Provinciale Zeeuwsche Courant De tweede wereldoorlog geëindigd. Maandag 3 September 1345 Vanochtend om half vier is op het Amerikaansche slag- ffchip „Missouri", liggende In de baai van Tokio, het capi- tilatieverdrag geteekend, waarmede Japan zich officieel on- vuorwaardelijk heeft overgegeven. Daarmede is dus de twee- tb wereldoorlog geëindigd. De onderteekening geschiedde d»or generaal Mae Arthur en van Japansche zijde door den minister van buitenlandsche zaken Sigimitsoe. Voorts teekenden generaal VJainwright, die generaal Mgc Arthur opvolgde als bevelheb ber op Corrigedor en generaal Ptrsifal, destijds bevelhebber van Singapore. Voor het koninkrijk der Ne derlanden teekende vice-admi- mi Helfrich. bevelhebber van de geallieerde zeestrijdkrach- tei in Indië. De Amerikaansche radiover slaggever, die een reportage val de onderteekening van het cajitulatieverdrag gaf, zeide o.iii., dat de redding van Aistralië en van de democra tie van dé geheele wereld te daiken was aan de Nederland- sctfe strijdkrachten, die in de Jatizee aanvielen in plaats vai terug te trekken. Vügens de officieele tekst var de capitulatieverklaring van Japan, worden de voorzie- ninjen vervat in de verklaring, weke door de hoofden van de regeringen van de Ver. Sta ten, China en Groot-Brittannië op 25 Juli te Potsdam is afge legd en waarmede vervolgens door de U.S.S.R. instemming is beuigd, aanvaard. De onvoorwaardelijke over gave wordt afgekondigd aan de jeallieerde mogendheden van let Japansche keizerlijke algeneene hoofdkwartier en van ale Jap. gewapende mach ten, velke onder Jap. con trole itaan, waar zij zich ook bevimen. A1U Jap. troepen, waar zij zich ok bevinden, en het Ja panse,e volk wordt bevolen, onmidellijk de vijandelijkhe den t staken, alle schepen, vliegttgen en militaire en bur gerlijk eigendommen voor be- schadiing te behoeden en alle eisehei na te komen welke eventuel door den opperbevel hebbervan de geallieerde mo- gendhden of wel op zijn aan wijzingdoor bemiddeling van de Jap regeering zullen wor den geseld. Alle brgerlijke, militaire en vlootfuiïtionarissen moeten gehoorzmen aan en doen eer biedigen alle afkondigingen, bevelen en richtlijnen, welke door denopperbevelhebber voor de geaiieerde mogendheden dienstig zullen worden geacht om deze overgave tot uitvoe ring te oen komen, en welke door hen ook op zijn gezag zullen wden uitgegeven. In naam van de Japansche regeering en haar opvolgers nemen wij op ons, de voorzie ningen van de verklaring van Potsdam in goede trouw uit te voeren. Alle geallieerde krijgsgevan genen en burger geïnterneer den, die thans onder Jap. con trole staan, zullen terstond vrijgelaten worden. De bevoegdheid van den kei zer en de Jap. regeering om den staat te besturen, zal on derworpen zijn aan den opper bevelhebber voor de geallieer de mogendheden, VJ-dag. Pres. Truman heeft in een Zondagmorgen gehouden radio rede Zondag 2 September of ficieel uitgeroepen als VJ-dag. Radio Moskou heeft medege deeld, dat de dag van 3 Sep tember in de geheele Sovjet- Unie zal worden gevoerd als VJ-dag. Deze week zal te Tokio een groote overwinningsparade worden gehouden. Radiorede van Stalin. Naar aanleiding van de on derteekening der capitulatie overeenkomst door Japan, heeft Stalin een radiorede ge houden, waarin hij er o.m. op wees, dat de Japansche neder- g beteekende dat Zuid- Sachalin en de Koerillen aan de Sovjet-Unie zullen komen. Rusland heeft 40 jaar op de zen dag gewacht, aldus Stalin. Japansche maatregelen. De Japansche regeering heeft medegedeeld, dat de ge dwongen militaire oefening op de Jap. scholen zal worden afgeschaft. De Japanneezen zijn hun café's, restaurants en cabarets in Yokohama en Yo- kosoeka in gereedheid aan het brengen voor het amusement van de Amer. soldaten, doch den Japanschen meisjes door hun regeering aangera den zich niet met de Amer. soldaten in te laten. De Ja panneezen toonen zich uiterst verbaasd wanneer men hen vertelt van de door het Jap. leger gepleegde wreedheden en slechts weinigen willen er ge loof aan hechten. Volgens de berichten is de Jap. zelfmoordafdeeling van vliegeniers ontbonden. DUrr&HE STEENKOOL V<DR EUROPA. Naar.i- de Ver. Stateri be kend weil gemaakt, zullen de bevrijde Inden in Europa de zen wintë een tekort aan steenkool van 50 millioen ton hebben. Darom zal alle Duit- sche steekool worden uitge voerd. De Duitschers moeten het dit jar maar met hout stellen. Hess nar Duitsehland. Rudolf less zal Dinsdagmor gen naar Duitsehland worden overgebraht. Vermoedelijk gaat hij naar Neurenberg, waar hij als oonigsmisdadiger te recht zal saan. De leen- tn pachtschulden. De Ameik. minister van buit. zaken ByTnes heeft Zon dag verklaard, dat er geen grond bestafc voor het vermoe den, dat leei- en pachtschulden zullen, wordu kwijtgescholden. ChurcMl in Italië. Churchill vrtoeft momenteel met vacant» in Italië. Zater dag heeft hijde verwoestingen te Milaan beichtigd. Onbemane vliegtuigen. Volgens deDaily Express is in dezen oorlg door de gealli eerden gebrul gemaakt van onbemande rliegtuigen. De marinebasis Eelgoland is o.m. aangevallen dior deze machi nes, die een last van 11 ton vervoerden. Zr voldeden nog niet in alle opzichten. Eén vliegtuig bleei boven England koersen, doch verdween later toch boven dm Atlantischen Oceaan, waar jet door de R.A. F. onschadelijk werd gemaakt. De automatisöe piloot, welke deze vliegtuigen bestuurde, werd George gmaamd. Zelfmoordvlie|tuig stort op vliegkanpschip. Een dezer digen zijn, naar gemeld wordt, 45 opvarenden gedood toen een Japansch zelf moord vliegtuig op een vlieg kampschip viel. Duitschland's htrstelbetalingen Voor 15 Febr. 1954 moet Duitsehland de herstelbetalin gen aan de Ver. volken hebben gedaan, aldus kolonel Jeffer son te Frankfort op den twee den dag van de vergadering der geall. militaire besturen. Welke industrieën naar de Oos- lijke zone zullen worden over gebracht, is nog niet bekend. Zulks zal in elk geval op totale basis, dus niet patrieel ge schieden. Grondslagen voor herstelbetalingen aan de klei nere volkeren ijn nog niet vastgesteld. Een wapen tegen atoombommen Volgens de „Evening Stan dard" heeft de Amerikaansche marine een lange afstands kanon dat door „Radar" wordt gecontroleerd en dat op een afstand van 15 km. met ab solute trefkans een naderend vliegtuig kan neerhalen. Dit zou dus een tegenwapen tegen aanvallen met atoombommen kujinen zijn. (AA) Abonn.-pr. 25 ct. p. w. 3.20 p. k\v Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv j 2 Bur. VllBSingen tel. 10, M'burg tel. 2077 en 2924. Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp}. Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Nummer 122 Druk fa. F. v. d. Velde Jr., Vlleslngen MINISTER LOGEMAN NAAR AUSTRALIA. Minister Logeman zal 4 Sept. naar Londen vertrekken en vandaar op 6 Sept. naar Australië. Aangezien de gou verneur-generaal van Ned.-In- dië dezer dagen te Tsjoengking is gearriveerd, is het niet on denkbaar dat een bespreking met den minister op Ceylon zal kunnen worden gearrangeerd. Min. Logeman zal in ieder ge val uitgebreide besprekingen voeren met Van Mook en den raad van de parlementsdirec- teuren over den wederopbouw van Indië. Luit.-generaal van Mook arriveerde Vrijdagavond te Colombo om besprekingen te voeren met lord Mountbatten over de bijzonderheden inzake de bezetting van Ned. Indië. De ,,Christaan Huygens" verloren. Het Nederlandsche m.s. „Christiaan Huygens" wordt, volgens AA, door de S. M. Ne derland als verloren, beschouwd. De bergingswerkzaamheden zijn gestaakt. Uitbreiding treinenloop in Holland. De inspecteur van de Ned. Spoorwegen, Posthumus Meyes, deelde gisteren in het radio praatje der Spoorwegen mede, dat weer verschillende verbe teringen in de dienstregelingen zijn aangebracht. O.a. is met ingang van heden het baanvak RotterdamDen Haag weer geëlectrificeerd. Er zal een half-uurdienst worden gereden. Ned. Volksherstel. Prinses Juliana heeft de functie van voorzitster van den raad van bestuur van Ned. Volksherstel aanvaard. Mr. Mentink werd benoemd tot on dervoorzitter, mr. Tjeenk Willink tot secretaresse-gene raal en is als zoodanig belast met de algemeene leiding. Mr. J. in 't Veld werd benoemd tot voorzitter van den raad yan beheer. Gen. Eisenhower heeft een persconferentie tegen het najaar verkiezingen Duitsehland aangekondigd, al dus radio Luxemburg. Limburg vreest Duitsche „invasie" Strümpfe! (kousen) wensch- te het Gretchen. Zij was jong en hoogblond en weldoorvoed. Ik kan mij ver gissen, maar de vlotte sport- mantel, die haar sierde, leek mg 'n tikje te Deensch om Duitsch te kunnen zijn en haar schoudertasch en haar stroomlijnschoenen deden mij onweerstaanbaar denken aan weelderige étalages van na de bevrijding in Brussel en Parijs, schrijft de „Gazet van Lim burg". Er waren helaas geen „Strümpfe". De juffrouw ach ter de toonbank zei het nogal kortaf. Maar ook dit Gretchen was een .kind van het zonderlinge volk, dat Vijf jaren lang zoo uitstekend de kunst verstond, stunts te vertoonen op 't slap pe koord van den Europeeschen zwarthandel. Men ként, wil ik maar zeggen, in Duitsehland het klappen van de zwarte zweep en dies bood het Gret chen cigaretten:. „Amerikani- sche!", zoowaar. Gelukkig: er waren geen .Strümpfe'', de „Amerikani- sche cigaretten" ten spijt. „Nah!" zei het Gretchen vies, en vertrok. Het „nah!" galmde nog even na en het klonk nogal ver achtelijk Een winkel-scène, ergens tusschen de puinen, van Keu len? Neen: een winkel-snapschot na-oorlogsch Maastricht, Augustus 1945. Want de Frau- leins zgn er weer: blond, zoo als gezegd, charmant en zege vierend. Het is ongetwijfeld onze Ne- delandsche affaire niet, na te gaan hoe deze Duitsche dames in staat gesteld worden de puinhoopen, die zij aan hun bloed-eigen führer te danken hebben, te ontvluchten en over de grens opnieuw Neder- landsch grondgebied onveilig te maken. Feit is, dat zij er zijn. En niet alléén in Maastricht, waar het al zoover is, dat men er een moeilijk te controlee ren verhaal rondroddelt over een „private partij" in een der Maastrichtsche hotels, waar het Nederlandsch orkest in sta king ging omdat ernaai den smaak van de orkestleden, teveel Duitsch publiek in de zaal was. Ook in Valkenburg- hoort men den laatsten tijd op merkelijk veel Duitsch. Voor het overige plonsen er links en rechts Gretchen in wijlen onze zwembaden en zweven zg over wijlen onze dansvloeren, dien zelfden avond als feestvierend Limburg gedwongen is zijn danswoede tusschen de regen buien en de voorbij razende colonnes door op de straat keien bot te vieren. Het mog ons koud laten, dat er op het oogenblik in Duitseh land met zooveel ijver verbroe derd wordt, nadat men elkaar vijf jaren lang met evenveel ijver op bommen en granaten tracteerde. Het mag ons koud laten, dat Duitsche vrouwen onder mili tair geleide over onze gi-ens ko men om hier, samen met onze geallieerde vrienden, het noodi- ge vertier te zoeken, ook al had Limburg niet verwacht, dat het nauwelijks een jaar na zijn bevrijding zijn danslo- kalen, zijn zwembaden en. zgn hotels gedeeltelijk ook aan Duitsche dames zou moeten af staan. Maar zoo gauw men deze Frauleins in de gelegenheid stelt, het militaire cordon te doorbreken, nadat zij eenmaal onze grens overschreden heb ben, zoo gauw het opnieuw zoo is, dat Duitsche vrouwen, speu rend naar prooi langs onze kaalgeplukte winkels rennen, wordt zoo ziet men het al gemeen in Limburg deze soort Duitsche excursies ook 'n heel klein beetje een Limburg- sche aangelegenheid. Want men herinnert zich in Limburg het befaamde leger van Duitsche dienstboden, die tot 1939 de onderdanigheid zei- ve waren, doch waarvan men later met zooveel hardnekkig heid heeft beweerd, dat zij de vijfde colonne vormden. Men herinnert zich de „blitz- madel", de roode-kruis-zusters en vooral de geünifor meerde Reichsbahnvrouwen, voor wie tijdens den bezettings tijd geen enkel artikel veilig was, die hun vaste adressen hadden in stegen en sloppen en die, via den zwarthandel ons volk (en vooral Limburg) zwaarder geplunderd hebben dan ooit een dorre statistiek met nuchtere cijfers zal kun nen aangeven. Men herinnert zich de „ehrenmütter, die in 1944 voor al op Valkenburg losgelaten werden. En men herinnert zich frau geheimrat-zus en frau oberin- spektor zoo, die haar eigen wa gens ter beschikking hadden om alle, met waardeloos bank papier geroofde goederen naar de heimat te brengen. En men vreest nu lang zaamaan de aanvoer op de Ne derlandsche markt wat begint te stijgen in Limburg een nieuw.en rooftocht op textiel en zeep en lederwaren en levens middelen ten bate van de Duit- sche burgerg, als de geallieer den er niet in slagen, de Duit sche dames, die om welke re den dan ook, over onze grens komen, onder controle te hou den. Met ingang van 5 Sept. v/orden de prijzen van zeevisch met 3040 verlaagd. In Japan zijn 2.200.000 huizen vernield. Het aantal dooden tengevolge van lucht aanvallen bedraagt 160.000 en het aantal rgewonden 520.000. Uit Cuba is een partij van 3676 ton suiker in ons land aangekomen. Er ligt daar nog veel meer voor Nederland. Otto Dietrich gearresteerd. De perschef van de voor malige Duitsche regeering. Otto Dietrich, heeft zich nabg Hamburg aan de Engelsehen overgegeven. NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 8 September. Aardappelen: A37. B37. C37, M37, p. b. IVz kg.; D37, E37 p. b. 1 kg. Rookartikelenbon 12 v. d. tabakskaart. Geldig Lm. 15 Sept. Vleesch: A37A -t.m. E37A, M37A. A37B t.m. E37B p. b. 100 gr. vleesch z. been. Geldig t.m. 17 September. Eng. bloem: 237 Alg. 200 gr. Gortmout: 238 Alg. 250 gram. Vermicelli of Aardappelmeel: 241 Alg. 50 gram. Jam: 242 Alg. 250 gr. of 150 gr. hagelslag. Kaas: 245 Alg. 50 gr. vette kaas en 50 gr. magere kaas. Eipoeder: 246 Alg. 100 gr. Zout: 249 Alg. 150 gr. Lucifers: 250 Alg. 1 doosje^ Koffie: A 93, B93, C93 Res. per bon 100 gram. Suiker: A94, B94, C94 Res. p. b. 400 gr.; D94, E94 Res. p. b. 500 gram. Peulvruchten: A95, B95, C95 Res. p. b. 250 gram. Rijst: D93, E93 Res. 250 gr. Kindermeel: E95 Res. 250 gr. Rijstpudding afleveren op D90 Res. 240 Alg.: Deze bon moet wor den ingeleverd bij het afha len van de bonkaart voe dingsmiddelen 11e periode. Reparatie voor schoenen: Bon 236 van de levensmiddelen kaart Alg. is aangewezen voor reparatie van schoenen. Méér zout. Het belangrijkste punt uit bovenstaande bonnenlijst is wel de verhooging van het zout- rantsoen met de helft. 150 gr. zout per 14 dagen dekt nog niet de behoefte, doch ook in dit artikel treedt de vooruit gang nu duidelijk in het licht, Er wordt evenwel op gewezen, dat het niet uitgesloten is, dat de handel niet overal het volle kwantum onmiddellijk kan le veren. Binnen den geldigheids duur zal dit echter zeker het geval zgn. Rantsoen waarde tarwebloem. Met ingang van heden be draagt de waarde van één rant soen tarwebloem 100 gr. Tot dusver was de waarde 70 gr. Op coupures tarwebloem, met een vervaldatum van 2 Sept. of later, zal eveneens 100 gr. per rantsoen worden afgele verd. Vleeschbonnen 14 dagen geldig. Met ingang van heden, zullen de aangewezen vleeschbonnen een geldigheidsduur van 14 da gen hebben. In de tweede week van deze periode zullen derhal ve geen nieuwe vleeschbonnen worden aangewezen. Ter com pensatie van deze rantsoenver laging, zal in de tweede helft van September het rantsoen voor de artikelen kaas en peul vruchten worden verhoogd. SPORT ZeelandiaMiddelburg 43. De eindstand luidt. Goes 6 6 0 0 30—11 Middelburg 6 3 0 3 22—19 Zeelandia 6 2 0 4 1728 R.C.S. 6 1 0 5 14—25 Het Zeeuwsch Elftal, dat op 8 September a.s. te Middelburg zal spelen tegen het Engelsche kampioenselftal uit het district MechelenAntwerpen is sa mengesteld als volgt: d.: C. Moens, (Middelburg); a.; J. Neufeglise, (Middelburg), C. Kats, (Del Zeeuwen); m.: J. Mijnheer, (Zeelandia), Fr. v. d. Kop, (Middelburg), L. Hui- bregtse, (De Zeeuwen); v.: P. v. d. Schraaf, (Vlissingen), W. Leijnse, (De Zeeuwen), A. de Smit, (De Zeeuwen), A. .Carol, (Middelburg), J. de Ruijter, (Zeelandia) De „Vlissingen" spelers J. en H. Burgerhof en A. Hendrikse zullen eventueel openvallende plaatsen moeten innemen. In vallers worden in de wedstrij den tegen Engelsche elftallen tijdens den wedstrijd niet opge steld. De tegenstanders zijn o.m. winnaar van de „Antwerp Area League", de „Antwerp Ma lines Area" en van de Cup, waarvoor zij 96 militaire elftal len moesten overwinnen. Arolbekertournool: A.F.C. D.W.S. 1—0; Blauw Wit—U. V.V. 1—0; AjaxH.B.S. 4—0; VolewijckersZeeburgia 60. Zilveren Bal. In de finale hebben zich geplaatst D.F.C. en B.V.V. Zondag speelde E.M.M. te Vlissingen de returnwedstrijd tegen Biervliet. Wederom ze gevierde de Zeeuwsch-Vlamin gen, ditmaal met 63. Te Amsterdam zijn de Ne derlandsche wielerkampioen schappen op de baan beëindigd. Kampioen werden: amateur sprint: Bijster: prof. sprint: Van Vliet; algemeene sprint: Van Vliet; achtervolging: Schulte: 50 km. amateurs: Bijster; 50 km. profs: v. d. Voort; achter motoren: Pronk. ZON EN MAAN. Dinsdag komt de zon te 6.56 op en gaat te 20.22 onder. De maan te resp. 4.02 en 19.59. HOOGWATER VLISSINGEN. Dinsdag 1.26 en 13.44. rsep. 1.68 en 1.65 m. .-f N.A.P. PROV1NCIENIEUWS Tot lid van het bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van Chr. scho len voor zwakzinnige kinderen op Walcheren is in de vaca ture wijlen B. C. Sliggers be noemd mr. P. van Empel. Toen Zaterdag de echtgenoo- te van D. de V., afkomstig uit Souburg, zich per rijwiel onder de gemeente Lewedorp bevond, werd zij aldaar door een auto aangereden met het noodlottig gevolg, dat zg van haar rijwiel werd geslingerd, van den dijk viel en bijna op slag dood was. Zaterdag werd de viering van het Koninginnefeest te Mid delburg voortgezet met een ringrijderij in versierde wa gentjes, georganiseerd door de heeren J. A. Ta venier en J. Dronkers. Op het Molenwater was een 6-tal lianen uitgezet. Zoowel voor het ringsteken als voor de versiering van de 17 deelnemende wagens werden prijzen uitgereikt. Voor het ringsteken kreeg mevrouw G. Dronkers- Glerum den eersten prijs, 2e pr. Ieneke Tavenier, 3e pr. J. Davidse. Voor de versiering ontving de heer J. Boutens den len prijs en de heer J. A. Ta venier den 2en prijs. Een aardige geste was de bijdrage tot de feestelijkheid van de 6e Comp. Ned. Genie troepen. Aan ruim 200 Middel- burgsehe kinderen werd in het Schuttershof een zeer rijkelij ke lunch aangeboden, die de militairen op hun eigen rant soenen hadaen moeten uitspa ren. Kinderen, waaraan naar men dacht dit maal het best besteed was, waren hiervoor uitgenoodigd. De heer J. C. v. d. Kamer heeft na den maaltijd uit naam der kinderen de mi litairen bedankt, in het bijzon der den menagemeester Sgt. Ytsma, den organisator van het feest. Een kleine band bracht er de stemming in. In den namiddag werden door de diverse buurtcommis- sies, 17 in getal, op verschil lende terreinen kinderfeesten jeorganiseerd, waar soms veel werk van gemaakt was en aaraan ten slotte onder alge meene vroolgkheid ook de ouderen deelnamen. De rest van het program was weder georganiseerd door de Ver. „Uit het Volk-Voor het volk". Veel succes oogstte het „Lintenspel", dat ruim 200 Driehoekmeisjes tijdens het concert van het Middelb. Mu ziekkorps op de Markt uitvoer den. 's Avonds had een herha ling van den optocht van den vorigen dag plaats, waarin nu bovendien de versierde wagens van de ringrgderij van dien ochtend meereden. Na afloop werden de prijzen bekend ge maakt, die aan de verschillen de groepen waren toegekend. Als de meest origineele groep werd de le prijs uitgereikt aan den wagen van de buurtver. Vlissingsche straat, voorstel lende „Surrogaat", als de mooiste groep ontving de wa gen van de Blauwedijk-Loska- de: „Indië vrij", den len prijs. Als de leukste groep de „En gelsche tank" van de Brak straat en omgeving den len prijs en „Oudste bewoners van Walcheren" van de Spanjaard straat en omgeving den 2en prijs. Een eervolle vermelding als individueele groep ontving Dr. C. F. Frumau voor zijn „Ondergedoken en weer boven gekomen". De dag werd besloten met een vuurwerk op de Markt, dat aan de zeer talrijke menigte een dankbaar applaus ontlokte. Volledigheidshalve vermel den wij nog, dat de gondel vaart van Vrijdagavond geor ganiseerd was in samenwer king met de Kon. Schippers- ver. „Schuttevaer". De E.H.B.O. heeft tijdens de feesten in samenwerking met het Roode Kruis, waar noodig was, hulp verleend. Aan den vooravond van den 31 Aug. gaf het Ned. Herv. Kerkkoor te Middelburg, o.l.v. mevr. B. Bonthuis-Dhont. een uitvoering voor de geheel ge vulde Oostkerlc. Na opening door dr. W. H. Beekenkamp werden door 'n gemengdkoor drie vaderlandsche liederen ge zongen, waarvan vooral het Wühelmus in oude zetting zuiver en vol van toon was. Een 3-stemmig dames-koor zong o.m. Jesaja 54, melodie van Glück. Dat het koor over goede stemmen beschikt kwam tot uiting in het num mer voor gemengd koor en soli. Na het optreden van het mannenkoor vertolkten mevr. Bonthuis, viool en de heer Th. H. Ferwerda, orgel, op voor treffelijke wijze een sonate van Handel. Nadat kerkkoor en aanwe zigen gezamenlijk 2 coupletten van het Wilhelmus hadden gezongen, sloot ds. Beeken kamp den geslaagden avond. De opbrengst van de uitvoe ring die Donderdag a.s. zal worden herhaald, komt ten bate van de diaconie der Ned. Herv. kerk. Een drietal banketbakkers te Middelburg, die zich ondanks alle waarschuwingen en mede- deelingen nog niet aan de voor geschreven prijzen voor koek en gebak hielden, hebben nu op onaangename wijze kennis gemaakt met de Prijzencon- tröle. Tegen deze drie is nl proces-verbaal opgemaakt, om dat zij koekjes en/of taarten tegen te hooge prijzen ver kochten. In de ledenvergadering van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Zeeland- Noord, welke te 3Iiddelburg plaats vond, werd het afdee. lingsbestuur als volgt geko zen: Mr. J. Moolenburgh, voorz.; mevr. dr. E. Tieleman- Modderaar, secr.; J. van Graaf eiland, penningmr.; L. W. de Waardt, vice-voorz.; J. Adriaanse, mej. N. Barends, mevr. H. C. Dentzvan Hoek, W. Geertse, mevr. A. Laer- noes, C. J. Malipaard, I. L. van Sluys, leden; C. J. Jonge- pier, inspecteur; W. C. asylbewaarder. De spanning om de sluiting van den Nolledijk is bij de uit voerders van het werk onge twijfeld even groot als bij het publiek. Zaterdag en Zondag was het buitengewoon druk in de omgeving van den Nolle, dgk. Voor het publiek was het jammer, doch begrijpelijk, dat het met verder dan de Boule vard Evertsen mocht komen want vandaar uit kon men de werkzaamheden niet gade slaan. Men bleef turen naai de verlaten kale vlakte, welke zich daar voor het oog uit strekt en van waar men een prpchtig overzicht heeft over een gedeelte van de watervlak, te, welke zich over ons eiland uitstrekt. Er is groote spanning bij de Vlissingsche bevolking nu men weet dat de sluiting van het Nollegat zeer nabg is. Het pu bliek leeft mee en alom is groote waardeering te beluis teren voor de werkers aan den dijk, die hun vrijen Ko ninginnedag hebben opgeof ferd om den dijk te dichten. Met vreugde zal straks het bericht begroet worden: Het gat is dicht Na de groote feestviering op Koninginnedag te Vlissingen, hebben verschillende buürtver eenigingen Zaterdag nog spe ciale kinderfeesten georgani seerd. Sommigen deden dit in de zaal, anderen gaven weer de voorkeur aan openluchtbijeen- komsten. Vooral deze laatste trokken veel belangstelling van het publiek. De jeugd genoot met volle teugen en overal hoorde men jongens en meisjes babbelen over den „gezelligen middag1 en de lekkere tractaties, welke ze hadden gekregen. Ook de tractatie van den Bond van Buurtvereenigingen, welke Vrijdagmiddag door den onverwachten grooten toeloop van kinderen in de hal van „De Schelde" achterwege moest blijven, werd op dezen dag aan de jeugd uitgereikt. Maar ook de ouderen waren het feestvieren nog niet moe. Had de buurtvereeniging Paul Krugerstraat Vrijdagavond na afloop der feestelijkheden nog een apart feest georganiseerd, waar het buitengewoon gezellig toeging en dat tot in de kleine uurtjes duurde, Zaterdagavond waren meerdere buurtvereeni gingen, met de ouderen aan het feestvieren. Onder een vroolijk stukje muziek werd menig dansje en gezelschapsspel uit gevoerd. De feestverlichting was in de stad weer ontstoken, etalages waren verlicht ondanks plan ken en klapperramen en het was tot in den nacht druk en gezellig. Tijdens den kanowedstrijd op den Spuiboezem te Vlissingen had een dame het ongeluk van den, Kommedijk te vallen, waarbij zij haar enkel brak. Leden van E.H.B.O., die op alle drukke punten aanwezig waren, verleenden de eerste hulp. Meerdere kleine ongeval len werden behandeld. Zondagavond gaf de accor- deon-vereeniging „Crescendo" te Vlissingen haar laatste openluchtconcert in dit seizoen. Er was bijzonder veel belang stelling. Wel een bewijs hoe bijzonder het op prijs wordt gesteld wanneer deze vereeni ging optreedt. De populaire muziek viel bijzonder in den smaak. Woensdagavond zetten de burgemeester van Domburg en mevr. Boogaertde Jonge voor de eerste maal -voet aan wal in deze gemeente na hun huwelijk. Zij werden aan den steiger begroet door de bur gerij namens wie de heer W. Brand het woord voerde. Een comité was aanwezig alsmede de gemeenteraadsleden en ge- noodigden. Er werd muziek gemaakt, gezongen door kin deren en bloemen aangeboden. De verwelkoming werd beslo ten met een ritje in een Wal- chersch wagentje, voorafge. gaan door muziek. Op verzoek van den Rijks waterstaat zijn de Oranjefees ten te Domburg een week uit gesteld, teneinde de werkzaam- heden aan het dijkgat te Westkapelle bij het gunstige getij te bevorderen. Tot vorming .van een fonds voor een nieuw orgel in de toekomstige kerk van West- kapelle is in de Herv. kerk te Domburg een concert gegeven waaraan werd meegewerkt door mej. Lous (orgel) en de heeren L. Verhulst (orgel), mr. J. V. A. Röling (viool) en dr. H. v. d. Kamp (zang). Het was een avond van hoog kunstgenot. Souburg heeft feest gevierd en getoond niet achter te wil len blijven, trots de moeilijke omstandigheden, om aan haar groote vreugde uiting te ge. ven nu H.M. de Koningin weer in eigen land haar verjaardag mag vieren. De dag werd be gonnen met een reveille door de muziekvereeniging „Vlijt en Volharding" waarbij de be stuursleden van de Oranje- vereeniging zich hadden aan gestoten. De schoolkinderen hadden zich voor het gemeen tehuis verzameld waar zij door de muziekvereeniging werden afgehaald om naar het Oranje plein te marcheeren waar ver schillende volksspelen door de Oranjevereeniging waren ge organiseerd. Vooraf hebben de schoolkinderen nog gezongen en heeft de burgemeester hen toegesproken. Op het Oranje plein hebben de kinderen en toeschouwers ruimschoots ge noten van de spelen. Zelfs de regen kon de feestvreugde niet temperen. De kinderen zijn door de Oranjevereeniging rijkelgk getracteerd en de prijswinners der diverse spelen mochten schitterende prijzen in ontvangst nemen. Een com pliment aan de Oranjevereeni ging- Des avonds werd in de Herv. kerk een dank- en her denkingsdienst gehouden met als voorganger ds. Spijkerboer, die als tekst had gekozen Ps. 44 4. Na afloop hiervan gaf de zangvereeniging „Soli Deo Gloria" een uitvoering op de tent aan het Oranjeplein. Ook de muziek liet zich nog hoo- ren met een rondgang waarna op het Oranjeplein nog een concert werd gegeven. Heden wordt op het Oranje plein een ringrijderij te paard gehouden, waaraan door plm. 30 ruiters wordt deelgenomen. Zaterdag werd te Souburg op het Oranjeplein door 35 ruiters den ring gereden. De uitslag was als volgt: Ie pr. J. Koole met 16 r.; 2e pr. W. Bosschaart; 3e pr. C. de Witte, 13 r.; 4e pr. P. de Visser, 12 r.; 5e pr. C. Bos schaart: 6e pr.: Jac. Castel 7e pr. A. van Leeuwen, elk 9 r.; 8e pr. C. Jongepier. 9c pr. Jac. Louwerse, 10e pr. W. Versluis, lie pr. W. Melse, elk 8 r.; 12e pr. W. Koole, 13e pr. P. Jongepier, 14e pr. Chr. Jobse, elk 7 r.; 15e pr. P. Boone. De wissel beker, ge schonken door den heer Mont- foort, werd gewonnen door Jac. Louwerse met 3 r. De oudste rgder was 73 jaar en de jongste 11 jaar. In de Chr. Bewaarschool te Koudekerke is onder groote be langstelling de tweede openba re bijeenkomst gehouden. De burgemeester verklaarde dat de finantieele positie der gemeente volkomen gezond genoemd kan worden. Er is weinig schuld en groote be dragen worden afgelost. De overstroomin p-soms tan- digheden hebben tot gevolg een gi'oot verlies aan inkomsten eenerzijds, enorme extra uitga ven anderzijds, zoodat het fi- nantieel beleid in de naaste toe komst sober gevoerd moet wor den. Hoewel samenwoningen niet zullen kunnen uitblijven, mag verwacht worden, dat nè de droogmaking en na den te rugkeer der geëvacueerden, de huisvestingsmoeilijkheden, zon der den bouw van noodwonin gen, op houdbare wijze opge lost kunnen worden. De voed selvoorziening gaat boven ver wachting goed. Hulde werd ge bracht aan de kleinhandelaren in groenten en fruit. De alge meene gezondheidstoestand is zeer goed te noemen. De trans portmogelijkheden zijn zoowel met Middelburg als met Vlis singen zeer voldoende. Na de dichtmaking van den Nolledrjk zal gestreefd worden naar eèn verbinding over land met Vlis singen. Terzake bestaan gun stige perspectieven. Bij het stellen van vragen werd bepleit, het inleggen van een bootdienst op één Zater dagmiddag per maand, het be schikbaar stellen van brand hout door de gemeente en het aanbrengen van eenige straat lantaarns gedurende den win ter. Het ruim 8-jarig zoontje van de familie v. Iwaarden Schrier te Oostdijk, gemeente Krabbendijke, stak onverwacht de straat over en liep tegen een juist passeerenden vracht auto aan. De chauffeur tracht te tevergeefs een ongeluk te voorkomen. Het knaapje viel en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht, waar het is overleden. Officieele publicaties B. en W. van Vlissingen brengen ter kennis van be- langhebbenden, dat de lessen aan de Openbare ULO-school aanvangen op Dinsdag 4 Sept a.s. in het schoolgebouw aati de Coosje Buskenstraat. Klas- se I, II en III B om 9 uur; klasse HIA om 13.15 uur. De Burgemeester van Vlis singen maakt bekend, dat de door den Commandant der be trokken eenheid onderteeken- de inkwartieringsbiljetten over Augustus 1945, vóór of op 5 Sept. a.s. moeten wor den ingeleverd bij de 3e afd. gem.-secr., kamer 3 al daar. BON-INLEVERING DOOR BAKKERS. Van 3 i.m. 7 Sept. mogen bakkers alleen de broodbon nen inleveren die geldig waren van 26 Aug.—1 Sept. 1945. De aangewezen bonnen voor vet dienen de slagers op 5 Sept. in tienvoud in te leveren bij den distributiedienst met de verkregen toewijzingen. Met de restantbonnen kunnen de sla gers zich tot de P.T.C. wen den. Afleveren van het vet zal van 10 t.m. 15 September plaats vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1