Provinciale Zeeuwsche Courant i Provinciale Zeeuwsche'Courant Tokio wordt Zaterdag bezet. Zaterdag zal Tokio worden bezet, hetgeen zal geschieden door de le Amerikaansche ca valeriedivisie. De landingen op Kioesjoe hebben een goed ver loop. Voor de bezetting van Ja pan zullen 600.000 soldaten noodig zijn. De bezetting van Hongkong is voltooid, terwijl ook de for- meele overgave van Singapore werd geteekend. De Britsche troepen zijn intusschen de stad binnengerukt, waar zij met ge weldig enthousiasme door de bevolking werden ontvangen. De nog in de stad zijnde Ja panners werden bevolen zich te verzamelen op het voetbalveld. De stad is weinig beschadigd. Alleen de havens zijn vrij veel vernield. Ook op Wake wappert de Amerikaansche vlag. Op Sumatra zijn 3500 Neder, landsche geïnterneerden. Zoo dra zij bevrijd zijn, zullen zij een telegram en 2 briefkaarten aan hun familie mogen zenden. Liberators uit Ceylon hebben voedselpakketten boven de kampen neergelaten. Gisteren waren de kampen op Java aan de beurt. Er zijn 5—6000 Nederland- sche krijgsgevangenen in Sin gapore, 10.000 in Thailand en 2000 in Indo-China. De Japansche premier heeft verklaard dat de oorlog ten gunste van de geallieerden keerde bij de Japansche neder laag bij Guadalcanar. De ne derlaag stond reeds vast voor de eerste atoombom was geval len. Er werden enorme vloot- en luchtvel-liezen geleden. Er brandden 2 millioen huizen af en er vielen 10 millioen oor logsslachtoffers. Volgens een anderen zegsman verloor Ja pan in dezen oorlog meer dan 51.000 vliegtuigen. Repatriëering van Duitschers uit ons land. Bij de regeering en het Mi litair Gezag zijn plannen in vergevorderden staat van voorbereiding om alle Duit schers, wier aanwezigheid in ons land van weinig belang meer wordt geacht, te repa- trieeren. Er zijn nl. nog vele Duitschers in ons land die niet voor een veroiordeeling voor een strafbaar feit in aanmer king komen. Deze meenen thans hier tc kunnen blijven. Uit Duitschland afkomstige vluchtelingen, die vóór den oorlog hier werden toegelaten, zullen in het algemeen ook thans wéér in bescherming ge nomen worden. SAMENWERKING C.P.N.—S.D.A.P.? De partijraad van de com munistische partij van Neder land (de Waarheid) heeft aan het partijbestuur en de confe rentie van de S.D.A.P. een schrijven gezonden, waarin wordt voorgesteld een blijven de samenwerking tot stand te brengen in de actie voor de naaste taken, die deze tijd voor ons volk stelt. Voorge steld wordt de vorming van een commissie uit beide partij besturen, die ook de mogelijk heid van samengaan bij de a.s. verkiezingen onder oogen kan zien. Teneinde door samen smelting van beide partijen tot een groote sterke arbeiderspar tij te geraken, zou aan de com. missie mede kunnen worden opgedragen een gemeenschap pelijke principieele en organi satorische grondslag voor zulk een partij uit te werken en aan de leden voor te leggen^ Comité voor gebiedsuitbreiding. Als onderafdeeling van het landelijk comité voor gebieds uitbreiding is thans ook in Zee. land een provinciaal comité tot stand gekomen. Voorzitter is Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; secre taris drs. Chr. van Paassen (secretariaat Nieuwstraat 27 te Middelburg)leden zijn: P. Bon; Mr. H. B. Bouman; Dr. Buma; Ir. Geuze; Ir. S. Her- weijer; A. Hoolhorst; A. S. de Jonge; Dr. A. van Loy; Ft. Meursinghe-Reijnders; Jhr. R. J. H. Q. Roëll; Ir. M. de Vink; J. Vriesendorp. Het comité voor gebiedsuit breiding stelt zich ten doel de belangstelling voor en de be studeering van het vraagstuk van annexatie van Duitsch grondgebied dat onze vader- landsche geschiedenis, hetzij positief of negatief, doch in beide gevallen blijvend zal be- invloeden, zooveei mogelijk te activeeren. Nog deze maand zal in Mid delburg en in Goes in een open bare bijeenkomst door een deskundig spreker dit onder werp worden ingeleid, waarna gelegenheid tot gedachtenwis- seling zal worden gegeven- Vooral voor Zeeland met zijn groot te kort aan landbouw gronden zal de oplossing van dit zeer acute vraagstuk van vérstrekkende beteekenis zijn. Ter dekking van de onkosten zullen vrijwillige bijdragen, te storten op gironummer 488997 ten name van Chr. van Pa sen, te Middelburg, gaarne ont vangen worden. Abonn.-pr. 25 et. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Vllssingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tcL 2475, Témeuzen Vrijdag I September 1945 188e Jaargang Niirn Hoofdred. E. P. Zand(|k (met red. medew. van dr. VV. 11. Beeltenkampj. Uitgever E. B. den Boer, Middelburg. 126 Druk fa. F. v. d.. Velde Jr., Vllssingen VOORUITBETALING OP NOG TE LEVEREN GOEDEREN. De minister van financiën heeft met het oog op het feit dat het in verband met de zui vering van het geldwezen nood. zakelijk is voorzieningen te treffen met betrekking tot overeenkomsten, ingevolge wel ke door een der partijen een vooruitbetaling wordt verricht met het oog op de in uitzicht gestelde levering in de toe komst van bepaalde goederen, een beschikking uitgevaardigd, krachtens welke partijen, vooi zoover de levering nog niet heeft plaats gehad, hoofdelijk worden verplicht van de over eenkomst binnen vijf dagen na het in werking treden van deze beschikking dan wel, ingeval de overeenkomst eerst na dat tijdstip is aangegaan, binnen vijf dagen na het aangaan van de overeenkomst, schriftelijk aangifte te doen daarvan bij de afdeeling geldwezen van het ministerie van financiën te 's- Gravenhage. De bedoelde goederen zijn: motorrijtuigen (daaronder be grepen motorrijwielen), motor- vaartuigen, stoomvaartuigen, zeilvaartuigen, motoren (alle soorten)landbouwmachines, 1 andbouwtractorenkarn machi nes en andere in de uitoefening van het landbouwbedrijf gebe zigde machines, stookinstalla- ties, koelinstallaties, stofzui gers, radio-ontvangtoestellen, gramofoons, piano's, orgels en vleugels, brei-, weef- en bor- duurmachines, rijwielen,, meu belstukken. Deze beschikking trad 31 Augustus in werking. De Britsche vliegtuigin dustrie heeft in dezen oorlog 125.000 toestellen gefabriceerd. KERKNIEUWS Geref, Kerken. Beroepen te Valkenburg (Z.H.), R. D. Be.u- kema, cand. en hulppred. te 's-Gravenhage-Loosduinen; te Vlissingen, D. A. Zijlstra te Uithuizen. Geref. Gem. Beroepen er aangenomen naar Rotterdam- Zuid, dr. C. Steenblok te Poortvliet. Beroepen en be dankt voor Waarde (Z.), G. H. Kersten te Rotterdam. DE „CHRISTIAAN HUYGENS" GEBROKEN. Het m.s. „Christiaan Huy- gens" is Woensdagmorgen, 6 uur, door midden gebroken. De kapitein en bemanning zijn van boord gegaan, hetgeen betee- kent dat de maatschappij het schip voor haar als verloren beschouwt. KLEEDING VOOR DE NED. LANDMACHT. Canada zal voor het eind van dit jaar zorgen voor onder- en bovenkleeding voor 50.000 man Nederlandsche soldaten,, alsme de voor verdere artikelèn voor de legering. Nederland eischt l'/j milliard schadevergoeding. Naar de diplomatieke mede werker van de „Daily Tele graph" mededeelt, zal de Ne derlandsche regeering bij - de Internationale Commissie voor Herstelbetalingen een 1 van 1.500.000.000 pond sterling schadevergoeding eischen. In het verwoeste Hiroshima. De bijzondere correspondent van de „Daily Express" heeft uit de verwoeste Japansche stad Hiroshima bijzonderheden geseind over de uitwerking van de atoombom. Het aantal getelde dooden bedraagt daar bij 53.000. Nog 30.000 worden vermist, dat beteekent dat ook zij dood zijn. 13.000 ernstig ge wonden zullen vermoedelijk al len sterven. Er sterven er thans 100 per dag. De stad ziet er uit alsof er èen geweldige stoom wals overheen is gegaan. Geen gebouw valt er meer te zien. Volgens de „Daily Herald" zouden geleerden verzekerd hebben, dat aanzienlijk grooter explosies dan die Van Hiroshi ma en Nagasaki reeds mogelijk zijn. Ook Avro tegen Nero. Naar „Trouw" meldt, heeft het bestuur van de AVRO be sloten, met kracht te zullen streven naar rechtsherstel, en mitsdien niet mede te werken aan de Stichting „Nederland sche Radio-Omroep in over- angstijd" (NERO). De N.C.R.V. nam reeds eer der een soortgelijk besluit. NIEUWE BONNEN. Brood: A38A, B38A, C38A, D38A, M38A en D38B 400 gr. A38B, B38B. C38B 600 gr. E38A, E38B 200 gr. D3'8A, D38B, E38A en E38B beschuit 100 gr. Ivinderbiscuits: D38A, E38A beschuit 75 gr. Melk: A38, B38 taptemelk lVs liter; C38 melk, 1% liter, D38A, D38B. D38C, E38A E38B, E38C 2 liter. Boter: D38A, E38A boter 250 gr- A38A, B38A, C38A 125 gr. Margarine: M38B boter 125 gr. Chocolade: C97, D97, E97 Res. 1 tablet. Rookartikelen: 16 tabak 1 rantsoen naar keuze. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Het C.D.K. te 'Vught maakt bekend, dat van 1 t.m. 15 Sep tember de volgende bonnen voor petroleum voor kookdoel- einden zijn aangewezen: 113 en, 114 van de kaart U 506, elk voor 2 liter petro leum, KF 35 van de kaart U 506 voor 12 liter petroleum. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden kunnen ook voor de maand September niet worden verstrekt. Binnenkort ook Engelsche en Amerikaansche sigaretten? Naar de Nw. Ned. verneemt worden binnenkort tabaksbon nen geldig verklaard, waarop men ook Engelsche en Ameri kaansche sigaretten zal kun nen koopen. De volgende mer ken werden genoemd: Craven A, Craven Plain, StateEx press 333, Gold Flake en Players en Shirley en Marvels. De prijzen zullen nog bekend gemaakt worden. Zijn nu de rantsoenen, niet al te klein, dan is er goede hoop, dat dit langverwachte bericht voor een groot deel een einde aan den zwarten handel maakt. De heer Jan Koetsier, tweede dirigent van het Con certgebouworkest heeft zich als dirigent en componist uit het Ned. muziekleven terugge trokken. In een brief gericht aan den minister van O.. K. en W. heeft hij bezwaren ontwik keld tegen het optreden van den Eereraad voor muziek. Hoeden af! De feesten ter eere van den verjaardag van H.M. de Ko ningin en de andere heugelijke gebeurtenissen zijn afgeloopen. De stemming was zeer opge wekt. Het geheele volk had meegewerkt tot het goed sla gen. De optocht was, laat ons niet zeggen „schitterend", want het was geen historische of al legorische of wat voor op tocht volgens een of ander wel overwogen plan onder artistie ke'leiding van mijnheer X, Y of Z. maar de optocht was de uiting van de stemming van dankbare feestvreugde van de gezamenlijke buren uit de buurten geleid door hun buurt- commissies. Niets dan lo£ voor die commissies, vcor die buurt- genooten. Het was een uiting van zich verbonden gevoelen als Nederlanders, als zonen en doch teren van een volk. Geen wanklanken stoorden de feest vreugde. Maar wij zouden toch een volgende maal gaarne zien, dat velen uit het publiek een eenigszins meer eerbiedige houding aannamen bij het spe len van ons volkslied, door een betamelijk zwijgen en door hun hoofddeksel af te nemen. Het is slechts een kwestie van gewoonte, maar het is een goede gewoonte zich zelf in zijn volk te eeren. Eerbied voor de vlag, eerbied voor het volkslied en hoeden en petten af, waar het nu eenmaal pas De Ned. Volksbeweging. Op 13 en 14 September wordt te Amsterdam het constitu- eerende congres van de Ned. Volksbeweging gehouden. Op dit congres zal o.m. een nieuw Hoofdbestuur worden verko zen. Het voorzitterschap van de Ned. Volksbeweging wordt thans waargenomen door Dr. W. Banning, het vice-voorzit- terschap door Prof. Ir. W. Schermerhorn. Tot secretaris sen zgn benoemd de heeren W. Thomassen en Mr. J. Barents, terwijl nog met een Roomsch Katholiek uit het Zuiden over leg wordt gepleegd. Er zouden 300 overlede nen van den Amerikaanschen kruiser „Houston", welke in den slag in de Javazee is ver gaan, in Siam zijn gevonden. Tegen eind Febr. zullen er door repatrieering nog slechts 10.-000 Canadeezen in Neder land zijn. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 4.01 en Ï6.09, resp. 2.13 en 2.07 m 4. NAP. PROVINCIENIEUWS TRIBUNAAL MIDDELBURG. Woensdag 19 September a.s.' des voorm. 10 uur zal het Tri bunaal te Middelburg zijn eer ste zitting houden in het Ge rechtsgebouw aldaar. Havermout, melk en kaas voor "t getroffen Zeeland. Het Ned. Roode Kruis ont ving van het American Relief for Holland, een partij haver mout bestemd voor het getrof fen gebied van Zeeland. Hierbij waren ook vele blikjes gecon denseerde melk, bestemd voor Walcheren, terwijl door het Deensche Roode Kruis speciale pakketten voor t.b.c.-patiënten werden geschonken voor het getroffen gebied van Zeeland en een hoeveelheid kaas voor Walcheren. Al deze artikelen zijn gratis gezonden, zoodat het Roode Kruis in Zeeland er op re kent, dat zij gratis de hulp krijgt van de winkeliers om deze artikelen te distrïbueeren. In alle ons omringende be vriende landen helpt het Roo de Kruis het zwaar getroffen Holland. Door deze hulp is reeds veel nood gelenigd, waar voor we niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Woensdagavond is te Mid delburg een 120-tal Zeeuwsche kinderen aangekomen, die 3 maanden in gezinnen in Zwit- scherland hebben doorgebracht. De kinderen, afkomstig uit Middelburg. Vlissingen, Goes, Souburg en Nisse, waren 29 Mei vertrokken en hebben het bij hun Zwitsersche pleeg ouders zoo naar hun zin gehad, dat zij bijna zonder uitzonde ring nog graag wat hadden willen blijven. Dinsdagochtend om 10 uur zijn zij per trein uit Bazel ver trokken. Vanaf Tilburg is de reis per auto voortgezet. Zij zijn bij het gebouw van Sociale Zaken te Middelburg door hun familieleden en vele belang stellenden ontvangen. Zaterdagavond te 8 uur geeft de muziekvereeniging „Crescendo" te Middelburg haar 2e concert op de tent op het Molenwater. Aan het postkantoor Middel burg en het daaronder behoo- rende ambtsgebied werd in Aug. ingelegd 492.166.44, te rugbetaald 64.220.27. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het num mer 53.858. Na ruim 3 jaren aan zgn be stemming onttrokken te zijn geweest is de gemeenteschool hét gestelde bedrag ae ver-i Uüimeil gcaviuwu uu. schuldigde belasting afschrij- waehte vliegtuig een tusschen- In net Staatsman is opgeno-|,-5 ooAr üe rteer van oe scftöon organisatie. Dë^'commissïe uit ven. De geblokkeerde rekenin-ilanding te Marseille had ge- men een beslurt, waarbij is sfefó aan het begin van dit /eer- het Hoofdbestuur werd ontbon- gen wegens ingeleverde bank-1 maakt, en^ naar verwacht]f^d„f®v°^dan^da^de salarrs-1 jaar ^en eisch wees trouw[den en dank gebracht voor landsche marine- en legerauto. riteiten in zoo ruime mate wa ren geschonken, onder de kin deren van de lagere en TJIo- v.v, É,cuu. euue de oorlogsjaren niet in de gelegenheid zijn geweest dit onderwijs te volgen. Deze les sen zullen worden gegeven ge- Tokio wordt Zaterdag bezet. Zaterdag zal Tokio worden bezet, hetgeen zal geschieden door de le Amerikaansche ca valeriedivisie. De landingen op Kioesjoe hebben een goed ver loop. Voor de bezetting van Ja pan zullen, 600.000 soldaten noodig ztfn. De bezetting van Hongkong is voltooid, terwgl ook de for meel© overgave van Singapore werd geteekend. De Britsche troepen zijn intusschen de stad binnengerukt, waar zij met ge weldig enthousiasme door de bevolking werden ontvangen. De nog in de stad zjjnde Ja panners werden bevolen zich te verzamelen, op het voetbalveld. De stad is weinig beschadigd. Alleen de* havens zijn vrij veel vernield. Ook op Wake wappert de Amerikaansche vlag Op Sumatra zlln 3500 Neder, landsche geïnterneerden. Zoo dra zij bevrijd zijn, zullen zij een telegram en 2 briefkaarten aan hun familie mogen zenden. Liberators uit Ceylon hebben voedselpakketten boven de kampen neergelaten,. Gisteren waren de kampen op Java aan de beurt. r Er zijn 5—6000 Nederland sche krijgsgevangenen in Sin gapore, 10 000 in Thailand en 2000 in Indo-China. De Japansche premier heeft verklaard dat de ocrlog ten gunste van de geallieerden keerde bg de Japansche neder laag bij Guadalcanar. De ne derlaag stond reeds vast voor de eerste atoombom was geval len. Er werden enorme vloot- en luchtveriiezen geleden. Er brandden 2 millioen huizen af en er vielen 10 millioen oor logsslachtoffers. Volgens een anderen zegsman verloor Ja pan in dezen oorlog meer dan 51.000 vliegtuigen. SAMENWERKING C.P.N.—S.D.A.P. De partijraad van de com munistische partjj van Neder land (de Waarhetd) heeft aan het partijbestuur en de confe rentie van de S.D.A.P. een schrijven gezonden, waarin wordt voorgesteld een blijven de samenwerking tot stand te brengen in de actie voor de naaste taken, die deze tijd voor ons volk stelt. Voorge steld wordt de vorming van een commissie uit beide partij besturen, die ook de mogelijk heid van samengaan bij de a.s. verkiezingen onder oogen kan zien. Teneinde doo!r samen smelting van beide partijen tot een groote sterke arbeiderspar tij te geraken, zou aan de com. missie mede kunnen worden opgedragen een gemeenschap pelijke principieele en organi satorische grondslag voor zulk een partij uit te werken en aan de leden voor te leggen (V.V.) Comité voor gebiedsuitbreiding. Repatriëering van Duitschers uit ons land. Bij de regeering en het Mi litair Gezag zijn plannen in vergevorderden staat van voorbereiding om alle Duit schers, wier aanwezigheid in ons land van -weinig belang meer wordt geacht, te repa- trieeren. Er zijn nl. nog vele Duitschers In ons land die niet voor een vercordeeling voor een strafbaar feit in aanmer king komen. Deze meenen thans hier te kunnen blijven. Uit Duitschland afkomstige vluchtelingen, die vóór dén oorlog hier werden toegelaten, zullen in het algemeen ook thans weer in bescherming ge nomen worden. Als onderafdeeling van het landelijk comité voor gebieds uitbreiding Is thans ook in Zee land een provinciaal comité tot stand gekomen. Voorzitter is Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; secre taris drs. Chr. van Paassen (secretariaat Nieuwstraat 27 te Middelburg); leden zgn: P. Bon; Mr. H. B, Bouman; Dr. Buma; Ir. Geuze; Ir. S. Her- weijer; A. Hoolhorst; A. S. de Jonge; Dr. A. van Loy; R. Meursinghe-Reijnders; Jhr. R. J. H. Q. Roëll; Ir. M. de Vink; J. Vriesendorp. Het comité voor gebiedsuit breiding stelt zich ten doel de belangstelling voor en de be studeering van het vraagstuk van annexatie van Duitsch grondgebied dat onze vader- landsche geschiedenis, hetzij positief of negatief, doch in beide gevallen blijvend zal be- mvloeden, zooveel mogelijk te activeeren. Nog deze maand zal in Mid delburg en in Goes in een open bare bijeenkomst d-oor een deskundig spreker dit onder werp worden ingeleid, waarna gelegenheid tot gedachtenwis seling zal worden gegeven. Vooral voor Zeeland met zijn groot te kort aan landbouw gronden zal de oplossing van dit zeer acute vraagstuk van vérstrekkende beteekenis zjjn. Ter dekking van de onkosten zullen vrijwillige bijdragen, te storten op gironummer 488997 ten name van Chr. van Paas sen, te Middelburg, gaarne ont vangen worden. Abonn.-pr, 25 ct, p. w. J 3,20 p. Kw Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2,— Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzeh Vrijdag 1 September 1945 188e Jaargang Nummer Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. 126 Druk fa. V. v. d. Velde Jr., Vllssingen VOORUITBETALING OP NOG TE LEVEREN GOEDEREN. De minister van financiën heeft met het oog op het feit dat het in verband met de zui vering van het geldwezen, nood. zakelijk is voorzieningen te treffen met betrekking tot overeenkomsten, ingevolge wel ke door een der partijen een vooruitbetaling wordt verricht met het oog op de in uitzicht gestelde levering in de toe komst van bepaalde goederen, een beschikking uitgevaardigd, krachtens welke partijen, voor- zoover de levering nog niet heeft plaats gehad, hoofdelijk worden verplicht van de over eenkomst binnen, vijf dagen na het in werking treden van deze beschikking aan wel, ingeval de overeenkomst eerst na dat tijdstip is aangegaan, binnen vijf dagen na het aangaan van de overeenkomst, schriftelijk aangifte te doen daarvan bij de afdeeling geldwezen van 'het ministerie van financiën te Gravenhage. De bedoelde goederen zfln: motorrijtuigen (daaronder be grepen motorrijwielen), motor vaartuigen, stoomvaartuigen, zeilvaartuigen, motoren, (alle soorten), landbouwmachines, landbouwtractoren, karnmachi- nes en andere ip. de uitoefening van het landbouwbedrijf gebe zigde machines/ stookinstalla- ties, koelinstallaties, stofzui gers, radio-ontvangtoestellen, gramofoons, piano's, orgels en vleugels, brei-, weef- en bor- duurmachines, rijwielen,, meu belstukken. Deze beschikking trad 31 Augustus in werking. De Britsche vliegtuigin dustrie heeft in dezen oorlog 125.000 toestellen gefabriceerd. KERKNIEUWS Geref. Kerken. Beroepen te Valkenburg' (Z.H.), R. D. Beu- kema, cand. en hulppred. te 's-Gravenhago-Loosduinen; te Vlissingen, D. A. Zijlstra te Uithuizen. Geref. Gem. Beroepen en aangenomen naar Rotterdam- Zuid, dr. C. Steenblok te Poortvliet. Beroepen en be dankt voor Waarde (Z.), G. H. Kersten te Rotterdam. DE „CHRISTIAAN HUYGÉNS" GEBROKEN. Het m.s. „Christiaan Huy- gens" is Woensdagmorgen, 6 uur, door midden gebroken. De kapitein en bemanning z(jn van boord gegaan, hetgeen betee kent dat de maatschappij het schip voor haar als verloren beschouwt. KLEEDING VOOR DE NED. LANDMACHT. Canada zal voor het eind van dit jaar zorgen voor onder- en bovenkleeding voor 50.000 man Nederlandsche soldaten, alsme de voor verdere artikelen voor de legering. Nederland eischt 1 '/z milliard schadevergoeding. Naar de diplomatieke mede werker van de „Daily Tele graph" mededeelt, zal de Ne derlandsche regeering bij de Internationale Commissie voor Herstelbetalingen een bedrag van 1.500.000.000 pond sterling schadevergoeding eischen. In het verwoeste Hiroshima. De bijzondere correspondent van de „Daily Express" heeft uit de verwoeste Japansche stad Hiroshima bijzonderheden geseind ovfer de uitwerking- van de atoombom. Het aantal getelde dooden bedraagt daar- j(j 53.000, Nog 30.000 worden vermist, dat beteekent dat ook zij dood zijn. 13.000 ernstig ge wonden zullen vermoedelijk al len sterven. Er sterven er thans 100 per dag. De stad ziet er uit alsof er een geweldige stoom wals .overheen is gegaan. Geen gebouw valt er meer te zien. Volgens de „Daily Herald" zouden geleerden verzekerd hebben, dat aanzienlijk grooter explosies dan die van Hiroshi ma en Nagasaki reeds mogelijk zijn. 'Ook Avro tegen Nero. Naar „Trouw" meldt, heeft het bestuur van de AVRO be sloten, met kracht te zullen streven naar rechtsherstel, mitsdien niet mede te werken aan de Stichting „Nederland sche Radio-Omroep in over gangstijd" (NERO). De N.C.R.V. nam reeds eer der; een soortgelijk besluit. NIEUWE BONNEN. Brood: A3SA. B3SA, C38A, D38A, M38A en D38B 400 gr A38B, B38B, C38B 600 gr. E38A, E38B 200 gr. D38A, D38B, E38A en E38B beschuit 100 gr. Kinderbiscuits: D38A. E38A beschuit 75 gr. Melk: A38, B38 taptemelk 1V2 liter; C38 melk, 1% liter, D38A, D38B, D38C, E38A E38B, E38C 2 liter Boter: D38A, E38A boter 250 gr. A38A, B38A, C38A 125 gr. Margarine: M38B boter 125 gr Chocolade: C97, D97, E97 Rès. 1 tablet. Rookartikelen: 16 tabak 1 rantsoen naar keuze. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Het C.D.K. te Vught maakt bekend, dat van 1 t.m. 15 Sep tember de volgende bonnen voor petroleum voor kookdoel einden zfln aangewezen: 113 en, 114 van de kaart U 506, elk voor 2 liter petro leum, KF 35 van de kaart U 506 voor 12 liter jpetroleum. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden kunnen ook voor de maand September niet worden verstrekt. Binnenkort ook Engelsche en Amerikaansche sigaretten Naar de Nw. Ned. verneemt worden binnenkort tabaksbon nen geldig verklaard, waarop men ook Engelsche en Ameri kaansche sigaretten zal kun nen koopen. De volgende mer ken, werden genoemd: Craven A, Craven Plain, State Ex press 333, Gold Flake Players en Shirley en Marvels. De prijzen zullen nog bekend gemaakt worden. Zijn nu de rantsoenen, niet al te klein, dan is er goede hoop, dat dit langverwachte bericht voor een groot deel een einde aan den zwarten handel maakt. De heer Jan Koetsier, tweede dirigent van het Con certgebouworkest heeft zich als dirigent en componist uit het Ned. muziekleven terugge trokken. In een brief gericht aan den minister van O., K. en, W. heeft hrj bezwaren ontwik keld tegen het optreden van den Eereraad voor muziek. PROVINCIENIEUWS TRIBUNAAL MIDDELBURG. Woensdag 19 September a.i des voorm. 10 uur zal het Tri bunaal te Middelburg zijn eer ste zitting houden in het Ge rechtsgebouw aldaar. Havermout, melk en kaas voor 't getroffen Zeeland. Het Ned. Roode Kruis ont ving van het American Relief for Holland, een partij haver mout bestemd voor het getrof fen gebied van Zeeland. Hierbij waren ook vele blikjes gecon denseerde melk, bestemd voor Walcheren, terwijl door het Deensche Roode Kruis speciale pakketten voor t.b.c.-patiënten werden geschonken voor het getroffen gebied van Zeeland en een hoeveelheid kaas voor Walcheren. Al deze artikelen ztfn gratis gezonden, zoodat het Roode Kruis in Zeeland er op kent, dat zij gratis de hulp krijgt van de winkeliers om deze artikelen te distrïbueeren. In alle ons omringende be vriende landen helpt het Roo de Kruis het zwaar getroffen Holland. Door deze hulp is reeds veel nood gelenigd, waar voor we niet dankbaar genoeg kunnen, zijn. Woensdagavond is te Mid delburg een 120-tal Zeeuwsche kinderen aangekomen, die 3 maanden in gezinnen in Zwit- scherland hebben doorgebracht. De kinderen, afkomstig uit Middelburg, Vlissingen, Goes. Souburg en Nisse, waren 29 Mei vertrokken en hebben het bij hun Zwitsersche pleeg ouders zoo naar hun zin gehad, dat zjj bijna, zonder uitzonde ring nog graag wat hadden willen bljjven. Dinsdagochtend om 10 uur zijn zij per trein uit Bazel ver trokken. Vanaf Tilburg is de reis per auto voortgezet. Zij zgn bij het gebouw van Sociale Zaken te Middelburg door hun familieleden en vele belang stellenden ontvangen. Toen, Donderdagmorgen de zoon van den burgemeester van Wolfaartsdijk, de heer van Oeveren, tijdens de taxatie- markt te Goes een paard wilde vastzetten, kreeg hij een trap van het dier, waardoor hg ern stig aan het rechterbeen werd verwond, zoodat h(j per zieken auto naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Twee omstanders vielen van den schrik bewusteloos. In de Woensdagavond gehou den vergadering van de ver- eeniging voor het bevorderen van de teelt van konijnen, kip-, pen en sierduiven „Zeelandia" te Goes is besloten Zaterdag 22 September in het lokaal van den heer Krijger een jong-dle- rendag te houden waarop een 300-tal jonge konijnen zullen tentoon worden gesteld. Gedurende de a.s. Kerstda gen wordt een groote tentoon stelling van konijnen en kippen gehouden. Te Driewegen overleed de heer J. G. Nieuwenhuize. De overledene was één der op richters en jaren voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank. In 1915 werd op zijn initiatief de Landbouwvereeniging opge richt, waarvan hrj sedert de op richting secr.-pennm. was. In den Raad had hij zitting van 1 Sept. 1919—1 Sept. 1931. Verder was de overledene voor zitter van het burgerlijk arm bestuur en lid van de besturen van de meeste plaatselijke ver- eenigingen. In Aardenburg werden Vrij dag de feesten ook met een re veille begonnen, gevolgd door het Wilhelmus van af den to rentrans van den St Bavo. On der den Wilhelminaboom werd een borstbeeld van H.M. de Koningin geplaatst, waarbij door het gemeentebestuur en verschillende vereeniglngen bloemstukken werden neerge legd. Voorts waren er een op tocht, volksspelen en 's avonds een muzikale rondgang. Zater dag werden kinder, en volks spelen uitgevoerd, terwgl en kele jongelui aan de Kaai nog een aardig feest arrangeerden. Te Groede werden de feeste lijkheden geopend met een rede van den burgemeester, waarna de Chr. muziekvereeniging con certeerde. Des middags had een optocht plaats. De verdere feestelijkheden werden op de Markt gegeven, terwgl des avonds door de Chr. muziek vereeniging en de Ver. E.M.M. nog een concert ten gehoore werd gebracht, waarna bfl- vol le verlichting een lintenspel werd voorgedragen. Tot laat in den nacht werd gedanst en ge sprongen. Den volgenden morgen be gon het feest met ringrgdertj, wedrennen en kinderspelen. Des middags had een voetbalwed strijd plaats tusschen school kinderen. Vervolgens volksspe len. 's Avonds werd de op tocht herhaald, terwijl daarna nog eenige spelen werden gege ven op de muziektent. Veel btf- val had ook het tot slot gehou den boogjesspel. Nog geruimen tijd daarna werd door het verlichte en ver sierde dorp gedanst en ge host

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1