Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant Breskens: 11 September 1944 O nsdag II September 1945 Breskens: 11 September 1944 2 Dinsdag II September 1945 Een jaar is verloopen sinds de dag' vol verschrikking toen Breskens in twintig minuten herschapen werd in 'n rooken den puinhoop. Nog staat deze hel der verschrikking mij hel der voor den geest. Weer zie ik mijzelf met een van myn kleine jongens loopen in de buurt van de haven, toen de eerste bom viel. Het afweergeschut dat tij dens den grooten terugtocht, die reeds een week aan den gang is, in groote getale opgesteld staat op alle mogelijke punten, dondert los en we trachten een huis binnen te gaan. De deur is echter gesloten en we hollen voort, weg van de haven naai de in ons oog veilige dorps straat. Ik duw mijn kleinen jon gen een winkel binnen want de ontzettende explosies vol gen snel elkaar op. In den win- kei is niemand en ik loop door met mjjn kleinen vent. In de ka mer ontstaat plotseling en ge weldig tumult. Kasten vallen om, inmaakpotten en pannen vallen in 'n grooten chaos door elkaar. De muren van de ka mer waggelen, in den hoek zit een man met verwilderde oogen te staren, vreemde geluiden uitstootend. Zijn vrouw kruipt gillend uit een kast welks in houd op haar hoofd is terecht gekomen. Even plots als het begon, houdt het bombarde ment op. We hollen de straat op, vlug naar huis. Maar nauwelijks buiten, begint het opnieuw. Een in de buurt neervallende bom, gooit ons tegen de stx-aat; behalve een, paar glaswondjes mankeert ons niets. Soldaten met doodsbleeke gezichten hol len ons voorbij, weg van de ha ven het dorp uit. Eensklaps is de straat weer leeg, maar de slagen volgen elkaar snel op, steenen vliegen door de lucht, palen van het electrisch net knappen af en uit de kabels slaan geweldige vlammen als ze den grond raken. Haastig kruipen we samen in een open portiek, de deur is dicht en even komt een groote angst bij mij op, hier op de open straat en de kleine dappere man, die nog alles van dit leven ver wacht, Veel tijd tot overpeinzingen is er echter niet, want nu eerst breekt de hel los, telkens ver wacht ik de laatste explosie, doch de slagen duren voort. Al le moed is weg; langzaam be gint de weerstand te breken. Paarden hollen in doodsangst voorbij, de vonken slaan uit de steenen totdat ze getroffen over den kop slaan en sterven. Wij leven nog en het verbaast mg; langzaam verdwijnt echter de laatste hoop. Als ik mijn kind dan maar kan redden. Ik tracht de gebroken winkelruit verder weg te duwen om bin nen te gaan, doch ik geef mijn pogingen op als 'n donderende slag weerklinkt. Ik buk mij beschermend over mijn kind en blijf verdoofd liggen. Het af- weervuur is geheel opgehou den, er blijft niets dan een ontzettende naamlooze angst... Dit is erger dan de dood. O, God laat het eind dan toch komen. Alle wilskracht is gebroken. De gedachte aan vliegtuigen en bommen bestaat allang niet meer. Het is alsof Gods oor deel over deze wereld komt, de oorlog en alles wat er mee sa menhangt is geheel uit mijn gedachte. Dit is ontzettend en het lijkt mij alsof dit al uren duurt. Wat moet de dood een uitkomst zijn, het eind van de zen ontzaggelijken angst. Maar het gaat voort en we liggen daar maar, versuft in dien hoek. Alle moed is ver dwenen, 10 minuten, die even- zooveel uren leken, hebben my volkomen murw geslagen- Er blyft slechts een geslagen mensch over, klein in het uit zicht van den dood, die on danks alles niet komt. Er blijft slechts één bede over, niet om het behoud van het leven, slechts om het einde, hoe dan ook, om dit verschrikkelijke niet langer te moeten hooren. En dan is het ten einde, het is nu stikdonker en een bruine stinkende damp omgeeft ons. Heden herdenken wij in Bres. kens den dag die nu al een jaar achter .ons ligt. De vijand is verdreven en dankbaar zijn wij en herdenken hen die daarbij als prijs voor de vrijheid vielen. HULP AAN NED.-INDIË. Geallieerd personeel van de Cocoseilanden is per vliegtuig boven Batavia uitgeworpen om bevrijde krijgsgevangenen bij te staan. Meer zullen volgen, ter wijl reeds steunverleeningseen- heden te Medan, Padang, Pa- lembang en Benkoelen zijn ge arriveerd. Vervangingsmiddelen zonder bon. Alle artikelen, welke destijds op de voor vervangingsmidde len aangewezen bonnen ver krijgbaar waren, kunnen zon der bon verkocht worden. Dit geldt niet voor pakjes vermi- cellisoep. Abonn.-pr. 25 Ct. p. w. 3.20 p. k\v. Adv.pr. 12 ct p mm,, min. p. adv 2.— Bur. 'Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2921. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Hoofdred. E, P. Zand Uk (met red. medew, van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 129 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vllsslngen TEKORT AAN VERPLEEGSTERS. De minister van sociale zaken, de heer W. Drees, heeft in een radiopraatje op zeer ernstigen toon het ny- pend -tekort aan verpleegsters besproken, dat een groot ge vaar voor de volksgezondheid vormt. De jonge meisjes, zeide hij, stellen zich voor allerlei werk veel minder beschikbaar dan vóór den oorlog. Wel blijken er telkens meisjes te zijn, die uit huis weg kunnen en willen. De marine, die 1500 meisjes wil plaatsen als Marva's, ont ving, naar den bewindsman werd verteld, niet minder dan 70.000 aanmeldingen. Gediplo meerde verpleegsters verdwy. nen van haar post. Te weinig leerling-verpleegsters melden zich aan. Tengevolge van de bezetting, vervolgde de minister, zijn de t.b.c. en de zuigelingensterfte sterk toegenomen. Onder de uit Duitschland terugge keerden bevinden zich vele lijders aan open t.b.c., die thuis een groot besmettings gevaar opleveren. In de toria komen 6000 nieuwe bed den beschikbaar, die gemak kelijk en snel in gebruik zou den kunnen worden genomen., als er verpleegsters waren. Dat Nederland riep Zijne Excellentie uit slachtoffers van dezen oorlog onverpleegd en ongeholpen zou laten, ter- wijl er ruimte is en de bedden klaar staan, dat mag niet. Overigens betreft het alle soorten van ziekten en alle leeftyden. De minister noemde eenige voorbeelden van zie kenhuizen en sanatoria, waar vele bedden leeg stonden om dat er geen verplegend perso neel genoeg was. Maar voor het buitenland is er wel belangstelling. De bewindsman wees er ver. volgens op, dat er ook andere factoren in het spel zijn. De arbeidsvoorwaarden der ver- plegenden waren, na de bezui nigingen in de crisisjaren, vaak niet gunstig. En in den afgeloopen winter hebben ver- tleegsters in de ziekenhuizen iet heel zwaar gehad. Terwijl salarissen, waar noodig, spoe dig kunnen worden verbeterd, ENGELSCH- NEDERLANDSCHE MONETAIRE OVEREENKOMST. Te Londen is een Engelsch- Nederlandsche monetaire over. eenkomst onderteekend. Hier bij worden op financieel gebied de maatregelen getroffen voor en hervatting van den handel tusschen het sterlinggebied en Nederland met het Nederland- sche ryk overzee. In deze over eenkomst wordt de wisselkoers vastgesteld op 10,691 Ned. guldens 1 pond sterling voor Nederland (hetgeen de voort zetting beteekent van de tot dusverre voorloopig vastge stelde verhouding), terwijl voor Ned. Oost-Indië en West-Indië de koers gehandhaafd blijft op 7,60 gulden in het pond ster ling. Nederland en het Nederland- sche .rijk overzee zullen voort aan een Nederlandsch mone tair gebied vormen. Radiorede van Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft in ver band met de oprichting van het comité „Nederland helpt Indië" in een radiorede ge sproken over de hulp welke In dië geboden dient te worden. Wy zullen zware offers moeten brengen om het leven in het rijksgebied over zee te helpen opbouwen. Acht mijnenvegers, indertijd in Engeland gebouwd, worden volgens de N.R.C., in Den Hel der gereed gemaakt om begin October naar Indië te vertrek ken. PROVINCIENIEUWS Luchtpost naar de geheele wereld. De P.T.T. deelt mede, dat met ingang van 12 September a.s. luchtpostverbinding met vrijwel de geheele wereld mo gelijk zal zijn. Een uitzonde ring .wordt gemaakt voor Ned. Indië, Britsch Nieuw Guinea, Britsch Noord-Borneo, Broe- ney, Hongkong, Indo-China, Irak, Japan, Malaya, de Ma- leische Staten Mandsjoerije, Serawak en Liberië, waarmede nog geen luchtpostverbinding mogelijk is. BESLUIT ZUIVERING BEDRIJFSLEVEN. Een der komende dagen zal het besluit zuivering bedrijfs leven van kracht worden. In dit besluit is vastgelegd, wat onder collaboratie met den vijand op economisch gebied moet worden verstaan. Het be sluit beoogt alleen zuivering van diegenen, die een leidende functie in een onderneming hebben bekleed. Daarbij zullen de betrokkenen alleen worden beoordeeld naar de handelin gen, die zij in die functie heb ben verricht. Voor handelingen, die zij in hun persoonlijk leven of in andere functies verricht ten, zullen zij worden gestraft volgens in andere koninklijke besluiten (b.v. het besluit bij zondere rechtspleging of het tribunaalbesluit) neergelegde regelen. Is de leiding van een bedrijf eenmaal gezuiverd, dan mag worden aangenomen, dat zij zelf voor de verwijdering der politiek onzuivere elementen uit het personeel zorg draagt. Aangiften van gevallen kun. nen uiterlijk binnen drie maan den na afkondiging van dit Kon. besluit worden ingediend. Thee aangekomen- Het Nederlandsche m- s. „Admiraal de Ruyter" is van Londen tet Rotterdam aange komen met een lading rozijnen en thee, welke voor de Neder landsche regeering is bestemd. (N.R.C.) Aan het Amerikaansche Con gres is voorgesteld tot hand having van een oorlogsvloot Dezer dagen werd te Goes de Raad van Bijstand der P-O" vincie Zeeland van de Bedrijfs groep Detailhandel geïnstal leerd. De voorzitter van het provinciaal bestuur, de heer L. J. van 't Westende, wees op de enorme moeilijkheden, waar mee in het bijzonder de detail handel te kampen heeft en op den noodtoestand in Zeeland. De landelijke secretaris der bedrijfsgroep, drs. H. L. Jan sen, behandelde de plaats en de taak van de bedrijfsorganisa tie en enkele practische vraag stukken, o.a- het huidige ge vaar van uitschakeling van den handel, het vraagstuk der saneering. De voorzitter van he lande lijk bestuur, de heer Ten Berg, achtte alleen de bedrijfsorgani satie in staat de belangen van het bedrijfsleven werkelijk te behartigen, omdat zij alle be drijven omvat. Bij de discussie kwam o.m. ter sprake de oprichting van een eigen Provinciaal Secreta riaat voor Zeeland. De verga dering achtte het echter nog niet gewenscht, thans reeds een dergelijk secretariaat op te richten. Wel zullen voortaan wekelijks in verschillende plaatsen in Zeeland zitdagen worden gehouden. kan de arbeidstijd in het al gemeen slechts worden ver kort, als meer verpleegsters beschikbaar komen. De minister deed een be roep op de verpleegsters, die zich uit de ziekenhuizen heb ben teruggetrokken, om dat werk daar te hervatten, nu de nood zoo hoog is gestegen. Ook aanmelding van nieuwe leerling-verpleegsters is drin gend noodig. Laat de ver pleegsters en de meisjes, die leerling-verpleegster willen worden, zich melden bij een ziekenhuis of sanatorium of bij vier maal zoo groot als die het naastbijzijnde gewestelijk van vóór den oorlog, n.l. 1079 arbeidsbureau. jschepen tegen 272 voorheen. Feest voor de dijkwerkers. Vandaag is het feest voor de dijkwerkers van den Nolledijk te Vlissingen. Feest voor de mannen die tijdens de Konin- ginnefeesten dag en nacht doorzwoegden om den dijk te dichten. Iedere ingezetene wordt ver zocht ter gelegenheid hiervan de vlag uit te steken om luis ter aan de feestelijkheden bij te zetten. Vanmiddag om 1.30 wordt het 800 man tellende personeel met 2 muziekkorpsen afge haald aan den Nolledijk. Van daar wordt naar het Bellamy- park gemarcheerd, waar de mannen worden toegesproken door den burgemeester en een vertegenwoordiger van de werkleiding. Om half drie beginnen daar op de feestelijkheden, waartoe de dijkwerkers in verband met de plaatsruimte, in 3 groepen zijn verdeeld. Achtereenvolgens zullen zij des middags en 's- avonds de gast zijn in het Lu- xor-theater waar een cabaret voorstelling wordt gegeven, in de Willem IH-kazerne, waar een maaltijd wordt aangeboden, in de Pioneer Hall, waar even eens een cabaret-voorstelling plaats vindt, terwijl in het ge bouw Noordstraat 34, ds. West- mijse, uit Rotterdam, een toe spraak houdt en zijn toehoor ders op declamatie zal vergas ten. Op de te Vlissingen van 17 tot 22 Sept. a.s. te houden ker mis komen de volgende attrac ties: op het Bellamypark en het Beurspein: autoscooter, lu napark, schiettent, scheepsjes- caroussel. zweefmolen en fles- schensport; op den Nieuwen- dijk: pyramidesport, schiettent, zweefmolen en ballensport. De verpachting bracht in totaal op 3430 plus staangeld. Vrijdag gaven de Vlissing- sche en Middelburgsche man- dolinevereenigingen een con cert in 't Bellamypark te Vlis singen. De directeur, de heer M. P. Ventevogel, herinnerde eraan dat ongeveer 18 jaar ge leden veor het eerst in Vlissin gen een openlucht mandoline concert werd gegeven, dat mis lukte. Men wilde het nu her halen met een versterkersin stallatie. Het experiment slaagde volkomen. Een talrijk publiek volgde met aandacht dit concert. De konijnenfokkersver. „Nut en Sport" hield Vrijdag en Za terdag te Middelburg een club tentoonstelling. Hoewel het na tuurlijk te merken was, dat een groot aantal van de Walcher- sche leden wat de konijnenfok kerij betreft is uitgeschakeld, stond het geheel toch op een goed peil en waren er in enkele rassen zeer goede resultaten te zien. Aan verscheidene van de bijna 150 inzendingen werden eereprijzen uitgereikt. Het mooiste fokpaar groote rassen 2ond in: J. Maas, Nieuwland, met haaskl. VI. reuzen; liet mooiste fok paar middenrassen, A- A. Clement, Middelburg, met Witte weeners. Voorts ontvingen o-m. eereprijzen de haaskl. VI- reus van J. Aiaas te Nieuwland; de wit VI. reus van W. Marteijn, Arnemuiden; de konijnen grijs VI. reus van A. Louwerse, Arne muiden: VI. reus andere kleuren, J. Verstrate. Arnemuiden; de Lotharin- ger van P J. de Visser. Nieuwland; de Fr. Hangoor van J. A. Geuze, Middelburg; de Gr. Chinchilla van \V. Kosten, Middelburg; de Papillon van A. P. Dingemanse, Nieuwland; de Havanna van J C. Vogelenzang, Middelburg: de Rex van Jac. Sey mour, Middelburg; het Tankonijn van A. J. Mesu, Middelburg; de Hollan der van P. C. Janse, Middelburg: de Pool van M. v. d- Weel, Middelburg. Ook de jeugdafdeeling was verte genwoordigd. J Joosse, Nieuwland, won een prijs met zijn W. VI reus. In het kader van de mu- ziekweek van „Excelsior" te Middelburg maakt hedenavond "e muziekvereeniging ..Cres cendo" een muzikale wande ling. Er wordt te 7.30 van de Houttuinen vertrokken. t u-s Ut nep: aumeu en uuet mitcjcunuuivufi. laa-ouci -T I App+ekerke-Dombura- Een jaar is verloopen sinds de dag vol verschrikking toen Breskens in twintig minuten herschapen werd in 'n rooken den puinhoop. Nog staat deze hel der verschrikking mij hel der voor den geest. Weer zie ik mijzelf met een van mijn kleine jongens loopen in de buurt van de haven, toen de eerste bom viel. Het afweergeschut dat tij dens den grooten terugtocht, die reeds een week aan den gang ia, in groote getale opgesteld staat op alle mogelijke punten, dondert los en we trachten een huis binnen te gaan. De deur ia echter gesloten en we hollen voort, weg van de haven naai de in ons oog veilige dorps straat. Ik duw mijn kleinen jon gen een winkel binnen want de ontzettende explosies vol gen snel elkaar op. In den win kel is niemand en ik loop door met mijn kleinen vent. In de ka mer ontstaat plotseling en ge weldig tumult. Kasten vallen om, inmaakpotten en pannen vallen in 'n grooten chaos door elkaar. De muren van de ka mer waggelen, in den hoek zit een man met verwilderde oogen te staren, vreemde geluiden uitstootend. Zijn vrouw kruipt gillend uit een kast welks in houd op haar hoofd is terecht gekomen. Even plots als het begon, houdt het bombarde ment op. We hollen de straat op, vlug naar muis. Maar nauwelijks buiten, begint het opnieuw. Een in de buurt neervallende bom, gooit ons tegen de straat; behalve een, paar glaswondjes mankeert ons niets. Soldaten met doodsbleeke gezichten hol len ons voorbij, weg van de ha ven het dorp uit. Eensklaps is de straat weer leeg, maar de slagen volgen elkaar snel op, steenen vliegen door de lucht, palen van het electrisch net knappen af en uit de kabels slaan geweldige vlammen als ze den grond raken. Haastig kruipen we samen in een open portiek, de deur is dicht en even komt een groote angst bij mij op, hier op de open straat en de kleine dappere man, die nog alles van dit leven ver wacht Veel tijd tot overpeinzingen is er echter niet, want nu eerst breekt de hel los, telkens ver wacht ik de laatste explosie, doch de slagen duren voort. Al le moed is weg; langzaam be gint de weerstand te breken. Paarden hollen in doodsangst voorbij, de vonken slaan uit de steenen totdat ze getroffen over den kop slaan en sterven. Wij leven nog en het verbaast mij; langzaam verdwijnt echter de laatste hoop. Als ik mijn kind dan maar kan redden. Ik tracht de gebroken winkelruit verder weg te duwen om bin nen te gaan, doch ik geef mijn pogingen op als 'n donderende slag weerklinkt. Ik buk mij beschermend over mijn kind en blijf verdoofd liggen. Het af- weervuur is geheel opgehou den, er blyft niets dan een ontzettende naamlooze angst... Dit is erger dam de dood. O, God laat het eind dan toch komen. Alle wilskracht is gebroken. De gedachte aan vliegtuigen en, bommen bestaat allang niet meer. Het is alsof Gods oor deel over deze wereld komt, de oorlog en alles wat er mee sa menhangt is geheel uit mijn gedachte. Dit is ontzettend en het lijkt mij alsof dit al uren duurt. Wat moet de dood een uitkomst zijn, het eind van de zen ontzaggelijken angst, Maar het gaat voort en, we liggen daar maar, versuft in dien hoek. Alle moed is ver dwenen, 10 minuten, die even- zooveel uren leken, hebben mij volkomen murw geslagen- Er blijft slechts een geslagen mensch over, klein in het uit zicht van den dood, die on danks alles niet komt. Er blijft slechts één bede over, niet om het behoud van het leven, slechts om het einde, hoe dan ook, om dit verschrikkelijke niet langer te moeten hooren. En dan is het ten einde, het is nu stikdonker en een bruine stinkende damp omgeeft ons. Heden herdenken wij in Bres kens den dag die nu al een jaar achter ons ligt. De vijand is verdreven en dankbaar zyn wij en herdenken hen die daarbij als prjjs voor de vryheid viel g HULP AAN NED.-INDIË. GealUeerd personeel van de Cocoseilanden is per vliegtuig boven Batavia uitgeworpen om bevrijde krijgsgevangenen by te staan. Meer zullen volgen, ter wijl reeds steunverleeningseen- heden te Medan, Padang, Pa- lembang en Benkoelen zijn ge arriveerd. Vervangingsmiddelen zonder bon. Alle artikelen, welke destijds op de voor vervangingsmidde len aangewezen bonnen ver krijgbaar waren, kunnen zon der bon verkocht worden. Dit geldt niet voor pakjes vermi- cellisoep. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Nummer 129 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen TEKORT AAN VERPLEEGSTERS. De minister van sociale zaken, de heer W. Drees, heeft in eeu radiopraatje op zeer ernstigen toon het nij pend tekort aan verpleegsters besproken, dat een groot ge vaar voor de volksgezondheid vormt. De jonge meisjes, zeide hij, stellen zich voor allerlei werk veel minder beschikbaar dan vóór den oorlog. Wel blijken er telkens meisjes te zijn, die uit huis weg kunnen en willen. De marine, die 1500 meisjes wil plaatsen als Marva's, ont ving, naar den bewindsman werd verteld, niet minder dan 70.000 aanmeldingen. Gediplo meerde verpleegsters verdwij nen van haar post. Te weinig leerling-verpleegsters melden zich aan. Tengevolge van de bezetting, vervolgde de minister, zijn de t.b.c. en de zuigelingensterfte sterk toegenomen. Onder de uit Duitschland terugge keerden bevinden zich vele lijders aan open t.b.c., die thuis een groot besmettings gevaar opleveren. In de sana toria komen 6000 nieuwe bed den beschikbaar;- die gemak kelijk en snel in gebruik zou den kunnen worden genomen... als er verpleegsters waren. Dat Nederland riep Zijne Excellentie Uit slachtoffers van dezen oorlog onverpleegd en ongeholpen zou laten, ter wijl er ruimte is en de bedden klaar staan, dat mag niet. Overigens betreft het alle soorten van ziekten en alle leeftijden. De minister noemde eenige voorbeelden van zie kenhuizen en sanatoria, waar vele bedden leeg stonden om dat er geen verplegend perso neel genoeg was. Maar voor het buitenland is er wel belangstelling. De bewindsman wees er ver volgens op, dat er ook andere factoren in het spel zijn. De arbeidsvoorwaarden der ver- plegenden waren, na de bezui nigingen in de crisisjaren, vaak niet gunstig. En in den afgeloopen winter hebben ver pleegsters in de ziekenhuizen ljet heel zwaar gehad. Terwijl salarissen, waar noodig, spoe dig kunnen worden verbeterd, ENGELSCH- NEDERLANDSCHE MONETAIRE OVEREENKOMST. Te Londen is een Engelsch- Nederlandsche monetaire over. eenkomst onderteekend. Hier bij worden op financieel gebied de maatregelen getroffen voor en hervatting van den handel tusschen het sterlinggebied en Nederland met het Nederland sche rijk overzee. In deze over eenkomst wordt de wisselkoers vastgesteld op 10,691 Ned. guldens 1 pond sterling voor Nederland (hetgeen de voort zetting beteekent van de tot dusverre voorloopig vastge stelde verhouding), terwijl voor Ned. Oost-Indië en West-Indië de koers gehandhaafd blyft op 7,60 gulden in het pond ster-1 ling. Nederland en het Nederland sche ryk overzee zullen voort aan een Nederlandsch mone tair gebied vormen. Radiorede van Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft in ver band met de oprichting van het comité „Nederland helpt Indië" in een radiorede ge sproken over de hulp welke In dië geboden dient te worden. Wij zullen zware offers moeten brengen om het leven in het rijksgebied over zee te helpen opbouwen. Acht mijnenvegers, indertijd in Engeland gebouwd, worden volgens de N.R.C.in Den Hel der gereed gemaakt om begin October naar Indië te vertrek ken. kan de arbeidstijd in het al gemeen slechts worden ver kort, als meer verpleegsters beschikbaar komen. De minister deed een be roep op de verpleegsters, die zich uit de ziekenhuizen heb ben teruggetrokken, om dat werk daar te hervatten, nu de nood zoo hoog is gestegen. Ook aanmelding van nieuwe leerling-verpleegsters is drin gend noodig. Laat de ver pleegsters en de meisjes, die leerling-verpleegster willen worden, zich melden bij een ziekenhuis of sanatorium of bij het naastbijzijnde gewestelijk arbeidsbureau. Luchtpost naar de geheele wereld. De P.T.T. deelt mede, dat met ingang van 12 September a.s. luchtpostverbinding met vrijwel de geheele wereld mo gelijk zal zijn. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor Ned. Indië, Britsch Nieuw Guinea, Britsch Noord-Borneo, Broe- ney, Hongkong, Indo-China, Irak, Japan, Malaya, de Ma- leische Staten, Mandsjoerije, Serawak en Liberië, waarmede nog geen Itochtpostverbinding mogelijk is. BESLUIT ZUIVERING BEDRIJFSLEVEN. Een der komende dagen zal het besluit zuivering bedrijfs leven van kracht worden. In dit besluit is vastgelegd, wat onder collaboratie met den vijand op economisch gebied moet worden verstaan. Het be sluit beoogt alleen zuivering van diegenen, die een leidende functie in een onderneming hebben bekleed. Daarbij zullen de betrokkenen alleen worden beoordeeld naar de handelin gen, die zij in die functie heb ben verricht. Voor handelingen, die zij in hun persoonlijk leven of in andere functies verricht ten, zullen zij worden gestraft volgens in andere koninklijke besluiten (b.v. het besluit bij zondere rechtspleging of het tribunaalbesluit) neergelegde regelen. Is de leiding van een bedrijf eenmaal gezuiverd, dan mag worden aangenomen, dat zij zelf voor de verwijdering der politiek onzuivere elementen uit het personeel zorg draagt. Aangiften van gevallen kun. nen uiterlijk binnen drie maan den na afkondiging van dit Kon. besluit worden ingediend. Thee aangekomen- Het Nederlandsche m- s. „Admiraal de Ruyter" is van Londen tet Rotterdam aange komen met een lading rozijnen en thee, welke voor de Neder landsche regeering is bestemd. (N.R.C.) Aan het Amerikaansche Con gres is voorgesteld tot hand having van een oorlogsvloot vier maal zoo groot als die van vóór den oorlog, n.l. 1079 schepen tegen 272 voorheen. PROVINCIENIEUWS Dezer dagen werd te Goes de Raad van Bijstand der Pro vincie Zeeland van de Bedrijfs groep Detailhandel geïnstal leerd. De voorzitter van het provinciaal bestuur, de heer L. J. van 't Westende, wees op de enorme moeilijkheden, waar mee in het bijzonder de detail handel te kampen heeft en op den noodtoestand in Zeeland. De landelijke secretaris dei- bedrijfsgroep, drs. H. L. Jan sen, behandelde de plaats en de taak van de bedrijfsorganisa tie en enkele practische vraag stukken. o.a- het huidige ge vaar van uitschakeling van den handel, het vraagstuk der saneering. De voorzitter van he lande lijk bestuur, de heer Ten Berg, achtte alleen de bedrijfsorgani satie in staat de belangen van het bedrijfsleven werkelijk te behartigen, omdat zy alle be drijven omvat. By de discussie kwam o.m. ter sprake de oprichting van een eigen Provinciaal Secreta riaat voor Zeeland. De verga dering achtte het echter nog niet gewenscht, thans reeds een dergelijk secretariaat op te richten. Wel zullen voortaan wekelijks in verschillende plaatsen in Zeeland zitdagen worden gehouden. Zaterdag en Zondag bracht het revuegezelschap „Het Vrije Zuiden" in de iederen keer stampvolle zaal van de Prins van Oranje te Goes de revue „Opgepast... lachalarm". De opzet was aardig, de artistieke aankleeding goed, doch de uit voering leed, vooral bij de een- acters, zeer door het souflee- ren. 's Heer Hendrikskinderen heeft Zaterdag Koninginnefeest gevierd. Des morgens werden de kinderen getracteerd, ter wijl 's middags gecostumeerde korfbal-, voetbal- en wieler wedstrijden werden gehouden. Verschillende volks- en kinder spelen werden gehouden. „Ho sanna" uit Goes verleende haar muzikale medewerking by den optocht, welke des avonds ver licht, werd herhaald. Toen luisterde het tamboers- en pij perscorps „Excelsior" de fees telijkheden op. Aan den heer A. D. de Waal werd per 1 Nov. 1945 eervol ontslag verleend als hoofd van de R. K. lagere school te Ove- zande. in zijn plaats werd be noemd de heer L. M. Huige, onderwijzer aan dezelfde school. De te Rilland-Bath gehouden H.A.R.K.-collecte brachl op 520.29. Ook te Kats is de verjaar dag van H.M. de Koningin feestelijk herdacht. Des mor gens was er een kerkdienst en werden kinderspelen gehouden. De middag werd begonnen met een optocht van versierde wagens, gevolgd door volks spelen. Twee muziekgezel schappen gaven des avonds een concert, waarna de dag besloten werd met een muzi kale wandeling. In de N.H. kerk te Groede werd een concert gegeven door het „Hofstad-Kwartet", dat een tournée maakt door W.- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het openingswoord werd gesproken door ds. Derksen. De te Hoofdplaat gehouden gecostumeerde voetbalmatch der veteranen ten bate van Ned. Volksherstel bracht 301.68 op. Dezer dagen werd te Hoofd plaat een afdeeling opgericht van de R. K. Staatsparty. Een voorloopig bestuur werd geko zen bestaande uit de heeren G. Nelissen, A. Spinneweyn, W, Brooijmans, A- Calon en J. Dierendonck. Zaterdagmiddag is te Mid delburg een 24-tal dukws aan gekomen, bestemd voor het verkeer in het overstroomde gebied. Ze zijn voorloopig op de Markt geparkeerd. Het is mogelijk, dat dit aantal nog tot 33 wordt aangevuld, waar mee dan, met de reeds in ge bruik zijnde terrapins en dukws mee, bijna 50 amphibïe- voertuigen door de Engelsche autoriteiten voor Walcheren beschikbaar zouden zijn ge steld. De dukws zullen voor loopig door Engelsche chauf feurs gereden worden en door een afzonderlijk dukw-detach- ment worden beheerd. De mogelijkheid wordt on derzocht, of de dukws, in ver band met de concerten op de Markt, tijdelijk op een andere plaats kunnen worden opge steld. Burgerlijke Stand GOES. Overleden: Jacob Willem Ro. bijn, 29 j„ te Goes. Geboren: Willem Marcus, Z. v. van der Endt en J. Ponse. Gillis Jacobus, z. v. W. Bronke en B. S. van der Weel te Mid delburg. Ondertrouwd: J. Melse, 25 j. en D. J, Jamminga, 27 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1