Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant De Nolledijk is dicht S Dinsdag 4 September 1945 De Nolledijk is dicht Dinsdag 4 September 1945 Aan den Nolledijk heersch- te Zondagnacht weer groote bedrijvigheid. In het licht van de schijnwerpers werden de laatste krachtige pogingen gedaan het gat van den nooddijk te sluiten en daar mee een van de vier groote gaten, waardoor het zee- water Walcheren binnen- stroomt, te dichten. De weersomstandigheden waren gunstig: een heldere sterren- hemel, een frissche Oosten- wind en laag tb'. De groote kraan aan de buitenzijde van den noodd\jk zwaaide groote if happen vette klei uit de bak- £kèn naar de nog enkele :,f meters breede waterstrook, tusschen de beide gedeelten -ivan den nooddijk. Met span- ning volgde men de kleimassa die uit den grijper in het water plonste. Steeds kleiner werd het gat. Zou het lukken Even na 2 uur stortte een - nieuwe vette kleimassa om- laag en bleef boven water v; uitsteken. De verbinding was er. Nog een paar zwaaien van den grijper, nog meer klei; de verbinding bleef in stand, fr" Om 2.08 u. etak een Jongen O* den dijk over en om 2.12 uur f iwas het gat volledig gedicht, waarop de sirene van de kraan begon te loeien. De wnd. bur- 1 gemeester wenschte onmiddel- lijk een der hoofdingenieurs geluk, die wederkeerig den J burgemeester zijn gelukwen- schen aanbood. 'I Het gat was dicht. De zee was overwonnen. Een van de l. vier gaten, waardoor het zee- **- water Walcheren binnen- f stroomt was gedicht. Een mijl-! j paal op den weg naar Wal- cherens herrijzenis. H.M. de Koningin en de mi nister van openbare werken, dr. ir. Ringers waren, volgens H.N., de eersten, die van het v heugelijke nieuws op de hoogte werden gesteld. '- Met man en macht had J. men zich er de laatste dagen op geworpen dit resultaat te bereiken. Zaterdagmorgen had men in het verlengde van het 5 dijkgedeelte aan de Vlissing- sche zijde een oud, door de j-Duitschers omgebouwd schip •pr laten zinken. Het was wel een ongebruikelijke methode, maar ze bleek toch nuttig effect te sorteeren het stuk dijk werd weer met de noodige meters verlengd. Het oude schip had men geladen met stalen torpedonetten, waarop kléi was gestort. Zoo werd ■het in het gat tot zinken gebracht. Hoewel de druk van twater zoo geweldig groot was, dat de klinknagels uit den scheepswand wrongen en het water zich door het schip heen perste. Er bleef nu nog een opening van ongeveer 10 meter tus schen het einde van het schip en de gezonken „beetles". Door dit gat stortte zich het water met groote kracht. Zaterdagnacht heeft men naast de andere nog een zesde „beetle" in de overgebleven opening laten zinken. Ongeveer half een werden de laatste voorbereidselen hiervoor ge troffen. Doordat er echter te weinig water stond, kwam de ze „beetle" niet juist in het gat terecht, doch er vóór. Ter weerszyden bleef hierdoor een opening bestaan. Zondagmid dag ongeveer 1 uur heeft men de eene zqde volgestort. Ook het schip was op dien tijd zoo goed als geheel onder het kei- leem verborgen. Ononderbroken draaide de grijperkraan heen en weer om de pas opgeworpen dijken te verhoogen en te verstevigen. Zondagmiddag werden de schijnwerpers reeds rondom de laatste opening opgesteld en alles liet zich aanzien, dat er in den loop van den nacht be langrijke gebeurtenissen in het Nollegat te verwachten waren, hetgeen ook inderdaad het ge val is geweest. In den loop van Zondag was ook een aantal Duitsche krijgs gevangenen aangekomen om een handje te helpen. Aan de dijkwerkers, die dag nacht, ook op de feestdagen, hebben gezwoegd, zal nu een feest worden aangeboden. Een geste, die deze stoere kerels zeer zeker verdiend hebben en welke hun dan ook van harte gegund wordt Daar de dijk eerst nog flink verstevigd moet worden, zal het nog eenige dagen duren, voordat hiertoe gelegenheid zal bestaan. De versieringen in de straten kunnen worden verwijderd. Wèl wordt verwacht, dat iede re ingezetene op den feestdag der dijkwerkers de ylag zal uitsteken. Het eerste nummer na de be vrijding van „De Auto", het of ficieel orgaan van de Kon. Ned. Automobielclub, is weer ver schenen. Als van ouds is- dit orgaan weer keurig verzorgd. Het bevat een voorwoord van Prins Bernhard, verschillende interessante en lezenswaardige artikelen, terwijl de foto-il lustraties weer uitstekend yer- j zorgd zijn. - 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen Hootdred. E. P. ZandIJk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. 18Se Jaargang Nummer J23 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vllssïngen KONINKLIJKE GIFT VOOR VOLKSHERSTEL. Twee jeugdige collectanten uit Baarn die op Koninginne dag in Soestdijk collecteerden voor Ned. Volksherstel, trok ken de stoute schoenen aan en gingen naar het paleis. De meisjes werden bij H.M. de Koningin toegelaten die hen een brief overhandigde, waar in H.M. meedeelde dat zij 75.000 schenkt. Ook Prin ses Juliana gaf een enveloppe met een groot geldsbedrag voor Ned. Volksherstel, De Prinsesjes deponeerden wat uit hun spaarpot in de col- lectebus,< (HN). VELDMAARSCHALK MONTGOMERY IN NEDERLAND. Zaterdag heeft veldmaar schalk Montgomery een bezoek aan Nederland gebracht. Hij landde op het vliegveld Soesterberg .en begaf zich daarop naar paleis Soestdijk waar hij door H.M. werd ontvangen. Daarna reed hij in gezelschap van Prins Bernhard en min.-pres. Schermerhom naar Amster dam, waar hem in het Amstel- hotel namens de regeering een lunch werd aangeboden. Later is hij van Schiphol weer naar Duitschland gevlogen. De hoofdstedelingen hebben den veldmaarschalk een overweldi gende ontvangst bereid. Aankoopen met vooruitbetaling. Den laatsten tijd worden veel koopovereenkomsten gesloten, waarbij reeds betaald, doch nog niet geleverd wordt. In verband met de geldzuivering, heeft de minister van finan ciën bepaald, dat van het slui ten van dergelijke overeen komsten binnen 5 dagen na dien hiervan opgave moet wor den gedaan aan de afd. Geld wezen van het Min. van finan ciën te Den Haag. Het betreft hier aankoopen van motor voertuigen, vaartuigen, moto ren, stofzuigers, radio's, orgels, rijwielen, meubelen enz. Vanuit Marseille zijn 1600 Nederlandsehe, Fransche en Poolsche joden naar Palestina vertrokken. l(HN2. WERVELSTORM BELEMMERT DE LANDING IN JAPAN. Op het oogenblik worden de landingen in Japan belemmerd door een naderende typhoon. Eén van de hevigste wervel stormen van den laatsten tijd woedt thans te Okinawa en verplaatst zich naar het Ja- pansche hoofdeiland Hondo, waar hij heden verwacht werd. De landingen van uit de lucht werden Maandag reeds ge staakt. Troepenontschepingen door de vloot vonden gisteren nog voortgang. Een half uur na de onder- teekening stoomden 42 sche pen met troepen de baai bin nen. De staf van Mc Arthur be reidt de intrede in Tokio voor. .(H.N.), De eerste lyst oorlogs misdadigers. De eerste lijst van oorlogs misdadigers is tegelijkertijd in Washington, Londen Moskou gepubliceerd. De hee- ren zullen begin October in Neurenberg voor hun rechters verschenen. Hier volgen de namen Hess, Goering, von Ribben- trob, Ley, Roosenberg, Frank, Kaltenbrüner, Strei- cher, Funk, Keitel, Raeder, Doenitz, Speer, Bormann, Jodel, von Papen, von Neu- rath, Fritsche, Seys Inquart, Schacht, Saukel, Frick, von Schirach en Gustav Krupp. Maandag was het een jaar geleden dat Brussel werd bevrijd. Er werd een défilé gehouden waaraan ook een compagnie van de Ned. land macht deelnam. (HN) De Amsterdamsche P.O.D. heeft de directie van de Ford-fabrieken in hechtenis genomen, nl. Stenger, direc teur; Huntelaar, onder-direc teur; De Vriend, bedrijfs leider en Grooteboer, chef de bureau. PROVINCIENIEUWS De eerstvolgende vergade ring van den gemeenteraad van Middelburg zal plaats vinden op 12 Sept. a.s. Een der voornaamste punten van de agenda is de benoe ming van een wethouder van sociale zaken in plaats van den heer Onderdijk, Bij K.B. van 13 Aug. paald, dat ieder, die De ringrijderij op Konin ginnedag ite Vlissingen heeft een Vlot verloop gehad en alle deelnemers hebben met enthousiasme tot groot ver maak van het publiek om den ring gereden. De uitslag is als volgt: le pr. J. Koole, 15 r.; 2e K. P. de Witte, 15 r.; 3e L. Bras ser, 14 r.; 4e J. Castel, 12 r.; 5e J. Reijnierse, 12 r.; 6e D. Vos, 11 r.; 7e P. Jongepïer, 11 r.; 8e A. van Slooten, 11 r.; 9e C. Koole, 10 r.; 10e C. Jobse, 10 r.; He A. van Leeuwen 10 r.; 12e J. Bras ser, 9 r.; 13e P. Bosschart, 9 r.; 14e A. Bakker; 15e J. A. Wisse; 16e C. D. Kodde; 17e W. Koole; 18e L. de Loof, allen 8 r.; 19e G. van de Voorde, 7 r.J 20e M. Joziasse, 7 r. De prijs van den burge meester werd gewonnen door P. Bosschart, prijzen beschik baar gesteld door militaire autoriteiten door C. Jobse, J. Brasser, P. Bosschart, D. Vos, J. Koole en J. Reijnierse. De prijzen voor de meeste volgringen werden behaald door K. P. de Witte, J, A. Wisse en P. Bosschart. De traditioneele pollepel verwierf de 73-j. A. van Slooten. De jongste^ deel nemer, een kwiek 11-j. boer tje, wist 4 ringen te behalen. Dat ook onze militairen van het schouwspel genoten, bleek wel uit het tijdens het rijden spontaan beschikbaar stellen door eenige pioniers van een aantal doosjes siga retten. Dank zij de medewerking is be- van den Bond van Buurtver- eenigingen was voor eiken deelnemer een prijs beschik baar. In verband met het 25-jarig zal van 1015 Sept. een feest- week worden georganiseerd, waaraan verschillende muziek- vereenigingen zullen deelne men. lederen avond zal er een concert in de stad gegeven worden. Om aan het geheel een fees telijk cachet te geven, zal het op prijs gesteld worden, wan neer de versieringen nog deze week gehandhaafd blijven. Woensdagmiddag beeft mi nister Mansholt ook een kort bezoek gebracht aan Grijps- kerke, vergezeld van de heeren Staf en Herweijer van Landbouwherstel, alsmede eenige leden van de Advies commissie. De heer Geschie- re, voorzitter van de Stich ting Grondgebruikers, ge leidde hen door het dorp om eenige stallen te bezichtigen, waarna een onderhoud plaats had omtrent den verderen op bouw van Walcheren, het geen de minister optimistisch belichtte. Daarna vertrok het gezelschap met een motor boot in de richting Middel burg. Joodsch kind verzorgt, ver plicht is hiervan aangifte te doen bij de commissie voor oorlogspleegkinderen of ter bestaan van de muziekvereem- gem, secretaris, LH.N.t'gmg „Excelsior: te MWaelburg, Op Koninginnedag had te Nieuw- en St. Joosland een indrukwekkende plechtigheid plaats op het nieuwe kerkhof en den Binnendijk, waar door het bestuur van den Oranje- bond bloemstukken werden ge legd op de graven van de ge vallen bondgenooten, in tegen woordigheid van den oud commandant der Ondergrond- sche Beweging, den heer J. Kwekkeboom, plaatselijke po- litieautoriteiten en belang stellenden. De heer E. Verlare, voor zitter van de Oranjevereeni- ging, gaf een uiteenzetting, waarom bloemstukken werden gelegd. Ds. G. A. v. Waardenburg las een schriftgedeelte voor. Bij de verdediging van Nieuwland zijn op 17 Mei 1940 13 Franschen gevallen en op 30 October 1944 zijn bij de bevrijding eveneens 13 Engel- schen gesneuveld. De Fran schen zijn herbegraven op het nieuwe kerkhof en de Engel- schen hebben een rustplaats gevonden aan den Binnendijk. De plechtigheid op het nieuwe kerkhof werd besloten met bet zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus en aan den Binnendijk met het eerste vers van ons volkslied. Zaterdag heeft Nieuw- en St. Joosland Koninginnefeest ge vierd als in geen jaren heeft plaats gehad. De Oranjebond en de buurtvereenigingen kun nen op een geslaagd feest te rug zien. Des morgens begon de muziekver. „O.N.D.A." met een rondwandeling en een au bade aan den burgemeester. De burgemeester en de voorzitter van den Oranjebond spraken hierbij het publiek nog toe. Daarna werd in de N.H. kerk een dankdienst gehouden, waarin ds. G. A. van Waar* denburg voorging. De kinder spelen hadden plaats rond de kerk en alle kinderen ontvin gen een prijsje en werden ont haald. Des middags was er een groote optocht van bijna 1 km. lang, met ruim 40 on derdeden, het eene nog beter verzorgd dan het andere. De hoofdprijs viel ten deel aan „Hollands Glorie", H.M. Mo« torboot „De Korte Weg", di« reet daarop gevolgd door Sneeuwwitje". Ook de wa gens „Door Vrede tot Wel vaart", „Nederland en Indië'* en „Wereldvrede" kunnen met eere worden genoemd. Buurt- vereeniging „Willen is Kun« nen" behaalde het hoogst aan-1 tal punten, gevolgd door buurtvereeniging „Het Cen trum". Daarna „De Rijksweg buiten de Kom" en vervolgens de „Vrije Groep", waarin op genomen „De Landbouwjeugd-" gemeenschap", „De Walcher- sche Tuinbouw Herrijst", „De Volendam" en „De Korfbalver. S.I.W." „Het Zwaantje" was daarna aan de beurt, gevolgd door „De Zuidwesters" en buurtvereeniging „Eendracht maakt Macht" sloot de rij. Des avonds kwamen de volksspelen aan de beurt, waar de inwoners zich konden ver maken met tonnetjesteken, touwtrekken, olifantrace, zak- loopen, prijsschieten, hinder-» nisloopen en. stoeltje rijden, waarna de prijsuitreiking volg de in de openbare school. Iede re deelnemer werd in het bezit gesteld van een prijs, terwijl de prijzen bij den gehouden optocht zullen bestaan uit me dailles, indien deze verkrijg baar zijn. Het slot van den dag werd gevormd door zang, muziek en massazang, gevolgd met een. rondgang van muziek door het dorp. - - Ontstellend groot is de ge- zinsnood, niet alleen in de groote steden, doch ook op het platteland, ook in Zeeland. In vele gezinnen dreigt onder gang, omdat er geen vaste hand is, die het huisgezin kan besturen. Daarom is er voor meisjes van 18 jaar en ouder zulle een prachtig werk als Maatschappelijke Gezinsver zorgsters te verrichten. Een eenvoudige cursus van 3 4 maanden, uitgaande van de Bijzondere Kerkelijke Gezins- Aan den Nolledqk heersch- te Zondagnacht weer groote bedrijvigheid. In het licht van de schijnwerpers werden de laatste krachtige pogingen gedaan het gat van den nooddqk te sluiten en daar mee een van de vier groote gaten, waardoor het zee water Walcheren binnen stroomt, to dichten. De weersomstandigheden waren gunstig: een heldere sterren - hemel, een frissche Oosten wind en laag tij. De groote J kraan aan de buitenzijde van den nooddijk zwaaide groote happen vette klei uit de bak ken naar de nog enkele meters breede waterstrook, tusschen de beide gedeelten van den nooddijk. Met span ning volgde men de kleimassa die uit den grijper in het water plonste. Steeds kleiner werd het gat. Zou het lukken Even na 2 uur stortte een nieuwe vette kleimassa om. ,en Weef boven water mts.eken. De verbinding was er. Nog een paar zwaaien van den grijper, nog meer klei; de verbinding bleef in stand. Om 2.08 u. stak een jongen den dijk over en om 2.12 uur was het gat volledig gedicht, waarop de sirene van de kraan toegon te loeien. De wnd bur gemeester wenschte onmiddel lijk een der hoofdingenieurs geluk, die wederkeerig den burgemeester zijn gelukwen- schen aanbood. Het gat was dicht. De zee was overwonnen. Een van de vier gaten, waardoor het zee water Walcheren binnen stroomt was gedicht. Een mijl paal op den weg naar Wal- cherens herrijzenis. H.M. de Koningin en de mi nister van openbar© werken, dr. ir. Ringers waren, volgens H.N., de eersten, die van het heugelijke nieuws op de hoogte [werden gesteld. Met man en macht had men zich er de laatste dagen op geworpen dit resultaat te bereiken. Zaterdagmorgen had men in het verlengde van het dijkgedeelte aan de Vlissing- sche zijde een oud, door de "•Duitschers omgebouwd schip laten zinken. Het was wel een ongebruikelijke methode, maar ze bleek toch nuttig 2 effect te sorteeren het stuk .dijk werd weer met de noodige 'meters verlengd. Het oude 'schip had men geladen met .stalen torpedonetten, waarop ?£lei was gestort. Zoo werd pet in het gat tot zinken gebracht. Hoewel de druk van pet water zoo geweldig groot was, dat de klinknagels uit den scheepswand wrongen en het water zich door het schip heen perste. Er bleef nu nog een opening van ongeveer 10 meter tus schen het einde van het schip en de gezonken „beetles". Door dit gat stortte zich het water met groote kracht. Zaterdagnacht heeft men naast de andere nog een zesde „beetle" in de overgebleven opening laten zinken. Ongeveer half een werden de laatste voorbereidselen hiervoor ge troffen. Doordat er echter te weinig water stond, kwam de ze „beetle" niet juist in het gat terecht, doch er vóór. Ter weerszijden bleef hierdoor een opening bestaan. Zondagmid dag ongeveer 1 uur heeft men de eene zijde volgestort. Ook het schip was op dien tijd zoo goed als geheel onder het kei- leem verborgen. Ononderbroken draaide de grijperkraan heen en weer om de pas opgeworpen dqken te verhoogen en te verstevigen. Zondagmiddag werden de schijnwerpers reeds rondom de laatste opening opgesteld en alles liet zich aanzien, dat er in den loop van den nacht be langrijke gebeurtenissen in het Nollegat te verwachten waren, hetgeen ook inderdaad het ge val is geweest. In den loop van Zondag was ook een aantal Duitsche krijgs gevangenen aangekomen om een handje te helpen. Aan de dijkwerkers, die dag en nacht, ook op de feestdagen, hebben gezwoegd, zal nu een feest worden aangeboden. Een geste, die deze stoere kerels zeer zeker verdiend hebben en welke him dan ook van harte gegund; wordt. Daar de dijk eerst nog flink verstevigd moet worden, zal het nog eenige dagen duren, voordat hiertoe gelegenheid zal bestaan. De versieringen in de straten kunnen worden verwijderd. Wèl wordt verwacht, dat iede re ingezetene op den feestdag der dijkwerkers de vlag zal uitsteken. Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. few. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2. Bur. VlissLngen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen ISSe Jaargang Nummer 123 Hoot'dred. E. P. Zandijfe (met red. medew. van dr. W. H. Beebenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlissingen Het eerste nummer na de be vrijding van „De Auto", het of ficieel orgaan van de Kon. Ned. Automobielclub, is weer ver schenen. Als van ouds is dit orgaan weer keurig verzorgd. Het bevat een voorwoord van Prins Bernhard, verschillende interessante en lezenswaardige artikelen, terwijl de foto-il lustraties weer uitstekend ver zorgd zijn. KONINKLIJKE GIFT VOOR VOLKSHERSTEL. Twee jeugdige collectanten uit Baarn die op Koninginne dag in Soestdijk collecteerden voor Ned. Volksherstel, trok ken de stoute schoenen aan en gingen naar het paleis. De meisjes werden bq H.M. de Koningin toegelaten die hen een brief overhandigde, waar in H.M. meedeelde dat zij 75.000 schenkt. Ook Prin ses Juliana gaf een enveloppe met een groot geldsbedrag voor Ned. Volksherstel. De Prinsesjes deponeerden wat uit hun spaarpot in de col lectebus, (HN). VELDMAARSCHALK MONTGOMERY IN NEDERLAND. Zaterdag heeft veldmaar schalk Montgomery een bezoek aan Nederland gebracht. Hij landde op het vliegveld Soesterberg en begaf zich daarop naar paleis Soestdijk waar hq door H.M. werd ontvangen. Daarna reed hij in gezelschap van Prins Bernhard en min.-pres. Schermerhorn naar Amster dam, waar hem in het Amstel- hotel namens de regeering een lunch werd aangeboden. Later is hij van Schiphol weer naar Duitschland gevlogen. De hoofdstedelingen hebben den veldmaarschalk een overweldi gende ontvangst bereid. Aankoopen met vooruitbetaling. Den laatsten tijd worden veel koopovereenkomsten gesloten, waarbij reeds betaald, doch nog niet geleverd wordt. In verband met de geldzuivering, heeft de minister van finan ciën bepaald, dat van het slui ten van dergelijke overeen komsten binnen 5 dagen na dien hiervan opgave moet wor den gedaan aan de afd. Geld wezen van het Min. van finan ciën te Den Haag. Het betreft hier aankoopen van motor voertuigen, vaartuigen, moto ren, stofzuigers, radio's, orgels, rijwielen, meubelen enz. Vanuit Marseille zijn 1600 Nederlandsehe, Fransche en Poolsche joden naar Palestina vertrokken. (HN) WERVELSTORM BELEMMERT DE LANDING IN JAPAN. Op het oogenblik worden de landingen in Japan belemmerd door een naderende typhoon. Eén van de hevigste wervel stormen van den laatsten tijd woedt thans te Okinawa en verplaatst zich naar het Ja- pansche hoofdeiland Hondo, waar hij heden verwacht werd. De landingen van uit de lucht werden Maandag: reeds ge staakt. Troepenontschepingen door de vloot vonden gisteren nog voortgang. Een half uur na de onder- teekenlng stoomden 42 sche pen met troepen de baai bin nen. .De staf van Mc Arthur be reidt de intrede in Tokio voor. (H.N.) De eerste lqsfc oorlogs misdadigers. De eerste lijst van oorlogs misdadigers is tegelijkertijd in Washington, Londen Moskou gepubliceerd. De hee ren zullen begin October in Neurenberg voor hun rechters verschijnen. Hier volgen de namen Hess, Goering, von Ribben- trob, Ley, Roosenberg, Frank, Kaltenbrüner, Strei- cher, Funk, Keitel, Raeder, Doenitz, Speer, Bormann, Jodel, von Papen, von Neu. rath, Fritsche, Seys Inquart, Schacht, Saukel, Frick, von •Schirach en Gustav Krupp. Maandag was het een jaar geleden dat Brussel werd bevrijd. Er werd een défilé gehouden waaraan ook een compagnie van de Ned. land macht deelnam, (HN) De Amsterdamsche P.O.D. heeft de directie van de Ford-fabrieken in hechtenis genomen, nl. Stenger, direc teur; Huntelaar, onder-direc teur; De Vriend, bedrijfs leider en Grooteboer, chef de bureau. Bij K.B. van 13 Aug. is be paald, dat ieder, die een joodsch kind verzorgt, ver plicht is hiervan aangifte te doen bq de commissie voor oorlogspleegkinderen of ter gem, secretarie. (H.N.) De Ned. Volksbeweging. Op 13 en 14 September wordt te Amsterdam het constitu- eerende congres van de Ned. Volksbeweging gehouden. Op dit congres zal o.m. een nieuw Hoofdbestuur worden verko zen. Het voorzitterschap van de Ned. Volksbeweging wordt thans waargenomen door Dr. W. Banning, het vice-voorzit terschap door Prof. Ir. W. Schermerhorn. Tot secretaris sen zqn benoemd de heeren W. Thomassen en Mr. J. Barents, terwijl nog met een Roomsch Katholiek uit het Zuiden over leg wordt gepleegd. Politierechter Middelburg, De 29 j. timmerman A. A. S. te Vlissingen, nam een bui ten- en een bmnendeur. een huistrapje, een mattenklopper enz. weg. De 40 j. smid-vuur werker F. D. te Vlissingen nam een kapstok, ben petroleum- bus, een vouwstoeltje, een bankschroef en 10 m2 vloerzeil weg. Uitspraak voor beiden 60 of 20 d. h. De 22 j. dienstbode J. C. de R. te Middelburg nam eenige luiers, 4 kleedjes, kluwen wol, eenige lappen stof, een dames- tasch en een schoorsteenlooper e.d. weg. Zij werd bij verstek tot i maand gev. straf veroor deeld. De 25 j. kantoorbediende M. L. V. en de 21 j. bankwerker J. B., beiden te Domburg, na men aldaar een tafelkleed, 2 tafelkleedjes, 3 theedoeken, 2 baddoeken, 4 servetten en een tafellaken weg. V. kreeg 2 mnd. gev. straf en B. 40 of 20 d. h. De 42 j. J. M.—S. te Domburg kocht van deze ge stolen goederen. Dit kwam haar op 50 of 20 d. h. te staan. M. J. M.v. d. M. kreeg voor een zelfde feit 30 of 10 d. h. De 31 j. huisvr. A. F.—H. en haar echtgenoot te Dom burg ruilden gestolen goederen voor Eng. sigaretten. Uit spraak voor beiden 15 of 10 d. h. De 55 j. N. F.—W. kocht ook van het gestolen goed. Dit kwam haar op 30 of 10 d. h. te staan. Deze straf kreeg ook K. H,W, uit Domburg, DE ATOOMBOM. Domei meldde dat het aan tal dooden te Hiroshima nog gestadig stijgt tengevolge van de radio-activiteit yan het uranium. De medische rapporten heb ben aangetoond dat niemand volkomen kan herstellen van verwondingen bij de ontplof fing opgeloopen. Domei ver volgt: „Ofschoon de oorlog ge ëindigd is blijft het spook des doods over de achtergebleven inwoners van de verwoeste stad hangen". Drie dagen na de ontplof fing was het aantal slacht offer. 30.000 dooden en 160.000 gewonden op een to taal van millioen inwoners. Twee weken later was het aantal dooden gestegen tot 60.000 en dit getal stijgt nog steeds. De meeste verwondin gen zijn veroorzaakt door de sterke ultra-violette stralen in den bom en allen die zich binnen 2 km. van den haard dei- ontploffing bevonden hebben twee of drie verwondingen opgeloopen. Zij die zich op een afstand van 3 tot 4 km. bevonden kregen brandwonden. De huid werd lichtrood en twee uur later vormden zich blaren die waterzucht veroorzaakten. Levende wezens kunnen voor een periode van 75 jaar niet meer in Hiroshima wo nen en het uitzenden van eën medische commissie van on derzoek staat gelijk met zelf moord. De Amerikaansche radio voegt hieraan toe, dat het uranium diep in den grond doordringt wat door het spe ciale Geiger-Miiller meetinstru ment gemakkelijk vastgesteld werd. Bij een onderzoek van tien Amerikaansche soldaten, die een week na het bombarde ment brandwonden hadden op geloopen, bleek, dat zq 2150 witte bloedlichaampjes beza ten, maar andere soldaten, die oogenschijnlijk gezond geble ven waren, 3800 tegen een aantal van 78000 bij een normaal gezond mensch. De gewonde soldaten ver- toonden ruim 3 millioen roode bloedlichaampjes en de oogen schijnlijk gezonden bijna 100.000 meer tegen een aantal van 4*4 tot 5 millioen van een normaal gezond mensch. Hieruit blijkt dat niemand volkomen aan de gevolgen kan ontkomen en keelziekten en constipatie veelvuldig optre den behalve nog andere ziek tebeelden. Hiroshima kan voorloopig niet meer herbouwd worden en is in den waren zin des woords een doodenstad. PROVINCIENIEUWS Men schrqft ons De Arbeidersjeugdcentrale heeft in Middelburg haar her rijzenis getoond door in de achter ons liggende maanden enkele kampen te organisee- ren, waarvan wij willen op merken het Pinksterkamp, waar aan ruim 60 leden de ge legenheid werd geboden, een drietal dagen in tenten door te brengen op Zuid-Beveland. Het zomerkamp voor de afd. Middelburg vond in Aug. plaats te Seppe (N.-Br.) waar op eigen terreinen circa 45 meisjes en jongens -boven 16 jaar, alsmede enkele gasten, een week lang van zon, heide, spel en sport hebben genoten. Het hierna georganiseerde week-endkamp van het gewest Zeeland, dat plaats vond in 's-Gravenpolder is alleszins geslaagd geweest en wanneer de A.J.C. haar zomerseizoen zal besluiten met 'n 2-daagsch kamp op Zuid-Beveland voor haar 1216-jarigen, waaraan 120 meisjes en jongens deel nemen, kan geconstateerd worden, dat de eerste schrede na de bevrijding is gedaan, waar het geldt, de Nederland sehe jeugd weer normbesef bij te brengen in het belang van de geheele volksgemeenschap. Ook te 's Heer Arendskerke is de verjaardag van de Ko ningin op feestelijke wijze ge vierd. De dag begon met een aubade van de schoolkinderen voor het gemeentehuis, waarna de burgemeestér de aanwezigen toesprak. Na afloop der kin derspelen werden de kinderen getracteerd. 's Namiddags was er een aardige optocht door de versierde straten en hadden volksspelen plaats, die veel belangstelling trokken. Des avonds gaf het muziekgezel schap „Excelsior" een concert op de tent onder zeer groote belangstelling. Woensdagmiddag heeft mi nister Mansholt ook een kort bezoek gebracht aan Grijps- kerke, vergezeld van de heeren Staf en Herweijer van Landbouwherstel, alsmede eenige leden van de Advies commissie. De heer Geschie- re, voorzitter van de Stich ting Grondgebruikers, ge leidde hen door het dorp om eenige stallen te bezichtigen, waarna* een onderhoud plaats had omtrent den verderen op bouw van Walcheren, het geen de minister optimistisch belichtte. Daarna vertrok het gezelschap met een motor boot in de richting Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1