Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Britsche vloot in Singapore teruggekeerd. Britsche vloot in Singapore teruggekeerd. Na een afwezigheid van 3V2 jaar is de Royal Navy terugge keerd in Singapore, de groot ste vlootbasis van het Verre Oosten. 24 uur nadat de mij nenvegers met hun werk in de Straat van Malakka waren begonnen, ging admiraal Sir Arthur Power, de opperbevel hebber van de Oost-Indische vloot, op den kruiser „Cleo patra" voor anker ter hoogte van de basis. Toen het vlaggeschip aan het Noordelijke einde van de Straat van Malakka den door tocht begon, gaf een Japan- sche torpedojager te verstaan, belangrijke documenten aan boord te hebben. Het waren de kaarten van Singapore en an dere havens. Zij werden aan boord gebracht van de „Cleo patra". Mijnenvegers voeren voorop en deze werden door een Japansch vaartuig vooraf gegaan. Schout-bij-nacht Cedric Hol land, aan boord van den krui ser „Sussex", is met de bezet ting van Singapore belast. Zoodra de eerste schikkingen zijn voltooid, zal een Britsche strijdmacht aan land gaan. Royal Marines zijn aan land gegaan te Penang, nadat een vlootmacht onder bevel van vice-admiraal Walker de haven was binnengeloopen. Ook zijn de Royal Marines wellicht reeds aan land te Sa- bang. De stukken en kaarten zijn reeds overhandigd en Brit sche officieren hebben toege zien, dat de vertrekkende Ja- pansche troepen geen eigen dommen zouden meenemen. Toen de Liberators van het Roode Kruis voorraden en me dicijnen boven Medan uitwier pen, konden de bemanningen waarnemen, dat de bevolking wuifde, maar over het alge meen leek het of men gewoon met het dagelijksehe werk voortging, zonder bijzondere attentie aan de vliegtuigen te schenken. Het totaal aantal geallieer de krijgsgevangenen op Java bedraagt 3297 man, w.o. 1449 Nederlanders. Het aantal op Java geïnterneerden be draagt 623.532 man, w.o. 59.098 Nederlanders. 1% is ziek. In den loop van deze week zijn 4000 Nederlandsche ex- krijgsgevangenen uit Japan, Mandsjoerije en China, voor het meerendeel leden van de Kon. Ned. Marine en het Kon. Ned. Ind. leger, in Manilla aan gekomen. Woensdag hebben de eerste Amerikaansche bezettingstroe pen de gebieden rond Tokio betreden, terwijl zg vandaag het stadsgebied zelf zouden binnentrekken. De bezettings macht in de stad zal aanvanke lijk 3000 man zijn. De formeele intocht van de geallieerde troe pen in Tokio zal over een week te verwachten zijn. Te Hongkong zijn gewapen de Japansche soldaten door het Chineesche publiek doodgeran seld, toen de eerste Britsche be zettingstroepen in de haven ar riveerden. Op Bougainville is de ont wapening der Japanners be ëindigd, maar voor de uiteinde lijke capitulatie wordt gewacht op instructies uit Raboul en Tokio. Aan boord van den tor pedojager „Dunlop" is de over gave van de groep der Bonin eilanden onderteekend. In de zomerhoofdstad van de Philippijnen, Baguio, heeft ge neraal Jamasjita, de „tijger van Malakka", de geteisterde overblijfselen van de Japansche strijdkrachten op de Philippij nen overgegeven aan generaal Wainwright, den „verdediger van Corregidor" en aan gene raal Percival, die zich in 1942 jaan Jamasjita te Singapore overgaf. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. J 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p, adv J 2.— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzcn Hoofd red. E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. ISSe Jaargang Nummer 125 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen HET WATER DAALT IN WDSRIN GERMEERPOLDER. Ondanks de zware regens is het water in den Wieringer- meerpolder in de eerste 3 we ken volgende op het sluiten yan den dijk met 23 cm. ge daald. Door den overvloedigen regenval waren er dagen ge durende welke geen vorderingen konden worden gemaakt. Op het oogenblik is men be> zig met de montage van zes hulpgemalen. Indien geen on verwachte gebeurtenissen in treden hoopt men den Wierin- germeerpolder eind November droog te hebben, Op Civil Affairs. 1 September eindigde de 'verantwoordelijkheid van „Civil Affairs" voor de voor ziening van Nederland met goederen, uitgezonderd aard olieproducten. Daarmede ein digt echter nog niet alle zorg van „Civil Affairs" voor ons land. C. A. tracht o.a. een weg te openen voor het verkrijgen van goederen uit Duitschland. Zooals bekend, beteekent „Civil Affairs" in de gealli eerde legerorganisatie: de zorg voor de burgerbevolking bin nen het gebied, waarvoor de legercommandant verantwoor delijk is. DE IvOLENPOSITIE. De nationale feestdag ter ge legenheid van de capitulatie van Japan en Maria Hemel vaart hebben uiteraard de ko- lenproductie geschaad. Het tijdperk van 1 t.m. 20 Aug. omvatte slechts 15 werkdagen. In deze periode werd 226.132 ton kolen gedolven, d.i. gemid deld per werkdag 15.075 ton, helaas een lager gemiddele dan in de afgeloopen maand. De invoer is tegengevallen. Van 1 t.m. 20 Aug. werden 28.966 ton uit Duitschland ontvangen en bedroeg de aan voer van Amerikaansche kolen slechts 8.703 ton. Gelukkig is de kolenproduc- tie in het laatste deel van Aug. gunstiger geweest. Op ver scheidene dagen overschreed de productie 19.000 ton, óp één dag lag zij zelfs hooger dan 20.000 ton. DE PERSZUIVERING. Ten einde de werkzaamheden van de commissie voor de pers zuivering waarvan de sa- samenstelling zeer binnenkort zal worden bekend gemaakt te bespoedigen, wordt denge nen, die meenen gegronde be zwaren te hebben tegen redac teuren, redaetioneele mede werkers of verslaggevers, dan wef'tegen directeuren en ande re personen, die een leidingge vende, niet-journalistieke func tie bekleeden en bij een dag bladonderneming, verzocht, de ze vóór 10 September a.s. ter kennis te brengen van het mi nisterie van binnenlandsche za ken, afd. perszuivering, Kazer nestraat 3, Den Haag. Tot dien datum zal tevens gelegenheid blijven bestaan voor personen, die bij dag- of nieuwsbladen een journalistie ke of een leidinggevende, niet- journalistieke functie beklee den, aan hetzelfde adres een gedocumenteerd verslag in te dienen van hun werkzaamhe den tijdens de periode 1 Jan. 1940 tot 15 Juli 1945. Rapporten, welke na dien datum ingezonden worden, zullen voorloopig niet voor be handeling in aanmerking kun nen komen. Naar Reuter bericht, be droeg het salaris van Hitier in 1941; 26 millioen rijksmark, De G. G. van Indonesië zal naar Den Haag vertrekken. Jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, gouverneur- generaal van Indonesië, die uit een gevangenkamp te Hsian in Mandsjoerije werd bevrijd, heeft verklaard binnen enkele dagen naar Den Haag te zullen ver trekken, meldt Parool. Ondanks zijn 57 jaren en het feit, dat hij drie jaren als ge vangene der Japanners achter den rug heeft, zag hg er jeug dig uit. Op 8 Maart 1942 was hij te Bandoeng gearresteerd en naar Batavia gezonden. Aan het eind van dat jaar werd hij naar Formosa overgebracht, waar hij drie kampen door maakte. Op 5 October 1944 volgde zijn deportatie naar een kamp in Mandsjoerije en ver volgens naar Hsian. Starkenborch zeide, dat iedere gevangene van aanzien, drie Amerikanen, acht Engel- schen en vijf Nederlanders, één van zijn landgenooten als op passer had. Jhr. Tjarda heeft een doch ter in Nederland. Zijn vrouw werd met zgn andere dochter in Indonesië geïnterneerd. De eerste generaal der mariniers. Kolonel der Mariniers von Freytag Drabbe is bevorderd tot generaal-majoor der Mari niers. Dit is de eerste generaal der Mariniers in actieven dienst die het corps ooit heeft gehad. De leiding van de Marva in. vrouwelijke handen. Kapitein ter zee J. B. de Meester, die sedert 1 Septem ber 1944 belast is geweest met de voorbereiding en de leiding van de marine vrouwen afdee- lng, de Marva, heeft het com mando thans overgedragen aan de officier Marva 1ste klasse N. H. Schokking. Hiermede is de leiding van de marva in vrouwelijke handen gekomen. Zvvitsersche locomotieven voor Ned. Spoorwegen. Ten behoeve van de Ned. Spoorwegen zijn van de Zwit- sersche Bondsspoorwegen 20 locomotieven van diverse ty pes overgenomen. De eerste 5 zijn dezer dagen naar Neder land vertrokken via Frankrijk. Cacao en chocolade. Verwacht wordt dat over il.m. 2 maanden een begin .tan worden gemaakt met de distributie van cacao en cho colade artikelen. Alle fabrie ken zijn nu voorzien van ko len terwijl de fabrieken in het Zuiden ook reeds suiker heb ben ontvangen. Mevr. van Ammers-Küller uitgesloten. De eereraad voor letterkun de heeft ten opzichte van me vrouw van Ammers-Küller als zijn oordeel uitgesproken, dat zij dient te worden uitgeslo ten van iedere publicatie en van aan de markt brengen of doen brengen van reeds ver schenen werk of herdrukken, en van ieder ander optreden in het openbaar op het gebied der kunst. Een en ander voor het tijdvak loopende tot 1 Ja- nuari 1953. Klèeding, ingezameld voor oorlogsslachtoffers. Alle kleedingstukken, die door Amerikanen dit jaar zijn bijeen gebracht ten behoeve van de slachtoffers in Europa en in het Verre Oosten, zullen vóór den winter worden uit gedeeld en in de behoefte voorzien van meer dan 25 mil lioen menschen. Nederland heeft reeds 750.000 pond aan kleeren, ingezameld door de religieuze groepen, ontvangen. Dijkdoorbraak by Woubrugge. Tengevolge van dijkbreuk is de 90 h.a. groote Voorofsche polder te Woubrugge onder water geloopen. Ook de dijk van de Ruigekade is bezweken. Als gevolg hiervan staan nu de Lagewaartsche en de Brui- maardensche polder, welke te zamen 403 ha. groot zijn, on der water, de Achthovenpolder, groot 377 ha., de Boespolder, groot 90 ha., de Voorofsche polder eveneens 90 ha. groot en de Vlietpolder, groot 196 ha. PROVINCIENIEUWS Zooals reeds kort gemeld is, hebben de particulier secreta resse van H. M. de Koningin, mej. J. Geldens en de particu lier-secretaris, drs. M. Kohn- stamm, dezer dagen een be zoek aan Zeeland gebracht, Op den eersten dag werd het eiland Tholen bezocht. Vervol gens werd een bezoek gebracht aan Haamstede, Zierikzee en Goes. Den volgenden morgen ver trok men naar Vlissingen en Middelburg en per motorboot naar Domburg en Westkapelle. Op den derden dag staken mej. Geldens en drs. Kohn- stamm de Schelde over. Na Breskens werden Schoondijke, Aardenburg. Sluis en Oostburg bezocht. Overal werd met de plaatselijke en gewestelijke autoriteiten gesproken en wer den de verwoestingen en de er barmelijke woontoestanden voor de bevolking -in oogen- schouw genomen. De Z.B.M. zal op Woensdag 19 Januari te Goes haar eerste algemeene vergadering na haar herleving houden. De nieuw( voorzitter, Ir. M. A. Geuze, za een openingsrede houden. De heer dr. ir. F. Bakker-Schut, di recteur van den Rijksplanologi- schen dienst, zal een inleiding houden over: Is annexatie van Duitsch grondgebied ge- wenscht? De heer ir. J. D. Dorst heeft voorloopig zijn taak als secretaris der Maat schappij weer op zich genomen. Het herstel van de dijken van Walcheren. Maandag bezocht een aan tal ministers, die tezamen den raad van herstel en wederop bouw vormen, het laboratori um van prof. Thijssen te Delft, alwaar met kleine caissons proeven worden genomen verband met het sluiten van de gaten in de drjken op Wal cheren. Aan J. C. E. baron van Lynden is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als direc teur-generaal van den rijksge bouwendienst, tevens als admi nistrateur hoofd van de afd. rijksgebouwen van het dep. van financiën* Zooals men weet is het Loodswezen, voor eén groot deel van Vlissingen naar Ter- neuzen verplaatst en worden de schepen aldaar beloodst. Van onderlinge concurrentie tus- schen het Hollandsche en Bel gische personeel is geen spra ke meer. Bij toerbeurt of op nummer wordt een Holland sche of een Belgische loods aangewezen. Sedert eenigen tijd echter worden in- en uitkomen de schepen ook weder te Vlis singen van een loods voorzien en ziet men vanaf den Boule vard weer het voor stadgenoot en vreemdeling steeds zoo in teressante bemannen der sche pen. Tot dit doel biggen hier thans o.a. enkele van de nieuw ste Belgische afhaalschepen, welke vroeger te Oostende dienst deden. Het ligt in de bedoeling om zoo spoedig mogelgk het Ne derlandsche loodspersonecl weer naar Vlissingen terug te brengen. De moeilijke woonom standigheden belemmeren dit echter zeer, hoewel langzamer hand steeds meer personeel hier terugkomt. Het betreft lüer ongeveer een 100 gezinnen. Op de vraag of in de toekomst ook het Belgische loodspersoneel weer te Vlissingen gestation- neerd zal worden, kon men ons geen bevestigend antwoord ge ven. Vrijdagavond geven de man dolin evereenigingen „Tovido" te Vlissingen en „de Tokke laars te Middelburg, gezame- lijk een concert in het Bellamy- park -te Vlissingen, onder lei ding van hun directeur M. P. Ventevogel. „Excelsior" 25 jaar. De muziekvereeniging Ex celsior" te .Middelburg her denkt op 12 September het feit, dat zij vóór 25 jaar werd op gericht. Om dit jubileum te vieren, heeft zij van 1015 September een muziekweek ge organiseerd, waarvoor de me dewerking van diverse ver- eenigingen werd toegezegd. Volgens den feestgids, waarin de wnd. burgemeester, mr. A, J. van der Weel, een voor woord schreef, wordt de week geopend op Maandag 10 Sept. met een muzikale wandeling door de jubilaresse met de sig- naalafdeeling van „Achilles"; Dinsdag 11 Sept. trekt ..Cres cendo" door de stad; Woens dag 12 Sept. geeft „ONDA" een concert op de Markt; Don derdag 13 Sept. maakt de Har monie „Ons Genoegen" teza men met de signaalafdeeling van „Achilles" een korte wan deling door de stad. gevolgd door een concert op de Markt, Vrijdag 14 Sept. concenteert het Middelburgsch Muziek korps, terwijl de feestweek be sloten wordt door een concert van „Excelsior". Voorts staan een solisten concours op 20 October, waar voor een groot aantal deelne mers zich aanmeldde en feest avonden op 27 en 28 October op het programma. „Excelsior" werd op 12 Sep tember 1920 opgericht en telde toen 17 leden, van wie er thans 5 jubileeren. Ook de dirigent, de heer J. J, van Soelen te Vlissingen, viert zijn 25-jarig jubileum als dirigent. Hij voer de „Excelsior" van de laagste naar de Eere-afdeeling van den Zeeuwschen Bond. Na een afwezigheid van 3% jaar is de Royal Navy terugge keerd in Singapore, de groot- ste vlootbasis van het Verre Oosten. 24 uur nadat de mij nenvegers met hun werk in de Straat van Malakka waren begonnen, ging admiraal Sir Arthur Power, de opperbevel hebber van de Oost-Indische vloot, op den kruiser „Cleo patra" voor anker ter hoogte van de basis. Toen het vlaggeschip aan het Noordelijke einde van de Straat van Malakka den door tocht begon, gaf een Japan sche torpedojager te verstaan, belangrijke documenten aan boord te hebben. Het waren de kaarten van Singapore en an dere havens. Zrj werden aan boord gebracht van de „Cleo patra". Mijnenvegers voeren voorop en deze werden door een Japansch vaartuig vooraf gegaan. Schout-bij-naeht Cedric Hol land, aan boord van den krui ser „Sussex", is met de bezet ting van Singapore belast. Zoodra de eerste schikkingen zijn voltooid, zal een Britsche strijdmacht aan land gaan. Royal Marines zgn aan land gegaan te Penang, nadat een vlootmacht onder bevel van vice-admiraal Walker de haven was binnengeloopen. Ook zijn de Royal Marines wellicht reeds aan land te Sa- bang. De stukken en kaarten zijn reeds overhandigd en Brit sche officieren hebben toege zien, dat de vertrekkende Ja pansche troepen geen eigen dommen zouden meenemen. Toen de Liberators van het Roode Kruis voorraden en me dicijnen boven Medan uitwier pen, konden de bemanningen waarnemen, dat de bevolking wuifde, maar over het alge meen leek het of men gewoon met het dagelijksehe werk voortging, zonder bijzondere attentie aan de vliegtuigen te schenken. Het totaal aantal geallieer de krijgsgevangenen op Java bedraagt 3297 man, w.o. 1449 Nederlanders. Het aantal op Java geïnterneerden be- draagt 623.532 man, w.o. 59.098 Nederlanders. 7 Y2 ziek. In den loop van deze week zgn 4000 Nederlandsche ex- krijgsgevangenen uit Japan, Mandsjoerije en China, voor het meerendeel leden van de Kon. Ned. Marine en het Kon. Ned. Ind. leger, in Manilla aan gekomen. Woensdag hebben de eerste Amerikaansche bezettingstroe pen de gebieden rond Tokio betreden, terwijl zij vandaag het stadsgebied zelf zouden binnentrekken. De bezettings macht in de stad zal aanvanke lijk 3000 man zijn. De formeele intocht van de geallieerde troe pen in Tokio zal over een week te vernachten zijn. Te Hongkong zijn gewapen de Japansche soldaten door het Chineesche publiek doodgeran seld, toen de eerste Britsche be zettingstroepen in de haven ar riveerden. Op Bougainville is de ont wapening der Japanners be ëindigd, maar voor de uiteinde lijke capitulatie wordt gewacht op instructies uit Raboul er Tokio. Aan boord van den tor pedojager „Dunlop" is de over gave van de groep der Bonin eilanden onderteekend. In de zomerhoofdstad van de Filippijnen, Baguio, heeft ge neraal Jamasjita, de „tijger van Malakka", de geteisterde overblijfselen van de Japansche strijdkrachten op de Fhilippij- nen overgegeven aan generaal Wamwright, den „verdediger van Corregidor" en aan gene raal Percival, die zich in 1942 aan Jamasjita te Singapore overgaf. HET WATER DAALT IN WIERIN GERMEERPOLDER. Ondanks de zware regens is het water in den Wïeringer- meerpolder in de eerste 3 we ken volgende op het sluiten van den dijk met 23 cm. ge daald. Door den overvloedigen regenval waren er dagen ge durende welkegeen vorderingen konden worden gemaakt. Op het oogenblik is men be zig met de montage van zes hulpgemalen. Indien geen on verwachte gebeurtenissen in treden hoopt men den Wierin- germeerpölder eind November droog te hebben. Op Civil Affairs. September eindigde de "verantwoordelijkheid van „Civil Affairs" voor de voor ziening van Nederland met goederen, uitgezonderd aard olieproducten. Daarmede ein digt echter nog niet alle zorg van „Civil Affairs" voor ons land. C. A. tracht o.a. een weg te openen voor het verkrijgen van goederen uit Duitschland. Zooals bekend, beteekent ..Civil Affairs" in de gealli- eerde legerorganisatie: de zorg voor de bureel-bevolking bin- Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. 188e Jaargang Nummer 125 Druk ïa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen DE KOLENPOSITIE. De nationale feestdag ter ge legenheid van de capitulatie van Japan en Maria Hemel vaart hebben uiteraard de ko- lenproductie geschaad. Het tijdperk van 1 t.m. 20 Aug. omvatte slechts 15 werkdagen In deze periode werd 226.132 ton kolen gedolven, d.i. gemid deld per werkdag 15.075 ton, helaas een lager gemiddele dan in de afgeloopen maand. De invoer is tegengevallen. Van 1 t.m. 20 Aug. werden 28.966 ton uit Duitschland ontvangen en bedroeg de aan voer van Amerikaansche kolen slechts 8.703 ton. Gelukkig is de kolenproduc- tie in het laatste deel van Aug. gunstiger geweest. Op ver scheidene dagen overschreed de productie 19.000 ton, op één dag lag zij zelfs hooger dan 20.000 ton. DE PERSZUIVERING. Ten einde de werkzaamheden van de commissie voor de pers zuivering waarvan de sa- samenstelling zeer binnenkort zal worden bekend gemaakt te bespoedigen, wordt denge nen, die meenen gegronde be zwaren te hebben tegen redac teuren, redaetioneele mede werkers of verslaggevers, dan wel tegen directeuren en ande re personen, die een leidingge vende, niet-journalistieke func tie bekleeden en bij een dag bladonderneming, verzocht, de ze vóór 10 September a.s. ter kennis te brengen van het mi nisterie van binnenlandsche za ken, afd. perszuivering, Kazer nestraat 3, Den Haag. Tot dien datum zal tevens gelegenheid blijven bestaan voor personen, die bij dag- of inieuwsbladen een journalistie ke of een leidinggevende, niet- journalistieke functie beklee den, aan hetzelfde adres een gedocumenteerd verslag in te dienen van hun werkzaamhe den tijdens de periode 1 Jan. 1940 tot 15 Juli 1945. Rapporten, welke na dien datum ingezonden worden, zullen voorloopig niet voor be handeling in aanmerking kun nen komen. Jehe\ waar™or de Naar Reuter bericht, be- legercommandant verantwoor- droeg het salaris van Hitliir in ael9k i3> 11941: 26 millioen rijksmark. De G. G. van Indonesië zal naar Den Haag vertrekken. Jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, gouverneur- generaal van Indonesië, die uit een gevangenkamp te Hsian in Mandsjoerije werd bevrijd, heeft verklaard binnen enkele dagen naar Den Haag te zullen ver trekken, meldt Parool. Ondanks zijn 57 jaren en het feit, dat hij drie jaren als ge vangene der Japanners achter den rug heeft, zag hij er jeug dig uit. Op 8 Maart 1942 was hij te Bandoeng gearresteerd en naar Batavia gezonden. Aan het eind van dat jaar werd hij naar Formosa overgebracht, waar hij drie kampen door maakte. Op 5 October 1944 volgde zijn deportatie naar een kamp in Mandsjoerije en ver volgens naar Hsian. Starkenborch zeide, dat iedere gevangene van aanzien, drie Amerikanen, acht Engel- schen en vijf Nederlanders, één van zijn landgenooten als op passer had. Jhr. Tjarda heeft een doch ter in Nederland. Zgn vrouw werd met zijn andere dochter in Indonesië geïnterneerd. De eerste generaal der mariniers. Kolonel der Mariniers von Freytag Drabbe is bevorderd tot generaal-majoor der Mari niers. Dit is de eerste generaal der Mariniers in actieven dienst die het corps ooit heeft gehad. De leiding van de Marva in. vrouwelijke handen. Kapitein ter zee J. B. de Meester,die sedert 1 Septem ber 1944 belast is geweest met de voorbereiding en de leiding van de marine vrouwen afdee- lng, de Marva, heeft het com mando thans overgedragen aan de officier Marva 1ste klasse N. H. Schokking. Hiermede is de leiding van de marva in vrouwelijke handen gekomèn. Zwitsersche locomotieven voor Ned. Spoorwegen. Ten behoeve van de Ned. Spoorwegen zijn van de Zwit sersche Bondsspoorwegen 20 locomotieven van diverse ty pes overgenomen. De eerste 5 zgn dezer dagen naar Neder land vertrokken yia Ftankryk. Cacao en chocolade. Verwacht wordt dat over pl.m. 2 maanden een begin kan worden gemaakt met de distributie van cacao en cho colade artikelen. Alle fabrie ken zijn nu voorzien van ko ten terwijl de fabrieken in het Zuiden ook reeds suiker heb ben ontvangen. Mevr. van Ammers-Küller uitgesloten. De eereraad voor letterkun de heeft ten opzichte van me vrouw van Ammers-Küller als zijn oordeel uitgesproken, dat zij dient te worden uitgeslo ten van iedere publicatie en van aan de markt brengen of doen brengen van reeds ver schenen werk of herdrukken, en van ieder ander optreden in het openbaar op het gebied der kunst. Een en ander voor het tijdvak loopende tot 1 Ja nuari 1953. Kleeding, ingezameld voor oorlogsslachtoffers. Alle kleedingstukken, die door Amerikanen dit jaar zijn bijeen gebracht ten behoeve van de slachtoffers in Europa en in het Verre Oosten, zullen vóór den winter worden uit gedeeld en in de behoefte voorzien van meer dan 25 mil lioen menschen. Nederland heeft reeds 750.U00 pond aan kleeren, ingezameld door de religieuze groepen, ontvangen. Dijkdoorbraak by Woubrugge. Tengevolge van dijkbreuk is de 90 h.a. groote Voorofsche polder te Woubrugge onder water geloopen. Ook de dijk van de Ruigekade is bezweken. Als gevolg hiervan staan nu de Lagewaartsche en de Brui- maardensche polder, welke te zamen 403 ha. groot zijn, on der water, de Achthovenpolder, groot 377 ha., de Boespolder, groot 90 ha., de Voorofsche polder eveneens 90 ha. groot en de Vlietpolder, groot 196 ha. Aan J. C. E. baron van Lynden is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als direc teur-generaal van den rijksge bouwendienst, tevens als admi nistrateur hoofd van de afd. rijksgebouwen van het dep, van financiën. PROVINCIENIEUWS Zooals reeds kort gemeld is, hebben de particulier secreta resse van H. M. de Koningin, mej. J. Geldens en de particu lier-secretaris, drs. M. Kohn- stamm, dezer dagen een be zoek aan Zeeland gebracht. Op den eersten dag werd het eiland Tholen bezocht. Vervol gens werd een bezoek gebracht aan Haamstede, Zierikzee en Goes. Den volgenden morgen ver trok men naar Vlissingen en Middelburg en per motorboot naar Domburg en Westkapelle. Op den derden dag staken mej. Geldens en drs. Kohn- stamm de Schelde over. Na Breskens werden Schoondijke, Aardenburg, Sluis en Oostburg bezocht; Overal werd met de plaatselijke en gewestelijke autoriteiten gesproken en wer den de verwoestingen en de er barmelijke woontoestanden voor de bevolking in oogen- schouw genomen. De Z.B.M. zal op Woensdag 19 Januari te Goes haar eerste algemeene vergadering na haar herleving houden. De nieuwe voorzitter. Ir. M. A. Geuze, zal een openingsrede houden. De heer dr. ir. F. Bakker-Schut, di recteur van den Rijksplanologi- schen dienst, zal een inleiding houden over: Is annexatie van Duitsch grondgebied ge- wenscht? De heer ir. J. D. Dorst heeft voorloopig zijn taak als secretaris der Maat schappij weer op zich genomen. Het herstel van de dyken van Walcheren. Maandag bezocht een aan tal ministers, die tezamen den raad van herstel en wederop bouw vormen, het laboratori um van prof. Thijssen te Delft, alwaar met kleine caissons proeven worden genomen in verband met het sluiten van de gaten in de dijken op Wal cheren. Zooals men weet is het Loodswezen voor een groot deel van Vlissingen naar Ter- neuzen verplaatst en worden de schepen aldaar beloodst. Van onderlinge concurrentie tus- schen het Hollandsche en Bel- rische personeel is geen spra- te meer. Bij toerbeurt of op nummer wordt een Holland sche of een Belgische loods aangewezen. Sedert eenigen tijd echter worden in- en uitkomen de schepen ook weder te Vlis singen van een loods voorzien en ziet men vanaf den Boule vard weer het voor stadgenoot en vreemdeling steeds zoo in teressante bemannen der sche pen, Tot dit doel leggen hier thans o.a. enkele van de nieuw ste Belgische afhaalschepen, welke vroeger te Oostende dienst deden. Het ligt in de bedoeling om zoo spoedig mogelijk het Ne derlandsche loodspersoneel weer naar Vlissingen terug te brengen. De moeilijke woonom standigheden belemmeren dit echter zeer, hoewel langzamer hand steeds meer personeel hier terugkomt. Het betreft hier ongeveer een 100 gezinnen. Op de vraag of in de toekomst ook het Belgische loodspersoneel weer te Vlissingen gestation- neerd zal worden, kon men ons geen bevestigend antwoord ge ven. Voor de wederopbouwcollec- te werd in de Ned. Herv. kerk te Baarland 462.03 bijeenge bracht. Te Ellewoutsdijk werd de Koninginnedag begonnen met de onthulling van een gedenk- teeken en kranslegging op de Canadeesche graven in Eve- ringe. Na een toespraak van den wnd. burgemeester, gaf 'n afd. van de bewakingstroepen een eeresalvo. Om 9 uur volg de een rondgang met de mona- accordeonver. Daarna opening van heit feest door den voorz. der Oranjevereeniging. Door ds. van Willenswaard werd 'n kerkdienst gehouden. Een col lecte voor de stichting 1940 1945 bracht hier 213,40 op. 's Middags werd een optocht gehouden. Na de verschillende volksspelen was er gelegen heid tot dansen. Om 10 uur volgde nog vuurwerk op de haven. Zaterdag wei-den er kinderspelen gehouden. Een collecte voor de H.A.R.K. bracht 70,90 op. Des avonds werd nog muziek op de tent gegeven. Ook Hansweert heeft den verjaardag onzer Koningin feestelijk gevierd. Het feest werd geopend met een reveille. Voorts had een openlucht mu ziek- en zanguitvoering plaats door de „Scheld ega lm" en „Zuiderstemmen". Vervolgens tractatie aan de schoolkinde ren. 's Middags werd een op tocht gehouden. Verder werd de middag gevuld met volks spelen enz. Om 10 uur werd het feest besloten met een vreugdevuur. Te Heinkenszand werden op Koninginnedag des morgens wedstrijden voor schoolkinde ren gehouden en des middags een optocht. Verder werden volksspelen gehouden, terwijl het muziekgezelschap „Euter- oe" des avonds een concert op Je tent gaf en een rondgang door het dorp maakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1