 3Iiddelburg en Goes vergaderingen gehou den van den plaatselijken Chr. Besturenbond met de besturen van de aangesloten vakorgani saties. De heer Schipper, se cretaris van het Chr. Nat. Vakverbond uit Utrecht sprak over de op handen zijnde be drijfsorganisatie en het regle ment van samenwerking tus schen het N.V.V., C.N.V. en R.K.W. Spx*. wees op het groo te belang van de „Stichting van den Arbeid", het lichaam dat het bedrijfsleven in Ne derland vertegenwoordigt. Werkgevers en werknemers dienen er van doordrongen te zijn, dat zij niet tegenover el kaar moeten staan, maar moe ten erkennen, dat beide groe pen in het productieproces van groote beteekenis zgn. Voor leden van de Z.V.U. il de bekende schrijver radiospreker A. den Doolaard een rede houden over het on- deiwerp: „In wat voor wereld leven wij Beschouwingen over internationale politiek". Het, vooi-loopige programma luidt 17 Sept. Middelburg, 18 Sept. Goes, 26'Sept. Vlissingen en 27 Sept. Terneuzen. De andere afdeelingen zullen hier na aan de beurt komen. De Raden van Overleg te Middelburg en Vlissingen heb ben aan den Minister-presi dent het volgende schrijven gezonden „Naar aanleiding van het schrijven, dat wij van Uwe Excellentie hebben mogen ontvangen op ons schrijven van 22 Juli met betrekking op den grooten nood welke er is op ons eiland Walche- ren, betuigen wij onzen dank. Maar tevens was onze Raad wel teleurgesteld, omreden er met geen enkel woord in wordt gesproken over het kleeding-vraagstuk en ook vooral het schoeisel. Deze twee punten zijn van zoo'n groot belang, dat onze Raad zich nogmaals tot Uwe Ex cellentie xicht met het ver zoek om een spoedige oplos sing in deze. Wij verwijzen U daarom nogmaals naar ons schrijven van 22 Juli, waarin deze gegronde klachten duide lijk naar voren komen". Door het parkeeren der Dukws op de Markt te Mid delburg is het schier onmoge lijk geworden hier nog concer ten te geven, te meer waar verwacht wordt dat deze week nog een aantal Dukws hier zullen arriveeren. Het bestuur der Muziekvereeniging „Ex- celsioi'" heeft in verband hier mede besloten de concerten van deze week niet op de Markt, doch op de tent op het Molenwater te doen plaats vin den. Hedenavond wordt de serie concerten in de feestweek vervolgd door de Chr. Muziek vereeniging „Oefening Na Den Arbeid", onder leiding van den heer P. H. Broerse jr. De te Middelburg gehouden collecte ten bate van de H.A. R.K., op 31 Augustus bracht 1.582.26 op. Mej. F. M. Hoek was giste ren 25 jaar verbonden aan de C.V. B. F. te Roller Co., slagerij te Middelburg. Dooi den patroon werden de jubi- laresse bloemen en 'n geschenk onder couvert aangeboden. Ook van andere zijde ontving mej. Hoek vele blijken van belangstelling. De Harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen geeft heden avond 8 uur haar laatste con cert in dit seizoen. De goederen uit de eerste zending in de actie „Noord helpt Zuid", geschonken door de inwoners van 's-Gravenzan. de aan die van Arnemuiden, zijn tot algemeene tevredenheid verdeeld. Inmiddels is een tweede scheepje met gcederen aange komen, "meest in zeer goeden, staat, eveneens door de inwo-> ners van s-Gravenzande ge-1 schonken. Alle ooxiogsslachtof- 1 fers kunnen van het hoogst- noodige worden voorzien. In een ledenvei'gadering van de zwemver. „Luctor et Einer go" te Souburg, werd het be stuur verzocht als nood-bestuur aan te blijven tot een normale verkiezing kan plaats vinden. Di\ Huysman werd bereid ge vonden tijdelijk ook tot het be stuur toe te treden- Twee jaar geleden moest de zweminrichting worden afge broken. Het opgeslagen mate riaal en de inventaris zijn ech ter door inundatie weggespoeld en verloren gegaan. Het ge meentebestuur heeft nu volle medewerking toegezegd voor den bouw van een mooie, ruim opgezette en modern geoutil leerde zwem- en badinrichting. Door gemeentebestuur en. vereeniging werd ovexeengeko- men dat koste wat kost ge tracht moet worden tegen vol gend seizoen althans een ge deelte der inrichting gereed te hebben. Voor deze> voorloopige plannen waren, allen zeer enthousiast. Wenschen werden naar vo ren gebracht voor het aanbren gen van een zoo groot moge lijk aantal douche-cabines, en kele kuipbaden, en een groote gemeenschappelijke douche ruimte speciaal voor school jeugd van alle leeftijden. Voorts werd het algemeen wenschelijk geacht, de inlich ting dusdanig te exploiteeren, dat zomer en winter gebruik kan worden gemaakt van de douche- en badcablnes. Samen hangend met deze continu-ex- ploitatie zou dan tevens aanbe veling verdienen de bouw van een woning voor* den badmees ter. De contributies blijven voor- loopig op de oude basis ge handhaafd. Het bestuur zal alles in het werk stellen, om tegen den vol genden zomer weer eenigszins van zwemmiddelen voorzien te zijn, als: gordels, kleerhaken, kuipen, reinigingsmiddelen enz. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Berlicum (N.-Br.) dr. M. Hansen te Kats. Ds. J. C. Koningsberger, Ned. Herv. predikant te Am sterdam is benoemd tot chef veldprediker in Ned. Indië. Geref. Genx. Tweetal te Kampen ds. J. v. d. Betg te Krabbendijke en R. Kok te Veenendaal. Aangenomen naar Scherpe- nisse-Poortvliet A. Visser te Aagtekerke-Domburg. HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 6.44 en 18-58, resp. 1.65 en 1.55 m. 4- N.A.P. ZON EN MAAN. Donderdag komt de zon te 7.10 op en gaat tc 19.00 onder. De maan te resp. 24.19 en 22.58 Officieele publicaties B. en W. van Vlissingen ma ken bekend, dat formulieren tot het doen, van aangifte, als bedoeld in art. 18 van het Tri- bunaalbesluit, ter gem.-secre- tarie, 2e afd. kamer 2, ver krijgbaar zijn- De Distributiekring Middel burg maakt bekend dat perso nen ingeschreven in het bevol kingsregister van Middelburg- of een der tot dezen kring be- hoorende dorpen en die nog niet in het bezit zijn van een nieuwe stamkaart of nood- stamkaart, zich tot het verkrij gen hiei-van vóór Dinsdag 18 Sept. a.s. tot den Distributie- dienst, Zuidsingel, Zaal n, lo ket 3 of op de Agentschappen tot den Plaatselijken Agent dienen te wenden. Persoonsbewijs moet worden getoond. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat mannelijke personen, geb. in 1926 en vroeger, welke niet in staat waren bon R 02 van de tabakskaart QA 504 in te le veren en dientengevolge niet in het bezit van een nieuwe tabakskaart zijn gesteld, zich tegen overlegging van hun stamkaart kunnen wenden tot het Distributiekantoor, loket 13, Bellaxnypark 43, Vlissingen. Bewoners van de bjj den Dis- txibutiekring Vlissingen aan gesloten gemeenten kunnen zich wenden tot den agent ter plaatse. De Distxibutiekringen Vlis singen en Middelburg maken bekend, dat het de winke liers ten strengste verboden behalve voor zomerjapon- nen, bereidverklaringen aan het. publiek af te geven voor dat dit door den Distributie- dienst in het bezit ls gesteld van punten. Terzake wordt ook ver- wezen naar Blz. 5 van de onlangs verschenen regeling voor de Distributie van tex tielproducten. De Distributiekring, Middel- burg maakt bekend, dat de naamlijsten voor zwaren, vuilen en giftigen ax-beid voor de lie per. door werkgevers, volledig ingevuld en onder teekend, moeten worden in geleverd op 13, 14 en 15 Sept. a.s. ten kantóre van boven- genoemden dienst kamer 4 loket 1, alsmede bij de agent schappen. Toeslagbcwijzen moeten wor den medegebx-acht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1