Provinciale Zeeuwsche Courant De tweede wereldoorlog geëindigd. Vanochtend om Irnlf vier is op het Amerikaansclie slag schip „Missouri", liggende in de baai van Tokio, het capi tulatieverdrag geteeuend, waarmede Japan zich officieel on voorwaardelijk heeft overgegeven. Daarmede is dus de twee de wereldoorlog geëindigd. De onderteekening geschiedde door generaal Mac Arthur en van Japansche zijde door den .minister van buitenlandsche zaken Sigimitsoe. Voorts teekenden generaal Wainwright, die generaal Mac Arthur opvolgde als bevelheb ber op Corrigedor en generaal Persifal, destijds bevelhebber van Singapore. Voor het koninkrijk der Ne derlanden teekende vice-admi- raal Helfrich, bevelhebber van de geallieerde ze es ti'ijdkr ach ten in Indië. De Amerikaansche radiover slaggever, die een reportage van de onderteekening van het capitulatieverdrag gaf, zeide o.m., dat de redding van Australië en van de democra- tie van de geheele wereld te danken was aan de Nederland- sche strijdkrachten, die in de Javazee aanvielen in plaats van terug te trekken. Volgens de officieele tekst van de capitulatieverklaring van Japan, worden de voorzie ningen vervat in de verklaring, welke door de hoofden van de regeeringen van de Ver. Sta ten, China en Groot-Brittannië op 26 Juli te Potsdam is afge legd en waarmede vervolgens door de U.S.S.R. instemming is betuigd, aanvaard. De onvoorwaardelijke over gave wordt afgekondigd aan de geallieerde mogendheden van het Japansche keizerlijke algemeene hoofdkwartier er van alle Jap. gewapende mach ten, welke onder Jap. con trole staan, waar zij zich ook bevinden. Alle Jap. troepen, waar zij zich ook bevinden, en het Ja pansche volk wordt bevolen, onmiddellijk de vijandelijkhe den te staken, alle schepen, vliegtuigen en militaire en bur gerlijke eigendommen voor be schadiging te behoeden en alle eischen na te komen welke eventueel door den opperbevel hebber van de geallieerde mo gendheden of wel op zijn aan wijzing door bemiddeling van de Jap. regeering zullen wor den gesteld. Alle burgerlijke, militaire en vlootfunctionarissen moeten gehoorzamen aan en doen eer biedigen alle afkondigingen, bevelen en richtlijnen, welke door den opperbevelhebber voor de geallieerde mogendheden dienstig zullen worden geacht om deze overgave tot uitvoe ring te doen komen, en welke door hem ook op zijn gezag zullen worden uitgegeven. DUITSCHE STEENKOOL VOOR EUROPA. Naar in de Ver. Staten he kend werd gemaakt, zullen de bevrijde landen in Europa de zen winter een tekort aan steenkool van 50 millioen ton hebben. Daarom zal alle Duit sche steenkool worden uitge voerd. De Duitschers moeten het dit jaar maar met hout stellen. Hess naar Duitschland. Rudolf Hess zal Dinsdagmor gen naar Duitschland worden overgebracht. Vermoedelijk gaat hij naar Neurenberg, waar hij als oorlogsmisdadiger te recht zal staan. De leen- en pachtschulden. De Amerik. minister van buit. zaken Byrnes heeft Zon dag verklaard, dat er geen grond bestaat voor het vermoe den, dat leen- en pachtschulden zullen worden kwijtgescholden. Churchill in Italië. Churchill vertoeft momenteel met vacantie in Italië. Zater dag heeft hij de verwoestingen te Milaan bezichtigd. Onbemande vliegtuigen. Volgens de Daily Express is in dezen oorlog door de gealli eerden gebruik gemaakt van onbemande vliegtuigen. De rnarinebasis Helgoland is o.m. aangevallen door deze machi nes, die een last van 11 ton vervoerden. Zij voldeden nog niet in alle opzichten. Eén vliegtuig bleef boven England koersen, doch verdween later toch boven den Atlantischen Oceaan, waar het door de R.A. F. onschadelijk werd gemaakt. De automatische piloot, welke deze vliegtuigen bestuurde, werd George genaamd. Zelfmoordvliegtuig stort op vliegkampschip. Een dezer dagen zijn, naar gemeld wordt, 45 opvarenden gedood toen een Japansch zelf moordvliegtuig op een vlieg kampschip viel, Duitscliland's herstelbetalingen Voor 15 Febr. 1954 moet Duitschland de herstelbetalin gen aan de Ver. volken hebben gedaan, aldus kolonel Jeffer son te Frankfort op den twee den dag van de vergadering der geall. militaire besturen. Welke industrieën naar de Oos- lijke zone zullen worden over gebracht, is nog niet bekend. Zulks zal in elk geval op totale basis, dus niet patrieel ge schieden. Grondslagen voor herstelbetalingen aan de klei nere volkeren zrjn nog niet vastgesteld. Een wapen tegen atoombommen Volgens de „Evening Stan, dard" heeft de Amerikaansche marine een lange afstands kanon dat door „Radar" wordt gecontroleerd en dat op een afstand van 15 km. met ab solute trefkans een naderend vliegtuig kan neerhalen. Dit zou dus een tegenwapen tegen aanvallen met atoombommen kunnen zijn. (AA) In naam van de Japansche regeering en haar opvolgers nemen wij op ons, de voorzie ningen van de verklaring van Potsdam, in goede trouw uit te voeren. Alle geallieerde krijgsgevan genen en burger geïnterneer den, die thans onder Jap. con trole staan, zullen terstond vrijgelaten worden. De bevoegdheid van den kei zer en de Jap. regeering om den staat te besturen, zal on derworpen zijn aan den opper bevelhebber voor de geallieer de mogendheden. VJ-dag. Pres. Truman heeft in een Zondagmorgen gehouden radio- rede Zondag 2 September of ficieel uitgeroepen als VJ-dag. Radio Moskou heeft medege deeld, dat de dag van 3 Sep tember in de geneele Sovjet- Unie zal worden gevoerd als VJ-dag. Deze week zal te Tokio een groote overwinningsparade worden gehouden. Radiorede van Stalin. Naar aanleiding van de on derteekening der capitulatie overeenkomst door Japan heeft Stalin een radiorede ge houden, waarin hij er o.m. op wees, dat de Japansche neder laag beteekende dat Zuid- Sachalin en de Koerillen aan de Sovjet-Unie zullen komen. Rusland heeft 40 jaar op de zen dag gewacht, aldus Stalin. Japansche maatregelen. De Japansche regeering heeft medegedeeld, dat de ge dwongen militaire oefening op de Jap. scholen zal worden afgeschaft. De Japanneezen zijn hun café's, restaurants en cabarets in Yokohama en Yo- kosoeka in gereedheid aan het brengen voor het amusement van de Amer. soldaten, doch den Japanschen meisjes is door hun regeering aangera den zich niet met de Amer. soldaten in te laten. De Ja-, panneezen toonen zich uiterst verbaasd wanneer men hen vertelt van de door het Jap. leger gepleegde wreedheden en slechts weinigen willen er ge loof aan hechten. Volgens de berichten is de Jap. zelfmoordafdeeling van vliegeniers ontbonden. Adv.pr. *32 ct'pmmf.'mln. p. adv/2.— MSdfldSQ 3 SGPt6Hll)BF 1345 Bur. Vllssingen tel. 10. M'burg tel. M wvjnvmmii imiu 2077 en 2921. Goes tel. 2475, Terneuzen ]{jSe Jaargang Nummer 122 Hoofdr«t. E. P. Zandljlc (met red. modew. van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk ïa. F- v. d. Velde Jr., Vllssingen MINISTER LOGEMAN NAAR AUSTRALIË Minister Logeman zal 4 Sept. naar Londen vertrekken en vandaar op 6 Sept. naar Australië. Aangezien de gou verneur-generaal van Ned.-In dië dezer dagen te Tsjoengking is gearriveerd, is het niet on denkbaar dat een bespreking' met den minister op Ceylon zal kunnen worden gearrangeerd. Min. Logeman zal in ieder ge val uitgebreide besprekingen voeren met Van Mook en den raad van de parlementsdirec- teuren over den wederopbouw van Indië. Luit.-generaal van Mook arriveerde Vrijdagavond te Colombo om besprekingen te voeren met lord Mountbatten over de bijzonderheden inzake de bezetting van Ned. Indië. De „Christaan Huygens" verloren. Het Nederlandsche m.s. „Christiaan Huygens" wordt, volgens AA, door de S. M. Ne derland als verloren beschouwd. De bergingswerkzaamheden zijn gestaakt. Uitbreiding treinenloop in Holland. De inspecteur van de Ned. Spoorwegen, Posthumus Meyes, deelde gisteren in het radio praatje der Spoorwegen mede, dat weer verschillende verbe teringen in de dienstregelingen zijn aangebracht. O.a. is met ingang van heden het baanvak Rotterdam—Den Haag weer geëlectrificeerd. Er zal een half-uurdienst worden gereden. Ned. Volksherstel. Prinses Juliana heeft de functie van voorzitster van den raad van bestuur van Ned. Volksherstel aanvaard. Mr. Mentink werd benoemd tot on dervoorzitter, mr. Tjeenk Willink tot secretaresse-gene raal en is als zoodanig belast met de algemeene leiding. Mr. J, in 't Veld werd benoemd tot voorzitter van den raad van beheer. Gen. Eisenhower heeft een persconferentie tegen het najaar verkiezingen in Duitschland aangekondigd, al dus radio Luxemburg. Limburg vreest Duitsche „invasie"! Strümpfe! (kousen) wensch- te het Gretchen. Zij was jong en hoogblond en weldoorvoed. Ik kan mij ver gissen, maar de vlotte sport- mantel, die haar sierde, leek mij 'n tikje te Deensch om Duitsch te kunnen zijn - haar schoudertasch en haar stroomlijnschoenen deden mij onweerstaanbaar denken aan weelderige étalages van na de bevrijding in Brussel en Parijs, schrijft de „Gazet van Lim burg*'. Er waren helaas geen „Strümpfe". De juffrouw ach ter de toonbank zei het nogal kortaf. Maar ook dit Gretchen was een kind van het zonderlinge volk, dat vijf jaren lang zoo uitstekend de kunst verstond, stunts te vertoonen op 't slap pe koord van den Europeeschen zwarthandel. Men ként, wil ik maar zeggen, in Duitschland het klappen van de zwarte zweep en dies bood het Gret chen cigaretten: „Amerikani- sche!", zoowaar. Gelukkig; er waren geen Strümpfe", de „Amerikani- sche cigaretten" ten spijt. „Nah!" zei het Gretchen vies, en vertrok. Het „nah!" galmde nog even na en het klonk nogal ver achtelijk Een winkel-scène, ergens tusschen de puinen van Keu len? Neen: een winkel-snapschot na-ooriogsch Maastricht, Augustus 1945. Want de Frau- leins zijn er weer: blond, zoo als gezegd, charmant en zege vierend. Het is ongetwijfeld onze Ne- delandsche affaire niet, na te gaan hoe deze Duitsche dames in staat gesteld worden de puinhoopen, die zij aan hun bloed-eigen führer te danken hebben, te ontvluchten, en over de grens opnieuw Neder- landsch grondgebied onveilig te maken. Feit is, dat zij er zgn. En niet alléén in Maastricht, waar het al zoover is, dat men er een moeilijk te controlee ren verhaal rondroddelt over een „private partij" in een der Maastrichtsche hotels, waar het Nederlandsch orkest in sta king ging omdat ernaar den smaak van de orkestleden, teveel Duitsch publiek in de zaal was. Ook in Valkenburg hoort men den laatsten tijd op merkelijk veel Duitsch. Voor het overige plonsen er links en rechts Gretchen in wglen onze zwembaden en zweven zij over wijlen onze dansvloeren, dien zelfden avond als feestvierend Limburg gedwongen is zijn danswoede tusschen de regen buien en de voorbij razende colonnes door op de straat keien bot té vieren. Het mog ons koud laten, dat er op het oogenblik in Duitsch land met zooveel ijver verbroe derd wordt, nadat men elkaar vijf jaren lang met evenveel ijver op bommen en granaten tracteerde. Het mag ons koud laten, dat Duitsche vrouwen, onder mili tair geleide over onze grens ko men om hier, samen met onze geallieerde vrienden, het noodi- ge vertier te zoeken, ook al had Limburg niet verwacht, dat het nauwelijks een jaar na zijn bevrijding zijn danslo- ltalen, zgn zwembaden en, zijn hotels gedeeltelijk ook aan Duitsche dames zou moeten af- Maar zoo gauw men deze Frauleins in de gelegenheid stelt, het militaire cordon te doorbreken, nadat zij eenmaal onze grens overschreden heb ben, zoo gauw 'het opnieuw zoo is, dat Duitsche vrouwen, speu rend naar prooi langs onze kaalgeplukte winkels rennen, wordt zoo ziet men het al gemeen in Limburg deze soort Duitsche excursies ook 'n heel klein beetje een Limburg- sche aangelegenheid. Want men herinnert zich in Limburg het befaamde leger van Duitsche dienstboden, die tot 1939 de onderdanigheid zel ve waren, doch waarvan men later met zooveel hardnekkig heid heeft beweerd, dat zij de vijfde colonne vormden. Men herinnert zich de „blitz- madel", de roode-kruis-zusters en vooral de geünifor meerde Reichsbahnvrouwen, voor wie tijdens den bezettings tijd geen enkel artikel veilig was, die hun vaste adressen hadden in stegen en sloppen eD die, via den zwarthandel ons volk (en vooral Limburg) zwaarder geplunderd hebben dan ooit een dorre statistiek met nuchtere cijfers zal kun nen aangeven. Men herinnert zich de „ehrenmütter, die in 1944 voor al op Valkenburg losgelaten werden. En men herinnert zich frau geheimrat-zus en frau oberin- spektor zoo, die haar eigen wa gens ter beschikking hadden om alle, met waardeloos bank papier geroofde goederen naar de heimat te brengen. En men vreest nu lang zaamaan de aanvoer op de Ne derlandsche markt wat begint te stijgen in Limburg een nieuwen rooftocht op textiel en zeep en lederwaren en levens middelen ten bate van de Duit sche burgerij, als de geallieer den er niet in slagen, de Duit sche dames, die om welke re den dan ook, over onze grens komen, onder controle te hou den. In Japan zijn 2.200.000 huizen vernield. Het aantal doodeii tengevolge van lucht aanvallen bedraagt 160.000 en het aantal gewonden 520.000. - Uit Cuba is een partij van 3676 ton suiker in ons land aangekomen. Er ligt daar nog veel meer voor Nederland. ZON EN MAAN. Dinsdag komt de zon te 6.56 op en gaat te 20.22 onder. De maan te resp. 4.02 en 19.59. HOOGWATER VLISSINGEN Dinsdag 1.26 en 13.44, rsep. 1.68 en 1.65 m. N.A.P. NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 8 September. Aardappelen: A37, B37. C37. M37, p. b. IVz kg.; D37, E37 p. b. 1 kg. Rookartikelen: bon 12 v. cl. tabakskaart. Geldig t.m. 15 Sept. Vleesch: A37A t.m. E37A, M37A, A37B t.m. E37B p. b. 100 gr. vleesch z. been. Geldig t.m. 17 September. Eng. bloem: 237 Alg. 200 gr. Gortmout: 238 Alg. 250 gram. Vermicelli of Aardappelmeel: 241 Alg. 50 gram. Jam: 242 Alg. 250 gr. of 150 gr. hagelslag. Kaas: 245 Alg. 50 gr. vette kaas en 50 gr. magere kaas. Eipoeder: 246 Alg. 100 gr. Zout: 249 Alg.. 150 gr. Lucifers: 250 Alg. I1 doosje. Koffie: A 93, B93, C93~Res. per bon 100 gram. Suiker: A94, B94, C94 Res. p. b. 400 gr.; D94, E94 Res. p. b. 500 gram. Peulvruchten: A95, B95, C95 Res. p. b. 250 gram. Rijst: D93, E93 Res. 250 gr. Kindermeeli E95 Res. 250 gr. Rijstpudding afleveren op D90 Res. 240 Alg.: Deze bon moet wor den ingeleverd bij het afha len van de bonkaart voe dingsmiddelen 11e periode. Reparatie voor schoenen: Bon 236 van de levensmiddelen kaart Alg. is aangewezen voor reparatie van schoenen. Méér zout, v- Het belangrijkste punt uit bovenstaande bonnenlijst is wel de verhooging van het zout- rantsoen met de helft. 150 gr. zout per 14 dagen dekt nog niet de behoefte, doch ook in dit artikel treedt de vooruit gang nu duidelijk in het licht, Er wordt evenwel op gewezen, dat het niet uitgesloten is, dat de handel niet overal het volle kwantum onmiddellijk kan le veren. Binnen den geldigheids duur zal dit echter zeker hef geval zijn. Rantsoen waarde tarwebloem. Met ingang van heden be draagt de waarde van één rant soen tarwebloem 100 gr. Tot dusver was de waarde 70 gr. Op coupures tarwebloem, met een vervaldatum van 2 Sept. of later, zal évenegns 100 gr. per rantsoen wor-d-om afgele verd. yieeschbonnen 14 dagen geldig. Met ingang van heden, zullen de aangewezen vleeschbonnen een geldigheidsduur van 14 da gen hebben. In de tweede week van deze periode zullen derhal ve geen nieuwe vleeschbonnen worden aangewezen. Ter com pensatie van deze rantsoenver laging, zal in de tweede helft van September het rantsoen voor de artikelen kaas en peul vruchten worden verhoogd. MENSCHELIJKE TORPEDO'S. .Sunday Times" meldt, dat thans kan worden bekend ge maakt, dat door de Britsche „East Fleet" in de wateren van het Verre Oosten werd gebruik gemaakt van zoo genaamde menschelijke torpe do's in den strijd tegen dè Japansche scheepvaart. De manschappen, die deze torpe do's bedienden, waren gekleed in special,e onderwaterklee- cling. Men opereerde van eèn „moeder-onderzeeër" af, die het geheele geval naar de plaats bracht, vanwaar uit in actie werd gegaan. De menschelijke torpedo's worden vastgemaakt onder aan het moederschip en wel aan de ballast-tanks. Zoo vaart men dan tot in de nabijheid van het doel. Daar gekomen, maakt de torpedo zich los en vaart onder water naar het vijandelijk schip. Onder de kiel wordt de ontplofbare lading losgemaakt en bevestigd aan den buik van het vijandelijke schip. Deze lading is op tijd afgesteld. De torpedo heeft dan gelegenheid om veilig naar het moeder schip terug te gaan en het re sultaat der ontploffing af te wachten. Legale nationaalsocialisten in Denemarken! Het blad „Land og Volk" meldt, dat er in Kopenhagen een vereeniging is gesticht, die zich noemt „Het Genoot schap 6 Mei" en waar van de leden bestaan uit nazi's, die in arrest waren ge steld na de bevrijding van Denemarken. Het officieel be kend gemaakte doel der orga nisatie is „geïnterneerden en hun betrekkingen .te vereeni gen in een liefdadigheidsge nootschap, tevens cultureel en opvoedkundig lichaam". De stichter der vereeniging, te. gelijkertijd uitgever van het vereenigingsorgaan, is de fas cist Kofed Jensen. Als oorzaak van het feit, dat de nazi's thans openlijk mogen optre den, moet een campagne ge zien worden, welke uitgaat van bepaalde Deensche krin gen en ook van rechters, die Deensche nazi's uit de gevan genissen verlossen. In tegenspraak van berich ten, die spreken van het niet aankomen van Engelsche rij wielen. kunnen wp mededeelen, dat die wel degelijk in beperkt aantal voor bepaalde catego rieën van gebruikers zijn aan gekomen. Zij zijn in het bezit van den groothandel, die alleen aan den handel mag leveren, tegen een van den kooper ont vangen bon, die bij den distri- butiedienst moet worden aan gevraagd. SPORT ZeetandiaMiddelburg. 43, De eindstand luidt Goes 6 6 0 0 30—11" Middelburg 6 3 0 3 22—19 Zcelandia 6 2 0 4 17—2S R.C.S. 6 10 5 14—25 Het Zeeuwsch Elftal, dat op 8 September a.s. te Middelburg zal spelen tegen het Engelsche kampioenselftal uit het district MechelenAntwerpen is mengesteld als volgt: d.: C. Moens, (Middelburg): a.; J. Neufeglise, (Middelburg), C. Kats, (De! Zeeuwen); m.: J. Mijnheer, (Zeelandia), Fr. v. d Kop, (Middelburg), L. Hui- bregtse, (De Zeeuwen); v.: P. d. Schraaf, (Vlissingen), W". Leijnse, (De Zeeuwen), A. de Smit, (De Zeeuwen), A. Carol, (Middelburg), J. de Ruijter, (Zeelandia). De „Vlissingen" spelers J. en H. Burgerhof en A. Hendrikse zullen eventueel openvallende plaatsen moeten innemen. In vallers worden in de wedstrrj den tegen Engelsche elftallen tgdens den wedstrijd niet opge steld. De tegenstanders zijn o.m winnaar van de „Antwerp Area League", de „Antwerp Ma lines Area" en van de Cup, waarvoor zij 96 militaire elftal len moesten overwinnen. Arolbekertournooi: A.F.C. D.W.S. 1—0; Blauw Wit—U. V.V. 1—0; AjaxH.B.S. 4—0; VolewijckersZeeburgia 60. Zilveren Bal. In de finale hebben zich geplaatst D.F.C. en B.V.V. Te Amsterdam zijn de Ne derlandsche wielerkampioen schappen op de baan beëindigd. Kampioen werden: amateur sprint: Bijster: prof. sprint Van Vliet: algemeene sprint: Van Vliet; achtervolging: Schulte; 50 km. amateurs: Bijster; 50 km. profs: v. d. Voort; achter motoren: Pronk. Het einde van het Volkswagen-concern. Een combinatie met een kapitalisatie van vele honder den millioenen Rijksmark, die het economische leven van Duitschland voor 12 con troleerde, is door de Ameri kaansche bezettingsautoritei ten in beslag genomen, aldus meldt de Luxemburgsche radio. Door middel van deze com binatie heeft Hitier aan de Duitsche arbeidersklasse een bedrag van R.M. 286 millioen ontfutseld, welke betalingen zgn. bestemd waren voor den aankoop van den met veel fanfares aangekondigden „Volkswagen". Het geld werd besteed voor de bewapenings industrie. Het betreft hier twee houd- stersmaatschapprjen, die 43 industrieele ondernemingen onder haar controle hadden. Verder 18 uitgeversmaatschap pijen, drie scheepswerven, drie verzekeringsmaatschappijen en vele kleinhandelszaken. De waarde van deze ondernemin gen wordt becijferd op R.M. 2 milliard! De stortingen werden inge zameld door „Kraft durch Freude", maar de wagen is nooit op het .tooneel versche nen, schrijft „De Financieele Koerier". De stortingen wer den evenmin terugbetaald! Zoo „financierde" het Nazi. bewind! a Slachtoffers van hefc verzet herdacht. Prof. ir. Schermerhox'xx. heeft een radiotoespraak gehouden tot het Nederlandsche volk ter herdenking van de slachtoffers van het verzet en om ons op te wekken tot het geven van een bijdrage aan den inzameling van de Stichting 1940'45 en Ned. Volksherstel. Na zich in de te genwoordige houding van de voormalige illegaliteit verdiept te hebben, kwam de min. presi dent tot de conclusie., dat in geen ander land van Europa de verzetsbeweging zich zulke verstandige beperkingen heeft opgelegd als hier te lande. Dank zij het offer van de in den verzetsstrijd gevallenen zal hier een andere natie herrijzen dan die van voorheen. Het gaat niet om de bereikte plaats, maar om het offer dat werd gebracht en om den geest van waaruit dit werd gebracht Benoemingen. De Urgentie-Raad van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft de heeren dr. H. Thierry te Den Haag en M. Apperloo te Honselersdijk be noemd tot secretarissen van den Herv. Raad voor Kerk en School. Tot directeur van het Ned. Herv. i'ersbureau werd benoemd de heer N. G. J. van Schouwenburg te Amsterdam. Zondagmiddag is de „Si- bajak" te Rotterdam gearri veerd met o.a. 150 leden van de bemanning van de „Nieuw Amsterdam", waaronder de kapitein Barendse. Met ingang van 5 Sept. worden de prijzen van zeevisch met 3040 verlaagd. PROVINCIENIEUWS DE KONINGINNEFEESTEN TE GOES. Donderdagavond werd te Goes begonnen met een wjj- dingsuur ixx de Groote kerk. Vrijdagmorgen vond na klokgelui en koraalmuziek vanaf den stadhuistoren, een bijeenkomst voor de kinderen op de Markt plaats. Een lin- tenspel en de kleppermarsch werden uitgevoerd. Daarna volgde een rondwandeling tij dens welke de door de N.S. B-ers vei-wijderde, doch terug, gevonden bordjes bij den Ko- ninginneboom en den Prinses Julianaboom, werden onthuld. Na afloop werden de kinderen in het Schuttershof onthaald. Des ïxiiddags was er een groote optocht en waren er sportwedstrijden op het sport terrein. Des avonds werd ex in de versierde en verlichte stad een muzikale wandeling gemaakt, nadat op de Markt nog een concert en turnoefe ningen waren gehouden. Gemeld zij nog, dat Vrijdag het dubbelmannenkwartet „Octavo" een bezoek aan de beide ziekenhuizen heeft ge bracht, waar het de patiënten en het personeel heeft doen genieten van zijn zang. Van de verlichting dient nog te worden gemeld, dat die ook was aangebracht op den Mo lendijk, terwijl de Dusseldoi'p- school ook in een zee van licht uit schijnwerpers baadde. Zaterdag hebben enkele buui-tcommissies de kinderen doen genieten van spel tractatie. Het hoofdpunt van dezen tweeden dag was dfe optocht. Het zou ons te ver voeren hier alle groepen te memox'ee- ren. Zonder de anderen te kox-t te wülen doen, noemen we o. m. de troep „Indië zal herrij zen", de Vrijheidsboom, de hulde aan onze bevrijders, de groep van de P.T.T., de wa gens van de Ambachtsschool en van het R.K. Vakverbond en die van den Wederopbouw. Voorts de groepen van de Zuid-Bevelandsche veiling en propagandawagens voor steun aan het Carillonfonds exx aan Vreemdelingenverkeei*. Het slot van den stoet bracht wel zeer goed naar voren het vertrek van de zoo gehate „moffen" en het binnenhalen van de Canadeezen. De wnd. burgemeester, de heer de Roo, heeft allen dank gebracht, die het welslagen der feesten hebben bevorderd. De voorzitter der Ox-anje- vereeniging, de heer van Bal- legoorjen de Jong, heeft vve- derkeerig dank gebracht aan het gemeentebestuur voor de medewerking en iixzonderheid ook aan de politie. Onder leiding van den heer 't Hooft wérd nog wat gezon gen, waai'mede de middagfees ten waren afgeloopen. Des avonds gaf „Euphonia" onder zeer groote belangstel ling een concert op de Markt. De vaderlandsche liederen werden meegezongen, terwijl tot tweemaal toe het nummer op melodie van „Grootvaders klok" gegeven werd, waarbij niet alleen een klokkenspel op de tent, maar ook de her plaatste klok op den Stadhuis- toi-en werd bespeeld. Na „Euphonia" hield „Ho sanna" nog een uurtje velen op de Markt bijeen, maar ook heex-schte een gx-oote drukte in de Klokstraat, waar het uren lang „Bal Champêtre" was. In het verslag van de fees ten op Donderdag is een fout geslopen. Men leze, dat de borden bij de Koningin Wilhel- minaboom en bij den Juliana boom zijn herplaatst. Toen Zaterdag de echtgenoo- te van D. de V.. afkomstig uit Souburg, zich per rijwiel onder de gemeente Lewedorp bevond, werd zij aldaar door een auto aangereden met het xxoodlottig gevolg, dat zij van haar rijwiel werd geslingerd, van den dijk viel en bijna op slag dood was. Het ruim 8-jarig zoontje van de familie v. Iwaarden Schrier te Oostdijk, gemeente Krabbendijke, stak onverwacht de straat over en liep tegen een juist passeerenden vracht auto aan. De chauffeur tracht te tevergeefs een ongeluk te voorkomen. Het knaapje viel en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht, waar het is ovexieden. Te Wilhelniinudorp is de verjaardag van H.M. de Ko ningin ook gevierd. De burge- xxxeester, jhr. mr. D. van Doorn, legde op de graven van ter plaatse gesneuvelde geallieer de soldaten een krans. De muziekvereeniging „De Echo" speelde het Engelsche Fransche volkslied, terwijl „Zanglust" enkele toepasselij ke liedex-en zong. Den verderen dag hadden verschillende volksspelen en een optoclxt plaats, afgewisseld of opge- vroolijkt door muziek. Te Kattendijke kondigden herauten des morgens den aanvang van het feest aan, daarna volgde koraalnxuziek vanaf den toren, kindertrac- tatie en kinderspelen. Des middags hadden een optochf en volksspelen plaats en des avonds volkszang en muziek. Zaterdagmiddag werden de volksspelen voortgezet. Te KaitendgUe is men Don derdag begonnen met borin gen voor den aanleg van een nieuwen duiker, welke zal moe ten worden gebouwd bij den aanleg van den nieuwen dijk, waartoe in de jongste verga- dei*ing van de Breede watering is besloten. Een zwarthandelaar uit 's-IIeerenhoek werd in de buurt van Middelburg aangehouden, waarbij lli> kg. boerenboter op benx werd gevonden. Hij had die voor 30 per kg. gekocht beweerde hij. De boter moest hij natuurlijk afgeven en daarbij kreeg hij nog een pro- ces-verbaal. De boerexx moesten zich schamen die zwarte Pieten nog van huxx op ongeoorloofde en a-sociale wgze verdiend geld af te helpen. Voor de ver. tot werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam is te Waarde een bedrag van 209 gecollecteerd. In den raad van Wissekerke werd het bedrag der kosten per leerling voor. de openb. school over 1944 vastgesteld. B. en W. zullen voorzieningen treffen voor ophalen van huis vuil. Voor onderwijs in lich. oefening wordt een weidje aan den Boomdijk te Wissekei'ke gehuurd. De rekening van het Bui'g. Armbestuur over 1944 werd vastgesteld met 5281.62 De mogelijkheid van exploi tatie van een gem. sportter- rein voor Wissekerke en Kam perland heeft de aandacht van B. en W. Binnen 14 dagen zal waar schijnlijk de eigen brandspuit weer bedrijfsklaar zijn. Nu heeft men een baby-spuit ter beschikking. Met veel geestdrift is de Koninginnedag in Temcuzeix gevierd. De geheele stad was prachtig versierd en 's avonds waren heel wat straten en veel particuliere gebouwen verlicht. Vele buurten hadden speciaal werk gemaakt tot het vormen van optochten met versierde wagens, fietsen enz., terwijl in alle buurten kinder en volksspelen waren georga niseerd. Des avonds gaf de gym nastiekvereniging E.M.M. een goed geslaagde turndemon: stratie op de Markt. „De Verenigde Werklieden" gaf een goed geslaagd concert van populaire muziek en maakte een wandeling door de stad, omstuwd door een groo te dansende en zingende me nigte. Ook Zatex-dag werd hier en daar het feest nog voortgezet. In Terneuzen hadden melk- slijters een onderlinge actie op touw gezet om den melkprijs ixiet beixeden de 20 cent te doen dalen. Zrj gaven voor*deze actie enkele motieven op, ech ter geen zoo gegrond of dringend, dat daardoor het reeht werd vei'kregen den con sument meer te laten betalen dan volgens de prijsvoorschrif- ten geoorloofd is. De Prijzencontróle was echter van de actie tijdig op de hoogte gekomen eïx heeft zoodoende nog erger kunnen voorkomen. De Prijzencontrale-ambtena- ren zullen uitei'st oplettend blijven. Tegen een viertal melkvex'koopers is proces-ver baal opgemaakt. In Zaamslag werd een boter- verpakker bekeurd, die pakjes boter van een te licht ge wicht afleverde. Zoo iemand nxoet zeer streng wox-den aan gepakt, want van het weinige vet en boter, dat we krijgen, mag niets worden gestolen. Het eex-ste nummer na de be vrijding van „De Auto", het of ficieel ox-gaan van de Kon. Ned. Automobielclub, is weer ver schenen. Als van ouds is dit orgaan weer keurig verzox-gd. Het bevat een voorwoord van Pxüns Benxhard, verschillende intex-essante en lezenswaardige artikelen, terwijl de foto-xl- lustx-aties weer uitstekend ver zorgd zijn. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Benny Paul, z. v. F. Barth en A. Prince. Overleden: Martina Catharina Hoondert, 23 jaar. Ondertrouwd: P. Potter. 30 j. en F. S. Adriaanse, 28 j. J. M. P. Torbijn, 32 j. en M. Rèijn- hout. 24 j. Getrouwd: P. J. Vermeulen, 26 j. en L. A. Casteleijn, 26 j. I. A. van Overbeeke, 29 i. te Enschede en C. van der Poel, 31 j. D. van 't Sant, 26 j. te Sappemeer en J. J. van Dijke, 25 j. Officieele publicaties De wnd. Burg. van Goes brengt ter kennis, dat dege nen, van wien door of vanwege de Duitsche instanties op ge organiseerde of ongeorgani seerde wijze rijwielen zijn ge vorderd, daaxwan vóór 16 Sept. aangifte kunnen doen ter gemeente-secretarie (2e afd.), alwaar aangiffe-formu- ïieren verkrijgbaar zijn. Bg de aangifte dienen alle bewijsstukken (vorderingsbe- wijzen, ontvangstbewijzen enz.) te worden overgelegd. Met ixadruk wordt erop ge wezen, dat het doen van aan gifte nog geen zekerheid geeft, dat binnenkort de ge vorderde rijwielen weder ter beschikking zullen worden ge steld. Aan dc eigenaren van dc door oor- ingsgcwcld vernielde boerderijen wordt medegedeeld, dat zij geen op drachten mogen verstrekken aan ar chitecten voor den herbouw van iiun boerderij- Dc wederopbouw wordt zoowel fmantieel als materieel, geregeld door het B.W.B. Alleen het B W-B. kan opdrachten voor plannen aan ar chitecten verstrekken. Opdrachten door particulieren kun nen alleen finanticele nadoelen voor betrokkene medebrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3