Provinciale Zeeuwsche Courant NIEUWE TROEPENLANDINGEN IN JAPAN. S.S.-ers en landwachters achter prikkeldraad. Meer dan een kwart mil- lioen geallieerde manschappen van het bezettingsleger zijn in Japan aan wal gegaan. Nieu we troepenlandingen vonden plaats te Kahashima op Kioesjoe. Generaal Mac Arthur heeft zijn hoofdkwartier in Yoko hama gevestigd. Volgende week zal hjj zijn intocht doen in Tokio. In de baai van Hongkong (China) hebben Britsche ma rinevliegtuigen nog aanvallen moeten doen op drie Jap; sche schepen, die uit de b; van Hongkong trachtten te ontsnappen. Aan boord van Z.M. „Nel son" is Japans formeele over gave van Penang (Malakka) onderteekend Britsche troepen hebben Penang bezet. Singa pore zal ook deze week nog bezet worden. Er zijn regelingen getroffen voor de ontruiming van Sa- bang, aan de Noordelijke punt van Sumatra, door de Japan- neezen. Britsche officieren zullen toezicht op de ontruiming oefe nen, om te voorkomen, dat Nederlandsche of inheemsche eigendommen door de Japan- neezen zou worden medege nomen. De Japanneezen zullen zich op vier vaartuigen in schepen en zich vereenigen met Japansehe afdeelingen verder naar het Zuiden. Het gebied in Ned.-Indië. dat het eerst bezet zal worden, is Nederlandsch Timor. Hier zullen Australische strijdkrach ten. waaraan Nederlandsche eenheden, bestaande uit be stuursambtenaren zijn toege. voegd, deze week landen. Krijgsgevangenen bevrijd. Ongeveer honderd krijgsge- vangenen, waaronder Neder landsche en Javaansche, zijn van Thailand door Britsch Dakotas naar Rangoon ge transporteerd. Velen hunner waren sinds den val van Sin gapore in Japansehe handen. Zij vertelden sombere verhalen over Japansehe wreedheden en over ziekten in de kampen waar steeds gebrek aan me dicamenten heerschte. Alle krijgsgevangenen op Sumatra, met uitzondering van een of twee kampen, die diep in de bergen verscholen liggen, zijn door geallieerde vliegtuigen bezocht. In Tokio. Een speciale correspondent van Reuter, die de entrée van de Amerikaansche troepen in Tokio medemaakte, seint; Ik kwam door de straten van Yokohama en Tokio langs het door bommen beschadigde kei zerlijke paleis, het radio-sta tion van Tokio en andere be faamde gebouwen, terwijl de Japansehe burgers ons, de eer ste Amerikanen die zij zagen, met steenen gezichten, aan staarden. Uit gesprekken met vele menschen werd het mij duidelijk, dat de Japanneezen zich er ten volle van bewust zijn, dat zij den oorlog verlo ren hebben. Er deden zich geen teekenen voor van ge welddadig optreden of verzet, ofschoon sommige Japanners wel een vijandige houding aan namen. Gedeelten van Tokio en Yo kohama zijn tot op den grond toe weggejaagd door de uit werking van brandbommen, doch de Japansehe hoofdstad is, wat haar beschadiging be treft, niet te vergelijken met Berlijn. Van het keizerlijk pa leis is slechts een vleugel be schadigd, doch voor het ove rige ziet dit gebouw en zijn omgeving er wel onderhouden uit. Op de brug die tot het paleis toegang geeft, hebben reeds 36 Japanneezen, w.o. zes vrouwen, harakiri gepleegd als protest tegen de capitulatie. De fabriekswijken zijn het meest beschadigd. Kilometer na kilometer ziet men daar niets anders dan geblakerde ruïnes en skeletten van gebou wen. Het spoorwegstation van Tckio is nog slechts een hol geraamte. Tengevolge van de door de brandbommen veroor zaakte vernielingen aan de huizen zijn er honderdduizen den dakloozen. Meer dan 1.300.000 huizen zijn door de geallieerde bombardementen vernield. DE ZUIVERING IN BELGIË. In den Belgischen Senaat is aangaande de zuivering in Bel gië medegedeeld,' dat er 65.000 gevallen van militaire mede werking zijn, 60.000 van mede werking, op politiek en admini-1 straticf 'gebied, 1757 gevallen betrekking hebbende op de pers, de radio en de bioscoop, 28.800 aanwijzingen van perso nen (verraad), 25.000 gevallen ten nadeele va.n de geallieerde legers, 300 gevallen van spion- nage en 43.000 van economi sche collaboratie. Bovendien zijn er nog 210.000 gevallen te onderzoeken. Wat de doodvonnissen be treft hebben er 110 plaats ge had, waarvan de beschuldigden aanwezig waren. Twaalf van deze vonnissen zijn nog niet in kracht van gewijsde gegaan en 98 verzoeken om gratie zijn ingediend. Hiervan werden 60 afgewezen. Van deze 60 per sonen werden 58 terechtgesteld, terwijl de twee anderen bin nenkort zullen volgen. 1940 doodvonnissen werden bij ver stek uitgesproken. Nederlandsch schip in de lucht gevlogen. In de haven van Floeroe aan de Westkust van Noor wegen is een Nederlandsch schip in de lucht gevlogen als gevolg van een ontploffing, die plaats had tijdens het la den van munitie, die in zee tot üinken moest worden ge bracht. 19 man aan boord van het vaartuig zijn hierbij omgekomen, t.w. 2 Noren, 1 Engelsche sergeant, 6 Duit- schers en 10 Noorsche gevan genen, die zich wegens ver raad in arrest bevonden en voor dit werk gebruikt wor den. Behalve eenig wrakhout was er na de explosie van het vaartuig niets meer te bespeu ren. Von Brauchits en von Man- stein gearresteerd. Veldmaarschalk von Brau chits, opperbevelhebber van het Duitsche leger van 1938— 1941, en veldmaarschalk Man- stein, voormalig Duitsch be velhebber aan het Oostelijk front, zijn in Sleeswijk Hol- stein gearresteerd en geïnter neerd. De arrestatie wordt in verband gebracht met de on langs gedane ontdekking van het begin van een Duitsche ondergrondsche beweging in Hamburg en omgeving. Ook in België Duitsche vrouwen. Het Belgische kamerlid Mas- son, heeft een vraag gericht tot den eersten minister, waarin hij gewag maakte van de incidenten, die sedert ver schillende dagen plaats heb ben tengevolge van de aan matigende aanwezigheid in de steden Verviers, Spa, Luik, enz. van jonge Duitsche vrou wen die er door militairen, be- hoorende tot de geallieerde troepen, worden heengebracht. Masson vraagt den eersten minister of hij van het opper bevel der geallieerde ti-oepen niet zou kunnen verkregen dat nadrukkelijke bevelen zou den worden uitgevaardigd om de verbroederingstochtjes aan deze zijde van de Duitsch- Belgische grens te verbieden, waar zij immers een hoon be- teekenen voor onze gedepor- teex-den, voor onze mannen van het verzet,*voor de nage dachtenis van onze dooden en voor het geheele Belgische volk. De „Jacob van Heems kerk" is Maandagochtend uit Amsterdam vertrokken. Recordbedrag aan inlagen bij spaarbanken. De bedragen der inlagen en terugbetalingen van de spaar banken plegen gewoonlijk een getrouwe weerspiegeling te ge ven van den economischen en politieken toestand. In dit op zicht zijn de gegevens omtrent de inlagen en terugbetalingen bij de particuliere spaarban ken zooals deze voorkomen in het sinds eenigen tijd door het Centraal bureau voor de Sta tistiek uitgegeven statistisch bulletin, interessant. De bedra gen van inlagen en terugbeta lingen bij de bijzondere spaar banken waren nl. in de maan den van 1944 en in de eerste 7 maanden van 1945 als volgt: (in millioenen gulden) Januari 1944: inlagen 29.98, terugbeta lingen 15.97; 1945: inlagen 5.03, terugbetalingen 2.68; Fe bruari resp. 24.02, 13.62; 10.05, 6.08; Maart 22.75, 13.20; 10.28, 5.51; April 21.44, 11.83; 10.66, 3.71; Mei 25.77, 13.65; 25.89, 4.55; Juni 21.01, 12.52; 24.45, 6.22; Juli 22.62, 12.36; 83.19, 11.19. Met het stijgen van de mater xieele zorgen krimpt het be drag der inlagen in, waarbij September 1944, toen Neder land gevechtsterrein werd, een scherpe daling te zien gaf tot 8.56 millioen gulden tegen 19.78 millioen gulden in Au gustus 1944. Daarna zet de da ling zich verder voort en werd in December 1944 een diepte punt bereikt van nog slechts 4.35 millioen gulden. Daarna treedt een lichte verbetering in, totdat met de algeheele be vrijding van ons land in Mei 1945 een plotselinge stijging van de inlagen kan intreden tot 25.89 millioen gulden, waar mede wederom het niveau van het vorige jaar werd be reikt. De in Juli j.l. aangekondig de maatregelen tot geldzuive- ring, welke begon met de ver plichting tot inlevering van de 100 guldenbiljetten, leidde er toe, dat het tot dusverre nog steeds opgepot gebleven geld zijn weg naar de spaarbanken vond in een tot dusverre onge kend gi'ooten omvang. Hier door steeg het bedrag van de inlagen in Juli 1945 bij de bij zondere spaarbanken tot het recordbedrag van niim 83 mil lioen gxilden. Voor de rijkspostspaarbank, waarvan de laatst bekende ge gevens betrekking hebben op November 1944, zal de ontwik keling ongetwijfeld dezelfde zijn geweest als voor de bij zondere spaai'banken. Nota van Sovjet-regeering aan Franco? Volgens Reuter zou de Sov jet-regeering een in scherpe bewoox-dingen gestelde nota willen doen toekomen aan de regeering van Franco. Deze nota zou een beschuldiging bevatten aan het adres van de Spaansche regeering voor haar interventie in den oorlog van Duitschland tegen de Sov jet-Unie, en speciaal ophelde ring eischen omtrent de ver houding tusschen de Spaan sche regeering en de „blauwe divisie". De Amerikaansche verliezen. 254.485 dooden en 51.000 ge wonden, zijn de verliezen van het Amerikaansche leger en de vloot voor Europa en den Pa cific. Volgens officieele gegevens hebben de Ver. Staten 100.000 vaartuigen gebouwd, 223.444 vliegtuigen en 119.000 automo bielen. Abonn.-pr. 25 Ct. p. w. 3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2.— Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Torneuzen 188e Jaargang Hoofdred. E. P. ZindUIc (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Nummer 124 Druk la. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen TWEE KOLENBONNEN GELDIG VERKLAARD. Het C.D.K. te Vught maakt, in overleg met het rijkskolen- bureau te Tilburg bekend: de bonnen „45BV" en „46BV" van de brandstoffenkaart „T 505" zijn van 4 t.m. 8 Sept. geldig verklaard voor het be trekken van één eenheid brand stoffen per bon. De handelaren kunnen de in genomen bonnen 45 en 46 BV t.m 15 Sept. bij de plaatse lijke distributiediensten inleve ren ter verkrijging van aanvul, lingstoewijzingen. De distribu tiediensten zullen daartoe da gelijks gelegenheid geven. De aanvullingstoewijzingen moeten zoo spoedig mogelijk bij de brandstoffencommissies - wor den ingeleverd. De bonnen kun nen door de brandstoffenhan- delaren in elke hoeveelheid bij de distributiediensten, worden aangeboden. NIEUWE BEVELHEBBER NED. ZEESTRIJDKRACHTEN Met ingang van 25 Aug. j.l. is luitenant-admiraal J. Th. Fiirstner in verband met zijn benoeming tot lid van den Raad van State, eervol onthe ven uit zijn functie van bevel hebber der zeestrijdkrachten. In zijn plaats is benoemd vice- admiraal C. E. L. Helfrich, die tevens met ingang van de zen datum bevorderd is tot den rang van luitenant-admi raal. Tot dusver was admiraal Helfrich bevelhebber van on ze zeestrijdkrachten in het Verre Oosten. TWEE TORPEDOJAGERS VOOR DE KON. MARINE Onlangs zijn in Engeland door de Kon. Marine 2 torpe- dobootjagers overgenomen van de Britsche vloot. Het zijn de „Scorpion" en de „Sei'apis" die in den loop van deze maand officieel zullen worden omge doopt in Hr. Ms. „Piet Hein" en Hr. Ms. „Koi'tenaer". De „Piet Hein" en (ie „Kortenaer' welke op het oogenblik reeds door personeel van de Kon. Ma- x-ine worden bemand, zijn be stemd om naar Indië te ver trekken. Houten barakken voor t.b.c.-lijders. De Nederlandsche regeering heeft in Zweden een 300-tal in onderdeelen verplaatsbare hou ten barakken aangekocht voor t.b.c.lijders en in Engeland den volledigen inventaris daax-voor. Daar er in elke bai-ak ruimte is voor 20 patiënten zullen de sanatox-ia binnenkort over 6000 extra plaatsen kunnen beschik ken. Bij het mijnenruimen in Broekhuizenvorst (N. Limb.) zijn 9 leden van de voormalige Ned. SS omgekomen. Verschei dene anderen werden zwaar gewond. DOODVONNISSEN UITGESPROKEN. Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gi-avenhage heeft giste ren zijn eerste doodvonnis uit gesproken, nl. tegen J. Breed- veld uit Delft, die verschillen de Joden enz. aan den S.D. uit leverde. De fabrikant D. van Wijk uit Pijnacker, die groepscom mandant in. de landwacht was geweest en een onderdui ker had aangeschoten wex-d tot 20 jaar gev. straf met ontzeg ging uit het actief en passief kiesx-echt veroordeeld. Ook tegen dezen verd. was de doodstraf geëisclxt. F. A. v. Vliet uit Delft die als SS-ronselaar optrad en iemand aanbracht die hem landverrader noemde, werd conform den eisch tot 5 jaar gev. straf en ontzegging uit het actief en passief kiesrecht veroordeeld. De tuinarbeider J. P. Kunz te Delft die zijn buux-man die naar den Eng. zender luister de, had verraden, werd, omdat zijn daad geen ernstige gevol gen had, conform den eisch tot 5 jaar gevangenisstraf ver oordeeld met ontzetting uit actief en passief kiesrecht. J. van 't Hof uit Delft die onopzettelijk den naam ge noemd had van iemand die il legaal pamfletten verspreidde, werd vrijgesproken omdat hij later ook getoond had een goed vaderlander te zjjn. Tegen hem werd 1 jaar geëischt. BEPERKTE PRIJSVERHOO- GING GRAANPRODUCTEN. Het stelsel, waarbij van rijks wege bijslagen werden betaald op graanproducten, teneinde pi-ijsstijging van daaxvan af komstige consumptie-artikelen en veevoederproducten te voor komen, wordt thans verlaten. Als gevolg hiervan zullen met ingang van 3 September a.s. de prijzen der grondstoffen volledig woi'den doorberekend in die van de eindproducten, met uitzondering van o.a. brood en gist. Voor bx-ood vangt de regecring de prijs verhooging namelijk op door een nog nader te bepalen toe slag aan den bakker uit te keeren. Andere artikelen, waarop de prijsverhooging be- ti-ekking heeft, zijn nog slechts in beperkte mate vex-krijgbaar (meel en bloem, gort, haver mout, vermicelli, macaroni en spaghetti) of moeten nog ver krijgbaar worden gesteld (be schuit en ontbijtkoek). De prijsverhooging komt voor den consument dan ook neer op een verhooging van de kosten van het distributiepakket van en kele centen per persoon, per week. De Partijraad van de Comm. Partij Nedei'Iand heeft aan de S.D.A.P. voorgesteld tot samenwerking over te gaan. Dat Nederlandsche SS-ers en landwachters zich binnen de prikkeldraadomheining van hun gevangenis te Harskamp onledig houden met het aan leggen van fraaie mozaïkper- ken en dat het je overkomt onder een in oranje uitgevoer- den Nedeidandschen Leeuw te moeten lezen „Recht door zee!1 en „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst!", dat is op z'n zwakst uitgedrukt een verduiveld sterk stukje! Een verslaggever van de „Gazet van Limburg" heeft een bezoek gebracht aan het gevangenkamp voor leden van de voormalige SSen landwacht. Hij schrijft, dat men, wande lend door het kamp, den in druk krijgt de legex-plaats van een regiment keurtroepen te inspecteeren. Het moi'eel van de mannen is goed, ze loopen niet rond met in schuldbewust, zijn deemoedig gebogen hoof den, maar ze dx-agen het Ger- maansche hoofd fier rechtop. De discipline is boven allen lof verheven en na vijf minu- ten hakkengeklap en „orde" geroep, ga je onopvallend even naar beneden kijken om vast te stellen, dat er geen goud gallon je broek siert en je con stateert, voor alle veiligheid, dat er op je kraag geen goud en geen vier sterren zitten. Bij eventueele overtredingen tegen de reglementen of dis cipline wordt er strafexercitie gegeven onder leiding van de Stoottroepen. De bewakers be- ho'even echter slechts zelden op te treden, want de voor malige 'S.S.- en landwachtoffi cieren zijn weliswaar van hun onderscheidingsteekenen be- ï'oofd, maar ze dragen nu 'n witten band om den rechter-; arm, die hen meteen tot kamp politie stempelt. Deze kamp politie nu stelt er een eer in de orde en tucht op hoog ni veau te houden en organiseert dan ook zoo nu en dan stx-af- exercities, waarbij de exerci ties die de Stoottroepen ge ven, maar wandelingetjes zijn! Twee S.S.-ers hadden cïen euvelen moed een gang, onder de omheining door te graven, met de kennelijke bedoeling te ontvluchten. De kamppoli tie ontdekte een en ander en rekende het zich een plicht de „kameraden" te veiTaden, die dan ook prompt opgewacht werden, toen ze aan den ver keerden kant van de omhei ning het daglicht wilden be groeten. Over het voedsel zijn de mannen meer dan tevreden. Een blonde, gezond uitziende en glad geschoren S.S.-man, zeide: „Het eten is uitstekend meneer. Ik eet nu andijvie met aardappelen en goede toma tensaus". Ja, de kleeding van de „ware Nedex-landei's" laat wel iets te wenschen over. De uniformen beginnen lichtelijk kaal te wor den, al kunnen ze over het al gemeen nog wel eoncurreeren met de uniformen van de jon gens, die het kamp bewaken. U vraagt naar de ontspan ningsmogelijkheden Terecht, het is van het allergrootste belang, dat aan de mannen, die zich eens inzetten voor .Europa, nu de noodige ontspan ning geboden wordt. Wel, weer kan ik u gerust stellen. Ik sprak reeds over den aan leg van mozaïk-perken. Het kamp is er mee bezaaid. Midden in het kamp bóuw den de mannen verder een openluchttheater dat er zijn mag. In het theater woi'den uitvoeringen gegeven door de jongens zelf, die elkaar dan als vanouds „kamex-aad" noe men. We inspecteerden nog enkele barakken en onderkomens, half onder en half boven den grond, gedeeltelijk tent en ge deeltelijk but. 't Zag er alles bij elkaar vrij gezellig uit met foto's van familieleden en lief jes aan den wand, 'n tafeltje en namaak stoelen. Op den terugweg passeer den we de eigen groentetuinen van de kampeerders en eerlijk gezegd schrok ik, toen ik aan de poort moest aanzien hoe een groep Edelgermanen zeer nauwgezet gefouilleerd werd. vóór ze het kamp binnen mochten. Toen eigenlyk realiseerden we ons weer ten volle, dat we een kamp bezocht hadden, waarin mannen opgesloten zitten, waarvan we gedacht hadden, dat ze na de bevi*ij- ding meteen den kogel gekre gen zouden hebben! Er zijn menschen, die be weren, dat de Stoottroepen niet direct de aangewezen be wakers zijn voor SS-ers en die menschen hebben schoon gelijk. In de Stoottx-oepen zitten jonge, frissche kerels, die het stieiiijk begint te vervelen, alsmaar tegen de gehate grauwe uniformen op te kij ken. Het begint hun te ver velen, dat het Militair Gezag, dat eigenlijk de baas is over :e gevangenen, de SS-ers veel te goed behandelt. HET VERSCHIL TUSSCHEN EEN V-l EN EEN V-2. Ongetwijfeld zullen slechts weinigen zijn, die nauw keurig weten, wat nu eigenlijk het verschil is tusschen een V-l en een V-2. Een verslag gever van het A.N.P. heeft zich gewend tot een deskun dige, die hierover een duide lijk exposé heeft gegeven. Om te beginnen aldus de zegs man -wil ik dan iets ver tellen over de V-l. Dit is in wezen een vliegtuig met auto matische besturing en rege ling der voortbeweging. Voor aan het toestel zit een soort toerenteller, welke de voort beweging uitschakelt op het oogenblik, dat de V-l boven zijn doel is gekomen. Het ligt dan in de bedoeling, dat het toestel duikt en op het doel explodeex-t. De V-l was ech ter, toen zij reeds door de Duitschers voor de bombarde menten op Londen, Antwerpen en Luik werd gebruikt, nog in een ontwikkelingsstadium, zoo dat men haast zou kunnen zeg gen, dat 't een toeval was als het apparaat werkelijk op een nauwkeurig bepaald doel ex- plodeex-de. 't Kon wel 10 of 20 km. mis zijn. Een groote han dicap van de V-l is nl. dat de constructeurs terwille van den eenvoud, geen rolroeren hebben aangebracht. Een ste vige rukwind of een remous kunnen het toestel allerlei niet te controleeren bewegingen doen uitvoeren, terwijl 't bo. vendien nog buitengewoon moeilijk blijft om alle invloe den van den wind op een lang traject volkomen te verdiscon- teeren. De V-l wordt voort bewogen door middel van een soort raket. Dit toestel is aan gebracht boven den staart en ziet er uit als een buis, welke van achteren nauwer is dan van voren. Aan den voorkant is hij afgesloten met een roos ter, voorzien van kleppen, te vergelijken met een auto-ra diator. Hierdoor komt lucht, dus zuurstof, onder een be paalden druk binnen, welke ncodig is om den in de buis ontwikkelden benzinenevel tot veï-branding te brengen. De aan de achterzijde ontsnappen de verbrandingsgassen geven de V-l een snelheid van on geveer 600 km. per uur. De hoogte, waarop de V-T ge woonlijk vloog, was circa 500 m. De groote hoeveelheid zuur stof welke noodig is om den benzinenevel tot verbranding te bi'engen, is oorzaak, dat de V-l niet uit zichzelf kan star ten; immers, bij een snelheid nul is er geen toevoer van lucht, dus van zuurstof. Het was daarom noodzakelijk een startinrichting te construeeren, welke te vergelgken is met die welke Oi*ville en Wilbur Wright bij hun eerste vlieg tuig gebruikten, een soort ka tapult-inrichting dus. Vóór het benzineresei-vcir zit de spring lading, 1000 kg„ in vergelij. king met de zware bommen der geallieerden, geen bijzon- der zware lading. De V-2. De V-2 is een geheel ander apparaat en lijkt meer op een granaat dan op een vliegtuig. Het volgt dan ook niet om zijn doel te bereiken een vlak ke baan, zooals de V-l, doch een kromme baan, waarbij het over den afstand Duindigt Londen, 320 km., steeg tot een hoogte van 80 km. De voort bewegende kracht de mo tor, zoo men wil is geheel anders dan bij de V-l, al is het een soort raket gebleven. Men gebruikte alcohol als brand stof. De hoeveelheid zuurstof is in den dampkring op bv. 10 tot 15 km. van de aarde zeer gering. Het apparaat voerde derhalve op zijn tocht zelf de noodige zuurstof in vloeibaren vorm mede. Voor het afleggen van den afstand DuindigtLonden was onge veer 3500 kg. alcohol en 5000 kg. vloeibare zuurstof noodig. De snelheid, welke werd ont wikkeld, bedraagt 4000 a 4500 km. per uur, d.w.z. 3 a 4 maal de snelheid van het geluid en merkwaardig genoeg maakte dit de V-2 „populaii-" bij de bevolking van Londen, omdat men het toestel, in tegenstel ling met de V-l. niet hoorde aankomen. De V-2 kan zich- zelf wed starten en vertrok van een zg. starttafel door het electrisch doen ontbranden van een mengsel van zuurstof en alcohol. De V2 heeft eenigen tijd noodig om op gang te ko men. Gedurende dit tijdsver loop wordt het apparaat ra diografisch bestuurd en ge richt. Het is echter duidelijk, dat het korte oogenblik en de betrekkelijk nog niet voldoen de ontwikkelde constructie 'n zuiver richten onmogelijk ma ken, zoodat ook de V-2 wel .ergens" in Londen terecht kwam. Ook de V-2 had een spx-inglading van pl.m. 1000 kg. op een totaal gewicht van 12 ton. De uitwerking was een ki'ater van pl.m. S m. diepte en 15 m. middellijn. Nu de atoombom haar intrede gedaan heeft, is het de groote vi'aag, welke militaire waarde deze vei'nielingswei'ktuigen hebben. Vex-wacht wordt dat de Wieringeiuieerpolder tegen eind November droog zal komen. De haringvangst is op het oogenblik noodig. In Schave lingen liep een logger binnen met ruim 300.000 haringen, gevangen op een reis van 5 dagen. 1 PROVINCIENIEUWS AAN DE NOLLE. De werkzaamheden aan de Nolle bepalen zich er thans toe de gemaakte afsluiting met klei te versterken. De 6 gezon ken „beetles" en het met torpe do-netten gevulde schip ver dwijnen langzaam maar zeker onder een wal van klei. Intus- schen spuit de zandzuiger ach ter deze thans voltooide pers kade den dijk vex-der op. Ter wijl de enorme MUZ-kraan zijn massa's klei tusschen zee en binnenwater brengt, wordt verderop het profiel van den dijk bijgewerkt. Naar wij vernemen is het de bedoeling, dat i.v.m. het dich ten van den dijk geen feest wordt gehouden voor de gehee- te dijk op 'n hoogte van -f 4M N.A.P. ligt. Dit zal echter niet al te lang duren, daar, nu de stroom eenmaal verdwenen is, de werk^amheden veel ge makkelijker en sneller vorde ren. D Raad van Overleg, uit gaande van de 3 vakcentrales, te Vlissingen heeft aan den minister van oorlog een schrij ven gericht, waarin hij wijst op het feit, dat de vx-ouwen van oorlogsvrijwilligei's reeds sedert twee maanden geen enkele vergoeding hebben ont vangen. Werd vooi-heen deze vergoeding door bemiddeling van het gemeentebestuur uit betaald, in verband met de nieuwe rijksi-egeling is deze sedert 1 Juli stopgezet moeten worden. Sedertdien is echter door de gezinnen geen cent meer ontvangen, waai'door zij in grooten nood dreigen te geraken. De Raad dringt er bij den minister met klem op aan, dat aan dezen ongewenschten toe stand zoo spoedig mogelijk een einde worde gemaakt. De Raad van Overleg, uit gaande van de 3 vakcentrales te Vlissingen heeft in een adres aan B. en W. verzocht van ge meentewege over te gaan tot het instellen van een distribu tie van .brandhout, en de in gezetenen in de gelegenheid te stellen tegen vergoeding kljeingemaakt brandhout te be. trekken. Het is den Raad be kend, dat ook nu reeds hout betrokken kan worden, doch voor vele gezinnen ontbreekt in dezen tijd bergruimte en materiaal om dit te verwerken. De Raad is van meening, dat in, den komenden winter een dergelijke beschikbaarstel ling van brandhout in een groote behoefte zou voorzien. De Harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen geeft he denavond een concert. Voor een geheel gevulde Schuttershof zaai trad Maan dag jl. te Middelburg op het ensemble van Jan van Ostade in een cabaret-programma, ge titeld „Tusschen licht en donker". Hierin, kon men o.m, het optreden bewonderen van Jan van Ostade zelf, die als „gerepatrieerde" veel succes oogstte. Ook de andere leden van het gezelschap wisten groote vroolijkheid in de zaal teweeg te brengen. Er is een vlot pi-ogramma van zang. daxis, voordracht en tooneel afgewerkt, dat de talrijke aanwezigen eenige aangename ,schemer-uren" heeft bezorgd. Hedenavond zal door de muziekvereeniging „Vlijt en Volhai'ding" te Souburg een taptoe woi'den gehouden xnet medew. van enkele manschap pen van de 6e comp. der genie- troepen uit Vlissingen. Na afloop vindt een muzikale wandeling plaats. Ofschoon te Domburg de Oranjefeesten een week zijn uitgesteld, is er toch nog een prettige Koninginnedag ge weest. dank zij de wedstrijden in het militaire kamp, die ook voor de burgers toegankelijk waren en waaraan zij zeifs konden deelnemen. In dén voor avond werd een dankdienst ge houden in de Ned. Herv. kerk, waarin de predikanten W. Reus en F. G. H. Nicolaï voorgingen en het zangkoor „Looft den Heere" medewerkte. In den laten avond gaf het fanfaren- korps een concei-t, daarmee de nieuwe muziektent voor de eer ste maal in gebruik nemende. Een gemaskerd bal in het badhotel vormde een goed slot van den dag. In de R.K. kapel te Dom burg hadden twee uitvoeringen plaats van de „Vredescantate 19401945", woorden en mu ziek van den heer A. Bosdijk, onder leiding van dezen dich- ter-componist. Zijn Beatrix- koor was voor deze gelegen heid uitgebreid met een kinder koor. Mevr. Bosdijk, mej. dr. Ghijsen, de heeren Röling, Adri- aanse en Ligthart Schenk ver leenden steun met piano en viool, de declamatie werd ver zorgd door den heer Jellema. Het waren mooie avonden en het zeer talrijke publiek heeft reel genoten. L. V. en de 21 j. bankwerker J. B., beiden te Domburg, na men aldaar een tafelkleed, 2 tafelkleedjes. 3 theedoeken, 2 baddoeken, 4 sexwetten en een tafellaken weg. V. kreeg 2 mnd. gev. straf en B. 40 of 20 d. h. De 42 j. J. M.—S. te Domburg kocht van deze ge stolen goederen. Dit kwam haar op 50 of 20 d. h. te staan. M. J. M.v. d. M. kreeg voor een zelfde feit 30 of 10 d. h. De 31 j. hulsvr. A. F.—H. en haar echtgenoot 'e Dom burg ruilden gestolen goederen voor Eng. sigaretten. Uit spraak voor beiden 15 of 10 d. h. De 55 j. N. F.—W. kocht ook van het gestolen goed. Dit kwam haar op 30 of 10 d. h. te staan. Deze straf kreeg ook K. H.W. uit Domburg. Politierechter Middelburg. De 29 j. timmerman A. A. S. te Vlissingen, nam een bui ten- en een binnendeur, een huistrapje, een mattenklopper enz. weg. De 40 j. smid-vuur werker F. D. te Vlissingen nam een kapstok, een petroleum- bus. een vouwstoeltje, een bankschroef en 10 m2 vloerzeil weg. Uitspraak voor beiden 60 of 20 d. h. De 22 j. dienstbode J. C, de R- te Middelburg nam eenige luiers. 4 ldeedjes, kluwen wol. eenige lappen stof, een dames- "sch en een schoorsteenlooper e.d. weg. Zij werd bij verstek tot 1 maand gev. sti-af vei'oor- deeld. De 25 j. kantoorbediende M. Het Amerikaansche leger zal duizenden legerauto's in Eui-opa verkoopen. Nederland zal er waarschijnlijk 3000 krij gen. De eerste 85, voor het meerendeel 2]/> ton wagens, zijn reeds aangekomen. TEXTIEL ACHTER GEHOUDEN. Voor den bijzonderen politie rechter te Middelbux-g stond tei*echt de 48-jarige A. van der Jagt, winkeljuffrouw uit Tholen, bij wie tijdens de al- gemeene textielrazzia in haar winkel vele goederen werden aangetroffen, die niet waren gex-egistreerd. Ze hield ze om zoo te zeggen achter, tegen dat het geld wat meer waarde zou hebben. Ze werd dadelyk in ver-zekerde bewaring gesteld en de officier van justitie eischte 3 weken gevangenis straf. De bijzondere politie rechter volstond met 1 week gevangenisstraf. De textiel handelaren weten dus waar ze zich aan te houden hebben. Alle goederen werden verbeurd verklaard, op heel enkele na, die waren opgegeven. SPORT De Ned. Voetbalbond zal 23 Sept. a.s. beginnen met liet doen spelen van de bekerwed- sti*ijden Het Engelsche elftal, dat op a.s. Zaterdag te Middelburg zal spelen tegen het reeds eer- der gepubliceerde Zeeuwsch elftal, is samengesteld als volgt: d.: LCpl. Carter; a.: Dvr. Logan en Dvr. Mc Donald; m.:- Pte. Britton, Pte. Bingham en Dvr. Williams; v.: Dvr. Cur- ner,. Dvr. Sabini, Dvr. Caves, Dvr. Reid en Dvr. Reiph. De beste spelers in dit elftal zijn ongetwijfeld de volgende: Carter, doelverdediger van „Newcastle United"; Bingham en Britton van „Leeds"; Wil liams van „Swansea": Sabini komt uit in de „Southern Ama teur League"; Caves is een be kend speler van „Bedford Town", terwijl tenslotte Reid in „Brighton Hove Albion" speelt. Te Axel zijn wedstrijden ge houden voor de Zeeuwsche zwemkampioenschappen. De uitslagen zijn als volgt: 1(M) M. rugslag dames, M. Claeyssen, (Bruinvisch, Sas van Gent), 1.47,2 m. 100 M. rugslag hee ren, R. Claeyssen, (Bruinvisch, Sas van Gent) 1.35.3 m. 200 M. schoolslag dames M. Markusse, (Bruinvisch, Sas van Gent), 3.26 M. 200 M. schoolslag hee ren, J Rubé (Zeehond), Vlis singen), 3.31.5 M. 100 M. borstcrawl dames, J. Claeys sen, (Bruinvisch), 1.32.9 M. 100 M. borstcrawl heeren, C. Wagenaar, (Zeehond). 1.16.6 M. 3 x 100 M. wisselslag da mes, Bruinvisch, 4.59 M. 3 x 100 M. wisselslag heeren, Zee hond, 4.35.1 M. 5 x 50 M. borst crawl dames. Bruinvisch. 3.39 M. 5 x 50 M. borstcrawl hee- ren, Bruinvisch. 2.54 M. Officieele publicaties De Burgemeester van Middel burg maakt bekend, dat bij de laatstelijk gehouden keuring zijn goedgekeurd en toegelaten de navolgende stieren Wimco van Mina (27 Mrt. '44) eigen. P. de Pachter, Langeviele 67; Wimco (18 Mrt. '44) eigen, idem; Duplo (12 Aug. '43) eigen. P. J. M. Blokpoel, Balans. Overzicht maatregelen veehouderij (III). Teneinde ook in de toekomst ccn overzicht te hebben van den aanfok van biggen, zal de fokzeugen-tocwij- zing blijven bestaan. Het aantal big gen. dat deze zeugen werpen, mag vrij worden opgefokt, en tot ccn ge wicht van 25 kg vrij op de bedrijven aanwezig zijn, mits verantwoord in het veeboekje. Varkens van 25 kg. en zwaarder mogen alleen gehouden wor den op: a- de bovenbedoelde fokzeu- gentoewijzing; b. een vergunning tot het aanhouden van een huisslachtings- varken, waarvoor in aanmerking kun nen komen personen, die liun hoofd beroep in den land- en tuinbouw hebben en burgers, die vóór '40 gewoon waren een varken voor huis slachting aan te houden; c. een niestcontract, dat vrij kan worden afgesloten en waarvoor een prils wordt overwogen, waardoor het mes ten bij een normalen biggenpiijs locnend geacht kan worden; d- een orfokvergunning voor' jonge zeugen ter verjonging van den fokzeug- stapel of jonge dekbeeren Om de beschikbare biggen en i'okvarkens over de hiervoor in aanmerking komende bedrijven tc vordèelcti. wordt bij den handel in biggen en varkens het stelsel van aankoopvcr- gnnnlngen gehandhaafd, terwijl het vervoer gedekt moet zijn door gc- Icidebiljetten. Mededeelingeih Voedselvoor ziening. Roggestroo. Om hot roggestroo zooveel mo gelijk voor den a s. winter sis dak bedekking tc kunnen gebruiken, worden de roggetelers verzocht het "itroo gaaf te houden. Rogge dient dus gcdorscht tc wor- ien met vlegel of machine, waar ;ecn draadpers achter staat. Wij rekenen op de volle mede- yerking van alle roggetelers in onze provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1