Provinciale Zeeuwsche Courant ,7 Zaterdag 8 September 1345 EEN HERDENKING IN HET KAMP VUGHT. Forscher dan gewoonlijk. In „Trouw" hebben wij een artikel van prof. -Jelloma ge lezen over de nieuwe belas tingheffing der regeering, met welk artikel wij instemmen. De regeering noemt haar plan nen „forscher dan men in nor male tijden goed zou achten". De maatregelen zrjn onge twijfeld forsch en de abnorma liteit der tijden is groot. Maar deze belastingplannen der re geering kunnen er slechts toe strekken de abnormaliteit nog grooter te maken. Een forsche daad, een forsche maatregel kan de gedachte aan kracht wekken en kracht is iets moois. Maar daarom is nog niet elke krachtsuiting sympathiek. Deze krachtsuiting der regeering, die via de inspecteurs der be lasting tot uiting komt, is ons bij lange na niet sympathiek, want zij is strijdig met onze denkbeelden omtrent democra tische vrijheid en erger nog met onze opvattingen omtrent rechtszekerheid. Wij leven in abnormale toe standen: er is geen volksver tegenwoordiging. De gemeen teraden, de gedeputeerde sta ten, die er bestaan, bestaan slechts krachtens benoeming door de regeering, niet door verkiezing door het volk. Zij zijn slechts een schepping van de overheid, aan wie de ,.on. derheid" (zooals een dagblad schrijver zich weinig elegant uitdrukte), heeft te gehoorza men. Dan bestaat er een ad viescommissie, die zich in een geheimzinnig duister hult en verneemt men soms van „be voegde instanties der illegali teit" die geraadpleegd zullen worden. En dit eigenaardig ge- regeer noemt men ,,zoo grond wettig mogelijk". Dat de regeering geld noo- dig heeft, is duidelijk, dat de Nederlandsche regeering veel geld noodig heeft, is haast nog duidelijker. Dat wij dit geld in den vorm van belasting zullen moeten opbrengen, spreekt van zelf. Wij willen ook allen ons van onzen belastingplicht kwij ten. Maar wij zouden toch gaarne weten, hoeveel wij zul len moeten opbrengen en wan neer. Omtrent dit alles laat de regeering ons in het duis ter. Te zijner tijd zal de in specteur der belasting ons wel een aanslag opleggen en dat bedrag zullen wij binnen 14 dagen moeten betalen. Wij zul len echter maar vast moeten beginnen met zekerheid te stellen voor de betaling van de belasting over eenige ja ren. Over die gestelde zeker heid zal de regeering een ma tige rente vergoeden en van het gestelde bedrag de ver schuldigde belasting afschrij ven. De geblokkeerde rekenin gen wegens ingeleverde bank biljetten kunnen als deel van de te stellen zekerheid worden gebruikt. Bovendien zullen de inspecteurs der belastingen, nog extra aanslagen kunnen opleggen en een extra heffing van 10 van het vermogen. Wij twijfelen er aan, of eeni ge regeering met dergelijke maatregelen, die op geen en kel wettelijk voorschrift of theoretisch beginsel berusten, genade zou vinden in de oogen van een volksvertegenwoordi ging. Het is een soort nood wetgeving, die bedenkelijke kanten vertoont, kanten, die aan totalitaire gebruiken her inneren en aan een systeem van handelen op eigen verant woordelijkheid, dat niet direct Nederlandsch aandoet, maar waarop misschien het etiket „made in Germany" zou pas sen. Zoo'n wyze van regeeren zet echter alles op losse schroeven en wij benijden niet degenen, die met de uitvoe ring van zulke maatregelen belast worden. Juist omdat wij een hoog denkbeeld koesteren omtrent de integriteit van on ze belastingautoriteiten, benij. den wij hen niet, om de dis- cretionnaire macht, die in hun handen wordt gelegd, want hoe zullen zij zich van hun taak kunnen kwijten zonder zich aan willekeur schuldig te ma ken? Een socialistische koers is tegenwoordig voor eiken staat geboden, maar de staat als abstractie is iets moois voor theoretische bespiegelin gen, het publiek, het volk komt slechts in contact met de ambtenaren van den staat. En dit is een van onze voor naamste bezwaren tegen som mige soorten van socialisme. Socialisme ontaardt zoo licht in een ambtenarénregeering en is dan de dood voor echte de mocratie, d.w.z. invloed Van het volk door zijn wettige ver tegenwoordigers op de regee ring. H M. DE KONINGIN VERBLIJFT TE SCHEVENINGEN. H. M. de Koningin zal met ingang van Vrijdag 7 Septem ber haar intrek nemen in een villa te Scheveningen. De Ko ningin zal aldaar voorloopig vertoeven in afwachting van het gereedkomen van de her stellingswerkzaamheden aan den Ruigenhoek. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDlK BEZOEKT ONS LAND. De gouverneur-generaal van Ned. O.-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer was op zijn vlieg tocht naar het vaderland Don derdag te Marseille geland. In de ochtenduren van Donderdag was het vliegtuig dat den gou verneur-generaal naar Neder land vervoert, van Caïro ver trokken. Het vliegtuig zou Vrijdag in ons land arriveeren. Op het vliegveld te Eindho ven waren Donderdagmiddag reeds maatregelen getroffen om den gouverneur-generaal een passende ontvangst te be reiden, daar algemeen ver- wacht werd dat de reis van Caïro naar Eindhoven, in één dag zou worden gemaakt. Het vliegtuig zou naar men meen de in den laten namiddag te Eindhoven kunnen arriveeren. Om 4 uur waren de minister president prof. ir. W. Scher- merhorn en de min. v. buit. zaken dr. Van Kleffens met het Lockhead toestel „Fries land" uit Den Haag vertrok ken. Zij landden eerst op Schip- hol waar zich H. K. H. Prinses Juliana bij hen voegde. H. K. H. en de beide ministers kwa men om kwart voor zes op het vliegveld Eindhoven aan. Er stond een eerewacht opge steld toen H. K. H. gevolgd door de ministers het toestel verliet. Zij werden begroet door luit.-generaal van Nijnat. ten en door gen-majoor v. d. Loeff van het K.N.I.L. De Kon. Militaire kapel onder leiding van kap. dr. Walther Boer speelde het Wilhelmus. De Prinses liet 't uitgebreide ge zelschap van militaire- en bur gerlijke autoriteiten dat ter begroeting van den landvoogd was samengekomen, aan zich voorstellen. Er hing een sfeer van gespannen verwachting. Nadat het gezelschap geruimen tijd de aankomst van het vlieg tuig van den landvoogd had af gewacht, terwijl er geen enkel bericht omtrent de positie van het toestel doorkwam, ging men per auto naar Eindhoven, om in de mess een maaltijd te gebruiken, in de hoop daarna den geëerden landgenoot te kunnen verwelkomen. Inmid dels was evenwel de tijding uit Londen gekomen dat het ver wachte vliegtuig een tusschen. landing te Marseille had ge maakt, en naar verwacht werd, eerst Vrijdagochtend de reis naar Nederland zou ver volgen. Om kwart over acht des avonds verlieten H. K. H. en de ministers Eind. hoven weer per vliegtuig, waai de feestelijke stemming die den geheelen middag op het vlieg veld had geheerscht, niet het minst dank zij de muziek van de Kon. Militaire kapel, die af en toe een pittige marsch liet liooren, een einde nam. REEDERIJEN NEMEN HUN SCHEPEN IN BEHEER. De Nederlandsche zeesche pen, die voor zoover bereik baar alle in het begin van den oorlog door de Nederlandsche •egeering waren gevorderd, sullen, voor zoover zulks nog niet het geval was, van 1 Oct. a.s. af weer door de eigen reederijen worden beheerd. De Nederlandsche regeering blijft de eindbeslissing over het doen en laten der gevorderde sche pen behouden tot maximaal zes maanden na de capitulatie van Japan. De mogelijkheid be staat, dat de reederijen eerder het volledige bezit van hun schepen terug krijgen. (NRC). DE HARWICHLIJN HERLEEFT. Naar. de N.R.C. verneemt heeft de N.E.R.C. de beschik king gekregen over twee van haar schepen, de Vienna en de Prague, met welke zij weel een gerege'den nachtdienst van Harwich op Hoek van Holland gaat onderhouden. De Vienna blijft voorloopig uitsluitend voor militair vervoer bestemd. De Prague zal op iedere reis 20 burgerpassagiers mogen meenemen, die dus dan niet meer den omweg over Dieppe zullen behoeven te maken. DE KWESTIE TANGER. Generaal Franco is op de hoogte gesteld van het besluit der geallieerden, dat hij zijn troepen uit de internationale zóne van Tanger (Marokko), door hem bezet sinds Juni 1940, moet terugtrekken. Spanje behoudt voorloopig zijn plaats onder de bestuurs- mogendheden. Het is evenwel duidelijk, dat Spanje's uitein delijke opneming of uitzetting afhankelijk is van zijn regee- ringsvorm. Mocht Spanje aar zelen met het terugtrekken van zijn troepen, dan zullen de vier mogendheden doeltref fende middelen gebruiken om het te dwingen. Rusland en de Ver. Staten zullen worden uitgenoodigd, van het bestuur van Tanger deel uit te maken. Intusschen wordt gemeid, dat Spanje het grootste deel van zijn troepen uit de int. zóne van Tanger heeft terug getrokken. Bij een treinongeluk bij Thionville (N.-Frankrijk) zijn 40 personen omgekomen. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. fcw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475. Terneuzen 188e Jaargang Hoofdrad. E. P. Zandljk (met red, medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. - Nummer 127 Druk fa. V. v. d. Velde Jr., Vlissicgen DE „NIEUW AMSTERDAM" IN DEN OORLOG. Na een verblijf van ruim 5% jaar buiten het land is gezagvoerder Barendse van het vlaggeschip der H.A.L., de' „Nieuw Amsterdam", in het vaderland teruggekeerd. Kapi tein Barendse heeft in de oorlogsjaren wel zeer fortuin lijk gevaren, want hij mocht door den oorlog geen enkel lid zijner bemanning verliezen. In den oorlog heeft de „Nieuw Amsterdam" 444.000 mijlen afgelegd op alle wereld zeeën. Het schip vervoerde 337.000 man troepen, later werd het ook voor zieken- en gevangenen-transporten aan gewezen. Er werd maar zeer weinig in convooi gevaren. Alleen in den Indischen Oceaan, waar de Nederlandsche oorlogsbodems „Jacob van Heemskerk", de .Tromp", de „Van Galen" en de „Tjerk Hiddes" voor escor te zorgden. Overigens bestond liet escorte slechts uit vlieg tuigen. De „Nieuw Amsterdam" komt voorloopig nog niet naar Nederland. Hij blijft aange wezen voor het vervoer van repatrieerende troepen naar Amerika en Canada, waarmede nog minstens een half jaar gemoeid is. Japansche vloot grootendeels vernietigd Woensdag hebben de Japan sche troepen op Nieuw Gui nea en de Salomonseilanden zich op het Britsche vlieg tuigmoederschip „Glory" offi cieel overgegeven. Dit Z.O. leger omvatte 139.000 man. De Japanners op O. Borneo weigeren zich over te geven. Ook in de oerwouden van Birma loopen nog duizenden Japansche soldaten rond niet op de hoogte zijn van de overgave. In Mandsjoerije zijn guerilla troepen aan het werk. De Japansche troepen in Singapore, in totaal 85.000 man met 85 generaals, ontrui men de stad. Vandaag zullen de Amerikanen Korea bezet- ten. Tegen October zullen 7 millioen man Japansche troe pen ontwapend moeten zijn. Ook uit Singapore komen weer berichten over ontzet tende wreedheden door de Ja panners op de krijgsgevange- nen bedreven. Verscheidene duizenden zullen als oorlogs misdadigers terecht moeten staan. Een duizendtal gevallen is reeds voor berechting ge reed. Britsche mariniers hebben de bezetting van Sabang van de Japanners overgenomen. Ongeveer een vierde deel van de krijgsgevangenen in Japan is reeds vrij. Uit Siam zijn Donderdag 1400 ex-krijgsge vangenen weggevoerd. Er zijn daar 13.000 krijgsgevangenen gestorven tengevolge van slechte behandeling. De Japansche verliezen. In een rede voor den Ja- panschen rijksdag heeft de Ja pansche premier mededeelin- gen gedaan over de verlie zen. Er gingen 5 millioen man van het leger verloren. Er is nog slechts een kwart van de koopvaardijvloot over. Van de 10 slagschepen werden er 6 vernietigd en bovendien 44 van de 47 kruisers en enkele honderden onderzeebooten. Door bombardementen wer den 241.000 burgers gedood en 313.000 gewond. In Tokio alleen waren er 88.000 doo- den. Ministerssalarissen verhoogd. In het Staatsblad is opgeno men een besluit, waarbij is goed gevonden dat de salaris sen van de ministers worden verhoogd van 14.400 tot 18.000. Dit besluit treedt in werking met ingang van 25 Juni 1945 en, is nog ondertee- kend door den minister van Justitie a.i. Gerbrandy. De mi nisterssalarissen zijn derhalve met 25 verhoogd! WOL VOOR ONS LAND. Naar het Hbld. verneemt heeft de Nederlandsche regee ring uit verscheidene landen 12 millioen kg. wol van mee-- rendeels heel goede kwaliteit gekocht. De Nederlandsche wolvoorziening zou daarmede voor een jaar zijn gedekt. Ongeveer 5 6000 ton van de wol is reeds in ons land aan gekomen. Men late zich hier door echter niet verleiden tot te optimistische verwachtin gen met betrekking tot onze voorziening van kïeeding. In de eerste plaats is de beperkte hoeveelheid kolen er de reden van, dat productie van textiel nog maar in zeer beperkte mate mogelijk is. Voorts vor men de fournituren een pro bleem, en ook het vraagstuk der arbeidskrachten is nog geenszins opgelost. Binnenlandsch postverkeer. Ingaande 10 Sept. a.s. is in het binnenlandsch verkeer het maximum gewicht der brieven, gedrukte stukken, nieuwsbla den en gemengde zendingen verhoogd tot 1000 gram. HET HERSTEL VAN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN De Amsterdamsche haven is thans zoover hersteld dat Vrij wel alle schepen, behalve de al lergrootste, weer kunnen bin nenkomen en kunnen worden gelost. Binnen enkele dagen wordt er de 18.000 ton meten de „Johan van Oldenbarnevelt" verwacht. Er is weer voldoen de opslagcapaciteit voor olie. In het Oostelijk havengebied zijn 8000. m. kademuur en ma gazijnen weer gereed. Van de 200 kranen zijn 50 bedrijfs klaar. Ook de boeien zrjn weer gelegd, terwijl er van de 8 dokken "6 bruikbaar zjjn. De Houthaven is klaar en de ver lichting van het Noordzeeka naal is eveneens hersteld. STORT KASVOORRADEN OP BANK- OF GIROREKENING. Houders van kasvoorraden, wordt vanwege het ministerie van financiën den raad gege ven hun niet strikt noodige geldmiddelen zoo spoedig mo gelijk te storten op bank- of girorekening. Niet alleen zal dit een vlot verloop van de ko mende geldsaneering bevor deren, doch bovendien zal zulks in het eigenbelang der storters blijken te zijn. DE EISCH VAN ONS LAND TOT SCHADEVERGOEDING. Naar wij vernemen stelt de Nederlandsche regeering zich voor over ongeveer een maand haar eisch tot schadevergoe ding in te dienen. Woensdagmiddag ging een gezelschap van enkele hon derden mannen en vrouwen zwijgend den mees*, somberen gang, die in het kamp Vught femaakt kan worden. Vanaf de innenplaats van den beruch- ten „bunker" waar tallooze ter dood veroordeelden heb ben gewacht op hun laatste uur, over het breede klinker pad en vervolgens langs een karrespoor, onder zonnige denneboomen en langs vrien delijke waterpartijtjes tot een lange, rechthoekige open plaats in de bosschen, aan drie zijden omgeven door hooge aarden wallen. De hon derden Nederlanders, die ge dreven door rauwe kreten •an SS-knechten dezen weg zijn gegaan, wisten waarheen zij gingen. Wanneer zij bij het vallen van de duisternis in groepen van zes tot zestien strompelden .tot binnen de omsluiting der hooge kogel vangers, dan wisten zij, dat zij den drempel van het leven overschreden. Wie zal ooit in staat zijn, de gevoelens te pei len, waarmee zij hier in den loop der geweren van het executiepeleton hebben ge staard? Op gezette tijden hebben hier de doodelijke salvo's geklonken, doch in de laatste dagen van Augustus de eerste dagen van September 1944 heeft een wilde moordzucht de in het nauw gebrachte barbaren aan- gegrepen. In deze dagen heb ben zij de Nederlandsche vrij heidsstrijders, die in de cellen van den „bunker" waren op gesloten, in kleine groepjes den doodenweg opgedreven. Tusschen 4 500 van de beste Nederlandei's zijn in die dagen het slachtoffer gewor den van de waanzinnige moordpartijen, waarmee de trieste geschiedenis van het Vughtsche concentratiekamp werd afgesloten. Om de slachtoffers te her denken, had de groote advies commissie der illegaliteit een herdenkingsplechtigheid geor ganiseerd. Enkele honderden familieleden en vrienden van de gevallenen waren naar Vught gekomen. Nadat eenige personen had. den gesproken werden op den met bloed doordrenkten grond kransen gelegd. Tot besluit der herdenking zongen alle aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus. Het gezang steeg als een ge bed op uit de omsloten ruim te, die niet langer een oord der verschrikking, doch eerder een stille heilige plek leek, die waard zou zijn, een natio naal bedevaartsoord te wor den. KORTE PREDIKATIE TROUW. Het schoolleven is weer be- (jonnen Onderwijzers en onderwezenen vinden het ondanks aanvankelijke aarzeling toch maar het aller beste weer aan den slag te zijn. De tijd van spit brieves is voor bij. Al valt het licht in veel les lokalen nog doo r dialux naar binnen, het gaal. De achterstand is groot. Wij moeten beginnen. Laat ons dan beginnen. En over al waar de stelregelWij leeren niet voor de school, maar voor het leven in' eere is, zullen èn degenendie in de bank zitten èn degenen die achter den lesse naar staan, leeren in de dub bele beteekenis van het woord een vreugde vinden. Zoo gaal het leven door. En de Heer van het leven, dat is ook de Heer van de school, stelt aan het begin van dit leer jaar den eisch wees trouw Wees trouw in het vervullen van je opdracht. Het Nieuwe Testament zegt ons mei 100 voorbeelden, dat wij trouw moeten zijn, alleen maar trouw. Elk mensch is rentmees ter. Leven is iets beheeren, iets beheeren van een ander, van den Ander, van God. En bij elke mijlpaal aan het einde van een dag, een week, een maand, een cursus zegt God, de Alwetende: geef rekenschap van je rent meesterschap. De verantwoording van ons beheer moet in orde zijn. Op het ooqenblik, dat wij rekenschap afleggen, beoordeèlt God ons naar de mate van onze trouw. Die trouw is in het kleine, is ook in de groote dingen trouw. Dit beginsel van het Evangelie maakt ons ootmoedig. Wie zich zelf scherp controleert, weet, dat zijn werk stukwerk is. onvol maakt. onvolledig en dus voor den mensch oneervol. Wij zijn niet trouw. En wij moeten het wel zijn. Heer. onze God, ik ben een ontrouw mensch. Maak mij trouw. Leer mij trouw worden. Leer mij fezus volgen. Hij was trouw, trouw tot in den dood. Hij is de Getrouwe. Help mij om Zijnent wil. B. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk: Amemui- den: 10, 2 en 7 dhr. v. d. Kraats. Vrouwenpolder: 2 cand. Valeton. Nw .en St. Joosland: 10 en 3 (doop) ds. v. Waar denburg. Geref. kerk: Vlissingen: 9 en 2.30 ds. Smeenk. Evang. Luth. kerk: Middel burg: 10 ds. Hallewas. Vlissin gen: (m. Doopsgez. gem.) 10 da. de Boer. Chr. Geref. kerk: Middel burg: 10 en 3 prof. Wisse. Vlis singen: 9.30 (H.Av.), 5 (Nabe. tr.) ds. v. d. Klis. Geref. kerk (H.V.): M'burg: 10 dr. Geelkerken, 7 gem. dienst (Oostkerk). Vrijgem. Geref. kerk: Mid delburg: 2.30 en 6.30 dhr. van Riet (Eng. kerk). Doopsgez. gemeente: Vlis singen: (gez. m. Luth. kerk) 10 da. ds Boer. Geref. gem.: Amemuiden: 9.30, 2 en 6 leesd. Middelburg: .30, 2 en 6 leesd. Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Ver. v. Vrijz. Herv.: Middel burg: 7 ds. Hanneman. Herst. Apost. gem.; Vlissin- gem. 10 en 4.30 ds. de Vries. Leger des Heils: Middelburg: 10 en 7.30 maj. Kooistra, 4 openl. samenk.. Dam. Vlissin gen: 9.30 en 7 leider C. C. Gerstel. KERKNIEUWS Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft ds. D. Lou- werse, Ned. Herv. predikant te Wissekerke, die door het classicaal bestuur van Goes voorloopig geschorst was we gens zijn houding gedurende den bezettingstijd, geschorst in de waarneming van de be diening en het ambt tot 1 Dec. 1945. PROVINCIENIEUWS Z. L. M. Onder leiding van den heer P. Scheelede Putter kwam het nieuw gekozen hoofdbe stuur der Z.L.M. in vergade ring bijeen. Medegedeeld werd dat 14 nieuwe afdeelingen werden op gericht. Het Hoofdbestuur sprak zich uit voor een zoo groot mogelijke samenwerking op landbouworganisatorisch ge bied ter voorbereiding van een publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie, mits deze van onder op wordt opgebouwd, dus be ginnende bij de dorpen. De dorpseenheid der boeren achtte men noodig om zoo krachtig mogelijk te kunnen werken. Aangedrongen werd op het spoedig tot stand komen van een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De commissie uit het Hoofdbestuur werd ontbon den en dank gebracht voor haar werkzaamheden. Met alg. stemmen werd als voorzitter benoemd de heer Ir. M. A. Geuze, landbouwer te Poortvliet. Op verzoek der vergadering verklaarde de heer Ir. J. D. Dorst zich bereid voor loopig ht secretariaat op zich te nemen, totdat een nieuwe secretaris zal zijn benoemd. De heer M. Wattel te Middelburg zal het secretariaat der afdee- ling Tuinbouw weer ,op zich nemen. Als adviseerende leden wer den benoemd de heeren: Ir. G. de Bakker, Rijkstuinbouwcon- sulent, dienst assistent Ir. W. Soest, Ir. S. Herw^ijer, In specteur Dienst Landbouwher- stel, Ir. C. W. C. v. Beekom, Rijkslandbouwconsulent te Middelharnis, L. van Dijk, Rijkslandbouwconsulent te Schoondijke, Ir. M. de Vink, wnd. dir. van den Rrjksplano- logischen Dienst te Middel burg, Ir. Prinsen Geerlings te Goes, en Dr. C. J. A. Kerstens, Inspecteur van den Veeartsnij- kundigen Dienst te Breda. Tot leerares bij het Land- bouwhuishoudonderwijs werden benoemd de dames A. A. Die- leman te Terneuzen en M. Lu- beck te Bergen op Zoom. De voorgestelde contributie regeling benevens de begroo ting werden, behoudens goed keuring door de alg. vergade ring, aangenomen. Besloten werd binnenkort een bijeenkomst met de jonge ren te beleggen ter bespreking van de mogelijkheid om tot nauwere samenwerking te ge raken. De afgevaardigde der jongeren sprak zijn volledig vertrouwen uit in de beharti ging der land- en tuinbouwbe- langen door de Z.L.M. Besloten werd de alg. verga dering der Z.L.M. te houden op 19 September te Goes. De Prov. Voedselcommissa- ris gaf verschillende inlichtin gen. De voorzitter deelde me de, dat het in het voornemen ligt een gedenkboek der Z.L.M. uit te geven ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Z.L.M. en zoo mogelijk volgend jaar een landbouwtentoonstel ling te organiseeren. DOODELIJK ONGEVAL. Bij den uitgang van het Vil lapark te Domburg is Donder dagmiddag de 20-jarige mej. Peene. geëvacueerd uit West- kapelle, bij het oversteken van den straatweg door een militai- i'en auto aangereden. Het meisje werd zoo ernstig ge wond, dat de dood bijna on middellijk intrad. Herdenkingssanienkonist te Breskens. Dinsdag 11 September a.s. zal het een jaar zijn geleden dat Breskens door een hevig bombardement werd getroffen, waarbij een groot aantal inge zetenen om het leven kwam. Ter herdenking daarvan zal 's middags half vier een sa menkomst plaats hebben bij het massagraf. Na afloop zullen de gezamen lijke kerken een godsdienstig samenzijn gehouden, waaraan de zangvereenigingen hun medewerking zullen verleenen. De minister van binnenland- sche zaken brengt ter kennis, dat de mogelijkheid van sol licitatie naar het ambt van burgemeester in de navolgen de gemeenten wordt openge- gesteld Annaland (St.), Axel, Breskens, Domburg, Driëwe- gen, Duivendijke, Ellewouts- dijk, Groede, 's-Heer Abtsker- ke, Nieuwvliet, Retranche- ment, Scherpenisse, Vlissingen, Westkapelle. Sollicitaties dienen te wor den gericht tot H.M. de Ko ningin en moeten op zegel zijn gesteld. Voor elke gemeente moet een afzonderlijke sollici tatie worden ingezonden. Dezer dagen bracht de secre taris van het N.V.H. inzame lingscomité „Leiden helpt Vlissingen" met een 6 tal pers vertegenwoordigers een bezoek aan Vlissingen. Bij afwezig heid van den wnd. voorzitter, den heer Van Oorschot, wer den de heeren ten stadhuize ontvangen door wethouder Schout, die met hen de be langen van de Scheldestad be sprak en nogmaals grooten dank betuigde voor wat Leiden en Leidschendam reeds voor deze gemeente hebben gedaan. Vervolgens werd een rond gang door de stad gemaakt en de vernielingen in oogenschouw genomen. Het bezoek hield verband met een nieuwe actie, speciaal voor de inzameling van glas en vloerbedekking. Het gemeentebestuur van Vlissingen is verzocht, tenein de deze actie te stimuleeren, een bezoek aan Leiden te bren gen en daar een dag de gast van het gemeentebestuur te zijn. In „Parool" lezen wij nog dat in den optocht op Konin ginnedag te Leiden een prach tige wagen met fruit reed, aan geboden door de kleinhandela ren aan het comité „Leiden helpt Vlissingen". Dit fruit'is bij opbod verkocht en heeft een bedrag van 2550.75 opge bracht. Het aanbod van een Leidsch fotograaf om 6000 fotoruitjes aan Vlissingen af te staaji om er glas-in-loodramen van te maken, is dankbaar aanvaard. Men hoopt dat vele fotografen dit voorbeeld zullen volgen. Nadat de kinderen van de buurtvereenigingen ruimschoots getracteerd waren en de win naars van de verschillende wedstrijden op Koninginnedag te Vlissingen ook van prijzen waren voorzien, is dezer dagen het restant van de lekkernijen, die door de Britsche en Neder landsche marine- en legerauto- riteiten in zoo ruime mate wa ren geschonken, onder de kin deren van de lagere en Ulo scholen verdeeld. Op het oogenblik ligt in de buitenhaven van Vlissingen het 540 netto reg. ton metende Deensche s.s. „Saga" in- los sing. Het schip is geladen met hout, dat wordt overgeslagen in lichters. .APOTHEEK. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den ge heelen Zondag te Middelburg de apotheek Van de Garde ge opend en te Vlissingen apo theek Van Ockenburg, St. Ja- cobsstraat. De tijdelijke Raad van Arnemuiden benoemde de eenige sollicitante, mej. E, Dekkeir te Borssele tot onder wijzeres aan de o.l. school in de kom der gemeente (vac. mej. M. W. de Veij). Tot commissarissen van de woningbouwvereeniging werden benoemd de heeren B. J. Ba Soe en C. Joosse. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te KLeverskerke werd aange wezen de heer J. Polderdijk Lzn. Den heer S. P. Lako werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o. 1. school in de kom der gemeente, wegens zrjn benoe ming in gelijke betrekking te Zierikzee. Aan den heer H. W. Frowein werd eveneens op eigen ver zoek eervol ontslag verleend als gemeentegeneesheer, met ingang van 1 Sept. a.s. In zijn plaats werd benoemd de lieer M. L. van der Moer, die op genoemden datum zijn prak tijk zal beginnen. De voorzitter deelde voorts mede. dat Ged. Staten van Zeeland het besluit hebben goedgekeurd om het ophalen van faecaliën, straat- en huis vuil op te dragen aan den eenigen inschrijver, den heer J. Maljers, voor 2000 per jaar. In verband met den opslag van goederen van de H.A.R.K. in de bewaarschool worden de kerkdiensten der Herv. en Ge ref. kerken te Koudekerke als volgt gehouden: 9 en 2 uur ds. Heij, 10.30 en 3.30 ds. Kroon. Dezer dagen vergaderde de Ver. „Het Groene Kruis" te Souburg onder voorzitterschap van den heer J. de Priester. Op voorstel van dr. Bloos en den heer Duivenvoorde zuüen de bestuursleden hun functie blijven vervullen tot alle leden hun stem kunnen uitbrengen. Aan Zr. Meijer werd eervol ontslag verleend wegens be noeming tot soc. werkster te Groningen. De Emmabloem- collecte wordt 22 September gehouden. Uit het jaarverslag bleek dat veel materiaal, vnl. de ligten- ten, door overstrooming ver loren ging. Het verslag van den penningmeester vermeldde; over 1943: Groene Kruis. In komsten 2759.30, uitgaven 1449.58: t-b.c.-afd.: Ink. 2233.15, uitg. 2987.41%. 1944: Groene Kruis: ink. 3117.37, uitg. 1513.15, t.b.c.-afd.: ink. 1597.25, uitg. f 2251.72%. Dc heer Duivenvoorde sprak zijn erkentelijkheid uit voor '-t werk van het bestuur gedu rende de bezetting, en de voorzitter voor het werk van de bestuurders en den bode- magazijnmeester en diens vrouw. Tot lid der controle commissie werden benoemd de heeren Duivenvoorde, Pieterse en Bouff. l October a.s. zal zuster Meijer, die in zooveel gezinnen te Souburg en Kitthem hulp heeft gebracht, haar werk als wijkverpleegster neerleggen en Souburg gaan verlaten. Zij is tegen dien datum benoemd tot sociaal werkster in Groningen. Ook als enquetrice van "het Groene Kruis en op velerlei ander terrein heeft zij veel heilzaam werk verricht. HOOGWATER VLISSINGEN. Zondag 4.37 en 16.43, resp. 2.13 en 2.04 m. N.A.P. Maandag 5.11 en 17.15. resp. 2.07 en 2.01 m. Officieele publicaties DISTRIBUTIEDIEN ST KRING VLISSINGEN. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat van Maandag 10 t.m. Dinsdag 18 Sept. de uitreiking zal plaats hebben van: nieuwe bonkaarten 11e periode en nieuwe inlegvellen G 508. Meebrengen de nieuwe stam kaarten (TD's) en den afge- knipten bon Alg. 240 van bon kaart 10e per. Zij, die niet in net bezit zijn van een geldige TD alsook degenen, aan wie een noodstamkaart is uitge reikt, kunnen pas later gehol pen worden. De uitreikingsdata voor deze categorieën zullen nader wor den gepubliceerd. Maandag 10 Sept. A, C, D, E; Dinsdag 11 Sept. B: Woensdag 12 Sept. F, G, H; Donderdag 13 Sept. I, J, K: Vrijdag 14. Sept. L, M, N; Zaterdag 15 Sept. O, P, Q, R; Maandag 17 Sept. S. T, U, V; Dinsdag 18 Sept. W, Y, IJ, Z. Uitreiking kantoor distribu tiedienst Bellamypark 43 (achterzaal) loketten 14 en 16 van 912 en 24 uur; 's Za terdags van 912 uur. B. en W. van Vlissingen zijn voornemens te Vlissingen cur sussen te organiseeren in het vakteekenen voor houtbewer kers, metaalbewerkers en schilders, speciaal bedoeld als herscholing en omscholing voor hen, die gedurende de oorlogsjaren niet in de gelegenheid zijn geweest dit onderwijs te volgen. Deze les sen zullen worden gegeven ge durende een half jaar en wel 2 avonden per week. Inlichtingen en inschrijving Zaterdag 15 September van 35 uur n.m. in het v.m. Bur ger Weeshuis, Badhuisstraat. Ook is inschrijving van nieu we leerlingen voor de avond school voor Nijverheidsonder wijs dan nog mogelijk. Zij, die te Vlissingen niet in de gelegenheid waren of verzuimden om aanvraagfor mulieren voor textiel en meu bilair af te halen, worden daartoe alsnog'in de gelegen heid gesteld op Maandag 10 Sept. a.s. van des v.m. 1012 uur op het Gem. Bureau v. Soc. Zaken, Hendrikstraat 12, aldaar. Na dien datum kunnen geen formulieren meer worden verstrekt. De Distributiekringen Mid delburg en Vlissingen maken bekend, dat de in den winkel aanwezige zomerjaponnen ten spoedigste moeten worden op geruimd. Ieder, die dringend een zomerjapon noodig heeft, kan zich tot een winkelier wen den voor het verkrijgen van een bereidverklaring. Met deze verklaring en de oude en nieu we stamkaarten dient men zich tot den Distributiedienst te wenden ter verkrijging van de benoodigde punten. De betrok ken winkeliers gelieven met bovenstaande wel rekening tc willen houden. De Distributickring Mid delburg maakt bekend dat van 10 t.m. 18 SCpt. a.s. de uitreiking zal plaatsvinden van nieuwe inlegvellen en bon kaarten voor de 11c periode. Er zijn slechts 4 soorten bonkaarten, terwijl alleen zij, die in de bevolkingsregisters of als evacué in de gemeenten Middelburg of St. Laurens rijn. ingeschreven, voor een nieuw inlegvel in aanmerking komen. Alle andere personen, voor zoover niet reeds in het bezit van een inlegvel 508, moeten zich wenden tot den Distribu tiedienst der gemeente, waar zij zijn ingeschreven. Meebrengen stamkaart zon der inlegvel, en afgeknipten bon Alg. 240 van de bonkaart 10e periode. De uitreiking zal als volgt geschieden: Maandag 10 Sept. A, C. D; Dinsdag 11 Sept. B; Woensdag 12 Sept. E, F, G en H; Donderdag 13 Sept. I, J, K, L; Vrijdag 14 Sept. M, N en O; Zaterdag 15 Sept. P, Q en R; Maandag 17 Sept. S, T en U; Dinsdag IS Sept. V. W, X, IJ en Z. De uitreiking zal geschieden in de Bogardzaal dagelijks van 9—12 uur en van 13.3016.30 uur; 's Zaterdags van 9 tot 12 uur. Zelf verzorgers zullen na der persoonlijk worden opge roepen. De burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat W. Vader Jr. zijn benoeming tot lid van den tijde'iiken ge meenteraad niet heeft aange nomen. In zijn plaats is thans benoemd verklaard J. dc Reij te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1